Friese regenboog' zeilers laten Hollanders achter zich Beste seizoentiid van Mennea op 200 meter Liliane Mandema royaal onder limiet voor Rusland Geen verrassingen bij jeugd roeien Sterke prestatie Finse tienkamper SPORTTRIBUNE Van Aanholt zeiltitel Laserklasse Windstilte ZIJDELINGS LEIDSE COURANT PAGINA 13 De Regenbogen hadden slechts nu en dan de wind in de zeilen. Het werd dan ook een „eindeloze drijfpartij". AMSTERDAM Dit weekeinde zijn op de Bosbaan de slotwedstrij den voor de senior-roeiers en tevens de nationale kampioenschap pen voor de Jeugd gehouden. Bij de Jeugd zegevierden over het algemeen wel de verwachte winnaars. Zo won de vier van het Arnhemse Jason met grote voorsprong In de gestuurde vier. Slag Roland Hameteman won nu met Paul Lagro ook nog eens in de twee zonder stuurman. Ric was met Marc Enke en Dominique van Ewijk de verwachte dubbel-twee winnaar. Göbel van de Hoop won met overmacht in de skiff. De combinatie Ric/Nautilus/De Hunze werd totaal niet bedreigd in de dubbel-vier. Bij de meisjes boekte Jacqueline Stevels een dubbel succes door in de skiff en in de dubbel-twee met Sjoukje de Bie te zegevieren. De vier van LAGA toonde op de slotwedstrijden van de seniores nog eens duidelijk aan momenteel aan de top van het Nederlandse senior-veld te staan. In de vier met stuurman was het nog een harde strijd tegen Phocas, maar in de vier zonder stuurman waren de Delftenaren ongenaakbaar. Aegir en Phocas wonnen wel twee keer zeer duidelijk in de acht. ENKHUIZEN De Groninger Cor van Aanholt is gisteren winnaar geworden van de strijd om de open Nederlandse zeiltitel in de Laserklasse. In de wedstrijden, die het afgelopen weekeinde op het IJsselmeer bij Enkhuizen werden gehouden, werd hij eerste, derde en derde. Naar de strijd om de wereldtitel, die in Brazilië wordt gehouden, worden afgevaardigd Van Anholt, Neelemans en Rutgers. De gebroeders Joop en Robbert van Werkhoven beheersten de strijd om het open kampioenschap in de 470-klasse. Er werd gevaren op het IJsselmeer bij Medemblik. De zeilers uit Bloemendaal brachten alle drie races op hun naam. Pietro Mennea kan zegevierende de armen in de lucht heffen. Zijn prestatie mocht er dan ook zijn. Dit seizoen legde nog niemand de 200 meter sneller af. Op het Friese Pikmeer is zaterdag het jaarlijkse skütsjesilen begonnen. Door het gebrek aan wind kwamen de grote, imponerende schepen, slechts langzaam vooruit. Ën dat wilde in de nauwe doorgangen nog wel eens voor een opstopping zorgen. Liliane Mandema ..nog in vorm.. WARMOND De Friese Regerv boogzellers hebben zaterdag ook de vierde en laatste teamwed strijd tegen Holland gewonnen. De Friezen, die tijdens de eerste drie dagen van de 57ste Kaag- week reeds superieur bleken, we zen de Hollandse „concurrentie" nu met zes punten verschil terug. In het totaalklassement bereikte Friesland, mede door dit resul taat, een score van 135 1/4 punt, Holland bijna 40 punten meer Van een echte strijd was tijdens de laatste race nauwelijks sprake. De wind, op vrijdag nog zo na drukkelijk aanwezig de Kager- plassen bleken toen voor veel klei nere boten niet te bevaren liet het volkomen afweten. Het werd dan ook een eindeloze drijfpartij. Ter vergelijking: de race van vrij dag duurde één uur exact, zater dag werd na één uur de eerste boei pas bereikt. Die boei werd door de Friese teamleider Harry Amsterdam als eerste gerond. Amsterdam, die di- rekt bij de start op wonderlijke wijze twintig meter voorsprong pakte, zou ook de finishlijn als nummer één doorbreken. Hollan der Booy eindigde als tweede, de Fries Ter Beek als derde en Luut de Groot werd namens Holland vierde. Hoewel ook de strijd tussen de individuele Regenbogen geplaagd werd door een minimum aan wind, oogde deze wedstrijd toch aan zienlijk interessanter. Met nam het ronden van de zweilandboei lever de menig hoogstandje op. Nadat het veld deze boei tierend en scheldend had gerond, was duide- MILAAN Pietro Mennea, de Europese kampioen op de 200 meter, heeft zaterdagavond bij in ternationale wedstrijden in Milaan voor de beste wereldseizoenpres- tatie op de 200 meter gezorgd. De Italiaan liep de afstand in 20,11 seconden. Mennea, die het Ita liaanse record verbeterde, werd door de 20.000 toeschouwers langdurig en luidruchtig toege juicht Hij versloeg de Olympische kampioen en Wereldrecordhouder op de 200 meter, Don Quarrie. De Jamaïcaan noteerde 20,41 secon den. De Amerikanen Steve Wil liams (20,51) en Steve Rlddick (20,60) werden respectievelijk der de en vierde. Op de 800 meter kwam het op nieuw niet tot een duel tussen wereldrecordhouder en Olympisch kampioen Alberto Juantorena en Mike Boit. De Cubaan koos voor de 400 meter, die hij won in 45,58 seconden terwijl Boit op de 1500 meter zegevierde in 3.39.9. Dwight Stones, de Amerikaanse wereldre cordhouder hoogspringen, won zijn specialiteit met 2,27 meter voor landgenoot Rory Kotinek (2,18 m). Van zeer goed gehalte was ook het hoogspringen dames. De Italiaanse Sarah Simeoni werd eerste met 1,88 m voor de Cana dese springster Debbie Brill en Joni Huntley (Vst), die beiden de 1,85 m bedwongen. Mirjam van Laar (Achilles Top) eindigde als vierde met 1,80 m. De Franqaise Marie-Christine Debourse haalde dezelfde hoogte maar had minder foutsprongen waardoor zij vierde werd. De Roemeense Cornelia Po- pa werd zesde met eveneens 1,80 m. De Roemeense Natalia Mara- sescu won de 1500 meter dames in 4 minuten en 7.1 seconden. De Amerikaanse Francie Larrieu eind igde in 4.09.9 als tweede. Joke van Gerven (De Spartaan) kon het ho ge tempo niet helemaal volgen en werd na de Franqaise Dubois (4.13.4) vierde in 4.19.7. Prestatie Een voortreffelijke prestatie lever- lijk dat Hollander Jan van Staveren die niet meedeed met de team wedstrijden de eerste prijs over vier dagen zou gaan veroveren. Medekanshebber Luut Hof was bij de zweilandboei in de fout gegaan, en derde kanshebber Harry Am sterdam (hij zeilde sterk deze de Samson Klmombwa. De 21-jari- ge Kenlaan, die afgelopen don derdag In Helsinki het wereldre cord op de 10.000 meter verbeter de tot 27.30.47, deed het In Milaan eveneens uitstekend op de vijf kilometer. Hij won in 13 minuten §n 21.90 seconden, waarmee hij nu zesde week) kon Van Staveren eveneens net niet meer achterhalen. Eindstand: Holland—Friesland regenbo gen teamwedstrijd: 1. Friesland 135 1/4 punt. 2. Holland 179 3/4 punt. Eind stand regenbogen individueel: 1. Van Staveren (1. 1. 3, 7), 2. Harry Amster dam (1. 1, 3. 9), 3. Hof (2. 2, 2, 13). staat op de wereldseizoenranglijst achter Dick Quax (Nw-Zee, 13.19.4), Sulaiman Nyambui (Tan, 13.19.59), Nick Rose (13.20.6), Fil bert Bayi (Tan, 13.20.72) en Bren dan Foster (Eng, 13.21.18). De Ita lianen Luigi Zarcone en Franco Fava, die afgelopen woensdag in Helsinki al een voortreffelijke 5000 meter liepen, bleven in Milaan Bij de interlandwedstrijd Spanje— Zwitserland—Griekenland in Ma drid werden enkele goede presta ties verricht. Gonzalo Juliani (Spa) wierp 80,82 meter met de speer en zijn landgenoot Morillas sprong 2,16 m hoog. Zwitserland won de 4 x 100 meter in 39,8 seconden. In West-Duitsland werden de kam pioenschappen van de deelstaten gehouden. Wolfgang Killing sprong in Bonn 2,22 meter hoog. Bij dezelfde wedstrijden haalde Manfred Hüning 71,84 meter met maar weinig op deze prestaties achter. Zarcone werd tweede in 13.25.30 en Fava derde met 13.28.04. Rusland heeft het tweedaagse duel tegen de Verenigde Staten In Sotsjl met ruim verschil gewon nen. Zowel bij de dames (89-66) als bij de heren (118-105) waren de Russen veel te sterk voor de Amerikanen, die op vele onderde len slechts met de tweede of derde garnituur uitkwamen. Hoe wel de Amerikanen op de eerste dag nog enigszins gelijke tred konden houden, waren zij zater dag volkomen kansloos. Van de tien nummers die voor zaterdag op het programma stonden won nen de Russen er acht en van de zeven damesnummers eindig den er zes in een Russische over winning. Zege Voor de enige Amerikaanse zege bij de dames zorgde Jody Anders on, die bij het verspringen tot 6,68 meter kwam en daarmee de der de beste wereldseizoenprestatie leverde. Verder sprongen dit sei zoen alleen de Russin Irena Tlmo- fe|eva (6,74 m) In Sotsjl vierde met 6,36 m en de Roemeense Alina Gheorghlu (6,72 m). Een Russisch record kwam op naam van polsstokhoogspringer Vladimir Trifomenko, die zijn eigen record met twee centimeter verbe terde en op 5,59 meter bracht. Europees recordhouder hoogsprin gen Alexander Grigoriev won zijn specialiteit met 2,27 m, slechts drie centimeter onder zijn record. Ja cobs (Vst) en Senjoekov (Sow) haalden 2,24 m. Wereldrecordhoudster discuswer per Faina Veleva-Melnik wierp 68,60 meter en kwam daarmee dicht in de buurt van de beste wereldseizoenprestatie, die met 68,92 m op naam van de Oostduit- se Sabine Engel staat. de slingerkogel en sprong Ulrike Meyfarth 1,83 m hoog. In Dort mund sprong Sabine Serk 1,85 in hoog. In Ingelheim werd Andreas Ketterer hoogspring kampioen van Rijnland met 2,17 m. Bernd Sattler zorgde met 20.6 seconden op de 200 meter voor een Westduits, jeugdrecord. In Hamburg sprong Christa Striezel 6.47 m ver en bereikte Hans-Martin Lotz 70,98 meter bij het kogelslingeren. In Kassei sprong Hans Baumgartner 7,90 meter ver. ROOSENDAAL De Nederland se mels|e8ploeg heeft In Roo sendaal de drie landenwedstrijd tegen Zwitserland (87) en België (75) met ruim verschil gewon nen. De Nederlandse meisjes vergaarden 108 punten. De Ne derlandse jongens waren min der succesvol. Zij eindigden met 111 punten als derde achter Zwitserland (161) en België (128). Voor de Nederlandse jeugd was deze wedstrijd een van de laatste kansen om te voldoen aan de limieten voor de Europese jeugd kampioenschappen in Donetzk (half augustus). Karin de Nijs voegde zich vrijwel zeker bij de kandidaten die reeds zijn aange wezen. De atlete uit Zeeuw- Vlaanderen won de 1500 meter in 4.29,82, waarmee zij net onder de limiet (4.30.0) bleef. Vorige week had de Zeeuwse in Den Haag echter ook voldaan aan de eis voor de 800 meter. De beste prestatie bij de meisjes kwam op naam van Elly van Hulst (Lioni- tas). De Friese loopster won haar specialiteit in 2.05.96, waarvoor zij dan ook de prestatieprijs kreeg. Monique Jansen (Olympia '48) pakte de tweede plaats in 2.07.87. Een andere Haagse atle te, Liliana Mandema, voldeed royaal aan de eis op 400 meter. De Olympia '48-loopster won in 55,3 seconden, waarmee zij op nieuw onder de limiettijd van 56.00 seconden bleef. Bea Wiar- da, die in Donetzk bij het discus werpen uitkomt, hervindt haar oude vorm weer. De Friezin pas seerde de 50 meter grens weer eens met 50,98 meter. Elly van Hulst vertrok na de wedstrijden onmiddellijk voor een (trainings)- vakantie in Zwitserland. Zij zal niet deelnemen aan de Neder landse kampioenschappen, die van vrijdag tot en met zondag in Sittard worden gehouden en zal ook niet uitkomen in de Neder landse ploeg, die op 16 en 17 juli in Dublin start bij de halve finales van de strijd om de Euro pese beker. De 4x100 meter meisjesploeg, die in Roosendaal in 46,42 seonden over de streep kwam, zag de overwinning door diskwalificatie verloren gaan. Een voor Nederland uitstekend nummer was de 400 meter. Ste ven Meppelink (VLTC) won in 48,31 seconden voor B-junior Marcel Klarenbeek (48,77). Alle zes deelnemers bleven op dit onderdeel onder de 50 secon- dengrens. Nederland behaalde bij de jongens overigens maar drie overwinningen. Naast Mep pelink zegevierden Koen Gijsbers (800 m. in 1.51,29) en Peter van Leeuwen (verspringen 7.23 m.). Wat is zwaar? Op dezelfde dag dat Björn Borg en Jimmy Connors meer dan drie uur tennis ten, legde de competitielei der van het betaald voetbal, Jan Huybregts, de laatste hand aan zijn programma voor het seizoen 1977-1978. Een zwaar programma voor hen die uitverkoren worden het Oranjeteam te mogen dienen want zij zullen zes duels in zeventien dagen moeten spelen omdat de competitie de eerste weken niet alleen op zondag maar ook op woensdagavonden draait. Maar wat is zwaar? Ruim drie uur tennissen mag als zodanig worden aangemerkt. Twee atleten, die terecht door commenta tor Kuiphof als pure super stars werden betiteld, dwongen elkaar het uiterste te geven. En dat was bar veel. Welk een souplesse, kracht, inzicht, doorzet tingsvermogen, mentaliteit. Er staat een forse som op het spel, zal men geneigd zijn op te merken. Tijdens zo'n enerverende, hoog staande finale, hebben Wimbledonfinalisten niet eens de tijd daaraan te den ken. Dan zijn zij slechts de meestertennissers, die het publiek en miljoenen bij het tv-scherm vergasten op een duel dat waarschijn lijk nog zwaarder is dan een strijd om de wereldtitel boksen, die vijftien ronden van drie minuten duurt. Borg en Connors onder streepten nog eens welk een prachtige en vooral zui vere sport tennis is. Alles zelf doen, geen „chicanes" en vuiligheidjes. Pure sport, gedemonstreerd door twee superatleten die ten voor beeld kunnen strekken aan velen. Statiegeld Topambtenaren plegen voor hun opperste baas, de minister, redevoeringen sa men te stellen. Ook minister Boersma (Sociale Zaken) verheelde niet dat het ge schrift dat hij bij zich had toen hij vorige week het bestuur van de Stichting Ar beidszaken installeerde, was samengesteld door zijn rechterhand(en). Maar hij begaf zich al te graag op zijpaden en stond dan ook langer stil dan zijn speech aangaf bij het onderwerp transfersom, thans vergoe dingssom geheten. Zonder meer stelde de minister dat dit „statiegeld-systeem" moet worden afgeschaft bij overgaan van een speler naar een andere Nederland se club. Nuchter denkend zal de mi nister bij zichzelf hebben gedacht: betaald voetbal is een bedrijfstak die als zoda nig is erkend. Daarom ook is een CAO, hoe moeilijk ook te verwezenlijken want voetballers zijn andere werknemers dan de door- snee-Nederlander die „vas te werktijden" heeft, een normale zaak. Daarom ook zal het arbeidsbureau toe stemming moeten verlenen voor ontslag. Daarom ook acht de minister het trans fersysteem verwerpelijk. Geen directeur van een be drijf zal er ook maar een seconde over piekeren geld te vragen als zijn werkne mer in dienst treedt bij een ander. Zo bezien, en de lijn van de bedrijfstak doortrek kend, is er geen enkele re den anders dan de finan ciële want door verkoop van een speler wordt menigmaal een deficit bij een club opgeheven waarom het betaald voetbal een uitzonderingspositie in neemt. De minister kan evenwel rekenen op sterke tegendruk van de clubs in de betaalde sector, temeer omdat zij bij het invoeren van een CAO in menig ge val toch al een forsere duik in de dikwijls schaars ge vulde clubkas zullen moe ten doen, vooral de lager geklasseerden die gewend zijn minimale betalingen te verrichten. Tijdens de landenontmoeting Spanje-Zwitserland-Grieken- land zegevierde de Zwitser Bernard Vifian op de 1500 meter. Zijn tijd 3.49,8. HYVINGE De Rn Johannes Lahtl heeft bij een Internationale meerkampwed8tri|d In Hyvinge het Rns record tienkamp verbeterd. Lahtl vergaarde een totaal van 8006 punten. De Fin werd daarmee de negende atleet die dit seizoen de grens van achtduizend punten passeerde. De prestaties van Lahtl waren: 10.6 (100 m), 7,13 m (ver), 14,35 (kogel), 2,01 m (hoog), 48,9 (400 m), 15.0 (100 m horden), 42,82 m (discus), 4,00 m (polshoog), 65,90 m (speer) en 4.34.8 (1500 m).

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13