„Het leek net een sprookje99 Derde plaats Elly Henzen Friese zeilers heer en meester in Kaagweek WIMBLEDON-KONINGIN VIRGINIA WADE: AANTREKKELIJKE FINALE IN HERENDUBBEL Zege voor John Heffe SPORT LEIDSE COURAFT ZATERDAG 2 JULI 1977 PAGIN A 9 LONDEN Twee koninginnen ont moetten elkaar gisteren op het centre court van Wirfibledon. Temidden van een bijna on-Engeis enthousiasme drukten zij elkaar de hand in het jaar dat voor hen een niet uit te wissen indruk moet hebben gemaakt. Want op het moment dat Wimbledon zijn honderdjarig bestaan viert en gans Groot-Brittannië het vijfentwintigja rig regeringsjubileum van Elisabeth herdenkt, kon Virginia Wade zich laten uitroepen tot tennisvorstin van 1977. Onder een orkaan van bijval overhandigde de queen aan de vrouw, die haar in populariteit naar de kroon stak, de even plompe als begeerde slaschaal ten teken van de triomf op de eigen heilige tennisgrond, waar de Britse koningin voor het eerst sinds vijftien jaar weer eens aanwezig was om een van de matigste finales van de laatste jaren te aan schouwen. Het mag zeer worden betwij feld of Elisabeth, wier voor keur voor paardenraces alge meen bekend is, sinds gisteren tot tennis is bekeerd na het slotduel, waarin Betty Stöve de meeste indruk maakte maar de constanter acterende Virginia Wade de titel in de wacht sleepte. De fans op de tribunes maal den nauwelijks om de povere kwaliteit van de dameseind strijd. Hun Ginny had immers gewonnen en dat was toch het enig belangrijkste? Dat „onze eigen" Betty Stöve na een nim mer meer te overtreffen toer nooi waarin zij drie finales bereikte, anderhalve set lang Ginny Wade alle hoeken van Betty Stöve weer de wisselvallige speelster Betty Stöve verloor de eerste van haar drie finales LONDEN Ross Case en Geoff Masten wonnen de aantrekkelijke, volledig Australische herendubbelfinale. Tegen John Alexander en Phil Dent had het aanmerke lijk slankere duo twee uur en vijfenveertig minuten en vijf sets nodig alvorens ze de 6000 pond (bijna 30.000 gulden) op konden strijken. Case en Masters, vorig jaar verliezende finalisten in het dubbelspel tegen Gottfried en Ramirez, wonnen met 6—3, 6-4, 3-6, 8-9, 6-4. Het was de vierde keer in de twee weken Wimbledon dat het duo het maximale aantal sets moest spelen. Case en Masters misten in de vierde set twee matchpoints tijdens de tie-break. Dent redde het eerste met een volley in de veertiende game en deed het twee games later nog eens. Vervolgens wonnen Dent en Alexander de tie-break met 7—4. De beslissende servicedoorbraak voor Case en Mas ters in de laatste set kwam in de zevende game. Toen verloor Dent zijn opslag. Case maakte met een smash het beslissende punt nadat Alexander nog maar net een fraaie lob van Masters had geretourneerd. Christ van der Smissen niet naar W.K. in Chili Den Haag Het bestuur van overtuigd is dat de veiligheid de Koninklijke Nederlandsche van Van der Smissen gewaar- Biljartbond (KNBB) heeft na borgd is en meent tevens dat ruggespraak met de Nederland- niet voorbij gegaan kan worden se kampioen Pentathlon, Christ aan de motie van de Veiligheids van der Smissen, besloten van raad die door Nederland werd deelneming af te zien aan bet ondersteund met betrekking tot toernooi om het wereldkma- een standpuntbepaling jegens pioenschap in deze speboort het huidige regiem in Chili. Dit toernooi wordt van 30 sep- Zij meent dat zij tegenover spe- tember tot en met 8 oktober in Ier en zijn begeleider een grote Santiago (Shili) gespeeld. Het vérantwoordelijkhedid heeft en besluit is genomen op grond van dat zij uit hoofde daarvan niet het feit dat de bond er niet van achter een uitzending kan staan. Virginia Wade kon haar geluk niet op. De bloemen en de overwinning in het damesenkel waren voor haar De nieuwe Wimbledonkampioene in actie de baan liet zien en de Engelse toeschouwers de kriebels in de maag bezorgde, was al weer snel vergeten. Wat telde was de uiteindelijke triomf, die Wimbledon op stelten zette. Het applaus dat Virginia Wade ten deel viel na het laatste beslissende punt klonk al oor verdovend, de bijval die ko ningin Elisabeth te horen kreeg was zo mogelijk nog lui der. Terwijl de vorstin de in aller ijl uitgerolde matten betrad om zich naar een met een Engelse vlag gedekt tafeltje te begeven, waarop de trofeën waren uitgestald, werden de tribunes bijkans afgebroken. Zwaaiend met talloze vlagge tjes gaven de doorgaans zo gereserveerde Britten uiting aan hun aanhankelijkheid voor hun vorstin, die een klei ne twee uur eerder met een strak gezicht de Koninklijke loge had betreden. Geen glim lachje kon er af bij de in een ce een dubbele fout te hebben geslagen. Die misslag mocht model staan voor de rest van het duel. Want weer was Betty Stöve de grillige, wisselvallige speelster die de briljantste mo menten afwisselde met on voorstelbare missers. In de eerste reeks had dat eerste onderdeel van haar spel de overhand, hetgeen haar dan ook de set opleverde. Maar naarmate de partij vor derde, wisselden de Neder landse ups met steeds meer downs af. En dat gebeurde juist in een fase, waarin Vir ginia Wade zich zelf weer enigszins hervond. De Britse speelster, die al de Australi sche (1972), Italiaanse (1971) en Amerikaanse (1968) titel achter haar naam had staan, liep naar 3—0 uit. Betty Stöve kwam terug. Tot 3—3 zfelfs, maar vanaf dat moment heer ste Virginia Wade, wat in de setstand van 6—3 uitmondde. „Ik veranderde mijn spel hal verwege die tweede set een beetje", verklaarde Virginia Wade later. „Ze ging wat meer op mijn backhand serveren en gaf meer pressie", voegde Bet ty Stöve toe. Het pleit was daardoor beslecht Nadat de setzege van de Britse de eerste Engelse vlaggetjes te voor schijn had gebracht op de tri bunes, verspeelde Betty Stöve twee opslagbeurten, waarvan de laatste met een dubbele fout het beslissende punt (Bet ty Stöve produceerde in totaal niet minder dan negen twee voudige opslagmissers). Op 40 kon de Nederlandse eind elijk haar eerste tegenpunt scoren, waarna Virginia Wade de strijd besliste: 6—1. „Ik heb het meest zin om van avond dronken te worden", was het spontane commentaar van Virginia Wade na afloop. „Ik heb veertien dagen niets gedronken. Maar ik denk dat het een gezellig familiefeestje zal worden. Mijn broer uit Zweden en mijn zus uit Noord-Engeland zijn ovèrge- komen, evenals mijn ouders, om dit mee te maken. Ik vond het een geweldige belevenis. Het leek op eem sprookje, al die enthousiaste mensen en de koningin er bij. Ongelooflijk. Deze titel betekent alles voor me. Veel mensen hadden me al afgeschreven, maar ik heb er hard voor gewerkt om dit te bereiken. Ik vond dat ik de beste speelster ter wereld was die Wimbledon nog nooit had gewonnen. Dat is dan nu ge beurd. Geweldig. Volgens mij moet de koningin ook van de atmosfeer hebben genoten, on danks het feit dat het geen beste wedstrijd was". Feiten Betty Stöve leek haar teleur stelling snel te hebben ver werkt. „Misschien dat ik er volgende week wel aan zal denken dat ik deze finale had kunnen winnen. Nu accepteer ik de feiten en die zijn dat Ginny beter speelde en het laatste punt scoorde. Daarom verdient zij nu de glorie". Een ontboezeming van de 32- jarige Alblasserdamse die res pect afdwingt Want zelden zal een Nederlandse zo dicht bij de hoogste tennisonderschei- ding zijn geweest als Betty Stöve gisteren. Wellicht dat de deceptie enigszins wordt goed gemaakt door het feit dat zij in veertien dagen ongeveer dertigduizend gulden heeft verdiend in haar succesvolle reeks enkelspelen. Hoewel, geld is ook weer niet alles FRANK WERKMAN Uitslagen Damesenkelspel, finale: Virginia Wade (Eng) - Betty Stöve (Ned.) 4—6, 6-3, 6-1. Heren dubbelspel, finale. Rose Case en Geoff Masters (Aus) 6-3, 6-4, 3-6, 8-9. 6-4 Gemengd dubbel, halve finales: Betty Stove (Ned) en Mc. MilJan (Z-Af) - Mam- na Navratilova en Dennis Ralston (Am). 5-7, 6-4, 12-10; Greer Stevens en Bob Hewitt (Z-Af) - Bilhe Jean King (Am) en Phil Dent (Aus) 5-7. 6-4. 7-5 roze mantel geklede koningin toen de 14.000 toeschouwers hun handen nagenoeg kapot klapten bij haar entree. Dat was echter slechts een de tail, gisteren op Wimbledon, want het ging tenslotte om ten nis en niet om de verhouding tussen het Engelse volk en vorstenhuis, waarvan overi gens de hertog en hertogin van Kent - het graafschap overi gens waar Virginia Wade van daan komt - grotere liefheb bers van het spel zijn. Ook het hertogelijke paar heeft matig peil kunnen vast stellen in de finale tussen Bet ty Stöve en Virginia Wade. Maar dat was niet onverwacht, want alle partijen die Betty Stöve tot de eindstrijd afwerk te konden geen hoog niveau halen. Dat gold voor de duels met Tomanova, Cawley, Na vratilova en Barker en even eens voor de confrontatie met Virginia Wade. De Engelse hoop op een nieu we titel na Angela Mortimer in 1961 en Ann Jones in 1969 leek echter de bodem te worden ingeslagen. Want Betty Stöve reikte bijna tot in de hemel in de eerste set van de partij. De Nederlandse demonstreerde een onoverschrokkenheid, die haar dit jaar op Wimbledon deed uitgroeien tot reuzendo- der en aan het rijtje illustere namen achter die van Betty Stöve leek die van Ginny Wa de te worden toegevoegd. De uiterlijk kalme maar herhaal delijk diepe zuchten slakende Betty Stöve incasseerde de eerste set met 64, na nota bene op haar allereerste servi- (Van onze sportredactie) WARMOND De Friezen hebben gisteren na drukkelijk hun suprematie in de tien wedstrijden op de Kaag tussen Hollandse en Friese regenboog zeilers aangetoond. De voorsprong van het Friese team van 16 punten na 2 wedstrijden, werd tijdens het derde duel tussen de zeilers nog groter. En met nog twee wedstrijden voor de boeg, zijn de Friezen inmiddels zo vooruit gelo pen, dat hen de zege niet meer kan ontgaan. De wedstrijd tijdens de 57ste Kaagweek werd gisteren overigens ontsierd door een incident tus sen de Friese zeiler J. R. Hettinga en de Hollander Luut de Groot Deze laatste, varende in Fury diende na afloop van de wedstrijd een protest in. De wedstrijd ging gistermorgen bij een zeer sterke wind (bijna windkracht zeven) spectaculair van start. Terwijl schuimkoppen de doorgaans zo vre dige Kager plassen sierden, werden de twaalf zeilers weggeschoten. Ze waren binnen een uur terug. Gisteren hadden ze er een tikkeltje meer voor nodig om het trajekt te ronden en eergisteren zelfs anderhalf uur meer. Bij de eerste boei lagen al drie Friezen aan kop, gevolgd door drie Hollan ders. Meteen na het startschot waren de schepen nummers 37 en Wilde Rakker van Hettinga en 84 van De Groot in een fel gevecht gewikkeld Boord aan boord stevenden zij op de eerste boei af. Bij het ronden van de boei kwam het tot een aanva ring, waarbij de giek van De Groot afbrak. Het tinga stopte even, maar vervolgde korte tijd later toch de race. Inmiddels hadden twee Friezen nadrukkelijk de koppositie ingenomen na de tweede boei in het kruisrak. Deze twee stevenden ongehinderd op de overwinning af, waarbij nummer 89 van J. de Wilde tijdens een close finish eerste werd, gevolgd door nummer 103 de Friese teamleider H. Amster dam. Ook de derde plaats werd opgeëist door een Fries. Als eerste Holander finishte Piet Booy. De uitslagen van de derde dag zijn: Laser-klasse: 1. Papavoine, 2. Coster, 3. Schuur. Jollen: 1. Mik, 2. Schlicker (Wdl), 3. Paul Loogman. Spanker-klasse: 1. Den Outer, 2. Oranje, 3. Frankema. Schakel-klasse: 1. Knegt. 2. Sas, 3. Bekker. 12 voets jollen: 1. Van Weezenbeek, 2. Revers, 3. Van Asselt. Flying junior: I. De Jong, 2. Hofland, 3. Jonker. Vaurien-klasse: 1. Thorborg, 2. Schriel, 3. Bonder. 420-klasse: 1. Van Buren, 2. Van Goeverden, 3. Balage. Solo-klasse: 1. Pauli, 2. Zweers, 3. L. van Goeverden. Stern-klasse: 1. Nagel, 2. Swart, 3. Kuyper. Regenboog-klasse: 1. Amsterdam, 2. Hof, 3. Van Staveren. Holland-Friesland Regenbogen: 1. Friesland 28 3/4 pnt., 2. Holland ENKHUIZEN —De Nederlan- der John Heffe heeft gisteren op het Usselmeer nabij Enkhui zen de tweede wedstrijd in de strijd om het open Nederlands kampioenschap in de Laser klasse gewonnen. Hij versloeg Mark Neeleman, de winnaar van donderdag, die tweede werd. De Fransman Maurice Yves werd 'derde. De derde wedstrijd moest gisteren worden afgelast wegens de te harde wind. Deze race wordt morgen ingehaald. De uitslag van de tweede wedstrijd is: 1. John Heffe (Ned), 2. Mark Neel eman (Ned), 3. Maurice Yves (Fra), 4. Pater Jan Zijlstra (Ned), 5 Rob Hattuma (Ned), 6. Sjaak Haakman (Ned). DÜSSELDORF De Haagse atlete Elly Henzen van Olyrapia'48 heeft gisteren bij internationale wedstrijden in Düsseldorf de 100 meter in 11,96 seconden gelopen. Zij eindigde daarmee op de derde plaats, ach ter oud-wereldrecordhoudster Annegret Richter (11,33) en Andrea Lynch (11,58). Elly Henzen heeft dit seizoen als beste pres tatie elektronisch gemeten 11,94 staan, handgemeten kwam zij reeds tot 11,7. Anne gret Richter, de Westduitse Olympisch kam pioene, bleef in Düsseldorf overigens ruim schoots verwijderd van de tijd, die Marlies Oelsner op dezelfde avond in Dresden als nieuw wereldrecord liet registreren (10,88). Olga Commandeur (Suomi) verbeterde haar beste seizoenprestatie op de 800 meter, maar kwam in de race niet in het spel voor. De Nederlandse recordhoudster (2.01,6) maakte een tijd van 2.06,1 en werd daarmee tiende. De Poolse Elzbieta Katolik won deze wed strijd in 2.00,8. Zes loopsters bleven onder de 2.04. In een veld met weinig grote namen eindig de hij op de derde plaats in 13.3,3 en benaderde daarmee de tijd die hij eerder dit seizoen in samenwerking met Hermens en Puttemans op Papendal neerzette (13.34,0). Bronislaw Malinowski, van origine hindernisloper, won in 13.32,5, voor zijn landgenoot Kowol in 13.33,1. Jo Schout van RKHAV eindigde in 14.27,9 op de twaalfde plaats. Elly Henzen werd ook op de 200 meter derde. Zij was met 24,19 ruim een halve seconde langzamer dan winnares Andrea Lynch uit Groot-Brittannië (23,60). Tot de opvallendste prestaties behoorde de tijd, die Irena Szewinska op de 400 meter maakte. Al eerste atlete kwam zij na de Spelen onder de grens van vijftig seconden: 49,89. De 12.000 toeschouwers beleefden ook de nederlaag van de Olympische kampioen verspringen, Arnie Robinson. Hij werd vier de achter de Westduitser Berger (7,74) met 7,46 meter. De Brtse Tessa Sandersson leverde een ge weldige prestatie bij het speerwerpen: 64,42 meter. Zij versloeg daarmee de Amerikaan se Kathy Schmidt (61,40) en de Westduitse Marion Becker (61,00). Het kogelstoten werd bij de heren gewonnen door de Pool Komar (20,53) en bij de dames door de Tsjechische Helena Finbingerova (21,75). Geen kort geding Keetie van Oosten (Van onZe sportredactie) DEN HAAG Het kort geding dat Keetie van Oosten-Hage woensdag 6 juli 11.00 uur in Den Haag zou aanspannen te gen de KNWU gaat niet door. De advocaat van de wereldkam pioene, *mr. Thoolen, heeft dit gisteren in overleg met Keetie van Oosten-Hage besloten tij dens een gesprek op het bonds- bureau van de KNWU. De schorsing van Keetie van Oosten-Hage, die op 9 juli zou ingaan, is opgeschort tot 16 au gustus Over haar vermeend combinerijden tijdens een wed strijd op de Hilversumse baan zal dan de protestcommissie van de wielerbond uitspraak doen. Landenprijs CSIO Aken voor Duitsers AKEN West-Duitsland heeft gisteravond enigszins verras send de landenprijs tijdens het CSIO van Aken gewonnen. De Westduitse ruiters Ligges, Koof, Schockemöhle en Wilt- fang moesten in een barrage uitkomen tegen de eveneens foutloze Engelsen Newberry, Welch, Whitaker en Smith. Voor 12.000 toeschouwers ble ven de twee landenteams op nieuw foutloos, maar de West duitsers gebruikten 2,3 secon den minder en werden daardoor winnaar. Ierland, dat met 20 strafpunten al voor deze verlen ging was afgevallen, werd der de. Nederland deelde met Span je de Vijfde plaats

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9