Weinig bijval voor bezuinigingsplan Nachtelijke escapades in Catshuis Eerste Kamer heeft nu een fractie meer FONDSEN KAPPEN MET ZIEKENHUIZEN Acrobaten- werk zit ons in het bloed Forse kritiek CDA en werkgevers op Den Uyl DEN UYUS TOUR DE FORCE Het merk kent u. Onze prijs nog niet: 7 BINNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 7 JULI 1977 RAGiNA 9 - Voor Den Uyl een Tour de Force, die veel op de echte Tour de France lijkt (Van één onzer v DEN HAAG De sociaal-economische plannen die kabinetsformateur Den Uyl gis teren het licht heeft doen zien, zijn aller minst met applaus ontvangen. Forse kritiek is er gekomen van het CDA en van de werkgevers, die beiden vinden, dat er op de collectieve uitgaven (overheidsuitgaven en sociale uitkeringen) meer moet worden be zuinigd dan Den Uyl voor ogen staat. Daar naast heeft het CDA er twijfels over, of de werknemers vrijwillig zullen meewerken aan loonmatiging in de komende twee jaar. FNV-voorzitter W. Kok wil wel aan die loonmatiging meewerken, maar alleen onder voorwaarde, dat de koopkracht van de klei ne man in stand blijft en de collectieve voorzieningen niet wezenlijk worden aange tast. De christen-democraten, die in de verkie zingsstrijd een sterkere matiging van de col lectieve uitgaven hebben benadrukt, vinden de plamien van Den Uyl op dit punt erg vaag. Het CDA wil meer duidelijkheid, als ook over de terreinen waar Den Uyl wil besnoeien. De formateur heeft wel summier aangegeven Waar niet bezuinigd mag worden (ontwikkelingshulp, koppeling van sociale uitkeringen aan minimumloon). Evenals de formateur zijn de christen-de mocraten van mening, dat de particuliere inkomens de komende jaren moeten matigen. Het CDA vraagt zich echter af, hoe dat moet. In CDA-kring voelt men er niets voor de komende jaren afhankelijk te zijn van de vakbeweging. Anderzijds is men niet voor het afdwingen van een loonstop. Fractielei der Van Agt zal de formateur op deze punten om meer duidelijkheid vragen. De werkgevers zeggen het benauwende gevoel te hebben, dat de volle last van de verwerkelijking van de plannen van Den Uyl is gelegd op de schouders van de sociale partners. De eerste conclusie is, dat de over heid aan de gezondmaking van de economie geen verdere bijdrage wil leveren dan het één-procentsbeleid. Uit het beleid van Den Uyl spreekt ook nauwelijks een versterking van de positie van de ondernemingen. De werkgevers hebben ook het gevoel, dat het voorgenomen beleid sterk de dirigistische kant op gaat. Ook de ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, de land- en tuinbouw en de bouwnijverheid hebben hun bezwaren tegen de wegen die de kabinetsformateur wil ne men om zijn doel te bereiken. Overleg over deze plannen is er niet geweest. De voorzitter van de Raad van bestuur in Arbeidszaken, mr. C. van Veen, zal volgende week namens werkgevers en ondernemers over de plannen van Den Uyl gesprekken voeren met verschillende fractievoorzitters. FNV-voorzitter W. Kok zei, dat de mede werking van de vakbeweging aan een gema tigde of beheerste inkomensontwikkeling zal afhangen van de opstelling van de onderne mers en de politieke partijen in de komende maanden. Van groot belang vindt Kok de opstelling van de werkgevers ten aanzien van de hervormingsvoorstellen. De ondernemers zullen ook duidelijk moeten laten zien, dat ze voorrang willen geven aan het behouden en creëren van arbeidsplaatsen. Van groot belang in dit verband is het ontwikkelen van instrumenten om winst in werk om te zetten. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG Toch nog opmerkelijk fris versche nen vanochtend om tien minuten voor vijf de frak- tieleiders Van Thijn, Van Agt en Terlouw in het Haagse perscentrum Nieuwspoort om verslag uit te brengen van de for matie-onderhandelingen. De heren hadden er weer een nachtje vergaderen met formateur Den Uyl opzitten en opnieuw kon melding worden gemaakt van een akkoord. Het re sultaat van tien uur lang heen en weer praten. De Formatie-Den Uyl be gint zo langzamerhand grote overeenkomsten te vertonen met de nu in volle gang zijnde wieler ronde door Frankrijk, de Tour de France. In het Catshuis moeten tal van cols, in politiek jargon „hobbels" worden over wonnen en niet alleen ten koste van geestelijke in spanningen. Ook op het lichamelijk uithoudings vermogen van de vier po litici wordt een buitenge woon zware wissel getrok ken. Maar zolang er nog resultaten worden ge boekt, lijken de fysieke vermogens grenzeloos. In de Tour van twee jaar terug kreunde na een moordende bergrit de laatst binnengekomen renner Moneyron: „Wie verzint er zou zo'n etappe. Moordenaars zijn het Straks laten ze ons ook nog 's nachts rijden." In Den Haag is het nachte lijk koersen en manoeu vreren de gewoonste zaak van de wereld geworden. Niettemin meldde Van Thijn vanmorgen bij het ochtendgloren: „We ver keren in blakende gezond heid". Een beetje zuur voegde hij eraan toe: „Maar we hebben nauwe lijks gelegenheid daarvan te profiteren." De etappes deze week wa ren lang en lastig. In de nacht van maandag op dinsdag werd de uiterst venijnige hobbel van de grondpolitiek genomen. Het eerste kabinet—Den Uyl brak hierop zijn nek. De avond daarna bereikte men overeenstemming over de vermogenswinst belasting, maar de zware col van de 1 andbouw grondprijzen kon toen nog niet worden bedwon gen. Van Thijn sprak bij die gelegenheid de ge denkwaardige woorden: „De formateur stelt zich voor vannacht een brain wave te krijgen." De afge lopen nacht werd ook de ze opgave voltooid. De formatie voltrekt zich naar Haagse begrippen gerekend in betrekkelijk grote openheid, met voor de parlementaire verslag gevers als gunstig bijver schijnsel dat de politici in tegenstelling tot vroeger dagen nu naar hen toeko men. Het urenlange rond hangen bij de hekken van het Catshuis in afwach ting van een bondig com- muniqueetje of een enkele kreet van een voorbijra- zende hoogwaardigheids bekleder lijkt voorgoed voorbij de oudere ver slaggevers die aan deze periode met een overdosis aan valse romantiek te rugdenken ten spijt. De Rijksvoorlichtings dienst huurde aan het be gin van de week tot twee keer toe een zaal in het tegenover het Catshuis liggende hotel Bel Air af met als extra toegift een mobiele theewagen volge stouwd met bier en fris dranken, waaruit naar be lieven een greep kon wor den gedaan. In de nachte lijke uren kon men ver spreid over alle uithoeken van dit Amerikaans-achti- ge hotel amechtig slapen de dan wel wakkere, de tijd met woordspelletjes dodende verslaggevers aantreffen. De bedrijfsleiding van Bel Air heeft, naar verluidt, om deze reden een punt achter de gastvrijheid ge zet. De parlementaire pers is in het hotel niet meer welkom. De afgelo pen nacht moesten de wachtende verslaggevers weer hun toevlucht tot het vertrouwde Nieuwspoort nemen. De formatie is om twee uur vanmiddag voortge zet. Een kind kan uitreke nen dat dit voor de vier vedetten maar een paar uurtjes slaap betekende. Naast de onderhandelin gen moet immers ook nog overleg worden gepleegd met de frakties en vergen nieuwe zaken tijd van voorbereiding. De op bouw van het tweede ka binet—Den Uyl vordert, maar in wandeltempo. De politieke wil, zo beweren Van Thijn, Van Agt en Terlouw keer op keer, is duidelijk aanwezig. Want achter zich weet men de bezemwagen met achter het stuur een grijnzende Wiegel. In de brand, uit de brand BARNEVELD (ANP) - Met het afbranden van de gigantische bandenberg bij het plaatsje Zwartenbroek (gemeente Bar- neveld) is mogelijk een einde gekomen aan de twist tussen de gemeente Barneveld en de pro vincie Gelderland over wie het opruimen van de naar schatting vier miljoen autobanden moet betalen. Sinds elf jaar worden de ban den al gestort op het terrein van de bejaarde Reindert Kamphor st, die zelf in een oude treinwa gon tussen zijn banden woonde. Tegen betaling mochten ze daar worden gestort. Twee jaar gele den heeft hij afstand gedaan van zijn „berg" en sindsdien is er onenigheid over het oprui men. De banden werden oor spronkelijk in een afgraving ge stort, zodat wellicht, als de brand een beetje is uitgewoed er alleen wat zand over de smeu lende resten moet. En dan is niets meer van te zien. Parkeerwachter verdonkeremaande parkeerbonnen AMSTERDAM (ANP) De rechtbank te Amsterdam heeft woensdag overeenkomstig de eis van de officier de 42-jarige ex-parkeerwachter J. R. veroor deeld tot een maand gevange nisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat R. vorig jaar mis bruik had gemaakt van zijn functie als controleur bij de parkeerpolitie door tegen beta ling parkeerbonnen te verdon keremanen. Gedurende een half jaar had hij honderd tot twee honderd bonnen laten verdwij nen hetgeen hem ongeveer ze venhonderd gulden had opgele verd aan vergoedingen van dankbare overtreders. Met be hulp van een vals stempel placht hij ook bonnen en pro cessen-verbaal ongedaan te ma ken die zijn collega's hadden uitgeschreven. Vijf man gered van zinkend jacht (Van een onzer verslaggevers) OUDDORP De reddingsboot „Grind" uit Ouddorp heeft gis teravond ter hoogte van het lichtschip Goeree de opvaren den van het jacht Henri opge pikt Om half zes kwam bij Scheven- ingen-Radio het bericht binnen dt de Henri thuishaven U- muiden voor Europoort aan de grond was gelopen en water maakte. Op dat sein gingen drie reddingsboten naar het in moei lijkheden verkerende jacht toe. Ean boot nam een van de opva renden mee, de reddingsboot Grind de overige vier. Het jacht is later gezonken. Ander doe/ Zelfs als er geen zwembad in de buurt is. kun je je op een warme dag toch wel met water vermaken. En zo dient een fontein nog eens een ander doel dan de ver fraaiing van het Paragnost Croiset gehuldigd in Tokio TOKIO De Utrechtse ziener Gerard Croiset is op een parap sychologisch congres in Tokio gehuldigd omdat hij erin zou zijn geslaagd het aantal dodelij ke ongelukken op een kruispunt in de stad terug te brengen van vijftien per half jaar tot zes. Voordien vielen er behalve de doden nog twee zwaar- en veer tien lichtgewonden, na Croisets beïnvloeding geen enkele. Croiset heeft enige tijd geleden een kruispunt in Woubrugge beïnvloed. Daar gebeurden een half jaar lang geen ongelukken. Daarvoor waren het er vier tot vijf per jaar. (Thans zijn er verkeerslichten geplaats). Prijsstijging suiker 4 cent DEN HAAG (ANP) Voor een kilo suiker moet vanaf vandaag vier cent meer worden betaald. Dat is gisteren besloten en mee gedeeld door het Centraal Bu reau Levensmiddelenbedrijf in Den Haag. De minimumprijs van een kilo suiker komt daar mee van 1,60 op 1,64. Oorza ken zijn de gestegen vrachtprij zen en de gestegen prijzen die aan de EEG-bietentelers moeten worden betaald. UTRECHT (ANP) De ziekenfondsen die overeenkomsten hebben met de aca demische ziekenhuizen, hebben die per 15 augustus van dit jaar opgezegd. Na die datum gaan rij tien gulden per ver- pleegdag minder betalen. Aanleiding daartoe is de mededeling dat staatssecretaris Klein van Onderwijs het amendement-Konings gaat uitvoeren. De heer Konings stelde tijdens de begro tingsbehandeling van Onderwijs voor, twintig miljoen uit het honorariumfonds voor medische specialisten te gebruiken om de bijdrage voor het mavo-onderwijs te vergroten. De Kamer stemde daarmee in. In het honorariumfonds momenteel zo'n. 180 miljoen gulden groot worden gelden gereserveerd voor universitaire artsen. Die krijgen dan een toelage boven hun ambtelijk salaris als ze geen particu liere nevenpraktijken meer mogen uitoe fenen. De academische ziekenhuizen stor ten er tien gulden per verpleegdag in, en zestig cent per poliklinische behandeling. Die tien gulden willen de ziekenfond sen nu minder gaan betalen, omdat zeggen zij van het geld een oneigenlijk gebruik gemaakt wordt isJW adviesprijs 9,95 Vroom Dreesmann prijs 1 Zolang de voorraad strekt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De door de verkiezingen eringen van gisteren vernieuwde Eerste Kamer, die op Prinsjesdag aantreedt, zal negen fracties tellen, één meer dan de Kamer in huidige samenstelling. Zoals gisteren reeds in het kort gemeld werd D'66, die in de huidige Kamer drie zetels heeft, nu weggevaagd en beslisten de kiezende Statenle den dat de PSP en het GPV, die thans niet in de Senaat vertegenwoordigd zijn, hun intrede in dit college kunnen doen. Opvallende zetelwinst boekten PvdA 4) en WD 3), maar het CDA moest een flink verlies lijden (- 5). De CPN-fractie werd gehalveerd (- 2). Als de formatie-Den Uyl slaagt en er een kabinet komt van PvdA, CDA en D'66 zal dit kabinet ook in de Eerste Kamer op een royale meerderheid kunnen rekenen: 49 van de 75 zetels. Zoals gemeld kwamen gisteren de Staten van Zuid-Holland, Groningen, Drenthe, Overijssel en Gelderland, elk college in de eigen vergaderzaal, bijeen om 37 leden van de Eerste Kamer te kiezen; de helft van de Senaat was ditmaal aan de beurt van aftreden. In totaal waren 31 lijsten ingediend, waarvan 14 in Zuid-Holland. Dit grote aantal houdt verband met het vernuftige rekensysteem dat bij Eerste-Kamerverkiezingen dienst doet om elke stem zo effectief mogelijk te doen zijn. Tevo ren waren, ook interprovinciaal, allerlei afspraken gemaakt om bepaalde kandidaten in de Kamer te krijgen. Zo kon het in Zuid-Holland gebeuren dct de Boerenpartijvertegenwoordiger blanco stemde, de twee CPN-ers op de PSP, de D'66-er op de PPR, de GPV-er op de SGP en de DS'70-er op een kandidaat van het CDA. Omdat de gisteren kiezende Statenleden zelf in 1974 gekozen waren en de partijpolitieke situatie inmiddels flink gewijzigd is, zijn er vreemde ver houdingen ontstaan tussen de fractiesterkten in Eerste en Tweede Kamer. Bij de grote fracties komen de verhoudingen nog wel aardig uit: PvdA 53 zetels Tweede Kamer, 25 Eerste Kamer, CDA resp. 49 en 24, WD resp. 28 en 15. We maakten al melding van het verdwijnen van D'66 uit de Senaat (tegen 8 zetels in de Tweede Kamer), maar ook de PPR valt op: 3 zetels in de Tweede Kamer, 5 zetels in de Eerste Kamer (die de helft kleiner is). De verkiezingen van gisteren hebben gezorgd voor een flinke doorstroming in de Senaat. Op Prinsjes dag zullen ruim twintig voor het eerst gekozen senatoren in de groene banken zitting nemen. Onder de gisteren gekozen snatoren bevinden zich vader mr. W. F. en zoon dr. B. de Gaay Fortman (voor resp. het CDA en de PPR). Uit de Tweede Kamer komen naast Bas de Gaay Fortman ook over de heren H. J. de Koster (WD) en dr. J. H. Lamberts (PvdA). Tot de nieuwelingen in de Senaat behoren verder de Zuidhollandse gedepu teerde dr. R. Eijsink uit Rotterdam (CDA), de huidige minister voor wetenschapsbeleid F. H. P. Tip (PPR), Jan (Rooie Haan) Nagel (PvdA), de bekende Amsterdamse econoom prof. dr. A. Pais (WD) en de Haagse hoofdambtenaar H. A. J. M. Vrouwenvelder (CDA). Wel herkiesbaar maar niet herkozen onder de uit Zuid-Holland afkomstige senatoren: de Haagse advocaat mr. F.- H. Piket (CDA). Met broer Marcel Renee achter het stuur, rijdt Horst Klaas een rondje mee op de zijkant van de op twee wielen balancerende auto. Horst Klaas van de Hell Drivers: 99 Automonteur, motorcrosser, slipexpert, lasser, koorddan ser. Een greep uit de voor zijn beroep broodnodige vaardig heden van de 32-jarige Duit ser Horst Klaas. Horst is pro ducer en hoofdrolspeler van de gecombineerde acrobaten- groep de Original Tornado Hell-Drivers en Les Aranis, een internationale circusfami lie-aangelegenheid. Voor de zesde maal is hij met zijn 25 man sterke waaghal- zengroep tot dinsdag 12 juli nog in Den Haag en geeft an derhalve week lang zijn bloedstollende shows op het parkeerterrein van Houtrust. Alhoewel het op een motor door brandende barricaden rijden, over dertig mensen springen, auto's total-loss rij den en ijl een gewone wagen op twee wielen rondjes rijden op het parcours spectaculaire stunts voor het publiek zijn, adembenemender rijn echter de „vrije oefeningen" die Horst op de top van een met opzet vervaarlijk heen en weer zwiepende, 50 meter hoge mast, uitvoert zonder veilig heidslij n of vangnet. Horst zelf vindt wat hij op de motor doet veel gevaarlijker: „Als je een beetje verkeerd van de schans komt, of de motor laat je in de steek, ben je verkocht". Schuivers van meer dan 15 meter over het harde wegdek zijn meer dan eens voorgekomen. Ook de drie broers die samen met Horst de show maken en alle andere familieleden die waar in Europa dan ook „in het vak" zitten, hebben leren val len en opstaan. Soms is op staan er niet meer bij. Een oom van Horst viel bij een voorstelling 50 meter uit de mast toen het bovenste gedeel te van zes meter bij het heen en weer zwaaien afbrak. „Zon der net ziet het er nu eenmaal beter uit", is het nuchtere commentaar. „Hij had aan dat stuk buis, dat speciaal door Mannesmann Röhre in Dussel- dorf wordt gemaakt en dat elk jaar wordt vernieuwd en gron dig met röntgenstralen wordt onderzocht op materiaalfout jes, zelf gelast En dat kan absoluut niet". Broertje Marcel Renee toont zijn linkerarm die hij niet kan strekken, noch buigen. „Bij een voorstelling in Vught viel ik met de motor van de staal kabel". Twintig meter onder hem lag het asfalt en als ge volg daarvan heeft Marcel een arm vol platen en pennen. Horst zelf heeft een groot litte ken op rijn voorhoofd dat hem herinnert aan „die ene keer" die voor iedereen in dat vak eens komt. „Bij een crash kwam het dak van mijn wagen die over de kop sloeg, te ver naar binnen. Zestig hechtingen waren het resultaat Was m'n eigen schuld hoor, want we kunnen redelijk goed bekijken hoe we van de schans op of over zo'n sloopauto duiken. Ik deed het gewoon niet goed". Horst zit het acrobatenwerk in het bloed, en wat hij zelf miste is hem onmiddellijk met de paplepel ingegoten. Zijn moe der was trampolinespringster, zijn vader koorddanser in het circus. Het gezin Klaas reisde langs alle pistes in Europa en zodra de kinderen, vier zoons en een dochter, oud genoeg waren, deden ze mee. Carola, het slechts 15 jaar oude zusje van Horst, levert een niet on aanzienlijk aandeel in de hui dige Heil Driversshow, maar mag eigenlijk pas echt mee draaien als ze 16 is", zegt de kleine blonde Duitser over zijn veel ouder ogende zusje. Ook hij begon op 15-jarige leeftijd met koorddansen en ging aan vullend naar de Hell-Drivers- school in Parijs, ,4'Ecole de Cascadeurs". Horst: ,Het au- towerk dat je daar leert, krijg je met een beetje aanleg wel onder de knie. Koorddansen kun je echter niet leren, dat moet aangeboren zijn". Aanvankelijk omvatte de show slechts knotse-kneuzen- deukwerk, stoeien met vuur en indrukwekkende sprongen over auto's en mensen. Sinds kort is het oude programma op het koord weer uit de kast gehaald en reist de karavaan van ettelijke vracht- en woon wagens onder twee artiesten namen door Duitsland, Fran krijk, België en Holland. In de zomer zijn Les Aranis en de Hell Drivers in de badplaatsen te vinden, in de winter wordt in een grote hal in Duitsland het materiaal verbeterd, een nieuwe show voorbereid en gaan de kinderen naar school, terwijl de Maastrichtse mana ger naarstig nieuwe contrac ten afsluit en vergunningen aanvraagt De vijf kinderen van Horst en zijn Engelse vrouw, die hij in het circus in Spanje heeft le ren kennen, zijn ook al aange tast door de stuntkoorts. Het 6-jarige zoontje heeft een ei gen motor, waarop het druk oefent. Kleine sprongetjes, zelfs door vuur en over zijn broers en zusjes, maakt hij al met het élan van een ervaren groot artiest, maar aan zijn verlangens de mast in te mo gen, „net als zijn pappie", geeft deze absoluut niet toe. „Ik moet het hem telkens uit drukkelijk verbieden. Al wil hij nóg zo graag, dat is ge woon te gevaarlijk", zegt Horst terwijl hij toch wel trots is op zijn ondernemende knul letje. In de zomer, wanneer door het reizen en trekken de kinderen niet naar school kunnen, leren ze twee uur per dag thuis. Van moeder. „Ze hoeven alleen maar lezen en schrijven te le ren. Het beroep leren ze hier wel". Zo is het ook met Horst zelf gegaan. PAUL WESTSTRATE FOTO'S: SIMON E. SMIT Willink en ex-Willink trouwen (Van onze kunstre dactie) AMSTERDAM De burgerlijke stand heeft het druk met kunstschilder Carel Willink en consorten. Deze week liet Wil link zich voor de vierde keer in de echt verbinden, nu met zijn laatste grote liefde, de schilderes Sylvia Quiël. Prompt daarop toog zijn ex- grote liefde en •vrouw Mathilde gis teren naar het Am sterdamse stadhuis om aan te tekenen. Zij is van plan te trouwen met de Am sterdamse kunsthan delaar George Mul der, met wie ze een kunstgalerij zegt te willen beginnen. Wanneer het huwe lijk plaats heeft is nog niet bekend. De plechtigheid zal in elk geval in Drieber gen worden voltrok ken. Mathilde schijnt door alle huwelijksemoties zo te rijn aangegre pen, dat ze geheel en al vergeten is een wielerronde in Bra bant te bezoeken, die door haar aanwezig heid het spektakel van de Tour de Fran ce zou hebben moe ten overtreffen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9