Streekplan onrechtmatig en volstrekt ondoelmatig Wel ambities maar geen streber9 Jeugddorp '77 laat kinderen spelen met water, aarde en lucht STL-TENNIS- TOURNOOI BEGINT MET VERRASSINGEN A->*. Opening 4 juli ALPHEN IN REACTIE OP VOORONTWERP Nf AD/REGIO LEID'SE COURANT WOENSDAG 29 JUNI 1977 PAGINA 5 CLUBHUIS DE ZEVENSPRONG LAAT GRATIS BUS RIJDEN Aan handvaardigheid wordt in het jeugddorp veel gedaan. =1* - „-al. S - - Het terrein aan de Voorschoterweg nabij zwembad De Vliet stond ook in het afgelopen jaar bol van activiteiten voor de jeugd in de vakantieperiode. De „huisjes" (op de achtergrond), behoefden toen, dank zij het goede weer niet gebruikt te ■-tt worden. LEIDEN Een samenwerkingsver band bestaande uit de clubhuizen De Klinker, de Tambourijn (Zuid-West) en De Zevensprong (noord) gezamenlijk met KIK, het creatief centrum van K&O en de Leidse Jeugd Actie zorgt ervoor dat het jeugddorp Zuid-West aan de Voorschoterweg (bij zwembad De Vliet) ook dit jaar weer (na het wegvallen van Project '75) haar poor ten voor de Leidse jeugd kan openstel len. Dat gebeurt in de periode 4 juli tot en met 12 augustus, die is onderver deeld in drie stukken van twee weken, waarin steeds een ander clubhuis de activiteiten voor ^ijn rekening neemt. Het KIK levert voor de zes weken drie docenten, die achtereenvolgens houts culptuur, creatief spel/dramatische ex pressie en ceramiek aan de kinderen zullen doceren. Bij eventuele regen (en dat is niet zo ondenkbaar meer bij deze zomer) staan er dit jaar voor het eerst twee grote legertenten gereed, waar de activiteiten onbelemmerd kunnen wor den voortgezet. De „huisjes" van het jeugddorp (die nog het meest wegheb- ben van echte huizen waarvan alleen het dak nog overeind staat) completeren de overdekte accommodatie. In totaal houden ongeveer 65 mensen zich met de organisatie bezig. Ook dit jaar is er voor zogenaamde „Themaweken" geko zen. Vorig jaar kwamen er steeds ver schillende landen aan bod, dit jaar is echter gekozen voor de „elementen" water, vuur, aarde en lucht, die als een rode draad door de activiteiten zullen lopen. Tambourijn De eerste twee weken worden gevuld door clubhuis „De Tambourijn". Van 4 tot en met 8 juli (in de weekenden is het jeugddorp gesloten) kunnen de kin deren in het kader van het thema „Ne derland, waterland" bruggen bouwen, sloten graven, bootjes timmeren en on der meer ook een maquette bouwen. Verder zullen er deze week balspelen, polstokverspringwedstrijden en zeer- overspelen gehouden worden, en zal ook het „vuurvreten" aan bod komen. Van 11 tot en met 15 juli is het thema „vuur". Maandag kan er van alles wor den uitgebeeld met bepaalde materialen en wordt er ook toneel gespeeld met beoordeling van een jury. Op dinsdag: verven, timmeren, kleien, sieraden ma ken en brood bakken. Op woensdag kan er klei in een oven worden gebak ken en op deze dag is er ook een verrassing. Op donderdag worden er kleren gemaakt (en andere voorwerpen) en zal er een indianenrookspel worden gespeeld. J/rijdagtenslotte staat in het teken van het maken van sieraden en het koken en bakken van aardappels en bananen. Zevensprong Clubhuis „De Zevensprong" neemt de twee volgende weken voor zijn reke ning. Deze week van 18 tot en met 22 juli is als volgt ingedeeld: Maandag: terrein verkennen, spelen met sloopau to's en de huisjes met diverse activitei- ten; 's middags het zaaien van tuintjes, inrichten der buitenovens, maken en activiteiten in de huisjes. Verder een creatief spel met als thema „kermis". Woensdag: activiteiten in de huisjes, voorbereiding voor de „tien kamp" en een verkleedspel. Donderdag: kleien, en de voorbereiding van een creatief spel met als thema „Show", met. muziek en veel glitter. Vrijdag: activitei ten in de huisjes, brood bakken en verder een spelmiddag of naar de speel tuin van de Klinker. De tweede week, van 25 tot en met 29 juli gaat als volgt: Maandag: huisjesactiviteiten, sloopau to's en een groot waterspel. Dinsdag: vliegers maken met aansluitend vlieger wedstrijden. Woensdag; de Batavieren zakken de Rijn af en bouwen hun ne derzetting in de vuurplaats, verder een oerspel en een film. Donderdag: een ruilbeurs op het plein, een ruilspel of wdstrijden. Vrijdag: oogstfeest met volksdansen, broodmaaltijd en spelle tjes. 1 tot en met 5 augustus en 8 tot en met 12 augustus zijn in handen van clubhuis „De Klinker". De eerste week: Maandag hutten bouwen in de vorm van een boot of een vliegtuig, dinsdag een landschap maken van water, zand en plasticfolie, woensdac de grote molendag, donder dag zelf nengels maken en vervolgens daarmeevissen, vrijdag potten bakken en draaien alsmede deze versieren. Tweede week: Maandag een kookmid- dag met soep op een open vuur, dinsdag een vlaggetjesdag, zelf vlaggen maken en beschilderen en vervolgens een vlag- gensteekwedstrijd, woensdag vouwdag waarop van alles kan worden gevouwd, donderdag songfestival en een rebus- tocht en vrijdag een vogelverschrikker- spel met eigengemaakte verschrikkers en een film. Algemeen Kinderen van 2 tot 4 jaar kunnen wor den opgevangen van 9.30 tot 12.00 uur in de peuterspeelzaal op het terrein. Voor de overige kinderen, van 4 tot 13 jaar, zijn de activiteiten van 9.30 tot 15.00 uur. Zelf brood meenemen, limo nade is aanwezig. Prijs: 1,25 per per soon per dag, of tienrittenkaarten waar bij de dagprijs naar 1,10 daalt. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij K&O aan de Oude Vest 45 of aan het jeugddorp zelf. Wat betreft het vervoer: Clubhuis de Zevensprong, dat overigens als enige clubhuis de activiteiten de gehele zo mervakantie voortzet (met uitzondering van de twee jeugddorpweken natuur lijk), laat een gratis bus voor de kinde ren naar het jeugddorp rijden. De con tacten met de speeltuinverenigingen van de Organisatoren van de jeugddorp- weken hebben echter nog niet geleid tot verdere doorvoering van dit „gratis openbaar vervoer" vanaf alle speeltuin terreinen in Leiden. LPHEN AAN DEN RIJN - et gemeentebestuur van Alp- en aan dep Rijn is van mening j it de door het provinciaal be- uur in het voorontwerp l^lreekplan Zuid-Holland Oost (gehanteerde vergaande detaille ring onrechtmatig en ondoel matig is. Onrechtmatig omdat teïe Wet op de Ruimtelijke Orde- [ling gedetailleerde plannenma- terij verbiedt en streekplanma- ers voorschrijft toekomstige Hitwikkelingen in hoofdlijnen tan te geven. Ondoelmatig om-' lat gemeentebesturen met meer plaatselijke kennis en inzicht >eter dan de provincie kunnen letailleren en daardoor een ilagvaardiger en flexibeler be- eid kunnen voeren. Bet Alphense gemeentebestuur, jtelt dit in een 80 pagina's tel- djende reactie op het vooront werp streekplan Zuid-Holland iïpost. Alphense gemeentebestuur- Iers hebben ernstige bezwaren :gen het provinciale voorne- ïen om de toekomstige tertiai- fjfweg 34 zodanig te projecteren, it van de bijna 450 ha in de tlder Kerk en Zane, slechts 69 :bouwd kan worden. Dit komt leer op ongeveer 2400 wonin- ,De omleidingsroute", zo meent het Alphense gemeente bestuur, „vormt een blijvende barrière en sluit een uitbouw Kerk kerk en Zanen in zuidelij ke richting volledig af'. De gemeentebestuurders zijn ook verbolgen over het feit dat Alphen in het voorontwerp w?l als overloopkern voor de Leidse en Haagse agglomeratie wordt aangewezen, maar niet dien overeenkomstig mag groeien. Haastklus Bovendien verbaast Alphen zich over het feit dat in het gehele voorontwerp met geen woord over de ontwikkeling van de gemeente na 1990 wordt gespro ken. „Toch zal het jaar 1990 niet het einde der tijden zijn", aldus het gemeentebestuur. De Alphense gemeentebestuur ders onderschrijven in hun reactie het door de gemeente Alkemade ingenomen standpunt dat de tijd, die gemeentebestu ren was toebedeeld om zich een oordeel te vormen over het voorontwerp, schandalig kort was. Het bevreemdt het gemeen tebestuur dat zij in een tijdsbe stek van drie maanden moet beslissen ovep beleidslijnen voor de komende vijftien jaar. „Be- zuiningen omtrent een aantal complexe zaken is nauwelijks mogelijk geweest waardoor be slissingen moesten worden ge forceerd", aldus de gemeente Alphen in haar reactie. De gemeente Alphen verbaast zich ook in hoge mate over het feit dat nergens in het provin ciale voorontwerp gesproken wordt over de relatie tussen de belangen van landbouw, milieu en landschap. Het gemeentebe stuur stelt dat juist in dit deel van de provincie dit soort zaken de boventoon dienen te voeren. Volgens het voorontwerp be staan, aldus het Alphense colle ge, geen bezwaren tegen een beperkt aantal eenvoudig inge richte en goed in het landschap ingepaste verblijf recreatieterrei nen. Tegen uitbreiding van de verblijfsrecreatieve accommo datie in grote projecten zal ech ter grote terughoudendheid worden betracht. In de omgeving van Alphen aan den Rijn worden evenwel grote gebieden aangewezen als ont wikkelingszones voor sta-cara- vans en/of campingterreinen. Van enige terughoudendheid is hier geen sprake en dat be vreemd het Alphense college, omdat zij van mening is dat dit soort plannenmakerij een ern stige bedreiging voor de open ruimte betekent. nAeht maanden igeëist voor jdodelijk ongeluk J DEN HAAG De officier van J Justitie bij de rechtbank in Den J Haag heeft gisteren acht maan- ;jj den cel, waarvan twee voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar en drie jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist tegen een 23-jarige bouw vakarbeider uit Sassenheim. De jongeman kwam 20 maart in Naaldwijk in frontale botsing met een tegenligger. Van de vier inzittenden van de tege moetkomende auto, twee 23-ja- rige meisjes en twee 23-jarige jongemannen, stierven er twee ter plaatse aan hun verwondin gen. Een derde overleed na tien dagen. Een vierde meisje liep ernstig hersenletsel op. De bouwvakarbeider, zelf onge deerd, verklaarde die avond bij Café-bezoek circa acht pilsjes te hebben gedronken. Bij de bloed proef werd een alcoholpromilla ge van 1,22 gemeten. Volgens zijn verklaring moet hij bij het nemen van een bocht op de linkerweghelft zijn gekomen. i Volgens twee wandelaars reed b hij op het moment van de bot- T' sing met een snelheid van 120 km per uur. Op dat gedeelte jj was 80 km toegestaan. De raadsman van de jongeman, j tnr. Veenendaal uit Leiden, be- i Pleitte een lichtere straf, omdat n zijn cliënt met de voor hem Jj Psychische nadelige gevolgen 'j reeds voldoende is gestraft. De rechtbank wijst vonnis op 12 1 juli LEIDSE STUDENT (20) SLAAGDE CUM LAUDE Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Paul van Bemme- len studeert geneeskunde, te kent niet onverdienstelijk, speelt tennis en heeft een paar jaar aan karate gedaan. Tot zover niets bijzonders voor een sportieve 20-jarige Leidse student. Dat hij op die jeugdi ge leeftijd vorige week echter cum laude voor zijn dpctoraal examen is geslaagd, is echter wel bijzonder. Hij mag zich nu doctorandes in de geneeskun de noemen. Als vroege leerling, geboren in september, en doordat hij de eerste klas van de lagere school heeft overgeslagen, be gon hij met tien jaar al aan zijn HBS-B opleiding aan het Maerlant-lyceum in zijn woon plaats Den Haag. „Met vijftien jaar kwam ik van de HBS af. De leraren hadden wel eens gezegd dat ze me nog erg jong vonden en dat het misschien een goed. idee was om eerst nog het gymnasium te gaan doen, maar ik wilde verder. Ik heb wel ambities maar ik ben geen „streber," begrijp me goed. Op de middelbare school hoorde ik bij de goede middenmoot. Het was heieaal niet belang rijk om de beste van de klas te zijn. Nu, bij deze studie, heb ik er meer energie in gestoken, omdat het wél zin heeft om cum laude te slagen. Officieel kun je het examen in vijf jaar halen, maar de meeste studen ten doen er langer over.-Het komt me niet aanwaaien, maar ik ben ook geen kamer geleerde die voortdurend zit te blokken. Er is genoeg tijd voor het studentenleven, gezellig heid, sport en dergelijke," zegt Paul. Paul van Bemmelen bij de uitreiking van zijn bul Zijn studie heeft hij nog lang niet voltooid. Na ongeveer an derhalf jaar stage, zoals hij die nu loopt op de afdeling oog heelkunde van het Acade misch ziekenhuis in 'Leiden, hoopt hij het arts-examen af te leggen zodat hij de genees kunde mag gaan beoefenen. Eerst moet hij alle vakken doorlopen om zich na zijn arts-examen aan zijn speciali satie te kunnen gaan wijden: thorax-chirurgie oftewel hart en longoperaties. Dat betekent zes jaar lang bij een chirurg werken. Dat is dan, in tegen stelling tot de stages, wél be zoldigd. „Je wilt tenslotte toch werken en geld verdienen. Ik vind dat dat niet te lang meer moet duren." Lachend zegt hij: „Het had geen an nog sneller te studeren omdat min derjarigen niet de geneeskun de uit mogen oefenen." Snel zwakt hij die uitspraak af want „dat klinkt zo blasé. Ik ben bijna 22 als ik arts word, zó veel sneller had ik het na tuurlijk nooit kunnen doen." Broer Michael (19) zegt dat Paul wél de knapste studie kop van de familie is. Hij zelf begint in september aan het derde studiejaar economie en probeert dat te combineren met wedstrijdzwemmen. De jongste telg van het gezin van Bemmelen, de 14-jarige doch ter zit nog op het gymnasium en wordt door haar broers „zeer muzikaal genoemd. „We hebben geen van allen een hekel aan studeren," zegt Paul. De resultaten zijn er dan ook naar. SASSENHEIM - Het deze week gestarte open tennistoer nooi op de S.T.B. banen in Sas senheim heeft alweer de nodige uitslagen en verrassingen opge leverd. Zo werd in het damesen kelspel in de als vierde geplaat ste Hanneke Röther verrassend verslagen door H. de Groot van het Oegstgeestse O.L.T.C, ui- slag: 6-2;6-4. Maar daar bleef het niet bij, want bij de heren in D verloor de eveneens de als vier de geplaatste Entrop van D. Knaap. Deze laatste stoomde di- rekt nog een ronde verder dooi; en behoort daardoor tot een van de kanshebbers op de eindzege te worden gerekend. Zijn voor naamste concurrenten zijn uite raard de respectievelijke num mers 1 en 2 geplaatsten, H. Ge- levert en C. Verdegaal. Laatst genoemde heeft reeds twee ron den gewonnen en Gelevert be haalde overtuigend zijn eerste overwinning tegen v.d. Klugt: 6-0; 6-0. In het B-toernooi is de plaatsing als volgt: 1. B. v. Overbeeke, die een „thuiswedstrijd" speelt; 2. R. Blommendaal uit Noordwijk; 3 Leenknegt en U. P. Pauwels, die duidelijk op de goede weg terug is. Van deze vier is alleen Pauwels reeds in aktie gekomen en hoe. Met de overtuigende cij fers 6-0; 6-2 gaf hij Vroegop geen enkele kans om ook maar wakker te worden. In B had Hasenoot verder geen enkele moeite met Bruerkes, uit slag: 6-1; 6-0 J. Theunissen, een van de gevaarlijkste outsiders won indrie sets van Hulster uit Hillegom en de Npordwijkse A. Gelevert pakte de zege in twee sets tegen E. Schreuder ''uit Nieuwvennep: 6-4; 6-4. Dat zich in de tennissport rare dingen kunnen voordoen bewees H. Ha zenberg. Deze enthousiaste Lei- derdorpse knaap verloor zeer verrassend zijn partij in C, maar rehabiliteerde zich later volledig in B door in twee sets de Lisser tennisleraar v.d. Mey te kloppen, uitslag: 7-6; 7-5. Ten slotte is R. Groen uit Beverwijk nog een reële kanshebber op de eindzege. Van de damespartijen in B is nog weinig bekend. Mau reen Meyer is eerste geplaatst en als tweede de Sassenheimse mevrouw Thakur. Opvallend was de overwinning van R. Ver degaal op B. Tombrock vorige week finalisten op Unicum in C, 6-2; 7-6. En onaangename ver rassing deed zich voor in het herenspel in C. De als tweede geplaatste N. Geraerts moest zich namelijk terugtrekken met een schouderblessure ten gevol ge van een motorcrash. H. de Jong is in deze kategorie eerste geplaatste, Vroegop derde en De Ligt vierde. Van de vier geplaat ste speelsters in het damesen kelspel in C handhaafden zich er slechts twee na de eerste ronde R. Verdegaal en H. Feh- ling hadden geen enkele moeite met hun tegenstandsters. Ver der is reeds genoemd het ver rassende verlies van H. Röther tegen H. de Groot en C. Colle moest wegens omstandigheden een walk-over geven. De enige herendubbel die gespeeld is in B werd een overwinning voor .Mulder/Hasenoot op het duo Verdegaal/Bijleveld. ADVERTENTIE- Dent u al op ae hoogit. van de voordelen van het leasen van uw zakenauto's? Een telefoontje naar de neer C Elfering of de heer Th W de Goede is genoeg om aan de weet te komen of het voor uw bedri|t interessant is om uw wagenpark te leasen' Bi| Mult.lease vindt u gespecialiseerde know-how op dit gebied onder gebracht, gekoppeld aan een uitstekende service U kunt ieder merk leasen en het onderhoud desgewenst door uw denier laten uitvoeren Goed leasen is'Muitileasen Multileasebv Vondellaan 80 Postbus 44 Leiden Tel 071-7602 02 t buiten kantooruren 02521-13025) S

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5