Koffie, likeur en ontelbare bonbons V akantieaquar ellen op tentoonstelling in Oude Wetering IJshockey is bloedige oorlog Ouderwetse Hitchcock in nachtvoorstelling 't Vliegend Paard: DEZE WEEK IN LEIDSE BIOSCOPEN POTTENBAKKER GROOTHOF HANDHAAFT TRADITIE Paul Newman in actie voor de Chiefs, de ijshockeyploeg die het motto „bloed aan de paal" huldigt. LIDO I Slap shot (18) met Paul Newman. Regie: George Roy Hill. Regisseur George Roy Hill is na het avontuur met de oude stuntvliegers „The great Wal do Pepper" weer met beide benen op de grond belandt. De maker van „Butch Cassidy and the Sundance Kid". „The sting" en de artistieke ver filming van Kurt Vonnegut's „Slaughterhouse five" dat zelfs commercieel aardige re sultaten boekte, is met „Slap- shot" weer als vanouds op dreef. Speelfilms over sportevene menten zijn volgens Holly- woodse begrippen zelden suc cesvol - de toeschouwer kan immers de uitslag van de laat ste beslissende partij aan de hand van het verhaal al zo'n beetje voorspellen - maar wat George Roy Hill in „Slapshot" presteert is zo spectaculair, dat men graag het volkomen ongeloofwaardige verhaal op de koop toe neemt. Paul Newman is de grijze spe ler-coach van een derde rangs ijshockeyploeg, die uitgejouwd door een handvol eigen sup porters de ene nederlaag na de andere incasseert. Een volko men maf troepje dat nog ver sterking krijgt in de vorm van drie kakelende gebrilde broers, die met speelgoedau tootjes in hun koffers arrive ren. Wanneer Newman hoort dat zijn ploeg aan het eind van het seizoen zal worden opge doekt, maakt hij zijn spelers wijs dat een bejaardencen- tinm in Florida wel geïnteres seerd is. Maar dan moet er wel eerst een paar keer worden gewonnen. Aldus gemotiveerd gaat de ploeg aan én in de slag. George Roy Hill moet een grondige hekel hebben aan het geweld in het Amerikaanse profijshockey want wat hij met de camera laag op het ijs vervolgens laat zien, briljant gemonteerd door Dede Allen, zou ook commentator Frans Henrichs van zijn stuk bren gen. Zoals de drie gebroeders Hanson als een gehaktmolen over het ijs schieten - de puck is bijzaak, het (liefst voor de wedstrijd) toebrengen van li chamelijk letsel hoofdzaak - heeft niets meer met ijshockey te maken, maar het publiek dat bloed wil zien vloeien raakt in extase. Plotseling staan de supporters als één man achter hun knokploeg, de Charleston Chiefs, de sensatie van de ijspiste. Wat George Roy Hill in scène zet zou meteen louter match penalties hebben opgeleverd, maar het gaat in zo'n razend tempo, dat de toeschouwer met de scheidsrechters ogen te kort komt. In tegenstelling tot Norman Jewison's „Roller- ball" die zijn sport zeer serieus nam, brengt Hill al het geweld met een duidelijke knipoog naar het publiek. De louter in schuttingtaai denkende ijshoc- key-beulen, hun verveelde vrouwen en de hysterische supporters, het is allemaal net zoveel overtrokken dat het heel gek blijft, twee uur lang. Als aan het slot blijkt dat de eigenaar van de ploeg deze alleen maar als aftrekpost voor de belastingen in stand hield en al het geweld voor niets is geweest zorgt de speler die aan deze praktijken niet mee wilde doen voor een cli max door een striptease op het ijs uit te voeren, die meer be langstelling trekt dan alle vechtpartijen bij elkaar. „Slap shot" heeft niets met ijshockey als sport te maken maar hoe George Roy Hill het door zich met de camera in het strijdgewoel te wagen wel als zodanig verkoopt is zonder meer knap. En nog amusant ook. MLLO CAMERA Hitchcock's Spellbound (18). Nachtvoorstel ling (vr. za. 23.30 uur) met Gregory Peck en Ingrid Bergmann. Regie: Alfred Hitchcock. In zijn bek over Alfred Hitch cock, dat in feite één lange dialoog met de master of sus pense is, heeft Francois Truf- faut het niet zo erg begrepen op „Spellbound". Hitchcock zelf is er altijd trots op ge weest, dat hij anno 1945 in deze thriller FVeud en de psy choanalyse heeft gêintrodu- ceerd, naar zijn mening ten minste. In de film, die nu weer eens terug is in Leiden, is Freud er beslist niet met de haren bijgesleept, ofschoon de nogal nadrukkelijke inleiding dit wel zou doen vermoeden. Maar Hitchcock heeft wel een verhaal uitgezocht en in zijn stijl door Angus McPhail en Ben Hecht laten bewerken, dat die richting aardig opgaat. Diepzinnige theorieën komen er natuurlijk niet aan te pas en wanneer Ingrid Bergamnn zich als psycholoog even laat gaan, wordt haar wetenschap staaltje na enige volzinnen al overwoekerd door vrouwelijke gevoelens. Deze worden wak ker geroepen door Gregory Peck, die zich wel even uit geeft voor een hooggeleerde collega van haar, maar door zijn afkeer van dubbele lijnen op een witte achtergrond spoe dig door de mand valt en he vig lijdend blijkt aan door De „master of suspence" Alfred Hitchcock jeugdtrauma's en schuldcom plexen veroorzaakte schizofre nie. Ietwat traag, maar vol maakt (achter de schrijftafel) gecomponeerd, wordt de intri ge als een geraffineerd schaakspel naar een collectie dubbele bodems geschoven, waarmee Hitchcock met zijn bekende wellust zijn aanhang voor schut pleegt te zetten. LUXOR A star is born. (14) Barbra Streisand en Kris Kri- stofferson in een film, waarin de eerste als popster wordt ontdekt, terwijl de faam van echtgenoot Kristofferson wegkwijnt. Al met al een sen timentele „love story" uit het muziekwezen. CAMERA Once upon a time in the West (18). Wereld beroemde western, die regel matig weer van de plank wordt gehaald. Een uitste kende vakantiefilm. LIDO II Silver Streak Ex press (14). De als een come- die beginnende film eindigt En verder. in een ramp, wanneer de sneltrein hèt station van Chi cago in puin ramt. In de trein een bende misdadigers, die op deze wat ruwe wijze om het leven komt (negende week). LIDO III Rocky (14) Auteur, hoofdrolspeler en inmiddels Oscarwinnaar Sylvester Salo- ne als de middelmatige bok ser die de kans van zijn leven krijgt (vijfde week). thuis (a.l.) Vakantiefilm van de hoogste orde. Bourvil en Louis de Funès zorgen voor ongekend amusement. De rolprent is overigens al vele jaren oud en al enkele keren in Leiden geweest. TRIANON Een brug te ver (18) Uitstekende en inmiddels veelvuldig besproken film over de slag bij Arnhem in de Tweede Wereldoorlog (tweede week). REX Tour de sex de Fran ce (18). Onsmakelijke film, die uiteraard niets te maken heeft met de gisteren gestar te Tour de France. Kok-eigenaar Ed Mostert onder het uithangbord van 't Vliegend Paard. plaatsen als Jaice, Pryedor en Dubrovnik als onderwerp. Alkemade Wie zou verwachten, dat de heer Groo thof in zijn aquarellencollectie ook het nodige materiaal over zijn woongemeente Alkemade heeft, komt bedrogen uit. Al leen het gemeentehuis van Alkemade en een enkele molen staan op het geduldige doek. Groothof heeft een stille hoop, dat het gemeentebestuur hem ooit opdracht zal geven om een aantal aquarellen te maken van karakteristieke plekjes in de gemeente. De aquarellen zouden dan in openbare gebouwen of in scholen een plaatsje kunnen krijgen. Het gesprek met de Oude Weteringer komt daarmee vanzelf op het cultureel beleid van het gemeentebestuur van Al kemade. Met de culturele activiteiten in de gemeente is het volgens de heer Groo thof maar slecht gesteld. Zelf heeft hij de hand aan de ploeg geslagen en pro beert de oudere leerlingen van de lagere scholen in de gemeente wat te vertellen over de keramiekkunst. Groothof: „Ik ontvang dan groepen jongens en meisjes. We praten dan over het materiaal dat we gebruiken; zo mogen zelf proberen om op een draaischijf wat te maken en ik demonstreer wat; ik laat ze de pottenbak kerij zien en we praten over de mogelijk heden, die je ter beschikking staan. Het merendeel van de kinderen blijkt daar bijzonder in te zijn geinteresseerd". Onbekend Als bewijs, dat het creatief-cultureel kli maat in Alkemade bepaald niet optimaal is, voert de heer Groothof aan, dat zijn pottenbakkerij bij veel Alkemadenaars nog steeds niet bekend is. Vanaf 1947 wordt er al in de potterie gewerkt, maar tot voor kort was dat voor het grootste deel van de Alkemadese bevolking een onbekend feit De laatste tijd is dat aan het veranderen. Vooral het aantal op drachten voor een geboortetegel, die wordt vervaardigd naar een ontwerp van de ouders, is flink toegenomen. Datzelfde geldt ook voor naamplaten, die steeds vaker worden besteld. Deze tekenen aan de wand rechtvaardi gen mogelijk de hoop van de heer Groo thof, dat een groot aantal bezoekers naar de expositie zal komen kijken. Het atelier is overdag maar ook 's avonds open. „Het kost geen cent. De mensen moeten alleen de moeite nemen om te komen kijken", bsluit de heer Groothof. NIEUWKOOP Het jaar des Heeren 1600. Terwijl in en rond Nieuwpoort nog immer drukke veldslagen worden ge leverd, vegen Nieuwkoopse rietsnijders zich het zweet van het voorhoofd. Het is on gewoon warm en dat doet de rietsnijders als de klus ge klaard is, besluiten voor het eten nog even een pint in 't Vliegend Paard in de Dorps straat te vatten, 't Vliegend Paard is de nieuwerwetse her berg schuin tegenover het Regthuys. Zo zal het zich ongeveer in het vroeg zeventiende eeuwse Nieuwkoop hebben afge speeld. Zo'n dikke drieënhalve eeuw later is 't Vliegend Paard nog steeds het centrum van horecale bedrijvigheid in de Dorpsstraat. De rietsnijders hebben evenwel in de loop der eeuwen het veld geruimd voor hongerige watersporters en ook de allereerste eigenaar van deze laat-middeleeuwse herberg heeft al vele honder den jaren geleden het tijdelij ke voor het eeuwige verwis seld. Na een zestal machtswisselin gen in de afgelopen vijftig jaar heeft de in Voorburg geboren Ed Mostert sinds een kleine acht jaar nu het heft in han den. Met zijn vrouw draagt hij al even zovele seizoenen zorg voor het vullen van knorrende magen en het smeren van dro ge kelen. Hoewel Vliegend Paard-eigenaar Mostert het exacte bouwjaar van zijn ruim vijftig zitplaatsen biedende restaurant nauwelijks kent, heeft hij zich door kenners laten vertellen dat de voorma lige herberg rond het jaar 1600 moet zijn opgetrokken. Aan wijzingen daarvoor zijn de handgekapte zolderingbalken, een vermoeiende bezigheid waar men volgens de overle vering in 1630 het bijltje bij neergooide, en een in die jaren veel gebruikte fundering van koeienhuiden. Grand-Mère Alles wat nu nog aan die lang vervlogen tijden doet herinne ren zijn de pittoreske gevel en de op de menukaart prijkende cotelette Grand-Mère. Voor de ze karbonade met verse groen ten, uitjes en spek blijft de kassa in 't Vliegend Paard ste ken op 14,50 gulden. De meest populaire hoofdschotel die in het gemengd Oud-Hollands en Mechels ingerichte restaurant wordt geserveerd is de Tour- nedos Mexicaine. Deze met pi kante saus overgoten biefstuk van de haas kost 23,50 gulden en wordt evenals de vele ande re biefstukken, varkenshazen en schnitzels opgediend met gemengde sla en krielaardap peltjes. Ook de visgerechten ontbre ken niet op de kaart Met de prijzen wordt het wat moeilij ker, want de diverse gebakken tongen gaan evenals een over heerlijke krabcocktail van de hand voor een dagelijks op nieuw vast te stellen prijs. Die wordt uiteraard wel bij het opnemen van de bestelling me degedeeld om onaangename verrassingen te voorkomen. Voor diegenen, die moeite heb ben met het samenstellen van een smakelijk opgebouwde maaltijd heeft Ed Mostert zelf drie complete menu's in kaart gebracht. Deze variëren in prijs van 16,40 gulden tot 32,50 gulden. Een feestelijk kinder menu vergt 9,50 gulden van het huishoudbudget Voor de kleine eters heeft 't Vliegend Paard ook volop te bieden. Voor 6,50 komt een boerenomelet, waar menig agrariër de vingers voor aflikt, op tafel en voor twee gulden meer levert de keuken brood met saté, die zelfs de bewoners van de Gordel van Smaragd zouden doen likkebaarden. Het spreekt natuurlijk voor zich dat Ed Mostert ook voor het bereiden van uitsmijters (4,75), omeletjes (vanaf 6,50) en broodjes kaas, ham en ros bief graag de keuken induikt Van het gebruiken van een kopje koffie na de maaltijd kan in 't Vliegend Paard een even unieke als langdurige er varing worden gemaakt. Voor de somma van 3,50 verschij nen op tafel een potje koffie (ruim vier kopjes), een glaasje likeur en een schaal bonbons, waarvan zover de maag dat nog toelaat, ongelimiteerd ge geten kan worden. Voorwaar een smakelijk besluit van de maaltijd. LC-Rostbraten De basis voor een „Leidse Courant Rost- braten" ligt in een extra dikke entrecóte, waar bij de slager wel na drukkelijk om gevraagd moet worden. Dat komt voor twee personen neer op zo'n 500 gram vlees. Voorts dient men uien, groene paprika's, augurken, room, papri ka-poeder, peper en zout in huis te hebben Het vlees met peper en zout bestrooien en vervolgens om en om gaar braden. De tot slingers gesneden uien dienen in de achtergebleven jus te worden gebakken. Daarna moeten de aan repen gesneden paprika's en augurken worden toegevoegd en vervolgens de paprika-poeder, de peper en het zout. De aldus ontstane saus met room afmaken. Het geheel kan worden opge diend met verse groenten, ge mengde sla en al dan niet gebakken aardappelen. Ook aardappelpuree en rijst doen het uitstekend bij deze viees- schoteL OUDE WETERING „De mensen zul len misschien denken: die vent is gek. 6800 kilometer met de auto afleggen, dwars door de nog hoogst zelden door vakantiegangers bezochte gebieden van Joegoslavië en dan nog eens 20 aquarel len tijdens die reis produceren! Maar ze vergeten dan dat ik me geen fijnere vakantie kan voorstellen". Aan het woord de Oude Weteringer C. H. F. Groothof. Hij wijst nog eens de route aan, die hij vorig jaar in Joego-Slavië aflegde. Tijdens die tocht maakte hij een twintigtal aquarellen, die hij de komen de weken in het atelier van zijn potten bakkerij in Oude Wetering exposeert De vakantieperiode is voor Groothof een periode waarin hij al zijn creativiteit kan ontplooien. In de beslommering van alle dag is daar slechts mondjesmaat gelegen heid voor. Alleen bij het ontwerpen van nieuwe modellen voor zijn potterie is de creatieve inbreng naast een dosis vak manschap van groot belang. Voor het overige is het werk in zijn potterie, waar een drietal mannelijke en een groter aan tal vrouwelijke part-time medewekere werkzaam is, een zoals Groothof het zelf noemt „ambachtelijke" bezigheid. In de vakantieperiode trekt de Oude Weterin ger er evenwel met de schildereezel op uit en maakt aquarellen van de karakte ristieke landschappen en dorpsgezichten langs zijn vakantieroute. De heer Groothof vertelt over zijn aardewerk. Op de achtergrond de aquarellen gemaakt in Joegoslavië. Traditie De belangstelling en waardering voor zijn werk van de kant van zijn vrienden en kennissen was zo groot, dat de heer Groothof enkele jaren geleden besloot, om zijn vakantieaquarellen voor een bre der publiek te exposeren. Zo ontstond een traditie, die nu al weer geresulteerd heeft in de vierde expositie. De expositie is aangevuld met keramiekmateriaal, dat in zijn pottenbakkerij wordt vervaardigd. De heer Groothof is een boeiend verteller en een groot liefhebber van Joegoslavië. Bij iedere aquarel hoort een anacdote, die speels wordt verhaald. De tevreden heid straalt van de Oude Weteringse kunstenaar af als hij wijst naar „zijn" brug van Mostar. Drie keer heeft hij deze op alle vakantiefolders voorkomende brug op het doek gezet, maar vorig jaar is dat het best gelukt. Een vergezicht op Navopazar kwam tot stand, nadat de auto snel de berm was ingestuurd, toen het vergezicht in de autospiegels ver scheen. Andere fraaie aquarellen hebben

Leidse Courant | 1977 | | pagina 6