URN HUIS UT Igr. Lefebvre wijdt jriesters tegen wil an Vatikaan in spionage-ijsberg roor Canadese kust Steeds meer aandacht voor „inbraakvrij huis" Zelf een zitje bouwen SIERAARDBEI FAMILIE VAN DE ROOS Gijzeling in Salzburg geëindigd Bommen op bestelling in Noord-Ier- land Trotskisten houden trein aan Uitvinder geveld door niespoeder Carter verbaasd over reactie Russen Lady Baden- Powell (88) overleden GIFTIGE STOF PREVENTIE: „GEEN AANLEIDING GEVEN TOT..." -INENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 9 ns li vra uit| onze correspondent Jan ingtoman) LPS In Parijs was men is teravond van overtuigd iet in de loop van de week een daadwerkelijk schisma pr kerk zal komen als gevolg bet feit dat de gesuspen- fde traditionalistische bis- vlo p mgr. Lefebvre het ulti- yn van het Vatikaan naast neer aal leggen. Is l >duljs bekend heeft de paus 1 Lefebvre in een eigenhan- geschreven brief gewaar- wd dat, als hij woensdag in het Zwitserse Econé inderdaad veertien priesters en twee en dertig subdiakens zal wijden, hij zichzelf buiten de kerk stelt Dit komt neer op een excommu nicatie,'maar Rome schijnt deze niet formeel te willen uitspreken en mgr. Lefebrvre zal, als hij het pauselijk verbod naast zich neerlegt zichzelf buiten de kerk stellen. Het feit dat de bisschop gisteren in Flavigny in Bourgon- dië een Benedictijn tot priester gewijd heeft wijst erop dat hij er niet voor zal terugschrikken in Econé de voorgenomen wij ding te verrichten. Zaterdag zou mgr. Lefebvre eveneens in Fla vigny een aantal kinderen het vormsel toedienen. Hij ver scheen evenwel niet en liet ook niets horen om zijn wegblijven te verklaren. Algemeen werd aangenomen dat hij een laatste ontmoeting had met afgezanten van het Vatikaan om het onher stelbare alsnog te proberen te vermijden. De wijding van de Benedictijn gistermorgen werd als bewijs ervoor aangezien dat deze laatste verzoeningspoging mislukt is en dat het gevreesde schisma nu onvermijdelijk is. "ïi Oe 23-jarige kassier van bank in Salzburg wordt hier ongedeerd weggeleid, nadat hij 28 uur lang door, twee bankrovers in gijzeling was gehouden. Kort na zijn bevrijding gaven de rovers zich over. d ik WS (AP) De franse pers ?a3jft gemeld dat de Sovjet Unie r NToordamerikaanse vaste- na 9 bespioneert vanaf een ijs- jvoor de Canadese kust Franse kranten zeggen dat ijsberg, die de codenaam jrdpool 22"draagt, wordt ind door 120 Russische ïen en vrouwen die voorge- wetenschappelijke onder- ers te zijn. De Ijsberg is gepropt met elektronisch ma- aal en heeft landingsbanen [ir vliegtuigen en helicopters, ïns de pers maken militaire ondigen in Canada en de ordatlantische verdragsorga- zich ernstig zorgen over- deze ijsberg vol spionnen. Twee bladen zeggen in NAVO kringen in Brussel te hebben vernomen dat de ijsberg-basis onder meer gebruikt kan wor den voor het leiden van Russi sche onderzeeboten en dat de Amerikanen er bij de Canadese- regering op aan hebben gedron gen niet al te overhaast tegen deze ijskoude vorm van spiona ge op te treden omdat het penta gon ook enkele ijsbergen als spionagebases heeft ingericht Het bericht in de Franse pers is nergens officieel bevestigd. Gezegd wordt de Russen op de ijsberg onder leiding staan van commandant Nikolai Dimitrije- wits Vinogradov van het insti tuut voor arctisch en oceanisch onderzoek te Leningrad. De ijs berg, aldus de pers, ligt op het ogenblik vast in het pakijs in de omgeving van de Koningin Eli zabeth eilandengroep, ruwweg halverwege Groenland en Alas ka, op 83,6 graden noorder breedte en 129 graden oosten lengte. De ijsberg isongeveer 5 km lang en 2,5 km breed. Er is een land ingsbaan van 1,6 km en een landingspunt voor helicopters. Er zouden drie grote helicopters en zeven eenmotorige vliegtui gen op de ijsberg zijn. SALZBURG (DPA) Twee bankrovers, die in het Oostenrijkse Salzburg 30 uur de kassier van een wisselkantoor hadden gegijzeld, hebben de man gisteren ongedeerd vrijgelaten en zich enkele uren later zonder verzet aan de politie overgege ven. Over de vrijlating van kassier Ingo Hopf wa§ onderhandeld door een psycholoog en, nadat de twee gangsters aanvankelijk niet tot rede te bren gen leken, ook door een priester. De twee rovers, oude bekenden van politie en justitie, hadden de kassier zaterdagochtend over meesterd. Zij eisten aanvankelijk twee miljoen schilling (ca. 50.000 gulden) en een vrije aftocht per auto. Een van de twee rovers zei in een telefoongesprek dat hij geld nodig had om zijn schulden te betalen. Gistermiddag slaagden de onderhandelaars erin de 23-jarige kassier vrij te krijgen. Enkele uren later zagen de rovers in dat hun positie onhoudbaar was en gaven zij zich over. BELFAST (Reuter) De poli tie van de Noordierse hoofd stad Belfast probeert momen teel een einde te maken aan „bomverhuurbedrijven" van protestantse en katholieke on dergrondse organisaties, die be taald worden voor het opblazen van verlies lijdende bedrijven, zodat de eigenaar aanspraak kan maken op een verzekerings uitkering. "Een Noordiers lid van het Britse parlement, John Carson, maak te de afgelopen week bekend dat het IRA er zulk een bomver- huurbedrijf op nahield. Binnen enkele uren kwam de Ulster Defence Association, een van de invloedrijkste protestant se militante groeperingen, met de mededeling dat ook zij op bestelling van onscrupuleuze za kenlieden bommen op bestelling had geplaatst NOGENT SUR SEINE Mili tante leden van de (trotskisti sche) communistische revolutio naire bond hebben gisteren in Nogent sur Seine in het oosten van Frankrijk gedurende veer tig minuten de trein Bazel-Pa- rijs opgehouden, om te proteste ren tegen de plannen voor de bouw van een kerncentrale op een paar kilometer van Nogent sur Seine. JOHANNESBURG Zuid-Afrika's nieuw- (Reuter) Kapitein- ste oproerbestrij- van-politie Johan dingsmiddel de „nies- Botha, de man achter machine" is vergif tigd door zijn „eigen middel", in het zie kenhuis opgenomen moeten worden. De „niesmachine" is een mengsel van traangas en talkpoe der enis gebruikt voor het onderdruk ken van de recente studentenbetogingen in Soweto. Kapiteit Botha heeft zelf teveel aan het middel blootgestaan, zo deelde een politie woordvoerder mee. WASHINGTON Reuter) - Pre sident Carter van de V.S. is verbaasd over Moskou's reactie op zijn campagne voor de men senrechten. De kwestie van de mensenrechten is een grotere belemmering voor een nieuwe SALT-overeenkomst gebleken dan hij had verwacht „En dat," aldus de president, „ondanks het feit dat ik mijn best heb gedaan de Russen niet openlijk te veroordelen. Over Brezynjev bijvoorbeeld heb ik alleen maar lovende dingen ge zegd." De president zei dat er geen nieuwe stappen zijn gedaan in de richting van een nieuwe SALT-overeenkomst ter vervan ging van het akkoord dat deze herfst afloopt Lady Baden-Powell LONDEN (Reuter) Lady Ola- ve Baden-Powell, weduwe van de oprichter der padvinderij, is zaterdag in een verpleegtehuis bij Londen overleden. Zij was 88 Jaar. Olave St. Clair Soames stamde uit Derbyshire in het midden van Engeland. Zij huwde in 1912 met de toenmalige lt gene raal sir Robert Baden-Powel die, voortbouwend op zijn erva ringen uit de boerenoorlog, in 1907 en 1910 de twee takken van de padvinderij had opgericht Lady Baden-Powell was 32 jaar jonger dan haar in 1941 gestor ven echtvriend. Zij zal in stilte worden gecre meerd en haar as zal worden bijgezet in de Keniaanse plaats Nyeri waar ook lord Baden-Po well rust. (Van een onzer verslaggeefsters) RIVA Dl GARDA De zeer giftige stof dioxine, die vorig jaar in het Italiaanse Seveso een ramp veroorzaakte, wordt ook aangetroffen in de lucht boven o.a. Amsterdam, Alk maar en Arnbem. Een woning burcht zijn.... Inbreken zijn tegenwoordig so enthousiast op pad dat steeds meer mensen zich gaan bezinnen op een „inbraakvrij huis", beter gezegd een huis met liefst ingebouwde inbraak-preventie. Preventie betekent voorkomen en dat omvat ween „geen aanleiding geven tot". Wie een portemonnee met veel geld in zijn huis Iaat slingeren, die door vreemde gestolen wordt, krijgt als getuige van de politierechter op rijn kop als de dief gevonden en voorgeleid wordt Men mag een ander niet in verleiding brengen. moet tegenwoordig een onneembare Dit is zo ongeveer de betekenis van „preventie". Dus geen kostbare klokken in zicht van buiten hangen, geen zilveren theeservies in de huiskamer waar precies de zon in schijnt En geen spotjes op een Rem brandt.. Het is helaas zo dat er anno 1977 ongeveer om de vijf minuten ergens in Neder land wordt ingebroken, ook in particuliere woningen. Antiek wordt als het ware op bestel-, ling gestolen. Er is vraag naar,' het wordt gesignaleerd en ver volgens vakkundig wegge sleept. Dus ook fraaie Friese kasten kan men het beste een beetje rustig opstellen. Queen Anne sierkastjes moet men uit de buurt van spiedende voor bijgangersogen houden en stoelen van Chippendale (om maar iets te noemen) kan men maar liever boven zetten. Er is een nieuwe manier van in breken op eenzame plekken „Als in een stille straat de bewoners van huis zijn, gaat een stelletje met boze bedoe lingen in een auto zitten, ramt in volle vaart de huisdeur en laadt de zaakjes, ook groot antiek, snel maar goed ge traind in. „Dit vertelt een em ployer van Lips, de beroemde slotenmaker, die ook met dit geweld geen raad weet Het slot vliegt bij zo'n praktijk tus sen de splinters van het hout. Daar blijkt uit dat geen zee de inbreker te hoog gaat De wijze en plaats van wonen ver eenvoudigen het karwei soms niet weinig. Laagbouw met tuinen en tuintjes, parkachtige aanleg met niet goed verlichte wegen zijn gevaarlijker dan, drukke straten. De doorsnee inbreker maakt liefst zo min mogelijk lawaai; hij moet slim en intelligent zijn, wat niets te maken heeft met hogere oplei dingen. Er worden soms zulke originele methodes bedacht, dat ze „bewondering" afdwin- Minder tijd Krant en televisie helpen hier een handje. Aage M. werd zelfs een nationale held. Wie kraakte er sneller en beter een brandkast dan deze snuggere, charmante krullebol, die op het beeldscherm zo leuk zijn woordje wist te doen? Basisre gel is dan ook: „Niets is on neembaar, voor iedere zet kan een slimmerik een tegenzet be denken. „Omdat de inbreker echter altijd veel haast heeft moet u hem proberen minder tijd te laten om weg te komem. Is de kans op ontdekking groot dan waakt een uitge kookt lid van het gilde er wel voor om zijn huid te wagen. Houd dit in gedachten bij het opzetten van preventieplan. Ga woning om te beginnen eens goed bekijken. Verscho len achterafdeuren en zijra men vormen een uitdaging. Verlicht ze dus wel goed. Daar mij bijvoorbeeld wel een spot Zijn platjes, romantische per gola's goed te bereiken, zodat de athletische klimmer makke lijk naar binnen kan, voorzie de deuren die daardoor be dreigd wordt aan de buiten kant van een knip. Daardoor kan de inbreker niet verder komen dan die kamer(s). En bewaar in die vertrekken dan geen juwelenkist, die trouwens toch uit den boze is, waar dan ook verstopt Eén greep en de boel is foetsie. Kelderramen verdienen extra aandacht Goed hang en sluit werk is hier de beste preven tie. Bedenk dat draadglaswerk wel stevig lijkt, maar niet rin kelt als men het inschopt, be ter zijn dus op bedreigde plaatsen: tralies. Heeft men een dakkoepel op zijn huis? Staat leuk, maar kies geen ty pe dat er zo maar kan worden afgeschroefd. Laat er een ste vig rooster onder aanbrengen. Hetzelfde geldt voor .boven lichten' in tussenkamers. Glas dat van buitenaf wordt ge plaatst is het kozijn verdient een critisch onderzoek. Taai houten latten, ruit goed inge- weld in de kit (idem latten) en vastzetten met voldoende aan tal schroeven. Maar alweer: de inbreker weet er raad mee. Op fee aire plaatsen verdient der halve de zogenaamd binnen- beglazmg de voorkeur, terwijl op kritieke plaatsen de ge dachten moeten uitgaan naar gehard glas, dat vijf maal zo sterk is als gewoon glas van dezelfde dikte. Geen gat Hierop .knapt" de inbreker af. Er is met een ruitensnijder, zijn geliefd gereedschap geen gat te krijgen. Nadeel is dat een goed geplaatste tik met een puntig voorwerp de ruit in een keer verbrijzelt Nog wat klein handwerk en de weg is vrij. Alleen met grof geweld te overwinnen is gelamineerd en gelaagd glas, bestaande uit twee of meer dunne ruiten, die met heldere kunststoffolie op elkaar zijn geperst Zo'n ruit echter is erg duur, wel enorm taai en niet te snijden. Dan is er nog het zogenaamd polycarbonaat, te vergelijken met glashelder plexiglas, dat 250 maal zo sterk is als een gewone ruit, (zegt men) maar wel krast In een dozijn ge monteerd is dit wel inbraak- veilig, maar die krassen zijn een bezwaar, dat op te heffen is door de polycarbonaat als tweede ruit aan de binnenzijde te plaatsen. Laat men een huis bouwen dan verdient het aan beveling met de architect of aannemer het bouwkundig ontwerp onder de loep te ne men met het inbrekersgilde in het achterhoofd. Waar inslui pers en consorten echter bij zonder bang voor zijn is... een waakse hond zo groot als een kalf. Het is al gauw bekend of u zo'n huisgenootje hebt en dan vermindert de belangstel ling snel. Voor meer inlichtin gen ter bescherming tegen on gewenst bezoek kan men een informatieve uitgave bestellen bij Bouwcentrum, Rotterdam door 6,70 over te maken op girorekening 357696 met ver melding: „Inbraakveilig huis". Het Obligatie bankstel met de twee'bijpassende stoelen raakt er een beetje uit Op de meu belbeurzen ziet men deze ar rangementen steeds minder. Meer wordt gezien in de com binatie van een 3-zitsbank, een 2-zitsbank en een fauteuil. Die worden ook wel opgepikt uit containers of van de straat bij groot-vuildag. Mensen worden weer creatief, frommelen graag zelf wat in elkaar en men moest eens zien welke fantatische resultaten er wor den geboekt met spullen die een ander op de vuilnishoop gooit. Vooraf in de oude hof jes, bewoond door kunste naars en studenten wordt er geschaafd, geverfd, gebeitst en van oud artistiek nieuw ge maakt. Het is somS verbluf- fend wat er te voorschijn komt. In het algemeen kan men van de meubels in de winkel zeg gen dat de logge bakbeesten van stoelen eruit zijn. De mon sterlijke neerplof zakken, die een ramp zijn voor de rug, vind je alleen nog maar in tienefkamers. Extravagante uitwassen kan je wel vergeten. Tweezitsbankjes staan licht- voerig bij open haarden", het is leuk om ze haaks, rug aan rug of pal tegenover elkaar te zetten. Een hoek tussen twee banken laat zich best opvullen met een vierkante tafel. Veel zitmeubelen worden nog steeds met leer bekleed, maar er is ook een terugkeer naar gedessineerde stoffen met be scheiden bloem- en bladmotie ven. Voortreffelijk is Engels linnen, dat het vrijwel overal goed doet waar het gezellig is... De onderkant van een goede stoel wordt over het algemeen gevormd dopr singels of hori zontale zigzagvering. Bij de weg geworpen stoel zelf aan te brengen als de oorspronkelijk vering eruit hangt. Op deze ondergrond moet een combi natie komen van koudschuim of polyeter met een laag da- cron watten afgedekt. Koudschuim is tevens schuim rubber.. Men kan het een pro gressief schuimmateriaal noe men. Als de drukkracht toe neemt moet de stoel beter ve ren. Goedkoop schuimmate riaal geeft na indrukken geen tegenkracht en men zit op den duur op een plank. Bij (zelf) bekleden moet men liever geen woeste stoffen kiezen. Daarop raakt men uitgekeken en tenslotte kan *geen lid van de familie er meer naar kijken zonder afgrijzen. Vooral in kleine ruimtes krijgen drukke dessins de overhand. Bedenk u tweemaal voor u dessinstof- fen patroon tegen patroon stelt. Met een bloeiende rozen tuin op gordijnen geen stoelbe- kleding met gestyleerde mar grieten zo groot als bloemko len. Spelen met losse, bruikba re zitkussens is nuttig en soms vruchtdragend (gezins) tijdver drijf. Een tijdloos zitmeubel dat niet verveelt. De bank bestaat teitelijk uit twee aaneengebouwde stoelen TEKST: TINY FRANCIS Wilde planten die het moeten hebben van het stuifmeel, afkom stig van soortgenoten, kunnen vaak heel handig voorkomen dat het eigen stuifmeel de stempels bevrucht. Ze verhinderen zoge naamde zelfbestuiving door meeldraden en stempels op verschil lende tijden te laten rijpen. Een door de natuur ingebouwde tijdklok... De onrijpe stuifmeelkorrel kan geen bevruchting teweegbrengen en een onrijpe stempel is nog te „kinderlijk" voor voortplanting. De Duchesnea of sieraardbei moet het echter juist wel van zelfbestuiving hebben. Het plantje, waaraan soms 20 tot 30 witte of gele bloempjes komen, dient daarbij een handje geholpen te worden door het af en toe flink door elkaar te schudden. Om het stuifmeel zijn functie te laten vervullen (stuiven) moet men tijdens de bloeiperiode de bloempjes niet besproeien. Nat stuifmeel blijft kleven. En dat is jammer, want elk bloempje wordt een (schijn)aardbei, die geen smaak heeft. De Duchesnea of „Indische aarbei" is familie van de roos. Framboos en braam zijn nauw verwant aan de Rosaceae, al behoren ze feitelijk tot het gelsacht „Rubus". Maar dit is op zijn beurt weer familie van de roosachtigen. Begin vorige eeuw werd de sieraardbei in Nederland geïmporteerd; men treft haar echter in vele delen van de wereld aan. Een gezonde plant, die geen ziektes kent, mits zij genoeg zon en mest krijgt Nukkig is de Duchesnea niet; ze neemt genoegen met een plaatsje in de kamer, op het balkon, maar ook in de tuin. Stekken is mogelijk. Bij bloemisterij, te koop vanaf 3.50.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9