Importen worden steeds belangrijker UITBREIDING ASSORTIMENT STAAT NOG PAS AAN BEGIN Maatregelen tegen gebruik van antibiotica noodzakelijk Premie voor niet in handel brengen van melk en zuivelprodukten STEEDS MEER BUITENLANDS FRUIT TE KOOP REDEN TOT JUICHEN NOCH TOT KLAGEN ORAKELS BOLLENVAK MAKEN OVERUREN LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT/. MAANDAG 4 JULI 1977 PAGINA DEN HAAG - De bouw boekt dubbele pub in de concurrentiestrijd op het front van nieuwe kaspro- dukten. De Hollandse papri ka's, aubergines, radijs, kool rabi, vleestomaten en van de laatste tijd de courget tes, ijsbergsla plus Chinese kool vinden in toenemende mate hun weg naar de consu ment. Een bezoek aan de vori ge week in Den Haag gehou den Pasar Malam roept in dit verband in zoverre vragen op dat we blijkbaar nog maar aan het begin staan van een grootse assortimentsuitbrei ding bij groenten en fruit Zoals bekend, is de Pasar Ma- lam een bonte markt van In donesische en in bredere zin tropische produkten, waaron der uiteraard ook groenten en fruit Daar ligt een zo grote verscheidenheid aan exotische eetwaar, dat men nauwelijks de namen durft te vragen van de grillig gevormde vruchten en eigenaardige groenten. Ze zijn moeilijk uit te spreken en .hoe moet je het spul ei genlijk eten? De vruchten die zo opgegeten kunnen worden, vinden wel gretig aftrek. On danks de hoge prijzen. Bij de groentesoorten vormt de berei ding voor de Nederlandse huisvrouw vaak een probleem. Voor de echte keukenaanwin sten lijkt dit echter een kwest ie van tijd te zijn. Bedreiging? Betekenen deze importen een bedreiging voor onze tuin bouw? Men kan nu eenmaal niet een mango en een appel tegelijk naar binnen werken. Of is dit te simpel voorge steld? Welnu vanuit het consu mentenbelang gezien wel dege lijk. In Finland met zijn sterke producentenorganisaties maakte men onlangs nog hef tig bezwaar tegen de invoer van ananas in blik, deze zou de consumptie van eigen fruit nadelig beïnvloeden. Kijk, dat is nauwelijks nog realistisch te noemen. Zeker wanneer het ontwikkelingslanden betreft Enerzijds gaan er miljoenen naar toe en anderzijds wordt aan invoerrechten door de overheden kapitalen verdiend. We leven in een tijd dat deze praktijken in de politiek niet meer getolereerd worden. Steeds meer ontwikkelingslan den zullen profiteren van ver laagde invoerrechten of zelfs van een nul-tarief. Dwaas De Nederlandse tuinder wordt niettemin geconfronteerd met de toenemende importen uit derde landen. Gelden beschik baar stellen voor de glastuin bouw uit de ontwikkelings hulp, is op zich een dwaas idee. Minister Pronk stelde dit nog niet zo lang geleden tij dens een radio-uitzending Mango's, daram, papaya's, gember, watermeloenen .De derde landen hebben veel te bieden. voor. Bedrijfstakken die ge troffen worden door importen uit ontwikkelingslanden zou den zo geholpen kunnen wor den. In de textielindustrie blijkt hier al sprake van te zijn. De v^aag is echter: gehol pen waarheen? Het kan onmo gelijk tot een systeem van jaarlijkse bijdragen leiden. De Nederlandse glastuinbouw zit echter niet verlegen om een fooitje van minister Pronk. Aan dit doekje voor het bloe den, zit een eigenaardig luch tje. In plaats het geld te beste den om bedrijven in de derde wereld op te bouwen, zou het gebruikt worden om ze hier af te breken. Minister Van der Stee protesteerde er tijdens de verkiezingscampagne dan ook heftig tegen. Verbruik Wanneer het tuinbouwprodukt dankzij de import, zowel qua hoeveelheid als qua verschei denheid toeneemt, staat de glastuinbouw evenwel voor een afnemend marktaandeel. Bij een gemiddelde hogere prijs zou het eindresultaat toch hetzelfde zijn. Maar wie kan iets zinnigs zeggen over het prijsverloop? Het is daar om zaak mee te gaan in de assortimentsuitbreiding. Ga rantieregelingen gefinancierd uit gemeenschappelijke fond sen dienen daarom vlotter ver leend te worden dan voorheen. En laat men bij de veredeling een elementaire zaak als de smaak niet vergeten. Juist op dit punt scoort het importpro- dukt hoog. Nieuwe produkten vereisen ook in de afzet meer begeleiding. Demonstraties in supermarkten doen het erg goed. Het Produktschap voor Groenten en Fruit doet op dit gebied nuttig werk. Zo ver zorgt men interessante voor lichtingsbijeenkomsten voor huisvrouwenverenigingen en huishoudscholen. Het gehele pakket groenten en fruit wordt door de publiciteit van het schap „gepromoot". Ook de importprodukten. Dit komt het totale verbruik ten goede. Met name op het punt van receptuur betekent het een be langrijk winstpunt. En zou meer variatie op het groente en fruitmenü niet tot een ho ger verbruik kunnen leiden? Daar profiteren dan alle pro ducenten van. CONCLUSIE VAN SPECIALE COMMISSIE DEN HAAG Antibiotica zijn machtige wapens tegen bacte- riële infecties bij mens en dier. Zij kunnen echter hun werk zaamheid verliezen doordat bac teriën veelal het vermogen heb ben er weerstand tegen te krij gen. Deze resistentie leidt in de hedendaagse (diergeneeskundi ge praktijk tot zodanige moei lijkheden dat tegenmaatregelen noodzakelijk zijn. Dit staat in het advies over het gebruik van antibiotica, dat een commissie ingesteld door de voorzitters van de gezondheids- en voedingsraad aan de mi nister en staatssecretaris van volksgezondheid en aan de mi nister van landbouw en visserij heeft uitgebracht De commissie noemt beperking van het antibioticagebruik één van de belangrijkste tegenmaat regelen. Ook het tegengaan van verbreiding van reeds bestaan de weerstand verdient volgens de commissie bijzondere aan dacht Tevens pleit de commis sie ervoor dat het verloop en de spreiding van bacteriële resis tentie systematisch wordt geob serveerd. Ook moet het medi sch, veterinair en voedend ge bruik van antibiotica zo worden geregeld en gekanaliseerd, dat het tijdig op eventuele ongewen ste veranderingen in het weer standspatroon kan worden afge stemd. De commissie dringt in het ad vies aan op wettelijke maatrege len die op veterinair terrein ont breken. Omdat het hier volgens de commissie een ernstige zaak betreft, moet er op korte ter mijn een sluitend aantal wette lijke voorschriften komen. Van de thans bestaande, in de dage lijkse praktijk uitvoerbare be paalbaarheid van residuen van antibiotica in levensmiddelen van dierlijke herkomst dient bij de keuring en bij de controle op de naleving van de -wettelijke voorschriften ten volle gebruik te worden gemaakt. Waar deze bepaalbaarheid nog te wensen overlaat is doelgericht onder zoek op zijn plaats, zo meent de commissie. DEN HAAG Ter bevordering van de omschakeling van zuivel naar vleesproduktie kan een rundveehouder per 1 juli een premie krijgen voor niet afgeleverde melk- en zuivelpro dukten. Maatstaf is zijn produktie in 1976. De hoogte van de premie is afhankelijk van de meikrichtprijs op het ogenblik van de aanvraag (nu 59,04 gulden). Dat heeft het bestuur van de stichting ontwikkelings- en saneringsfonds voor de landbouw meegedeeld. De hoogte van de premie bedraagt 95 procent tot 30.000 liter, tot 50.000 liter is dat 90 procent en daarboven krijgt de boer nog 75 procent van de meikrichtprijs. Een kilo boter is gelijkgesteld met 23 liter melk, een kilo kaas met tien liter en een kilo melkvet met 27 liter. De boer, die een dergelijke premie aanvraagt verplicht zich vijf jaar lang geen melk- of zuivelprodukten te leveren. Zijn melkvee mag hij uitsluitend van de hand doen voor de slacht of voor export naar landen buiten de Europese Gemeenschap. Eerder dit jaar had de Europese Gemeenschap al een verordening uitgevaardigd over deze premie. De regeling is een onderdeel van het pakket van maatregelen voor de verbetering van het evenwicht op de zuivelmarkt. Nu het zomerseizoen aangebroken is, breidt het fruitsortiment zich aanmerkelijk uit. Een niet gering deel bestaat uit importfruit, men krijgt echter de indruk dat er alleen nog maar buitenlands fruit te koop is. In sommi ge gevallen probeert men dit te verbloemen, langs verschillende grote wegen worden na melijk al enige weken kersen aangeboden. Het enige Hollandse wat men aantreft zijn de bomen die voor een leuke entourage zorgen, de kersen zijn echter ingevoerd. Ondanks dit kan men ze zich toch best laten smaken. De binnenlandse kersenoogst heeft nogal wat schade opgelopen door de late nachtvorsten. Daarnaast kampt men al een groot aantal jaren met belangrijke problemen zoals de hoge arbeidskosten voor het plukken, scha de door vogels en hagel en het scheuren van de kersen door sterk wisselende weersom standigheden. Er worden op het ogenblik kersen ingevoerd uit Italië, Griekenland en België. Het ras Hedelfinger, een grote don- kerviolette kers, brengt een groothandel- sprijs op van 5 per kilo. Er worden ook goedkopere kersen ingevoerd uit Italië en Cuba voor 1,50 per kg. Een andere specifieke zomerfruitsoort is de perzik. Perziken komen vooral uit Spanje, Italië, Griekenland en Frankrijk. De prijs per bak van 45 stuks komt op 10. Uit de landen Spanje en Italië worden ook pruimen ingevoerd. De Golden Japan (een gele pruim) ligt het laagst in prijs nl. 1,40 per kg. Voor de Goccia d'Oro (ook een gele pruim) betaald men een groothandelsprijs van 2,30 per kg. De Nederlandse aanvoer van natuuraardbeien is door het weer van de afgelopen weken duidelijk afgeremd. Voor de komende week wordt er op een topaan- voer gerekend, waardoor de prijzen zullen dalen. De prijs kwam tot nu toe op 4,65 per kg. Naast de Hollandse aardbeien wor den er aardbeien uit België ingevoerd. De prijs van de Belgische aardbeien ligt aan merkelijk lager, nl. 1,30 per kg. De import van watermeloenen is ook weer op gang gekomen. De belangrijkste leveranciers van deze dorstlessers zijn Egypte, Israël en Spanje. De invoerprijs ligt tussen de 2 en 3 gulden per stuk. Toch moet men vooral niet vergeten dat er in Nederland ook nog meloenen geteeld worden, die thans op de markt zijn. Te weten de Ogenmeloen en de Suikerme loen, beide rassen zijn voortreffelijk van smaak. Israël is ook leverancier van drui ven, deze brengen een prijs van 5 gulden per kg. op. Diverse soorten appelen worden ingevoerd uit Argentinië, Chili, de Verenigde Staten en Nieuw-Zeeland. Voor de importap pelen ligt de prijs tussen de 2,15 en 2,60 per kg. De Hollandse aanvoer van Golden Delecious neemt de laatste weken regelma tig af, de gemiddelde veilingprijs ligt op 1,10 per kilo. Het fruitsortiment zal spoe dig uitbreken met; aalbessen, kruisbessen, frambozen en bramen. Groente-overzicht De aanvoer van tuinbonen is zijn hoogte punt gepasseerd. Er wordt dan ook bij Voor de komende week wordt op een topaanvoer van natuuraarbeien gerekend afnemende aanvoeren gerekend op prijzen die oplopen. De prijs zal niet beneden de 90 cent per kg. liggen. Het aanbod van vroege aardappelen blijft achter bij dat van vorig jaar, toch is er sprake van lagere prijzen. De prijs lag vorige week op gemid deld 95 cent per kg. Een belangrijke oorzaak voor deze lagere prijs is het grote aanbod van vroege aardappelen in Zuid-Europa. De aanvoer groeit, waarbij de prijzen verder dalen. Spinazie wordt in beperkte mate aan gevoerd, de gemiddelde prijs ligt op 1,25 per kg. Naar verwacht zal de prijs zich handhaven mits de exportvraag aanhoudt Na de prijsdaling van twee weken geleden ziet het ernaar uit dat de andijvie-prijs weer gaat oplopen. De gemiddelde prijs ligt rond de 70 cent per kg. Het ongunstige weer speelde tot vorige week parten bij de prijsvorming van sla, al enige weken ligt de prijs op 16 cent per krop. De aanvoer wordt wat kleiner en de vraag hopelijk wat sterker, waardoor hogere prij zen mogelijk worden. Bloemkool blijft nog steeds tot de duurdere groentesoorten beho ren. Dit komt vooral door het feit dat er geen aanvoerpieken ontstaan. De gemiddel de prijs voor de „zessen" bedroeg 2,20 per stuk. Bospeen weet zich ook nog steeds uitstekend in prijs te handhaven, nl. 1,55 per bos. Er wordt gerekend op een kleiner aanbod en hogere prijzen. Prei is een gewas dat op het ogenblik, om in groentetermen te spreken, peperduur is, nl. 3 per kg. Door het terugvallen van de aanvoer wist de radijs zich in prijs te handhaven op 80 cent per bosje. Minder bekende groente-soorten Naast de reeds jaar en dag bekende gewas sen, zijn er ook minder bekende gewassen te koop. Over deze gewassen is al eerder op deze pagina geschreven. Het loont waar schijnlijk de moeite om toch eens een keer iets anders te proberen zoals; Gourgettes deze variëren in prijs van 88 cent tot 1,25 per stuk. Rettich brengt een gemiddelde veilingprijs op van 37 cent per kilo. Voor koolrabi ligt de veilingprijs op 34 cent per stuk. Bleekselderij haalde een notering van een gulden per stuk. Voor een krop ijsberg sla drukte men een gemiddelde prijs van 90 cent af. Het is maar net hoe men de bloemenhandel van de afgelopen week bekijkt Vergelijkt men de gemiddelde prijzen met die van dezelfde week van het vorig jaar, zoals we hierna zullen doen, dan zou er welhaast reden tot juichen zijn. Maar de realiteit is toch weer heel wat anders, omdat zoals men zich wel zal herinneren, vorig jaar de hitte hoogtij vierde. Vergelijken we de prijzen met die van voorgaande week, dan zijn die ook niet eens zo slecht te noemen. Hetgeen allemaal niet betekent dat er werkelijk re den is om te juichen, maar evenmin om te klagen. Opvallend is wel, dat de afgelopen week de aanvoer heel wat geringer was dan voorgaande week. Om het met een cijfer te zeggen, toen bedroeg de totale aanvoer 31.099.227 bos of stuks tegen 25.704.588 in de afgelopen week. De omzetbedragen waren navenant; voor gaande week totaal 7.908.682,94 en nu 6.676.729,29. Hoewel met aanzienlijke min der aanvoer in de snijbloemen, 24.925.277 bos of stuks tegen 30.108.767 in voorgaande week, lag het omzetcijfer nog wel iets gunsti ger, namelijk 7.338.370,90 tegen 7.861.163,19 afgelopen week. Het sterk wis selvallige weer drukt een stempel op de gang van zaken aan de veiling. Warme dag, lager prijzen; koelere dag weer iets beter. Met als totaal geen tegenvallende week, hoewel landelijk gezien het niet zo best was in de bloemen. Maar we bepalen ons tot de CCWS. Mogelijk dat de twee warme zomers van voorgaande jaren van invloed zijn ge weest op een wisseling in teelten en die de beperkter aanvoer tot gevolg hebben. Maar ook vergeleken bij voorgaande week, waren de gemiddelde prijzen in het algemeen toch wel iets gunstiger. Noviteit Het is meer als noviteit, dat we tussen haakjes de gemiddelde prijzen van dezelfde week in het vorig jaar geven; de lange, hete zomer van toen, was catastrofaal voor de bloementeelt Hier volgen dan een aantal gemiddelde prijzen. Anjers 35 (v.j.21) tro- schrysanten 59 (46) fresia 15 (13) irissen 14 (6) snijgroen 1,27 (81) trosanjers 24 (16) leliekelk 44 (33) lelietak 37 (37) grote rozen 26 (13) kleine rozen 17 (9). Het verschilt dus allemaal nogal wat! Vergeleken bij voor gaande week zat het in het algemeen ook wel iets gunstiger, maar wel met geringer aanvoer. Zoals een miljoen minder anjers (nu ruim 2 miljoen) de helft minder troschrysanten (nu ruim 3 miljoen) ruim een miljoen minder fresia (nu ruim 3 miljoen) een miljoen min der trosanjers (nu 5 1/2 miljoen). Zo kan de lijn wel worden doorgetrokken voor de an dere produkten, hetgeen in feite dus ook betekent, dat de kwekers minder geld ont vingen. Het was een voortdurende beweging in de cijfers, afhankelijk van de weersom standigheden. Irissen Van irissen kwamen nog slechts kleine hoe veelheden, in totaal nog geen 200.000 en ook de aanvoer van violieren liep terug." Opval lend is de voortdurende prijsdaling van het snijgroen, ondanks de verminderde aanvoer. Met de. topvakanties van deze weken valt er niet te verwachten dat het totale handels beeld er op zal verbeteren. Voor het niet in de handel brengen van melk is een premie uitgeloofd. De orakels van het bollenvak maken overu ren. En het aantal theorieën over de oogst en de aantallen tulpenbollen die in het bui tenland zijn verkocht, is inmiddels dan ook tot grote hoogte gestegen. Eerlijk gezegd is er vandaag nog niemand die er enig juist peil op kan trekken. Intussen rooit de kwe ker rustig voort en op zijn beurt maakt de exporteur geen enkele haast en kijkt rustig de spreekwoordelijke kat uit de boom. Geen gouden dagen De commissionairs maken in ieder geval geen gouden dagen. Op papier zijn de bol- lenprijzen nog altijd goed, maar er worden weinig koopbriefjes geschreven. De oorzaak: ook nu men volop aan het rooien is, kent men de juiste omvang van de oogst allermin st Een geluid dat men de laatste week steeds meer verneemt is dit: we dachten een best gewas Apeldoorn te rooien, maar nu de bollen zijn gepeld en over de sorteerma- chine zijn gegaan, valt het aantal twaalven tegen. Uit de gunst Het is misschien maar goed dat het aantal dikke Apeldoorns aan de beperkte kant zal blijven, want het staat wel vast, dat er in het buitenland in vijf-graden-tulpen en daar van is Apeldoorn vertegenwoordiger num mer één!) minder is gedaan dan voorheen het geval was. Apeldoorn lijkt uit de gunst van hét kopend publiek te geraken en dat is .door het veel te onrijp oogsten van de heren broeiers niet onbegrijpelijk ook. Een bos groene knoppen kopen met de belofte dat ze allemaal uitkomen en een paar dagen later tot de ontdekking te komen dat er van uitkomen nauwelijks sprake is, animeert niet bepaald tot het opnieuw kopen van een bos Apeldoorn. Het kwaad wreekt zichzelf. Een meevaller van Apeldoorn dus, maar ook niet bij de oogst van heel vroege tulpen zoals Tulipa preastans Fuselier en dergelijke die van de late nachtvorsten een tik hebben gekregen, die ze niet meer te boven zijn gekomen. Deze maand zullen de eerste droge bollen- veilingen worden gehouden. Het beeld zal half juli niet veel verschillen met dat van vorige jaren: erg veel belangstelling maar weinig bollen. De veilingdirecties gaan bij die eerste veiling weldoend rond met koffie en sigaren, ze spreken hun verwachtingen uit maar meestal weet men aan het slot even veel als toen men de veilingzaal binnenstap- Gladiolenstatistiek Deze maand niet alleen de eerste droge veilingen, maar binnenkort kan ook de gla diolenstatistiek worden verwacht Zal er meer of minder zijn uitgeplant dan verleden jaar? De afloop van het gladiolenseizoen is zonder meer bar slecht geweest. Na de droge zomer van 1976 kwamen er in het najaar veel meer dikke knollen uit de grond dan de grootste optimist ooit voor mogelijk had gehouden.De exporteurs die met hun inkoop op een lage versnelling hadden gezeten, bleken goed te hebben gegokt Ze konden in het late voorjaar de knollen voor een appel en een ei op de kop tikken. De algemene verwachting is niettemin dat de beplante oppervlakte plm. 10% groter zal zijn dan in 1976. Met name van soorten als de gewilde Hunting Song en White Goddess zal belangrijk meer zijn opgeplant, zo luidt de prognose. Is het koele weer wel naar de zin van de tulpen- en narcissenproducenten en van de bloemkwekers niet te vergeten! de telers van gladiolen kijken met verlangen uit naar wat zomerse warmte. De temperaturen zijn vooral 's nachts voor dit artikel (dat per slot van rekening uit subtropische gebieden stamt!) veel te laag geweest. Het gewas is dan ook zonder meer aan de late kant, maar het is pas begin juli en er kan nog veel gebeuren. Achter de markt aan hollen Als de voorspelling juist is dat het gladiole- narsenaal dit jaar 10% of daaromtrent gro ter zal zijn dan in 1976, dan is dat geen gunstige ontwikkeling. De gladiolenprodu- cent vaart wél zolang het areaal beneden tweeduizend hectaren blijft Iedereen weet dat, maar als men in collectief verband wil proberen de beplante oppervlakte binnen de perken te houden, is iedereen het met dat nobele streven volkomen eens, alleen moet de buurman maar aan beperkingen gaan doen. Zodra er een best jaar is geweest met hoge prijzen, dan kan men er rustig een onbeschaafd woord op zeggen dat het jaar daarna veel meer knollen zijn uitgeplant Met alle gevolgen van dien. De agrarische wereld in het algemeen en de sierteeltsector' in het bijzonder, is bijzonder sterk in het achterna hollen van de markt Zo was het vroeger al, zo is het nu en het is de vraag of het ooit anders zal worden. Wie zei ook weer dat de geschiedenis leert dat het mensdom van de geschiedenis niets leert?

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9