Spaans uitstapje van Levitan valt slecht Ifinstap ita&taai1 ah Itii Iran fifikan Hwwlddl vil mj KhIi llvlwvll Toch nog op tijd.... Na-kramp Van kilometer tot kilometer Vltorla Nadat Tourdirecteur Felix Levitan drie laar geleden bil een char ge van de Guardia Civil In de Spaanse stad Seo d'Urgel met een gummiknup pel tegen de grond werd geslagen, riep hl} uit: "Nooit meer zal de Tour de France Span/e aandoen." De vol gers van de Tour vernamen deze kreet van Levitan met groot genoegen. Want zil hadden In de algelopen laren vele, vele kilometers om moeten rijden, als de Tour het Baskenland aandeed en er weer eens wegen door de Baskl- sche separisten werden ondermijnd of als deze wegen door het strooien van honderden kilo's kopspijkers voor ren ners en automobielen onbegaanbaar waren gemaakt. Drie jaar lang heeft Levitan woord gehouden, totdat hij dit jaar zwichtte voor het geld dat de Spaanse frisdrankenfirma Kas, die al vele jaren een wielerploeg op de been brengt, bood voor de aankomst van een touretappe op haar fabriek sterrein in Vitoria. Levitan wist dat hij daarmee de Tourkaravaan in een gebied zou brengen, waar - zo heeft de ervaring geleerd - altijd het gevaar loert van een bomaanslag of andere wandaden door de ETA, de Baskische afscheidingsbewe ging. Toen de Tourkaravaan gistermiddag de Pyre neeën doorkruiste, zag men op de toppen van rotsen militairen en politie staan, gewapend met geweren. Hetgeen aan het sportieve gebeuren, dat de Tour toch voorstelt te zijn, een grimmig tintje gaf. Drie kilometers voor de Spaanse grens, tijdens de beklimming van de Col d'lspeguy, gebeurde dan wat velen verwacht hadden. Rostblokken Juist op het moment dat de reclamekaravaan daar passeerde, rolden plotseling van grote hoogte enorme rotsblokken met donderend ge- raad naar beneden. Twee toeschouwers werden gewond, van wie een naar een ziekenhuis moest worden vervoerd. Wonder boven wonder werd niemand van de reclamekaravaan getroffen. Volgens omstanders was deze sabotagedaad praktisch onder het oog van de politie, maar net nog op Frans grondge bied, gebeurd. Onmiddellijk begon de Franse politie een zoekactie in de bergen. Aan de Spaanse kant van de grens kwam de Guardia Civil in actie. De resultaten van hun opsporingen zijn nog niet bekend. Eenmaal op Spaans grondge bied kwam er later nog een melding dat ergens op de route naar Vitoria bommen geplaatst wa ren. Maar de Tourkaravaan hoefde ditmaal geen omweg te maken. Kennelijk was het een loos gerucht of had de Guardia Civil de bommen al onschadelijk gemaakt. Koude nacht De kwartiermakers van de Tour, onder wie het personeel van de Franse televisie, beleefden ook weinig plezier aan het Spaanse uitstapje van Levitan. Zij reizen altijd 's avonds laat vooruit naar de nieuwe étappeplaats, waar ze de nacht doorbren gen om dan 's ochtends vroeg met de opbouw van de podiums, de tribunes en het leggen van de noodzakelijke verbindingen voor radio en televisie te beginnen. Toen de ongeveer vijftig kwartiermakers 's avonds laat bij de Frans-Spaan se grens in Errazu, dat hoog in de Pyreneèen ligt. verschenen, waar tijdens de tweede werel doorlog een belangrijke "pilotenlijn" liep, bleek de grens te zijn gesloten. De douaniers waren niet bereid de kwartiermakers door te laten. Zij moesten in het gebergte de koude nacht door brengen in hun auto's. De vraag is nu of Felix Levitan voorgoed genezen is van zijn Spaanse avonturen, dan wel dat het geld toch boven alles gaat. Jean Nelissen PAU Het scheelde maar een half uur of Gerrie Knete- mann was hetzelfde overko men als de Spanjaard Se bastian Pozo na de proloog. Pozo was binnen twee uur niet in staat urine in te leve ren voor de antl-doplngcon- trole. Gerrie Knetemann was tij dens de tweede etappe van Auch naar Pau door het lot aangewezen voor de contro le. Knetemann wist dat niet, zijn ploegleider Post uite raard wel. Post wilde het zijn renner dan ook vertellen, maar voor hij daartoe de kans kreeg, was Knetemann, die met veel vertraging in een groep in Pau was aan gekomen, al naar het hotel gereden. Daar deed hij begrijpelijk na ruim acht uur op de fiets direct een plas. Kort daarna werd hij door Post gesommeerd naar de dopingcontrole te gaan. Gerrie Knetemann verkeerde daar anderhalf uur in moei lijkheden. Hij kon geen drup pel leveren, dronk het een en ander, hield zijn handen In een emmer water en pro duceerde nog ruim op tijd voldoende urine. mand er aan dacht te ontsnappen en op die manier de gele trui voor de ploeg behouden zou blijven". Het was echter een geweldige in spanning, die Kuiper zich getroost te. In de Tour komt men zo'n inspanning altijd later tegen. „Ach", zei Post, „ik til daar niet zo zwaar aan. Kuiper is kernge zond. En een renner die gezond is moet van zo'n inspanning snel herstellen. Belangrijker dan de li chamelijke vermoeidheid is dat Kuiper weer in zichzelf gelooft". Conditie Sinds zijn ernstige valpartijen in de Tour van vorig jaar (in de veertien de etappe naar Saint Gaudens en -in de vijftiende etappe naar Saint Lary), waardoor hij met een lichte hersenschudding de strijd moest staken, heeft Hennie Kuiper geen geluk meer gekend. Hij liep dit voorjaar een hardnekkige griep op die hem enkele maanden parten speelde en waardoor hij maar heel moeizaam in vorm kwam. Tijdens het kampioenschap van Nederland zag men dat Kuiper langzaam maar zeker in conditie kwam maar hij leed nog zichtbaar onder de mentale dreun die hij heeft gekre gen door de vermeende dopingaf- faire. Hij zou immers tot de positie ve renners in België behoren. La ter bleek dat zijn tweede urinestaal negatief reageerde en Kuiper dus vrijuit ging. Kuiper: „ik voelde ook de verminderde belangstelling als een miskenning. Toen ik wereld kampioen werd in Yvoire liepen de mensen mijn deur plat. Het laatste half jaar had bijna niemand meer aandacht voor mij". Bergkoning Peter Post is echter wel zo slim dat hij, ondanks de gele trui van Thurau, de kaart van deze op revanche bedachte Kuiper blijft spelen. Het Is Immers niet uitge sloten dat Hennie Kuiper, die 's lands eerste Olympische weg- kamploen werd (München 1972), straks ook als Nederlands eerste {bergkonlng de Tourgeschiedenis ingaat Zijn achterstand in het bergklasse- ment op Van Impe bedraagt slechts enkele punten. Daarom al leen al verzekerde Peter Post, zal ondanks Thurau alle aan dacht naar Kuiper uitgaan. Er zijn echter nog meer redenen. Men mag aannemen dat Thurau zijn laatste jaar voor Post rijdt. Hij heeft een fantastisch aanbod ge kregen van de Belgische sponsor „IJsboerke", met wie hij een voor lopig contract zou hebben geslo ten. Het is ook niet denkbeeldig dat Thurau het volgend seizoen de kopman wordt van een nieuwe Duitse equipe, waarin o.a. ook Claus-Peter Thaler zal rijden. Kuiper: „Ik wil niet over volgend jaar praten. Ik moest in de Pyre- neën gewoon voor Thurau rijden en de ploeg. Achteraf is mij geble ken dat ik daarmee goed heb ge daan. In één klap is de sfeer veel beter geworden. Wij hebben cham pagne gedronken op onze succes sen en we zijn weer kameraden. Wij hebben de gele trui en twee etappes gewonnen en jullie horen nog van ons". (Van onze verslaggever) VITORIA De Nederlandse wegkampioen Fedor den Hertog heeft tot dusver In de Tour onopvallend gereden. Den Hertog klaagt over kramp in zijn benen. Den Hertog: „Nadat Ik op de Adsteeg kampioen was ge worden, heb Ik In Limburg enkele feesten meegemaakt. Daar ontkom |e nauwelijks aan. Vervolgens moest ik naar de voorstelling van de Tourploeg in het westen van het land. Daarna begon de reis naar Frankrijk. Ik heb daardoor weinig geslapen en nauwelijks getraind. Daar be taal ik nu de rekening voor", zei hij In Vitoria. Den Hertog is echter niet ontmoedigd: „Ik kom wel terug, daar twij fel ik niet aan. Ik heb nog een paar dagen nodig eer Ik goed ga rijden. Dan probeer ik een etappe te winnen en dat moet er toch op zijn minst in zitten". VITORIA Voor veel wiel renners werd het weekend in de Pyreneën een ware Calvarietocht Hennie Kui per zal er met voldoening aan terugdenken. In het zware grensland tussen Frankrijk en Spanje, waar nevelslierten de dalen vul den en donderslagen te gen de rotsmassieven echoden, trad Kuiper dit jaar voor het eerst en op een geweldige manier uit de anonimiteit. Op de top pen van de hoogste cols duelleerde hij met de be ste klimmer, Van Impe, en dwong hij de Tourwinnaar 1976 tot grote inspannin gen in de sprints voor het bergklassement. Hij ver sloeg de kleine Belg zelfs op de Aubisque. Alsof de ze explosies nauwelijks in vloed hadden op zijn reser ves, 'controleerde Kuiper daarna alle concurrenten ten dienste van gele trui drager Didi Thurau, die vooral dankzij het onbaat zuchtige werk van Kuiper niet in gevaar kwam en in Pau zelfs zijn tweede etap pe-zege behaalde. Er is in die duivelse Pyreneën, somber en gevaarlijk door mist en regen, een grote last van de schouders van Kuiper gevallen. Hij heeft er zijn zelfvertrouwen terug gevonden. „Ze geloofden dat ik het niet meer kon", zei hij, „Ik telde'al niet meer mee. Ik heb er nachten van wakker gelegen. Ik heb er over gepiekerd waarom mensen zo snel het vertrouwen in iemand verliezen. Kennelijk hoort dat bij topsport. Al die machteloze woede balde zich in mij samen en daarom ben ik in de Pyreneën zo te keer gegaan, zodat iedereen weet dat er nog een Kuiper bestaat en dat hij nog kan fietsen". 'Zaterdag, tijdens de eerste Pyre- neën-hindernis, was Kuiper veruit de beste man in de kopgroep van eenentwintig renners, die zich na drie beklimmingen gevormd had. Na een verwoede achtervolging sloten daarbij ook Thurau en Merckx aan, die op de Tourmalet resp. 2 en 21/2 minuut achterop •geraakt waren. Voor Kuiper ont stond toen een levensgroot pro bleem. Wat moest hij doen? Thu rau helpen of alleen aan zijn eigen kansen denken. Kuiper is in deze Ronde gestart als de kopman van Raleigh, de ploeg waartoe ook Thurau behoort. Het is bekend dat de jonge Westduitser in het hoog gebergte tekort schiet. De ver wachting is dan ook dat hij straks in de Alpen, waar twee aankom sten van etappes op de top van een berg plaats vinden, vele minu ten zal verliezen. Voor de eindzege is Thurau tegen Zoetemelk en zeker tegen Van Im pe praktisch kansloos. Terwijl Kui per bewees op dit moment met Van Impe de beste klimmer te zijn in de cols. Bovendien moet men Kuiper in staat achten tot grotere prestaties op vlakkere wegen dan Van Impe. Hier openbaarde zich in de Pyreneën aldus een nieuwe favoriet voor de eindzege, die men gerust kan voegen bij het rijtje Van Impe, Zoetemelk, Thevenet. Nodig Maar wat deed Kuiper? Hij hielp Thurau. Is dat niet een taktlsche blunder van jewelste? „Nee", zei ploegleider Peter Post, „dat moet je niet zo zien. Kuiper had deze demonstratie gewoon nodig. Hij wilde de ploeg bew!|zen wat hij nog kan. Daarom heeft hij kilome ters lang op kop gereden, het tempo gemaakt, waardoor nle- Beklimming van de Tourmalet met voorop v.l.n.r. Van Impe, Ocana, Kuiper, Thevenet en Laurent. In Auch startten zaterdagmorgen alle honderd deel nemers voor de tweede etappe van Auch naar Pau over 253 km., die het volgende verloop had: 16 km.: tussensprint in Seissan: 1, Van Linden, 2. Bossis, 3. Esclassan; 48 km.: André Romero (Fr-Frisol) staakt de strijd en is de eerste uitvaller. 65 km.: Spanjaard Balague ontsnapt 80 km.: Balague heeft zes minuten voorsprong. Lopez-Carril (Spa) komt tijdens eerste bevoorrading ten val en loopt hoofdletsel op. HIJ zet wedstrijd voort en achterhaalt met drie ploegmakkers het wandelende peloton. 91 km.: Voorsprong Balague gestegen tot negen minuten. 100 km.: Doorkomst op de Col d 'Aspin (eerste cat.): 1. Balague, 2. Torres op 1 minuut, 3. Kuiper, 4. Van Impe. Smit en Schuiten moesten als eersten lossen. 120 km.: Balague ingelopen. 130 km.: Doorkomst op de Col du Tourmalet (souve nir Henri Desgrange, eerste categorie): 1. Van Impe, 2. Kuiper, 3. Andiano, 4. Thevenet, 5. Delisle, 6. Zoetemelk. Thurau komt met achterstand van 1 min. en 15 sec. door, Merckx heeft 2 min. en 30 sec. achterstand. 178 km.: Aan de voet van de Aubisque komt achter volgende groep met o.m. Pronk tot op twintig seconden. Alleen Rouxel kan afstand overbruggen. 190 km.: Tijdens beklimming van Aubisque moeten Ocana, Julien, Martin, Martins en Galdos lossen. 200 km.: Doorkomst op de Col d' Aubisque (1e cat.): 1. Kuoper, 2. Van Impe, 3. Delisle, 4. Thevenet, 5. Andiano, 6. Villemiane, 7. Merckx, 8. Zoetemelk, 9. Thurau. 210 km.: De tijdens beklimming van Aubisque even eens geloste Rouxel achterhaalt koplopers en demar reert. 214 km.: Rouxel heeft 20 sec. voorsprong. 224 km.: Door toedoen van Kuiper eh Thurau wordt Rouxel ingelopen. 240 km.: Doorkomst op de Cöte de Guindales (4e cat.): 1. Kuiper, 2. Van Impe, 3. Zoetemelk, 4. Villemiane. 253 km.: Kuiper lanceert gele truidrager Thrau tijdens eindsprint van kopgroep van veertien. Thurau ver slaat Villemiane en Merckx en behoudt leiding in algemeen klassement. Kuiper wordt nieuwe leider in bergklassement. Gistermorgen startten 98 renners (Romero en Pe- sarrodona stapten zaterdag af) en Oloron-Sainte- Marle voor de derde etappe over 248,2 kilometer naar Vltorla In Spaans Baskenland. 7 km.: Ocana demarreert, maar wordt teruggehaald door Bertin, Delcroix en Esparza. 17 km.: Aanval van Gandarias wordt gecontroleerd door Lopez-Carril en Hoban. Peloton komt terug. 20 km.: Lopez Carril probeert het opnieuw, maar slaagt niet. 23 km.: Nog een mislukte aanval van Lopez Carril. 87 km.: Peloton beklimt als compact geheel de Col d'Osquich (2e cat.) Doorkomst op de top: 1. Van Impe. 2. Torres, 3. Kuiper, 4. Martins, 5. Delisle, 6 thurau, 7. Zoetemelk. 115 km.: Tijdens afdeling komen Sercu en Vallet ten val. 141 km.: Tijdens beklimming Col de Leiza demarreert José Nazabal. 147 km.: Doorkomst op de Col de Leiza (3e cat.): 1. Nazabal, 2. Rossi op 1 min. en 35 sec., 3. Kuiper, 4. Van Impe. 5. Poso en peloton. 155 km.: Doorkomst op de Col de Huici (3e cat.): 1. Nazabal, 2. Van Impe op 3 min. en 7 sec., 3. Torres, 4. Kuiper, 5. Thurau en peloton. Van Impe neemt leiding in bergklassement over van Hennie Kuiper. 190 km.: Voorsprong Nazabal gestegen tot 8 min. en 40 sec. 205 km.: Maximale voorsprong Nazabal: 11 min. en 40 sec. 232 km.: Verschil gedaald tot 6 min. en 10 sec. 242 km.: Nazabal wint in Vitoria derde etappe met 5 min. en 15 sec. Voorsprong op peloton, waarvan sprint wordt gewonnen door Van Linden voor Sercu, Esclassan en Smit. Thurau behoudt gele trui. Didi Thurau. de man van de équipe van Post in de gele trui —de ploegleider ziet toch meer in Hennie Kuiper, verklaarde hij laat aan de finish van de tweede rit Villemiane, Merckx en Thevenet (v.l.n.r.) achter zich.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11