£eidóe6(HiftCMit 1 Nujoch akkoord grond- politiek voor u grijP1 Leger macht in Pakistan Nederlanders moeten van zee worden m Acupunctuur Vrouwen leven 6 jaar langer dan mannen Buskaper in New York geeft zich na 9 uur over SCHOTSE VISSERS NA VONNIS RECHTBANK: Oud r?# LAMAN-ZIJLSINGEL 2 Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tal. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (1&00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Dinsdag 5 juli 1977, 67e jaargang no. 20776 Ed van Kan maakte een docu mentaire over alternatieve ge neeswijzen en vooral de acu punctuur op Ned. I om 20.45 Op het andere net om 21.15 uur wordt Televizier gewijd aan fo to's uit Russische kampen en psychiatrische inrichtingen lastige mensen worden op- Zonnig Zonnig met in het zuiden van het land mogelijk een lokale onweersbui. Meest matige noordoostelijke wind. Max. tem peraturen van 22 gr. bij de wad den tot 27 gr. in het zuiden van het land. Morgen zon 5.28—22.01. Maan 0.25—12.07. Scheveningen hoog water 7.29, 19.56. Laag water 3.27,15.43. BOUWSTEEN NIEUW KABINET (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Kabinetsformateur Den Uyl heeft met de fraktieleiders van P.v.d-A., CJXA. en D'66 overeenstem ming bereikt over een aantal kernpunten inzake de groi 'politiek. Na acht uur onderhandelen lag vanoch tend rond half vijf een compromis ter tafel waarover alle partijen hun tevredenheid toonden. P.v.<LA.-fractie- leider Van Thijn verklaarde: „We hebben de eerste steen voor een nieuw kabinet-Den Uyl gelegd". C.D.A.- leider Agt Agr zei: „Er is een belangrijke operatie volvoerd, zeker tegen het licht van de zwaar beladen voorgeschiedenis van deze kwestie". Het eerste kabinet- Den Uyl kwam, zoals bekend over de grondpolitiek ten val. Het compromis omvat een wijzi ging van de onteigeningswet, een regeling voor het voorkeursrecht van gemeenten en rijk bij grond- verkoop en een aantal minder omstreden zaken. Over een ander heet hangijzer, een regeling inza ke de overdracht van landbouw gronden, alsmede over de invoe ring van een vermogenswinstbe lasting wordt sinds twee uur van- midag verder gepraat Men is daar de afgelopen nacht wegens tijdgebrek niet aan toegekomen. De nu totstandgekomen wijziging van de onteigeningwet, gaan uit van onteigening van de gronql door gemeente of rijk tegen de gebruikswaarde. De regeling voorziet daarnaast in extra ver goedingen voor de onteigende, waarbij opeenstapeling van der gelijke vergoedingen wordt voor komen. Over het feit dat er nu wel en enige maanden geleden geen overeenstemming op dit punt kon worden bereikt, zei Van Agt: „We hebben de gelegenheid gehad af stand te nemen van de problemen waarop we toen wekenlang gefi xeerd waren. Bovendien praat je met vier mensen gemakkelijker dan met zestien". Van Thijn noemde de regeling 'waterdicht en spijkerhard'. Van Agt beaam de dit Tot de extra vergoedingen be- Den Uyl hoort nu ook de door het C.D.A. zo vurig gewenste uitkering voor inkomens- en vermogensschade die de onteigende partij heeft ge leden in het zicht van de onteige ning. Aan de andere kant zijn beperkingen aangebracht in de zogenaamde korrekties voor on billijkheden. De regeling voorziet ook in een mogelijkheid voor de eigenaar van grond om het bezit tegen een hogere waarde dan de gebruikswaarde te laten onteige- PEN HAAG ANP-De gemiddelde levensduur van vrouwen wordt in ons land steeds langer dan die van de mannen. Vrouwelijke babies, die nu worden geboren, hebben gemiddeld aes jaar meer levensjaren te verwachten dan de jon- gensbabies, zo blijkt uit de gegevens van bet CBS. Vrouwen hebben altijd langer geleefd dan mannen, maar bet verschil was vroeger veel kleiner. In de jaren 1840 tot 1851 was de gemiddelde le vensduur van vrouwen 2,4 jaar langer dan die van mannen en dit is lange tijd zo gebleven, tot in de jaren 1931 tot 1940 het verschil een mi nimum bereikte van an derhalf jaar. Daarna is het verschil voortdurend gegroeid. Dit ging hand in hand met een voort durende stijging van de gemiddelde levensduur van vrouwen, die in 1840/1851 nog maar 38,5 jaar bedroeg en in 1931—1940 was gestegen tot 67,2. Twintig jaar la ter, in 1971—1975, was de gemiddelde levens duur van vrouwen met tien jaar gestegen tot 77,2 jaar. Bij mannen heeft zich van 1840—1851 tot 1956/1960 eveneens een stijging van de gemid delde levensduur voor gedaan en wel van 36,1 jaar tot 71,4 jaar. Daar na is daar niets meer bijgekomen. Er heeft zi ch, integendeel, een lich te daling voorgedaan: in de jaren 1971—1975 was de gemiddelde levens duur van mannen 71,2 jaar of 0,2 jaar minder dan vijftien jaar eerder. Uit de gegeven van het CBS blijkt verder, dat het sterfterisico voor mannen in alle leeftijds groepen hoger is dan dat voor vrouwen. Soms is het verschil zeer groot: in de leeftijdsca tegorieën 16 tot 26 jaar en 54 tot 69 jaar is het sterfterisico van man nen zelfs meer dan twee maal zo hoog als bij vrouwen. Bij de mannen van 16 tot 26 jaar komt dit doordat veel meer mannen dan vrouwen door ongevallen (be drijf s- en verkeersonge vallen) om het leven ko men. De gekaapte bus op het einde van een van de landingsbanen van Kennedy Airport in New York, omgeven door politieauto's en auto's van andere hulpdiensten. NEW YORK (AF) Een kaping van een autobus met dertig passagiers die negen uur heeft geduurd, waarbij de kaper twee mensen doodde en een losgeld van vijftien miljoen gulden eiste en een vrijgeleide het land uit, is vanmorgen vroeg (Van onze verslaggevers) ABERDEEN/DEN HAAG „Dit is precies de actie die wij nodig hebben. De Nederlanders moeten van de zee worden geveegd". De ze strijdlustige woorden sprak gisteren in Aberdeen Gilbert Bu- cban namens de Schotse visser^ tegen onze Londense correspon dent Roger Simons. De Schotten toonden zich bijzonder ingeno men met het vonnis van de rechtbank in Aberdeen, waarin de Scheveningse schipper Nico de Niet werd veroordeeld tot de onverwacht hoge boete van ruim 100.000 gulden, omdat hij met zijn trawler „Maria" het Britse' vangstverbod van haring had overtreden. Het totale schadebe drag zal echter tweemaal zo hoog uitvallen doordat de in be- Schipper Nico de Niet deed na de uitspraak teleurgesteld zijn verhaal. slag genomen netten en lading teruggekocht moeten worden. De Nederlandse reders betalen de schade gezamenlijk. iLijnrecht tegenover de tevredenheid van 'de Schotten en de blijdschap van de Engelsen, die het „een voorbeeldige straf' noemden, stond gisteren de verontwaardi ging in het Nederlandse kamp. In het Visserijhuis in Den Haag balden Neder landse haringvissers de vuisten na de uitspraak van de rechtbank. Schipper de Niet en zijn bemanning waren in Aber deen diep onder de indruk. Via een tolk maakten zij het excuus dat zij vrijdag niet genoeg tijd hadden gekregen om het Brit se territoriale gebied te verlaten. De reders gaan nu onderzoeken of op andere vissoorten (garnalen, horsmakreel) rendabel gevist kan worden. Daartoe wor den alternatieve visgebieden uitgezocht De laatste hoop op haringvangst is nu gevestigd op het Europese Hof. Dit hof is verzocht op 9 juli vervroegd uitspraak te doen over de klacht die is ingediend tegen Ierland dat enkele maanden gele den eenzijdig een 50-mijlszóne instelde. De Engelse minister van Visserij, Silkin, heeft gisteravond voor de televisie ver klaard dat, hoewel de Britse voorzitter van de EEG-vergadering het overleg over de visserij heeft afgebroken, een Neder landse official ruim twee uur voor het einde van de vergadering heeft verzocht het overleg te stoppen. De naam van de Nederlander kon hij niet noemen. Inmiddels hebben Engelse kabeljauwvis sers het aan de stok gekregen met Noor wegen, dat in mei voor de EEG-landen tot augustus een quotum van 54.000 ton had vastgesteld. Dit quotum was in juni al bereikt. Tot augustus mag er geen vis meer worden gevangen in de Noorse wa teren, waar gewoonlijk honderd Britse schepen op kabeljauw vissen. geëindigd met de arrestatie van de kaper. Tenminste twee pas sagiers werden gewond en een kind werd kort voordat bet dra ma eindigde, het voertuig uitge worpen. De kaper, een Spaans spreken de neger had de bus die ge bruikt wordt voor lange-af- standsdiensten, gekaapt in Ver mont, in de staat New York. Hij liet het voertuig naar het vlieg veld Kennedy bij de stad New York rijden. Op een gegeven ogenblik reed het voertuig naar een gereedstaande DC-8 maar draaide na enige tijd plotseling weer af. Enige ogenblikken later werd het kind naar buiten ge gooid. Het kwam er met enige schrammen af. Na uren onder handelingen van de politie brak de kaper het gesprek af. De bus reed plotseling weg en begon rondjes te draaien op de start banen, gevolgd door een reeks politieauto's met zwaailichten. Niet lang daarop liet de politie weten dat de kaping voorbij was, de gegijzelden vrij waren en dat de kaper was gearres teerd. Sloper slaat toeristen van terrein LEIDEN Het autosloperster rein aan het einde van de Was- senaarseweg is gisteravond het toneel geweest van een handge meen tussen drie Poolse toeris ten en een 47-jarige autosloper. De sloper trof op zijn terrein de drie Polen aan, die naar zij later in gebrekkig Engels vertel den onderdelen zochten voor him Volkswagen. Toen de slo per het drietal betrapte, werkte hij hen met harde hand van het terrein af waarbij over en weer rake klappen vielen. Vervolgens koelde de sloper zijn woede op de Volkswagen en sloeg de rui ter! met een ijzeren voorwerp in. Een van de drie Polen moest naar het Academisch Zieken huis worden overgebracht met een wond in het gelaat De drie Polen hebben vanmorgen aan gifte gedaan van mishandeling. De sloper zegt in een opwellin- g te hebben gehandeld. De poli tie bracht de problemen op het sloopterrein tot rust door met acht man in te grijpen. Die is er in de laatste eeuw overi gens ook op vooruitgegaan Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant, ontvangt u als dank een zeer handige „alles-opener". naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de alles-opener naar: naam: adres: woonplaats:.. snoeno KARATSJI (Reuter) Het leger van Pakistan heeft zich van de macht meester gemaakt en premier Zoelfikar Ali Bhoetto en andere regeringsfunctiona rissen in hechtenis genomen, zo heeft radio Pakistan vanmorgen bekendgemaakt Ook een aantal leidende figuren van de oppositie, verenigd in de „nationale alliantie", is gevan gen genomen. De toestand in Pakistan werd verder als „nor maal" betiteld. Meegedeeld werd dat militairen waren inge zet op de strategische punten in alle grote steden. Aan de staatsgreep door het leger zijn wekenlange onderhan delingen tussen Bhoetto's rege ring en de alliantie van de oppo sitie voorafgegaan over de eis van de laatste dat nieuwe Ka merverkiezingen zouden worden gehouden. Volgens de oppositie is in deiin maart gehouden verkiezingen die Bhoètto een grote overwin ning bezorgden, op grote schaal geknoeid. De onderhandelingen zouden vandaag zijn voortgezet. De 49 jaar oude Bhoetto had het presidentschap van Pakistan in december 1971 overgenomen van generaal Jahja Khan, na de burgeroorlog die leidde tot de afscheiding van Oost-Pakistan (Bangladesj). Twee jaar later gaf hij het presidentschap op en werd premier van de eerste bur gerregering sedert 15 jaar. Inbraken LEIDEN Voor drieduizend gulden aan autoradio's is ver moedelijk het afgelopen week einde gestolen uit de showroom van het autobedrijf Rijnland aan de Vijf Meilaan in Leiden- Zuidwest De inbrekers betra den de showroom door verbre king van een ruit De diefstal werd eerst gisteren ontdekt. Eveneens in het weekeinde is de openbare bibliotheek in Leiden- Zuid-West ingebroken. Ont vreemd werden vijftig natuur kundeboeken met een waarde van ongeveer 700 gulden. Ook hier werd het pand betreden na forcering van een ruit Vechtpartij LEIDEN De politie heeft gis teren een einde moeten maken aan een hoogopgelopen ruzie in zwembad De Zijl in Leiden. Drie jongens en een meisje, in leeftijd variërend van 15 tot 20 jaar en geen onbekenden van de. politie, waren om duistere rede nen onderling in een felle woor denwisseling geraakt die zo hoog opliep, dat aan beide zij den messen werden getrokken. De politie moest eraan te pas komen om de vechtenden uit elkaar te halen. Veel Nederlanders genieten in deze zomerse dagen van een welverdiende vakantie. Anderen benutten de vakan- tietijd om er wat bij te verdienen zoals hier in het zinde rende Purmerland waar scholieren bloembollen rooien. LEIDEN, 071-14.37.41 Gereedschappen, machines, bevestigingsmaterialen, bouw- en technische artikelen Tijdens de vakantieperiode blijven wij geopend behalve de zaterdagen en koopavonden in juli

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1