Minderheids kabinet in Spanje Amin geeft aanslag op zijn leven toe Nieuwe partij in Rhodesië KOLENENERGIE KOST VEEL LEVENS IN VS Nederlandse bedrijven en de mensenrechten in Brazilië Beroep overste jezuieten op president van El Salvador „Dringend hulp nodig voor vluchtelingen uit Rhodesië" brieven kerk wereld MASSALE BEWUSTELOOSHEID IN PAKISTAN Ex-nazi uitgewezen Kanaaltunnel Europees project Roemenen bestormen stadion GINSBURG IN STAAT VAN BESCHULDIGING BUITENLAND LEIDSE COURANT/' DINSDAG 5 JULI 1977 PAGINA 7' LAHORE, Pakistan Volgens de Pakistaanse politie zijn gis teren meer dan 400 mensen in Lahore bewusteloos geworden als gevolg van voedselvergifti ging tijdens een huwelijksre ceptie. Een van de slachtoffers vertel de, dat ongeveer 400 genodig den zondag soda-water en melk geserveerd kregen voor dat het banket begon. Tijdens het feest begonnen de gasten over te geven en binnen twin tig minuten lagen zij allen be wusteloos op de grond. Omwonenden brachten de slachtoffers met auto's en paard en wagen naar een zie kenhuis. Artsen van het zie kenhuis zeiden, dat er sprake was van voedselvergiftiging. BUENOS AIRES (UPI) Ar gentinië beeft een voormalige nazi en SS-officier, die verant woordelijk wordt geacht voor de dood van 40.000 joden in Letland uitgeweaen, zo heeft een Argentijnse regerings woordvoerder meegedeeld. In een Argentijnse regeringsver klaring heet het, dat Edward Roschmann, alias Fritz Wegner of Frederico Wegener volgens de rechtbank van Hamburg be schuldigd wordt van massa moord op grond van rassenhaat Roschmann week in 1948 naar Argentinië uit LUXEMBURG (ANP) - Het Europese parlement wil dat Groot-Brittannië en Frankrijk een onderzoek gaan instellen naar de mogelijkheid om de aanleg van een spoorwegtunnel onder het Kanaal te laten uit voeren als een EEG-project Het parlement ging indirect ak koord met een ontwerpresolutie van de Nederlandse liberaal Berkhouwer vorig jaar maart al ingediend. Het parlement stemde gisteren namelijk in met een ontwerp verordening over het verlenen van bijstand voor projecten van gemeenschappelijk belang op het gebied van de vervoersinfra structuur. Een project als de Kanaaltunnel of een spoorwegtunnel van Duitsland naar Italië onder de Alpen komen hiervoor in aan merking. WENEN (RTR) - Het Roemeen se staats-persbureau Agerpress heeft gisteren bekendgemaakt, gemaakt, dat vorige maand ver scheidene mensen om het leven gekomen zijn toen duizenden woedende Roemeense jongeren een meer dan uitverkocht sta dion waarin een pop-concert en een voetbalwedstrijd gehouden zouden worden, bestormden. Een politieman werd gedood, toen op 13 juni de bestorming plaats vond, die ernstige schade aanrichtte aan het Boekarestse stadion „de 23e augustus", na dat men tot de ontdekking was gekomen, dat er veel meer kaar ten verkocht waren, dan de ca paciteit van het stadion (70.000 mensen). De opstandelingen verscheur den vlaggen en verbrandden een portret van president Ceau- sescu. Vele toeschouwers wer den gewond terwijl functiona rissen probeerden de binnen dringers tegen te houden. MADRID (RTR) Het nieuwe Spaanse kabinet dat de Spaanse premier Suarez gisteren heeft bekendgemaakt bestaat over wegend uit leden van de Demo cratische Centrum Partij van rie van Defensie, waardoor de invloed van het leger op de poli tiek verder beperkt kan worden. De herbenoeming van Ore ja op buitenlandse zaken duidt op voortzetting van het huidige bui de premier. Behalve vele nieu- tenlandse beleid: streven we gezichten zijn ook zes be langrijke ministers uit de vori ge regering teruggekeerd in het nieuwe kabinet Suarez, het eer ste dat op grond van democrati sche verkiezingen tot stand kwam. Suarez heeft het aantal ministe ries beperkt tot negentien. De drie departementen voor leger, luchtmacht en marine zijn sa- lidmaatschap van de EEG, en goede betrekkingen met de Ara bische olieleveranciers van Spanje. Verscheidene ministers zijn naaste medewerkers van Sua rez. Een van die vertrouwens mannen is Fernando Abril Mar- torell, die van het departement van landbouw verhuist naar po litieke zaken, tevens vice-pre- mengevoegd onder het Ministe- mier. Opmerkelijk is voorts de Vice-premier Manuel Guterriez Mella- do. oprichting van een nieuw minis terie voor regionale zaken, dat belast zal worden met het drin gende probleem van de gebie den als Catalonië en Basken land, die een vergaande autonp- mie verlangen. Omdat Suarez in zijn regering alleen leden van zijn partij en onafhankelijken heeft opgeno men is het nieuwe kabinet een minderheidsregering geworden. De Democratische Centrum Partij bezet 165 van de 350 ze tels in de Kamer van Afgevaar digden, maar zal in veel geval len wel kunnen rekenen op steun van andere groeperingen. LIBREVILLE (UPI-DPA) President Idi Amin gevallen onder officieren, manschappen en bur- heeft op de topconferentie van de Organisatie van gers van de Baganda-stam. Afrikaanse Eenheid in Libreville, (Gabon), gezegd Volgens de geruchten die indertijd de ronde deden Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten: dat er vorige maand inderdaad een moordaanslag Amin bij de aanslag licht gewond, maar op hem gepleegd is. Geruchten daarover deden daarvan was niets te merken bij zijn verschijning al geruime tijd de ronde, maar werden door de in Libreville. Hij had de lachers in de conferentie Oegandese autoriteiten tegengesproken. zaal op zijn hand toen hij meedeelde dat de Sommige aanvallers zijn gepakt en bij ondervra- Oegandese defensieraad hem had onderscheiden ging is gebleken dat de mislukte aanslag op Amin met „de orde van de veroveraar van het Britse deel uitmaakte van een omvangrijke samenzwe- imperium" vanwege zijn verdiensten bij het ver- ring om de presidenten van Angola, Benin, Kongo, drijven van de Britten uit Afrika. Guinee en Oeganda te vermoorden. (President Overigens werd de OAE-top ook gisteren beheerst Marien Ngouabi van Kongo is in maart bij een door inter-Afrikaanse geschillen. Somali, reage- moordaanslag omgekomen). „Maar God was met rend op de Ethiopische beschuldiging dat Somali- ons. We kregen ze te pakken en nu zijn we erg sche troepen Ethiopisch grondgebied aanvallen, gelukkig", aldus Amin. beschuldigde op zijn beurt Addis Abeba van Oegandese en diplomatieke bronnen hebben tegen- „zwart kolonialisme". De Somalische afgevaardig- over UPI verklaard dat Amin-getrouwe troepen de Hussein Abdelkadir Gassim zei dat Ethiopië daarna een grootscheepse zuivering zijn begonnen, gebied bezet houdt waar Somali aanspraak op waarbij misschien wel 500 doden zouden zijn maakt Lefebvre De paus van Rome is een 2000- jarige traditie in de R.K. Kerk. j Hij is de apostolische opvolger van Petrus, de steenrots, waar op Christus zijn kerk heeft ge bouwd. Lefèbvre liegt als hij zegt dat hij traditie getrouw wil zijn. Hij tart de paus, in wie de 2000-jarige waarheid van de kerk is verpersoonlijkt. Lèfeb- vre tart het gehele recht gelovi ge R.K. Kerkvolk. De kerk van Rome, die aan de eenheid van de christenen werkt en daarmee de christelijke waarden in ere tracht te vervol maken, wordt in de persoon van de paus beledigd door een onge hoorzaamheid jegens hem die met geen excuus is te rechtvaar digen. Wij mogen beseffen dat liturgi sche uitingen en vormen niet altijd hetzelfde behoeven te zijn maar dat deze in de godsdiensti ge beleving van elke nieuwe mens weer nieuwe waarden zul len realiseren. Lefèbvre bewijst niemand een dienst; hij bevredigt alleen de hoogmoed die in hem is. Rijswijk Q. J. v.d. H. Pyromaan niet aangehouden ALKMAAR (ANP) - De politie in Alkmaar heeft gistermiddag meegedeeld dat onderzoek heeft maken beeft gehad. De man, die aangehouden werd terwijl hij lag te slapen, bleek een geeste uitgewezen dat de gistermorgen lijk gestoorde, die zondagmid- i-—»-; (jag was weggelopen uit een inrichting in Noord-Holland. op verdenking van brandstich ting aangehouden man niets met de Alkmaarse branden te SALISBURY (Reuter)'— Dissidente leden uit het Rhodesische Front, de regeringspartij van premier Ian Smith, hebben de vorming van een nieuwe oppositiepartij aangekondigd, die gaat streven naar een „constitutionele regeling zonder buitenlandse inmenging". De nieuwe partij, de „Rhodesische actie-beweging" bestaat uit rechtse blanken en uit 12 parlementsleden die in maart deserteer den uit Smith' Rhodesisch front Toen stemden ze tegen een wetsvoorstel om landbouwgronden en bedrijfsgronden die tot dusver uitsluitend voor blanken waren gereserveerd, ook toeganke lijk te maken voor Afrikanen. „De partij meent dat de beste belangen van het land gediend kunnen worden door een samenkomst van blanke en zwarte Rhodesiërs in Rhodesië, zonder buitenlandse inmenging, teneinde een aanvaardbare constitutionele formule voor Rhodesië te ontwer pen", aldus de aankondiging. Dreun voor Keizerlijke Tovenaar Dale Reusch, Kei zerlijk Tovenaar van de Ku Klux Klan krijgt een behoorlij ke dreun van een tegenstander van de Klan tijdens een grote Klanbijeen- komst in Columbus (Ohio). Tegenstan ders van de Klan zorgden er voor dat de bijeenkomst in de korst mogelijke tijd in een geweldi ge vechtpartij orv- taardde. MOSKOU (Reuter) De Russi sche dissident Alexander Gins- burg die in februari van dit jaar werd gearresteerd door de Russische veiligheidspolitie (KGB) wordt beschuldigd van anti-sovjet agitatie, een ver grijp waarvoor hij maximaal tot 10 jaar dwangarbeid kan worden veroordeeld. Dit is in Moskou bekendge maakt door Valentin Toertsjin, I die zei de beschuldiging te heb ben vernomen gedurende een verhoor door de KGB. Toerts jin, de stichter van de afdeling Moskou van Amnesty Interna tional, zei dat agenten van de KGB hem hebben ondervraagd over zijn banden met Ginsburg. Toertsjin werd gistermorgen gearresteerd. Vorige week had hij geweigerd een dagvaarding in ontvangst te nemen om als getuige te verschijnen op een proces tegen Ginsburg. Zes doden bij explosie in Damascus DAMASCUS (AP) Tenminste zes personen zijn gisteren om het leven gekomen toen voor het hoofdkwartier van de Syrische luchtmacht in Damascus een personenauto ontplofte. Elf personen hebben verwondingen opgelopen. De autoriteiten hebben laten doorschemeren dat de explosie moge lijk een sabotagedaad is, waartoe is aangezet door Irak, het buurland van Syrië. De auto zou tegen het einde van de vorige maand uit Irak in Syrië zijn binnengekomen. Onder de gewonden bevond zich de Michel Duger, hoofd van de Franse handelsmissie in Damascus. Duger reed met zijn auto langs het hoofdkwartier van de luchtmacht toen de ontploffing zich voordeed; hij liep lichte verwondingen aan het hoofd op. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON Het leven van zeker 20.000 mensen in het oosten van de Verenigde Staten wordt jaarlijks met 1 tot 15 jaar bekort als gevolg van ko len- en olieverbranding. Dat is een alarmerende conclusie van een uitvoerig onderzoek, dat ge durende twee jaar door Ameri kaanse wetenschapsmensen is verricht Het gaat voornamelijk om hart en longaandoeningen, die wor den veroorzaakt door zwaveldi- oxyde en microscopisch kleine zwaveldeeltjes die bij de ver branding van kolen en olie in krachtcentrales in zes staten in het midden-westen vrijkomen. De 266 onderzochte centrales hebben alleen al in 1973 ruim 17 miljoen ton zwaveldioxyde uitgebraakt, aldus het rapport van het Brookhaven laborato rium in New York en de Carne- gie-Mellon universiteit in Pitts burgh. De verontreiniging, die voor driekwart wordt veroorzaakt door centrales, die werken met kolen en voor een kwart door oliecentrales, veroorzaakt de meeste hinder aan de Ameri kaanse oostkust. Dat komt door de installatie van enorme schoorstenen (top 275 m) en de overheersende westenwinden. In een straal van ruim 80 km. rond de centrales is daardoor doorgaans nauwelijks sprake van enige verontreiniging. Het door de regering gesubsidieerde onderzoek is van groot belang, omdat de kolen een zeer blang- rijke plaats innemen in de niéu we energieplannen van presi dent Carter. De Verenigde Sta ten hebben waarschijnlijk de grootste kolenvoorraad in de he le wereld. Wat Saoedie-Arabië is voor de olie, is volgens energie- deskundigen Amerika op het ge bied van de kolen. Zelfs als de krachtcentrales dure installaties bouwen om 80 procent van de zwavel-uitstoot te elimineren, zullen er volgens het rapport in het jaar 2010 nog 35.000 mensen per jaar eerder komen te over lijden. Begin: 10 oktober Geneefse conferentie JERUZALEM Premier Mena- chem Begin van Israël heeft geopperd dat de Geneefse con ferentie over het Midden-Oos ten op 10 oktober bijeenkomt Hij voegde eraan toe, dat dit tijdstip is voorgesteld tijdens een onderhoud van Begin met de Amerikaanse senator Jacob Javits, die thans een bezoek brengt aan IsraëL De Nederlandse bedrijven, die vestigingen in Brazilië heb ben, voelen er niet voor om zich met de schending van mensenrechten in dat land te bemoeien. Dit is de strekking van de reacties, die de Kom missie Ontwikkelings Samen werking (KOS) van de gere formeerde kerken in Neder land heeft gekregen op haar brief aan deze bedrijven. In december 1976 schreef de KOS een brief aan 62 Neder landse bedrijven met vestigin gen in Brazilië, waarin zij wees op de schending van mensenrechten in dat land en de bedrijven vroeg zich in te zetten voor de mensenrechten. Slechts 30 bedrijven ant woordden tot nu toe en geen van hen was bereid aktieve stappen te ondernemen. Ook het Ned. Chr. Werkgeversver bond wilde geen reactie ge ven. De KOS stelde drie vragen aan .de bedrijven. Ten eerste of het bedrijfsleven in zijn re laties met Brazilië mensen rechten in ogenschouw moet nemen. In de tweede plaats vroeg de KOS of de bedrijven bereid zijn samen met zending en werelddiakonaat bij de Braziliaanse autoriteiten aan te dringen op de eerbiediging van mensenrechten en tenslot te of de bedrijven de KOS op de hoogte wilde brengen van hun visie op de situatie van Brazilië en van de situatie van hun bedrijf in dat land. Een groot aantal bedrijven deelde met de KOS de be zorgdheid over het schenden van de mensenrechten in Bra zilië. Sommige bedrijven er kenden zelfs hun rol in het sociaal-politieke bestel in Bra zilië. Geen enkel bedrijf was echter bereid samen met ande ren, hetzij met zending en we relddiakonaat, hetzij met an dere bedrijven, iets voor de mensenrechten te onderne men. De bedrijven hadden daarvoor verschillende argu menten. Men vindt het onder meer onbeleefd ongevraagd zijn mening te geven in een land waar men „gast" is. Bo vendien wijzen de bedrijven op de zogenaamde OESO-co- de, die stelt dat multi-nationa- le ondernemingen zich moeten onthouden van „ongepaste in menging" in plaatselijke poli tieke aktiviteiten. De heer Ver donk, lid van de KOS, gaf zondag in een uitzending van KRO's Kruispunt een reaktie op deze argumenten. Hij wees erop dat de OESO-code tot stand is gekomen na de aktivi teiten van ITT in Chili, die de val van de regering-Allende mede hebben veroorzaakt. Na verontwaardiging die daar over in de wereld ontstond, heeft men toen gezegd, dat dergelijk „ongepaste inmen ging" niet meer kon. Maar „het is toch te gek, dat erop het ogenblik haast triomfante lijk wordt gezegd: kijk, zie je wel, we mogen het helemaal niet", aldus de heer Verdonk, die eraan toevoegde, dat er zeker wel regeringen zullen zijn, die het „ongepast" vinden wanneer men iets zegt over de schending van mensenrechten, maar „daarmee is het nog niet ongepast", aldus de heer Ver donk. De redaktie van Kruispunt vond overigens geen van de bedrijven waaronder Philips, Akzo en Unilever, bereid om zijn standpunt de radio uiteen te zetten. De KOS wijst erop, dat Brazi liaanse bedrijven zich onlangs hebben uitgesproken voor een herstel van de rechtsorde en dat zou voor de Nederlandse bedrijven extra reden zijn hun stellingname te herzien, zo vindt de KOS. De KOS heeft een samenvat ting van en kommentaar op de reaktie van de bedrijven ge maakt en deze naar alle be drijven toegestuurd. Ook zal een aantal ondernemingsraden in overleg met de vakbewe ging aangeschreven worden. Bij de Akzo zijn er al plannen vanuit de ondernemingsraad om zich over deze vragen te gaan beraden. De algemeen overste van de Jezuïetenorde, pater Pedro Arrupe, heeft gisteren een be roep op de president van El Salvador, generaal Carlos Humberto Romero, gedaan de Jezuïeten die met de dood be dreigd werden, te bescher men. De extreem-rechtse Union Guerrera Blanca deelde vori ge maand mee dat zij alle Jezuïeten-priesters (het zou den er 46 zijn) in El Salvador zou doden als zij op 20 juli niet het land zouden hebben verlaten. De Union Guerrera Blanca be schuldigde de Jezuïeten in El Salvador ervan met de linkse guerrilleros te sympathiseren en gaf hen opdracht te ver trekken wilden zij niet „syste matisch geëxecuteerd" wor den. Een woordvoerder van de Je zuïeten zei dat de vraag of de priesters al of niet in het land zouden blijven een zaak was die plaatselijk zou worden be slist. Pater Arrupe had de priesters geen instructie gege ven hoe zij op het dreigen met de dood moesten reageren. MINISTER BEVRIJDINGSBEWEGING IN ONS LAND: „We moeten ongeveer 80.000 vluchtelingen uit Rhodesië onderhouden en er komen er iedere week duizenden bij. We hebben dringend hulp nodig: voor voedsel, medicijnen, kle ding, transport en onderwijs voor de jongeren die het grootste deel van de vluchte lingen uitmaken". Dit zegt de heer Mandizvidza, „minister" van financiën van de Zimbab we African National Union (ZANU), de grootste bevrij dingsbeweging van Rhodesië. Samen met de ZANU-verte- genwoordiger in Europa, de heer Chiwara, bezoekt hij on der meer Nederland om finan ciële steun te vragen voor het werk van de ZANU onder de vluchtelingen Van de 80.000 vluchtelingen uit Rhodesië verblijven onge veer 60.000 in kampen in Mo zambique. De rest verblijft in Tanzania, Zambia en Botswa na, aldus Mandizvidza: „U heeft er geen idee van hoe groot de nood is onder deze mensen. Hun lichamelijke toe stand is zeer slecht, ze zijn uitgehongerd en sommigen hebben zweren tot op het bot. Als we in de kampen voedsel uitdelen, moeten sommigen van 's morgens elf uur tot 's middags vier uur in de rij staan. De ZANU-vertegenwoordigers zullen ruim een week in ons land blijven. Ze hebben een half miljoen gulden toegezegd gekregen van minister Pronk. Tijdens hun verblijf zullen zij ook onder meer praten met de drie medefinancieringsorgani saties Novib, Icco (protes tants) en Cebemo (r.k.), met de Beweging x-y, de r.k. Vaste- naktie, de sektie internationale hulpverlening van de her vormde kerk, het algemeen diakonaal bureau van de gere formeerde kerken en de stich ting oecumenische hulpverle ning van de kleinere kerken. De heer Mandizvidza verwacht veel van de kerken, in Rhodes ië, Mozambique en ook in de rest van de wereld. Met name de Lutherse Wereldbond heeft aanzienlijke hulp in de vorm van geld en goederen gegeven. „Van de Rhodesische kerken hebben we veel morele steun", aldus Mandizvidza: „Zij ko men herhaaldelijk op voor de mensen die gemarteld worden en onderdrukt. Toch verwacht ik ook van geestelijken, dat zij met de vluchtelingen meegaan. De vluchtelingen hebben ook geestelijke bijstand nodig. De goede herder moet met zijn schapen meegaan. De geeste lijken doen dat nog te weinig. Christendom moet niet ge preekt worden, maar omgezet worden in daden en de kerken en christenen hebben juist hier zo'n grote taak. Dat is ook de moeilijkheid van de kerken in Mozambique. Zij hebben zich in Mozambique onder de Portugese overheersing offi cieel nooit erg druk gemaakt om de onderdrukte bevolking. Nu is het moeilijk om geloof waardig te zijn. Toch zeg ik bij herhaling dat de kerken een kans moeten hebben: je kunt de kerken en de christenen in hun geheel niet veroordelen omdat enkele leiders zich des tijds aan de kant van de on derdrukkers hebben ge schaard. De kerk in Mozambi que probeert dan ook juist nu ons te helpen met het vluchte lingenprobleem". Onlangs werd in Mozambique een afde ling van de r.k. Caritas opge richt, waarbij Mandizvidza een bemiddelende rol speelde bij de Mozambikaanse regering.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7