Sociale premies moeten sterk omhoog in 1978 NIEUWE SIGARET: HALF OM HALF Volksgezondheid N-Holland inde 1,8 miljoen teveel 82% NEDERLANDERS VOOR EUROPESE VERKIEZINGEN EEG- richtlijnen bemoeilijken prijs vergelijking Christelijke werkgevers: onontkoombaar Ontwikkelingsgeld ondanks beslag toch naar Cuba 130 doden door bedrijfs ongevallen IN VIER JAAR TUD Den Uyls nieuwe memo: ,,Geen handen en voeten" BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JULI 1977 PAGINA 9 Van onze parlementaire redactie Den Haag Het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond verwacht voor 1978 een aanzienlijke verhoging van de pre mies voor de sociale verzekeringen. Het noemt verzwaring van de sociale pre miedruk „een welhaast onontkoombaar gegeven". Volgens mr. J. Klok, secretaris van het NCW, zijn de reserves van de fondsen vrijwel geheel verbruikt om te voorko men dat de premies dit jaar al aanzien lijk omhoog zouden gaan. En op verdere overheidsbijdragen behoeft ook niet te worden gerekend, nu het financieringste kort van de overheid een kritische grens heeft bereikt. Hogere premie is naar de mening van mr. Klok ook onvermijdelijk omdat het een jaar geleden met moeite gepresenteerde één-procents-beleid ter ombuiging van de stijging der collectieve lasten en de socia le zekerheid „in zijn barensweeën is blij ven steken". Daar staat dan tegenover, dat nieuwe prognoses over de ontwikke ling van de werkgelegenheid en de econo mische groei doen vermoeden dat er eerder meer zal moeten worden uitge keerd. Mr. Klok verwacht verhoging van de werkloosheidspremie, de premies voor wao, aaw, ziekenfonds en awbz, deze laatste vier zelfs fors, tezamen in de orde van grootte van anderhalf twee pro cent. Het NCW vindt dat nu eindelijk eens de tering naar de nering moet wor den gezet: ontkoppeling van automatis men en aanpassing van de uitkerings- Algemeen secretaris drs. H. A. F. Wijffels van het NCW heeft gisteren gesteld dat in de komende kabinetsperiode meer ruimte aan de marktsector moet worden gegeven, wat betekent dat de collectieve sector niet mag groeien. Hij zei dit tijdens een persconferentie, omdat hij de indruk had dat kabinetsformateur Den Uyl juist de voorkeur geeft aan versterking van de collectieve uitgaven als wapen tegen de werkloosheid. Dit wapen zal op den duur averechts werken. Volgens drs. Wijffels is de formateur er naast, als deze denkt dat de behoeften van de consumenten verzadigd zijn. Het tegendeel is eerder het geval, meent hij: de druk om een groter inkomen te krij gen duurt voort en er worden steeds meer particuliere leningen afgesloten. Ook de vraag naar duurzame consump tiegoederen blijft voortbestaan. Wel stagneren de investeringen en stelt de ontwikkeling van de export teleur. Investeringsherstel is mogelijk met be hulp van de steun van de wet op de investeringsrekening, mits dit gebeurt in een beter ondernemingsklimaat; de ex port die een zorgenkind is geworden de helft van wat Nederland maakt wordt doorgaans uitgevoerd moet worden opgekrikt, deels door onze concurrentie positie te versterken en deels door belem meringen weg te nemen. 91 JAAR Dr. Willem Drees, oud minister-president en minister van Staat is vandaag 91 jaar gewor den. Hij bezit nog steeds een gezondheid, die menigeen hem zal benijden. DEN HAAG (ANP) Het beslag dat onlangs is gelegd op Nederlandse financiële middelen die via de ontwikkelingssamen werking beschikbaar waren of zouden komen voor Cuba, heeft geen feitelijke betekenis. Er is dan ook geen enkel belang bij via een kort geding opheffing van dit beslag te eisen. Dit antwoorden minister Pronk (Ontwikkelingssamenwerking) en staatssecretaris Zeevalking van Justitie op vragen over deze zaak, gesteld door kamerleden Waalkens en Berkhouwer (beiden WD). Eerder al had minister Pronk laten weten dat de ontwikkelingshulp aan Cubanormaal door zou gaan, ondanks het beslag. Hetbeslag was gelegd op verzoek van mevrouw Pineiro Gonzalez, weduwe van een voormalig chauffeur van de Cubaanse ambassade in Den Haag. Bij het overlijden van haar man bleek dat de- Cubaanse ambassade geen sociale lasten voor haar man had afgedragen, waardoor zij niet in aanmerking kwam voor een uitkering krachtens de weduwen- en wezenwet De vrouw, van Spaanse nationaliteit, eiste een miljoen gulden van Cuba. Toen dat niet lukte, werd de weg van het juridische beslag op voor Cuba bestemde ontwikkelingsgelden gekozen. In hun antwoord zeggen minister Pronk en staatssecretaris Zeeval king ook dat de weduwe van de chauffeur inmiddels is meegedeeld dat zij een voorschot krijgt op een uitkering krachtens de weduwen- en wezenwet en wel met terugwerkende kracht tot het tijdstip van overlijden van haar man. Gastvrijheid bleek niet voldoende EINDHOVEN (ANP) - Eendat gastvrijheid alleen niet genoeg is. Hij vertelde de politie in een café een onbekende man te heb ben uitgenodigd om thuis een Tijdens het draaien van de films is hij volgens zijn eigen verhaal in slaap gesukkeld. Toen hij wakker werd was niet alleen zijn gast verdwenen maar ook de filmprojector en vier sex- films. Enthousiast bezoek Koningin Juliana had gisteren op Huis ten Bosch in Den Haag een ent housiaste mevrouw Carmen Delia De Escovar Salom aan haar zijde, die haar man, de Venezo laanse minister van Buitenlandse Zaken bij diens bezoek aan Nederland be geleidt. Op het bor des van het paleis bewonderde de be zoekster duidelijk merkbaar het fraaie uit zicht DEN HAAG Er zijn in het afgelopen jaar in ons land meer bedrijfsongevallen gebeurd dan in 1975, maar er zijn daarbij minder mensen om het leven gekomen. Het aantal bedrijf songevallen bedroeg 98.426 te gen 92.924 in 1975, het aantal doden bedroeg 130 tegen 140 in 1975. De meeste ongevallen (42.344 te gen 39.760 in 1975) kwamen voor in de industrie, gevolgd door de bouw- en installatiebedrijven (26.976 tegen 26.167). In 1976 kwamen bij ongevallen in de industrie 31 mensen om het leven (in 1975: 48), in bouw en installatiebedrijven 40 (37), in de sector handel, horeca en re paratiebedrijven 19 (14) en in de transport-, opslag en communi catiebedrijven 34 (31). In andere bedrijfstakken kwamen zeer kleine aantallen dodelijke onge vallen voor. UTRECHT ANP De stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland zal eigen bij dragen die zij in de periode 1972 tot en met 1975 ten onrechte aan cliënten heeft gevraagd voor sociaal-psychiatrische hulpverlening, terugbeta len. 'Dit is overeengekomen tussen de stichting en de Ziekenfondsraad in een overleg waarbij ook het staatstoezicht op de Volksgezondheid betrok ken is geweest Het gaat voor 1972 om een bedrag van 45.000, voor 1973 om 440.000, voor 1974 om 390.000 en voor 1975 om 500.000. De accountantsdienst van de Ziekenfondsraad kwam in 1975 tot de conclusie dat AWBZ-gelden die de stichting kreeg voor sociaal-psychiatrische hulpverlening aan jongeren, ook werden gebruikt voor werk waarvoor ze niet bestemd waren, name lijk schoolpsychologisch werk. Bovendien werden aan cliënten en opdrachtgevers (gemeenten) nog eens rekeningen gepresenteerd voor via de AWBZ gefinacierde hulp. Inmiddels is vastgesteld, dat de AWBZ-gelden zijn besteed binnen het 'kader van door de Zieken fondsraad uitdrukkelijk goedgekeurde werkzaam heden. De eigen bijdragen voor de verleende hulp zijn ten onrechte gevraagd. Maar volgens de Zie kenfondsraad was dit het gevolg van een te goeder trouw ingevoerd doorsnee-tarief voor alle cliënten, ongeacht de vraag of ze al dan niet recht hadden op gratis hulp in het kader van de AWBZ. De stichting heeft zich verplicht, de bijdragen terug te betalen. Voor zover ze zijn betaald door de. gemeenten (het overgrote deel) is die verrekening al geschied. Voor de terugbetaling aan particulie ren heeft de stichting een bedrag op de balans (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG „De nieuwe no ta van kabinetsformateur Den Uyl heeft geen handen en voe ten", zo kan men in politieke kringen horen verluiden over het met spanning tegemoetge- ziene memorandum van drs. J.M. de Uyl. In dit (tweede) memorandum voor de gesprek spartners bij de kabinetsforma tie zou de formateur uiteenzet ten, hoe hij in de komende vier jaar de sociaal-economische ontwikkelingen ziet Hoewel sommigen menen te weten, dat die nota al op kleine schaal is verspreid, is zij ook vandaag nog niet in de openbaarheid gebracht. De verwachting was, dat Den Uyl in dit tweede memorandum - het eerste handelde in hoofd zaak over de vier zogenaamde hervormingsvoorstellen - zou ui teenzetten, op welke wijze de beparkte economische ruimte in de nieuwe regeerperiode zou moeten worden verdeeld over collectieve voorzieningen, parti culiere bestedingen en verho ging van bedrijfsresultaten ten behoeve van nieuwe investerin gen. Ingewijden menen echter te weten, dat het memo zich niet gedetailleerd zal uitdrukken. Wel zal duidelijk worden, dat Den Uyl de collectieve sector straks ook jaarlijks wil laten groeien en in de bezuinigingen minder ver wil gaan dan het C.D.A. voor ogen staat. Zijn op vatting tendeert nog steeds naar de 1%-groei, vanuit de filosofie dat daarmee de werkloosheids bestrijding het meest gebaat is. Het C.D.A. ziet als voorlopig groeipercentage 0,6 en sommi gen willen een nog beperkter groei. Den Uyl wil bij de loon ontwikkeling niet (veel) verder gaan dan handhaving van de koopkracht. De uit de rails gelopen ertstrein. Rangerende goederentreinen botsen in Europoort ROTTERDAM (ANP) - Bij een frontale botsing tussen twee goederentreinen in Europoort is gisteravond de 56-jarige NS-ma- chinist A. J. van Lierop uit Oostvoorne ernstig gewond ge raakt. Twee rangeerders liepen lichte verwondingen op. Over de oorzaak van de botsing is nog niets met zekerheid te zeg gen, aldus een woordvoerder van de Nederlandse Spoorwe gen. Door de botsing liepen ten minste tien lege ertswagens uit de rails. Zij zullen met een in Utrecht gestationeerde takel weer op het spoor worden ge zet Bij de klap is bovendien een tankwagen met butaangas lekgestoten, die echter volgens NS geen gevaar oplevert De twee diesel locomotieven die de goederentreinen trokken, zijn zwaar beschadigd. De botsing had gisteravond om half zeven op een niet-automa- tisch beveiligd spoorwegtraject plaats. Machinisten en rangeer ders hebben radiocontact met een treindienstleider die voor elke beweging toestemming moet geven. DEN HAAG De consument zal volgens het Konsumenten Kontakt bij zijn prijsvergelijkingen voedingsmiddelen weinig hebben aan daarvoor door de EEG opgestelde richtlijnen. De richtlij nen voorzien in prijsaanduidingen per kilo of liter, maar maken een uitzondering voor gestan daardiseerde verpakkingen. Een prijsaanduiding op deze verpakkingen wordt door de EEG niet verplicht gesteld. De richtlijn schiet daarmee aldus het Konsumenten Kontakt, haar doel volledig voorbij. Het Konsumenten Kontakt stelt vast, dat veel produkten al een gestandaardiseerde verpakking hebben. Als gevolg daarvan kan de consument in de winkels slechts ten dele prij zen vergelijken. Op deze manier Wordt de verplicht gestelde aan duiding eerder uitzondering dan regel, aldus deze consumente norganisatie. Iedere prijsverge lijking wordt daardoor vertroe beld, vooral omdat in gestan- BRUSSEL (ANP) 82 pet van de Nederlanders resultaten van dit onderzoek zijn gisteren in is op het ogenblik vóór het houden van Europese Brussel bekend gemaakt verkiezingen, negen pet is tegen, terwijl negen pet het nog niet weet. Dat blijkt uit de resultaten Bij eenzelfde soort opiniepeiling die in september van de jongste opinipeiling die de Europese Com- 1973 werd uitgevoerd, sprak 62 pet van de Neder- missie, dagelijks bestuur van de EG, onder het landers zich uit voor de Europese verkiezingen, motto Eurobarometer heeft laten uitvoeren. De 16 pet was toen nog tegen, terwijl 22 pet op dt moment zijn mening nog niet gevormd had. percentage werd nu ook genoteerd. In alle negen In alle landen van de Europese Gemeenschap EG-lidstaten is nu gemiddeld 72 pet vóór de heeft zich ditmaal een veel hoger percentage van rechtstreekse verkiezing van de leden van het de ondervraagden uitgesproken voor Europese Europees parlement, 13 pet is er tegen en 15 pet verkiezingen dan in 1973. Duitsland vormt de enige heeft nog geen mening. De verkiezingen zijn, zoals uitzondering. Daar was in 1973 69 pet van de bekend, gepland voor komend voorjaar, ondervraagden voor die verkiezingen en datzelfde daardiseerde verpakkingen di kwijls andere eenheden zitten dan kilo of liter. Ook voor de industrie leveren de richtlijnen moeilijkheden op. Zij zal bijna gedwongen worden standaardverpakkingen inten siever te gebruiken, omdat dit voor de handel overzichtelijker (Van onzer verslaggeefsters) GRONINGEN Drie grote Engelse sigarettenfabrikanten, waaronder de moedermaat schappij Gallaher van het Groningse bedrijf Niemeyer, zijn van start gegaan met de verkoop van sigaretten, waar van een gedeelte van de tabak is vervangen door andere be standdelen. Deze materialen bevatten geen nicotine, maar wel teer (zij het 30 procent minder dan tabak) Niemeyer, een van de eerste sigarettenfabrikanten is ons land die met een teer- en nico- tinearme sigaret (Roxy Dual Filter) op de markt kwam, was nauw betrokken bij het voor bereidende onderzoek van de „Gallaher-sigaret" en heeft ook zelf onderzoek verricht onder Nederlandse consumenten. Maar in de uitkomsten van dit onderzoek ziet Niemeyer nog geen aanleiding om ook in ons land al van start te gaan met de vervanging van de tabak. „Wij wachten liever even af wat er in Engeland gebeurt", aldus een woordvoerder van Niemeyer. „En zijn inmiddels allerlei manieren ontwikkeld om het teer- en nicotinegehalte van sigaretten omlaag te bren gen. Dat kan door sterke fil ters, door het sigarettenpapier ventilerend te maken, door de tabak te laten „expanderen" (dat wil zeggen door opzwelling het volume van. de tabak te vergroten zodat er minder ta bak in de sigaret gaat) en door een nog scherpere selectie toe te passen bij de invoer van tabak". Het onderzoek van Niemeyer heeft uitgewezen dat de Neder landse sigarettenroker voorlo pig nog de voorkeur geeft aan deze methoden boven tabak vervanging. Het Engelse pu bliek is in de afgelopen jaren langzaam maar zeker ver trouwd geraakt met het idee dat tabak vervangen kan wor den. De Nederlandse consu ment daarentegen niet. Boven dien gaat in Nederland (zoals bijvoorbeeld bij het ministerie van Volksgezondheid) naar een sigaret zonder teer. Nicotine namelijk is het onderdeel in de sigaret die verslavend werkt, en de teer zou kankerverwek kend zijn. De Engelse nicotine-arme siga ret is niet duurder dan andere sigaretten. Wat betreft de smaak: wanneer de vervangen de middelen gemengd zijn met tabak, overheerst de tabakss- maak. Een sigaret die geheel uit vervangende middelen be staat heeft een enigszins afwij kende smaak. De teer die men via de sigaret- terook naar binnen krijgt, zou, zo hebben proeven op dieren uitgewezen, op de een of ande re manier „biologisch minder actief" zijn, dus minder kan kerverwekkend. FNV zoekt in Europa steun voor boycotacties UTRECHT De Federatie Nederlandse Vakbeweging wil in Euro pees verband gaan bekijken hoe boycotacties effectiever kunnen worden aangepakt Hiertoe is besloten na het mislukken van de boycot van Nederland se vrachtwagens, die in Italië koper uit Chili wilden lossen. In Frankrijk en België werd nauwelijks medewerking van de vakbon den ondervonden. Op de terugweg van Italië naar Nederland schijnen zich ware wild-west-taferelen te hebben afgespeeld bij de poging van de chauffeurs om zich van hun achtervolgers (leden van vakbondén en Chilicomité's) te ontdoen. Ondanks tegenwerpingen van het Chili-comité houdt de opdracht gever voor het transport, Handelsveem in Rotterdam, vol, dat van het Nederlandse convooi twee Italiaanse vrachtwagens met Chili- koper deel hebben uitgemaakt, die wél in Milaan zijn gelost Hieruit leidt men af, dat de actie van de Italiaanse transportarbeiders niets te maken had met Chili, maar was bedoeld om het eigen vervoer te bevoordelen. In transportkringen bestaat al lang de indruk, dat de Italianen de Nederlandse transporteurs willen weren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9