Roy Schuiten laat 'Ik geniet als andere moed niet zakken renners moeten afzien' jk LUCIEN VAN IMPE: Goede resultaten Nederlandse schakers 'IK KOM NOG WEL EENS TERUG' PARINOV VERBETERT EUROPEES RECORD 800 METER VRIJE SLAG SPORT LEIDSE COURANT PAGïNA 11 PAGINA 8JULI.7eET. 139km Geintjes horen er bij de Tour nu eenmaal bij. Ook enkele leden van de Lejeune-ploeg blijken dat terdege te beseffen. Bovendien: maakt men geintjes, komt men en dus Lejeune op de foto. Van links naar rechts Pierre Bazzo, Lucien van Impe en Roy Schuiten bij een antiek ogende fietspomp. Eindelijk dan toch inderdaad nog even rust voor de renners van Tl-Ra- leigh op de eerste rustdag van de Tour de France in Bordeaux. De horde journalisten is ditmaal in geen velden of wegen te bekennen. Gerrie Knetemann, Didi Thurau en Hennie Kuiper spelen dan ook rustig met een papieren bootje in een zwem bad bij het hotel. BORDEAUX Een sprekend tafereel voor het hotel Mercure in Bordeaux. Op het terras Didi Thurau, omringd door ins tens twintig journalisten die hem in terviewen. Helemaal alleen, zittend op het grasveld naast bet terras, Thurau's voormalige kopman Roy Schuiten. Hij bekeek bet gebeuren met een sombere blik in zijn ogen. In oktober 1974 nog niet zo lang geleden dus, schreef het Parijse sportblad L'Equi- pe over Schuiten: „Er is een nieuw feno meen opgestaan". Schuiten had toen in een weekeinde de etappe-wedstrijd „Ster der Beloften" en de befaamde tijdrit „Grand Prix des Nations" gewonnen. Hij leek in de komende tien jaar voorbestemd te zijn om geweldige prestaties te leveren. Maar de breuk kwam reeds eind oktpber 1975, toen Schuiten op de Olympische wielerbaan van Mexico het werelduurre cord, dat met 49 kilometer en 431 meter sinds 25 oktober 1972 op naam van Eddy Merckx staat, wilde verbeteren. Het werd een pijnlijke mislukking daar in Mexico. Schuiten had te weinig ervaring en hij miste ook de juiste voorbereiding voor een dergelijke zware inspanning op de 2400 meter boven de zeespiegel. Sindsdien is het bergafwaarts gegaan met Schuiten. Zijn negende plaats in de tijdrit van eergisteren, waarin hij ol 30 kilometer anderhalve minuut op zijn voormalige helper Thurau verloor, betekende een nieuwe nederlaag. Schuiten: „Ja dat was een zwak optreden, maar ik had wel alle omstandigheden tegen. Wij kwamen na de eerste halve etappe om één uur in Bor- deaux aan. Daar ik in het algemeen klas sement een slechte plaats inneem (63ste op 43 min. en 17 sec., red) moest ik al weer om kwart voor drie starten voor de tijdrit Want de kleintjes komen het eerst aan de beurt zo gaat dat. Eer we in het hotel waren was het kwart voor twee. Ik heb me toen snel gewassen, een stukje brood met twee plakjes ham gegeten, een flesje glucose gedronken en toen was het al tijd om naar de start te gaan. Ik had geen gelegenheid meer om het parcours te verkennen, ik kreeg ook veel minder tijd dan de kopstukken die veel later konden vertrekken, om tussen de twee inspanningen door te rusten. Ik werd zelfs niet gemasseerd, terwijl ik zo gevoelig ben voor die dingen." Verlies „Het meest beroerde van alles was nog dat ik het parcours niet kende. Er reed geen motorrijder voor me, zoals later voor elke belangrijke renner, ik wist niet hoe de bochten in het circuit lagen. Dan ga je zo'n bocht in en je remt af, want je weet niet hoe scherp hij is, en waar je uit komt. Op die manier verlies je in elke bocht seconden. Onderweg weet je niks, je hoort niks, niemand zegt iets, je rijdt maar een eind weg. Ik wil dit alles niet als excuus aanvoeren, maar toch hebben al die kleine dingen mijn prestatie zeer nadelig beïnvloed. Ik zeg niet dat ik Thu rau verslagen zou hebben, want ik vind zijn prestatie groots, maar tweede was ik onder normale omstandigheden zeker ge worden." De verstandhouding tussen Schuiten en diens ploegleider Henri Anglade is niet best Anglade verwijt Schuiten dat hij niet leeft als een topsporter. „Het lijkt erop alsof ik elke dag in dancings rond hang", zegt Schuiten, „maar leef heel normaal". Hij pauzeert even en kijkt naar het gedoe rond Didi Thurau. „Je ziet hoe kwetsbaar je in de wielersport bent", zegt hij. „Ik geloof dat ik een fout heb gemaakt door alleen maar te streven naar een hoger jaarsalaris. Misschien had ik beter bij Peter Post kunnen blijven. Ik heb nu wel pakken geld verdiend, maar ik zou er graag weer een deel voor inleveren als ik die narigheid niet had hoeven mee te maken". Hoe gaat dat nu verder in deze ronde? Schuiten: „Ik weet het niet, ik ben hier in de eerste plaats om voor mijn kopman Lucien van Impe op de vlakke wegen gaten dicht te rijden. Er zijn niet zoveel renners in onze ploeg die dat kunnen. Dan kijk ik verder of er zich een gelegen heid voordoet om een stunt uit te halen. Ik heb op dit moment wel niet zoveel vertrouwen in mezelf, maar toch rijd ik niet slecht. De Tour de L'Aude had ik kunnen winnen, maar daar kreeg ik op een slecht moment een lekke band. Was het daar gelukt, dan was ik misschien weer de oude geworden. Nu moet ik afwachten of er zich een kans voordoet om te laten zien dat Roy Schuiten nog fietsen kan. Ik ben pas 25 jaar en er zijn te veel mensen die zeggen: Roy, het kan nog niet voorbij zijn, jij komt wel terug. Daar geloof ik zelf ook heilig in." BORDEAUX Zo ontspan nen en blijmoedig ais Lucien van Impe liep er tijdens de rustdag in bet van warmte zinderende Bordeaux geen renner rond. Zijn familie, die vergezeld van veel supporters uit België was overgekomen, maakte zich zorgen omdat bij in de tijdrit bijna twee minu ten op Thurau, 58 seconden op Merckx, 52 seconden op The- veoet, en zelfs 9 seconden op Zoetemelk verloren bad. Lu- zien verraste ben echter met de uitspraak: „Toen ik na de tijdrit de tijdsverschillen boorde heb ik onmiddellijk tegen mijn ploegleider gezegd: bier heb ik de Tour gewon nen." „Want, nadat ik het vlakke parcours had gezien, rekende ik op veel meer tijdverlies. Dit is achteraf erg meegevallen en dat komt omdat ik nog nooit zo goed gereden heb als in deze ronde. Iedereen klaagde in de eerste week over de lan ge ritten. Maar ik zit graag op de fiets, dat is mijn grote hob by en mijn leven. Ik geniet ervan als ik andere renners kan laten afzien. Misschien is dat wel niet zo'n best karak tertrekje van mij, maar zo zijn wielrenners nu eenmaal. Tij dens de beklimming van de Tourmalet bijvoorbeeld ben ik in het dorpje La Mongie ge woon op de kop gaan rijden. Ik keek voortdurend om en zag hoe de een na de andere renner moest afhaken. Wat za ten ze te lijden aan mijn wiel. Ook Joop Zoetemelk. Ik wilde zien wat hij kan, hoe zijn vorm is. Hij rijdt nog lang niet zo goed als het vorig jaar en hij moest mij onder de top van de Tourmalet laten gaan." Hennie Kuiper bleef anders wel bij je? „Ja, dat verbaasde mij enigszins", antwoordt de kleine klimmer. „De lette na- tuurlijk ook op Kuiper, want in volgorde van belangrijkheid is Kuiper één van mijn gevaar lijkste concurrenten". Hoe ziet die rangorde van ri valen er volgens jou uit? Van Impe: „Ik vind Thevenet de gevaarlijkste, dan Zoetemelk, vervolgens Kuiper, Merckx en Thurau'. Je sprak over KuiperJa, hij is mij in de bergen erg meegevallen, ik wist niet dat hij dit kon. Hij zit altijd een beetje scheef op zijn fiets en hij heeft niet zo'n mooie pe daalslag, maar er gaat wel veel kracht van uit. Kuiper maakt echter de grote fout met mij om de punten van het bergklassement te sprinten. Daar gaat hij op een dag tol voor betalen. In de Ronde van Zwitserland probeerde de Zwitser Ulli Sutter hetzelfde. Hij hield het een paar dagen vol en kreeg toen een grote inzinking". Vrees je Thurau en Merckx niet?" „Nee", antwoordt de Tourwinnaar van 1976, Thu rau gaat in de Alpen een grote inzinking krijgen en Eddy Merckx weet dat als ik bergop drie keer het tempo versnel hij gelost is. Merckx vertelde te gen mij: „Ik weet niet wat het is, maar ik kan mijzelf niet meer zoveel pijn doen als vroeger". Attent De Alpen zijn anders nog niet bereikt. Tot nog toe is de wed strijd geblokkeerd geweest omdat niemand er belang bij had of niemand durfde in de aanval te gaan. Er komt wel licht toch een dag dat Merckx of Kuiper zich willen bevrij den van dat lastige klimmer- tje? Van Impe: „Oh, daar houd ik wel degelijk rekening mee, want ik rijd erg attent. Je ziet mij altijd helemaal vooraan in het peloton fietsen, ik durf nauwelijks nog af te stappen onderweg om mijn be hoefte te doen. Want ik ben bang dat men mij een loer wil draaien voordat de bergen be reikt zijn. Er zijn nog 14 kans hebbers, als één van die 14 ervan door gaat, sprint ik me teen naar hem toe, ik wacht geen moment af en reken vooral niet op de hulp van anderen". Het vorig jaar werd er in de Cols alleen maar de laatste vijf a zes kilometer gereden. Om je van Thurau en Merckx te ontdoen en voldoende af stand te nemen, zul je eerder moeten aanvallen. „Dat ben ik ook vast van plan", antwoordt Van Impe, „zoals ik nu rijd durf ik rustig al op de voor laatste berg of nog eerder er van door te gaan. Want ik ben in de loop der jaren sterker en zelfbewuster geworden en ik krijg nauwelijks een inzinking meer". Als men jou zo hoort vertellen, heb je wel een grenzeloos zelf vertrouwen. „Dat heb ik ook", benadrukt Van Impe. Is er dan helemaal niets waarover je je zorgen maakt? „Tóch wel, het weer", zegt hij, „ik heb het liefste dat het bloed heet is, zoals nu. Maar in de Alpen kan het erg koud zijn. En ik kan niet zo goed tegen kou." Jansen en Rijsbergen tekenen bij ROTTERDAM Wim Rijsber gen zal dit weekeinde een nieuw éénjarig contract bij Feyenoord tekenen. Cor Coster, zijn adviseur, kwam gisteren met Guus Brox tot overeen stemming over een nieuwe ver bintenis. Wim Jansen zal dit weekeinde een nieuw driejarig contract signeren. Bob Maaskant nieuwe manager bij Eagles SCHIEDAM Bob Maaskant is gisteren alsnog bij de Go Ahead Eagles als manager in dienst getreden als opvolger van de naar Feyenoord vertrok ken Peter Stephan. De Schiedamse amateurclub Hermes- DVS hield Maaskant aanvankelijk aan het contract dat hij daar enkele maanden geleden tekende, voordat hij een verbintenis aanging met de De venter club.Gisteren contrac teerde de Schiedamse club ech ter Arie Stehouwer als vervan ger voor Maaskant. Stehouwer werkte als trainer o.a. bij Feye noord, Volendam en Aalsmeer. Door het aantrekken van Ste houwer heeft Maaskant nu de handen vrij om bij de Eagles in dienst ienst te treden. Hockeyteam komt niet verder dan gelijkspel TORONTO Het Nederlandse hockeyteam heeft in Toronto de tweede officiële interland tegen Canada tijdens de achttien da gen durende toernee gelijkge speeld: 2—2. Bij de rust stond Nederland voor door treffers van Ties Kruize en Tom van 't Hek. Na de pauze kwamen de Canadezen door toedoen van Doug Pready en Brubli Chohan terug. Neder land had zondag de eerste inter land met 32 gewonnen. In de RAI Amsterdam werd het IBM-schaaktoer- nooi gisteren even onderbroken om de vijftigste verjaardag te vieren van grootmeester Jan-Hein Donner. Dochter Marian kwam haar papa gelu kwensen met een Abraham, zeker zo groot als zijzelf. 1j|B| jf f 1 AMSTERDAM In de gisteren gespeelde achtste ronde van het IBM-schaaktoernooi zijn in de grootmeestergroep maar liefst vijf beslissingen gevallen. Dit in tegenstelling tot de dag ervoor, toen er louter remises konden worden genoteerd. Nederlandse spelers hadden een groot aandeel in de winstpartijen. Sosonko, Donner, Van Wijger- den en Ree aan de positieve kant Timman aan de negatieve. Genna Sosonko was het eerst „binnen". Hij had deze keer aan Jan Timman „geen kind." Timman kwam met een interessante opbouw van dé grun- feldindier op de proppen maar verzuimde een tussenzet (13..h5) in te lassen. De gevolgen waren verschrikkelijk. Sosonko kon moeiteloos een felle aanval opbouwen, die hij met scherp combinatoir spel afrondde. Cor van Wijgerden, de Rotterdamse kandidaat- meester, won verdiend een omsingelingspartij van de Italiaan Tatai. Van Wijgerden heeft nu 3,5 punten en heeft er 6,5 nodig voor een tweede meesterresultaat Er volgen nog zeven ronden om deze taak te volbrengen. Ook Hans Ree boekte een fraaie zege, op de Argentijn Quinteros, die zijn ritme helemaal kwijt lijkt te zijn. Uitslagen: Grootmeestergroep Sosonko (Ned) - Timman (Ned) 1-0, Torre (Fü) - Boehm (Ned) 1/2 - 1/2, Reshevsky (Vst) - Liberzon (Isr) 0-1, Ree (Ned) - Quinteros (Arg) IJ), V. Wijgerden (Ned) - Tatai (Ita) 1-0, Donner (Ned) - Miles Tng) 1-0, Kavalek (Vst) - Adorjan (Hon) 1/2-1/2, Hulak sl>-Panno (Arg.) 1/2-1/2 (Vst) - Adorjan (Ita) 1/2-1/2. Stand na 8 ronden 1. Liberzon 6, 2. Kavalek 5 1/2, 3. Miles 5, 4. Hulak 5, 5. Donner 4 1/2, 6/8 Sosonko, Panno, Adorjan 4, 9/13 V. Wijgerden, Quinteros, Böhm, Torre, Ree 3 1/2,14 Timman 3,15 Reshevsky 2 1/2 1,16. Tatai 2 1. Meestergreep Ligterink (Ned) - v.d. Sterren (Ned) afg. Szmetan (Arg) - Popov (Buig) 1-0, Ftacnik (Tsj) - Scheeren (Ned) IJ), Diesen (Vst) - Nikolac (Jsl) 0-1, Cuartas (Col) - Zwaig (Noo) 1-0, Egmond (Ned) - Langeweg (Ned) 0-1, Zwaig (Noo) - Szmetan (Arg) afg. Ligterink (Ned) - Szmetan (Arg) afg. stand na 8 ronden I. Nikolac, 7, 2. Ftacnik 5 1/2, 3. Langeweg 5, 4. Cuartas 4 1/2, 5. Smetan 4 1, 6. Ligterink 3 1/2 1, 7/8 Popov, Diesen 3 1/2, 9. v.d. SterTen 3 1, 10, Scheeren 2 1/2, II. Zwaig 2 1,12, Egmond 2. WINST SOSONKO Wit: Sosonko Zwart: Timman I. d2-d4, pg8-f6; 2. c2-c4, g7-g6; 3. Pbl-c3, d7-d5; 4. Pgl-f3, Lf8-g7; 5. Ddl-b3, d5xc4; 6. Db3xc4, 0J); 7. e2-e4, Lc8-g4; a Lcl-e3, Pf6-d7; 9. Dc4-b3, Pd7-b6; 10. Tal-dl, I«4xf3; II. g2xf3. e7-e6; 12. h2-h4. Pbac6; 13. e4-eö, _pc6«s7; 14. h4-h5. tf8-e8; 15. h5xg6, Pe7xg6; 16. Lfl-d3, Pgft-h4; 17. Kel-e2, f7-f5; 18. Tdl-gl. c7-c5; 1». Le3-g5, Dd8xd4; 20. Thlxh4, Dd4xe5+; 21. Ke2-fl, Ta*c8; 22. Ld3-b5, Te8-f8; 23. Lg5-f4. De5-f6; 24. Th4-h6. c5<*; 25. Lb5xc4, Df&d4; 26. Lc4xe6+. Kg8-h8; 27. Pc3-e2,Zwart geeft het op. Als voorbereiding op het Europese kampioenschap honkbal, dat van 23 tot en met 31 juli in Haarlem wordt gehouden, heeft Nederland gisteravond In het Pim Mulierstadion in Haarlem een oefenwedstrijd gespeeld tegen de California Stags. Voor 400 toeschouwers behaalde Oranje een nuttige 9-5 overwinning. DNJEPOPETROVSK - Tijdens de strijd om de nationale zwemkam- pioenschappen van Rus land is Valentin Pari- nov er in geslaagd het Europees record op de 800 meter vrije slag te verbeteren en te bren gén op 8.11.82. Het oude record stond sinds 20 ju li 1976 op naam van rijn landgenoot Vladimir Salnykov met 8.1135. De recordverbetering van de 18-jarige Vladi mir Parinov kwam tot stand tijdens de 500 me ter vrije slag. Tussen tijds noteerde Parinov op de 800 meter 8.11.32, waarmee hij het oude record van Slanikov met 1.53 seconden verbeter de. De eindtijd van Pari nov op de 1500 meter bedroeg 15.27.5, hetgeen slechts ééntiende secon de boven het huidige Europese record was, dat eveneens op naam staat van de Rus Slani kov. Op de eerste dag van de Oostduitse zwemkam- pioenschappen in Leip zig zijn twee beste we- reldseiioenprestaties geleverd. Op de 100 me ter vrije slag dames maakte Barbare Krause een tijd van 55,86 secon den, slechts twee tiende seconde boven het we reldrecord (55,65 sec.) van de inmiddels ge stopte Koroelia Ender. Op de 400 meter wissel slag dames kwam Ulrike Tauber uit op 4 minuten 46,36 seconden. Het we reldrecord op deze af stand staat al op naam van Tauber met 4.42,77. Met deze tijd won zij de gouden medaille op de Olympische Spelen van Montreal. Beilschmidt over 2.30 meter Koblenz De serie uitstekende hoogspringprestaties kreeg gis teravond tijdens de internatio nale atletiekwedstrijden in Ko blenz een vervolg. Drie dagen nadat de 18-jarige Rus Vladi mir Jasjtsjenko in Richmond het wereldrecord op 2 meter en 33 centimeter bracht, deed de Oostduitser Rolf Beilschmidt driemaal een poging één centi meter hoger te springen. Hij faalde maar net. Daarvoor was de 23-jarige atleet uit Jena, die tijdens de Olympi sche Spelen van Montreal als zevende eindigde, over de nieu we nationale recordhoogte van 2,30 meter gekomen. Een dag voor het "Sportfest" in Koblenz had in Stockholm oud-wereldre cordhouder Dwight Stones te vergeefs gepoogd 2.34 meter te springen. Beilschmidt stond op eenzame hoogte. Istvan Major uit Honga rije werd tweede met 2.18 meter. Olympisch kampioen Wszola (Pol), die zich- had verslapen en de wedstrijd twintig minuten ophield, kwam met 2,15 meter niet verder dan de derde plaats. Jeugdrecord Koen Gijsbers op 400 meter Oslo Dank zij zeven overwin ningen in de elf nummers van de tweede dag heeft de ploeg van de Benelux gisteren in het Bisletstadion te Oslo de atletie kwedstrijd tegen Noorwegen met zes punten verschil weten te winnen: 206J» tegen 200,5 punten. Eltjo Schutter zorgde op het polsstokhoogspringen met 4,70 meter voor de enige zege van een Nederlandse deelnemer. Ze ker het vermelden waard is de tijd van Koen Gijsbers op de 400 meter. De Bataven-atleet werd derde in 47,5 seconden, hetgeen een nieuw nationaal jeugdrecord inhield. Gijsbers had, evenals Harry Schulting van PH een groot aandeel in de overwinning van de Beneiux- ploeg op het nummer 4 x 400 meter estafette (3.10.9).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11