Spelevaren prijzige luxe in waterrijk Nederland Paardenmarkt op 28 juli Tante Jo Slootbeek viert jubileum OOK HUREN KOSTBAAR ALTERNATIEF STAD/REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 4 JULI 1977 .PAGINA 4 LEIDEN Ondanks het feit dat minister Westerterp van Verkeer en Waterstaat vorige week nog pleitte voor meer veiligheidsmaatre gelen om de groei van de pleziervaartuigen- vloot in goede banen te leiden, lijkt het voor hoe langer hoe minder mensen te zijn wegge legd om in het waterrij ke Nederland daadwer kelijk aan die plezier- vaart deel te nemen. De Nederlandse recreatie- vloot zou volgens cijfers van het ministerie jaarlijks zo*n acht tot tien procent groeien, wat er op neer zou komen dat rond 1980 om en nabij de 200.000 pleziervaartuigen de Hollandse binnenwateren, en dus met name de Friese me ren en het Zuidhollands Plas- sengebied, zouden bevolken. Ongelofelijke cijfers en niet in de laatste plaats als men ziet wat voor prijzen de aan te schaffen motor- en zeiljachten doorgaans moeten opbrengen. En met de aanschaf van een eigen vaartuig is men er nog bij lange na niet, want met het verzekeren van het mobiele onderkomen zijn meestentijds vele honderden, zo niet duizen den guldens gemoeid. En dan worden de meeste aspirant- watersporters ook nog eens geconfronteerd met een wel haast onoplosbaar probleem: „Waar laat ik mijn bootje?" Vraag en aanbod Neerlands meest in trek zijnde watersportcentra zitten vol. Slechts sporadisch valt hier en daar een open plek aan de eivolle steigers in Midden-Hol land, de Biesbosch en de Frie se Meren Zo'n buitenkansje betekent veelal een forse aan slag op de portemonnee, con form de economische wetma tigheid van vraag en aanbod. Het huren van een motorjacht hakt stevig op het vakantiebudget in Veel vraag en een gering aan bod, zoals de zaken er in veel watersportcentra voorstaan, leiden onlosmakelijk tot jaar lijks terugkerende liggelden van vele duizenden guldens. Het lijkt derhalve verstandiger vóór de aanschaf van zo'n „pleziervaartuig" eerst naar een passende en betaalbare ligplaats uit te kijken om on plezierige verrassingen te voorkomen. Toch zijn er ook goedkopere oplossingen voor het ligplaat sen-probleem van de water sporters. In het gehele land bestaan de zogeheten water sportverenigingen, waar men voor een aanzienlijk billijker bedrag zijn vaartuig kan stal len. Als tegenprestatie voor dit „koopje" dient ieder vereni gingslid wel een aantal uren van zijn vrije tijd op te offeren voor het onderhoud van de verenigingseigendommen. Toch ligt ook dit ligplaatsenal ternatief bepaald niet voor het opscheppen. Bovendien gaat de vergelijking met de gebrui kelijke jachtwerven mank om de doodeenvoudige reden dat daar iedere vrije minuut naar eigen inzicht besteed kan wor den, terwijl men bij de vereni ging bepaalde verplichtingen in de spaarzame vrije tijd dient na te komen. Alternatief Voor zeilliefhebbers ligt een uiterst acceptabel alternatief in het huren van een boot. Voor huurprijzen tussen de 200 en 250 gulden per week kan men in de Kaag, Nieuw koop, Reeuwijk en Warmond een zogeheten 16 m2 (zeg: zes tien kwadraat), mits tijdig ge boekt, bemachtigen. Veelal worden deze zeilboten ook voor één dag of een weekend verhuurd. Bij de meeste adres sen wordt tegen extra betaling een 4 pk buitenboord motor achter de boot gehangen, zo dat de huurders ook zonder een stevige wind uit de voeten kunnen. Wel moet voor het vertrek een borgsom worden gestort, die men aan het eind van de huurperiode, mits de boot onbeschadigd wordt afge leverd, van de verhuurder te rugkrijgt. Met een beetje goe de wil kan od deze boten met Motorjacht Een beslist luxer vakantie-le ven is weggelegd voor de huurder van een motorjacht Met name in Friesland kan een keus uit vele honderden al dan niet stalen of polyester kajuitjachten worden ge maakt. In Zuid-Holland liggen de motorjachtverhuurders be paald niet voor het opschep pen. Arie de Boom, die zich vele jaren met de verhuur van dit soort boten in het Midden hollandse plaatsengebied be zighield, heeft zijn activiteiten op dit gebied gestaakt en ook Albert Heijn, ooit eens actief met de verhuur van kleine ka juitjachtjes op de Kaag, heeft zijn heil na korte tijd weer in de levensmiddelenbranche ge zocht. Maar naast een eig overgebleven verhuurbedrijfje in Dordrecht is onlangs jacht haven Olympia in Warmond met de verhuur van motor jachten begonnen. De prijzen voor deze categorie waterspor ters liggen aanmerkelijk hoger dan die voor de zeilers. Huur prijzen per week lopen al gauw op tot ruim duizend gul den, zodat een twee- of moge lijk drie-weken durende va kantie op zo'n boot meteen al een stevige aanslag op het va kantie-budget zal betekenen. Over het algemeen worden de ze boten niet voor losse dagen verhuurd. Pas in de nazomer bestaat de mogelijkheid de boot een weekend mee te ne men. Maar ook dan moet al gauw een bedrag van 200 gul den voor beide dagen worden neergeteld. Toch blijkt er genoeg vraag naar dit soort prijzige vakan ties te bestaan. Getuige uit spraken van de Warmondse jachtwerf Olympia-eigenaar Schouten, is de door hem in de vaart gebrachte aantal van vijf boten te weinig om aan de vraag te voldoen. Daarom overweegt hij volgend jaar met nog eens vijf, zij het iets kleinere, boten op de water- sportmarkt te komen. Bij monde van zijn vrouw ontkent de jachtwerf eigenaar dat het huren van een motorjacht, veelal een kwestie van enkele duizenden gulden, uitsluitend zou zijn weggelegd voor beter gesitueerden. „Onder de men sen die voor komende zomer hebben geboekt, bevinden zich ook gewone mensen", aldus mevrouw Schouten. .Aange zien onze boten slaap gelegen heid bieden aan zeker zeven volwassenen, krijg je de situa tie dat een aantal stelletjes gezamelijk één boot huurt. De huurprijs wordt dan gedeeld, zodat de vakantie dan al heel wat voordeliger komt te staan". Goedkoper Eivolle jachthavens in Midden Holland en Friesland en dientengevolge bij mooie weer bomvole sluizen en vaarroutes Volgens de jachtwerf-eigenaar is het huren van een motor jacht de meest ideale oplos sing vooor mensen die om wel ke reden dan ook niet tot aan schaf van een jacht willen overgaan. „We hebben gezien dat veel bootbezitters echt niet iedere vrije dag van hun boot gebruik maken. Als wij er nu vanuit gaan dat zo'n bootbezit- ter gedurende het hele seizoen er drie weken in de zomerva kantie, één week in de herstva- kantie, één week in de paasva kantie en zes weekends op uit trekt, dan komen we op een huurprijs van een kleine 7 dui zend gulden. Bij'de aanschaf van zo'n zelfde boot kom je al gauw op zo'n 18,5 duizend gul den, uitgaande van een jacht van rond de 100 duizend gul den. Aan liggeld, als je al een plaatsje weet te bemachtigen betaal je zo'n 2000 gulden. Aan verzekeringsgelden en repara tie en onderhoud respectieve lijk 2000 en 1500 gulden. Ren- tevliers, zo'n acht procent per jaar, drijft de kostprijs nog eens zo'n kleine 8000 gulden op en voor waardeverminde ring van de boot moet per jaar al snel zo'n kleine 5000 dui zend gulden worden berekend. Per saldo betekent dat dat men met het huren van een boot ruim 11 duizend gulden goekoper uit is", aldus me vrouw Schouten. Maar of het nu huren of ko pen wordt, het blijft een prij zige aangelegenheid. Zet daarnaast de wetenschap dat de ligplaatsen in de grote watersportcentra met een kaarslichtje dienen te worden gezocht dan is het duidelijk dat de watersport binnen de kortste keren een ongekende luxe zal gaan worden. En dat is ons waterrijke Nederland. Ed Jansen' AFSLUITING KAAGWEEK WARMOND Ook de laatste twee dagen van de Kaagweek werden door de organisatoren een succes genoemd. Zaterdag morgen bestond er uiteraard bijzonder veel belangstelling voor het tobbetje steken waar- bij iedereen hoopte op veel nat- te pakken. Eerste prijswinnaar j werd Ruud Slingerland. De Zeskamp 's middags kon zich eveneens in een ruime be- langstelling verheugen. Hoewel de spelletjes voor het publiek niet zo spectaculair waren was i het toch mede dankzij het mooie j weer goed toeven in het park. j De groep Het Oosten bleek hier i het sterkste. Op zondag werden er twee puz- zeltochten georganiseerd een j voor de landrotten en een voor waterliefhebbers. Voor beide 1 tochten bestond veel belangstel- ling. Vooral de deelnemers aan i de puzzeltocht per boot waren enthousiast en vonden het even- j ement voor herhaling vatbaar. Het jeugdcircus Atleta sloot de pret voor de jeugd met een op treden in het Park. 's Avonds 1 traden in het Ut Sloepie Libera- tion of Man op en ook daar is de rust inmiddels weergekeerd. Northgo-tocht 750 deelnemers NOORDWLJK Niet minder dan zo'n 750 wandelaars meld den zich zaterdag aan het start bureau in het Bowlingcentrum Faase om mee te lopen in de i traditionele Northgo-wandel- tocht Van heinde en ver was men gekomen. Uit Oss en Rid- derkerk. Maassluis, AJpben aan den Rijn, Amersfoort, Barend- recht, Muiderberg, Arkel, Scha- j gen, en bet Duitse Aachen en Wetzlar, om maar enkele plaat- sen te noemen. De meesten lie pen de tocht individueel, maar er waren ook groepen bij, zoals, die van de Milva van de Alge mene Dienst Den Haag en de Nationale Reserve Zuid-Hol land. Soms zag men leuke wandelta- ferelen op de 6, 10, 15, 25 en 40 km-parcoursen. Zo liep Alex van den Berg nauwelijks twee jaar, de 10 km met vader en moeder, veteraan Polak (78) uit Den Haag volbracht monter en fris, de wandelingn van 15 km, en op de 10 km loste moeder Martijn-Van den Berg de oppas- problemen op door haar baby mee te nemen in de kinderwa gen. i Ook dit jaar was alles tot in de I puntjes geregeld. Een gehele I mobiele kolonne met een sterkte I van achttien man van het Ne derlands Rode Kruis was met twee ambulances paraat om te helpen waar dit nodig mocht blijken. De leden van de kolon ne hadden het evenwel vrij rus tig. Uitvallers waren er niet, me de door het ideale wandelweer, zodat de aktiviteit van de Rode Kruis-mensen beperkt bleef tot het prikken van blaren en het opmonteren van enkele wande laars, die het toch nog met de temperatuur te kwaad kregen. IN TREFPUNT LISSE LISSE Tante Jo Slootbeek viert zaterdag 9 juli het feit dat zij zich de afgelopen 25 jaar heeft ingezet van het juist reilen en zeilvan van de activiteiten in het KAB-gebouw aan de School straat KAB-gebouw, want tante Jo kan nog steeds niet wennen aan de naam 't Trefpunt dat dit gebouw (in 1970) kreeg opge drukt Maandag 4 juli biedt een speciaal voor deze gelegenheid in het leven geroepen organisa tie-commissie Tante Jo een re ceptie aan in „haar" KAB-ge bouw. Ongetwijfeld zullen tallo ze Lissenaren de jubilerende be heerster bij die gelegenheid de hand willen schudden, want in de afgelopen 25 jaar is tante Jo uitgegroeid tot hét gezicht van dit multifunctionele onderko- Toen tante Jo in 1952 in het gebouw van de Katholieke Ar beiders Bond (KAB) begon was het al vrij snel een drukte van belang. De bond van het gezin. Herwonnen Levenskracht, de toneelvereniging Nut en Genoe gen, de zangvereniging Grego- rius, de biljartvereniging Luto, de r.k. voetbalvereniging Lisse, de begrafenisonderneming St. Barbara en uiteraard de Kath olieke Arbeiders Bond zelf von den er vele dagen in de week I een gezellig onderkomen. i Rock Roll I In de loop der jaren legde even- j wel een groot aantal van deze' verenigingen het loodje en het knusse verenigingsleven in het gebouw maakte langzaam maar zeker plaats voor andere cafe- bezoekers die zich ónder genot j van hardspelende rock-and-roll muziek door Tante Jo lieten be- dienen. „Met gebarentaal be- reikte je in die dagen meer dan met geschreeuw", herinnert tan- i te Jo zich, „maar toch was ook i dat een onvergetelijke periode." Na verloop van tijd werd het gebouw ook een centrum voor danslustigen, en menige Lisse- j naar leerde dansen onder de j bezielende leiding van de heren Koot en Vogels. Tante Jo grin nikt bij de gedachte aan de vele „groentjes" die bij het maken van de eerste danspasjes een i weinig" vaste indruk achterlie- ten. Fotoboek Meer indruk maakten de vele artiesten die ooit een bezoek brachten aan het in 1970 tot 't Trefpunt omgedoopte KAB-ge- bouw. In het fotoboek dat tante Jo de afgelopen jaren bijhield prijken de gezichten van André van Duin, Willeke Alberti, An- neke Grönloh, Paul Steenbergen en de Boertjes van Buut'n. De gezelligheid die tante Jo met de anderen in 't Trefpunt be- j leefde, heeft zij niet in een plak- boek gevangen. „Dat is allemaal in mijn hoofd opgeborgen", glimt tante Jo, die voorlopig stellig niet van plan is het bijltje erbij neer te gooien. IN VOORSCHOTEN Pater met cirkelmaaier naar Oeganda ZOETERWOUDE Na een vakantieperiode van ruim 'n half jaar vertrekt pater L. van der Raim morgen vanaf Schiphol opnieuw naar Oeganda waar ook zijn plaatsgenoot pater Joh. V&neman werkzaam is. De collectie in de parochie van Sint Jans Ont hoofding bracht 3.298.64 op waardoor het voor hem mogelijk is een cirkelmaaier te kopen en mee te nemen, temeer daar een parochiaan heeft aangeboden de vervoerskosten naar Afrika voor zijn rekening te nemen. Pater Van der Salm, boerenzoon geboren aan de Noord Aa, studeerde na zijn priesterwijding aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen waar hij zijn titel behaalde. Met zijn kennis heeft hij vepl kunnen doen voor de ontwikkeling van de veeteelt in Oeganda, ontwikkelingswerk van de eerste orde. In de droge periode heeft men er een groot gebrek aan goed voer voor de koeien. In de natte tijd is er echter volop gras wat men nu wil gaan inkuilen om bij droogte in de behoefte te kunnen voorzien. Daarvoor is de virkeimaaier dan ook bestemd Momenteel verblijft ook nog pater J. Rekelhof met verlof in zijn geboorteplaats Zoeter- woude. Hij is werkzaam in Kameroen. Allen zijn missionaris van de Congegratie van Mill Hill. VOORSCHOTEN - Donderdag 28 juli zal Voorschoten weer gebruik maken van de marktrechten welke in 1282 werden ver leend door Graaf Floris V. In dat jaar ontstond de eerste V.V.V. (Valkenburg, VIaardingen, Voorschoten), drie woonoord en, die toen de belangrijkste marktcentra werden. De handel en wandel duurde in de middeleeuwen minstens een week. Handel in dieren, onroerende en roerende goederen, wandel voor de vele bezoekers. Het is lang de gewoonte geweest dat betalingen van aflossing en rente voor hyptoheken werden gedateerd op de dag van de Voorscbotense paardenmarkt, want tenslotte bleef alleen nog over de handel in paarden. De waren markten waren inmiddels verplaatst naar nieuwe en grotere centra, de steden. De oude Voorschotenaren weten het zich ook nog te herinneren dat rekeningen een maal per jaar werden uitgeschreven en dat de dag van de paardenmarkt als uiterste betaaltermijn gold. De grote bloei van de Voorschotense paardenmarkt blêek tot aan de laatste wereldoorlog. Tot die tijd was het de gewoonte dat de boeren hun extra aange schafte paarden voor het binnenhalen van de hooi en de oogst op 28 juli van de hand deden. Een paard was er om te werken en zodra de „bouw" binnen was, restte slechts werk over voor het eigen paard. Na de oorlog maakte het werkpaard plaats voor de tractor en kwam het sierpaard. Rijpaarden Thans is Voorschoten bekend als markt voor het goedkope rijpaard. De aanvoer is jaarlijks ruim 400 stuks van groot tot klein. Dat is te danken aan een comité. Tot In standhouding van de Voorschotense paar denmarkt. Dit comité werd in 1960 opgericht en heeft tot op de dag van vandaag gezorgd dat de historie zijn loop kon hebben, waar door rondom het zakelijke handelen ook de eeuwenoude traditie de aandacht kreeg. Zo zal de burgemeester om 10 uur de enig overgebleven kruismarkt van Holland offi cieel openen door het planten van een hou ten kruis in een marktpaal ten teken dat de markt een vrijplaats is, waar Schout en Schepenen niemand mogen gevangen ne men. Omdat de tijden wel iets veranderd zijn, behoudt de wachtmeester der rijkspoli tie evenwel zijn bevoegdheden op het markt terrein. Naast het planten van het kruis wordt ook de schandpaal neergezet In deze tijd altijd goed voor ontelbare meters films omdat iedereen wel eens eventjes „boef' wil spelen voor het oog van de camera's. Ook het koekslaan, een krachtsport voor mannen, is nog steeds gewild. Met een klap een dikke koek in twee stukken slaan, het is slechts weinigen vergund, maar blijft het proberen waard. Dit jaar is er ook weer een standwerkes- concours, waar dertien standwerkers It meest vreemde produkten zullen trachten te slijten. In de middag is er de Kortebaandravenj op, de Beethovenlaan en Prins Bemhardlaan, waar dravers uit bekende stallen de twee honderd meter zo snel mogelijk uitlopen en talrijke kijk- en goklustigen aan hun trekken komen. Omdat paardje kijken enige afwisseling be hoeft, is op de Treubstraat een vermaakcen- trum, de kermis, die al een dag eerder begint Wie ondanks de vele gelegenheden om de dorst te lessen nog niet de hoogte heeft, kan dan de twee honderd treden van de dorpsto ren bestijgen en zo Voorschoten van grote hoogte bezien. Voorschoten is ook een dorp met veel kunstenaars en tijdens de paarden marktdag organiseert de Kunstkring Voor schoten een kunstmarkt op de Molenlaan. De organisatoren verwachten ook dit jaar weer massa's mensen op Paardenmarktdag. Jaarlijks komen er ongeveer twintigduizend bezoekers, mede omdat ook volgens de his torie de paardenmarktdag 28 juli nog altijd de dag is waarop in Voorschoten voor het laatst nieuwjaar gewenst kan worden. De agrarische bevolking had vroeger meer te doen dan reizen en trekken voor familiebe zoek. Een uitzondering is er altijd geweest: de Paardenmarkt A

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4