Veilingwezen negentig jaar geleden in Broek op Langendijk „geboren" ïLfrtÜMMM] Lierse fabriek aluminium kasprofielen flink uitgebreid MyUI LAND- EN TUINBOUW BOEKTE TELEURSTELLENDE RESULTATEN HERDENKING VAN BELANGRIJK INITIATIEF STEEDS MEER GROENTESOORTEN TE KOOP TRIESTE WEEK IN DE BLOEMENHANDEL DIT JAAR GEEN RIJKE BOLLENOOGST? LAND EN TUINBOUW LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 8 BROEK OP LANGENDIJK In Breek op Langendijk wordt dit jaar het voor tuin- bouwend Nederland ongetwij feld heuglijke feit gevierd, dat daar negentig jaar gele den het veilingwezen werd ge boren. Geen verjaardag van een bejaard en door de moder ne ontwikkeling achterhaald afzetsysteem, maar van een zeer primitief begonnen en tot een uiterst moderne wijze van prijsvorming uitgegroeide or ganisatie, waardoor om met de voorzitter van de oud ste groenteveiling ter wereld uit Broek op Langendijk, de heer M. Dekker te spreken „Nederland het tuinbouwland bij uitstek is geworden". Broek op Langendijk wéét, dat het veilingsysteem daar is uitgevonden en de „vrienden van de Broeker veiling" zullen er wel voor zorgen, dat dit in de toekomst ook niet meer wordt vergeten. Nog geen twee jaar geleden ontvingen zij an derhalf miljoen guldën subsi die van het rijk, om de in 1912 voltooide en in gebruikgeno- men veiling al voor een groot deel te restaureren. Zij hopen met het opknappen van de oude veiling verder door te kunnen gaan totdat nog in geveild wordt, want daarvoor is de veiling na een fusie met de veilingen War- menhuizen en Noord-Schar- woude in 1973 gesloten. Wel is het de bedoeling, dat het ge heel als een blijvend monu ment wordt gekoesterd om voor de Langendijkers te die nen als een herinnering aan Ter gelegenheid van het jubileum werd in deze oude vaarveiling van Broek op Langendijk nog eens echt geveild. De oude veilingklok zag 25.000 kilo nieuwe aardappelen passeren en gaf er pnjzen van 75 tot 90 cent per kilo voor aan. Een primeur was er ook bij: de eerste vroege zomer-rode kool. vervlogen tijden en voor toe risten als een bijzondere trek- .pleister. Dat de belangstelling daarvoor groeiende is blijkt wel uit het aantal bezoekers: het eerste jaar vierduizend en dit jaar wellicht vijfentwintigduizend. De veiling is als een museum ingericht, compleet met alle mogelijke soorten schuiten, waarmee men voorheen de produkten naar deze zoge naamde doorvaarveiling bracht. De toerist heeft ook de mogelijkheid zelf groenten, De oude. in 1912 mgebruikgenomen en nu gedeeltelijk gerestaureer de, veiling van Broek op Langendijk. fruit en bloemen af te mijnen in de pittoreske afmijnzaal, nadat men eerst een rondvaart gemaakt heeft door het water rijke gebied van Broek op Langendijk. Schuiten vol De eigenlijke datum van ge boorte van „het veilen" was 29 juli 1887. Op die dag is tuinder D. Jongeling uit Noord-Schar- woude met zijn schuit bloem kool naar de Bakkersbrug in Broek op Langendijk gevaren. Daar laadden de schippers ge woonlijk hun schuiten vol met groenten, die zij (soms) van de tuinders kochten of zoals veelal gebruikelijk was die zij in opdracht van tuinders verkochten in Amsterdam. Voor de tuinders geen ideale situatie, omdat ze min of meer overgeleverd waren aan de willekeur en de eerlijkheid van de schippers. Het was al enige tijd koud weer geweest, zodat het aanbod van bloem kool klein was. Alle schippers wilden de vracht van Jonge ling wel meenemen. Hij krab de zich eens achter het oor en zei: „Wist ik maar wie de hoogste prijs betaalde". Waar op schipper J. Dirkmaat het verlossende woord sprak: „Je moet je bloemkool veilen, dan krijg je ervoor wat ze waard is". Zonder dat hij het besef had, dat hij een historische daad verrichtte riep een van de schippers het eerste „mijn", waarmee de eerste veiling ter wereld het levenslicht zag. Grote vlucht „Het veilingsysteem heeft een ontzaglijk grote vlucht geno men, hetgeen met name het geval is geweest in het West- land", aldus de heer Dekker, die ook de fusie van de drie veilingen, waarvan hij thans voorzitter is, een groot succes noemt. „Wat de omzet betreft is onze veiling immers de kop loper in het land. Deze groeide van vierentwintig miljoen gul den tot vorig jaar zesenvijftig miljoen gulden. Geen enkele veiling die ditx gepresteerd heeft. Vanzelfsprekend heeft het warme weer en de daaruit voortvloeiende hoge prijzen van vorig jaar daarin een gro te rol gespeeld. Maar van be lang is, dat de tendens zich1 ook dit jaar heeft voortgezet en de omzet tot nu toe al vier miljoen gulden hoger is dan vorig jaar. Het initiatief, dat in 1887 is genomen is heel be langrijk voor het vaar- en rij- gebied van het Geestmerani- bacht gëweest". DE LIER Het aluminiu- mextrusiebedrijf BOAL B.V. in De Lier is met twee nieuwe bedrijfshallen voor de fabri cage van aluminium profielen uitgebreid. De in 1970 door ing. M. Boers opgerichte on derneming heeft zich gespe cialiseerd in het ontwerpen van systemen, waarbij alumi nium als materiaal wordt toe gepast, en heeft zich daarbij in het bijzonder gericht op de vervaardiging van profielen voor de kassenbouw. BOAL (150 medewerkers; jaa romzet 40 miljoen) heeft De Lier verrijkt met een op het Westland afgestemde indus triële bedrijvigheid, die in dit gebied ook voor de werkgele genheid van groot belang is. Het totale BOAL-complex is nu 20.000 m2 groot en daar Het Lierse bedrijf BOAL, dat met twee nieuwe hallen is uitgebreid. door geschikt voor een pro- duktie van 10.000 ton alumi nium profielen per jaar. Het is vanzelfsprekend, dat bij de uitbreiding van de eigen fa briek ook veelaluminium is ge bruikt Hierdoor kon voor de grote overspanningen een ster ke dakconstructie worden toe gepast Dit resulteerde boven dien in een korte bouwtijd en eeii eenvoudige montage, om dat het geheel op de grond kan worden gemonteerd om daarna te worden opgehesen. Dit nieuwe ruimteroostersys teem: OCTATUBE kan als zeer doelmatig worden aange wezen voor fabrieks- en ten toonstellingshallen, transpor truimten, sporthallen, zwem baden, stadions.winkelcdntra, scholen en tijdelijke en/of ver plaatsbare hallen en ruimten. Ondanks het sterk wisselende weer neemt het totaal aan groentesoorten nog steeds toe. In sommige gevallen betekent dit een prijs verlaging, maar dit geldt lang niet voor alle groentesoorten. Voor een aantal gewassen moet nog steeds gesproken worden van een beperkte aanvoer, zeker gezien de tijd van het jaar. Door deze beperkte aanvoer kun nen de prijzen zich goed handhaven en zijn hierdoor voor de tijd van het jaar hoog. De glasgroenten konden daarentegen niet aan prijsdaling ontkomen. Dit valt te verklaren uit het feit, dat de glasgroenten minder te lijden hebben van het koude en wisselvallige weer dan de vollegrondsgroenten. Paprika's De aanvoer van groene paprika's is al enige weken vrij constant, toch kan dit van de prijzen niet gezegd worden. Ondanks de gelijkblijvende aanvoer valt er toch een duidelijk prijsverschil te constateren. Afge lopen donderdag bedroeg de gemiddelde prijs voor de groente sorteringen 1,73 per kg. Als er een vergelijking met vorig seizoen gemaakt wordt, dan ligt de gemiddelde prijs niet zo gek veel lager. Het is echter wel zo, dat de aanvoer in vergelijking met vorig jaar een stuk lager uitvalt. In dit licht gezien, kan men toch van teleurstellende pnjzen spreken. De vraag naar rode papri ka's heeft eind vorige week een duidelijke opleving ondergaan. De gemiddelde prijs voor de rode sorterin gen liep op naar 3,72 per kg. (de week ervoor "2,88). Een duidelijk gegeven in de huidige marktsituatie voor paprika's is de nog steeds aanhoudende forse concurrentie van Italië. Het spreekt voor zich, dat de duurdere rode paprika's het meeste risico lopen om in prijs te dalen. Tomaten De tomatenaanvoer heeft de afgelopen week «en lichte toename te zien gegeven. De pnjzen werden door dit grotere aanbod duidelijk meer onder druk gezet. De gemiddelde prijs voor de A-I-tomaten daalde van 1,78 naar 1,72 per kg op donderdag 23 juni. Op de West-Duitse markt was vooral de concurrentie van Marokko nog steeds duidelijk merkbaar. Naar ver wacht zal de aanvoer gelijk blijven, maar met een aanhoudende concurrentie lijken de prijzen zich moeilijk te kunnen herstellen. Komkommers De aanvoer van komkommers bleef nage noeg gelijk. Ook voor dit gewas bleef de mogelijkheid tot prijsherstel zeer beperkt De binnenlandse en de buitenlandse vraag bleef onder de maat, mede gezien ook de weersomstandigheden. De lichtere sorterin gen hebben het meeste van de beperkte vraag te lijden gehad, de zwaardere sorterin gen wisten hun weg aardig te vinden. Voor de sortering van 61/76 kwam de gemiddelde prijs per stuk op 52 cent. Het ziet er naar uit dat de aanvoer gelijk blijft, er wordt gerekend op een grotere vraag, waardoor hogere prijzen mogelijk zijn. Natuursla De aanvoer van natuursla bedraagt al enige weken zo'n 5 miljoen stuks. Deze aanvoer blijkt de markt ruim te voorzien, hetgeen in de prijzen al enige weken duidelijk tot uitdrukking komt. De prijzen konden de afgelopen week niet boven een gemiddelde van 13 cent per krop -oplopen. Voor de komende week wordt er op een gelijkblij vend aanbod gerekend, waarbij opgemerkt kan worden dat als het veranderde gunstii weertype aanhoud er op een grotere vrai gerekend mag worden. Het is dus niet uitg sloten dat er voor sla hogere notering! mogelijk zijn. Overige gewassen Voor postelein kwam de gemiddelde pri de afgelopen week op zo'n 60 cent per k Daar de vraag naar dit gewas beperkt is vooral de aanvoer van belangrijke invl< op de prijsvorming. De sperziebonen snijbonen zijn nog steeds erg duur, dit woi vooral veroorzaakt door de nog steeds perkte omvang van het vollegronds produL Voor sperziebonen bedroeg de gerrüddelTL prijs 7,50 per kilo, voor snijbonen was <?ge 6,30 per kilo. De aanvoer van tuinboniy/c wordt langzaam maar zeker groter, waq door de prijs de komende week weer v lager zal liggen. De afgelopen week bedr< de gemiddelde veilingprijs voor dit gewj 90 cent per kilo. Raapstelen zijn op ogenblik echter uitzonderlijk goedkoop, 8 cent per bosje. De aanvoer van spini loopt terug, toch is de vraag naar dit ge\ de afgelopen week goed geweest, waard* op donderdag 23 juni noteringen van 1, per kilo mogelijk werden. Bij de andijvie-markt is er sprake van zelfde situatie, een afnemende aanvoer oplopende prijzen. De gemiddelde prijs droeg 80 cent per kg. Als het aanbod vi andere groentegewassen groter wordt, d zal de prijsdruk voor dit gewas duidelijk uiting komen. De aanvoer van bloemkool feu door het koelere weer gestagneerd, w< door de prijzen weer opliepen. Voor „zessen" liep de prijs per stuk op 2,77. Er wordt voor de komende week een grotere aanvoer gerekend waardoor tjft prijzen zullen dalen. jjS •kei Het was afgelopen week een trieste zaak in de bloemenhandeL Oorzaken zijn moeilijk aan te wijzen, want de weersomstandighe den waren in het algemeen voor de handel niet zo slécht, afgezien van een enkele war me dag. Mogelijk dat de handel erg voor zichtig was met doen van inkopen mede met het oog op de steeds meer in betekenis toenemende vakantie, waardoor het aantal kopers verminderde en men ook beperkter kocht. Ook naar het buitenaland, vooral naar Duitsland, ging het niet zo vlot, Het zijn vaak kleine factoren die toch wel een belangrijke invloed hebben op de handel, hetgeen zelfs het geval was bij de dag van de Duitse eenheid. In handelskringen wordt op korte termijn niet gerekend op een ople ving in de bloemenhandel. Bijna iedere dag gaf een teruggang in de prijzen te zien. Als gevolg hiervan daalde het totale omzetcijfer van de CCWS tot 7.908.682,94 tegen 11.166.726,90 in de voorgaande week. Maar in dezelfde week van het vorig jaar beliep de omzet 6.637.114,01, waarbij echter weer rekening moet worden gehouden met de geldontwaar ding. Met een aanvoer van ruim 30 miljoen bos of stuks snijbloemen, leverde deze een omzetbedrag van 7.338.370,90 op, maar in voorgaande week met aanvoer van ruim 25 miljoen bos of stuks 10.346.914,57 waaruit dus wel blijkt dat ondanks de ruimere bloe- menaanvoer, er aanzienlijk minder werd ontvangen hetgeen de stempel drukte op het totaal bedrag. De omzet van buitenlandse bloemen bleef met de rond 100.000 op vrijwel gelijke peil, maar een bedrag van bijna 500.000 lager. Er waren nog bijna 500.000 potplanten voor plm. 650.000 vorige week, doch afgelopen week 350.000 stuks voor nog geen 500.000 En de perkpl anten vertoonden eenzelfde beeld. Anjers, trosanjers en fresia's namen nog wat in aanvoer toe doch wel met dalen de prijzen sinds voorgaande week. De anjers met een miljoen stuks méérvielen terug van 38 cent vorige week tot gemiddeld 21 cent Een scherpedaling viel ook te constateren bij de irissen van 23 cent voorgaande week tot 14 cent nu, ook al waren de plm. 500.000 stuks ongeveer de helft van voorgaande week. Heel slecht verging het ook met het snijgroen, waarvan de gemiddelde prijs daalde van 2,05 voorgaande week tot Ij* a afgelopen week. Een forse klap viel er ook in de roz^ waarvan de aanvoer weliswaar zowel i de grote als kleine soorten rond een miljol gulden hoger was dan voorgaande wei maar de gemiddelde prijzen voor wat 1 grote rozen betreft terugviel van 37 tot f cent en de kleine van 24 tot 13 cent. is dan ook geen erg opwekkend beeld <i de bloemenhandel in de afgelopen weekf zien gaf! Nog enkele gemiddelde prijzen met haakjes die van voorgaande week: tros* santen met gelijke hoeveelheid van ru miljoen, 53 (75) fresia 13 (24) trosanjers (35) leliekelk 40 (43) lelietak 30 (40). kwamen afgelopen week steeds i nen aan de veiling waarvan de prijs beho* lijk was te noemen. De algemeen nog lag* i prijzen van het vorig jaar mogen dan y wat reden tot optimisme geven, maar of verder afglijden van de prijzen zal plaatsv) j| den, is moeilijk te voorspellen, ook al I niet bepaald van een zomers weertje wore gesproken. Dit zijn de dagen van spanning en geruch ten. Nog deze week zullen in de bollenstreek op tal van plaatsen de rooimachines gaan grommen en zal men - eindelijk! - een klein beetje een peil kunnen trekken op de oogst. Want reeds weken houdt men zich bezig met de vraag: worden de bollen goed of niet? Zodra ge maar even Uw hoofd achter de coulissen van dit wonderlijke vak. probeerde te steken, liep ge binnen de kortste keren tot op kniehoogte door de meest tegenstrijdi ge berichten te waden. Als men na verloop van tijd de verkregen gegevens rustig op een rijtje zette, was het wel duidelijk dat men dit jaar in de meeste gevallen niet op een topoogst behoeft te rekenen. Weliswaar zullen de resultaten - zoals altijd! - van bedrijf tot bedrijf verschil len kunnen vertonen. De producenten die op het beste land zitten, behoren in de regel tot het betere genre kwekers en die plegen nu eenmaal altijd de meeste dikke bollen te rooien. Geen topper Geen topoogst dus in 1977" en dat was ook al gebleken toen de hyacinten voor de pre paratie gerooid moesten worden Deze bol len worden nl. enkele weken vroeger gerooid dan de rest, omdat ze al heel vroeg een temperatuurbehandeling moeten ondergaan willen ze geschikt zijn om heel vroeg - in december - m bloei getrokken te kunnen worden. Bij het rooien was de algemene indruk: zij zijn wel eens beter geweest. Hardnekkige geruchten willen dat verder de Apeldoorn's voor de vijf graden die deze week voor een groot deel al gerooid zijn, ook al niet meevallen. De dikke bollen jo pen niet over de mand" zoals dat heet. Dat schijnt met name het geval te zijn in de Wieringermeerpolder, waar een zeer groot areaal van deze Darwinhybride wordt ge kweekt. Dat dit gerucht niet van waarheid ontbloot is, zou men kunnen afleiden aan het prijsverloop van deze tulp. Kon men een paar weken geleden de twaalven van- Apel doorn nog kopen voor 7,- per 100, vandaag zijn de exporteurs bereid er twee kwartjes per 100 bij te doen. Geen bewijs, maar het kan toch wel een aanwijzing zijn dat de oogst van Apeldoorn niet zo naar-de-keel- gnjpend-best is. Hieraan moet natuurlijk onmiddellijk worden toegevoegd dat de si tuatie volgende week weer anders kan zijn, want de gehele bollenhandel hangt nu een maal van geruchten aan elkaar. Het is be paald niet ongewoon als men' in een week tijd van een torenhoge spits vol rose optimis me in een diepe put vol troebele zwartgallig heid duikelt. Het is dan ook geen wonder dat in een vak dat zich zo vaak door stemmingen laat leiden, de follow up van het struktuuronder- zoek nog altijd niet goed van de grond komt. Weliswaar wordt er door de Nehem driftig aan gewerkt, maar de weg die in de conclu sies van het struktuurrapport werd aangege ven, is bepaald niet geplaveid met gemakke lijk uitvoerbare plannen. Punt één was en bleef: de kwekers moeten komen tot samen werkingsverbanden. Die combinaties dienen zo groot te zijn dat ze werkelijk een greep op de produktie kunnen krijgen. En die combinaties - men kan ze ook producenten- groeperingen of telersverenigingen noemen - moeten verbindingslijnen uitgooien naar de exporteurs en met hen meerjarige contrac ten tegen vaste prijzen afsluiten. Hoongelach Wel, als één ding duidelijk is geworden d« is het dit: de producenten Willen dergelijl contracten niet als de prijzen goed (omdat men hoopt dat ze een volgend zoen nóg hoger zullen zijn) en als de mi gaat dalen, ontstaat bij de exporteurs hoongelach als de kwekers over langloj contracten willen praten. Toch is dit pu - het in evenwicht brengen van vraag aanbod - de scharnier waar alles om draa Er moeten maatregelen komen die de pr duktie kunnen beïnvloeden, maar men die er bij het componeren van deze maatregel* wel op bedacht te zijn dat ze niet in stri mogen zijn met de EEG-regels. Want di haalt het Hof te Luxemburg er onmiddelli een dikke streep door. Het is de taak vj de Nehem te komen met een uitgebalaj ceerd voorstel dat acceptabel is voor kwek! rij en handel. Men timmert er naarstig aan, duizelt de Nehem-mensen af en toe van vele haken èn ogen die op het beeldschei verschijnen. Toch heet het nog met stelligheid dat de Nehem nog dit najaar afgerond voorstel op tafel zal depon* voor een Bloembolleninterventiebureau, taak van dat bureau zal niet vergelijk! zijn met het huidige Surplusfonds, dat vele. kwekers een ergernis is. Wat het wel zal worden, daarover bewaart men stilzwijgen. Als de kwekers en exporteurs de groots! drukte dus achter de rug hebben, kunn* ze meteen overschakelen op een ander ch piter. Aangenomen dat de Nehem in oktob zo ver is Uitvoerwaarde produkten steeg DEN HAAG De totale uitvoerwaarde van agrarische produk ten is in 1976 met ruim 20% toegenomen tot 26,1 mld. Hiervan had 20,1 mld. betrekking op produkten die van direct belang zijn voor de Nederlandse land- en tuinbouw, terwijl van deze zogenaamde relevante produkten J 10,2 mld. werd ingevoerd. Er was dus sprake van een positieve bijdrage tot de handelsba lans van 9,9 mld. Voor het totaal van de agrarische produk ten (incl. tropische produkten en hout) overtrof de uitvoer de invoer met 7,2 mld. Het exportvolume van de relevante produkten was 11,3 groter dan in 1975; het volume van de uitvoer naar de EG-lidstaten groeide met 9,8%, naar derde landen met 18,4%. Teruggang bij bloementeelt DEN HAAG Voor de tuinbouw konden de uitkomsten over 1976 nog niet op alle onderdelen worden geraamd. De voorlopige indruk is dat over het geheel genomen de uitkomsten in de glastuinbouw weinig afweken van die in 1975. De gemiddelde arbeidsopbrengst per ondernemer wordt voor de glasgroentebedrijven in 1976 ruim f 10000,- hoger geraamd dan in 1975. Op de glasbloemenbdedrijven was daarentegen, sprake van een teruggang van ca. f 4000,-. Een sterke verbete ring van de rentabiliteit deed neb voor de champignonbedrij- ven onder invloed van een hogere produktie per hectare en een stijging van de opbrengstprijzen met ruim 30%. LEI: KOSTEN STEGEN IN 1976 STERKER DAN OPBRENGSTEN DEN HAAG - De Nederlandse land- en tuinbouw boekte in 1976/77 zeer teleurstellende uit komsten, vooral als gevolg van de nadelige invloed van de droogte op de resultaten van de melkveehouderij. Nadat het vo rige jaar enig herstel was opge treden na de scherpe inzinking van 1974/75, zakte de opbreng- sten-kostenverhouding weer vrijwel terug naar dit diepte punt. Een en ander komt naar voren in bet dezer dagen door het LEI gepubliceerde Land bouw-Economiscb Bericht 1977. De prod uk tiewa arde van de landbouw (exd. tuinbouw) was in 1976/77 naar schatting 17,8 mld., ongeveer 6% meer dan in het jaar daarvoor. Het op brengstvolume nam met 1% toe; de opbrengstprijzen lagen ge middeld 5% boven het 'niveau van 1975/76. De prijzen van de aangekochte grondstoffen en diensten stegen echter veel ster ker, namelijk met 13%. De ver bruikte hoeveelheden namen bovendien met 7% toe, hoofdza kelijk als gevolg van een hoger krachtvoerverbruik in verband met de droogte. Een en ander leidde ertoe dat de beloning'van arbeid en ver mogen in de landbouw met ca, 1,2 mld. daalde tot een bedrag van 5,6 mld. Tegenover deze daling stond een toeneming van de bereken de kosten van arbeid en vermo gen (op pachtbasis) met ca. 0,5 mld. De invloed van de algeme ne loonstijging overtrof verre de daling van de hoeveelheid ar beid met 2 1/2%. Een aantal jaren geleden bedroeg de jaar lijkse vermindering nog ca. 4%. De vertraging in de afvloeiing houdt nauw verband met de hoge werkloosheid buiten de landbouw. De berekende kosten van arbeid en vermogen kwamen op een bedrag van ca ƒ8 mld., wat betekent dat deze beloningsaan spraken slelchts voor 70% wer den gedekt door de verwezen lijkte beloning (de netto-toege voegde waarde) van 5,6 mld. Aantal bedrijven blijft dalen DEN HAAG Het aantal land- en tuinbouwbedrijven bedroeg in 1976 158600; op 131600iiiervan had het bedrijfshoofd de land- of tuinbouw als hoofdberoep. De vermindering van het aantal bedrijven en arbeidskrachten is de laatste jaren vertraagd. De noodzaak van vergroting van bestaande bedrijven blijft echter aanwezig. Dit heeft er toe bijgedragen dat de prijsstijging van landbouwgronden zich in 1976 versneld beeft voortgezet De produktie vindt in toenemende mate plaats op min of meer gespecialiseerde bedrijven. De produktieomvang van de grotere bedrijven is de laatste jaren iets sterker gestegen dan die van de kleinere bedrijven. Verschillen namen toe DEN HAAG De onderlinge verschillen tussen de diverse produktienchtingen binen de landbouw namen dit jaar weer verder toe. De akkerbouw had over het algemeen zeer gunstige uitkomsten als gevolg van hoge opbrengstprijzen van consump tie- en pootaai;dappelen, wat uiteraard vooral tot uiting kwam in de kleigebieden waar deze gewassen worden verbouwd. De melkveehouderij moest met een kleine stijging van de opbrengst prijzen genoegen nemen bij sterk oplopende kosten als gevolg van de droogte. De gemiddelde arbeidsopbrengst van een onder nemer op een weidebedrijf onderging dan ook een aanmerkelij ke daling tot minder dan 10000,- (pachtbasis). Ook in de intensieve verhouding liep de rentabiliteit terug, vooral onder invloed van stijgende veevoederprijzen.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 8