Ri j-instructeur lokt proefproces uit ONDERWIJS SLUIT ZELDEN AAN OP BEROEPSWERK Brandspuit tegen betogers Akzo gaat garnalen kweken Overheidsgeld gebruikt voor afvloeiings regeling Vraag naar LTS'ers bij bedrijven het grootst Toepasselijk? Nederlandse ballonvaarster breekt record BINNENLAND LEIDSE COURANT/ MAANDAG 4 JULI 1977 PAGIS* A AMSTELVEEN (ANP) De Amstel veense rij-instructeur A. Regnerij (69) heeft een proefproces tegen de overheid uitgelokt om de wet rij-onderricht mo torrijtuigen, die volgens hem in strijd is met de grondwet. De wet rij-onderricht motorrijtuigen is drie jaar geleden aangenomen. Hierin is bepaald dat rij-instructeurs moeten be schikken over een diploma. Zonder diplo ma mag geen les gegeven worden. Tot afgelopen donderdag had men de kans dit papiertje te behalen. De heer Regnerij vindt dat door deze maatregel honderden instructeurs gedu peerd zijn. De Amstelveense rij-instructeur lokte zijn proces eind vorige week uit met volle medewerking van de Amstelveense poli tie. Volgens afspraak werd proces-ver- baal opgemaakt tegen de eveneens uit Amstelveen afkomstige rij-instructeur W. C. van der Kruijs, die op dat moment de heer Regnerij les gaf. Instructeur Van der Kruijs is gezakt voor zijn examen en beöchikt dus niet over het diploma. Hij geeft echter al twintig jaar rijles in zijn vrije tijd. De heer Regnerij hoopt dat de politie in Nederland gedurende de tijd van het proefproces zal nalaten onbevoegde rij- instructeurs te bekeuren, omdat „zij an ders brodeloos raken en in de WW te recht komen. Dat kost de Nederlandse staat miljoenen guldens", redeneert Reg nerij. De Amstelveense rij-instructeur (hij is inmiddels gepensioneerd) heeft een steunfonds opgericht voor instructeurs die ondanks zijn proefproces toch met lessen moeten stoppen. Hij heeft tevens plannen voor de oprichting van een „gil de voor rij-instructeurs". Alkmaarse Zomergrap of topprestatie? Jan van der Meer en Kees Rijk houden het op het laat ste. Tenslotte beweren ze zelf per schaats naar Parijs te zijn gerold en voeren als bewijs daarvoor aan dat ze. zeer toepasselijk, voor de Are de Triomf zijn gesigna leerd. Ook mogelijk: ze zijn gewoon op vier banden naar Parijs gerold en heb ben gierend van pret aan het begin van de Champs Elysees de rolschaatsen on dergebonden. 15 balen koffie gestolen ROTTERDAM Uit een loods op het terrein van Quick Dis patch in Rotterdam zijn 15 ba len ongebrande koffie gestolen. De koffie heeft een waarde van ruim 16.000. pyromaan gepakt? ALKMAAR - De politie in Alkmaar heeft vanmorgen een man gearresteerd op verden king van brandstichtingen in die stad. De man lag te slapen bij het in aanbouw zijnde belas tingkantoor aan de Robons bos weg. Vermoedelijk is de man geestelijk gestoord. De laatste weken is in Alkmaar vijftien maal een poging ge weest tot brandstichting. Een aantal keren brandden gebou wen uit, zoals het arbeidsbureau aan de Robonsbosweg. De pyromaan opereerde steeds in het weekeinde in houten ge bouwen. Thans wordt nagegaan of de nu gearresteerde de ge zochte pyromaan is. Politie neemt miljoenenpartij hasj in beslag AMSTERDAM (ANP) De rijkspolitie te water heeft van nacht in de Amsterdamse ha ven een partij van bijna twee duizend kilogram hasjiesj in be slag genomen. De waarde ervan wordt geschat op enkele miljoe nen guldens. Het gaat om een van de grootste partijen has jiesj die ooit in Nederland ge vonden is. De hasj bevond zich op een klein jachtje. De personen aan boord zijn gearresteerd. Om hoeveel aanhoudingen het gaat, is (nog) niet bekend. Het Neder landse jachtje is in beslag geno men en naar het bureau van de rijkspolitie te water gesleept. Aan de inbeslagname van de hasj is een lange periode van voorbereiding voorafgegaan. De recherche van de rijkspolitie te water heeft daarin onder andere samengewerkt me de douanere cherche, de gemeentelijke poli tie in de hoofdstad en enkele andere politiekorpsen in het land. De politie had twee busjes nodig om de enorme partij hasj te vervoeren. Van een onzer verslaggevers Den Haag In 1950 bedroeg het aantal uren dat op de ambachtsschool aan di recte voorbereiding op het beroep werd besteed bij een tweejarige opleiding meer dan 3000. Thans is dat aantal op de huidige LTS die vier jaar duurt, teruggelopen tot 1300 uur. „Ach meneer, ze kunnen tegenwoordig geen hamer meer vasthouden", is dan ook een vaak gehoorde verzuchting geworden in dat deel van het bedrijfsleven waar de LT- S'ers tot voor kort in grote aantallen werden ingeschakeld. Diezelfde uitspraak is de titel geworden van een boekje van de Stichting Maat schappij en Onderneming waarin vier deskundigen schrijven en discussiëren over het probleem dat daarmee indirect maar treffend is aangegeven: de aanslui ting tussen school en werk, of liever de steeds vaker voorkomende kortsluiting tussen beide als gevolg van „overscho ling". Is die kortsluiting bovendien het gevolg van het feit dat het onderwijs te weinig beroepsgericht is en te veel is afgestemd op de algemene vorming van de leerling? Kan bij de huidige werkloosheid de vrij heid van school- en beroepskeuze ge handhaafd worden zonder dat er iets gedaan wordt aan het begrip „passende arbeid"? Moet de arbeidsmarkt zich aan passen aan de scholingsgraad van de pas afgestudeerden? Het ligt voor de hand dat de vier deelne mers aan het gesprek, een vakbondsver tegenwoordiger, de minister van Onder wijs, een bedrijfssocioloog en de plaats vervangend directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, dergelijke vragen elk voor zich benaderen vanuit eigen achter grond en verantwoordelijkheid. Voor onderwijsminister Van Kemenade behelst onderwijs niet alleen opleiding voor het toekomstig beroep, maar ook maatschappelijke voorbereiding en per soonlijke ontplooiing. Deze onderwijsfilo sofie, neergelegd in de Contourennota van de minister, wordt ook aangehangen door vakbondsvertegenwoordiger W. Baars. Mr. F. Kruse, plv. directeur-gene raal van de Arbeid op het ministerie van Sociale Zaken meent daarentegen dat het onderwijsstelsel met zijn nadruk op alge mene vorming toegebogen moet worden naar meer gericht beroepsonderwijs. Per soonlijke ontplooiing en maatschappelij ke betrokkenheid zijn in de visie van deze ambtenaar pas mogelijk wanneer men in zijn beroepssituatie aan zijn trek ken komt. Bedrijfssocioloog Knibbeler sluit zich hier bij aan. Voor wat de mogelijkheden van het be drijfsleven bij het zoeken naar een oplos sing van de onderwijs/arbeidsproblema- tiek betreft wijst Knibbeler op organisa torische, economische en technische be perkingen. Een grote moeilijkheid bij pogingen om tot een betere afstemming tussen onder wijs en arbeidsmarkt te komen ligt vol gens de vier deskundigen in de onmoge lijkheid van lange termijnprognoses. Voorbeeld bij uitstek zijn de scheikundi gen van wie een aantal jaren terug werd voorspeld dat velen van hen geen werk meer zouden vinden. Daardoor daalde de belangstelling voor de chemie-studie sterk met als gevolg dat er nu weer een te krap aanbod dreigt. De standpunten van de vier deskundigen werden op overzichtelijke wijze afgerond in de vorm van stellingen die het basis materiaal waren voor de daarop gevolgde discussie. Jammer is alleen dat de resul taten daarvan op het eind niet scherp werden samengevat voor het verkrijgen van een eindbeeld. Het boekje is goed leesbaar en maakt daardoor mede de vorming van een eigen standpunt in deze problematiek mogelijk. HENGELO Bij CIRNE, het zeezoutbe- drijf van Akzo Zout Chemie in Macau (Brazilië), worden sedert enige jaren proe ven genomen met het kweken van garnalen. De eerste onderzoekfase en een onderzoek naar de economische haalbaarheid van het project zijn inmiddels afgesloten, zo blijkt uit „AZC-interlocaal", het personeelsblad van Akzo Zout Chemie Nederland BV, on derdeel van het Akzo-concern. Voor dat de definitieve beslissing valt of het project verwezenlijkt kan worden, moet nog onderzoek verricht worden in een proefbe drijf met vijvers van 1 en 5 hectaren. Indien de onderzoekingen positieve resulta ten opleveren, kan het eerste deel van de garnalenkwekerij in 1980 in produktie wor den genomen. De vraag naar garnalen is de laatste jaren in de gehele wereld sterk toege nomen. Dit heeft vrijwel overal geleid tot overbevissing, achteruitgang van de aanvoer en sterke stijging van de prijzen. In deze situatie lijkt dit project dan ook goede kansen te hebben in een nog steeds groeiende markt, aMus „AZC-interlocaal". De investeringskosten voor de produktiefa- ciliteiten zijn voorlopig geraamd op 3 mil joen. Daarnaast is tot 1980 voor onderzoek werk werk ca. 2 miljoen begroot. Inmiddels wordt gewerkt aan de overdracht van het project aan Braziliaanse medewer kers. Het project, waarvan de jaaropbrengst ruim 300 ton garnalen zou kunnen bedragen, zou vast werk kunnen bieden aan vijftien personen en verder aan enkele tientallen op part-time basis. STAATSSECRETARIS GELAST ONDERZOEK (Van onze parlementaire redak- tie) DEN HAAG. Staatssecretaris W. Meijer van CRM betreurt het, dat gereserveerde over heidsgelden die voor een ander doel, de dienstverlening, be stemd waren, gebruikt zijn voor een a flvoeiings regeling voor de per 1 maart jl. ontsla gen directeur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning Borger-Odoorn te Borgen. De staatssecretaris schrijft dit in antwoord op vragen van het (nu oud-) van de Tweede Kamer H. Staneke (DS'70). Deze had in zijn vragen vermeld dat deze afvloeiingsregeling ad 266.500 Voor 40.000 vakantiebonnen gestolen ROTTERDAM Bij het bouw bedrijf Koopman bv in Rotter dam zijn vakantiebonnen ter waarde van 40.000 gulden gesto len. De bonnen lagen in een stalen kast,'die werd opengebro ken. De dieven konden het ge bouw binnenkomen door het forceren van een deur. tussen het bestuur van de stich ting en de directeur was getrof fen. ,Is dit nu de manier om een conflict tussen directeur en me dewerkers op te lossen?', aldus Staneke. Volgens de staatssecre taris is het in de eerste plaats een zaak van het bestuur om bij conflicten tussen personeelsle den beslissingen te nemen. Het departement kan hierbij, indien gevraagd, hoogstens adviseren. Staatssecretaris Meijer gaat wel een onderzoek instellen naar het door de heer Staneke vermelde gegeven dat het bedrag van 266.500 geput is uit de reserve die de stichting in de loop der jaren heeft kunnen kweken. Naar zijn mening is nagenoeg de gehele reserve aangewend. De staatssecretaris schrijft in zijn antwoord dat het door in voering van een nieuw financie ringssysteem per 19 april 1976 niet mogelijk is dat de instellin gen reserves kweken. Boven dien wordt de mogelijkheid on derzocht of de al gevormde ver mogens in de subsidiering be trokken kunnen worden. .Daar bij zal ook worden nagegaan of kan worden voorkomen dat ont stane reserves worden aange wend voor afvloeiingsregelingen zoals in de vraagstelling zijn aangegeven", aldus Meijer. Stervoetballer Pele wordt hier geflankeerd door Sergio Men- des, die met Pele werkt aan een autobiografische film over diens voetballeven en door zanger Elton John. Dit ter gele genheid van de opening van Pele wordt ereburger het Amerikaanse voetbal (soc- recteur is. Pele kreeg bij die cer)-seizoen. Dit gebeurde in gelegenheid het ereburger- het stadion van Los Angeles schap van Los Angeles aange- Aztecs, waarvan Elton John di- boden. UIT ONDERZOEK CBS BLIJKT: DRENTSE RIJWIEL- VIERDAAGSE VOLGEBOEKT ASSEN Voor de Drentse rij- wielvierdaagse, die dinsdag 12 juli in Assen en Hoogeveen voor de twaalfde keer van start gaat, is het maximumaantal van 17.500 deelnemers geboekt. Alle afstanden, zowel de 40 als de 60, 80 en 100 kilometer-routes in Assen, zijn volgeboekt. In Hoog eveen doen 3.000 deelnemers uitsluitend voor de 40 kilometer route mee. Omdat duidelijk is gebleken dat de interesse voor deelneming aan de Drentse rijwielvierdaag- se veel groter is dan het maxi male huidige aantal deelnemers van 17.500, heeft het bestuur van de stichting besloten met ingang van het volgend jaar ook in Emmen de mogelijkheid te openen om te vertrekken. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Uit een onderzoek dat het Cen traal Bureau voor de Statistiek eind oktober van het vorig jaar hield, is gebleken dat bijna een vijfde van de bedrijven vacatures had die moei lijk waren te vervullen. In het onderzoek dat zich uitstrekte over de drie voorafgaande maan den, bleken in totaal 88.000 arbeidsplaatsen nog onbezet te zijn. Meer dan een kwart van deze vacatures kwam voor in de bouwnijverheid. In deze bedrijfstak lag het aantal vacatures per honderd werknemers aanmerkelijk boven het gemiddelde (namelijk 6,4 in de bouwnijverheid en 2,7 voor alle bedrijfstakken samen). Het aantal „moeilijke" vacatures bleek in grote bedrijven verhoudingsgewijs geringer dan in klei ne bedrijven. Dit verschil kan samenhangen met de omstandigheid dat grotere ondernemingen rui mere mogelijkheden hebben om openvallende plaatsen van binnen uit het bedrijf te bezetten. Wanneer men de uitkomsten van de enquête plaatst naast de aantallen bij de arbeidsbureau's bekende werklozen emd oktober 1976, blijkt on der meer dat het aantal moeilijk vervulbare vaca tures per honderd werklozen in het Westen van het land 67 bedroeg en in de provincies Gronin gen en Limburg ongeveer 20. Voor de helft van de open arbeidsplaatsen zoch ten de bedrijven personen met een lagere beroep sopleiding (meestal LTS). De vraag naar LTS'ers is groter dan bij andere opleidingscategorieën. In het algemeen blijkt de vraag naar mensen met lagere en middelbare beroepsopleidingen bij de onderzochte bedrijven het grootst te zijn. BELGISCHE PELDE HET SNELST GRONINGEN - Rosita van Vlierbergen uit Kieldrecht (België) is wereldkampioen gar- nalenpellen geworden. Dat ge beurde zaterdag tijdens de jaar lijkse internationale wedstrijd in garnalenpellen die ditmaal in het NoordgToningse Usquert werden gehouden. Aan de wedstrijden namen 46 garnalenpellers en -pelsters deel uit Belgie, Nederland en Duits land. De deelnemers moesten in 20 minuten zoveel mogelijk gar nalen pellen. Rosita behaalde daarbij 329 punten en ontving de gouden garnaal. Op de twee de plaats, goed voor de zilveren garnaal, belandde Sjoukje Oort wijn uit Zoutkamp (Gr.). Met rubberkogels, traangas, wapenstok en brandweer- slangen heeft de politie van Gösgen zaterdag een einde gemaakt aan een betoging van ongeveer 5000 mensen die protesteren tegen de bouw van een kerncentrrle in de genoemde Zwitserse plaats. (Van een onzer verslag geefsters) CAMBRIDGE - Anne ke Sandel (29) uit Rot terdam is er zaterdag in geslaagd bet wereld- hoogte record-dam es voor beteluchtballon nen te breken. Tegen de avond steeg zij met haar ballon op vanuit het Engelse Cambridge. Binnen een mum van tijd zat zij op 27.000 voet en toen zij de hoogte van 27.036 voet (acht kilometer en 219 meter) had bereikt vond ze het genoeg, want daarmee zat zij 3.147 voet boven het ou de record dat op naam Anneke Sandel had de vorige week haar re cordpoging enkele ke ren moeten uitstellen vanwege de ongunstige weersomstandigheden (te veel wind en wol ken). Doordat ze nog al opge wonden was door haar eenzame succes hoog boven de nu weinige wolken, viel haar land ing iets ongelukkiger uit. Ze kwam naar be neden boven een na tuurreservaat en haar ballon bleef in de tak ken van de bomen han gen. Zij bleef echter on gedeerd en de ballon werd slechts licht be schadigd. Vandaag gaat zij met de apparatuur, die automatisch de be reikte hoogte noteert, naar de autoriteiten om haar record te laten re gistreren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5