Eban op stap voor Israëlische premier Begin 1 t wïi Onenigheid in Rhodesisch front OVATIE VOOR IDI AMIN OP AFRIKAANS TOPBERAAD KRITIEK JENKINS OP ENGELAND ALS LID EEG Scheiden in Duitsland duurder, omslachtiger, maar ook rechtvaardiger BUITENLAND LEIDSE COURANT <VG 4 JULI 1977 PAGINA 7 JERUZALEM (Upi) De voormalig*» Israëlische minister van buitenlandse zaken Abba Eban overweegt een ver zoek van Israëls nieuwe Likoed-rege- ring, een propagandistische reis naar de Verenigde Staten te ondernemen, on danks tegenkanting hiertegen binnen zijn eigen partij. Yossi Sarid, een bestuurslid van de jon gerenafdeling in de Arbeiderspartij, zei dat er in de parlementaire oppositie geen plaats was voor degenen «lie hongeren naar macht en niet bereid zijn te verza ken aan ambtsvoorrechten. .Oud-minister Eban, auteur van boeken over volk en land van Israël, zei dat hij zou spreken met oppositieleider Simon Peres en zijn besluit bekend zal maken na het peilen van de publieke opinie. Eban verklaarde dat als hij de reis gaat ondernemen, hij zijn eigen standpunt zowel als dat van de regering van pre mier Menachem Begin naar voren zal brengen. In een recent artikel schreef Eban dat als de Amerikaanse politiek wil dat Is raël zich terugtrekt achter zijn grenzen van 4 juni 1967, „zij voeling verliest met de meest gematigd mogelijke opvatting in de Israëlische politiek." Abba Eban, geboren in Zuid-Afrika en geschoold aan o.a. Oxford in Engeland, staat momenteel bloot aan een onder zoek naar beschuldigingen dat hij een kapitaaltje op banken in het buitenland heeft uitstaan, zonder toestemming van het ministerie van financiën. Een lange rij slachtoffers van de watersnoo dramp bij Karatsji, op zoek naar veili ger oorden. Het aantal doden als gevolg van de overstromingen wordt op meer dan 200 geschat. k Gezondheid Breznjev slecht WASHINGTON (AFP) - De ge zondheidstoestand van Sovjet president en partijleider Leo nid Brezjnjev is zozeer achter uitgegaan dat hij geen serieuze onderhandelingen met presi dent Carter zou kunnen voeren als zij eventueel voor een top conferentie bijeen zouden ko- De correspondent schreef dat deze opvatting door president Valery Gicard d'Estaing vorige week na het officiële bezoek van Brezjnjev aan Parijs was over gebracht aan de Amerikaanse minister van buitenlandse za ken, Cyrus Vance. De Franse president zou bijzonder onder de indruk van de toestand van Brezjnjev zijn gekomen tijdens een gesprek onder vier ogen van een kwartier op het kasteel van Rambouillet. SALISBURY (Reuter) Des Frost, voor zitter van het in Rhodesië aan de macht zijnde Rhodesische front, heeft zaterdag de partij verlaten en tegelijkertijd pre mier Ian Smith gebrek aan leiderschap verweten. Frost, die wordt beschouwd als behorend tot de rechter vleugel, verweet Smith geen plannen te willen maken voor de toekomst van het land. Hij zei dat de premier absoluut geen ideeën heeft Het terugtreden van Frost komt nadat 12 leden van de rechtervleugel uit de partij zijn gezet omdat zij zich verzetten tegen de politiek van Smith. In een brief aan het partijbestuur zegt Frost: „Het zou volkomen oneerlijk van mij zijn als ik in het Rhodesische front zou blijven, daarmee stilzwijgend steun verlenend aan een leider die steeds meer een volledig gebrek aan leiderschap, planvorming en leiding heeft getoond". Premier Ian Smith heeft zijn blijdschap uitgesproken over het vertrek van Des Frost als voorzitter van de regeringspar tij van het Rhodesische front. Dit zal er volgens hem alleen maar bij winnen. „Het is duidelijk dat de man een Janus kop heeft en dat geeft u enig idee om trent de problemen die ik de laatste paar jaren heb gehad bij mijn pogen om met hem samen te werken", aldus Smith. LONDEN Groot-Brittannië heeft niet op recht geprobeerd een succes te maken van zijn lidmaatschap van de Europese gemeenschap. „Ik geloof niet dat je kunt verwachten voordeel te behalen, tenzij je dit doet. Dit zegt Roy Jenkins, voorzitter van de Europese commissie en zelf een Brit, in een interview met de Londense Observer. Jenkins vindt het „essen tieel dat Groot-Brittannië gereed is voor de directe verkiezingen van het Europese parle ment op het moment dat zijn bondgenoten binnen de EEG dat ook zijn". Hij acht het van kapitaal belang dat deze verkiezingen in 1978 worden gehouden. De voorzitter van de Europese commissie bena drukt wel dat zijn kritiek op Engeland niet betekent dat EEG-landen niet voor hun eigen belangen mogen strijden. De Fransen hebben naar zijn mening vaak een onaangename natio nalistische lijn gevolgd, maar niemand heeft ooit getwijfeld dat de Fransen deel waren van de gemeenschap. Wegens lachen doodgescho- LONDEN (AP) Oegande- zen die moesten lachen in het openbaar nadat de Is raëlische commando's in 1976 in Entebbe de gegij zelde passagiers van een Frans vliegtuig hadden be vrijd, hebben dit met de dood moeten bekopen. De thans in Groot-Brittannië verblijvende vroegere Oe- gandese minister van justi tie, Godfrey Loele, ver klaarde dit in het eerste artikel van een serie in het dagblad Daily Mirror die gaat over het leven in Oe ganda onder Am in. Volgens de oud-minister die niet lang geleden via Kenia met zijn vrouw en zeven kinderen was ont snapt, waren tot 200 A 300 personen die hadden geg niffeld of hun lachen niet konden inhouden gegrepen en van hen waren op last van de president toen zeker 50 dood geschoten. Zodra Amin aan de macht was gekomen, in 1971, was in Oeganda het moorden begonnen aldus Loele. Hij was het niet eens met hen die zeiden dat Amin krank zinnig was. „Ik geloof dat hij precies weet wat hij doet." Nederlander in Somali vrijgelaten LONDEN Twee mannen en twee meisjes die sedert novem ber vorig jaar in Somali vastza ten nadat hun jacht daar aan de grond was gelopen, zijn za terdag vrijgelaten. Het zijn de 30-jarige George de Neef, de zwitser Walter Darin, de Britse jane Wright en de Zuidafri- kaanse Charlene Hollis. Zij wa ren woensdag tot gevangenis straffen en boetes veroordeeld maar zijn na een pesoonlijk verzoek om gratie aan presi dent Mohammed Siad Barre in vrijheid gesteld. De Nederlander werd veroor deeld tot twee jaar gevangenis straf en een boete van ongeveer 4.500 gulden. Hij werd schuldig bevonden aan het illegaal bin nenkomen van Somali, maar werd wegens gebrek aan bewijs vrijgesproken van spionage. Zijn medeverdachten werden elk veroordeeld tot een jaar ge vangenisstraf en een boete van 3000 gulden. De Neef kreeg een jaar meer dan zijn metgezellen omdat hij als schipper van het jacht ook schuldig werd bevon den aan het illegaal binnenva ren van de territoriale wateren van Somali. Jeugdmisdaad in VS vooral bij 10 tot 17 jarigen NEW YORK (AFP) Ruim de helft van de ernstiger misdrij ven in de Verenigde Staten wordt gepleegd door jongelui van tussen de tien en zeventien jaar, bericht het Amerikaanse tijdschrift Time. Sinds 1960 is de groei van de misdadigheid twee keer zo groot geweest bij de jongeren als bij de volwasse nen. Zevenenvijftig procent van de misdaden onder bedreiging met een wapen in San Francisco in 1976, was het werk van minder jarigen van zeventien of daaron der. In Chicago werd in 1975 een derde van het aantal moor den gepleegd door jongelui van beneden de twintig en in Detroit moest het stadsbestuur vorig jaar voor kinderen van jonger dan 16 jaar een avondklok in stellen. Time constateert dat het ver schijnsel in de hand gewerkt wordt door de wetgeving. Im mers in de meeste gevallen wordt een jeugdmisdadiger voor de kinderrechter geleid, die hem aan de zorg van de ouders toe vertrouwt. Het komt volgens het weekblad zelden voor dat een kind meer dan een paar maan den in de gevangenis zit, zelfs als vaststaat dat een moord heeft gepleegd. Voor reis met ruimtependel: 6000 kandidaten HOUSTON (AP) - Het Amerikaanse bureau voor de lucht- en ruimtevaart, NASA, beeft de wervings actie t oor deelname aan bet shuttle ruimtevaart- program afgesloten nadat er maar dan zesduizend sollicitaties waren ontvan gen. Onder de sollicitanten zijn duizend vrouwen. Er zullen van deze zesdui zend dertig overblijven die zullen meedoen aan een op leidingsprogram van twee jaar. De opleiding start be gin volgend jaar. De eerste ruimte shuttle zal in maart 1979 worden gelanceerd. Voor de bemanning van de shuttle werden gevraagd geleerden en technici zon der opleiding tot piloot. Zij zullen tijdens de vluchten, die tot dertig dagen duren, onderzoek doen en experi menten uitvoeren. ANARCHISTEN IN BARCELONA BIJEEN Een overzicht over de geweldige menigte die in het Montjuichpark in Barcelona getuige was van een bijeenkomst van anarchisten. De menigte wordt aeschat od plm. 100.000 mensen. Dertig gewonden bij aanslag op Ku Klux Klan PLAINS (AP) Tijdens een bijeenkomst van de Ku Klux Klan in Plains, de geboorte plaats van de Amerikaanse president Jimmy Carter, zijn zaterdagavond dertig mensen gewond geraakt toen een blanke met grote snelheid in een sporwagen tegen het po dium aanreed. De wagen reed dwars door een menigte van ongeveer 250 mensen heen en botste tegen het podium. De sprekers sloegen tegen de grond. De meeste gewonden hadden „breuken en snijwonden". On geveer twintig mensen zijn naar een ziekenhuis vervoerd. Onder de gewonden waren ve le verslaggevers en toeristen. De bestuurder van de sport wagen, de dertigjarige Buddy Cochran uit het dorpje Thc- masville in Georgia, is voor lichte verwondingen behan deld en naar het huis van bewaring gebracht Twijfels over trouwplannen Eisenhower met adjudante LOS ANGELES (AP) Nieuw ontdekte brieven van Dwight D. Eisenhower doen twijfelen aan de verhalen dat de voorma lige president ooit van plan is geweest te scheiden en te trou wen met Kay Summersby, zijn chauffeur en adjudant tijdens de Tweede Wereldoorlog. De Los Angeles Times meldt dat de brieven ontdekt zijn in de archieven van de John Hop- kins-universiteit in Baltimore, Maryland. Het zouden verloren geraakte brieven zijn tussen Ei senhower, toen hij geallieeerd opperbevelhebber was in Euro pa, en stafchef generaal George C. Marshall in Washington. Volgens de brieven verzocht Ei senhower cp 4 juni 1945 aan Marshall, bijna een maand na de grote invasie van Europa, of hem kon worden toegestaan Ma- mie Eisenhower naar Europa te laten overkomen om daar met hem te leven. In die brief zei Eisenhower dat de lange schei ding tijdens de oorlog ernstige problemen voor zichzelf en zijn vrouw hadden veroorzaakt Egyptische oud-minister ontvoerd CAIRO (AP) - Sjeik Mohamed Zahabi, de vroegere Egyptische minister voor religieuse zaken, is gisteren ontvoerd door extre mistische mohammedanen die dreigen hem om bet leven te brengen als de regering niet toegeeft aan hun eis dat zestig gevangen gezette leden van hun illegale groepering worden vrij gelaten. De ontvoering, die zowel reli gieuze als politieke achtergrond en heeft, is het eerste incident van deze aard in de moderne Egyptische geschiedenis. De po litie, die een massale opspo ringsactie op touw heeft gezet, zou inmiddels reeds drie arres- i taties hebben verricht. I Sjeik Zahabi, die van maart tot november 1976 de portefeuille van religieuze zaken beheerde, was een uitgesproken tegenstan der van de groepering die hem nu ontvoerd heeft en die zich de beweging voor verzoening en immigratie noemt. De groep wordt ervan beschul digd geprobeerd te hebben de regering van president Anwar Sadat omver te werpen. De ex tremisten ijveren voor afschaf fing van de banken, sluiting van nachtclubs en slijterijen en wil len een nationale gebedsstaking in acht nemen tot het kalifaat, de theocratische Islamitische staatsvorm, is hersteld. (van onze correspondent Ami van Vree) Bonn De scheidingskamers van de Westduitse rechtbanken hebben de laatste weken overu ren moeten maken om aan de vloed van echtscheidingsaan- vragen te kunnen voldoen. On danks het feit, dat in sommige steden zelfs extra kamers zijn ingericht en nieuwe rechters aangesteld, zullen vele paren, die hun huwelijk moe zijn (hun aantal was bijna het dubbele van wat normaal gebruikelijk is) nog ettelijke maanden moe ten wachten voordat de schei ding wordt uitgesproken. De oorzaak van deze schedings- hausse in de Bondsrepubliek is gelegen in het feit dat hervor ming van het huwelijksrecht van kracht is geworden, waar aan meer dan tien jaar is ge werkt en die een drastische ver andering van de echtscheiding sprocedure inhoudt. Voortaan zal een familierechter worden belast met het oordeel over alle aspecten: de schei- dingsgrond, de alimentatie plicht, de verzorging van de kin deren, de verdeling van het ver mogen en eigendom, en het recht od oensioeneelden. De nieuwe, uiterst gecompli ceerde regeling betekent een doorbraak in het Duitse huwe lijksrecht. De ook in Nederland bekende „grote leugen" wordt overbodig het is niet meer nodig dat een van beide part ners „schuld bekent" om aan het huwelijk een eind te maken. Voortaan geldt slechts de vraag, aan de rechter ter beoordeling of een huwelijk verwoest is ja of nee (dit betekent tevens dat een onwillige partner de schei ding niet meer kan tegenhou den). Tot nu toe was scheiding slechts een formele kwestie, wanneer althans de partners het eens waren over de vraag, wie zich schuldig zou verklaren, en als zij onderling een afspraak had den gemaakt over betaling en verzorging van de kinderen. In de toekomst is dit niet meer mogelijk, vandaar de toeloop van de laatste weken. Scheiden wordt duurder, ingewikkelder, langdurig, maar, en daar gaat het om, ook veel rechtvaardiger. Willen twee mensen gaan schei den, dan moeten zij van het begin af aan ten aanzien van alle materiële en immateriële kwesties een advocaat in de arm nemen. Dit maakt een scheiding twee tot twee en een half keer zo duur. De uiterst zorgvuldige wijze waarop de rechter alle aspecten van de scheiding tegen elkaar moet afwegen om tot een zo rechtvaardig mogelijk oor deel te komen, staat in hemels breed verschil met de vijfminu ten procedure, die in de meeste gevallen gebruikelijk was. Tenslotte is in de nieuwe rege ling bepaald dat een scheiding moet worden uitgesproken wan neer beide partners dat willen en minstens een jaar van elkaar gescheiden hebben geleefd of, indien zich een partner wil scheiden, drie jaar niet meer met elkaar zijn omgegaan. Met name deze laatste bepaling zal een scheidingsprocedure aanmerkelijk verlengen, nog af gezien van het feit, dat het justi tieel apparaat bij lange na niet in staat is, zowel door gebrek aan ervaring als aan deskundig personeel, op korte termijn vol ledig aan de nieuwe richtlijnen te kunnen voldoen. De verwach ting bestaat dan ook, dat in de rest van dit jaar geen enkele nieuwe echtscheiding zal wor den uitgesproken. LIBREVILLE (UPI) Op de gisteren in Libreville, de hoofdstad van Gabon, begon nen 14e topconferentie van de OAE, de organisatie voor Afrikaanse eenheid, is de president van Oeganda, dr. Idi Amin, met applaus ontvangen. Toen Amin, die vorige maand zijn dertien de moordaanslag overleefd heeft in zijn blauw met goud bestikt uniform van lucht machtbevelhebber de conferentiezaal be trad, bracht een groot aantal van de 49 daar verzamelde delegaties hem een ovatie. Dat was nog bij geen van de naar Libreville gekomen staatshoofden gebeurd. Het hartelijke welkom voor Amin, beschul digd van wrede vervolgingen in zijn land, schokte vele neutrale waarnemers op de conferentie, maar het was duidelijk een blijk1 van de gevoelens die leven bij de delegaties van sommige landen, die de Oegandese dic tator als een Afrikaanse held blijven be schouwen. Men verwacht dan ook niet dat de kwestie van de moorden in Oeganda op de conferen tie aan de orde zal komen, ondanks de verklaring van president Jaafar Numeiri van Soedan, dat negeren van in ter-Afrikaan se problemen als Oeganda „immoreel" zou zijn. LONDEN De uitgeweken Oegandese mi nister van justitie, Godfrey Luie, zei gisteren in een vraaggesprek voor de Britse televisie dat hij in zijn land een martelkamer had gezien en dat het aantal onder het bewind van president Amin vermoorde Oegandezen thans meer dan honderdduizend bedraagt. De minister vluchtte twee maanden geleden uit Oeganda en woont thans in het zuiden van Engeland met zijn vrouw en zeven kinderen. Gevraagd waarom hij zolang minister van justitie is gebleven, vier jaar, antwoordde Luie: „In Oeganda kan men twee dingen doen: blijven of vluchten, zoals ik heb ge daan. Men kan geen ontslag nemen en men kan zich ook niet verzetten". Luie zei dat een politieman hem eens een martelkamer had laten zien en de werking van de werktuigen had uitgelegd Hij had echter geen mensen gezien die toen werden gemarteld. „Ik ben wel eens ergens geweest waar ze mensen de schedels insloegen. Toen ik dat bij iemand zag gebeuren ben ik weggelo pen", zei hij. Dat was kort voordat hij minister van justitie werd. Gewonden liggen tussen de wrakstukken van het aan diggelen gereden platform.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7