Japans bessenwier heeft Nederlandse kust bereikt 1 1 j Massale belangstel ling voor toernooi Forescate ,,Ik kon door ruiten nog genoeg zien der in/et Laura weer begonnen brieuen /lezers LAMAN-ZIJLS1NGEL 2 BEIJZELDE AUTORIJDER BIJ KANTONRECHTER: STAD/RE6I0 LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JULI 1977 - PAGINA 5 TAAIE STENGELS BEDREIGING VOOR SCHEPEN EN BEDRIJVEN LEIDEN De laatste weken ontvangt het Rijksherba rium in Leiden regelmatig exemplaren van een voor Nederland volkomen nieuw zeewier. Dat was niet geheel onverwacht, want er waren al meldingen uit Engeland en Frankrijk bekend. Het nieuwe zeewier is het Japans bessenwier. Dit wier is berucht om de last, die het geeft voor watersporters en koelwatersystemen. In Europa werd het in februari 1972 voor het eerst gevonden aan de Engelse zuidkust; sinds 1975 ook aan de kust van Normandië. Een aantal andere zeewieren, die regelmatig aan onze kust aanspoelen, zijn ook uit deze gebieden afkomstig. Sargassum muticum is de wetenschappelijke naam var» het Japans bessenwier. De planten vormen lange soepele bossen. De stengels zijn vrij dun, maar erg taai. Opvallend zijn de kleine besvormige drijfblaasjes, waar het zijn naam aan dankt. Het wier is een familielid van het Drijvend bessenwier (Sargassum natans), naar welke soort een deel van de Atlantische Oceaan ook wel Sargassozee wordt genoemd. De Sar- gassozee was vroeger berucht om zijn windstil Een struik Japans wier, zwaar beladen met sporen, aangespoeld in mei '73 op de Britse kust. tes. Veel zeilschepen liepen daar vast in de drijvende massa's zeewier. Ook Japans bessen wier is hinderlijk voor de scheepvaart, vooral voor kleinere schepen. Overlast De soms twee tot vier meter lange slierten van het Japans bessenwier zijn soepel en taai. Komt zo'n sliert in de schroef van een bootje, dan moet men snel de motor afzetten, want anders kan een vastgelopen motor of zelfs brand het gevolg zijn. Vooral aan de Amerikaanse west kunst hebben kleinere schepen veel last van het wier, reden waarom daar bijna alle bootjes zijn uitgerust met een glazen kooi om de schroef van de motor. Hoewel het wier hierdoor niet meer in de schroef kan komen, blijft het wel aan zwaarden, kiel en roer zitten, wat genoeg over last geeft Ook bedrijven, waar men zeewater gebruikt (bijvoorbeeld als koelwater of voor drinkwaterbereiding of zoutwinning), ondervin den hinder van het wier. De aanvoerkanalen vormen een ideale groeiplaats voor het Japanse bessenwier. Door aangroei stroomt het water minder snel, terwijl los drijvende delen van het wier de inlaatroosters volkomen kunneri ver stoppen. Uit Amerika komen ook berichten, dat de Sargassum andere zeeplanten verdringt; hier bij kunnen ook economisch belangrijke zijn. Sommige wieren worden verzameld om er che mische stoffen uit. te halen, andere zijn van belang als voedsel of schuilplaats voor vissen. Voor zover bekend, wordt het Japans bessen wier in Europa niet door zeedieren gegeten. Ook kunnen er geen belangrijke stoffen uit gehaald worden. Overal, waar dit wier komt, geeft het alleen maar overlast Het Japans bessenwier werd buiten Japan het» eerst gevonden aan de Noordamerikaanse west kust Vanuit Japan worden regelmatig levende oesters naar de Noordamerikaanse westkust vervoerd. Ze worden daar verder in oesterputen in zee in leven gehouden, ongeveer zoals in Yerseke in de Oosterschelde. Met de Japanse oester kwam ook het Japarts bessenwier mee. In het begin werd dit zeewier niet als iets nieuws herkend. Bij later onderzoek bleek echter, dat het al voor 1940 aanwezig was. Het voelde zich al gauw thuis in de oesterputten, groeide goed en verspreidde zich snel. Nu is het een algemeen wier langs de drieduizend kilometers lange kust lijn van British Columbia tot het zuiden van Californië. In februari 1973 werd opeens een aantal planten van het Japans bessenwier gevonden in Enge land. Ze zaten vast op de rotsen van het eiland Wight Ze zaten vast, dus zijn ze daar uit sporen ontstaan; oude planten kunnen zich namelijk niet meer vasthechten. Een losdrijvende plant kan zich wel voortplanten en vormt dan sporen. Deze sporen kunnen zich ergens vasthechten en later weer uitgroeien tot nieuwe planten. Sargas sum heeft zich in Engeland, ondanks heftige bestrijding, sterk uitgebreid. In 1975 werd het Japans bessenwier aan de kust van Normandië gevonden. Sinds 1976 komt het daar ook vastge hecht voor. In Noord-Frankrijk (Nauw van Ca lais) spoelde het in augustus 1976 asm en nu heeft het ook de Nederlandse kust bereikt. Nederland Half april spoelde het Japans bessenwier in Nederland voor het eerst aan bij Renesse (Qchouwen-Duiveland). Er werden zes planten gevonden. De grootste was tachtig centimeter lang. Eind april werden ook planten uit Texel en Den Helder gemeld. Uit een halfvolle vuil niszak, bij het Rijksherbarium gebracht, kwa men Sargassums van twee meter lengte. Op 1 mei trof men langs de oude vloedlijn op het Katwijkse strand binnen honderd meter vijf planten aan. Omgerekend over de hele Neder landse kust moet dit een flinke invasie geweest zijn. Vastzittende planten zijn in Nederland tot nu toe niet gevonden. Rijpe sporen waren aan sommige planten wel aanwezig. Het is dus waar schijnlijk, dat er ook sporen in de Nederlandse kustwateren zijn gekomen. Langs onze zandige stranden kunnen de sporen zich niet vasthech ten, maar in zeehavens en langs de dijken van bijvoorbeeld de Oosterschelde kan dat wel. Als die vasthechting lukt, zal het Japans bessenwier hier best kunnen groeien. In dat geval zal ook Nederland het moeten gaan bestrijden. Bestrijding Hoe deze Sargassumsoort in Engeland is geko men, zal wel altijd een raadsel blijven. In fe bruari 1973 werden daar ongeveer dertig plan ten gevonden. Na deze ontdekkig kwamen een aantal Engelse specialisten bijeen. Bekend met de Amerikaanse situatie, vreesden ze, dat het Japans bessenwier ook in Engeland overlast zou veroorzaken. Er moest iets tegen deze ongewen ste immigrant worden ondernomen. Onder de eerste voorstellen om het wier te bestrijden was het bij laag water bespuiten van de groeiplaats met bestrijdingsmiddelen. Nu bestaan er geen bestrijdingsmiddelen, die alleen tegen bepaalde zeewieren werken. Bespuiten zou dus de hele begroeiing van het bewuste kustgedeelte doden. Daar voelde niemand voor. Inmiddels is trou wens gebleken, dat het Japans bessenwier ook op enkele meters diepte in zee kan groeien en daar is het moeilijk spuiten. Men besloot tot een totale uitroeiingscampagne. De planten van het bewuste 'zeewier zouden met messen worden losgesneden. Een leger van amateurs en specia listen ging aan het werk. Op de eerste dag van de campgne werden zeventig grote plastic zak ken van het Japans bessenwier verzameld en vernietigd. Het totale gewicht was twee ton. Ondanks regelmatige herhaling van deze uit roeiingscampagne heeft men niet kunnen voor komen, dat het wier zich sterk uitbreidde. Half april dreven grote bossen losgeslagen Sargas sum muticum in de richting van de Noordzee. Spoedig daarna werden de eerste vondsten in Nederland gedaan. nei Japanse Dessenwier zoals dat op 28 april werd gevonden op Texel Stevige groeier De ronde taaie hoofdstengels van het Japans bessenwier kunnen tot vier meter lang worden. Op kleine zijtakjes zitten stevige ronde lucht- blaasjes van drie tot zes millimeter. Vaak staan ze in de oksel van een klein blaadje. Er zijn ook langere zijtakken, die op hun beurt weer takjes, luchtblaasjes en blaadjes dragen. Als de hoofdstengel van de plant wordt opgepakt en horizontaal wordt uitgestrekt, hangen de zijtak ken van verse planten allemaal slap naar bene den. Het heeft wel iets weg van een waslijn met natte kleren. Het Japans bessenwier is een flinke groeier. Een plant groeit al gauw enkele centimeters per dag. Vanuit een eenmaal vastge hecht voetschijfje kunnen een of meer stengels omhoog groeien. Na afsnijden van die stengels kunnen er weer nieuwe gevormd worden. Ook als het schijfje inmiddels door een flinke laag slib is overdekt Het is te verwachten dat het Japans bessenwier ook in Nederland overlast zal gaan geven. Bin nen kortere of langere tijd zal dit zeewier zich aan onze kant vestigen. Ter bestrijding is er geen andere methode dan het zeer zorgvuldig verwijderen van de planten. Er mag geen stukje voetschijf blijven zitten. Vooral in de havens en de Ooster- en Westerschelde zal men goed moe ten opletten. Het Rijksherbarium verzoekt dege nen die denken een soort gevonden te hebben een stukje daarvan naar het Rijksherbarium, afdeling Algologie, Schelpenkade 6 in Leiden te zenden. Het is van groot belang dat vindplaats en eventuele vasthechting daarbij worden ver meld. W. F. PREUD'HOMME VAN REINE VOORSCHOTEN - Voor het eerst in de twintigjarige geschie denis van de tennisclub Fores cate te Voorschoten, houdt deze vereniging een open tennistoer nooi. Dat dit in de districten Leiden en Den Haag aangesla- gen is, blijkt wel uit de massale inschrijvingen voor deze kam pioenschappen. D-poule. Het weer was de wedstrijdleiding op de'eerste dag goed gezind; een lekker briesje en een gloeiende hete zon noopte wel tot enige verkoeling maar dit probleem was te klein om de eerste Hag tot een mislukking te maken. Behalve het sportieve element heeft de wedstrijdleiding het ge zelligheidselement zeker niet vergeten. Met de nodige steun van het bedrijfsleven wordt ko mende vrijdag een grandioos feest verzorgd met onder meer een steelband. In het herenenkel B zijn acht van de 64 spelers geplaatst „Good Old" Bram Madera is eerste geplaatst, tweede TEAN- speler Charlie Asselbergs. Der de is tennistrainer Rob Hagen- doom en vierde Sassen heimer Bob van Overbeeke. De vijfde tot en met achtste plaats wor den bezet door achtereenvol gens A. v. Leeuwen, J. Theunis- sen, R. Blommendaal (tevens bondsgedelegeerd) en Coen Dekker. Bij de Hanvc in B is L. v.d. Bijl eerste geplaatst tweede J. van Berkelaar, derde A. Hamming en vierde Maureen Meyer. Zoeterwoude 700 Nu de feestelijkheden rond „700 jaar Zoeterwoude" achter de rug zijn, wil de 'coordinatie-com- missie via een „open brief' het volgende naar voren brengen: „Aan bevolking, gemeentebe stuur, verenigingen en bedrijf sleven van Zoeterwoude. Steeds meer komen de Zoeter- wouders tot het besef, dat de achter ons liggende periode van 27 mei t/m 12 juni uniek is geweest! Niet alleen, dat de „700 jaar feesten als geslaagd mogen wor den beschouwd, ook de talloze kontakten daar om héén maak ten deze 17 dagen onvergetelijk. We weten het allemaal: de aan wezigheid van verschillende woonkernen leent zich- niet al tijd voor intensieve ontmoetin gen over en weer. Ons feest heeft op dit gebied voor tal van verrassingen gezorgd. Oude banden zijn (soms na tientallen jaren!) aangehaald, nieuwe ont stonden. Zoeterwoude, U heeft „700 jaar" gemaakt! U bevolking, omdat U mas- saal-spontaan aan tal van evene menten heeft deelgenomen; U gemeentebestuur, met on dermeer Uw aanbieding in de vorm van de onvergetelijke slot- avond, nóést de vele overige diensten, die U verleende (tribu- Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. nes. dranghekken); U verenigingen, die met Uw tomeloze inzet tot een grootste organisatie bent gekomen en de wezenlijke ruggegraat van „700 jaar" heeft gevormd; U Zoeterwouds bedrijfsle ven, dat met Uw financiële bij dragen de stoutste verwachtin gen heeft overtroffen en mede daardoor de hele feestopzet hielp slagen Tot slot: het is de "coördinatie commissie een groot voorrecht geweest een dergelijke periode mee te mogen maken in de we tenschap, dat dit feest veel voor de Zoeterwouders heeft bete kend. Het zal ons allemaal nog lang heugen." Nogmaals dank. Namens de cöordinatie-commis- sie „700 jaar Zoeterwoude", L. J. v.d. Post, voorzitter i Oe jaarlijkse, inmiddels tra- ditioneel geworden, Laura fietstocht is gisteren in Alp- i hen aan den Rijn weer offi- i cieel van start gegaan. Elke j dat zullen de deelnemers I pedaleren langs een fraai parcours, dat door de orga nisatoren langs de mooiste plekjes van Zuid-Holland is uitgezet. Gisteravond open de het majorettekorps Ex celsior de Laura, daarbij ui teraard muzikaal gesteund door de harmonie uit Bos koop. Tot de vele aanwezi gen behoorden de burge meesters van Leiden en Al kemade. die dan wel niet per fiets zullen deelnemen, maar in elk geval wel hun belangstelling toonden. LEIDEN, 071-14.37.41 Gereedschappen, machines, bevestigingsmaterialen, bouw- en technische artikelen Tijdens de vakantieperiode blijven wij geopend behalve de zaterdagen en koopavonden in juli LEIDEN „Er viel best te kijk#*» doer die ruiten", vond een automobilist gisteren op de sitting van het kantongerecht waar h#*w naast het hebben van slecht# remmen ook een slecht zicht door bevroren ruiten ten laste was gelegd. Het kantongerecht zag het zicht echter niet zo zitten. „U kon waarschijnlijk net zien wat er recht voor U zat door het stukje waar U het ijs had verwijderd", veronderstelde kantonrechter Atte- ma na het lezen van het proces-verbaaL Boven dien had de rechter vernomen dat lata* op het politiebureau was gebleken dat de remmen bij de eerste de beste trap al niet meer blaken te werken. „De remmen deden het nog best", vond verdachte. „Ze deden zo nu en dan een beetje vreemd, maar remmen ging nog wel". Verdachte had daarbij nog de pech gehad dat hij op weg naar de garage, waar hij het remsysteem even a na laten kijken voor een rood licht moest stoppen en dat ging niet zo voorspoedig als hij wel gewild had, en juist op dat moment stonden er twee agenten te kijken die dadelijk tot een onderzoek overgingen. De officier van. justitie, mr. De Wit had voor de handelwijze van de automobilist weinig goede woorden over. „De weg opgaan als je weet dat de remmen ondeugdelijk zijn getuigt niet van erg veel begrip voor de verkeersveiligheid", vond de officier die 175 gulden eiste en daarnaast nog onvoorwaardelijke ontzegging van de rij be voeg heid voor de duur van zes maanden met een proeftijd van twee jaar. Verdachte, een ambte naar vond het laatste wel wat overdreven, hetgeen kantonrechter Atteraa ertoe bracht van de zes maanden er vier voorwaardelijk te stellen, met daarnaast wel nog een verhoging van de boete tot 325 gulden. De ambtenaar was hier nog niet erg blij mee en ?iet terstond een etage hoger 99 beroep aantekenen. De fractie-voorzitter van bet CDA in i teraad, de heer mr. BL E. A. Driesaen ging gisteren weer eens in de «lag met het kantonge recht over een uitgelokte parkeerovertreding op bet °Mhni,fpl'''i De heer D nessen had dit keer (wel enige tijd geleden) zijn Citroen geparkeerd op het trottoir onder de gaanderij van bet Stadhuis. Hij had hiervoor een parkeerbon gekregen, maar was het daar vanzelfsprekend niet mee eens. Volgens de heer Driessen zou het hier namelijk niet om openbaar trottoir gaan, maar om particulier ter rein hetgeen ondermeer zou worden aangegeven door de houten borden alhier waarop wordt verzocht geen brommers of rijwielen onder de gaanderij te plaatsen En een auto valt immers niet in die categorieën. De officier vaii justitie was echter de mening toegedaan dat de parkeer bon hier wel degelijk gold (een parkeerbon geldt niet op particulier terrein) omdat het hier een openbaar trottoir betreft De heer Driessen vond de argumenten van de officier niet voldoende onderbouwd en verzocht hem tot 51 gulden boete te veroordelen en hem zo de mogelijkheid te geven in hoger beroep te kunnen gaan. Kanton rechter Attema voldeed aan dit verzoek. Een Duitse automobilist gaf gisteren een aardige reactie op een parkeerovertreding die hij had gemaakt omdat hij niet had geweten dat hij een parkeerschijf voor zijn voorruit moest plaatsen. „Ich habe es nicht gewusst", verklaarde hij de afwezigheid van die Parkeer Scheibe. Hij hoefde echter geen Wiedergutmachung" te geven want het kantongerecht legde hem een „schuldig zon der straf" op. IN HAZERSWOUDE Meewerken aan Leids Cytogisch Laboratorium HAZERSWOUDE - B. en w. van Hazerswoude wil len in de toekomst weer medewerking verlenen aan het Leids Cytoiogisch Laboratoinm betreffende een volgend bevolkings onderzoek op baarmoe derhalskanker. Zij zien het belang hiervan in, te meer omdat huisartsen de vrouwen aanraden aan zo'n ondersoek deel te ne men. In het najaar krijgt de gemeenteraad een voor stel om mee te doen aan de basisdienst van de schoolbegeleidingsdienst Midden Holland en Rijn streek. Dat gaat 6,50 per inwoner per jaar kas ten. Een en ander gaat in per 1979 en beslaat de periode tot 1982. Opvoe ring van het bedrag, aan gepast aan het prijsindex cijfer, ligt voor de hand. Hoofden van scholen zul len binnenkort worden gehoord over hun bevin dingen omtrent de bege leidingsdienst Misschien nog voor de winter worden bij de bus haltes op de lijn Hazers woudeAlphen aan den Rijn vijf abri's geplaatst Ze worden gebouwd op de druktste instapplaat- sen: bij Fasson, bij de Bruggest^aat, bij de Zon neveldstraat, bij de RA- BObank en bij de Geme- neweg. Er zullen mogelijk tellingen worden verricht om na te gaan of ook elders abri's nodia ziin. Het storten van net Ha- zerswoudsee huisvuil aan de Westkanaalweg te Alp hen komt per 1 januari niet in gevaar, als dan de verbrandingsinstallatie nog niet gereed is.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5