£cld6C0omant 3 miljoen toeristen verwacht TWEE JAAR GEEN HARING UIT NOORDZEE voor u Prijs landbouwgrond straks aan banden Patiënt in bed verbrand Explosiegevaar in Merenwijk Twee shows Toon Hermans geschrapt DEZE MAAND: I Voorstel Europese commissie: 7—7—77 Open lucht recreatie Bus stort in ravijn 23 doden Rugletsel bij ongeval Kor) Rapenburg 2. Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoont|es 4,16 Klachten bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39.80: jaar 147,70: losse nummers: 55 cenl Donderdag 7 juli 1977, 67e jaargang no. 20778 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Parijs' kijkje De bekende regisseuze Agnes Varda heeft een beschouwende film gemaakt over de Parij se wijk waar zij woont. Onder de titel „Daguerretypes" wordt die vanavond vertoond op Ned. I om 19.45 uur. Op Ned. II om 20.25 uur Come dy Hour en om 21.15 uuur „Briefkaart" met als gast Ro- main Deconinck. Plaatselijk een bui Zonnige perioden, later ook wol kenvelden en plaatselijk een re gen- of onweersbui, meest mati ge wind uit noord tot noordoost. Maximumtemperaturen van 20 graden aan de kust tot 25 gra den in het binnenland. Morgen zon 05.30-22.00. Maan 01.00-14.23. Scheveningen hoog water 9.08-21.37, laag water 4.54- 17.17. (van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Na tien uur moeizaam vergaderen hebben kabinetsformateur Den Uyl en de fractieleiders van PvdA, CDA en D'66 vannacht omstreeks half vijf overeenstemming bereikt over een wettelijke regeling om de prijzen van landbouwgronden te drukken. Over deze kwestie, het sluitstuk van de grondpoli- tiek, stonden gisteravond de meningen van PvdA-fractieleider Van Thijn en CDA-voorman Van Agt nog lijnrecht tegenover elkaar. Halverwege de nacht lanceerde drj. Terlouw (D'66) echter een compromis-voorstel, waarin alle partijen zich konden vinden. Er komt in ieder geval niet direkt een prijsbeheersing voor de landbouwgronden Volgens het voorstel van Terlouw, dat nu zo spoedig mogelijk zal worden uitge werkt tot een „wetsontwerp overdracht landbouwgronden", wordt een nieuwe or ganisatie in het leven geroepen, die toe zicht gaat houden op alle transacties met de landbouwgronden en die ervoor zorgt dat de prijzen van die gronden in toom worden gehouden. Deze organisatie zal worden gevormd door samenvoeging van de reeds bestaande Stichting Beheer Landbouwgronden (SBL) en de provin ciale „grondkamers". Gedurende een jaar zullen de prijzen van landbouwgrond alleen indirect worden beheerst. Dit betekent dat de nieuwe organisatie voor beheer van landbouw gronden er alleen op toeziet dat land bouwgronden die te koop zijn zoveel mogelijk in agrarische handen blijven. Omdat het aantal aspirant-kopers daar door beperkt wordt, bestaat er een reële kans op het drukken van de verkoopprij zen. Tot zover is vrijwel geheel voldaan aan de wens van het CDA. De opvatting van de PvdA (én in beginsel ook van D'66) zal pas aan bod komen als blijkt dat na het genoemde experi menteerjaar de prijzen van landbouw grond niet beduidend gedrukt zijn. In dat geval zullen de ministers van Financiën, Landbouw en Ruimtelijke Ordening een stelsel van maximumprijzen voor land bouwgronden gaan vaststellen, hetgeen neerkomt op directe prijsbeheersing. Alle landbouwgronden die te koop zijn, zullen dan tijdelijk moeten worden overgedra gen aan de nieuwe beheersorganisatie, die er vervolgens met hantering van ge noemd „tariefstelsel" voor zorgt dat de grond weer in goede handen komt. Vanmiddag is het formatieviertal op nieuw bijeengekomen. Hoofdpunt op de agenda is nu het ontwerpen van een nieuwe wet op de ondernemingsraden. Hierin zal aan ondernemingsraden meer bevoegdheden moeten worden gegeven, zoals het meebeslissen over investerin gen. Geen belangstelling DEN HAAG De shows van Toon Hermans op de donderdagen 14 en 21 juli in het Scheveningse Circustheater gaan niet door. De belangstelling op deze koopavonden voor de shows is gezien de verkoop te gering. Bovendien kan Toon Hermans, aldus het Circustheater, aan het eind van het seizoen best een extra rustdag gebruiken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Nederland wacht deze maand een invasie van zo'n slordige drie miljoen toeristen. De vakantiepiek wordt deze dagen verwacht Nu alle schoolvakanties zijn begonnen en de bouwvakkers al een week vrijaf hebben, komen daar vanaf van daag ook de Duitsers uit Nordrhein-Westfalen bij. Naar schatting van het Nationaal Bureau voor Toe risme zullen een kwart miljoen van hen hun vakantie in ons land doorbrengen. Tevens mag Nederland deze maand rekenen op ongeveer een miljoen dagjesmen sen uit Westduitsland. Uit een landelijke peiling van de V.V.V.'s kan worden geconclu deerd, dat geliefde verblijfplaatsen als de Veluwe, Midden- en Zuid-Limburg, de Waddeneilanden, Zeeland en de rest van de vaderlandse kust goed bezet zijn. Ook in Groningen zal het aanzienlijk drukker worden; in Friesland daarentegen is het wat minder druk. In de hotels zijn nog voldoende bedden vrij; de bungalows zijn daarentegen vrijwel allemaal verhuurd. Bij de verkeersal arm centrale verwacht men alleen problemen op de A-12 (Duitse grens-Arnhem-Utrecht-Randstad) en op de ver keerspleinen bij Arnhem en Driebergen. Dit als gevolg van de stroom binnenkomende Duitsers. Op de meeste Nederlandse wegen zal het 't komende weekeinde wel wat drukker zijn, maar problemen worden niet verwacht Zoals gemeld worden die wel verwacht op de Duitse- en Oostenrijkse wegen en mogelijk ook in België en Frankrijk. Op de Nederlandse wegen is het na de uittocht van het afgelopen weekeinde aanzienlijk stiller geworden. Dit ook, omdat het normaal werkverkeer aanmerkelijk is afgenomen. „Maar", zo zegt de verkeersal armeen trale", Je kunt altijd weer voor verrassingen komen te staan; verkeersdrukte is nooit exact te voorspellen". De Nederlandse Spoorwegen verwachten, dat de treinen vanuit het Ruhrgebied naar de Nederlandse kuststreken de komende dagen afgeladen zullen zijn. (Van onze verslaggevers) LUXEMBURG De Eu ropese Commissie, het dagelijks bestuur van de EEG, wil dat een verbod op haringvangst niet al leen voor de rest van dit jaar geldt, maar ook vol gend jaar en de eerste helft van 1979. EEG-com- missaris Gundelach heeft dit gisteravond ver klaard in het Europese Parlement in Luxem burg. Hij achtte een vangstverbod voor 1977 om de haring in de toe komst meer overlevings kans te geven zinloos. Gundelach toonde zich pessimistisch over het eerstvolgende haring- overleg. Hij gelooft niet dat de ministers op 18 juli overeenstemming zullen bereiken. Gundelach vond dat zelfs het toestaan van een vangstquotum van tweeduizend ton aan Neder land te groot zou zijn. Hij deed zonder een land met name te noemen uitvallen naar Engeland en Nederland. „In bepaalde hoofdsteden vaardigt men maat regelen uit ter bescherming van de haring, maar dó&rvoor had men de nationale hoeveelheid al overschreden." Het Europese Parlement nam aan het eind van het haringde bat een resolutie aan, waarin men stelde het eens te zijn met de Europese Commissie, waar deze voorlopig een algehele stopzetting van de haringvisserij voorstaat. De Nederlandse socialist Laban pleitte voor Europese maatrege len ter ondersteuning van de Nederlandse vissers, die nu we- kloos zijn geworden en van de haringvloot, die in stand zal moeten worden gehouden. Het parlement vond dat ook. Schipper Arie Jonker van de Katwijk 39 werd gisteren door de rechtbank van Lerwick op de Shetland Eilanden veroordeeld tot een boete van ruim honderd duizend gulden. Bovendien wer den de vangst en het vistuig, met een totale waarde van 125 duizend gulden, verbeurd ver klaard. Een delegatie van de Nederland se reders gaat maandag met minister Van der Stee praten over de mogelijkheden om zo veel mogelijk haringschepen aan het werk te houden. Ge dacht wordt aan de vangst van vissen, die in West-Europa niet erg gewild zijn, maar veel wor den gegeten in Afrikaanse lan den en het Caraïbisch gebied. Het was druk op de kade van de Sche veningse haven, toen daar gisteravond de Sch 33 „Maria" bin nenliep. Veel collega vissers kwamen soli dariteit betuigen met de bemanning onder aanvoering van schipper Nico de Niet, die in Aberdeen wegens het vissen in de Britse 200 mijlszo ne zwaar werd be boet: „De jongens verdienen een ovatie. Ze hebben alleen maar gewerkt voor hun brood". De be manningsleden wil den er getuige het opschrift op T-shirts (Maria Sch 33 arres ted into 200 miles) ruimschoots voor uit komen wat hun was overkomen, maar schipper De Niet zelf bleek minder uitbun dig. Nors en zwijg zaam stapte hij op de kade. „Ik ben het zat. Wat moet ik er verder van zeggen? ...moet vandaag wel een goede dag hebben gehad. Het was de zevende van de zeven de maand in het jaar 77. We zullen een eeuw moeten wach ten eer het weer zover is. Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.v Leidse Courant als nieuw kwartaalabonnee van de adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam adres woonplaats Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar- antwoordnr. 349, Leiden. De mens haalt soms van alles uit, om in de belangstelling te komen. Zo ook de Amerikaan Mel Clay, die in Amsterdam vijf dagen lang bo ven op een vrachtauto woont. Al leen zo te leven vond hij maar niets en via een advertentie wist hij de 24-jarige Marianne Boyer (geen familie van de Franse chan- sonnière Lucienne Boyer, noch van de filmster Charles Boyer) te bewegen de vijf dagen op het dak met hem door te brengen. En dat alles toegankelijk voor de blikken van iedere voorbijganger. IN WEST EINDE ZIEKENHUIS (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De 70-jarige Hagenaar A. F. Brama is gisteravond even na tien uur verbrand in een bed van bet ziekenhuis Westeinde in Den Haag. Volgens de politie raakte het bed in brand door gebruik van lucifers. Het is onbekend hoe de man aan lucifers is gekomen, omdat er „strikt wordt toegezien op het bezit van vuurma kers", aldus de politie. Op eerste melding van het brandje in het ziekenhuis kwam de politie met veel manschappen en de GG en GD met extra ambulances naar het West einde. Volgens de politie is geen pa- mek uitgebroken wel liep een patiënt op leeftijd kort na de melding zenu wachtig in nachtgewaad naar buiten. Ook hingen veel patiënten van het ziekenhuis uit de ramen. De brand bleef beperkt tot het zieken huisbed en een deel van de kamer en werd geblust door de interne brand wacht van het Westeinde. Twaalf pa tiënten van de afdeling Interne Ge neeskunde, waar het slachtoffer min of meer afgezonderd lag, hebben hun zaal moeten verlaten. De man heeft nog even geleefd. Hij overleed kort nadat hij van de afdeling naar de Eerste Hulp-post was overgebracht HUESCA, Spanje (AP) Bij een bu songeluk in Noord- Spanje zijn gister avond 23 personen om het leven geko men en 33 anderen gewond geraakt De bus stortte tussen de steden Benavarre en Grau in de Spaanse Pyreneeën in een ra vijn. Veluwemeerlaan uur afgesloten LEIDEN De rijbaan van de Veluwemeerlaan in de Leidse Merenwijk was gisteravond ge durende een uur voor alle ver keer afgesloten in verband met ontploffingsgevaar. In de nabijheid van een bouw keet was een hoeveelheid afval in brand geraakt, het vuur breidde zich uit via enkele c.v. buizen tot in de keet waar een aantal flessen met chloor- en propaangas stonden. Omdat de brandweer vreesde dat de gas flessen zouden exploderen werd de Veluwemeerlaan afgesloten. De brandweer had het vuur overigens snel onder controle. De schade is aanzienlijk. Het zalencentrum 't Parlement aan de Leidse Nieuwe Rijn werd vannacht eveneens getrof fen door een brand, die was ontstaan in de disco-zaal. De brand breidde zich uit tot in de keuken. Deze beide ruimten aan de achterzijde van het complex zijn uitgebrand. De schade is aanzienlijk. Het vuur is vermoe delijk ontstaan door een smeu lende sigaret in een prullenbak. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht LEIDEN Op het kruispunt Oegstgeesterweg-Willem de Zwijgerlaan is gisteravond om tien voor half negen een auto in frontale botsing gekomen met een motor. De automobilist uit Gouda gaf de motorberijder, een 21-jarige Leidenaar, bij het afslaan geen voorrang. Hierdoor kwam de motorrijder te vallen en liep rugletsel op. De motor rijder is opgenomen in het AZL. Tasjesroof LEIDEN Een 64-jarige vrouw uit Sassenheim is gistermiddag om tien over een op brutale wijze van haar tas beroofd. De vrouw liep op de Warmonder- weg ter hoogte van de bushalte bij de Van Slingelandlaan. Zij werd achterop gereden door twee jongens op een bromfiets. Deze gristen haar de tas uit de hand en verdwenen in de Leidse Hout. De tas bevatte een nog onbekend bedrag aan geld.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1