Andretti op valreep „stotterende" Watson Mario langs Succes terug bij stal Geran door overwinning Prince jack Pikeurs weer met programma bomvol attracties Wil Hartog weet niet opnieuw te verrassen SPORTTRIBUNE i wmsn Zege voor Ros de Giaxa de Salvi in Luxemburg Heikki Mikkola praktisch zeker van wereldtitel GERARD ROND VERDER ACHTER OP RAHIER Harvey Smith neemt nog elfduizend Mark mee PAARL D WINT SWEEPSTAKES MERRIES Topavond in Hilversums Sportpark PAGINA DYON Mario Andretti la door een zege in de Grote Prl|a van Frankrijk de Oostenrijker Nlki Lauda tot op één punt genaderd in de strijd om het wereldkam pioenschap der coureurs. De 37- jarige Amerikaan triomfeerde met zijn Lotus op het circuit van Dyon na felle strijd met de zes Jaar jongere Ierse Brabham-rijder John Watson. De strijd over tachtig ronden op het 3800 meter lange circuit kreeg het mooiste slot dat de 80.000 toeschouwers zich maar konden wensen. Het tweegevecht tussen Watson en Andretti had een adem benemende ontknoping. Na drie kwart van de race was het verschil tussen leider Watson en Andretti geslonken tot slechts anderhalve seconde. James Hunt, die derde lag, volgde op zestien seconden. Tot vijfmaal toe viel de Amerikaan in die slotfase aan. Steeds tever geefs. In de laatste ronde had de Lotusrijder eindelijk succes. Zo krap had Watson zijn benzine voorraad bemeten dat hij in de uitrijronde stil kwam te staan. Aanvankelijk moest Andretti, veruit de snelste coureur in de training, met de vierde plaats genoegen nemen. De McLaren van de Brit James Hunt was het snelste weg. SCHRECKSBACH - Gerard Rond la gisteren tweede geworden in de Grote Prijs van West-Dults- land, tellend voor het wereldkam pioenschap motorcross in de 125 co-klasse. De zege was voor de Belg Gaston Rahler, die in belde manches zonder bedreigd te zijn triomfeerde. Rond werd In beide htten tweede. Rahler heeft door zijn zege In de Westdultse wed strijd te Schrecksbach zijn leiden de positie in het klassement om de wereldtitel versterkt Rond, die Hij werd gevolgd door de Brabham van Watson en de Ligier van de Fransman Laffite. Al bij de vijfde doorkomst kwamen Watson en An dretti als eerste en tweede voorbij de tribunes. Na een kwart van de race bedroeg het verschil tussen tweede is, heeft een achterstand van 47 punten. De uitslagen: Eerste manche: 1. Rahier (Bel.) met Suzuki de 19 ron den in 45.32.2. 2. Rond (Ned.) met Yamaha 45.36,2.3. De Roover (Bel.) met Beta 46.21,2. de leidende boliden zes seconden. Op dat moment volgde ook Hunt op korte afstand. Laffite, Nilsson en Lauda hadden een achterstand van een kwart minuut. Daarna be gon Andretti zijn opmars. Hij had evenwel veertig ronden nodig om 1. Rahier 19 ropden in 45.37,1, 2. Rond 45.47,8, 3. Massant (Bel.) met Yamaha 46.38,1, 4. De Roover. Eindstand: 1. Rahier 2 pnt, 2. Rond 4 pnt, 3. De Roover 7 pnt, 4. Massant 8 pnt. Stand in de competitie om het wereld kampioenschap: 1. Rahier 195 pnt, 2. .Rond 148 pnt. 3. De Roover 121 pnt. het gat vrijwel te dichten. Bij het ingaan van de zestigste ronde lag de Lotus op anderhalve seconde. Hunt had het tempo van de Ameri kaan niet kunnen volgen en had inmiddels een achterstand van zes tien seconden. FRANCORCHAMPS - Wil Her tog Is er gisteren niet In ge slaagd de internationale concur rentie In de 500 cc-klasse van een Grand Prix-race opnieuw te verrassen. De man uit Abbe- kerk, die acht dagen eerder de zwaarste klasse van de Asser TT opeiste, was ook in de Grote Prijs van België snel weg. Titel houder Barry Sheene nam de kop. De coureur uit Groot Brlt- tannië bracht zijn Suzuki zege vierend over de streep. Wil Har- Benzine Watson moest in de laatste fase van de race zoveel van zijn wa gen eisen om Andretti voor te kunnen blijven dat hij meer benzi ne verbruikte dan berekend was. tog kreeg last van een slecht lopende motor. Hij viel terug en ging als zevende door de finish. Barry Sheene zorgde voor een De champagne spuit in "de overwinning. De stotterende motor leverde geen maximaal vermogen meer. Mede daardoor ging de Lotus van Andretti, die zijn derde Grand Prix-zege van het seizoen boekte, zo'n anderhalve seconde voor de Brabham van Watson door de finish. Oud-wereldkampioen Niki Lauda verdiende aan zijn vijfde plaats in de wedstrijd twee punten voor de wereldtitel. Hij nam daardoor de leiding in de strijd om het kam pioenschap. De Zuidafrikaan nieuwe snelste ronde. Hij reed die in 3 minuten 30,3 seconde, wat neerkomt op een gemiddelde snelheid van 220,720 kilometer per uur. Een moyenne dat nog lucht. Andretti viert zijn Scheckter, voor de Franse Grand Prix eerste, en Andretti delen dan de tweede plaats. Na de negende van de zeventien races tellend voor het wereldkampioenschap is de stand in de competitie om de wereldtitel der coureurs (Formule 1-ren- wagens): 1. Niki Lauda (Oos) 33 pnt; 2. Mario Andretti (Vst) en Jody Scheck ter (Zaf) beiden 32 pnt; 4. Carlos Reute- mann (Arg) 28 pnt; 5. Gunnar Nilsson (Zwe) 16 pnt; 6. Jochen Mass (Wdl) 14 pnt; 7. James Hunt (Eng) 13 pnt; 8. Patrick Depailler (Fra) 10 pnt; 9. Jac ques Laffite (Fra) 9 pnt; 10. Emerson Fittipaldi (Bra) 8 pnt. nooit in een motorrace op het circuit van Francorchamps werd bereikt. Het was overigens helemaal een goede dag voor de titelhouders, die het in het begin van het seizoen over het algemeen niet al te goed hebben gedaan. De Italiaan Pier Paola Bianchi zege vierde in de 125 cc-klasse. De Italiaan Walter Villa, kampioen in de 250 en 350 cc-klasse, eiste in België de kwart literklasse op met zijn Harley Davidson. LUXEMBURG Ros de Glaxa de Salvi heeft gisteren In Luxemburg zijn leidende positie in de strijd om het Nederlands en het Bene- luxkamploenschap Formule Ford 2000 versterkt. De rijder van het Old Barber's Raclngteam leidde de gehele race, die ging over vijftien ronden. HIJ had toen de zwarl-wlt geblokte vlag viel een voorsprong van 200 meter op Art hur van Dedem. De uitslag is: 1. Ros de Giaxa de Salvi (Old Barber's), 2. Arhur van Dedem (Brut), 3. Michael Blekemo- len (F en S), 4. Ric van Kempen (Old Barber's). 5. Maarten HEnne- man (F en S), 6. Jim Vermeulen (Audio Sonic). Stand Nederlands kampioen schap: 1. Ros de Giaxa de Salvi 106 punten, 2. Michael Bleekemo- len 87, 3. Jim Vermeulen 59, 4 Maarten Henneman 56, 5. Ric van Kempen 50. Stand Benelux-kampioenschap: 1. Ros de Giaxa de Salvi 97 punten, 2. Michael Bleekemolen 87, 3. Art hur van Dedem 49, 4. Desiree Wilson 46, 5. Ric van Kmepen 42. FARLIEGH CASTLE - De Fin Heikki Mikola is na de Grote Prijs van Engeland 500 cc. motorcross praktisch zeker van de wereldti tel. Met nog drie races te rijden België, Luxemburg en Zwitser land heeft hij een voorsprong van 50 punten op de Nederlander Gerrit Wolsink, die op zijn beurt een 14 punten-marge heeft met de Belg Roger de Coster. De Belg had in Farleigh met pech te kam pen eo kon geen van beide man ches uitrilden. De uitslag is: 1e manche: 1. Brad Lackey (VS) Honda. 2. Gerrit Wolsink (Ned) Suzuki. 3. Bengt Aberg (Zwe) Yamaha. 4. Herbert Sch- mitz (WDI) Maico, 5. Andy Robertson (GB) Husqvarna, 6. Bob Wright (GB) Maico. 7. Adolf Weil (WDI) Maico, 8. Haakon Andersson (Zwe) Montesa. 9 Ivan van de Broek (Bel) Maico. 10. Jaak van Velthoven (Bel) KMT. 2e manche: i. Heikki Mikkola (Fin) Yamaha. 2. John Banks (GB) CCM, 3. Graham Noyce (GB) Maico, 4. Lacky, 5. Andersson, 6. Van Velthoven, 7. Ro bertson. 8. Van de Broek. 9. Jeffrey Mayes (GB) Maico, 10. Wolsink. Stand wereldkampioenschap: 1. Mikko la 220 punten, 2. Wolsink 170, 3. Roger de Coster 156, 4. Lacky 140, 5. Schmitz HILVERSUM De pikeurs kwamen vorig jaar bij het organiseren van hun feestmeetlng ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van hun vereniging enorm sterk voor de dag. Over de topavond in het Hllversumse sportpark Is nog lang gesproken. De feestcommissie van vorig jaar had de smaak te pakken en heeft voor morgenavond weer een prachtig programma op papier, met steun van vele sponsors. AKEN Ter afsluiting van het internationale rulterlestlval In Aken heeft de Brit Harvey Smith gisteren met Graflttl de grote prijs van Aken voor springruiters ge wonnen. Dit leverde hem een be drag van 11.000 D-mark op. Smith, ook als worstelaar en zan ger bekend geworden, bleef in de tweede barrage de beheerste routi nier en nam alle hindernissen zon der fouten. De 29-jarige Spanjaard Luis Alvarez-Severa slaagde daar met Val de Loire niet in. Deze combinatie maakte een fout op de laatste hindernis, een muur. Derde werd de Ier Eddie Macken met. Boomerang en vierde de Ameri kaan Michael Matz met Sandor. Bij de eerste tien ruiters plaatsten zich geen Nederlandse deelne mers. Trouwens, ook de Westduit sers deden het mdtig. Gerd Wilt- fang kwam als beste Westduitser met Davos niet verder dan de achtste positie. Reden voor Alwin Schockemöhle, die zijn carrière heeft beëindigd, om te verklaren: „Weliswaar hebben we in Aken een prachtige overwinning behaald in de landenprijs, het neemt niet weg dat er individueel geen West- duitse fuiter meer aan de top staat. Als we niet oppassen worden in de naaste toekomst de laatste top paarden. die we nog hebben, door rijke buitenlanders, vooral uit Ne derland, opgekocht". Op de laatste dag eindigde Henk Nooren met Funest als tweede in een internationaal springconcours. Winnaar werd de Ier Eddie Macken met Kerrygold. Anton Ebben behaalde zaterdag met Jumbo Design een vierde plaats bij het „Glücksspringen". Deze wedstrijd werd gewonnen door de Engelsman Harvey Smith met Graffiti. Bij de grote dressuur- wedstrijd behaalde de Nederlandse ploeg een derde plaats achter West Duitsland en Zwitserland. In dividueel winnaar werd de Zwitser se Christine Stückelberger met GranaL WASSENAAR De pure draf- sportliefhebbers waren gister middag In Groningen waar de jaarlijkse generale voor de der by was, de Sweepstakes voor de merries en de hengsten. Paarl D. van de Haagse stal van Gerard van der Elshout won in handen van Jan van Dooye- weerd bij de merries In de prachtige kllometertljd van 1.22.5. De zege van Paarl D., die in de laatste bocht de leiding overnam van Passiana, is niet in gevaar geweest. De merrie won met overmacht voor Patty Zora (Ma- nus Bouwhuis) en Passiana (Wim Velis). Bij de hengsten was de Hilversumse Maria Poort de snel ste met Prizefighter, voor Panam (Jan Wagenaar), Perino S (Stef van Dooyeweerd) en Paljas Han over met de Hagenaar Carel Roo- denrijs. Op een toch druk bezocht en warm Duindigt trokken de drie rennen de meeste aandacht. In de Home Leapprijs was Erik Bloem wat is deze jockey de laatste tijd goed op dreef de grote verrassing met Prince Bal- bo. Dit paard van stal Nuy is sinds kort in training bij Neder lands tweede vrouwelijke beroep strainer Patty van Bloemen Waanders die vorig seizoen kam pioene was bij de amatrices en haar vak uitstekend verstaat. Prince Balbo bracht winnend 29,50 voor één. Toni Treanor kwam op Flying Jinks op de tweede plaats, voor Albatros. De grote favoriet, Great Surprise, moest met John Smith in het zadel genoegen nemen met een vierde plaats, nadat de vierjarige merrie lang aan de leiding was geweest. De Prijs van Duindigt, de tweede ren, was van behoorlijk allure. Ook hier een verrassende ont knoping. Een jockey met vorm won, in dit geval de veteraan Frans Vandeuren met Londen- town van de Noordwijkse eige naar-trainer de heer Dee. Pfalz- gruss met Lanchbury kwam op de tweede plaats voor de grote favoriet en derby-winnaar van vo rig jaar, Frances Hope met Toni Treanor die lang uitzicht heeft gehad op de overwinning, maar het met de eindstreep in zicht onder de belasting van 65 kilo liet afweten. Een tweede favoriet, Elan met John Smith, stelde eveneens teleur met een vierde plaats. In de Beker der Amateurs kwa men maar vijf volbloeds uit de startboxen. Gilseng, met slechts 61 kilo en in het zadel de Was- 3enaar8e Margot van Dijk, was op papier het paard van de koers. Maar Margot kon de krachten van deze moeilijke merrie niet goed verdelen. Lang was Gilseng met grote voorsprong aan de leiding, maar zakte de laatste meters weg tot de vierde plaats. De zege ging naar Tjitske van der Sluis met het paard Prince Jack van de Wassenaarse stal Geran. Deze stal kon dit succesje best gebrui ken, want het gaat de paarden van Ger de Kroes en trainer Joep Dekkers de laatste tijd niet erg voor de wind. De ommekeer is echter met de Derby van komende zondag in zicht. Stal Geran brengt dan drie paarden in de baan: Rober Wete- mans met Fair Hunter, Chris Van deuren met Country House en zijn vader Frans met Great Hero. Gistermiddag kwam de vrouw van Chris Vandeuren in de ama- teurren op de tweede plaats met Jamberdeen. Prince Jack had in deze ren echter wel het geluk om alles langs de reling te kunnen doen en mocht de laatste vijf honderd meters, zelfs binnendoor naar de overwinning. Bij de dravers zegevierde Kinglet O met gastpikeur Cees Imming in het internationale hoofdnum mer en boekte eigenaar, rijder en trainer Glimmerveen een prachti ge overwinning met Otilda in de Apeldoornprijs. ARTHUR VAN RIJSWIJK De Fair-meeting gaat om vijf uur al van start. Er is geen koers waarvan de eerste prijs minder is dan vijfduizend gulden. In de Mijl van Hilversum komen grote cracks aan de start. Sören Nordin ver schijnt in de baan met de vijfjarige hengst Wiretapper, het Zweedse paard dat tweede was in de Grote Prijs der Lage Landen achter Belli- no II. Voorts Faro. vorig jaar Win naar van het Europees kampioen schap der vijfjarigen, het Deense paard Osiris Salar, Gilbert Mariens uit België met het Franse paard Connetable en een andere Zweed se favoriet de wondersprinter met een Amerikaans record van 1.12.8, Pershing, met op de sulky Lind- stedt. Giel van der Togt komt voor het eerst in Nederland aan de start met zijn nieuwe Amerikaanse im port Speedy Pay Day en de Neder landse stallen strijden in deze mijl met o.a. Manza Buitenzorg en Speedy Volita. In de Erasmus BV-prijs start een prachtige strijd te wachten tussen Kameraad en Kees Verkerk. De prominenten strijden in de Gallan t's Farmprijs. Hierin starten Aad Mansveld, de nieuwe Feijenoorder, achter Marjon Hess, Wim van Ha- negem met Kahinga, Leo van der Kroft met Mai Regina en favoriet Hugo Hovenkamp. achter de West- landse Morning Star. Makore du Bois met de oud-Feijenoordtrainer Ben Peeters en Loena met de hockeyinternationaal Maarten Sik- king zijn outsiders. Dit programma heeft een waardige omlijsting. Zo is er een match deux ovér 1600 meter in twee heats tussen de Europese kam pioen Jan Wagenaar en de oud wereldkampioen John Fromming achter twee nog nader aan te wijzen paarden. Voorts is er een wedstrijd achter derny's tussen de veelvoudig wielerkampioen van Nederland, Klaas 8alk, en de win naar van de Tour de France 1967. Jan Janssen. Veel muziek, majoret tes en een demonstratie parachu tespringen, completeren de mee ting. Het koersprogramma is rond half elf afgelopen. De avond wordt dan voortgezet in de Expohal waar de koersbezoekers welkom zijn tot 's nachts half twee op een koers-dan- sant met medewerking van beken de artiesten. Onze tips voor een van de belang rijkste drafmeetings van het jaar: OE WIT VLEESSNACKSPRIJS: 1Oakes D, 2. Nutterl Norton, 3. Ona van Neer beek en outsiders Oble van Elsene en Narciso Tefka. DISKO TRANSPORTPRIJS: Petra Kid, 2. Peter Snell. 3. Pepijn en outsiders Peter Victoria en Prins Buitenzorg. NATIONALE SCHILDERSWERKEN- PRIJS: 1. Nanouk, 2. Nevada K. 3. Maarten D en outsiders Nicky Norton en Mascotta. SPRINTERSPRIJS OER 4-JARIGEN: 1 Olaf Prlde, 2. Orange Bowl, 3. Olympia Hanover en outsiders: Opulent Priüe en Orma Pride. BRABANTIAPRIJS: 1. Nescio. 2. Ma- non, 3. Nozem D en outsiders: Nevil Fez en Nono Norton. OE MIJL VAN HILVERSUM: 1. Wiretap per. 2. Pershing, 3. Faro II, outsiders Speedy Volita en Manza Buitenzorg. ERASMUS BV-PRIJS: 1. Kameraad. 2 Kees Verkerk. 3. King Hollandia en outsiders: Katanja en Maestro Cavaljos. GALLANTS FARMPRIJS: 1 Morning Star (Hugo Hovenkamp AZ'67). 2. Mar jon Hess (Aad Mansveld-Feyenoord). 3 Mai Regina (Leo van der Kroft) en outsiders: Makore du Bois (Ben Pee ters) en Kahinfla (Willem van Hanegem. AZ'67). FORTUNA HOEVEPRIJS: 1 Lloyd, 2 Leonieke. 3. Le Cup Areta en outsiders Kwikstaart A en Ka Anjo. PALAIS DES SPORTSPRIJS: 1. Ormano W. 2. Nico. 3. Otelha Hanover en outsi ders: Olex Kandia en Nina. ARTHUR VAN RIJSWIJK De vlag valt. Marlo Andretti gaat als eerste over de finish, nadat Watson In de 79 ronden oo kop had aeleaen. Nek-aan-nek race tussen Vandeuren en Launchbury. Vandeuren (links) zou de strijd uiteindelijk winnend afsluiten. Moment tijdens de strijd om formatie de bocht uit. de Prijs van Duindigt. Het veld komt nog in gesloten

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15