China loopt op propaganda „Geen ander type kan zich meten met de F-16" „BENDE VAN VIER" een geschenk van de hemel TESTPILOOT ANDERSON; Compensatie-orders Mongoolse meisjes die tijdens het bezoek van prinses Beatrix en prins Claus aan hun commune grote indruk maakten, niet alleen door hun prestaties als scherpschutters, maar ook door hun kleurige kostuums. Dit is het echte Mongolië: de steppen, wilde paarden en behendige ruiters. De Chinezen zijn bezig in snel tempo dit vrijwel onbevolkte land door migratie op grote schaal te „verchinezen". De Britse journaliste Katharine White- horn, die voor „The Observer" in april de conservatieve leider mevrouw Marga ret Thatcher op haar Chinareis volgde, merkt in een van haar verslagen op: „Sinds de machtsstrijd na de dood van voorzitter Mao, die leidde tot de val van zijn vrouw en haar bende van vier, hebben de Chinezen net zo*n reusachtige tijd beleefd met de bende als wij hadden met de droogte van de voorbije zomer van alles wat de afgelopen jaren ver keerd gelopen is kun je ze de schuld geven". Dat was een maand later, toen het Neder landse kroonprinselijke paar China be zocht, niet anders. We konden geen fa briek bezoeken of „de bende" had er de produktie gesaboteerd, arbeiders misleid en zelfs tot staking aangezet. Elders kon den we horen dat „de bende" ook danig huisgehouden had op universiteiten, dat ze de media gemanipuleerd had en een verderfelijke invloed had uitgeoefend op de kunst. Onze Chinese gastheren wekten ongewild uiteraard heel sterk de indruk dat, als dit viertal alles op zijn geweten heeft waarvan het wordt be schuldigd en slechts weinig aanhagers telde, de bende de afgelopen jaren ber gen werk verzet heeft. Dat Tsjang Tsjing, de weduwe van Mao, daarnaast ook de tijd gevonden heeft om zich met Westerse films te vermaken en zich aan andere kapitalistische uitspattingen te buiten te gaan, getuigt van een opmerkelijke werk lust, dezelfde werklust die als we propaganda mogen geloven onder in vloed van het vileine viertal zozeer ont broken heeft in het China van de afgelo pen jaren. Voor het propaganda-apparaat, dat nu voor de taak staat de nieuwe politieke lijn van de huidige leiders aan het volk te verkopen (harder werken en minder demonstreren), is de „bende van vier" als een geschenk uit de hemel gevallen. Alles wat in China niet deugt is het werk van de „de bende" geweest. Die propaganda is alom uitbundig aanwezig. In fabrieken wemelt het van de anti-bende-spandoe ken, van karikaturen en op schoolborden geschreven opwekkingen om de produk- tiecijfers van „vóór de bende" te evena ren en zelfs te overtreffen. Buitenlandse bezoekers worden eveneens dag in dag uit uitputtend voorgelicht over al het onheil dat de bende aangericht heeft. Daar sta je aanvankelijk wat vreemd tegenaan te kijken. Wij zijn het niet gewend dat gastheren hun vuile was zo nadrukkelijk aan wildvreemden ten toonstellen, maar de Chinezen maken daar geen probleem van. Ongevraagd zal een Chinees je toevertrouwen wat voor schurken tot voor kort in zijn land de hoogste posities bekleed hebben en hij stelt het zelfs op prijs als je daar belang stelling voor aan de dag legt Hij be schouwt dat niet als „inmenging in bin nenlandse aangelegenheden". Herhaalde malen hebben we aan Chinese functionarissen gevraagd waarom juist die buitenlandse bezoekers, die toch al lerminst hun proletarische idealen delen, in China op een voorkeursbehandeling kunnen rekenen. Ex-president Nixon, de Britse conservatieve leiders Edward Heath en Margaret Thatcher, de Duitse CDU-leiders Franz-Joseph Strauss en Hans Filbinger, de Amerikaanse ex-mi nister van defensie James Schlesinger zijn de afgelopen jaren zeer gewaardeer de gasten van China geweest Ex-presi- dent Nixon was er zelfs nog na zijn smadelijke val op bezoek. Voor de Chine se leiders is het geen enkel probleem dat al deze mensen in eigen land nu niet bepaald tot vooruitstrevende, laat staan revolutionaire groeperingen behoren. „Natuurlijk zijn wij het niet eens met hun binnenlandse politiek" kregen wij steeds te horen, „maar daar bemoeien wij ons niet mee. Dat is een zaak die alleen de Amerikanen, de Duitsers en de Britten aangaat". Belangrijk voor de Chinezen is slechts hoe buitenlandse leiders over de Sovjet-Unie denken. Wie in het westen maar oog blijkt te hebben voor het Russi sche gevaar, de NAVO wil versterken en een sterke Europese defensie nastreeft, is welkom in China. Zij scoren er menig propagandistisch (anti-Russisch) punt mee. Theater Een zeer belangrijke rol in de binnen landse propaganda speelt het theater. In vrijwel alle grote steden waar we een of meer dagen bleven, stond een voorstel ling op het programma en telkens lag zeer sterk het accent op de politieke indoctrinatie. Vrijwel elk zang- of dan- snummer was óf ronduit propagandis tisch óf het had een ideologische onder toon. Uiteraard waren er talloze lofliede ren op Mao Tse-toeng, maar daarnaast heeeft het afgelopen jaar ook de „wijze leider" Hoea Kwo-feng menigeen al geïn spireerd tot een revolutionaire choreogra fie en dito gezang. De dansnummers zijn van een naief realisme, maar de muziek is erg interessanten zeer welluidend, zelfs als een koor de akeligste verwensin gen aan het adres van „de bende" of de sociaal-imperialisten (de Russen) ver klankt. Minderheden Een vast onderdeel van elke voorstelling is een loflied op de minderheden in Chi na. Hoewel 95 procent van de bevolking 'van dit immense land tot de „Han-Chine- zen" behoort, zijn er onder de resterende vijf procent ongeveer vijftig etnische groepen te onderscheiden. De belangrijk ste daarvan zijn de Tsjwang, de Oejgoe- ren, de Hwei (Chinese Islamieten), de Tibetanen en de Mongolen. Deze bevol kingsgroepen hebben hun eigen cultuur en klederdracht behouden, maar een be zoek aan Mongolië maakt wel duidelijk dat de Chinezen al te ijverig bezig zijn althans de Mongolen gelijk te schakelen. Deze uitgestrekte „autonome republiek" wordt in ijltempo bevolkt met „echte" Chinezen. In de fabrieken en openbare gebouwen zijn de Mongoolse taal en het sierlijke schrift (het lijkt op Arabisch) naar de achtergrond gedrukt. Van de Mongolen wordt verwacht dat zij Chinees leren, voor hen een even moeilijke taal als voor ons. Het Mongoolse meisje dat op het toneel de nummers aankondigde, deed dat in het Chinees en haar zware accent veroor zaakte algehele hilariteit onder de hoofd zakelijk Chinese toeschouwers die ook maar weinig waardering konden opbren gen voor de paar Mongoolse liederen die tijdens de voorstelling ten gehore moch ten worden gebracht. Die liederen maak ten echter duidelijk dat de Mongoolse cultuur het waard is in stand te blijven, maar daarvoor moeten we onze hoop waarschijnlijk stellen op buiten-Mong- olië, dat weliswaar onder Russische in vloed staat, maar waar deze cultuur met meer zorg bewaard wordt. Hoewel het ook wel wat zegt over de Chinese hou ding ten opzichte van de Mongoolse min derheid, moet het voor het behoud van de Mongoolse cultuur gunstig genoemd worden dat Chinees-Mongolische huwelij ken nauwelijks voorkomen. Spectaculair Theatervoorstellingen waarbij buiten landse bezoekers aanwezig zijn, eindigen steevast met een spectaculair nummer waarbij alle minderheden van China op draven. Het is een fantastisch schouw spel, met veelheid van kleurige kostuums na de monotonie van het Chinese een- heidspak dat tevoren het toneelbeeld be paald heeft. Na dit slotnummer betreedt de eregast het toneel om de uitvoerenden te bedanken en zich met hen te laten fotograferen. Het zijn die foto's die de internationale pers halen. Buitenlandse bezoekers worden ook wel eens bij de neus genomen. Bij ons bezoek aan de universiteit van Peking maakten wij een gedeelte mee van een Engelse les. De studenten waren net bezig met een hoofd stuk uit een Engels jeugdboek en het verhaal speelde tijdens de tweede werel doorlog. De lerares stelde vragen over de tekst en een ervan was: vertel eens iets over de oorlog. Waarop een van de stu denten zijn vinger opstak, ging staan en in keurig Engels uiteenzette welke be langrijke rol Stalin gespeeld had bij de strijd tegen het fascisme. (Stalin is voor de Chinezen een grote held gebleven). Het kwam er heel spontaan uit, maar wie de tekstboeken inkeek zag dat de studen ten vooraf in de marge allemaal hetzelfde antwoord hadden opgeschreven: het Sta- lin-verhaal was vooraf ingestudeerd. Betere toekomst De grootste prestaties op propagandage- bied leveren de Chinezen natuurlijk in eigen land. Zij hebben het klaargespeeld de afgelopen 27 jaren deze enorme men senmassa ondanks grote ontberingen bij een te houden en burgeroorlogen, de plaag van het verleden, te voorkomen. Dat is gebeurd zonder van China een concentratiekamp te maken. Dit „Chine se wonder" is echter niet uitsluitend toe te schrijven aan gewiekste massamislei ding. Het valt niet te loochenen dat het Chinese volk in grote meerderheid zijn commu nistische leiders accepteert en trouw blijft, omdat zij de weg uitgestippeld hebben naar een veel betere toekomst dan op grond van vroegere ervaringen verwacht mocht worden. Met name de oudere Chinezen, die de ellende van vóór 1949 meegemaakt hebben, zijn de beste propagandisten gebleken van het „nieu we China". Van hen hoort de jongere generatie hoe het vroeger was en dan valt een vergelijking ongetwijfeld ten gunste van de huidige toestand uit. De propa gandamachine heeft dit gegeven uiterst bekwaam doorgespeeld naar een bevol king, die voor het overige weinig te weten komt. Zelfvertrouwen Daarnaast mag men evenmin vergeten dat de Chinezen, in tegenstelling tot de karikaturale voorstelling die ons in het verleden wel eens van dit volk geschil derd is, allesbehalve bescheiden zijn. De Chinees heeft het in het algemeen uitste kend met zichzelf getroffen. Zijn voorva deren deelden de wereldbevolking al in twee categorieën in: Chinezen en barba ren, en hoewel minder extreem die opvatting is gebleven, deze mentale in stelling geeft dit volk zelfvertrouwen en het geloof in eigen kracht waar de Chine se leiders zo graag aan appelleren. Het verklaart ook waarom zij het bepaald niet als zelfoverschatting beschouwen wanneer zij hun volk voorhouden dat China binnen één generatie de Verenigde Staten op materieel gebied ingehaald zal hebben. Want, zoals de voorzitter Hoea Kwo-feng nog onlangs verklaarde, „wat de bourgeoisie in het Westen klaarspeelt, dat kan het proletariaat in het oosten evenzeer volbrengen, en met nog betere resultaten". WIMTEEUWEN PARUS Zichtbaar duizelig klautert de 43-jarige testpiloot Neil Anderson op de luchthaven Le Bourget bij Parijs moeizaam uit het prototpye van z'n roodwitblauwe F-16. De chef-invlieger van de Amerikaanse General Dynamics-fabriek moet even bijkomen na een vlammende demonstratievlucht, die hij tijdens de luchtvaartshow dagelijks gedu rende een vijftal minuten geeft Neil Anderson is dizzy van de dolle buitelingen welke hij met z'n straalmonster boven het Parijse vliegveld maakte. Duizenden toeschouwers die zijn stuntwerk met open monden van verbazing volgden, geven de testpioloot een daverend applaus. De vlieger sjokt wuivend naar het tegenover de startbaan opgetrok ken chalet van General Dynamics, schudt links en rechts handen van bewonderaars en zetelt uiteinde lijk vlakbij een barretje om zich te laven aan een koele pils. Na ruim een kwartier is de piloot uit Fort Worth in Texas weer helemaal bij z'n positieven. Klaar voor een gesprek over de wonderlijk beweeglijke straaljager, waarvan de luchtmachten van Amerika, De F-16 in volle vlucht. Voor de vlieger is er een uitzicht van maar liefst 180 graden. Nederland (102 stuks) Noorwegen, België, Denemar ken en Iran er inmiddels in totaal 1896 stuks bestelden. Begin 1979 komt de F-16 in operationele dienst. „Voor zijn taak is deze multifunctionele straaljager zeker de beste in de wereld. Nog nooit heb ik een vliegtuig gezien dat op militair terrein zoveel pres teert De machine is uiterst wendbaar, haalt met groot gemak twee keer de snelheid van het geluid en is zelfs gemakkelijker te bedienen dan een eenvoudig sporttoestelletje. De piloot kan ach dank zij de vele computer-apparatuur volledig concentre ren op het vliegen", vertelt Anderson, terwijl hij z'n vliegpak losritst Van deze testpiloot mag men een ter zake kundige opinie verwachten. Hij heeft al 7600 vlieguren op zijn naanv vloog in vijftig verschillende types en maakte in Parijs de eerste 600 uren vol met de F-16. „De technici hebben met de F-16 een wapensysteem ontwikkeld dat zijn weerga eenvoudig niet kent Ik ben van mening dat de Nederlandse luchtmacht er straks een uitstekende vervanger aan heeft. Geen ander type kan zich momenteel namelijk meten met dit toestel dat bij testvluchten gewoon stoeide met gevechtsvliegen als de Starfighter en de Phantom", aldus de testvlieger. De kist heeft een romp met een liftende functie. Vanuit de cockpit, waarin hij onder een hoek van 30 graden ligt, heeft de piloot een zicht van meer dan 180 graden. De stuurknippel, zoals conventione le vliegtuigen die hebben, is in de F-16 vervangen door een stick welke rechts van de piloot op een soort dashboard is geplaatst Met deze stick, die Schiphol Als compensatie voor de kapitale F-16 order bij General Dynamics za! onder meer ook de Nederlandse Fokker-fabriek op Schiphol worden ingeschakeld. Op Schiphol- oost is men al begonnen met de aanmaak van vleugelonderdelen voor het gevechtstoestel. General Dynamics en Fokker zijn inmiddels overeengekomen dat Fokker 174 F-16's voor de Nederlandse en Noorse luchtmacht zal assembleren. De fabriek maakt ook 564 romp- delen van de Amerikaanse jager. Na de voorbereidende fase op Schiphol wor den straks maandelijks elf sets onderdelen aangemaakt en drie F-16's geassembleerd. Ook andere Nederlandse bedrijven zijn bij de compensatie-orders van de F-16 ingescha keld. nauwelijks plaatsruimte inneemt, heeft de vlieger alle bedieningsknoppen onder handbereik. Het elektronisch systeem in de jager is zeer geavan ceerd. In het toestel zitten nauwelijks mechanische onderdelen. De besturing geschiedt voor bijna hon derd procent elektronisch en is viervoudig uitge voerd, zodat als drie systemen kapot zouden gaan de vlieger er nog steeds één in reserve heeft om thuis te komen of zijn missie verder uit te voeren"! „In de motor zit een nieuw ontwikkelde na-verbran der, waarmee de brandstof optimaal wordt gebruikt en de acceleratie wordt verhoogd. Het vliegbereik van de F-16 bedraagt meer dan drieduizend kilome ter. De jager kan voor vele verschillende missies worden ingezet en is door zijn zware bewapening een geduchte tegenstander. Onder de vleugels kunnen zes side-winder raketten worden opgehangen. Deze raketten zoeken zelf hun doel op, ze gaan bijvoor beeld af op de warmte van de uitlaat die een vijandelijk vliegtuig produceert „De F-16 kan als bommenwerper een lading van duizenden kilo's meenemen en blijft tegelijkertijd onderscheppings jager met zijn 20 mm snelvuurkanon, dat vlak boven de linkervleugel naast de cockput is gemon teerd", aldus Anderson Op Edward's Air Force Base in Amerika zijn Testvlieger Neil Anderson: „F-16? Het beste toestel dat ik ooit gevlogen heb". inmiddels vier F-16's gereed voor een omvangrijk testprogramma. Deze maand maakt ook de eerste tweezitter-trainer z'n roll-out uit de fabriek. Kritiek op het F-16-project, zoals onlangs geuit door de Amerikaanse rekenkamer verwerpt de test-pi loot. „In het begin waren er enkele moeilijkheden met het landingsgestel. Dat weigerde soms uit te gaan. Zelf heb ik daardoor eens een buiklanding met de F-16 moeten maken. Dat ging evenwel probleemloos en dertien dagen daarna was het prototype weer klaar om de lucht in te gaan. De motor was bij het ongeval niet beschadigd. De problemen met het landingsgestel zijn thans volledig opgelost Andere kleine kinderziektes zijn nu ook verholpen". HABBEY E WILTS

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15