Geen procedure-gez eur bij kabinetsformatie' Luchtbrug hartpatiënten impuls voor buitenland" Akkoord over reorganisatie bij Nutricia Djiboeti,voorportaal Arabische havens thans onafhankeHjk SER studeert op educatief verlof Binnenland/buitenland PVDA-FRACTIELEIDER VAN THUN: rs luchtmachtofficiers pleegden aanslag j>p Idi Amin Woning Molukse marinier belegerd Tarieven ziekenhuis stijgen met 8.75 procent Sadat: geen speciale status voor mogendheid 17 doden in verkeer HOMOFIELEN PROTESTEREN TEGEN HETZE HARTCHIRURG VAN DER SCHAAR: LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 7 Van onze parlementaire redactie J|EN HAAG PvdA-fractieleider Ed van vind, dat de overlegpartners bij de binetsformatie (hijzelf, Den Uyl, Van Agt Terlouw) op geen enkele wijze meer jogen gaan .geuren of zaniken over de >cedure van onderhandelen", j zei dit tijdens de vergadering van de [vdA-partijraad afgelopen zaterdag in Am- i. „Jongstleden vrijdag hebben de s zich verplicht om nu echt op volle icht vooruit te gaan. Daar moeten we ons j allemaal aan houden," aldus Van Thijn. iver kabinetsformateur Den Uyl zei Van Thijn, dat het noodzakelijk is, dat Den Uyl voor de kiezers en voor zijn partij herken baar blijft als PvdA-lijsttrekker. „Hij moet zich bewust blijven van de boodschap die hij van zijn partij en van de kiezers heeft meegekregen. Ik hoop en verwacht dat die achtergrond niet plotseling in een grauw sluier zal wegduiken," aldus fractieleider Van Thijn. Dr. R. Kruisinga, lid van het CDA-fractiebe- stuur wil, zo zei hij zaterdag voor de radio, wel met de PvdA in zee gaan, maar dan moet het CDA wel als gelijkwaardige part ner behandeld worden. Dr. Kruisinga wees erop, dat de coalitie PvdA-CDA, gezien de verkiezingsuitslag, gewenst is. Desondanks zal nog heel wat overleg noodzakelijk zijn over bijvoorbeeld onderdelen van het ont werp grondpohtiek en de vermogensaanwas- deling. Daarom ook voelde hij niet veel voor de haast, waarmee kabinetsformateur te werk wil gaan. De visserijwereld, geplaagd door allerlei problemen bij de schol-, tong- en haring vangst wil een eigen staatssecretaris, zo heeft zij via de stichting De Nederlandse Visserij en het Visserijschap de kabinetsfor mateur laten weten. Deze eigen bewindsman is nodig bij de zeer moeilijke visseronder handelingen in de EEG, aldus de zeevissers. JONDEN (AP-AFP) Ondanks alle officiële ontkenningen in leganda is er wel degelijk een aanslag op de president van ganda, Idi Amin gepleegd, als gevolg waarvan hij verwondin- q heeft opgelopen in zijn linker arm. aanslag werd gepleegd bij het plaatsje Bayitababira, enige ilometers van Entebbe. De samenzwering was beraamd door ichtmachtofficiepen en werd uitgevoerd door tien gewapende reed in een konvooi auto's iar Entebbe. Hij zat niet in jn eigen Mercedes, maar in andere auto. Dat moet de ianvallers van de wijs hebben (ebracht, want zij openden het lur met een bazooka en een itrailleur op Amins Mercedes, 'aarbij twee inzittenden om het leven kwamen. Daarop ontstond vuurgevecht, waaraan Amin kogelvrij vest zelf mee deed. Daarbij raakte hij ge- waarop de aanvallers op de vlucht sloegen. Zij zouden naar Kenia zijn uitgeweken. Volgens uitgeweken Oegandese artsen lijdt Amin aan hallucina ties. Hij beeldt zich in dat hij iet God spreekt Vorig jaar leeft hij een lid van rijn kabi- Snet, dat in ongenade was geval- Slen, ritueel vermoord. Minister jpran openbare werken Sjaban Nkoetoe werd „als een kip ge- 5 bonden" bij Amin gebracht, die hem, na een kort gebed, eigen- handig de keel doorsneed. Inmiddels hebben nog twee mi nisters van Amin de wijk geno men, namelijk de ministers van justitie en van industrie, Luie en Nyense. Beiden zijn in Enge land. Eerder had de vroegere minister van gezondheid Kyem- ba in Engeland al asiel ge vraagd. (Van een onzer ver slaggevers) WINTERSWIJK Zuidmolukse jonge ren hebben dit week einde het woonhuis belegerd van een Zuidmolukse familie in Winterswijk. Het ging volgens de poli tie om een wraakak- tie tegen de marinier John Titahena, die destijds geridderd is na de gijzelingsacties in de Scheveningse gevangenis. De Zuidmolukse jon geren verdenken hem ervan dat hij ook betrokken is ge weest bij de mari niers-aktie tegen de gekaapte trein in De Punt, aldus de poli tie. De marinier had en kele collega's op be- zoek, toen een dertig tal jongeren uit de Zuid-molukse wijk op het pleintje voor de woning ver scheen. De familie Titahena waarschuwde de ge-' meen te polite van Winterswijk die op haar beurt de hulp inriep van de mare chaussee. Het lukte de politie na lang praten de jongeren te bewegen weer naar huis te gaan. Geheel rustig verlie pen de gesprekken niet Een ruit van, huize Titahena moest het ontgelden. Het bleef nog lang onrustig in de Mo lukse wijk van Win terswijk. Gehelmde en van gasmaskers voorziene Zwitserse politie staan hier gereed om op te treden tegen ongeveer 2500 demonstranten die in Gösgen protesteren tegen de bouw van een kerncentrale in die plaats. DEN HAAG (ANP) - Minister Boersma van Sociale Zaken heeft, samen met minister Van Kemenade van Onderwijs en Wetenschappen en staatssecre taris Meijer van CRM de So ciaal-Economische Raad advies gevraagd over de verdere ont wikkeling van het zogenaamde betaald educatief verlof. Dit beleid dient er naar het oordeel van het kabinet op ge richt te zijn, dat op den duur iedere werknemer recht heeft op betaald verlof voor scho- lings- en vormingsactivitieteiten. Uitgangspunt is dat het betaald educatief verlof ontwikkeld moet worden, afhankelijk van de beschikbare ruimte voor de verbetering van de arbeidsvoor waarde. In dit verband wordt de commissie betaald educatief verlof gevraagd uitvoerig te ad viseren over de relatie tussen verlof en arbeidstijdverkorting, maar ook over de financiering van de kosten en het educatieve aanbod. Voorkeur wordt uitge sproken voor de oprichting van een educatief fonds. De bewind slieden vragen de SER-commis- sie om een of meer doelgroepen aan te wijzen, waaraan priori teit moet worden gegeven. Bij het bepalen van een keuze dient het uitgangspunt te zijn dat edu catiever verlof in de eerste plaats ten goede moet komen aan de zwakste groepen uit de samenleving. Utrecht (ANP) - Het Centraal Orgaan Ziekenhuistarieven ver wacht dat de gemiddelde ver- pleegprijs in ziekenhuizen dit jaarmet 8,75 procent zalstijgen, waarmee een „dag in het zie kenhuis" 213,50 gaat kosten. Deze prognose staat in het jaar verslag over 1976 van het COZ. Vorig jaar was de tariefstijging iets meer dan 12 proent en in de jaren daarvoor lag hij rond de 20 procent. Oorzaken van deze minder grote prijsstijgin gen zijn volgens de COZ de afnemende inflatie en de bezui nigingsmaatregelen in deze sec tor van de gezondheidszorg. Protest tegen shocktherapie ARNHEM (ANP) - Personeel sleden van psychiatrische in richtingen voeren morgen aktie tegen de shocktherapie in Alk maar (het toedienen van electri se he schokken van 120 Volt als geneeswijze). Zij hebben zich verenigd in de Nationale Anti- shockaktie (NASA) en plaatsten zaterdag ter ondersteuning van hun aktie in dagbladen grote advertenties met namen van artsen, psychiaters, en hoogle raren die zich eveneens uitspre ken tegen electroshock als be handelingsmethode. De actievoerders hebben in het laatste nummer van de Gekken- krant een zwarte lijst van ruim veertig ziekenhuizen gepubli ceerd waaronder dat van Alk maar, waar shocktherapie wordt toegepast Volgens aktie- voerders kunnen patiënten door deze behandeling ernstige scha de .oplopen en is ze gemakkelijk te vervangen door andere ge neeswijzen. CAIRO (UPI) In een gesprek E5 met hoofdredacteuren in Ale- xandrië heeft president Sadat van Egypte gezegd dat hij niet zal gedogen dat een van de su- I permogendheden in zijn land .een speciale status zal genieten Jen dat hij zich zal verzetten tegen inmenging van zo'n mo- gendheid in Afrika. Sadat zei dat hij evenwichtige en normale betrekkingen met de twee grote mogendheden en de rest van de wereld wenste, maar dat geen zou moeten proberen in zijn land een speciale positie te veroveren. „De betrekkingen moeten zijn gebaseerd op gelijk waardigheid, wederzijds respect en met-inmenging in eikaars binnenlandse zaken", aldus de Egyptische president. DEN HAAG In bet afgelopen weekeinde zijn zeventien men sen in het verkeer omgekomen. Het ernstigste ongeluk deed zich voor in het Limburgse plaatsje Linne. Daar verloren zondagavond drie mensen in een auto bij een frontale bot sing het leven. Een verkeerde inhaalmanoeuvre was volgens de politie de ooraak van het ongeval. Jn Haaften reed een 16-jarig meisje die een motorfiets uitpro beerde met een snelheid var 80 kilometer op een 15-jarige wiel- rijdster. Zij werd zwaargewond, de motorrijdster overleea^na de botsing. In Melderskx (L.) kwam zaterdag een jongttjt van vijf jaar op zijn fietsj- ander een achteruitrijdend»- bestelau to. Het jongetje .v»-. eed ter plaatse. "Dvee inwon»-, van Al melo verloren zate Mag u, Vrie- zenveen bij een verkeersongeluk het level.. Hur «uto raakte na een inhaalmanoeuvre m een slip en botste teg^ hoorn. Protest van homofielen in New York.... (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Uit protest tegen wat zij noemen „de heksenjacht op homosexuelen in Amerika" hebben ongeveer 2.000 vrouwelijke en mannelijke homofielen zaterdag in Am sterdam een demonstratieve tocht door de binnenstad gemaakt Geprotesteerd werd tegen het op 7 juni in Miami gehouden referendum, waarbij 70 pro cent van de kiezers zich uitsprak voor intrek king van de enkele maanden geleden aange nomen anti-discriminatiewet van homofielen voor werk en huisvesting. Zegt het Nederlandse organisatiecomité: „Het zou voor de hand liggen schouderophalend aan deze Amerikaanse hetze voorbij te gaan; het gaat om een geïsoleerd groepje, maar het zijn nog altijd dit soort idioten dat erin slaagt opnieuw fascistische toestanden te ontkete nen." UTRECHT Nutricia is terug gekomen op het plan, de pro- duktie van sauzen bij Loycks in Amsterdam op te zetten. Ook het plan om de produktie van Kremia (kunstslagroom) weg te halen uit de fabriek in Den Dolder, zal niet worden uitge voerd. Pas in 1980 zal opnieuw worden bekeken of deze maat regelen alsnog nodig zijn. Dit is het resultaat van overleg tussen de voedingsbonden en Nutricia over het door het con cern (3.000 werknemers) begin dit jaar uitgebrachte reorganisa tierapport. De bonden hebben er daarbij op aangedrongen minder aandacht te besteden, aan het opvoeren van de winst en meer aan behoud van werk gelegenheid. Bonden en kaderleden kunnen zich vereniging met het plan, het vervaardigen van vloeibare prod uk ten te concentreren in Zoe termeer. Twee mariniers op Curasao omgekomen WILLEMSTAD (ANP) Op Curasao wordt een Nederlandse duiker van de onderzeebootja- ger HMS 'Amsterdam' vermist De man naar wie vrijdag en zaterdag voortdurend is ge zocht, was donderdag in rijn vrije tijd alleen aan bet dolken bij de militaire hadplaats St. Michielsbaai op Curasao. De man die volgens de Marine voorlichtingsdienst een ervaren duiker was, wordt als opgege ven beschouwd. Bij een vechtpartij in Willem stad is een Nederlandse electro- monteur van de marinebasis „Parera" op Curasao om het leven gekomen. Naar de toe dracht van het incident wordt een onderzoek ingesteld. DJIBOETI (Reuter/UPI) Na 115 jaar koloniale overheersing door Frankrijk is het voormalige „land van de Af ars en de Issa's vannacht onder de naam „Republiek Djiboeti" onafhankelijk ge worden als 49ste niet blanke staat van Afrika. Het aan de Rode Zee gelegen kleine land is met zijn omstreeks 210.000 inwoners uiterst dun be volkt en zal economisch met handen en voeten aan de vroeger^ kolonisator vast blijven rittea Het jonge land gaat een uiterst onzekere toekomst tegemoet. Het is inwendig verscheurd door vijand schap tussen de twee belangrijkste etnische groe peringen, de Af ars en de Issa's en zal het hoofd moeten bieden aan twee begerige en onderling op gespannen voet staande buurlanden, Somalië en Ethiopië. Vanwege zijn strategische ligging aan de monding van de Rode Zee het voorportaal naar de Saoedi-Arabische oliehavens, zal Djiboeti voorts betrokken raken in het grote strategische steekspel van de supermogendheden en hun machtsblokken. Op 8 mei stemde de bevolking met overgrote meerderheid vóór de onafhankelijkheid. Enekele uren voor die formeel van kracht werd koos de tien man sterke ministerraad de 61-jarige premier Hassan Gouled een Issa, tot president Gouled maakte bekend dat Djiboeti een presidentiële de mocratie is geworden. De leiding over de uitvoe rende macht berust bij het staatshoofd die zal worden bijgestaan door een staatsraad. De presi dent wijst een premier aan en benoemt de andere leden van het kabinet pp diens voordracht De wetgevende macht berust bij het nationale congres, eveneens op 8 mei gekozen en thans 65 leden tellend en een wetgevende raad. DEN HAAG/SCHIPHOL „Vooral bij de Nederlandse hartspecialisten is thans het besef gegroeid dat hartoperaties wel dege lijk levensverlengend kunnen zijn, maar dat ze vooral de kwaliteit van het leven verbe teren. De impuls voor deze verandering in het denken, die ook valt te constateren bij hartspecialisten in de ons omringende lan den als België, Frankrijk en West-Duits- land, is mijns inziens wel degelijk afkom stig van de hartpatiëntenluchtbrug naar Houston". Dit zegt de Nederlandse hartchirurg, dr. P. J. van der Schaar. Ruim een jaar geleden, op 22 juni 1976, vertrokken de eerste zeven Nederlandse hartpatiënten op initiatief van de Nederlandse Hartpatiëntenvereniging naar Amerika om daar een hartoperatie te ondergaan. Dr. Van der Schaar, die nauw bij de voorbereiding van deze luchtbrug was betrokken, ging mee als medisch bege leider. Sindsdien is hij iedere maand twee maal op en neer naar Houston geweest als begeleider van de patiënten. Ook bespreekt hij met de artsen in Houston de medische gegevens van de patiënten die zich bij de Hartpatiëntenvereniging hebben aangemeld voor de reis naar Houston. Oorzaak van deze luchtbrug is het tekort aan mogelijkheden voor een hartoperatie in Nederland, waardoor mensen vaak jaren moeten wachten tot zij aan de beurt zijn voor een dergelijke (zware) operatieve in greep. Inmiddels is sinds augustus vorig jaar een tweede luchtbrug op gang gekomen, georga niseerd door de Gezondheidsraad. Hierbij worden de patiënten in een kliniek in "Gene ve geopereerd. Een derde luchtbrug staat op stapel, naar een hartchirurgische kliniek in Londen. Op een vergadering van de Hartpa tiëntenvereniging, de ziektekostenverzeke raars en nog enkele betrokkenen, die van daag wordt gehouden, wordt vermoedelijk beslist wanneer die luchtbrug kan beginnen. Voorzitter Piet van Overveld van de Hartpa tiëntenvereniging zegt met stelligheid te ver wachten dat al volgende maand, in juli, de luchtbrug naar Londen een feit zal zija In Nederland worden volgens dr. Van der Schaar nog steeds minder hartoperaties ver- Dr. P. Y. van der Schaar richt dan mogelijk zou zijn. „Zolang er geen drastische verandering in politiek opzicht zal optreden, zal dat ook zo blijven. De geringe uitbreiding van het aantal operaties is en blijft een politieke zaak. De staatsse cretaris van Volksgezondheid is in het bezit van plannen, die eenvoudig tot stand zijn te brengen en die op korte termijn het aantal hartoperaties aanzienlijk kan doen toenemen, maar hij doet er niets mee", aldus dr. Van der Schaar. Staatssecretaris Hendriks (volksgezondheid) heeft vorige week meegedeeld dat hij wel wat voelt voor het voorstel in Hilversum een hartchirurgische kliniek te stichten, maar volgens dr. Van der Schaar is dat een miljoenen verslindend project dat pas op den lange duur door allerlei organisatori sche problemen kan worden verwezenlijkt. „Bovendien ligt het vlakbij andere hartchi rurgische centra, zoals Utrecht, Amsterdam en Leiden, terwijl de staatssecretaris veel eenvoudiger plannen heeft afgewezen". Die plannen zijn onder meer afkomstig van zie kenhuizen in Zwolle, Maastricht en Den Bosch. Ook dr. Van dei; Schaar heeft in het verleden plannen ingediend voor snel tot stand te brengen hartchirurgische centra, maar die zijn óf afgewezen óf geheel on beantwoord gebleven. In het jaar dat de hartpatiëntenluchtbrug naar Houston nu bestaat, zijn volgens Van Overveld 232 patiënten geopereerd, van wie er vijf tijdens of kort na de operatie zijn overleden. Morgenmiddag vertrokken op nieuw elf patiënten naar Amerika. Na de stormachtige en grotendeels geïmpro viseerde eerste reis, is de tocht volledig routine geworden. Van Overveld: „Door het doorgebroken inzicht dat hartoperaties in zeer veel gevallen een beter resultaat geven dan de zogenaamde conservatieve behande ling met medicijnen en rust, neemt het aantal patiënten dat voor operatie in aan merking kan komen, voortdurend toe. De wachtlijsten bij de Nederlandse ziekenhui zen groeien en ook voor de luchtbrug naar Houston is de wachtlijst gegroeid tot een kleine honderd mensen. Wie zich nu aan meldt, kan hierdoor pas ijl december aan de beurt komen. In feite' is ook dat een treurige zaak, want het risico dat men tus sentijds overlijdt, is altijd aanwezig", aldus Van Overveld. De atmosfeer rond de luchtbrug naar Hous ton is volgens hem aanzienlijk verbeterd. „Wat hebben we niet moeten knokken voor de eerste vluchten. Bijna iedereen werkte tegen. Slechts met de grootste moeite kregen we de medische gegevens van de patiënten bij de artsen los". In dit verband noemde hij de in februari overleden voorzitter van de Hartpatiëntenvereniging, Henk Fievet, die zich zeer veel inspanningen voor de luchtbrug heef^getroost.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7