Veel groen voor openbaar vervoer „Ovalracing" mag achter de Groenoordhallen m VERKEERSUCHTEN RIJNSBURGERWEG IN GEBRUIK GENOMEN cmpum®. Cewonden ongeval °P Oegstgeesterweg NA PEILINGEN VAN GEMEENTE: MAANDA'G 4 JULI 1977 LEIDSE COURANT Ing. Verwoerd bij het verkeersbrein op de kruising Warmonderweg/Ri j nsbu rgerweg. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Wie deze week met zijn vervoermiddel gebruik maakt van de Rijnsburgerweg kan proefonder vindelijk constateren dat hier enkele bijzondere verkeer slichteninstallaties zijn geplaatst. Bijzonder in die zin, dat waar je vroeger nog wel eens precies kon berekenen wanneer je groen zou krijgen, die mogelijkheid thans goeddeels verdwenen is. De bus heeft nu voorrang op de Rijnsburgerweg, en pas als deze rijdt heb je kans als andere weggebruiker ook aan bod te komen. Want het politieke ideaal: de bevordering van het openbaar vervoer, heeft zich nu ook meester gemaakt van de regeling van de verkeerslichten op deze invalsweg. Nu hebben de kleuren van een stoplicht natuurlijk altijd al iets te maken gehad met poli tieke gezindheid. Wie zich de kleuren van de affiches van de drie grote politieke stromingen bij de laatste verkiezingen nog in gedachten roept, moet con stateren dat die zeker wat Lei den betreft volkomen de wer kelijkheid in de gemeenteraad weergaven: rood als van ouds het teken van stilstaan, groen, dat van doorgaan (sommigen noemen dat vooruitgaan), en er tussen in het oranje, waar bij beide mogelijk is... Maar vorige week is er op de Leidse Rijnsburgerweg een di mensie aan dit verhaal toege voegd. Het politieke stok paardje van de bus moet eerst en daar moet een ander dan maar op wachten, wordt nu door enkele kostbare installa ties (je komt al guaw op 1,5 ton voor een simpel kruispunt) in praktijk gebracht De kruis punten Warmonderweg-Rijns- burgerweg en Rijnsburger weg-Wassenaarse weg kregen als eerste deze nieuwe installa tie, deze week komt vermoede lijk het kruispunt Rijnsburger- weg-Boerhaavelaan aan bod en in het najaar is de roem ruchte reconstructie van de Rijnsburgerweg, waaraan dan bijna twee jaar geleden werd begonnen, een feit als ook het Stationsplein aan het open baar vervoer is aangepast Op al deze punten is de ver keersregeling wel zo afgesteld dat de bus daarvan het meest profiteert Dat gebeurt dan middels twee systemen, die ra- dikaal afrekenen met de zoge naamde starre installaties van het verleden. Deze stonden simpel afgesteld op het druk ste tijdstip (het spitsuur) van de dag en regelden analoog het verkeer gedurende de stil lere uren. Gevolg: je stond re gelmatig voor niets te wach ten, want er was in geen vel den of wegen verkeer te be- boven rijden. Een stoplicht blijft gedurende de tijd waar op het is afgesteld op groen staan maar als zich geen blik meer boven de lus vertoont en deze situatie duurt twee sekon- den voort, gaat een signaal naar de verkeerslichtenauto maat, waardoor de groenpe- riode wordt afgebroken, om deze door te geven aan die richting die volgens het ver- keersprogramma dan aan de beurt is. Deze uitvinding was al een.hele verbetering. Toch waren we er nog niet hele maal, want gesteld dat er nu maar van een kant verkeer het kruispunt zou naderen en deze richting wat betreftde pro grammering van het verkeer slicht nog lang niet aan de beurt was, moest eerst de hele hiërarchie die in de installatie is ingebouwd worden afge werkt, alvorens de automobi list hier aan de beurt was. Met andere woorden: de installatie kan wel een groenfase afbre ken, maar nog geen groenfase over slaan als er helemaal geen auto's zijn die door dat groene licht willen rijden. Een semi-verkeersafhankelijke in stallatie dus, waarvan er nu nog een prijkt op het kruis punt Stationsplein-Oegstgees- terweg. Aanbod De techniek staat echter voor niets en de volgende stap was dan ook een volkomen ver- keers afhankelijke installatie: geen aanbod van verkeer, dan ook geen groen, maar dient zich een auto aan, hup, dan zet de automaat zijn brein in werking en geeft zo snel moge lijk groen. Eindelijk een ma nier om er voor te zorgen dan je zo min mogelijk het gevoel krijgt voor niets te wachten. En dat is nu ook precies de filosofie van de verkeerstech- nicus van de gemeente Leiden, ing. J. G. Verwoerd. De heer Verwoerd, verbonden aan de afdeling verkeerszaken van de Dienst Gemeentewerken is die ambtenaar die de gedachten van het brein Waal (de wet houder van verkeer) allemaal in praktische daden omzet, waar het de stoplichten in de ze stad betreft. Een man die ons tellend veel verstand heeft van alle draadjes en knoppen in die steeds groter wordende kasten bij kruispunten waarin de regelaar is ingebouwd, en die met zijn brein maar moet uitdokteren hoe die installaties allemaal het best kunnen wer ken. Andere steden doen dat allang met een computer, maar die kan er in arm Leiden uiteraard nog niet af. Dus doet ing. Verwoerd het maar zelf op zijn denk- en zwoegzolder op de Breestraat Een bezoek daaraan en de heldere uitleg van de verkeers-ingenieur laat pas goed zien hoe ingewikkeld deze wetenschap van de stop lichten is en wat er allemaal komt kijken om het alle ver keersdeelnemers zoveel moge lijk naar de zin te maken. Wat dat betreft heeft de verkeers- afhankelijke installatie vele voordelen: de wachtijden wor den korter en daar is iedereen mee gebaat Dat wachten moet volgens ing. Verwoerd toch in alle gevallen tot een minimum worden beperkt want anders gaat men rommelen aan het wezenlijke doel van stoplich ten: het bevoorderen van de- verkeersveiligheid. Ing. Ver woerd: „Be moet er wel voor zorgen dat de wachttijden en de cyclustijden zo kort moge lijk zijn. Anders krijgt de weg gebruiker al snel de indruk dat hij voor nop staat te wach ten en de volgende stap is dan door rood te rijden, met alle gevaren van dien." Toch ontkomt men er niet aan met het steeds drukker wor dende verkeer soms geruime tijd voor rood te staan. Naar mate het verkeer drukker wordt, wordt het ook steeds moeilijker de veiligheid van alle weggebruikers optimaal te waarborgen. Met name de be scherming van de voetganger kost de nodige tijd: ing. Ver woerd gaat bij de berekening van de groenfase van de voet ganger uit van de snelheid waarmee iemand van 65 jaar de weg oversteekt, en bij het gescheiden oversteken van de rijbanen zit je dan al gauw aan 7 seconden, nog afgezien van de ontruimingstij d. Die ze ven seconden lijken voor een wachtende automobilist al gauw een halve minuut En wil je iedereen zo conflictvrij mo gelijk over een kruispunt heen helpen, kost ook dat weer ex tra wachttijd. Het laat zich in dit licht na tuurlijk makkelijk raden wat de situatie op de Rijnsburger weg zal gaan betekenen voor de auto. Prioriteit voor de bus betekent vertraging voor ande ren, zeker in de situatie op het kruispunt met de Wassenaar- seweg. Hier ligt namelijk een vrije busbaan, waar geen au to's mogen komen. Vertrekt een bus van de halte bij de Posthof richting Katwijk, dan gaat er vanuit de lus onder hem een signaal naar de auto maat, die hem tussen het aut overkeer door een voorstart geeft Rijden de auto's naast hem al, dan maken zij hun tijd vol en komt de bus direct daarna aan bod, ten koste dus van die rijrichtihg die dan aan de beurt zou zijn geweest In omgekeerde rijrichting en op het kruispunt met de War- monderweg is geen vrije bus baan en werkt de installatie volgens het Vetag-systeem. In feite niets anders dan het poli tiek beïnvloeden van het ver keer in optima forma, want wat geberut er? Zodra zich een bus aandient over een op 120 meter afstand van het stoplicht gelegen lus (30.000 gulden) in de weg zendt een klein en kostbaar apparaatje dat onderaan de bus bevestigd Verkeersafhankelijk Een volgende stap in de ver keerslichtentechniek was de semi-verkeersafhankelijke in stallatie, al een hele verbete ring. In het wegdek versche nen lussen, draden met een zaagmachine in het asfalt aan gebracht, of zo tussen de keien aangesloten op een electroni- sche unit, die reageert op het metaal van de auto's die er Rijnsburgerweg: een aaneenschakeling van groen licht voor het openbaar vervoer. is een signaal door naar de kast bij het stoplicht Deze breekt zonodig de op gang zijnde verkeersstromen af om het openbaar groen licht te geven en zie daar: vlak voor de bus het stoplicht tot op de stopstreep genaderd is krijgt deze groen licht en kan onge hinderd doorrijden. Prettige bijkomstigheid voor de auto is hier, dat er geen vrije busbaan is en dat men dus meteen van groen licht kan meeprofiteren, als men zorgt voor of direct achter de bus te rijden... In feite is deze beïnvloedings mogelijkheid de jongste stap in de ontwikkeling van de stoplichtentechniek, die echter de deur open zet naar een nog veel verdergaande bëinvloe- ding van de verkeersafwikke ling. In de verkeersafhankelij- ke installaties is gemakkelijk een prioriteit in te bouwen voor die weggebruikers, voor wie men het uit politiek oog punt meent te moeten opne men. Nu is het de bus, en daar blijft het dan ook nog bij, maar voor hetzelfde geld kan de voetganger en fietser abso lute voorrang krijgen boven ieder ander middels het druk knopsysteem. Nu al is het noodzakelijk voor elke ver- keerdeelnemer om zich te mel den: de auto moet tot op de stopstreep doorrijden om zich aan de lus onder hem te mel den. De fietser en voetganger doet hetzelfde middels de drukknop. Blijft dit achterwe ge, dan staat met domweg ge ruime tijd voor niets te wach ten, want men wordt doodleuk door het systeem overgesla gen. De volgende stap is nu bij het indrukken van de knop door een fietser of voetganger de hele verkeersafwikkeling te doorbreken en deze zo snel mogelijk groen licht te geven. In progressieve kringen wordt dit systeem al hardop bepleit en dat zou het compleet verpo- litseren van het stoplicht inlui den. Wat vindt ing. Verwoerd hiervan? Zonder zich meteen in de sector beleid te mengen („Ik ben ambtenaar") wijst de verkeersingenieur wel op de gevaren hiervan: „Nu het niet meer mogelijk is van tevoren te zien wanneer men groen zal krijgen gaat de automobilist al snel denken dat hij vergeten wordt Dat effect wordt bij het inbouwen van prioriteiten voor andere weggebruikers natuurlijk nog veel groter. Je krijgt al snel de indruk dat het stoplicht kapot is en rijdt ui teindelijk dan maar door rood. Een ander gevaar is de filevor ming die hier onvermijdelijk door gaat optreden en die werkt weer het ontstaan van sluiproutes in de hand." Al met al een ontwikkeling die het verkeer er allerminst veili ger op zal maken, en daarmee afbreuk doet aan het oor spronkelijke doel van stoplich ten: het veiliger maken van het verkeer... ARJEN BROEKHUIZEN Doop van „Mare" Het nieuwe Universiteitsblad „Mare" wordt op donderdag 11 augustus geboren. Ter gelegenheid daarvan wordt een receptie gegeven vanaf 16.00 uur in de Receptiezaal van bet Academiegebouw, Rapenburg 73. Op de receptie zal het eerste nummer feestelijk worden aangeboden. Gratis 'straattheater Het Werktheater brengt woensdag 3, donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 augustus gratis straattheater in de tent op het parkeerterrein Lammermarkt achter Molen de Valk. Het straattheatsr valt in twee delen uiteen: 's middags wordt vanaf 14.30 uur het kindertheater „Doodgewoon" gebracht (alle dagen behalve donderdag 4 augustus) en 's avonds vanaf 20.30 uur het stuk „Hallo Medemens" (alle dagen). .JDoodgewoon" is geschikt voor kinderen vanaf 6 jaar. Het handelt over de avonturen van twee jongens, broertjes in een huis in een bepaalde straat. „Hallo, Medemens" roept de toeschouwer op om eens een keer „hef en leed" met elkaar te delen. De Europese Danskampioenschappen Latijns-Amerikaans van professionelen zullen op 1 september worden gehouden in de Leidse Stadsgehoorzaal. De KRO zal van de kampioen schappen een televisieuitzending verzorgen. De organisatie van dit evenement is in banden van de Nederlandse Dans Organisatie. Vergadering K.v.K. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland houdt dinsdag 5 juli om drie uur de ledenvergadering. Op de agenda staat behalve de behandeling van de jaarstukken 1976 onder meer een toelichting op het regionaal distributie- planologisch onderzoek voor Rijnland. Deze toelichting wordt gegeven door drs. W Trommels, projectleider van dit onder zoek en medewerker van het centraal Instituut Midden en Kleinbedrijf (C.IMK) Gewond bij val Een 32-jarige Leidenaar ging zaterdagmiddag bij onder houdswerkzaamheden aan zijn woning aan de Witte Singel tamelijk roekeloos te werk. De man verloor zijn evenwicht en viel van de eerste verdieping naar beneden. Hij moest met verwondingen aan bet hoofd en inwendige kneuzingen overgebracht worden naar bet Academisch Ziekenhuis. Benoeming Universiteit Prof. dr. L. M. de Rijk, hoogleraar in de geschiedenis van de antieke en middeleeuwse wijsbegeerte en prof. dr. I. Schöffer, hoogleraar in de vaderlandse geschiedenis, beiden aan de Leidse Universiteit, zijn benoemd tot lid van de afdeling voor de geschied- en letterkundige wetenschappen van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschap pen. Het smerige Plesmanviaduct (VU) Het Plesmanviaduct is ondergedompeld in een vettige grauwsluier. Zowel de gemeente Leiden als de Nederlandse Spoorwegen zorgen niet voor het onderhoud. Zij noemen elkaar onderhoudsplichtig. En dus gebeurt er niets en wordt de onderdoorgang steeds vuiler. Vanmorgen zag Allerleids nog een straatveger begerig kijken naar het armoedige viaduct Misschien is het morgen dan schoon, want particu lier initiatief staat immers in Leiden voor niets.... Burgerlijke stand LEIOEN Geboren: Natascha dr. v. A wan der Blom-W. van der Walle, Serifs dr. v. M. Akbinar—S. Atalay, Guido zn. v. J. M. F. J. SeisveldC. H. Makkenze. Auke M. zn. w. J. F. L Wilod Verspril le—S. M. Thunnissen, Use. dr. v. A. N. R. ElderhorstM. W. Schoon water. Martina dr. v. A. Hoek—M. Hancox. Jakob T. zn. v. J. de Kogel - E. W. van der Wal. Kim. dr. v. L J. Huisman-^J. Mertens, Sonja J. dr. v. R. van RoesE. K. C. Bock. Overleden: L J. H. Stiens geb. 1903 man. J. van Egmond geb. 1915 man. J. Siere geb. 1906 man. S. C. Mechelse geb. 1895 gehuwd met: D. A. van den Berg. Gehuwd: G. F. Lares—Th. J. E. Comet. A Fluit en R. van Joolingen. R. Overdij- k—C. H. M. Kampinga Ondertrouwd: C. J. M. de Bakker, en E. C. Hansen, W. P. Cunningham en D. M. G. Fox. A. van Oijk en N. H. M van Zijp, E. J. van der Feen, en E. C. P. Videler. J. C. uit de Fles en C. M. van der Wert. D. de Jeu en A. F. C. U. M. Nijhuis. F. N. E. Opdam en 0. A M. Kuin, J. Schouten en E. van der Wal. H. J. Siebert, en M. de Bolster. F. P. Steller en C. Blanson Henkemans, R. Tjong-A-Hung en T. Holverda F. C. Visser en E. S. Beck, J. C. van Vliet en J. N. Meinderts, J. H. P. Waegema- kers en P. Kooien. 4ij LEIDEN Een 30-jarige auto mobilist uit Leiden is zaterdag avond ernstig gewond geraakt bij een ongeval op de Oegst geesterweg. Hij werd met zwaar hoofdletsel en ernstige inwendige kneuzingen naar bet Academisch Ziekenhuis overge bracht. De Leidenaar kwam met zijn auto frontaal in botsing met de auto van een inwoner uit het Brabantse Bruchem. De Bra bantse automobilist vloog met zijn auto uit de bocht en beland de Op het andere gedeelte van de weg, waar hij het voertuig van de tegemoetkomende Leide naar frontaal ramde. De Bra bander werd slechts licht ge- vond. LEIDEN De nog resterende drie races om het internationale „Ovalracing"-kampioenschap van Nederland zullen in ieder geval op het circuit bij de Leidse Groenoordhallen worden verreden. De races kwamen tijdens de drie weken geleden gereden tweede koers in gevaar toen Leids loco-burgemeester Van Aken opeens op het circuit verscheen na klachten van omwonenden over geluidsoverlast. De organisatie besloot toen - laat in de middag - de laatste race (de sterfinale) niet meer af te werken. Tevens werd op dat moment besloten knaldempers verplicht te stellen op de deelnemende wagens. Van gemeentewege zouden dan bij de derde race peilingen worden verricht om de gegrondheid van de klachten te onderzoeken. Gisteren was het zover. Al bij de training werden testen ge daan; metingen die ook tijdens de wedstrijden werden gehou den. Wedstrijdleider Euwen uit Badhoevedorp toonde zich ver volgens een tevreden man: „De mensen van de gemeente von den het geluidsniveau accepta bel. In totaal zijn er ook maar firie auto's uit de strijd genomen wegens die geluidshinder. Het was alleen jammer dat er som mige rijders tijdens de race moest uitvallen omdat hun knal demper niet stevig genoeg was aangebracht, of wel er af was gereden. En lovend vervolgend over de deelnemers: „Wij als organisatie zijn vooral blij met de houding van de 48 deelne mers die hier zijn gestart. Voor Bwld van de Oval-races die gisteren bij de Groenoordhal werden gehouden. Op 24 juli weer. die jongens is een knaldemper ook een vreemd ding; maar ze hadden er allemaal wel een ge monteerd.." Tijdens de derde Oval Race bij de Groenoordhal toonde Ba rend Verhoef zich de grote man. Verhoef won de super klasse zoals hij wilde en bleek vervolgens, ondanks een grote handicap van meer dan een hal ve ronde, ook de sterkste in de Sterfinale. Uitslagen: Standaardklasse: 1 E. van Goor; 2 F. Wijsman; 3 C. Steen paal; 4 C. Borst; 5 J. Bravenboor. Sportklasse: 1 M vd Wal; 2 J. Hut; 3 J. Kuper, 4 A. de Vries; 5 B. Oranje. Superklasse: 1 B. Verhoef; 2 J. Mans; 3 B. Schaper; 4 A. Nieuw- meyer. Sterfinale: 1 B. Verhoef; 2 B. Oranje; 3 H. Burggraaff; 4 E. van Goor.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3