„Nog zelden tijdens partij zo moe geweest" Vette studiebeurzen lokken Keniase atleten eeTmoellïïkheden over Zuid'Afrika MIKAEL WENDBERG JEUGDKAMPIOEN Betty Stöve vist overal achter net Geen titel Amerikanen Weinig direct gescoorde punten BJÖRN BORG PROLONGEERT TITEL Borg naar derde plaats PAGINA 18 LONDEN Wat er voor Betty Stöve zo mooi uitzag, is uitgedraaid op een grote teleurstelling. De Neder landse overkwam hetzelfde als Margaret Court in 1971. De Australische, van wie Betty Stöve de weinig char mante aanduiding „big" erfde, bereikte toen ook drie finales, maar verloor alle. De enige die in de recente geschiedenis drie maal succes had was Billie Jean King, die drie titels veroverde in 1967 en dat kunststukje herhaalde in 1973. Betty Stöve, die overigens op een ongeëvenaard ge slaagd toernooi kan terug zien, verspeelde zaterdag avond haar tweede titel- kans door In een teleurstel lend duel met Martina Na- vratllova In twee sets te verliezen van het duo Caw- ley—Russell (Australië— Verenigde Staten). Daarna ging ook haar derde uit zicht op een kampioen schap in rook op. Met Frew McMillan delfde Betty Sto ve het onderspit tegen Bob Hewitt en Greer Stevens. Voor de Nederlandse, die al met al reeds zeven fina les op Wimbledon bereikte, resteert haar enige titel uit 1972, toen zij met Billie Jean King kampioene werd in het damesdubbelspel. LONDEN Een opvallend verschijnsel van het zater dag afgesloten jubilerende Wimbledon (dat na de druk ke openingsweek In totaal ruim 3000 toeschouwer^ minder binnen zijn poorten kreeg dan vorig ]aar)was het feit, dat er geen enkele titel naar Amerika Is ge gaan. Iets dat sinds 1969 niet meer is gebeurd. Dat betekende tevens dat Billie Jean King er niet in is geslaagd haar twintigste Wimbledontitel te verove ren, hetgeen haar voorbij Elizabeth Ryan zou hebben gebracht, die evenals King op totaal negentien zeges staat. Het uitblijven van ook maar éèn Amerikaanse titel Is des te meer opval lend als het aantal deelne mers uit de Verenigde Sta ten in de enkelspelen in aanmerking wordt geno men. Bij de heren kwamen niet minder dan 48 deelne mers in aktie, terwijl 36 dames aan het toernooi be gonnen. Er was overigens toch sprake van een „halve Amerikaanse titel", want in het damesdubbelspel maakte Jane Russell deel uit van een combinatie met de Australische Helen Caw- ley, die in de finale zege vierde over Betty Stöve en Martina Navratllova. (Van onze verslaggever) LONDEN Het finaleduel tussen Borg en Connors, de eerste eindstrijd tus sen de nummers 1 en 2 sinds 1972 toen Smith en Nastase elkaar ontmoet ten, gaf een opvallend laag aantal direct ges coorde punten te zien. In totaal sloeg Connors 63 onmiddellijke winners, waar Borg slechts 38 te genover stelde. Alleen In de derde set had Borg een hoger aantal (6—2). In de vijf sets was de verhouding als volgt: eerste set Connors 17, Borg 9; tweede set Con nors 11, Borg 9; derde set Connors 2, Borg 6; vierde set Connors 15, Borg 6; vijfde set Con nors 8, Borg 10. De Zweed scoorde echter aanzienlijk meer Indirec te punten, terwijl Con nors veel ongeforceerde fouten maakte. Borg en Connors ontmoet ten elkaar tot de finale op Wimbledon negen keer, waarvan de Ameri kaan zeven keer zege vierde. De enige zeges van de Zweed dateerden uit 1973 In Stockholm en begin dit jaar In Bocare- ton. LONDEN De Amerikaan Brian Gottfried blijft, on danks zijn uitschakeling bij de Wlmbledonkampioen- schappen door de Zuidafri kaan Byron Bertram in de tweede ronde, leider in het klassement van de Grand Prix-toernooien. Guillermo Vilas is tweede en Björn Borg is door zijn Wim bledontitel opgeklommen naar de derde plaats. Jimmy Connors staat op de zestien de plaats. De beste acht spelers komen uit in het zo genaamde masterstoernooi. De ranglljat ziet er na Wimbledon als volgt uit: 1. Brian Gottfried (VSt) 1093 pun ten, 2. Guillermo Vllas (Arg) 921, 3. Björn Borg (Zwe) 750, 4. Roe- coe Tanner (VSt) 443, 5. Raul Ramirez (Max) 418, 6. Stan Smith (VSt) 363, 7. Phil Dent (Aus) 358, 8. Buster Mottram (GBr) 282.....16. Jimmy Connors (VSt) 175. 1. Chris Evert (VSt) 390 punten; 2. Betty Stöve (Ned) en Virginia Wade (GBr), ieder 295 punten; 4. Kerry Refd-Melville (Aus) 230 punten; 5. Martina Navratilova (VSt) 200 punten; 6. Sue Barker (GBr) 180 punten. Het gebaar van de overwinnaar. Björn Borg heft de armen nadat de zege in de finale van het herenenkelspel een feit is. LONDEN Björn Borg kan zeer goed tennissen, daar zal geen enkele onduidelijkheid over bestaan. Maar praten heeft de blonde Viking nog steeds niet geleerd. Hoe vaardig hij met het racket overweg kan, zo onbehol pen gaat hij mondeling te werk. In de loop der jaren heeft de inmiddels al weer 21-jarige Zweed al talloze interviews gegeven en al ontelbare keren, na afloop van weer een nieuw succes, commentaar moeten leveren. Maar het gaat niet van harte. Ook zaterdagavond na zijn heroïsche en historische triomf op Jimmy Connors konden er uit de mond van de introverte Borg geen opzienbarende teksten worden opgetekend. Ondanks het feit dat er in dat gedenkwaardige duel nogal wat was gebeurd. Maar Björn Borg laat het bij opper vlakkige opmerkingen. Van hem zul je geen koele zakelijke analyse horen zoals van Connors of een vol humor zittend betoog van zelfs de 18-jarige John Mc Enroe. Om over de manier waarop de kleurrij ke Vitas Gerulaitis zijn gehoor be speelt, nog maar te zwijgen. Björn Borg heeft er, als je het goed beschouwt, een broertje aan dood na een inspannende partij ook nog eens door de sportpers te worden geattaqueerd. Het liefst vertrekt hij meteen van de baan naar zijn hotel. Hij vertelt zijn verhaal wel met gloedvolle parades met het racket. Dat is zijn vak, daarmee moet hij geld verdienen. Hij treedt daarmee in de voetsporen van een illustere voorganger, Rod Laver. Ook deze Australiër, die Wimble don viermaal won, was verbaal geen hoogvlieger, maar op de baan presteerde hij des te meer. Wellicht dat Borg op deze coryfee doelde toen hij antwoordde op de vraag wat nu zijn doel voor de toekomst was; „Eén van de groot ste spelers aller tijden worden". Opmerkelijk Zo simpel ligt dat bij Björn Borg. Het enige opmerkelijke dat hij na het veroveren van zijn titel vertel de, was dat hij zich zelden eerder tijdens een partij zo moe had gevoeld. En dat was opvallend, want kijken naar de verrichtingen van de Zweed deed nu niet on middellijk de conclusie ontstaan, dat Borg matig acteerde. Hij kwam hooguit wat minder naar het net dan anders, maar dat was dan ook het enige waaruit enigs zins kon worden afgeleid, dat Borg niet in zijn allerbeste doen was, toen hij tegen Connors aantrad. „Ik was geestelijk nog vermoeid van de partij tegen Gerulaitis", verklaarde hij. „En dat voelde ik in mijn benen". Het was. zoa.. gezegd. Björn Borg nauwelijks aan te zien. De Scandinaviër was inder daad wat minder agressief mis schien dan gebruikelijk, maar dat leek meer op takttek te duiden dan op vermoeidheid. Hoewel Connors later verklaarde dat er van enige vorm van spelconcept van beide zijden geen sprake was geweest. „Als de twee topspelers van de wereld tegen elkaar spelen is dat niet nodig. Dan speel je je eigen spel", aldus Connors. Dat weet de Amerikaan en dat leidde tot zijn ontmaskering. Want Jimmy Con nors, door de heren die daarover gaan aan de top van de plaatsing slijst gezet op grond van zijn repu tatie, is als zijn agressieve spel niet op rolletjes loopt, een speler uit een dozijn. Björn Borg onder streepte dat door te verklaren; „le dereen kan Jimmy verslaan". te zijn weggevallen. Terugschake len naar een wat behoudender strijdwijze, zoals Borg dat zo ver bluffend goed kan, is Connors vreemd. De ballen moeten naar de hoeken, dat is, eenvoudigweg ver taald, zijn devies. De Amerikaan betaalde tol voor die tekortkoming. Hoewel hij desondanks nog ver reikte. Want wat Connors ondanks het feit dat hij bewees minder compleet te zijn dan de uiteindelij ke nieuwe kampioen, nog presteer de, verdiende bewondering. Bijvoorbeeld in de vijfde set. Nadat Connors de eerste reeks met sterk spel (6—3) naar zich had toe ge trokken. waarna Borg terugsloeg met 6—2 en 6—1, en Connors vervolgens de vierde set met 75 inpalmde, kwam de Amerikaan met maar liefst 40 achter te staan. Niemand gaf meer een dollarcent voor zijn kansen, maar toen stond daar ineens weer de tegenstander die iedereen vreest. Connors, wiens forehand overigens aan kracht lijkt te hebben ingeboet, overleefde twee kansen van Borg op 5—0, waarna het wonderbaarlij ke herstel volgde. Het werd alsnog 44 en er kon ineens weer van alles gebeuren. De Amerikaan blaakte van strijdlust en de wijze waarop hij zichzelf nog eens sa menbalde beloofde weinig goeds voor Borg. Maar een dubbele fout van Connors bedierf alles voor hem. Hij scoorde daarna geen punt meer en Borg kon zijn twee de titel in ontvangst nemen. Borg in actie. Laag vanaf de grond retourneert hij de Jimmy Connors fraai in beeld gevngen. Al voorover vallend doet hij een poging de bal naar Connors. keihard geslagen bal terug te slaan. Breekpunt Beperkt Zaterdag bleek weer eens dat Jim my Connors met alle respect ei genlijk een beperkte tennisser is. De 24-jarige miljonair is niet in staat een wijziging in zijn spelpa- troon aan te brengen als de om standigheden daar aanleiding toe geven. Hij blijft furieus jagen op elk punt, ook als zoals in de finale tegen Borg zijn volley bijna uit zijn slagenrepertoire lijkt „Die dubbele fout was het breek punt", vertelde een tameli|k on aangedane Connors later. „Als Ik die negende game In de vijfde set niet zo slecht had gespeeld, had ik dlc partij ook kunnen winnen. Het was des te meer onbegrljpe- :'"t, omdat Ik het eerste punt In die game zo goed scoorde". Björn Borg, die voor het eerst iets van zijn emoties toonde in de laatste game van de vijfsetter (- toen hij een halve ace sloeg waar door hij op 40—0 kwam en drie matchpoints verdiende -) gaf toe dat de dubbele fout voor hem zeer voordelig was geweest. „Toen het 44 was geworden zag het er erg moeilijk uit", aldus de Zweed. „Vooral omdat ik daarvoor die twee kansen op 5—0 niet had benut. Anders was het waarschijn lijk 6—0 geworden". Björn Borg verklaarde erg blij te zijn met zijn tweede achtereenvolgende titel, waarmee hij zich op een lijn plaatste met sterren van de laatste twintig jaar als New- combe (70/71), Laver (68/69en 61—62), Emerson (64/65) en Hoad (56/57). „Dit is de zege, waarmee ik het gelukkigst ben. Het was een goede partij, net zo goed als vorig jaar tegen Nastase, alleen zwaarder. Ik vind dat ik nu nummer één in de wereld ben". Waarvan akte. FRANK WERKMAN NAIROBI Tot grot» ergernis van atletlekofflclals van de Verenigde Staten en Kenia proberen Amerikaanse unlverslteltstralners door het aanbieden van aantrekkelijke studiebeurzen atleten van wereldklasse uit Kenia over te halen naar de Verenigde Staten te emigreren. In het afgelopen jaar zijn meer dan tien lopers op het aanbod Ingegaan. Verscheidene Amerikaanse universiteiten zijn nogal ontstemd naar aanleiding van de Indoorkampioenschappen voor studenten In Detroit. Daar overheersten de Keniase atleten dermate, dat zij de universiteiten van de staten Washington en Texas aan respectievelijk de eerste en tweede plaats hielpen. van de eerste atleten, die 2ich in de Verenigde Staten vestigde en nu sportjournalist is, zegt: "De atleten, die Kenia enige faam heb ben bezorgd en in het land zijn gebleven, gaat het in het maat schappelijke leven niet zo best. De Kenianen hebben de talenten en de Verenigde Staten heeft de mid delen. En als die atleten hier goe de prestaties leveren, heeft hel land ook recht op die faam". Hij wees erop dat atleten a!s Mike Boit, Wilson Waigwa en Henry Ro- no hun prestaties aanmerkelijk ver beterden nadat zij zich in de Ver enigde Staten hadden gevestigd. Amerikaanse critici zeggen dat door de aanwezigheid van buiten landers het plaatselijke talent geen kans meer krijgt. Jim Busch, coach van de universiteit van Califomië in Los Angeles, zei: "Het loopt uit de hand. Veel Amerikaanse kinde- i ren krijgen nooit de kans te win nen of zelfs uit te komen in hun eigen nationale kampioenschap pen vanwege die buitenlanders". Eén van zijn collega's, Bob Kit chens, van de universiteit van Te xas (met enkele Kenianen), vindt echter: "Als ik wil dat Amerikanen het op de Olympische Spelen iets bereiken, moeten er internationale wedstrijden zijn. De meeste Ameri- 1 kanen komen daar niet aan toe Ook Mike Boit zwichtte voor een vette studiebeurs in ,enzj hifr ®en p33' d,e Amorika goede buitenlanders hebben Het is niet bekend of er regels Isaiah Kiplangat. de secretaris van die aan die studiebeurzen verbfln- kómen om het aantal buitenlan- de Keniase atletiekbond, zegt daar- den zijn om te kunnen beoordelen ders in universiteitsteams te beper- over: "Het is een ernstige zaak dat of deze atleten een aanwinst zijn ken. Daarom ziet het ernaar uit dat wij op deze manier onze topatleten als ze terug mochten keren". het totaal van vijftig Keniase atle- verliezen. Het wordt tijd dat we de De atleten zelf zijn blij met de ten, dat al in de Verenigde Staten voorwaarden eens onderzoeken, geboden kansen. Philip Ndoo, één is. gestaag zal groeien. LONDEN Canada, Mexico, Venezuela en het Caribisch gebied hebben zich teruggetrokken van deelneming aan de Noordameri- kaanse zöne van het toernooi om de Davisbeker voor tennislan- denploegen. Een woordvoerder van de Internationale Tennisfederatie (ILTF) maakte in Londen bekend, dat de vier landen van deelneming afzagen, omdat zij in de zelfde zóne waren ingedeeld als Zuid-Afrika. De beslissing werd juist op tijd voor de loting genomen, zodat tegen de betrokken landen geen straffen uitgevaardigd kunnen worden. In de Noordamerikaanse zóne zijn nu drie landen overgebleven: Zuid-Afrika speelt tegen Colombia en de winnaar ontmoet in de finale de Verenigde Staten. AMSTERDAM De Zweed Mlkael Wendberg is zaterdag tijdens het jeugdtoernooi In Amsterdam, Internationaal Jeugdtennlskam- ploen van Nederland geworden. Hij versloeg In de finale van de b-groep (t/m 18 Jaar) da Weatduitser Damier Karetic met 6—1, 6—2. Bij de meisjes bleef de titel in Nederland. Marian van der Torre versloeg in de finale van de B-groep (t/m 18 jaar) de Britse Debbie Jevans met 6—3, 6—4. Opvallend was dat Marian van der Torre ook de finale won in de C-groep (t/m 16 jaar), nu van de Zweedse Lena Sandin met 1—6, 7—5, 7—5. De uitslagen van de finales van het internationaal jeugdtoernooi van Amsterdam zijn: A-groep jongens (t/m 21 jaar): Huub van Boecel (Ned) - Myron Pushyk (Aus) 6—1. 5—7. 0—6) A-groep meisjes (t/m 21 jaar), Marcelle Mesker (Ned) - Jerry Fenwick (Aus) B-gróep^óngens (t/m 18 jaar): Mikael Wendberg (Zwe) - Damier Keretic (WDI) 6—1,6—2 B-groep meisjes (t/m 18 jaar): Marian van der Torre (Ned) - Debbie Jevans (GBr) 6-3. 6—4. C-groep jongens (t/m 16 jaar): Hans Simonsson (Zwe) - Frank Janssen (Ned) 6—0, 57, 6—2. C-groep meisjes (t/m 16 jaar): Marian van dar Torre (Ned) Lena Sandin (Zwe) 1^^, 7—5, 7—5. D-groep Jongens (t/m 14 jaar): Norbert Salari (Ned) René Moos (Ned) 6-4,6-2. D-groep meisjes (t/m 14 jaar): Miriam de Groot (Ned) - Mariene de Wouters (Ned) 6—4,6-3.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 18