Zomer over Nederland Haringvissers woedend terug in thuishavens Nederlandse was dekmantel" transporteurs dupe Italiaanse maffia Tf0f£ KILO Weer verhoogde waakzaamheid na geruchtenstroom TOMPTfN Mansveld debuteert 14 augustus in het Zuideipark Geen captain Steven Boetepot Eerste onder elf seconden £eidóe@ou4Ci/nt Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.'J. Hallewas Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (10.00 tot 19.00 uur) Abonnementen: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent. Maandag 4 juli 1977,67e jaargang no. 20775 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND De stuntelaars I KRO-tv start vanavond met een nieuwe komische serie, getiteld „De stuntelaars" van Chicago", op Ned. I om 19.30 uur. Om 21.50 uur de aantasting van Frans fruit door de voordelen van de vooruitgang. Zomers Droog en vrij zonnig. Maxi mumtemperaturen circa 27 gra den, maar aan de kust in de middag bij wind van zee om streeks 20 graden. Overigens weinig wind. Morgen zon 05.27—22.01. Maan 00.01—10.55. Scheveningen hoogwater 6.46,19—13. Laagwa- ter 2.40,14.03. Zomers sneeuw tapijt Een stortvloed van zaadpluisjes van de populier - met na me van de zwarte en de Canadese populier - zorgde het afgelopen weekeinde voor een winters aan doend landschapje in het Haagse Zuiderpark. Een zeldzaam beeld in deze drukkend warme dagen, die menigeen naar zo'n plaatselijk sneeuwtapijtje doen verlangen. Overigens is het bepaald niet ge woon dat de pluis jes in dergelijke grote hoeveelheden massaal de popu lier verlaten. De gebruikelijk gelei delijke gang is evenwel verstoord door de rigoreuze wijziging van het weertype. Ecevit Hier en daar ook een onweersbui (Van een onzer verslaggevers) Den Haag/De Bilt. Het fraaie zomer weer van gisteren met een temperatuur van 26 graden zal vermoedelijk deze week voortduren. Misschien zal de ko mende dagen hier en daar een onweers buitje wat storing brengen, maar deze zal van korte duur zijn. Ter plaatse van de onweersbuitjes zal het fraaie weer zich snel herstellen. De temperatuur blijft in het gehele land behoorlijk hoog, schommelend rond de 26 graden, aldus de deskundigen. In de middag komt er vooral langs de kust een beetje verkoeling van de zeewind. Dat komt, omdat het boven zee wat koeler is, dan boven het land. Maar „het weer houdt zijn zomers karakter", zo verzekeren de weerkenners met grote nadruk. Overigens was het gisteren pas de tweede echte zomerse dag van dit jaar. Het hadden er al acht moeten zijn Vergeleken met vorig jaar is het nog erger, want op 3 juli vorig jaar had Nederland al twintig echte zomerse dagen geteld. Maar zomer 1976 was een uitzondering: een recordzomer. Ook de vele vakantiegangers, die de laatste dagen op pad gegaan zijn, treffen bijna overal in Europa dit weertype aan. Hier en daar zullen ze eveneens wat onweer tegenkomen, maar ook in hun vakan tieoorden zal het weer zich snel herstellen, aldus de deskundigen. De jaarlijkse grote uittocht heeft overigens weinig problemen opgeleverd. Zaterdag was het, wat de rijkspolitie wist te vertellen, gezellig druk op de wegen naar de vakantiegebieden. Dank zij een soepele controle kon het verkeer gemakkelijk doorstromen. De files, die op enkele punten ont stonden, zoals bij het knooppunt Oudenrijn, waren betrekkelijk snel opgelost. Ook in de treinen was het behoorlijk druk, maar, aldus de Spoorwegen, er hebben zich geen problemen voorgedaan. Giste ren bleef het op de wegen opmerkelijk rustig, hier en daar zelfs zeer rustig. Zoals de rijkspolitie rapporteerde: „zondag was overal een zeer rustige dag. Desondanks hebben zich hier en daar toch weer ernstige verkeersongevallen voorgedaan. Het meest tragische was wel een ongeluk ten zuiden van Rotterdam, waar een losgelaten wiel van een caravan een passerende 18-jarige bromfietser doodde. Alarm installatie in auto faalde Dat het aanbrengen van een alarminstallatie in een auto niet altijd een volledige waar borg is, bleek zaterdag de Haag se eigenaar van een bestelauto, toen hij ontdekte dat in de voorgaande nacht een onbeken de voor 6000 gulden aan gereed schap uit zijn auto had ont vreemd. Deze stond geparkeerd voor zijn woning aan de Hollanderstraat. De dader heeft vermoedelijk ge-, bruik gemaakt van een valse sleutel. De alarminstallatie heeft in ieder ge val niet gewerkt P P Minister v.d. Stee: Engelsen hypocriet In de Schevemngse haven liggen op dit moment de schepen die dit weekeinde werden teruggeroepen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Woedend en zeer teleurgesteld zijn dit weekeinde honderden Nederlandse haring vissers teruggekeerd in hun thuishavens. Na één dag vissen voor de Engelse kust werden zij vrijdagavond teruggeroepen door hun reders, die op het mi nisterie van Landbouw en Visse rij te verstaan hadden gekregen, dat het Britse vangstverbod voor haring officieel was uitge vaardigd. Pas op 18 juli kunnen zij opnieuw uitvaren naar de Hebriden. Alle schepen keerden terug, op twee na. Nadat vrij dagmorgen de Katwijk 39 was opgebracht door de Engelse ma rine, werd diezelfde avond de Sch 33 „Maria" naar dé haven van Aberdeen gedirigeerd. „Hypocriet en huichelachtig" noemde mi nister Van der Stee zaterdagavond de Engelse maatregel. „Juridisch kan ik er weinig aan doen, maar ze maken wel gruwelijk misbruik van de situatie door eerst ae besluitvorming te blokkeren. Om vervolgens te beweren dat er geen be sluitvorming is en te zeggen dat ze daar om hun gang kunnen gaan." De meeste bemanningsleden van de te ruggekeerde haringschepen toonden zich verbolgen over het Engelse vangstverbod. „Op deze manier wordt ons het brood uit de mond gestoten", aldus een Scheven- ingse schipper. „We kunnen nog wel be grip opbrengen voor een vangstverbod van haring, maar dan wel op een eerlijke manier. De Engelsen hebben hun portie al binnen, wij nog niet. Hun visseizoen is eerder begonnen. De denen mogen rustig op sprot doorvissen. Ze vangen dan wel meteen duizenden haringen in hun netten." De Scheveningse schipper Klaas de Niet kreeg vrijdagavond rond half negen van reder Jaczon opdracht om terug te keren. Volgens directeur A. van der Zwan werd de „Marie" om tien uur onderschept. „De Niet heeft mij verteld dat hij juist aan de thuisreis was begonnen toen dat fre gat eraan kwam. Hij heeft enige tijd nodig gehad om weg te kunnen varen. Hij moest natuurlijk nog wel zijn netten van de bodem halen." Klaas de Niet werd zaterdagmorgen voor de rechtbank in Aberdeen geleid. Hij werd officieel in staat van beschuldiging gesteld, maar de zitting werd verdaagd tot vandaag. De Nederlandsr reders houden vol dat zij pas vrijdagavond op het ministerie offi cieel op de hoogte zijn gesteld van het vangstverbod. Van der Zwan: „Toen heb ben we ook direct de schepen teruggeroe pen. Voordien moesten we het doen met vage uitlatingen in het Engelse parle ment. We vonden niet dat we ons daar aan moesten storen. Op de keper be schouwd gaan we uiteraard niet vrijuit De visserijwet is er al enige tijd." De reders nemen aan dat de overheid het financieel mogelijk zal maken om te on derzoeken op welke vissoorten kan wor den overgeschakeld wanneer de haring stand verder afneemt De vistechnieken zouden dan aangepast moeten worden. Op dit moment is de vissersvloot bijna geheel geconcentreerd op de vangst van haring en makreel. „ZUIDMOLUKSE WRAAKACTIES" (Van ee onzer verslaggevers) ZWOLLE Evenals vorige week zijn ook vanmorgen de politie en de Nederlandse Spoorwegen in het Noorden en Oosten van het land in staat van verhoogde waakzaamheid als gevolg van geruchten over Zuidmolukse acties. De Centrale Recherche Infor matiedienst in Den Haag heeft tips ontvangen over mogelijke wraakacties na de jongste gijzelingsacties. De verhoogde waakzaamheid bestaat uit extra controle op de stations langs de lijnen Leeuwarden-Meppel, Zwolle—Groningen en Zwolle—Amersfoort. In tegenstelling tot vorige week, toen de verhoogde waakzaamheid gold voor de gehele provincie Gelder land, rijden er ditmaal geen bewapende marechaussees op de treinen mee. Volgens de politie van Zwolle zijn er geruchten over een nieuwe treinkaping. Deze geruchten worden serieus genomen „omdat ze van verschillende kanten komen en elkaar versterken." Vnuit de provincies Utrecht, Gelderland en Overijssel zijn extra politie-eenheden naar Zwolle gedirigeerd. Behalve de stations worden ook verschillende andere objecten extra scherp in de gaten gehouden. Om welke objecten het gaat, wilde de politie niet zeggen. In de Friese gemeente Opsterland is vanmorgen een spelweek voor 200 kinderen afgelast Vorige week zou een auto met Zuid Moluk- kers zijn gesignaleerd die informeerden naar het bos waar de kinderen zouden kamperen. Daarom heeft men het zekere voor het onzekere genomen en het kamp afgelast. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM In Nederlandse transportkrin gen wordt nog maar weinig geloof gehecht aan de boycot-actie tegen Chili, nu bekend is gewor den dat twee Italiaanse vrachtwagens die deel uitmaakten van het Nederlandse transport van koper uit Chili naar Italië, in Milaan wel gelost zijn. Alleen de zes Nederlandse wagens werden door de Italiaanse vakbonden en het Chili-comité aldaar geboycot, zo melden transportkringen in ons land. Eerst nu is bekend gemaakt, dat het transport dat veertien dagen geleden met Chili-koper vanuit Nederland naar Italië vertrok, uit acht wagens bestond: zes Nederlandse en twee Italiaanse. De Nederlandse wagens werden in Milaan door leden van de vakbonden en het Chili-comité vastgehou den; deze wagens konden door de boycot niet worden gelost; de twee Italiaanse wagens met Chili-koper werden door dezelfde vakbonden wel gelost. Zoals bekend zijn de Nederlandse wagens op de terugweg naar Nederland erin geslaagd aan hun begeleiders, leden van Chili-comité's en vakbon den, te ontsnappen. De vakbonden wijten dit aan gebrek aan medewerking van vakbondsleden in Frankrijk en België. De Nederlandse wagens zijn inmiddels op geheime plaatsen in Nederland ge lost. De bedoeling van de Italiaanse vakbonden en de Chili-comité's was het besmet verklaarde koper terug te zenden naar Chili. In Nederlandse transportkringen wijst men erop, dat de Italiaanse boycot niets met Chili te maken heeft, maar onderdeel vormt van een stelselmatige actie vanuit Italië om Nederlandse transporteurs uit Italië te weren. Gewezen wordt ook op de diefstal van tientallen Nederlandse vrachtwagens in Italië en op het lange oponthoud aan de Ita liaanse grenzen waarmee Nederlandse vervoerders worden geconfronteerd. In dit verband wijst men er op, dat de Italiaanse trans port bond grotendeels in handen is van de Italiaanse maffia. „Met Chili heeft dit allemaal niets te maken", aldus Neder landse transportkringen. PAGINA'S Londen Voor Betty Stöve geen titel maar slechts teleurstellingen. Nadat zij vrijdag in de finale van het damesenkelspel al ten onder was ge gaan, slaagde zij er In de finales van het dames dubbel- en gemend dubbel evenmin In een eerste plaats te behalen. Een welhaast unieke prestatie In de honderdlarlge Jarige geschiedenis van Wimbledon, hoewel het vrijwel even uniek Is drie finales te halen. Als de voortekenen niet bedriegen kan de jeugdige Björn Borg In de toekomst ook uniek worden In de „geschiedenis van de heilige tennlsgrond". Twee maal achtereen greep hij de meest begeerde titel en wie durft te beweren dat het de laatste maal Is? HIJ weid er twee trofeöen rijker door: de beker voor de titel en een speciale prijs omdat hij eerste werd op het honderdja rig Wimbledon (foto). DEN HAAG Aad Mansveld, de kersverse Feyenoorder, maakt zijn debuut voor de Rotterdamse club in Den Haag. Competitieleider Huybregts Huy regts heeft voor de eerste dag van het nieuwe seizoen, zondag 14 augustus, o.m. op het programma geplaatst FC Den Haag-Feyenoord. Voorts de streekderby AZ'67-Volendam terwijl de andere promovendus. Vitesse, een uitwedstrijd tegen PSV kreeg voorgezet. Veertig duizend gulden rijker maar ee paar illusies armer voor Betty Stöve e Vi/imbledon is weer achter de rug. ...en dus kunnen we ons de volgende weken weer gaan verdiepen in wat er voor de Nederlanders in deze tak van sport te verdienen is. VICTORIA De Tour is, voor som migen, niet alleen maar verdienen. Er worden ook fikse boetes uitge deeld. Peter Post kan ervan meepra ten. Wegens ongedisciplineerd rij den met zijn volgauto en ravitaille ren op een verboden tijdstip kreeg hij 1100 francs boete. Zijn renners Lubberding, De Cauwer en Nickson resp. 40. 50 en 50 en ook nog eens tien strafseconden. DEN HAAG Dat sportiviteit bij cricket hoog wordt aangeslagen, bleek na de wedstrijd tussen Quick en VOC. Anton Bakker van VOC werd ultgevangen door Henk van Eek, de wicketkeeper van Quick. Bakker meende echter dat de beslissing, die de scheidsrechter na appèl van de Hagenaars nam, onjuist was en liet dit overduidelijk merken. Tierend verliet hij het veld, terwijl hij zijn bat met een flinke zwaai van zich wegwierp. Dit schoot de keuzecommissie, waarvan Van Eek voorzitter Is, In het verkeerde keelgat en Anton Bakker werd niet, zoals verwacht, benoemd tot captain van het te vormen nationa le team. DRESDEN Marlies Olsner is de eerste atlete, die de 100 meter onder elf seconden heeft gelopen. Zij kwam tijdens de Oostduitse kampioenschappen tot 10.68 sec. en verbe terde het record dat met 11.01 op naam stond van Annegret Richter. ROOSENDAAL De beloning voor de sterk stijgende vorm van atleet Steven Meppellnk Is snel gekomen. Hij liep In de drie- landenwedstrijd In Roosendaal de 400 m. in 48.31 sec., werd daarmee win naar - In een Haags record - en nadat hij al was uitverkoren voor de Europese jeugd kampioenschappen In Rusland werd voor hem na deze prestatie ook een plaats Ingeruimd In de senlorenptoeg die op 16 en 17 lull In Athene deel neemt aan de Eu- ropea Cupstrijd. HIJ start daar In de 4 x 400 m. Overigens vestigde Joep Elenbaas gisteren ook een Haags re- core. Vorige week sprong hij 2.03 me ter hoog, In Roeen- daal 2.04 m.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1