Arkbewoners Hoekse Aar worden gediscrimineerd Kritiek op verlenen subsidie aan 't Mal Rijnsaterwoude maakt haast met bestemmingsplan Familieportret Zoeterwoude 700 wordt bezorgd Uitstapje De Zonnebloem Warmond koopt beelden Raad Hazerswoude buigt zich over burenruzie Gouden trouw Hazerswoude neemt deel aan Stibos REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 1 JULI 1977 PAGINA 4 PAK Ter Aar: TER AAR „Waarom moeten de regels, die in de algemene politieverordening vermeld staan, voor de bewoners van de woonarken in de Hoekse Aar nog eens worden herhaald in een apart reglement en dan nog eens stringenter omschreven. De algemene politieverordening geldt toch voor alle inwoners van Ter Aar; arkbewoner of niet? Dit lijkt op actieve discriminatie, want men gaat aannemen dat daar iets zal gebeuren." Met deze woorden kraakte de woordvoerster van het PAK in de Te- raarse raad het voorstel van b en w om een aparte verordening voor de woonar ken in de Hoekse Aar in het leven te roepen. De PAK-woordvoerster, mevrouw Werf- horst-Lambermont had in de verorde ning, die b en w omschreef als „in het belang van openbare orde, veiligheid, volksgezondheid en welstand", een grote overeenkomst met de algemene politie verordening herkend. Behalve een discri minatoir karakter onderkende zij ook een rechtsongelijkheid omdat tegen de veror dening, die b en w voorstelden, geen beroepsmogelijkheid was ingebouwd, ter wijl de algemene politieverordening die wel kent. Burgemeester Verhoef bracht daar tegen in, dat niet voorbij gegaan kan worden aan de historische situatie: „Het is daar langs de Hoekse Aar een vrije beweging. Er is daar wel degelijk aanleiding om aan bepaalde zaken paal en perk te stellen. Dat wordt via de speciale regeling nog eens benadrukt. Het is echter bepaald niet bedoeld als een provocerend stuk". Burgemeester Verhoef nam echter wel het voorstel van mevrouw Werfhorst over om een beroepsmogelijkheid in te bou wen. Het PAK maakte echter ook bezwaar tegen de formulering, dat de burgemees ter kan ingrijpen „als hij vreest dat de openbare orde in gevaar komt". Het PAK noemde het handelen uit vrees een ha chelijke zaak, die onvoldoende rechtsbe scherming biedt Omdat b en w dit echter niet wilden overstappen, onthield de tweemansfractie van het PAK zijn stem aan de verordening. De heer Hoogervorst (WD) kreeg wel zijn zin. Hij wilde de maximale breedte van de arken vastleggen. De raad ging akkoord met een maximale breedte van 5,5 meter. Woningbouw De raad ging unaniem akkoord met de verkoop van grond voor woningbouw. In Aardam werden kavels voor 55 woningen langs de Beverlanderweg verkocht. De grond zal de gemeente 1,8 miljoen gulden opleveren. In Langeraar werden 19 ka vels voor woningen langs de Van Wasse- naerstraat verkocht. Per kavel bedraagt de prijs 27,5 duizend gulden. De gemeen te zal echter een bedrag van 314 duizend gulden moeten uitgeven om het terrein aan de Van Wassenaerstraat bouwrijp te maken. De WD-er Ruigrok kwam gisteren met een alternatief plan om de parkeersitua tie bij de winkels aan het Kerkpad in Ter Aar te verbeteren. Het college van b en w wil daar 18 parkeerplaatsen aanleggen met een groenvoorziening. De kosten van dit plan bedragen 36 duizend gulden. De heer Ruigrok meent, dat het parkeer- plaatsje beter in westelijke richting kan worden opgeschoven zodat het dichter bij de winkels komt te liggen. De WD-er (vreest), dat het parkeerterreintje anders te weinig zal worden gebruikt. De heer Ruigrok wilde in zijn alternatief plan het aantal parkeerplaatsen terug brengen van 18 tot 12. Dat aantal is volgens hem voldoende en er is meer gelegenheid om een groenvoorziening aan te leggen. Omdat nog niet bekend is of de grond waarop Ruigrok zijn par keerhavens wil projecteren van de ge meente is, werd het door de raad aan b en w overgelaten of het oorspronkelijke plan of Ruigrok's plan zal worden uitge voerd. Zoeterwoude heeft commissie woning toewijzing ZOETERWOUDE Zoeter woude heeft eindelijk zijn com missie woningtoe wijzing-s be leid. Na maandenlang touw trekken werd tijdens de gister avond gehpuden raadsvergade ring uiteindelijk een akkoord breikt. In de nieuwe commissie zullen zowel het gemeentebe stuur als de woningbouwver eniging met twee man verte genwoordigd zijn. De voorzittershamer binnen de commissie zal echter worden ge hanteerd door een der gemeen tevertegenwoordigers, waarmee het college haar zin heeft gekre gen in de wens dat het accent binnen de commissie aan de bestuurlijke zijde moet liggen. De voorzitter heeft namelijk bij het staken der stemmen een doorslaggevende stem. Voor de gemeemte zullen de raadsleden Hogenelst (CDA) en De Graaf (PZ) in de commissie plaatsnemen. Namens de wo ningbouwvereniging voorzitter Van Son en bestuurslid Van der i Meer. ZOETERWOUDE Het is zover, het "boek", waar heel Zoeter woude reikhalzend naar uitkijkt, is klaar. Nadat enkele schoon heidsfoutjes zijn weggewerkt, zal het werkelijk schitterende, 64 pagina's tellende boekwerk met als titel "700 jaar Zoeterwoude, een familieportret", onder de bevolking worden verspreid. Zaterdagochtend tussen 10.00 en 12.00 uur zal een groep mensen, onder wie burgemeester Det- mers, ieder Zoeterwouds gezin gratis van dit unieke stukje ge schiedschrijving voorzien. Al bladerend in het door een fraaie kaft omgeven drukwerk, wordt men geboeid door een enorm aantal foto's en prenten die zijn voorzien van leuke on derschriften. Het door de inzenders ter be schikking gestelde fotomate riaal, genoemde prenten en aan geboden verhalen zijn rubrieks- gewijs gerangschikt, hetgeen heeft geresulteerd in een alles zins overzichtelijk geheel. Van het boek zijn de drukproe ven inmiddels vernietigd. Een eventuele extra uitgave is dus niet meer mogelijk. Door grote re oplage geringe is het echter mogelijk vanaf 11 juni, op het gemeentehuis raison van 40,- een extra exemplaar te be machtigen. Degenen die morgen niet thuis worden getroffen, ont vangen een kaartje in de bus, waarmee men t/m 31 aug. het boek op het gemeentehuis kan afhalen. Het blijkt niet mogelijk een ie der zijn of haar vrijwillig afge stane prenten of foto's onmid dellijk te retourneren. De com missie "Boek", streeft er echter naar, iedereen zijn stukken vóór eind augustus terug te bezorgen. KATWIJK De gemeentelijke subsidie voor de geraamde exploi tatiekosten van het open jongerencentrum 't Mallegat over 1977 werd gisteravond tijdens de raadsvergadering ditmaal onder voorzitterschap van loco-burgemeester drs. J. Bergman weer uitgebreid onder de loep genomen. Het belangrijkste struikelblok bleek het aandeel van 2.200,- in de activiteitenkosten te zijn. De CDA-er Berkhey was van mening dat 't Mallegat die kosten zelf moest dragen. Voorts maakte hij bezwaar tegen de zijns inziens te hoge stencil- en drukkosten van 3.800,-. Hij wenste die te halveren en vroeg zich af of de geraamde huisvestingskosten niet te hoog zijn. Naar zijn mening zouden de organisaties die regelmatig onderdak vinden in bet jongerencentrum een bijdrage in de huur kunnen leveren, want zoals de situatie nu ligt lijkt het erop dat de gemeente ook bij voorbeeld het ombudsteam, de KWJ, de rechtswinkel en (sinds kort) het rooie vrouwencafé subsidieert. Ten aanzien van de activiteiten van 't Mallegat is door b en w thans een standpunt ingenomen dat afwijkt van datgene wat men eerder voorstond. Het col lege is op haar vroegere stelling- name teruggekomen aangezien het bij nader inzien meent dat er toch zekere verantwoordelijk heden bij de gemeente liggen ten aanzien van die activiteiten. Derhalve stelden b en w voor een bijdrage ter grootte van 1/3 deel van het geraamde tekort te verlenen, zijnde maximaal 2.200,-. Jaarverslag Het PPR-raadslid Van Duyn vond dat b en w niet ver genoeg gingen en wilde het totale tekort op de post „activiteiten" gesut> sidieerd zien. De fractie-voorzit ter van de SGP daarentegen stelde dat zijn fractie, hoewel er in 1977 een kentering ten goede in het werk van 't Mallegat was te constateren, toch tegen het voorstel van b en w was: „De geest die het jaarverslag ademt, is er één die wij niet apprecië ren". Mr. J. van der Plas van Ge meentebelangen bracht naar vo ren dat 't Mallegat toch in een behoefte voorziet en veel jeugd trekt. „Dat er wel eens activitei ten plaatsvinden die ons niet aanspreken mag geen invloed hebben op onze steilingname in deze. We moeten in beginsel ob jectief blijven". Dat de activiteiten van 't Malle gat zodanig gewijzigd zijn dat de nadruk meer en meer valt op vorming en creativiteit en min der op het gezelligheidsaspect waarbij de bar een belangrijke rol speelde, vonden de meeste raadsleden een winstpunt. De CDA-er Timmermans wilde ech ter wel controle op die barin- komstea Voorts drong hij er op aan dat de kosten van onderver huur gelegd zouden worden waar die hoorden, nl. bij de organisaties die mede gebruik maken van 't Mallegat. Positief Wethouder Haasnoot (PvdA) 'sloot zich aan bij de mening van drs. De Vries (PvdA), die naar voren bracht dat de kwestie v de onderverhuur geregeld moest worden via het huurcontract en niet via het subsidie-voorstel. Hij beloofde deze kwestie met 't Mallegat op te nemen. Ter verdediging van de gewijzigde opvatting t.a.v. de subsidie der activiteiten voerde hij aan dat nu de opvatting van CRM is gevolgd: het ministerie beoor deelt die activiteiten namelijk positief. Een amendement van Berkhey om het subsidie-bedrag 36.000,- te verlagen met 2200,- (activiteiten) en 1.900,- (druk- en stencilkosten) werd verworpen. Vóór stemden de CDA-fractie en M. A. de Vries (Vrije Lijst), alsmede loco-bur gemeester Bergman. Het voor stel van b en w tot verlening van het totale subsidie-bedrag werd aangenomen met 6 stem men tegen: de tegenstemmen kwamen van de SGP-fractie, wethouder Van Dijk (SGP) en twee CDA-leden. Katwijkse raad akkoord met koopavond Katwijk De raad van kat wijk is voor de instelling op verzoek van de midden standsorganisatie en het grootwinkelbedrijf van een donderdagse koopavond tot 21.00 uur met ingang van 25 augustus a.s. De heer D. van Duyn (PvdA) pleitte ervoor de winkels zaterdags vroeger te sluiten, om de middenstanders „tegen zich zelf te beschermen", omdat zij door de koopavond te veel uren kunnen gaan ma ken. Ook stemde de raad in met een aanvullend krediet van 225.000,— voor aansluiting van de centrale antennein richting op de antennemast in Oegstgeest. Daardoor zal een betere beeldkwaliteit worden verkregen dan via de eigen Katwijkse mast. Deze laatste zal, als er een ge meenschappelijke regeling komt met de andere gemeen ten die de Oegstgeestse mast gebruiken, de functie krijgen van reservemast. Mr. J. van der Plas vroeg zeer nadruk kelijk of er behoefte is aan een dergelijke reservemast. Zo niet, dan zou men de kosten van een tweeweg kabel gunnen besparen. Bo vendien zou men dan de ont sierende Katwijkse mast kunnen afbreken. Loco—bur gemeester Bergman ant woordde dat het zijns inziens voor 100% zeker is dat de Katwijkse mast te zijner tijd in de gemeenschappelijke re geling als reserve zal worden ingebracht. De afdelingen Noordwijker- hout/De Zilk van 'De Zonne bloem' hebben er gisteren voor gezorgd, dat bejaarden en gehandicapten uit Noord- wijkerhout en De Zilk een heerlijk dagje uit hadden. Om 9.30 uur arriveerden onge veer 100 bejaarden en gehan dicapten bij de aanlegsteiger Groot Leerust te Warmond. Ze waren daar heengebracht door menig vrijwilliger uit Noord wij kerhout en De Zilk. Er werd ingescheept op de 'Alex van Waayenburg' (de oprichter van De Zonnebloem). Men ver trok voor een tocht via Leiden naar Alphen a/d Rijn over on der andere De Kaag en De Brasem. Aan boord kreeg men een broodmaaltijd met soep, koffie met gebak en een bor reltje aangeboden. In de mid dag was het tijd voor een grootse bingo met prijzen. Oud-pastoor Holthuyzen had een keer een valse kien en werd gedwongen een lied door de microfoon te zingen. De Zonnebloem kan weer terug zien op een geslaagde traditie. Bejaarden en gehandicapten uit Oegstgeest maakten de tocht eergisteren. C. Th. van der Horst overleden OEGSTGEEST - C. Th. van der Horst uit Oegstgeest is deze week op 59-jarige leeftijd over leden. Gisteren werd hij begra ven. De heer Van der Horst was bankemployé bij de ABN en verwierf grote bekendheid door zijn activiteiten voor het Rode Kruis Rijnland. In 1936 trad hij toe tot het Rode Kruis, vorig jaar vierde hij zijn 40-jarig ju- blileum en werd hem het Ere kruis van Verdienste overhan digd. De belangstelling tijdens de uitvaartplechtigheid in de Groene Kerk was bijzonder groot. WARMOND Tijdens de gis teravond gehouden raadsverga dering hebben de Warmondse raadsleden besloten over te gaan tot de ahnkoop van twee beeldhouwwerken. Ondanks een tekort in het fonds kunstwerken ging de raad akkoord met de aanschaf van twee beelden die momenteel door de leden van de Caroluskring in het park rond Mariënhaven worden g'èexpo- seerd. Ruim 11,5 duizend gulden moeten de „Pinguins" en .Meis je met de bal" genoemde beeld houwwerken opbrengen. In kas is een bedrag van ruim 7000 gulden. RIJNSATERWOUDE - De ge meenteraad van Rijnsaterwou de heeft gisteravond het nieu we bestemmingsplan goedge keurd. Bijna 1,5 miljoen gulden werd voor de explotiatie uitge trokken. Het plan wordt uitge voerd in een periode van tien jaar. Het plan omvat de bouw van 74 woningen: 71 in de wo ningwetsector en 3 bungalows (de bouw van 14 eengezinswo ningen en 14 bejaardenwonin gen is al begonnen. Tijdens de raadsvergadering werd gisteren nogmaals bena drukt, dat Rijnsaterwoude ook na goedkeuring van het uitbrei dingsplan niet in staat is de eigen natuurlijke bevolkings aanwas op te vangen. Ook de door de provincie toegestane bouw van jaarlijks drie wonin gen in Leimuiden voor de op vang van Rijnsaterwoudenaars HAZERSWOUDE - De sle pende burenruzie tussen de families Houtmeijers en Del- sasso heeft in de gisteravond gehouden raadsvergadering voor de zoveelste maal de no dige aandacht gekeregen. De nog immer bestaande contr overse tussen beide buren over het al dan niet reglemen tair houden van duiven door de heer Delsasso werd de laat ste weken aanzienlijk meer kracht bijgezet dan tot nog toe het geval was. Naast de gebruikelijke kwade gezich ten over en weer werd dit maal ook gebruik gemaakt van een tuinslang waarmee de elkaar slecht liggende buren hun ongenoegen wilden uiten. Dat én de talloze nijdige brie ven aan het gemeentebestuur waren wederom aanleiding de zaak in een twintig minuten durende discussie tijdens de raadsvergadering onder de loep te nemen. De klacht van de heer Houtmeijers is vrij bondig. Hij meent dat de heer is niet voldoende. Gisteravond werd de grondprijs in het uit breidingsplan vastgesteld op 36 gulden per vierkante meter. Tijdens de vergadering werd de heer A. H. M. van Amerongen benoemd tot opvolger van de Delsasso de scheidingsmuur en zijn volière hoger dan toe gestaan heeft opgetrokken. Hierdoor zou hij de nodige hinder van Delsasso's hobby, het houden van duiven, onder- vmdea Maar ook de uitgebreide dis cussie binnen de raad bood weinig soelaas. Delsasso heeft zich aan de geldende regels gehouden. Een voorstel om het uitvliegen van zijn duiven te heer Bongers als .schoolhoofd van de openbare lagere school De Torenvalk. Voorts werd be sloten het parkeerterreintje ach ter het gemeentehuis te verhu ren aan de herberg 't Oude Regthuys. ■verbieden, bleek geen haalba re kaart. Hoe de zaak dan tot een goed eind moet worden gebracht, werd ook na de zo veelste bespreking binnen de raad niet duidelijk. Wel duide lijk was de mening van wet houder De Wit van openbare zaken. „Ik voel me niet geroe pen om op de scheidingsmuur zittende beiden kemphanen uit elkaar te houden", aldus de wethouder. Het echtpaar Oskamp-Baars f72 en 70 jaar) van het Noordeinde 91 in Aarlanderveen viert donderdag het vijftigjarig huwelijksfeest. Beide echtelieden trokken even wel pas in 1939 naar Aarlanderveen, toen de heer Oskamp in deze gemeente als gemeentewerkman aan de slag kon. Daar bleef hij tot hij in 1969 met pensioen ging. Het echtpaar heeft 8 kinderen en 21 kleinkinderen HAZERSWOUDE - De ge meente Hazerswoude zal deel nemen in de Stichting tot be hartiging van de belangen van de boomkwekerij in het sier teeltcentrum Boskoop—Hazers woude (Stibos). Gisteravond heeft de onder leiding van bur gemeester J. ten Heuvelhof sa mengekomen gemeenteraad hiertoe besloten. Resultaat van de enkele uren durende discussie over aanslui ting is, dat de raad er voorstan der van is dat in het zes perso nen bestaande dagelijks bestuur in elk geval ook één vertegen woordiger van de Voedingsbon den FNV en CNV zitting neemt. De andere plaatsen daarin zul len worden bemand door drie representanten van de standsor ganisaties (CBTB, LTB en Hol landse Maatschappij van Land bouw), plus twee personen uit het gemeentelijke vlak: een uit Boskoop en een uit Hazerswou de. Het voorstel om een „vakbon- der" een plaats te verschaffen in het dagelijks bestuur werd door PvdA en PPR gelanceerd bij monde van de socialist F. Struben. Hij kreeg aanvankelijk behalve van zijn eigen partij en van de radikalen een dusdanige steun in het confessionele en liberale kamp dat de stemmen staakten (66; WD-er A. Berle mon ontbrak op het appèl). La ter, toen men het toch al te gek vond dat het voorstel zou moe ten worden opgeschort, bekende wethouder P. A Th. v.d. Werf, een van de personen die reeds lang doende is met de oprich ting van de stichting, zich een voorstander van het present zijn van een vakbondsvertegenwoor diger in het dagelijks bestuur. Dat had derhalve tot gevolg, dat Strubens voorstel de meerder heid nipt haalde (7—5). De linkse groepering haalde wel bakzeil wat betreft het voorstel om een secretaris/penningmees ter uit de ambtelijke sfeer in de stichting te laten fungeren. Bur gemeester Ten Heuvelhof gaf eerlijk toe dat het ambtelijk ap paraat ter plaatse zwaar belast is („daar zijn we ons over aan het bezinnen"). Anderzijds vindt hij de functie in de stichting zo belangrijk voor de ontwikkeling van de hele streek dat hij met aan het voorstel wilde zien ge tornd. Dus ging de ruime meer derheid daarin mee. Polsstokstrijd De polstokverspringvereniging „De Leeuwenhorst" organiseert zondag 3 juli om 14.30 uur weer polsstokverspringwedstrijden op het terrein van het landgoed „Leeuwenhorst" aan de Lee weg. In deze wedstrijd zal vooral ge sprongen worden door de streekspringers. Zoals altijd hebben de kinderen gratis toe gang. Vakantie van „Zonnebloem" in Beresteyn VOORSCHOTEN Huize Be resteyn aan de Leidseweg is weer voor ruim een week va kantiecentrum voor 20 langdu rig zieken. Vanavond zal burge meester J. van der Haar de vakantiegangers officieel voor een week tot burgers van Voor schoten verklaren.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4