Provincie moet zich richten naar goedgekeurde plannen Wassenaars winkelapparaat behoeft geen uitbreiding NIEUWKOOP VERBAASD OVER VOORONTWERP Columbiabad in trek Huisvestingsproblemen in Alkemade Wassenaars Dierenpark doet mee aan Engels onderzoek naar "historische vergissing" GEMEENTE ONEENS MET STREEKPLAN PROVINCIE REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 5 JULI 1977 PAGINA 4 NIEUWKOOP Bet college van burge meester en wethouders van de gemeente Niewkoop is niet van plan de kort gele den vastgestelde en door de provincie goedgekeurde bestemmingsplannen „Landelijk Gebied" en „Noorden-Noord- enseweg" opnieuw te wijzigen en aan te passen aan bet onlangs door diaelfde provincie openbaar gemaakte vooront werp streekplan Zuid-Holland Oost Het college van Nieuwkoop acht het zinvol ler dat de provincie het door haar opge- Woningbouw stelde voorontwerp streekplan aanpast aan de Nienwkoopse bestemmingsplan- Als argument daarvoor voert zij een pas sage uit een brief van de provincie aan, waarin deze het gemeentebestuur laat weten akkoord te gaan met beide bestem mingsplannen. „Een voorbeeld van goed bestuur en goede administratieve aan pak," noemde het provinciaal bestuur nog kortgeleden de Nieuwkoopse aanpak, welke resulteerde in beide bestemmings plannen. De gemeente Nieuwkoop kan evenmin weinig waardering opbrengen voor het provinciale voorstel om in Nieuwkoop niet meer dan 32 woningen per jaar te bouwen. Het gemeentebestuur stelt zich op het standpunt dat de tot nog toe gebouwde 70 woningen per jaar ternau wernood voldoende bleken te zijn om aan de woningbehoefte van autochtonen en economisch aan Nieuwkoop gebonden en te voldoen. Ook voor wat betreft de uitbreiding van het industriepark verschilt de visie van het Nieuwkoopse gemeentebestuur met die van de provincie. Niewkoop meent 6,7 hectare industrieterrein nodig te hebben om de plaatselijke ondernemers in de toekomst de noodzakelijke ruimte te kun nen geven. Het provinciaal bestuur heeft in het voorontwerp streekplan ruim 2,5 hectare minder voor het industrieterrein uitgetrokken. Het Nieuwkoopse college is evenwel de mening toegedaan dat haar wensen beter door de provincie kunnen worden ingewilligd omdat anders in de toekomst het industrieterrein alsnog dient te worden uitgebreid. „Dubbel werk en extra kosten," meent het plaatselijke gemeentebestuur, „omdat in dat geval een aangelegde groenstrook van circa 15 meter weer zal moeten worden verwij derd." Vakantiespelen in Leimuiden LEEMUIDEN Donderdag 7 juli gaan de oranjefeesten, die elk jaar in de zomervakantie worden gehouden, van start De ze keer worden zij in tegenstel ling tot vorige jaren, in de 2e helft van de week gevierd, zodat voor het eerst ook de zaterdag in het programma is opgeno men. Het programma luidt als volgt: 19.00 uur: Start amateurwieler ronde. Tijdens de ronde is de Dorpsstraat en de uitbreiding voor alle verkeer afgesloten. Vrijdag 8.45 uur: Kinderoptocht met versierde steppen, fietsen, skelters te houden bij het Ce derplein; 10.00 uur: Traktatie schoolkinderen in garage Be rends; 14.00 uur: Polsstokver- spnngen over de sloot nabij de Oosterweg voor jongens en meisjes van 13 t/m 15 jaar; 18.30 uur: Tobbetje steken voor da mes en heren bij het Spant Zaterdag 10.00 uur: Blokjes ra pen voor jongens en meisjes van 5 en 6 jaar; zaklopen voor jon gens en meisjes van 7 t/m 9 jaar; RolleboUerace voor jon gens en meisjes van 10 t/m 12 jaar*; straattekenen voor jongens en meisjes, die niet aan andere spelen deelnemen. Dit alles bij Het Spant; 14.00 uur: Sprietlo- pen voor jongens en meisjes t/m 15 jaar en dames en heren van 16 jaar en ouder. Ter gelegenheid van het tienja rig bestaan van het zwembad, vindt deze aktiviteit aldaar plaats; 17.00 uur: Ringrijden op de fiets voor dames en heren in de Kastanjelaan. Gedurende de feestdagen zal er kermis zijn op het feesterrein achter de Peppel aan de Acacialaan. Opening van kinderboerderij in Sassenheim SASSENHEIM Burgemeester Kret opent donderdag 7 juli om zeven uur de kinderboerderij in park Rusthof. Dit zal geschie den onder bet toeziend oog van de talloze Sassenheimere die zich verdienstelijk hebben ge maakt bij de aanleg van deze dierenweide. De kinderboerderij bestaat uit een dierennachtverblijf, een weide en daaromheen een wan delpad. Het geheel is aangelegd op een eiland in het park. Het is uitsluitend bereikbaar via een brug. Vanaf donderdag is het park dagelijks van 8 tot 19 uur geopend. LISSE De onlangs gehou den Anjer-kollekte heeft in Lisse 2084,80 opgebracht Dit bedrag is zo'n 400 gulden ho ger dan het vorige jaar, dus de kollektanten van de SC Lis- se, de LTC Lisse, de Avalon- groep en Hisalis hebben be slist eer van hun werk. De Voortioutse jeugd van zes tot twaalf jaar nam gis teren massaal gebruik van het Columbiabad, het zwembad van de St. Afoy- siusstichting. Speciaal voor de jeugdigen is het bad dit jaar opengesteld. Ouderen zijn aangewezen op de vele baden in de omliggende plaatsen of het strand. Ge durende zes weken heeft het kleine Voorhoutse bad de deuren geopend. Giste ren werd op de eerste dag al een ongekend aantal be- zoekertjes gesignaleerd. Het huidige onderkomen van de buitendienst. ALKEMADE De buitendienst van de gemeente Alkemade kampt met ernstige huisvestingsproble men. Het huidige onderkomen aan de Korte Googh is te klein. De wethouder Verhaar van openbare werken verwacht dat binnen afzienbare tijd plannen gereed komen om een nieuw onder komen voor de plantsoenendienst te bouwen. De ruimtenood van de dienst openbare werken is op dit moment zo groot, dat de dienst drie garagebo xen in de nieuwbouw van Roelofsarendsveen als opslagplaats zal gaan gebruiken. Wethouder Verhaar stelde in de onlangs gehou den raadsvergadering, dat het gebouw en het terrein langs de Korte Googh eigenlijk alleen nog maar geschikt is om uitsluitend de algemene dienst van de buitendienst te huisvesten. Enkele jaren geleden werd nog aangenomen, dat het gebouw tot in lengte van jaren voldoende capaci teit zou hebben, maar dat is volgens de wethouder volkomen achterhaald. Vooral het onderbrengen van het gemeentelijk wagenpark levert steeds meer problemen op. Het ziet er naar uit dat twee bestelde vrachtauto's het straks zonder garage moeten stellen. Benoemingen WASSENAAR Meg "ingang van 1 juli is bij het Wassenaarse politiekorps de heer L. A. L. Swaneveld benoemd tot inspec teur. De heer Swaneveld was werkzaam bij de Haagse politie. Hij zal belast worden met de leiding van de justitiële dienst. Hoofdinspecteur A. G. L. Rijken wefd met ingang van dezelfde datum bevorderd tót hoofdin specteur, ambtenaar le klasse. Agent A. F. M. Th oen werd bevorderd tot hoofdagent Per 1 augustus a.s. is de heer P. Haas noot, afkomstig uit Den Haag benoemd tot agent van politie. Afscheid is genomen van de agent A. v.d. Vennis, die een benoeming heeft aanvaard bij de gemeentepolitie van Emmen. Aan een 12-tal leden van het korps is namens de burgemees ter een gratificatie van 100, uitgereikt wegens loffelijke dienstverrichtingen bij de aan houding van twee verdachten. Met een van deze aanhoudingen kwam een eind aan een enorm aantal aangiften van diefstallen uit caravans op de camping „Duinhorst". Verspreiding familieportret Zoeterwoude uitgesteld ZOETERWOUDE De ver spreiding van het familieportret van Zoeterwoude, het fraaie boekwerk ter gelegenheid van Zoeterwoude 700, is een week uitgesteld. De organisatoren wa ren van plan het boek afgelopen zaterdag huis aan huis te bezor gen. Te elfder ure ontdekte men een drukfout op de hoes en besloot men nieuwe omslagen te laten drukken om in elk geval foutloze exemplaren bij de be volking te bezorgen. De ver spreiding zal thans komende za terdag plaats vinden. Kijkje in het Wassenaars Dierenpark vanuit het restaurant. Prehistorische vondsten waardeloos? De kans bestaat, dat vele voor werpen, die archeologen tot nu toe beschouwden als prehisto risch gereedschap, dat door oermensen van botten ver vaardigd was, in werkelijkheid waardeloos zijn. Men ver moedt namelijk, dat het in een aantal gevallen gaat om niets meer dan beschadigde botten, die afkomstig zijn van voedsel - resten van lammergieren, wol ven, hyena's en dergelijke. Dat blijkt uit het verslag over het afgelopen jaar van Dieren park Wassenaar. In verband met een Engels onderzoek naar deze „historische" vergis sing verzamelt Dierenpark Wassenaar nu voedselresten van haar lammergieren voor Engeland. Dr. A. Sutcliffe van het Departement of Paleontho- logy van het British Museum, die Wassenaar om haar mede werking heeft gevraagd, voert het onderzoek naar de fout van de archeologen uit. Een resultaat van dit onderzoek is nog niet bekend. Onderzoeken Het Wassenaars Dierenpark doet blijkens het jaarverslag ook nog aan een groot aantal andere wetenschappelijke on derzoeken mee. Voorbeelden zijn: gehoorproeven met uilen, bloedonderzoek bij spinapen, hersenonderzoek bij gestorven katachtige roofdieren en een studie van de voedselopname door tropische herkauwers. Dit laatste onderzoek - in sa menwerking met de universi teit van Utrecht en de Land bouwhogeschool in Wagenin- gen - heeft tot doel conclusies te trekken over de voedings methoden van runderen in on dermeer de tropische ontwik kelingslanden. Verder blijkt uit het jaarver slag van Dierenpark Wasse naar, dat de Nederlandse die rentuinen, vooruitlopend op wettelijke maatregelen, bij de aanschaf van nieuwe dieren in onderling overleg een selectie systeem toepassen, zodat de ongebreidelde aanschaf van dieren door dierentuinen tot het verleden gaat behoren. Het Dierenpark Wassenaar zegt verder de hoop op na- teelt bij onze gorilla's" zeker niet te hebben opgegeven. „De gorillagroep verheugt zich in een beste gezondheid en ze gaan goed met elkaar om", aldus de-dierenparkdirectie. Halverwege vorig jaar hielden twee zwangere -gorilla's in Wassenaar menigeen weken lang in spanning. Nog nooit immers had een dergelijke reuze aap in een Nederlandse dierentuin een jong gebaard. Maar de Wassenaarse gorilla's bleken schijnzwanger. Bibi, de vrouwtjes gorilla, die vorig jaar schijnzwanger bleek te zijn. Ook de dierentuin van Wup- pertal wordt door de Wasse naars e collega bedankt voor het ter beschikking stellen van een mannetje condor voor fok- doeleinden. Het Wassenaarse vrouwtje van deze zeldzame roofvogel kwam twee jaar ge leden alleen te zitten, toen haar mannetje uit het Wasse naars dierenpark werd gesto- ;evmgen De .directie bedankt in haar jaarverslag dan ook „de vele binnenlandse en buitenlandse collega's die op alle mogelijke manieren aan het zwanger- schapsonderzoek hebben mee gewerkt of door raadgevingen ons behulpzaam zijn geweest", in die spannende weken. len. NIEUWKOOP - In het Nieuwkoopse Reghthuys expo seert onder auspiciën van het Kunstgenootschap Ans Wortel met haar gouaches en Gerda Wijmans met keramiek. Het gouacheren is een vorm van schilderkunst met water verf waardoorheen gom en ho ning is gemengd. De beide kunstvormen zijn t/m 25 juli aldaar te bewonderen door de beide kunstenaressen, die hun werk ook te koop zullen aanbieden. Het Reght huys is dagelijks (behalve op dinsdag) van 2' tot 5 uur geo pend en de toegang is gratis. AARLANDERVEEN - De heer en mevrouw Mulders (beiden 79 jaar) herdenken woensdag 6 juli het feit dat zij 55 jaar geleden in het huwelijk traden. ZOETERWOUDE De iri het kader van Zoeterwoude 700, door de postduivenvereniging de „Kerkduif' georganiseerde wedvlucht, waarvan de op brengst ter beschikking zou KORTWEG worden gesteld voor het her stel van het kerkedak van de Ned. Herv. Kerk, heeft een batig saldo van 483,25.De 92 deelnemers zetten in met een gemiddelde van 5,25 per per soon. De volgende duiven kwamen als 1, 2 en 3 binnen: 1F. van Antwerpen (poule nr. IQ), 2. J. Zandbergen (poule nr. 2), 3. B. van Dijk (poule nr. 4). Geen der deelnemers heeft het formulier goed ingevuld. Der halve bleek het niet mogelijk geld uit te keren. De gehele opbrengst is daarom overge dragen aan de restauratiecom- nU™*' WASSENAAR - Dr. Th. Frederikse, Frederiksel predikant in de hervormde Dorpskerk, nadert het einde van zijn predikantenloopbaan. Op zaterdag 27 augustus zal er voor een ieder gelegenheid be staan afscheid van hem en van zijn echtgenote te nemen. De predikant zal dan 18 jaar in Wassenaar hebben gewerkt Er heeft zich een comité ge- vomd dat de predikant een herinnering aan zijn Wasse naarse jaren wil aanbieden. In dit comité hebben o.m. zitting: B. Roeleveld, van Zuylen van Nijeveltstraat 302, D. van Kla veren, Groenveltlaan 39 en A. Veldstra, Albertinestraat 1. WASSENAAR - De Wasse naarse afdeling van de Konin klijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde organiseert op donderdagavond 14 juli een gezamenlijk bezoek aan het Rosarium in het Westbroek- park in Den Haag waar dan het internationale rozencon- cours wordt gehouden. Gast vrouw is mevrouw Mariette Edelman, bestuurslid van de afdeling en werkzaam bij de Dienst der Gemeenteplantsoe nen in Den Haag. Niet alleen leden, ook andere belangstel lenden zijn welkom. Men ver zamelt om 19 uur aan de in gang (Kapelweg). WASSENAAR In Wassenaar is geen behoefte aan uitbreiding van het aantal winkels. Integendeel Bet gemeentebe stuur van Wassenaar is eerder geneigd tot de conclusie, dat de gemeente mo menteel teveel winkels beeft Dit schrijft bet gemeentebestuur naar aan leiding van het voorontwerp streekplan Zuid-Holland-West van de Provincie. In dit voorontwerp egt de provincie, dat het winkelapparaat van Wassenaar uit breiding behoeft Het gemeentebestuur van Wassenaar is hot nr» moordoro rvmton ononis m"t provinciale overheid. Zo heeft men onder meer bedenkingen tegen de door de pro vincie voorgestelde hoeveelheid te bou wen woningen binnen de gemeente. De provincie had in het streekplan het ter rein tussen Hoge Klei en Oostdorperweg aangeduid als stads- en dorpsgebied. De gemeenteraad heeft onlangs het gebied een agrarische bestemming gegeven. Het gemeentebestuur meent dan ook, na overleg met het Verkeers- en Welzijns- overleg en de gemeenteraad, dat Wasse naar tot 1990 voldoende heeft aan de waarvan ongeveer 650 middels de wo ningnota en 150 in de villawijken. Wassenaar meent, dat niet volstaan kan worden met verbetering van de infra structuur in plaats van de aanleg van nieuwe wegen. Zo meent Wassenaar dat de aanleg van de aanleg van nieuwe wegen. Zo meent Wassenaar dat de aan leg van de Leidse Baan is te preferen boven de voorgenomen uitbreiding van rijksweg 4. Wassenaar meent dat met name de Rijksstraatweg nog verder over belast 73! raker, en ook de villawijken steeds meer verkeersoverlast zullen on dervinden. Ook kan volgens de gemeente de noordelijke randweg niet gemist wor den. Het bestemmen van de route 's-Gravesan- deweg, Schouwweg, Groot Haesebroekse- weg, Stoeplaan en Wittenburgerweg als doorgaande route met eenzelfde gewicht als de Landscheidingsweg kan eveneens de instemming van Wassenaar niet krij gen. Voorts heeft men bezwaren tegen het provinciale plan om de stortplaats voor huisvuil binnen de gemeente te slui-

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4