Britten in conflict met Guatemala om Belize Lopend van inpakker Christo Oorhangers Margaret geveild Vreemde puntjes op Westberlijnse reispapieren Jan Raas wint voor 3e keer improvisatiewedstrijd Q BRITS LAGERHUIS VOOR EUROPESE VERKIEZINGEN Goede reis en denk om uw waak vlammen. Verstandig met aardgas. Er is alle reden voor. BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 8 JULI 1977 PAGINA Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Uit Engeland zijn extra troe pen en oorlogsmaterieel aangekomen in Be lize, Groot-Brittanniës laatste kolonie in centraal Amerika. Zij versterken het vaste Britse garnizoen van 700 man in Belize dat door zijn buurland Guatemala met invasie bedreigd wordt. Guatemala beweert al 150 jaar, dat het Belize in de 16e eeuw geërfd heeft van Spanje. Belize is nauwelijks 23.000 vierkante kilometer groot, het heeft een bevolking van naar schatting 140.000 zielen. In de hoofd stad Belmopan wonen slechts 3.000 mensen. Guatamala is vier en een half maal groter dan Belize en telt 5,4 miljoen inwoners. De Britten zijn sinds 1638 gevestigd in Beli ze. In 1852 werd het officieel een Britse kolonie, die sedert dien de naam Brits Hon duras droeg. In 1964 kreeg ze haar huidige naam Belize en intern zelfbestuur. Groot- Brittannië bleef verantwoordelijk voor de buitenlandse zaken en defensie. Toekenning van volledige onafhankelijkheid werd ver daagd vanwege het gevaar van een Guate- malaanse invasie. In Washington waren de laatste dagen diplo matieke onderhandelingen aan de gang tus sen Groot-Brittannië, Belize en Guatemala. Wegens het toenemende gevaar van een overrompeling door Guatemala werd onder tussen in Londen besloten RAF-transport- vliegtuigen met ongeveer 500 soldaten, ge steund door zes Harrier-jets, die vertikaal kunnen opstijgen en geschikt zijn voor een aktie in de Romboe, naar de kleine Midden- Amerikaanse kolonie te sturen. Voor de kust van Belize ligt een Brits fregat voor anker. De Britse intimidatie maatregel heeft al z'n doel bereikt. Guatemala dat z'n leger van 10.000 man samengetrokken had op z'n grens met Belize en bovendien z'n reservis ten opriep, is bereid de onderhandelingen voort te zetten op z'n eigen grondgebied. Een Britse staats-secretaris van buitenlandse za ken had zich daarvoor naar Guatemala be geven. Beide landen hopen, dat uiteindelijk een vreedzame oplossing gevonden zal wor den. In 1975 werd door de Verenigde Naties beslist, dat Belize z'n eigen weg moet kun nen kiezen. VN stuurt missie naar Oeganda PARIJS (AP) Secretaris-ge neraal Kurt Waldheim van de Verenigde Naties heeft in een vraaggesprek met de Franse te levisie gezegd dat hij „erin ge slaagd is een missie naar Oe ganda te sturen die belast is met een onderzoek naar schendin gen van de mensenrechten in dat land". Waldheim zei dat president Idi Amin van Oeganda toestem ming heeft gegeven voor het onderzoek in zijn land. Verdere details zijn niet bekend ge maakt. „Ufo's" zaaien paniek in Bogota BOGOTA (AFP) - Onder de inwoners van het dorp Socorro in de Columbiaanse provincie Santander is woensdagnacht paniek uitgebroken door het optreden boven het dorp van „vliegende schotels", (ufo's) zo is in Bogota vernemen. De schotels speelden met rode en witte schijnwerpers over het dorp en vlogen er laag met ge weldige snelheid overheen. Een ooggetuige vertelde dat hij had verwacht dat de vreemde vlie gende voorwerpen een landing zouden hebben ondernomen. President Jimmy Carter van de Verenigde Staten is in het laat ste nummer van „The Huma nist" in New York, voor aap gezet met zijn gevierde verhaal uit 1973 dat hij in Georgia vlie gende schotels waargenomen heeft. „Dat was de planeet Venus", schreef Robert Sheaffer, lid van het „comité voor het weten schappelijke onderzoek van als paranormaal ervaren verschijn selen". Carter is volgens Sheaf fer het slachtoffer geworden van gezichtsbedrog dat wel meer mensen Venus doet aan zien voor een vreemd vliegend voorwerp. De MIG-19, waarmee eskadercommandant Fan Yuan-yen uit de Chinese Volksrepubliek naar Taiwan is gevlucht. Water gebrek in Hongkong Krant per satelliet in Rusland Moskou (AFP) Voor het einde van dit jaar zal in de Sovjet-Unie gebruik worden ge maakt van satellieten om het zetsel van krantenpagina's over te seinen, zo is donderdag be kendgemaakt door het Russi sche regeringsblad Izvestia. Hierdoor wordt het mogelijk dat belangrijke Russische dagbla den als de Pravda en Izvestia nog dezelfde dag verschijnen in plaatsen als Chabarovsk, aan de kust van de Stille Oceaan. Bij de proeven is gebleken dat het ongeveer 2,5 minuut duurt om een hele krantenpagina over te seinen. De kwaliteit van de re- produktie is uitstekend, wat niet gezegd kan worden van het sy- teem dat nu wordt toegepast in de sovjet-Unie: telefoto. LONDEN Het Londense ven- verwisselden voor 45.000 gulden duhuis Sotheby heeft gisteren van eigenaar, een paar oorhangers van prin- De gelukkige bezitter is nu een ses Margaret, een zuster van de Londense handelaar. Waarom Britse vorstin, geveild. De met de prinses de oorhangers heeft robijnen, peervormige smarag- verkocht, is niet bekendge- den en parels bezette hangers maakt. Concorde nog niet naar New York NEW YORK De directie van ven door de Brits/Franse super- de haven en de luchthaven sóne Concorde, verlengd, han- Kennedy in New York City gende verdere bestudering van heeft gisteren eenstemmig haar de mate van de geluidshinder veertien maanden oude verbod die het toestel produceert op het gebruik van de luchtha- Zuidafrikaanse arrestant valt uit raam KIMBERLEY - De 27-jarige Phakomile Mabija die door de Zuidafrikaanse politie was aan gehouden in verband met straa- trellen in juni, is gisteren uit een venster op de zesde verdie ping van het politiebureau van Kimberley gevallen en omgeko- Mabija zou vandaag worden voorgeleid wegens overtreding van de wet tegen oproerige ver gaderingen. Hij zat vast uit hoofde Van de wet die de politie de bevoegdheid geeft personen vast te houden gedurende perio den varierende van veertien da gen tot opeenvolgende tijdvak ken van negentig dagen. Sinds 1963 zijn tenminste 36 Afrikaan se arrestanten om het leven ge komen terwijl zij in handen van de politie waren. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN Het Britse Lagerhuis heeft gisteravond het regerings wetsontwerp voor verkiezingen van het Europese parlement goed gekeurd met 394 tegen 147 stemmen, een meerderheid van 247 stemmen. Het ontwerp zal pas in de herfst in tweede lezing behandeld worden, waarna een stemming volgt over de netelige kwestie van het gepaste kiesstelsel: evenredige vertegenwoordi ging of het traditionele Britse systeem. Nauwelijks de helft van de Britse socialisten stemde gisteravond voor het regeringswetsontwerp. De linkervleugel had premier Cal- laghan gedwongen alle leden van de regeringspartij vrijheid van stemmen te geven. Zes leden van het kabinet Callaghan stemden tegen een eigen ontwerp. De regering heeft haar grote meerderheid van stemmen te danken aan de dertien liberale en met grootste deel van de conservatieve oppositie. Het ontwerp voorziet, dat Groot-Brittannië verdeeld zal worden in twaalf gewesten, die 81 afgevaardigden zullen kiezen voor het Europese parlement. BERLIJN (AP) Het gesprek van de dag in West-Berlijn zijn geheimzinnige puntjes die staan op de reispapieren van Westberlijners die het oostelijk stadsdeel hebben bezocht. De puntjes zijn verschenen op en onder foto's, naast de beschrij ving van de kleur van de ogen, de lengte en het gewicht, onder de tekst van de naam en op het omslag van het paspoort Niet alle Westberlijners hebben puntjes op hun papieren gekre gen en niet iedereen die ze wel heeft gekregen, krijgt bij de grenscontrole dezelfde behande- ling. Een man beweert dat hij de puntjes heeft opgemerkt nadat hij een ongewoon groot aantal cadeau's naar het oosten had meegenomen. Bij zijn volgende bezoek werd door de Oostduitse douaniers geheel uitgekleed. Het West-Berlijnse dagblad Ta- gespiegel heeft gesuggereerd dat er een of ander systematiek in de puntjes moet zitten. Regeringsfunctionarissen geven toe dat er gedurende enige tijd een soort van merkteken-sys teem in gebruik schijnt te zijn geweest. Veel merktekens zijn ontstaan bij gewone onsystema tische controles of als gevolg van overijverig stempel werk, zeggen de Westberlijnse autori teiten, maar een klein gedeelte van de merktekens schijnt nauwkeurig en weloverwogen te zijn aangebracht. Volgens deze functionarissen gaat het merken van reispapie ren alleen op voor Westberlij ners en niet voor mensen met een gewoon Westduits paspoort. Goud voor overgelopen Chinese vlieger TAIPEI De Chinese vlieger, die gisteren met zijn MIG-19 straaljager naar Taiwan uit week, had volgens plaatselijke radio-berichten belangrijke mi- litaire documenten bij zich. Het Taiwanese persbureau be richtte, dat de uitgeweken 41-ja- rige Fan Yuan-Yen een hoeveel- heid goud ter waarde van onge veer 2 miljoen gulden als belo ning zal ontvangen. Fan zou de Taiwanese militaire functionarissen gezegd hebben, dat hij uitgeweken is „omdat er op het Chinese vasteland geen mensenrechten zijn". Zijn toestel, de MIG-19 en rug- gegraat van de Chinese lucht macht landde op een basis in Zuid-Taiwan. Fan had een onbekend aantal vliegtuigen aangevoerd op een' patrouille over de straat van Taiwan toen hij plotseling af week in de richting Taiwan. Hij had daarbij de Taiwanese lucht macht door middel van speciale seinen op de hoogte gesteld van zijn komst. De vliegtuigen onder Fans commando hadden nog ge poogd de vlucht van Fan te beletten. Acht jaar voor oud-topman Scotland Yard LONDEN Kenneth Drury, de vroegere chef van Scot land Yards „vliegende briga de", is gisteren wegens cor ruptie veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. De 56- jarige oud-politieman was woensdag al schuldig bevon den aan de tenlastelegging. Drury had geld en goederen aangenomen van een Lon dense porno-koning. Hij had zich door deze man, die zelf wegens moord acht jaar uit zit, voorts regelmatig laten feteren. De 43-jarige oud-inspecteur Alistair Ingram kreeg we gens gelijksoortige vergrij pen een straf van vier jaar. Drury was een van de acht voormalige en vier nog in functie zijnde Yard-recher cheurs die vorig jaar februa ri wegens corruptie werden gearresteerd. Venezuela wil kapers niet CARACAS (Reuter) De rege ring van Venezuela heeft gister avond achteraf toch geweigerd politiek asiel te verlenen aan de drie mannen en een vrouw uit Chili die dinsdag een Chileens passagiersvliegtuig op een bin nenlandse vlucht onder bedrei ging hadden omgeleid naar Pe ru. Na onderhandelingen met twee ministers in Lima, gaven de ka pers zich gewonnen, vroegen asiel aan Venezuela en werden overgebracht naar de ambassa de van dit land. De regering in Caracas heeft de Peruaanse re gering nu gevraagd erop toe te zien dat de vier het ambassade gebouw verlaten. Jan Raas (niet de wielrenner maar de 35-jarige organist van de Amsterdamse Mozes- en "Aa- ronkerk) heeft gisteravond in de Grote Kerk van Haarlem voor de derde achtereenvolgen de maal de jaarlijkse improvi satiewedstrijd gewonnen. De wisselprijs, een portatief je van de Zaanse orgelbouwer Flen- trop, kwam hiermee definitief in zijn bezit. De uitslag kwam overigens pas nadat de jury, bestaande uit de Amsterdamse componist Ton de Leeuw, de Zwitserse organist Guy Bovet en de Zweedse organist Anders Bondeman ruim een half uur had beraadslaagd. Dat de beslissing niet zo gemak kelijk was, kon deze toehoorder best begrijpen. De stichting van het concours had namelijk de beroemde, maar duidelijk tradi tioneel georiënteerde Weense or ganist Anton Heilier gevraagd het materiaal te leveren waarop de uitgenodigde deelnemers moesten improviseren. Heilier kwam met een passacaglia-the- ma dat als het ware om een „klassieke" behandeling vraagt, en verder van een reeks van twaalf tonen, die op één na ook in het passacaglia-thema voor komen. Er werd uitdrukkelijk om twee improvisaties per deel nemer verzocht maar het lag eigenlijk voor de hand beide gegevens te combineren. De eni ge die daar knap in slaagde, was de laatste speler, de 26-jari- ge Lübecker Holger Hantke, die het meest academisch te werk ging, maar dat behoorlijk deed en ook het meeste vorm aan zijn fantasie wist te geven, hoe con ventioneel die vorm dan ook mocht zijn. De andere drie deelnemers pro beerden als het ware van de gegeven thema's af te komen en er moderner mee om te sprin gen dan eigenlijk met hun aard overeenstemde. Het begon al met de tastende, aarzelende, soms zelfs ietwat mysterieuze aanpak van de eerste speler, de 23-jarige Martin Haselböck die in een/$,ï,in akkoorden, dun klankbeeld van verspreide no ten naar nieuwe klankcombina ties zocht, waardoor zijn impro visatie een nogal gekunstelde in druk maakte en geen duidelijke lijn vertoonde. Aanvankelijk had men kunnen denken dat Jan Raas, de tweede speler, de weg van zijn voorganger op ging, ook vanwege een merk waardige overeenstemming inakkoorden. Raas echter spreidde al gauw een veel rijker en zekerder fantasie ten toon, deed incidenteel verrassende vondsten en poogde met wisse lend succes het materiaal naar zijn hand te zetten. De derde speler, de 33-jarige Kees van Eersel, organist van de Grote Kerk in Goes, stuurde op een compromis aan tussen de conventionele thema's en een toch nog zo veel mogelijk oor spronkelijke toepassing ervan. Het lukte hem niet tot een over tuigend resultaat te komen maar het was dan ook allesbe halve gemakkelijk. Na afloop heeft Ton de Leeuw met enige nadruk gezegd waar om hij als componist meende een bijdrage tot de jurering te kunnen leveren en wel omdat hij de prestaties vooral waar deert om hun scheppend ele ment. Nu er naar mijn mening de keus was tussen de fantasie rijke Raas en het handwerk van Hantke zal hij voor de fantasie hebben gekozen en er blijkbaar zijn mede-juryleden van hebben overtuigd dat een klassieke, tra ditionele behandeling minder hoog dient te worden gewaar deerd als vindingrijkheid in'de tails met eventueel een minder gaaf geheel. Ik heb tegen dat standpunt geen enkel bezwaar maar ben wel van mening dat de thema's die worden opgege ven, dan ook van dat standpunt blijk moeten geven en de moge lijkheid tot een hedendaagse aanpak in zich moeten dragen. Heilier en Ton de Leeuw: dat zijn zoals iedereen kan weten, twee verschillende generaties en ook twee andere werelden! J. KASANDER Alles gepakt en gezakt? Goeie reis. Maar vóór u de huissleutel omdraait nog even iets anders uitdraaien: de waakvlammen van uw geiser en fornuis. Als die uur na uur en dag na dag voor niets branden, is 't zonde van 't geld. Daar kunt u in uw vakantie wel iets leukers voor doen. Heeft u een gasboiler met een waakvlam die lastig weer is aan te krijgen? Laat die dan branden, maar zet de boilerthermostaat op de laagste stand. ■JL Publikatie van het Ministerie van Economische Zaken, de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland (VEGIN) en N.V. Nederlandse Gasunie. Correspondentie-adres: 'Verstandig met aardgas', postbus 19 te Groningen, waar u ook gratis het boekje 'Warm wonen' kunt krijgen.. Van onze kunstredactie ROTTERDAM - In het mu seum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam grijpt van 9 juli tot 28 augustus de première om zich heen van de reizende ten toonstelling „De Running Fen ce" van Christo (geboren in 1935 in Bulgarije, nu wonend in New York). Deze „Running Fen ce" was een tijdelijk object dat bestond uit 2050 panelen van witte kunststof, elk 9 meter hoog en 22 meter breed, opge hangen aan stalen palen die diep verankerd waren in de grond. Het „bek" liep slinge rend door het landschap, over bergen en door dalen en weilan den, tussen bomen en huizen door, kruiste een snelweg, golf de verder over een afstand van 36 kilometer om tenslotte in de branding van de zee te eindi gen. Plaats van handeling: Ma rin en Sonoma County/Noord California. Tijdstip: september 1976. Duur van het project: twee weken. Voorbereiding stijd: 1973-1976. De tentoonstelling geeft in docu menten, tekeningen, foto's, ma quettes, modellen, dia's en film een verslag van dit project, waarvan zowel het uiteindelijke resultaat als de idee, de plan ning, het maken van de model len, de technische voorbereidin gen en de menselijke samen werking van Christo van even groot belang waren. Christo is bekend geworden als „verpakkingskunstenaar" van onder meer olievaten (Keulen 1961), lucht (de Kasseier reuze- worst 1968), gebouwen (Kunst- halle te Bern/Spoleto 1968) en kust en rotsen (Little Bay bij Sydney 1969), Het „Valey Cur tain" in Rifle/Colorado (1970- 1973) en tenslotte de „Running Fence" (1973-1976) zijn meer een ingreep in en toevoeging aan de natuur. Het verpakken en ver hullen veroorzaken een ondui delijkheid ten aanzien van de functie of een totale onmogelijk heid daarvan: anderzijds wor den de vormen verhuld en is beschouwing of aanraking on mogelijk of in ieder geval niet los te zien van de toegevoegde verpakking. Door het gordijn en de „Run ning Fence" wordt het gehele landschap als synthetisch en on natuurlijk ervaren, wat nog ver sterkt wordt door het buitenge wone formaat Het blijkt echter dat zowel het „Valley Curtain" als de „Running Fence" in hun met-duurzame bestaan een tijd loos schoonheidsaspect aan het landschap hebben toegevoegd, vinrlt flhriotrt

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10