URN HUS UIT levert oneindig Kleinigheden maken vakantiemode Nederlands Kamerorkest gaat zich heel anders presenteren Indrukwekkend Reger-spel van Bram Beekman Chlorophylum aantal stekken VAN ALLE MARKTEN THUIS Alles over Pasta Vruchten en Salades PAGINA 6 LKIDSU COURANT/ MAANDAG 4 JULI 1977 Tekst: Tiny Francis Onverwoestbaar sterk komt ze in elke schooi wel twintig keer voor en levert een oneindig aantal stekken op: kleine jonge planten aan lange stelen die weer voor een volgende generatie zorgen. Bloemen zijn niet de moeite waard. Haar charme Ugt in het welig Joof, dat veel lucht moet hebben. Als de zachte bladeren knikken is dit een teken dat de plant niet luchtig genoeg staat. De wieg van de Chlorophylum stond in de trooen. De ons bekende soorten komen merendeels uit Z-Afrika. vanaf 1809 dient ze echter al als dierplant in Nederland en dat is een unicum. Pas na 1900 kwamen kamerplanten in de mode. Meestel palmen of appelboompjes, die verbannen werden naar de serre of - zoals die in sommige behuizingen deftig heetten: de „orangerie". Bloeiende planten zoals begonia's, fuchia en welke dan ook, zijn pas de laatste tijd in zwang gekomen om nog te zwijgen van plantenbakken om een verloren hoek op te krikken. Die zijn feitelijk een verschijnsel van de laatste tien jaar. Vooral de „landschappelijke" toestanden, die in het inte rieur worden „gepland" als onderdeel van het meubilair. De regentonautomaat be st? ande uit een PVC-t-stuk maakt gebruik van het simpe le feit, dat water langs de wan den van een regenpijp stroomt Een overstortje zorgt ervoor dat eerst de regenton vol komt en dan het hemelwa ter doorstroomt naar de riole ring. Prijs: vijftien gulden. Flessesleutel. Flessesleutel om aangespro ken flessen te openen en weer hermetisch af te sluiten, zodat de koele drank fris blijft. Dat is een van de nieuwtjes die deze zomer op de markt zijn gebracht. De opener wipt de kroonkurk van de fles, later wordt de sleutel over de rand van de fles geschoven om de inhoud lucht- en waterdicht te vergrendelen. De prijs voor zo'n sleutel per stuk in spe ciaalzaken en winkels in huis houdelijke artikelen is twee gulden. Cosmeticanieuwtje De „Ultra Lucent Tinted Moisturizer is de eerste gekleurde dagcrème op basis van Tricelunol, een compositie van drie werkzame stoffen: allantione, PCL en Po- ly-Saccharide Ester, wat erop neer komt, dat dit produkt nauw samenwerkt met het na tuurlijke herstellingsproces van de droge en normale huid. In medium- en diepbruin. Prijs zeventien gulden vijfen twintig. De „Polymer masca ra", ook van Max Factor, voor de wimpertjes „Ultralucent All day" houdt vierentwintig uur, omdat er de bindende stof „polymer" in zit, ook wel ge bruikt bij het moderne druk proces (op vijf centen na vijf tien gulden( Is bestand tegen huilen, lachen, regen, zon en mist Splinternieuw is de kruiwa gen van Balborrow, die een knalgroene naadloze bak heeft van kunststof, die, gedragen door een zwart metalen frame, loopt op kinderspeelgoed. Een op nijlon lagers draaiende luchtgevulde en oppompbare knalrode bal vervangt het wiel en glijdt gemakkelijker en ver rassend licht over ongelijke bodem. Ze bestaan in uitvoe ringen van tachtig en honder dentwintig liter. foon uit Denemarken, die slechts driehonderd gram weegt. Stand vorm en grootte van de oren spelen er wel een rol bij. Het is een zogenaamde „half'-open type, waarbij het contact met de buitenwereld niet geheel is afgesloten. De weergave van wat men hoort is uiterst natuurgetrouw. In clusief drie meter lichtge- wichtsnoer en jack plug kost het ding 195 gulden. Transpiratie kan met een nieuw produkt worden bestre den. Het heet „alpiane" en is een zogenaamde „geur absor- beur", die pas in werking treedt als er wordt getranspi reerd. Niet als een gewone deodorant dus, want die gaat transpiratie tegen door het neutraliseren van de bacteriën die zich in het transpiratie- vocht ontwikkelen en die voor de nare geur zorgen (blokke ren van zweetkliertjes). Dit nieuw produkt lost de geur op doordat de geurmoleculen worden ingekapseld. Deze wordt „opgelost", zodra de moleculen ontstaan. Alpiane werkt langer dan een gewone deodorant (ongeveer twintig- uur) en kost tijdens de intro- duktieperiode op vijf centen na zeven gulden. Cadeaubonnen zijn nu ook in omloop gebracht door het Ne derlands Zuivelbureau en de Nederlandse Zuivelkeukens en wel voor de prijs van tien gulden. Ze kunnen worden be schouwd als een briefje van tien van het (bijbetalen van cursussen een kookboek, voor een koudbuffetje, spullen voor een kinderpartij en dergelijke. Prettig om in de keuken te hebben is voorts een anime rend vernieuwd boekje over tuinkruiden waarin letterlijk elk kruidje is genoemd om de eterij smakelijker te maken. Van anijs tot venkel, lieve vrouwebedstro tot en met mie rikswortel toe. Bij elk gewas staan een paar uitstekende re cepten. Het boekje is gemaakt in samenwerking met het pro- duktschap voor groente en fruit (56 pagina's en kleurenfo to's. Inclusief porto verkrijg baar bij Voorlichtingsbureau voor de voeding, Postbus 1772 Den Haag voor 3,30 gulden. Planten stekt men nu sneller en beter met „Rhizopon-B" een poederachtige groeistof, die de wortelvorm ing en het uitgroeien van de stekken sti muleert. Met het stekpoeder kan men rechtstreeks in de potaarde stekken. Ruim veer tig jaar zijn de Nederlandse kwekers met de Rhizopon in de weer bij stekvorming en in proeftuinen. Sinds enkele we ken is een speciale verpakking voor kleingebruikers in de handel. Doe-het-zelvers kun nen daarmee „vakmensen" worden. Bij bloemist en tuin centrum verkrijgbaar in bus jes van vijfentwintig gram. Wit en zwart gestreept tot de armbanden toe. De bril is wit met een heel fijn zwart lijntje rond het montuur, (foto: Silhouette). Een arm vol armbanden, kralen ketting met Zwemmen en zonnen. Op de rond van het schelpjes eraan en gevlekte bril zwembad verkoelende drankjes. De vrouw mag dit jaar beslist niet zonder goudkleurige bikini met vakantie! Sinds Yves St. Laurent op zijn laatste show de bruid noch in het wit noch in het zwart hulde, maar haar van top tot teen in goudkleurige wazigheid het plankier op stuurde, heeft de vrouw-die-het-weet ten minste eén goudkleurig accessoire in de koffer. Een pet met „gouden" klep, een gouden badtas(of -net), goudkleurige scha kelkettingen om driemaal rond de hals en tienmaal omde pols te draaien. De ..gouden bruid" van Laurent, die zo uit een schilderij van Velasques leek te zijn gestapt, is zeker geïnspireerd op het mo deafzetgebied in warm Saoedi-Arabië; daar wonen de jongens die tegenwoordig het echte goud op stapels hebben liggen, het land van de dollarprinsen met olie van eigen erf. De oosterse modetendenzen met tulbands, harembroeken, sandalen, om het middel gewonden met gouddraaddoorwe- ven sjerpen, zijn er niet voor niets. Meer dan ooit zijn het deze accessoires die maken dat een vrouw er anders uitziet dan de dame uit Herenboerenambachterveen, die haar hele (dure) garderobe bij een en dezelfde zaak heeft uitgezocht. De bagage hoeft niet uit te puilen van gewaden met bijx elke jurk aparte schoenen. Een paar gouden sandaaltjes of - ballerina's kunnen op het strand èn in de discotheek gedragen worden. De combimode zorgt voor op el kaar afgestemde klerenset: badpak/bikini- strandrok, (avond)strandjurk, een mor- ningcoat, afgezet met gouden tres die ook als badjas gebruikt kan worden, met goud draad geborduurd T-shirt bij met gouden biesjes afgezette jeans en klaar is men. De goudkoorts heeft iedereen te pakken. (Zelfs jongens en meisjes die naar school rennen, en mamma's die hun peuters naar de kleuterklas brengen lopen in een goud gecoate regenjas). Ook met goudleer afge zette tennisschoenen zijn al bij de incrowd gesignaleerd.De zonnebril met gouden montuur harmonieert bij deze rage. Van daar de interesse voor dit zomerattribuut in Rome, Parijs, Florence. Jamaica, alle modische wereldcentra. Jamaica is een geliefd vakantieoord geworden (men noemt het „het pretpark voor miljonairs"). Dure vrouwen lopen hier rond met zonne brillen in paradijskleuren, afgestemd op de kleren. In oorden waar Gïinther Sachs op de versiertoer is, waar James Bondfilms in onwaarschijnlijke hotels op locatie wor den opgenomen en de vrouwen oorbellen dragen in de vorm van swingende trossen bananen, hebben de zonnebrillen montu ren in hemelbestormende Zuidzeekleuren. Men kijkt hier dan ook. gemiddeld zestien uur per dag door de zogenaamde' „degra de" glazen(met aflopend kleurgamma); dit gestaar aldaar haast 365 dagen per jaar. Er schijnt altijd zon. Kleinigheden „ma ken" meer dan ooit de mode. Het zijnsoms nietige accenten. De gouden kettinkjes aan een zwarte tanga bikini.de geslepen brii met lila glazen in paars gevlekt vierkant montuur bij het met kralen geborduurd gestreept hes in fuch- sia/paars/wit/azuurblauw op een groene taft broekrok; de parasol met dartelende vlinders en franje bij een witte jurk van kaasdoek met volants. Wie toevallig op vakantie Parijs aandoet moet eens kijken bij de „Fabnce Boutique" m de Rue Bona parte. Aldaar: hondekettingen om rond welk lichaamsdeoi dan ook te winden, fancy paraplu's, strandspiegeltjes, hoofd doeken. tulbanden en al dit exclusief ver rukkelijks. Deze bijkomstigheden maken of modebewust vakantieland devrouw ac cepteert of niet. Spaghetti, macaroni, vermicelli, lasagne, tagliatelle, ravioli. De Italiaan vangt al deze etenswaren onder de naam „Pasta"; de Duitsers zeggen er „Teigware" tegen en hier hebben we de naam maar ver-Nederlandst, zodat deze zuidelijke gerechten hier „deegwaren" heten. Over dit Italiaanse volksvoedsel heeft Anna del Conté een kostelijk lees- en kookboek geschreven. Zo'n tachtig bladzijden verhaalt zij over de geschiedenis van de pasta, over de bereidingswijzen vroeger en nu, over grote pasta-genieters (Verdi, Rossini Gina Lollobrigida) en vertelt zij onder meer van een pauselijk decreet uit 1602. Overtreding van de prijs- voorschriften, zo verordonneerde het decreet, kwam de bakker of pasta-bereider te staan op een geldboete, drie zweepslagen in het openbaar toegediend en gevangenissstraf. Het boekje telt zo'n 110 bladzijden kostelijke recepten van vroeger en nu en uit alle windstreken. Er staat ook een nieuwe bereidingswijze voor de pasta in; uitermate plezierig voor de koks en kooksters die altoos met kleverige macaroni of spag hetti zitten. Een in alle opzichte smakkelijk boekje. Anna del Conté: Alles over Pasta. Uitgeverij Bert Bakker Amsterdam, paperback, 19.50 gulden. Wina Born eenzaam aan de top van de vaderlandse culinaire journalistiek verhaalt op de haar eigen eetlustopwekkende wijze over koken met vruchten in een uiterst handzaam boekje. Voor in het boekje staan hde handig alle gebruikte vruchtensoorten, van aalbes tot walnoot, met de tijd waarop ze verkrijgbaar zijn, waar ze vandaan komen, hoe ze smaken etc. Dan is er nog een tabel met de hier te lande voorkomende appel- en peresoorten. Praktisch om te weten. Plus nog een tabel met voedingswaarden, vitaminenrijkdom en mineralen. Een prettig boekje voor hem of haar die eens een avontuurtje wil aangaan met een avocado of een mango, maar ook met een aalbes of een kweepeer. Toussie Salomonsson schrijft in dezelfde reeks over Salades. Salades als voorgerecht, als hoofdgerecht, salades van kip en kaas, vegetarische salades en fruitsalades. Ze geeft een groot aantal recepten, maar doet steeds weer een beroep op de zelfwerkzaamheid en de fantasie van de kok of kookster. Eigenlijk zo schrijft Toussie Salomonson is het maken van een salade doodeenvoudig. Met wat gevoel voor kleur en smaak kom je al een heel eind Met dit boekje kom je nog verder. Wina Born: Koken met vruchten. Toussie Salomonson: Salades. Uitgeverij J. H. Gottmer - Haarlem. Paperbacks, f 12.90. Het Nederlands Kamerorkest waarop de van Milhaud, Ibert en Jolivet en met Mo- er Antoni Ros-Marba, die de 14e symfonie gerechtvaardigde kritiek de laatste jaren zarts klarinetconcert waarin George Pieter- van Sjostakowitsj presenteert. Op 23 januari steeds luider werd en dat dan ook met de ondergang werd bedreigd, zal zich in het aanstaande winterseizoen heel anders pre- is nog niet bekend, senteren dan voorheen. David Zinman die zijn heil zocht bij het Rotterdams orkest, Verder zijn er veel buitenlandse gastdirigen- 1 de solopartij zal blazen. Het programma 1978 treedt het hier nog onbekende Geor- dat Hans Vonk op 3 april 1978 komt leiden, gisch Kamerorkest als gast-ensemble op. toe de lakens uitdeelde, komt pas in mei leiding moeten uitzien. Op 17 okt. komt nu 1978 een enkel concert leiden. Opmerkelijk is op 30 jan. een concert onder de onlangs uit Rusland uitgeweken Rudolf Barshai met composities van Vivaldi, Tele- mann en Tsjaikofski. Tenslotte is er dan op 13 feb. de Brit David Atherton met werken van Boyce, Smalley en Haydn met Rafael de hier onbekende Ronald Zollman met Orozco in een klavierconcert van Mozart. Onder de druk van de kritiek staan nu drie Haydn, Strawinski en Heppener terwijl EUy Alles bijeen heeft het Nederlandse Kameror- van de tien concerten onder Nederlandse Ameling aria's van Vivaldi en Beethoven kest in zijn meer dan twintigjarig bestaan leiding. Herman Krebbers opent 26 sept (als bijdraagt. De Spaanse dirigent-componist nóg nooit zowel afwisseling in dirigenten, dirigent en solist tegelijk) met een program- Cristobal Halffter dirigeert 28 nov. eigen solisten en vooral ook in de programma's ma dat Vivaldi's „Vier Jaargetijden" en werken en verder een serenade van Boe- gehad als nu in het aanstaande seizoen het werken van Handel en Mozart vermeldt. Op cherini en een klavierconcert van Mozart geval zal zijn. Het kan dus wel degelijk 13 maart 1978 komt Lucas Vis met werken met Michel Block als solist. Op 12 dec. is anders dan men altijd heeft beweerd. BONN Het gebeurt geregeld dat zeldzame oude boeken, handschriften, grafische kunst en waardevolle documenten aangetast worden door een te hoge vochtigheid, door gespron gen waterleidingen, door over stromingen of waterschade bij branden. De ontstane schade is dikwijls slechts door restaura tiewerk ongedaan te maken. In niet al te ernstige gevallen is het weliswaar betrekkelijk een voudig om afzonderlijke blad zijden of boeken te redden, maar het droog maken van een bele doorweekte bibliotheek is zeer moeilijk. Zowel de Amerikaanse firma „General Electric, de Ameri kaanse NASA als het Westduit- se Institut fiir Raumsimulation (Instituut voor Ruimte-Simula- tie) hebben nu aan de hand van experimenten aangetoond dat ruimtesimulatiekamers. zoals die gebruikt worden 'bij onder zoeken voor lucht- en ruimte vaart. uitstekend geschikt zijn als installaties voor het wegha len van vocht uit voorwerpen, zoals uit doorweekte boeken, al dus de Deutsche Forschungs- dienst. Daarbij wordt het princi pe gebruikt dat water bij ver mindering van luchtdruk ge makkelijker verdampt. RUMTEDROOGKAST VOOR VOCHTIGE BOEKEN Por/Bebrmktt,themalcru'mtc" Men kan ze ook, in afwachting van de behandeling, invriezen. De gebruikskosten van de Porz gebruikte thermale ruim kamer, die een volume van on- Gebleken >s dat natte boeken en Ook met „waterslaehtoffers" wt S?,,!1®'.'; documenten goed kunnen wor- de verzameling van de Keulse den behandeld in een kleine universiteitsbibliotheek is g'ëex- ruimtekamer met een constante perimenteerd. Een van deze temperatuur van 50 graden en boeken, waarvan de bladzijden aan elkaar gekleefd waren, werd eerst opnieuw grondig in geweekt en daarna werden de korsten vuil op de randen voor zichtig met borstel en penseel verwijderd. Na een droogtijd van 24 uur kon men de bladzij den weer gemakkelijk van el kaar scheiden. Jarenoude wa tervlekken in boeken die al lang niet meer nat zijn, zijn evenwel ook in de ruimtekamer niet meer te verwijderen. Beschadig de stukken dienen bijgevolg nog in vochtige toestand, dus zo vlug mogelijk, behandeld te worden. een druk die met vacuum pom pen op 5 10 torr (een druk-een heid) wordt gehouden, wat on geveer overeenkomt met één procent van de luchtdruk op aarde. Het weggezogen vocht wordt in een zgn. koudeval tot 18 graden bevroren. In een dergelijke in stallatie heeft het „wasgoed" al naar gelang de hoeveelheid 20 tot 40 uur droogtijd nodig. Het instituut voor ruimte-simu latie te Keulen-Porz heeft proe ven met verscheidene papier soorten gedaan, die eerste inge weekt en daarna in de ruimte- droogkast gestopt werden. Bij geen der gebruikte papiersoor ten onstond daarbij noemens waardige schade. Het golven van de bladen kan vermeden worden wanneer men de boeken in de ruimtekamer vastdrukt of zoals in een boekenkast opstelt. bedragen bij een bedrijfsduur van 24 uur circa duizend mark per kubieke meter. Bij een klei nere kamer zijn de kosten 10 tot 50 procent van genoemd bedrag, eveneens per kubieke meter of voor ongeveer 250 kilo boeken. Een dergelijke installatie is tege lijk te gebruiken voor conser veringsdoeleinden. Aan de at mosfeer in de kamer kan men namelijk zonder problemen stoffen als ethyleenoxide en thy mol toevoegen, die de boeken gedurende lange tijd bescher men tegen aantasting door bac teriën of andere micro-organis- SFEERVOL FESTIVAL Luide popmuziek, en zoete geu- ren stegen zaterdag op uit het openluchttheater van het Haagse Zuiderpark, waar het jongeren centrum Paard van Troje een popfestival organiseerde. Het fraaie zomerweer, de rustieke omgeving, en de zeker niet slechte popmuziek van Barrel- house. Himalaya, Storm en Hans Müller (foto) leken de ideale in grediënten voor een geslaagd festival, maar de geringe op komst van het publiek was voor de organisatoren aanleiding om wat de financiën betreft, niet al te optimistisch te zijn. Slechts een derde deel van het tweedui zend plaatsen tellende theater was bezet. De sfeer was er ech ter niet minder om en na zo'n vijf uur festivallen in de open lucht werd dan ook besloten het feest na elf uur 's avonds bin nenshuis voort te zetten in het Paard van Troje. Kunst en kunstenaars Twee Nederlandse gezelschap pen Theater Werkgroep Spektakel en Pantomime Thea ter Carrousel - zullen deelnemen aan het International Theatre Festival for Young People, dat van 6-23 juli in Wales zal wor den gehouden. Carrousel zal bo vendien. op weg naar Wales, nog twee voorstellingen geven in het Curtain Theatre te Lon den. Galerie Aria, Kazernestraat 58 Den Haag, houdt t/m 3 septem ber een zomertentoonstelling van internationale grafiek. Reger beeft bet met de wereld en zichzelf erg moeilijk gehad. Hoe kon het ook anders bij een rooms-katholiek componist die zich zo sterk aangetrokken voelde tot het protestantse ko raal en die in de bouw van zijn muziek aanknoopte bij de con- trapuntische virtuositeit van Bach maar wat de klank be treft een romanticus bleef die zowel Brahms als Liszt bewon derde. Nog altijd vinden veel muziekliefhebbers zijn muziek te geleerd en het getuigde dan ook van moed dat de jonge Middelburger Bram Beekman zaterdag uit zijn opus 52 de monumentale fantasie en fuga over „Wachet auf, ruft uns die Stimme" (een veeleisend, com pact en notenrijk stuk van aan zienlijke lengte) durfde uitvoe ren. Beekman heeft het mei alleen bijzonder knap maar ook erg beeldend gedaan. De forse, on heilspellende akkoorden en het vervaarlijke loopwerk riepen suggestief de sfeer van angst en vertwijfeling op. Toen eindelijk het koraalthema mocht klinken, was dat niet zo „uiterst teder" als staat voorgeschreven maar dat lag niet aan Beekman maar aan het klankkarakter van het neobarokke Metzler-orgel in de Haagse grote kerk. Binnen de grenzen van die mogelijkheden gaf Beekman de dynamische schakeringen in de juiste ver houdingen weer en voerde hij de geboeide luisteraar raar het exotische slot. Het was goed ge zien dat hij er Regerz veel ge speelde en meest geliefde „Be- nedictus" aan vooraf liet gaan: de bovenaardse sfeer ervan wist hij heel zuiver te treffen. Beekman, die zijn leermeesters Toebosch en Heiller alle eer aandeed en bewees dat hij zijn Prijs van Uitnemendheid twee jaar geleden terecht heeft ont vangen, was begonnen met het muzikanteske en vreugdige pre ludium en fuga in D groot van Buxtehude. Daarna speelde hij met een sterk gevoel voor de belangrijke tekstuitbeelding twee koraalvoorspelen van Ba ch. Ideaal zou zijn als bij alle liturgisch gebonden muziek op concerten de teksten in origineel en vertaling werden verstrekt, want zowel Bach als Reger vol gen die tekst tot in finesses. En zo bijbelvast is onze tijd niet meer! Van Franck gaf Beekman, die kennelijk van contrastwerking houdt, de krachtige „Final" uit de „Six pièces". Met het effec trijke en concertante stuk hd hij geen moeite. Het kwam uitste kend over. J. KASANDER

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6