„Den Haag en Leiden zien school als een blokkendoos, een groot stuk speelgoed" CDA Terrier Fabian van straat opgeraapt... hond zoekt huis RECTOR STEFFENS VAN SCHOLENGEMEENSCHAP LOUISE DE COLIGNY: STAD/REGIO ZATERDAG 2 JULI 1977 De afgekeurde noodlokalen aan de Eymerpoelstraat, waar leraren dit jaar door de vloer zakten. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De beslissing van wethouder Tesselaar van on derwijs en staatssecretaris De Jong om dependancevorming van de drie zuilen van hel voortgezet onderwijs in Lei derdorp stop te zetten, heeft binnen de Leidse scholenge meenschappen diepe wonden achtergelaten.„Een hele ge meenschap schudt op zijn grondvesten door de veran derlijkheid van het beleid. Ik ben van de ene onthutsende verbazing in de andere geval len", zegt rector Steffens van de Louise de Coligny-scholen- gemeenschap. „Er is geen en kele zekerheid over de toe komst Het moreel van het lerarenkorps wordt ondergra ven", voegt hij er aan toe. Niet zonder enige reden stelt rector Steffens, dat „de Louise de Coligny het kind van de rekening gaat worden". Ten slotte is de lokalennood van deze school het meest urgent Op het allerlaatste moment werd de bouw van een depen dance van twaalf leslokalen voor deze school in Leider dorp stop gezet. Een wegens geluidsoverlast afgekeurd schoolgebouw aan de Van, Geerstraat in Leiderdorp en twee lokalen van de voormali ge BTS aan de Sumatrastraat zijn door wethouder Tesselaar en staatssecretaris De Jong in middels als noodverband aan gelegd. Het komende school- seizoen zullen leraren van het Louise de Coligny in tien verschillende gebouwen les moeten geven. Twee van die gebouwen zijn inmiddels voor onderwijsdoeleinden afge keurd. De Van Geerstraat we gens geluidsoverlast en de zes noodlokalen aan de Eymer poelstraat, omdat deze zodanig door schimmel en zwam zijn aangetast dat leraren en leer lingen reeds door de vloer ge zakt zijn. Rector Steffens: „Je kunt op deze manier nauwelijks nog spreken van een scholenge meenschap. Ik heb de verant woordelijke mensen ook ge zegd, dat je een scholenge meenschap niet mag beschou-l wen als een soort blokkendoos! van lokalen, die je willekeurig kunt verplaatsen. Feit is ech ter, dat onze school de laatste' jaren wel degelijk als een blokkendoos is behandeld. On ze school is een stuk speelgoed voor Leiden en Den Haag. De maatregelen van de gemeente Leiden en de landelijke over heid schaden de onderwijsbe- langen, waar zij primair voor verantwoordelijk zijn. Wij als schoolleiding staan machte loos. Het is gewoon een vorm van overmacht. Deze chaoti sche toestanden zijn gescha pen door de overheid", aldus rector Steffens van de scholen gemeenschap. De noodlokalen van het Bonaventura-college aan het Schuttersveld, die in 1979 moeten verdwijnen. Volgens de staatssecretaris is er in Leiden r^og grond beschik baar. Waar, vraagt iedereen zich af. Het gezicht van de school' LEIDEN Twintig leraren van de Louise de Coligny- scholengemeenschap hebben inmiddels een werkgroep „Het gezicht van de school" gevormd. Zij willen intern alle krachten aanwenden „om het gedeukte moreel weer enigszins op te vijze len". De betrokkenheid van leerlingen, ouders en leraren met de school willen zij weer vergroten. De buitenschoolse activiteiten zij er het vorige schooljaar bij ingeschoten. Door het werken in ploegen diensten waren de contacten tussen leerlingen onderling en de leraren minimaal. Om dat er negen leslokalen te weinig waren, kregen twee honderd leerlingen 's mor gens vrij en begonnen voor hen de lesuren pas 's mid dags. Een andere ploeg was dan inmiddels alweer naar huis gestuurd. Rector Steffens: „Ik ben van de ene onthutsende verbazing in de andere gevallen". Onzekerheid Onzekerheid over de toekomst heeft zich sinds januari van dit jaar ook meester gemaakt van de schoolleidingen van het Bonaventuracollege en de Vis ser 't Hooft-scholengemeen-' schap. Wknt als dependance vorming van de drie zuilen van het voortgezet onderwijs in Leiderdorp verboden wordt, hoe worden dan de huisves tingsproblemen van het Bona ventura-college opgelost, wan neer de noodlokalen van deze school op het Schuttersveld in 1979 moeten verdwijnen? En hoe ondergaat Visser 't Hooft de beslissing, dat de in Leider dorp reeds gevestigde depen dance van deze school over twee jaar opgedoekt zal wor- deh Tegen dit overheidsbesluit heeft de schoolleiding van Vis ser 't Hooft inmiddels beroep aangetekend bij de Raad van State. Wanneer Visser 't Hooft in het gelijk gesteld wordt, zullen alle drie de scholen als nog een dependance in Leider dorp kunnen krijgen, want geen enkele school mag zich in een bevoorrechte positie be vinden: „samen uit-samen thuis". RectorSteffens: „Wij zijn afhankelijk van een uit spraak van de Raad van State over het beroepschrift van een andere scholengemeenschap. Die uitspraak zal onze toe komst moeten bepalen. Wij on dervinden nu de schade van een controverse tussen de overheid en het Visser 't Hooft De toekomst is bijzon der onzeker. Want wat gaat er gebeuren over twee jaar, als wij op last van de staatssecre taris de Van Geerstraat moe ten verlaten en de lokalen aan de Eymerpoelstraat inmiddels ook gesloten zullen zijn? Dan zullen er toch 19 nieuwe loka len moeten komen". Ruilverkaveling Die schade zoals het werken in ploegendiensten en het door de vloer zakken van leraren," waar rector Steffens onder meer op doelt, werd het afge lopen schooljaar nog voor lief genomen. De gehele problema tiek van de onderwijswereld begint echter verwarrend te werken. In de gehele stad is een soort veredelde ruilverka veling op gang gekomen om de lokalennood van de scholen tijdelijk op te lossen. In het geval van de drie zuilen van het voortgezet onderwijs wordt er over en weer ge zwaaid met prognosecijfers om de juistheid van bepaalde beslissingen al dan niet aan te tonen. Volgens het ministerie van Onderwijs moet er reke ning gehouden worden met een afname van het leerlingen aantal in 1980. De scholen zelf stellen echter dat er de eerste tien jaar nog geen afname valt te verwachten. Zij willen daar om ook exacte prognosecijfers voor hun verzorgingsgebieden. Rector Steffens: „Het ministe rie gaat uit van de formule, dat als de bevolkingsaantallen nu constant blijven, je over tien jaar een bepaald beeld kunt verwachten. In die for mule is echter geen ruimte voor variabelen zoals nieuwe woonkernen. Binnen ons voe- dingsgebied bestaan er echter vier van deze variabelen: de Merenwijk en de Leeuwen hoek in Leiden, Buitenhof in Leiderdorp en Haaswijk in Oegstgeest. Het ministerie gaat zijn cijfers pas aanpassen als dit soort woonkernen zich ontwikkelen. Men hanteert slechts landelijke prognosecij fers en projecteert die dan op Leiden". Die willekeurig gehanteerde prognosecijfers zijn de oor zaak van alle problemen. De pendancevorming in Leider dorp betekent volgens de cij fers van het ministerie name lijk een niet geringe kapitaals vernietiging door de verplichte vervroegde afschrijving van de gebouwen. Twijfels over de juistheid van het aantal loka len van Visser 't Hooft na opening van het „filiaal" in Leiderdorp waren voor het mi nisterie aanleiding om de hele procedure van dependance vorming stop te zetten. Dat geschiedde vrij plotseling op 23 december van het vorige jaar, zoals uit de nu volgende chronologische opsomming van feiten moge blijken. Begin december 1976 lijkt een afdoende oplossing voor de huisvestingsproblemen van het voortgezet onderwijs in Leiden in het verschiet te lig gen. Visser 't Hooft is reeds gevestigd in Leiderdorp, Loui se de Coligny zou met ingang van het schooljaar 1977-78 er ook een dependance krijgen en Bonaventura zou zich in 1979 eveneens in Leiderdorp gaan vestigen. Op 23 decem ber 1976 dienen zich echter de eerste problemen aan. Op het Leidse gemeentehuis vinden de laatste besprekingen plaats over de bouw van een depen dance van het Louise de Colig ny in Leiderdorp. De bouwte keningen zijn klaar, het werk is praktisch uitbesteed en het wachten is nog slechts op het moment, dat de eerste spade de grond in wordt gestoken. Tegelijkertijd komt er echter een verzoek van het ministerie binnen om de gehele procedu re op te schorten. Een ver meende overvloed aan lokalen van Visser 't Hooft ligt aan dit verzoek ten grondslag. Van uitstel zou echter afstel ko- Doolhof Tijdens een bespreking op het ministerie op 13 januari stelt wethouder Tesselaar echter nog nadrukkelijk, dat hij toch gaat bouwen in Leiderdorp als er voor 7 februari geen pas sende oplossing voor de loka lennood (19 te weinig) van Louise de Coligny voor han den is. Waarom Tesselaar ook niet daadwerkelijk het sein voor de aanvang van de bouw geeft, is onduidelijk. Een ver klaring hiervoor heeft hij ook steeds nog niet gegeven. Tesse laar lijkt een doolhof binnen gewandeld te zijn en hij is nu nog steeds op zoek naar de uitgang. Inmiddels wordt het gebouw aan de Van Geerstraat als op lossing ten tonele gevoerd. Dit wordt echter pas vrij laat schriftelijk bevestigd, want in zijn brief aan alle drie de schoolbesturen van 7 februari doet de staatssecretaris het Louise de Coligny nog geen passende oplossing aan de hand. Wel wordt daarin mede gedeeld dat de toestemming voor een dependance van Louise de Coligny in Leider dorp wordt ingetrokken en dat het filiaal van Visser 't Hooft in 1979 uit Leiderdorp zal moeten verdwijnen. Volgens de staatssecretaris zijn er in Leiden nog voldoende lokalen beschikbaar en is er in de toekomst voor het plaatsen van noodlokalen grond aanwe zig. Klaarblijkelijk schaart de wethouder zich achter deze ar gumentatie, ook al heeft hij om toestemming te krijgen voor het vestigen van depen dances in het verleden moeten aantonen, dat er in Leiden geen grond en lokalen be schikbaar zijn. Een niet on- aanzienlijkfe standpuntsveran dering dus. Uiteindelijk wordt de nood gelenigd met tien lokalen aan de Van Geerstraat in Leider dorp en twee lokalen van de voormalige BTS aan de Suma trastraat. Dat is echter nog steeds één lokaal te weinig. Op het stadhuis zoekt men het laatste stukje van de legpuzzel. De klacht dat een groot aantal leerlingen niet voldoende lesu ren lichamelijke opvoeding krijgen, omdat er twee gym nastieklokalen te weinig zijn, lijkt inmiddels Lichtzinnig Rector Steffens herhaalt het nog eens: „Allereerst door de veranderlijkheid van het be leid. Er is met ons en de ande re scholen totaal geen voor overleg geweest over de op handenzijnde veranderingen van het beleid, bovendien ver baasde het ons dat de vesti ging van een dependance niet doorging en dat iedereen, in clusief de raadsleden in Lei den, daarmee accoord gaat. De hele school verkeert in een toestand van voorlopigheid, want wat gaat er over twee jaar gebeuren. We hadden ge hoopt het komende schooljaar uit de moeilijkheden te zijn door de opening van een de pendance in Leiderdorp. We hadden gehoopt ons eindelijk weer eens met het onderwijs bezig te kunnen gaan houden. Ten derde verbaasde het ons dat men op zo'n lichtzinnige wijze meent het onderwijs te mogen schaden. Onze school is in het politieke vaarwater van Leiden en Den Haag terecht gekomen. Het onderwijskundi ge belang schijnt nauwelijks nog mee te tellen". PIET VAN DAM r Wekelijks verschijnt in de Leidse Courant de rubriek „Hond zoekt huis". In deze rubriek wordt een hond beschreven die in bet asiel verblijft om daar een zekere dood tegemoet te gaan, tenzij het dier een goed tehuis vindt De in de rubriek beschreven bonden rijn alle door faondeberitters naar bet asiel gebracht Om uiteenlopende redenen, vaak begrijpelijke, maar soms ook volslagen onzinnige. De in ,JHond zoekt huis" beschreven dieren zijn alle goed gezond, hebben een wormkuur ondergaan en zijn volledig ingeënt Tegen betaling van ca. 60 gulden ten bate van zwerfdieren zijn ze at te balen. Adres: Nieuw Leids dierenasiel, Besjes laan 6b, Leiden, tel. 131670. Geopend di. t/m vr. 10.00-12.00 en 14.00-17.00 uur. Zaterdags van 10.00-12.00 en 14.00-16.00 uur. Zondags en 's maandags gesloten. Fabian werd op 28 mei door de politie naar het asiel ge bracht De politie had Fabian, een bastaard Fox-terrier, een dag tevoren van de Haarlem merstraat opgepikt na ge hoord te hebben dat bet dier daar al een poosje rondzwierf. Dat rondzwerven kan twee oorzaken hebben: of Fabian is van huis weggelopen of werd door zijn baas buiten de deur gezet Het laatste is het waar schijnlijkste. Die gang van za ken is in deze rubriek echter al zo bekend en eigenlijk zo oninteressant dat het weinig zin meer heeft het nu nog eens te vertellen. Veel belangrijker is de hond zelf. Fabian is een bastaard Fox- terrier. Ook hij ,is uitgerust met het van terriers zo beken de dikke en stugge haar. De kleuren waarin dit haar is uit gevoerd zijn zwart en wit. Fa bian staat in verhouding tot zijn lengte vrij hoog op de poten. Zoiets geeft het geheel een wat fragiele indruk. Maar bij die indruk blijft het, want niets is zo stevig gebouwd als het ras waartoe Fabian be hoort. Van nature is de Fox een jachthond. Ze werden vroeger veel gebruikt voor de vosse- jacht. Niet zozeer om de vos op te sporen alswel om hem uit zijn hol te halen. In zo'n vossehol ontstond dan een ver bitterd gevecht waarbij de vos echter meestal het onderspit moest delven. De Fox bijt zich namelijk één keer goed vast en laat dan doodeenvoudig niet meer los. Wat er ook ge beurt Ook Fabian is nog niet zover van zijn oorspronkelijke ras afgedwaald om dit sterke jachtinstinct vergeten te zijn. Net als vrijwel iedere jacht hond heeft ook Fabian soms last van een onbedwingbare eigenzinnigheid. Als hij ergens meer dan normale interesse in heeft, en dat gebeurt altijd buiten tijdens het wandelen, dan kun je roepen wat je wilt, maar het zal weinig uithalen. Om dit (kleine) euvel enigsins in de hand te houden, is het misschien raadzaam om de op voeding van Fabian wat strak ker te omlijnen dan het op het eerste gezicht nodig lijkt Doorgaans geeft het gehoorza men weinig problemen, hoe wel men de „grote successen" binnenshuis zal moeten boe ken. Zoals vaak is ook Fabian erg geschikt voor kinderen. Hoe wel met al te kleine kinderen voorzichtigheid geboden is. Waaksheid is Fabian niet vreemd. Menig ongenode gast zal besluiten een deurtje ver der te gaan bij de aanblik van Fabian's poezelig gebit De toekomstige bas van Fabian Terrier Fabian ten voeten uit zal echter zijn genomen beslis sing om de hond te adopteren niet hoeven te betreuren. Alex Alex, de jonge herder van de vorige week heeft afgelopen donderdag een nieuw thuis gevonden. Maandag had Ale x's nieuwe baas al besloten. maar om niet nader te noe men redenen moest Alex nog drie dagen in het asiel verpo zen. Zijn toekomstig adres zal Zoeterwoudedorp worden waar hij alle ruimte krijgt die hij maar nodig beeft Amjo De Sint Bernbard Amjo ver scheen vorige week ook nog even in deze kolommen. En met een bevredigend resul taat Een boerderij in de om geving van Oud-Ade is Amjo's thuis geworden. En dat is nog niet alles; als verrassing vond zij daar een speelkameraad van haar eigen formaat Een Deense dog. Het moet gezegd worden dat Amjo het uitste kend getroffen heeft. BART SPIJKER (De gastvrijheid, aan schrij vers van deze rubriek ver leend. behoeft niet te beteke nen dat hun meningen altijd overeenkomen met ons standpunt weergegeven in de commentaarrubriek.) Welzijnssector onder het mes Door het ministerie van CRM zijn plannen bekend gemaakt voor een decentra lisatie van de financiering van het welzijnsgebeuren. Het gaat hier om een nogal ingrijpende zaak, waarover velen dan ook hun twijfels hebben. Het decentralisatie plan verdient echter daarom al aandacht, omdat de ver antwoordelijkheid van het beleid voor een groot ge deelte bij de gemeentebe sturen komt te liggen. De voordelen van decentra lisatie in een sector waar behoeften en wensen zover uit elkaar kunnen liggen, kunnen moeilijk betwist wor den, maar de problemen die er rijzen om een „nieuwe rechtvaardigheid" te vinden, zijn niet te onderschatten. In een plaatselijke -- hope lijk democratische belan genstrijd zullen welzijnsln- stellingen voor hun bestaan moeten vechten en „hard" moeten maken dat zij in een behoefte voorzien. Sommige zullen het daar waarschijnlijk moeilijk mee krijgen. Het subsidiebeleid wordt dus in feite verplaatst van de ambtelijke naar de poli tieke sfeer. Hiermee wordt het bevoogdende karakter van het centrale welzijnsbe leid weggenomen en dit valt toe te |uichen. Deze over schakeling stelt echter wel hoge eisen aan het demo cratisch functioneren van de plaatselijke politiek. Aan voldoende inspraak van be langhebbenden mag daarbij niet worden voorbijgegaan. Tot 1980 krijgen de gemeen ten de kans orde op zaken te stellen. Tegen deze ach tergrond is het van belang dat de nota organisatie cul turele sector van de werk groep gemeente/para-ge- meenteli|ke Instellingen, welke d.d. 9-12-76 het licht zag, een procedure op gang bracht die moet leiden naar een doelmatiger bundeling van verschillende vormen van sociaal-cultureel wrk in de gemeente Lelden. Bekend zijn o.a. K&O/- Schouwburg, het Stedelijk Museum, Leidse Jeugd Ac tie en Sportstichting. Lange tijd waren vele van deze ac tiviteiten particulier. In de loop van de tijd werd meer en meer een beroep ge daan op openbare midde len. Teneinde de nodige sa menhang te verkrijgen wer den overkoepelend/bunde lende organisaties als Cul turele Raad en Welzijnsraad In het leven geroepen. In de praktijk echter ontwikke len deze Instellingen zcch naast de anderen tot func tionele raden. De samen hang die de „overheid" zag, maar vele gesubsidieerde instellingen niet, kwam door deze gang van zaken niet tot Zijn recht. Niet ontkomen kan worden aan de Indruk dat door deze ontwikkeling o.a. onvoldoende samen hang tussen de verschillen de subsidiemogelijkheden ontstond en de controle op de naleving van subsidiere gels niet goed mogelijk was. In het bijzonder dit ge geven doet de CDA-fractle met veel interesse de In spraakprocedure, welke zich thans rondom de nota cultu rele sector afspeelt, gades laan waarbl| zij nadrukkelijk haar aandacht zal schenken aan de inbreng van het maatschappelijk (particulier) Initiatief. H. de Geus Ud CDA-fractle gemeenteraad Lelden

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5