Noordwijk start actie voor bevolking in Boven- Volta Nieuw scholencomplex aan Bronckhorststraat Pro Ecclesia voor A. v.d. Salm ERTJAN FAAS WINT 1-E TOUR DE LISSE Opening kantine camping Van Rijn SCHAAKSIMUL- TAAN DE DOORZETTERS Regenval verstoort spriedopen uziektent Warmond feestelijk heropend De Kuyper ExportJongeJenever KORTWEG Het gemeentebestuur de Noordwijkse raad een bedrag 50.000 te voteren om de schrijnend bevolking van Boven-Volta te hei- Men wil daarmede een bijdrage voor de bouw van een school en voor drie leerkrachten in het Kèra. Maar met deze greep uit de n er niet. Wil en w zijn dan ook van plan direct na de zomervakantie met een aktie te beginnen. staat ei^ van alle Sahel-lan- het beroerdste voor, zo blijkt uit de van het college. Enkele jaren werd het tot rampgebied ver wegens gebrek aan voedsel als van langdurige droogte. Het land is ongeveer acht maal zo groot als Neder land en heeft circa vijf en een half miljoen inwoners. Daarvan leeft onge veer negentig procent van de landbouw. Eenzelfde percentage van de bevolking kan lezen noch schrijven. In het vroeger aan Frankrijk behorende Afrikaanse land moeten de dorpen zelf de school en de huizen van de onderwijzers bouwen. Eerst dan worden de leerkrachten en de (beperkte) leermiddelen door de overheid van het land betaald. Slechts 13% van de kinderen in de leeftijd van 6 tot 11 jaar was in 1974 ingeschreven voor een lagere school. De keuze van Kéra in Boven-Volta is bijzonder gelukkig, ook naar mening van deskundigen als dra. A. Aten en de heer Melgert, beiden woonachtig in Noord- wijk. De heer Aten is adviseur van de afdeling agrarisch onderzoek van het Ko ninklijk Instituut voor de Tropen te Am sterdam en de heer Melgert maakt deel uit van het bestuur van de Nationale Commissie Voorlichting Ontwikkelings samenwerking. Maar de keus van het Boven-Voltaanse Kéra is vooral een gelukkige omdat al daar een bureau van Nederlandse vrijwil ligers werkzaam is dat technische assis tentie levert aan dorpsprojecten. En dat bureau blijkt een verzoek te hebben ge kregen om een plan te maken voor een school. Een van deze vrijwilligers is Hu- bert Heuzen, afkomstig uit Voorhout De ze is getrouwd met Annemieke van der Zalm, een dochter van het echtpaar Van der Zalm-Van de Water uit de Sint Je- roensweg 51 te Noordwijk. Dit Voorhout- Noordwijkse paar is in september van vorig jaar naar Boven-Volta vertrokken en zal daar ongeveer twee jaar blijven. Bij de voorgenomen aktie zal Noordwijk hen zeker niet teleurstellen. Toen in de gemeenteraad destijds de begroting 1976 behandeld werd, bleek er op de rekening een flink overschot te zijn en dit was voor het raadslid Bedijn aan leiding voor te stellen een deel te van de meevaller voor ontwikkelingshulp te be stemmen. De gemeenteraad ging spon taan met deze suggestie accoord, waarop het college aan de slag ging om een verantwoord project te zoeken. Dit was niet zo simpel als het wel lede, want het project diende te voldoen aan bepaalde criteria, zoals de mate van armoede van het land, de behoefte aan hulp en de aanwezigheid van een sociaal-politieke j structuur, die er op gericht is de situatie in eigen land te verbeteren en waarborgt I dat de hulp ten goede komt aan de i bevolking. Het echtpaar Heuzen-Van der Zalm is i inmiddels met de plannen van het ge meentebestuur op de hoogte gebracht Zij hebben op hun beurt laten weten, dat de j bouw van een school alleen niet voldoen- j de zal zijn. Er is nog een scala aan I voorzieningen nodig om het levenspeil van de bevolking in het Boven-Voltaanse Kéra te verbeteren. Men hoopt nu bij een positieve reactie uit de bevolking, dat er een samenwerk ing met Boven-Volta tot stand kan ko men, welke leiden zal tot realisering van meerdere projecten als door het echtpaar Heuzen-Van der Zalm bedoeld. De ge meente Waddinxveen steunt een project in Torna, een ander Boven-Voltaans dorp. De nationale sprietloopkampioenschappen in Rijp- wetering zijn gisteren voor de dames- en heren senioren niet doorgegaan. Flinke regenbuien wa ren de spelbrekers. Het sprietlopen is nu verecho- ven naar zondag 31 juli, aanvang 14 uur. Omdat het gistermorgen om 10 uur nog redelijk goed weer was, kon wel de jeugd tot 16 jaar met elkaar wedijveren om droog over 17 meter lange paal te lopen, waarbij natuurlijk velen hun poging met een nat pak moesten bekopen. Zowel bij de meis jes als bij de jongens bleven uiteindelijk drie prijswinnaars over. Dit waren bij de meisjes: 1 Annette v.d. Poel, 2 Yvonne v.d. Geest, 3 Marieke Castelijn. De drie besten bij de jongens waren: 1 Jos Wesselingh, 2 John Huibera, 3 Paul v.d. Pauw-Kraan. WARMOND Onder grote belangstelling werd zaterdagmiddag de nieuwe kantine geopend op de camping van dhr. P. v. Rijn in het Oosteinde. Het kantinegebouw werd in gebruik genomen .nadat burgemeester De Vreeze het eerste pilsje tapte uit een zeer oude pomp. De kantine is opgetrokken in landelijke stijl en vertoont veel gelijkenis aan de buitenkant met een grote staL Dhr. v. Rijn heeft veel moeite gedaan allerlei ouderwetse agrarische gereedschappen te verzamelen die nu als wandversiering in de kantine hangen. Campingeigenaar P. v. Rijn heeft het gebouw voor het grootste gedeelte eigenhandig gebouwd. Enkele familieleden en vrienden hebben hem de helpende hand gereikt Ook het exploiteren zal uitsluitend gebeuren met familie-personeel. Er zijn plannen om bij minder goed weer verschillende avondjes te organiseren zoals: bingo-avonden, rad van avontuur e.d. I Gelukwensen voor kerkbestuurder A. van der Salm (links) OUDE WETERING De heer A. van der Salm heeft gisteren afscheid genomen als kerkbe- stuurder van de Jakobus de Meer dereparochie in Oude We tering. De heer Van der Salm, I die deze functie 34 jaar lang j heeft vervuld, ontving voor zijn verdienstelijk werk voor de Ou de Weteringse parochie de pau- j selijke onderscheiding pro ee> I clesia et pontifice. De uitreiking van de pauselijke onderscheiding vond plaats aan het eind van een plechtige hoog mis, waarin de mis Cecilia van H. vart Berkel werd gezongen. Als celebrant traden Van der Saim's broer Hugo, emeritus pastor G. Lemmers en pastoor Mussert op. Pastoor Mussert prees de scheidende kerkmees ter, die vanaf zijn in functie treding op 5 april 1943 heel wat roerige tijden binnen de paro chie had moeten doorstaan. Zo moest Van der Salm zich met zijn college-Kerkmeesters heen slaan door de problemen rond de bouw van een nieuw kerkge bouw in de Meer kreuk in Oude Wetering en het afbranden van dat nieuwe gebouw. De heer Van der Salm wilde al aftreden toen pastoor Lemmers in 1975 met meritaat ging, maar hij bleef nog enige tijd in func tie om de nieuwe pastoor Mus sert te kunnen inwerken. Ook door een ongeval liet de Oude Weteringse kerkmeester zich niet uit het veld slaan. De heer Van der Salm toonde zich bijzonder gelukkig met de pauselijke onderscheiding. In de familiekring werd op de pasto rie in Oude Wetering nog een glaasje op het afscheid geheven. OEGSTGEEST Onder grote belangstelling werd zaterda gochtend Martin Elshof, die de leeftijd van 75 jaar bereikte, ten grave gedragen. Pastor D. Koster ging voor in de rouw dienst. In zijn predikatie noemde hij de Heer Elshof: een man die intens leefde voor anderen. Een rake typering, want iede reen die de Heer Elshof ge kend heeft, weet hoe hij zich inzette. Niet alleen op het ge bied van de Oegstgeester mid- In memoriam Martin Elshof denstand, maar ook in het ker kelijk leven werd Martin Els hof vaak de manager ge noemd. Hij is dan ook onder scheiden met het „Pro Eccle sia et Pontifice". De Oegstgeester middenstand ging de overledene zeer aan het hart Jarenlang was hij bestuurslid en lid van het da gelijks bestuur van de R.K. Middenstandsvereniging waar van hij voorts voorzitter was. In de jaren zestig beijverde hij zich voor de totstandkoming van de winkeliersver. Oe^st- geest-Actief waarvan hij ere lid was. Zeer vele Oegstgeestenaren zullen met respect aan deze harde werker terugdenken. Moge zijn nabestaanden troost vinden in de wetenschap dat hij een waarachtig mens was. LEIMUIDEN Ter afsluiting van bet winterseizoen heeft een 18-tal competitiespelers van de schaakvereniging JDe Doorzet ters" simultaan geschaakt te gen Theo Piket en Philidor-Lei- den. Voordat men echter de strijd tegen de boofdklasaespo- ler aanbond, werden door voor zitter J. vjL Meer eerst nog de medailles uitgereikt aan de winnaar» van de onderlinge competitie over het afgelopen seizoen, tw. de heren A. de Groot en K. van Berkel en EL Brand, die resp. Ie, te en 3e werden. In de competitie voor de jeugd werd Karin Straathof overtui gend kampioene, gevolgd door haar zusje Jacky, die 2e werd. Daarna begon Piket aan zijn rondjes langs de 18 borden. Na een kalm begin waarbij Theo nog rustig en voorzichtig zijn stellingen opbouwde, groeide er bij een aantal spelers reeds een 7fltpr optimisme over een goede afloop. Maar bij het verdere verloop van het spel bewees Pi ket de zaak stevig in handen te hebben en een speler van hoofd klasse te zijn. Ondanks grote tegenstand, verloor hij niet één partij. Slechts drie remises moest £ij toestaan. J. v.d. Meer verkreeg remise door eeuwig schaak, K v.d. Beem hield een eindspel-remise en H. Brand moest in gewonnen positie remi se door eeuwig schaak toestaan. Hindoestaans huwelijk in Koudekerk lAouüeKerk oeieeioe gisteren een Hindoestaans huwelijk. In het gemeentehuis werd gister morgen om half twaalf het paar Giselawati Raghooben (21) uit Koudekerk en Tjanderdath Raghoenath (22) uit Den Haag in de echt verbonden, waarna een Hindoestaan se trouwplech tigheid in de Ridderhof volgde. Veel Hindoestaanse genodigden, maar ook de buurtbewoners van de bruid waren bij dit feest aanwezig. De bruidegom was daarbij gekleed in een gele jas en droeg een fraaie kroon op het hoofd. Hindoestaanse musici speelden en in het wit gestoken priesters verrichtten rituele han delingen. Het echtpaar Raghoe nath zal zich in Den Haag vesti gen. LEIDSE COURANT MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 5 NOORDWIJK. In een uitvoerig toegelicht voorstel vraagt het college van B. en W. aan de gemeenteraad medewerking te verle nen aan een verzoek van het bestuur van de Stichting Katholiek Onderwijs Noord wijk voor de bouw van een nieuw scholen complex aan de Bronckhorststraat De school zal twaalf klassen krijgen, gecombi neerd met een vier-klassige kleuterschool. Het complex krijgt verder een gemeen schapsruimte, een speellokaal, kamers voor het personeel en andere noodzakelijke ruimten. Het schoolbestuur wil een en ander realise ren op het aan de Bronckhorststraat gelegen terrein van de huidige Maria-school en di recte omgeving. De nieuwe school, waarin rekening wordt gehouden met de komende integratie van het kleuter-basisonderwijs, gaat vier scholen vervangen, met name de al meer dan hon derd jaar oud zijnde Manaschool, de Sint Jeroensschool, die inmiddels de zeventig is gepasseerd, en de rk. kleuterscholen „De Wigwam" en „De Bengelen bak". De thans aan de raad gevraagde beslissin gen is de meest ingrijpende voor het scho lenbestand in Noordwijk-Binnen, merken B. en W. in de toelichting op het voorstel op. Het schoolbestuur heeft lange tijd voor de moeilijke vraag gestaan of er twee zesklassi- ge scholen dienden te worden gebouwd dan wel één school van twaalf klassen. Aan beide zaten voor- en nadelen verbonden. Na uitgebreid beraad en grondige voorlichting heeft het bestuur gekozen voor één grote school in het centrum van het dorp. Dit besluit is gebaseerd op de prognoses van de Onderwijs-Nota deelde het schoolbestuur onder meer mede. Rekening is gehouden met de verlaging van de leerlingenschaal en andere factoren. In de overgangssituatie van de oude naar de nieuwe huisvesting zal, zonder extra voorzieningen, de Finse school mogelijkheden bieden. De grond waarop de nieuwbouw moet ko men, is eigendom van het rooms-katholiek kerkbestuur. Als de raad de gevraagde me dewerking verleent, kunnen de onderhande lingen ter verkrijging van de grond begin nen. De bestemming van „De Bengelenbak" aan de Houtkrocht en van de Finse school, waarin de kleuterschool „De Wigwam" is gehuisvest, zal eerst na ongeveer vijf tien jaar aan de orde komen. Er wordt nu reeds gedacht aan meerdere peuterzalen en ac commodatie voor het zogenaamde tweede kans onderwijs. De Jeroensschool kan eerst worden afgebroken na het gereed komen van het nieuwe scholencomplex. ALKEMADE De jeugd is de ouderen bij de clubkampioen schappen van de zwem- en polo club Alkemade, die dit weekend in het Alkebad werden ver- zwommen te snel afgeweest Twee veertienjarigen gingen met de hoogste eer strijken, hoe wel dat pas na het allerlaatste zwemonderdeel van het pro gramma vast kwam te staan. Bij de dames kwam Irma v.d.Hoom Ials de clubkampioene van Z&APC uit het water si bij de heren Jimmy van Es. Aan de clubkampioenschappen deden ook een groot aantal jonge le den mee, die hun 50 meters met dezelfde strijdlust aflegden als de oudere léden. In de pauze van de clubkampienschappen van de Z&APC vond een fami lie-estafette plaats. Eerste werd de familie De'Jeu, tweede de fam. Van Es en derde de fam. J. Vermey. Vierde was de fam. J. Vermey en vijfde de familie G. Wesselman. HOOGMADE De fancy-fair in Hoogmade is ook dit jaar weer een fiks succes geworden. Zowel zaterdag als zondag toon de de burgerij veel belangstel ling voor het evenement waar van de baten ten goede komen aan de plaatselijke verenigin gen. ZOETERWOUDE Het Zoeter- woudse bejaardenreisje van vo rige week is erg goed in de smaak gevallen. Ongeveer 200 bejaarden, met als gasten bur gemeester Detmers en zijn vrouw, de beide missionarissen L. v.d. Salm en J. Rekelhof, mevrouw Holkamp, pater Vol- laers en de direkteur van Em- maus, de heer Van Haaster, trokken in vier grote bussen alsmede enkele auto's via Drie bergen naar Rhenen, alwaar een koffietafel werd genuttigd. Na een dag van toeren belandde het gezelschap tegen de avond bij Avifauna, alwaar de warme maaltijd werd gebruikt Tegen half negen 's avonds keerden de Zoeterwoudse bejaarden vol daan terug in het dorp, waar zij feestelijk werden verwelkomd door drumband „Vios" en de St Jans Fanfare. WASSENAAR - Huisarts K T. de Wit heeft dit weekeinde op een sobere wijze zijn zilveren jubileum gevierd Tijdens een receptie in het Sophie Tehuis werd door de patiënten uitvoe rig de loftrompet gestoken over de activiteiten van de huisarts. Namens de patiënten werd hem een caravan aangeboden. staureefde muziektent op de War- de muziekvereniging St. Matthias de muziek- enigszins verstoord door enkele op rellen Baan werd zaterdagavond feestelijk tent direct in gebruik en deed de maandenlan- beluste personen die wat te diep in het glaasje Burgemeester De Vreeze verrichtte ge periode, dat dé muziektent door brand hadden gekeken. De politie moest een man ....g door een notenbalk in de War- buiten gebruik was. snel vergeten. arresteren en enkele uren ter ontnuchtering kleuren door te knippen. Daarna nam De feestelijke sfeer rond de opening werd insluiten. Gert]an Faas werd eindoverwin naar, gevolgd door Marti en Mensing, die overigens de tijdrit won, Wim de Klerk en Kees Zethof. De witte trui was voor Dimmie Hogenes, het groen ging naar Jan de Klerk. Het algemeen ploegenklassement was een prooi voor de Rabo bank, het schoolploegenklasse- ment werd gewonnen door de St. Willibrordusschool uit Lisse. De ongelukkigste renner van de tour was Philip van der Putten, de strijdlustigste Martien Mei- land. Over het doorgaan van de tour in 1978 bestaan nog de nodige twijfels. Dit jaar hadden de or ganisatoren veel moeite om een compleet uit jongens bestaand rennersveld aan te trekken. Vrijdagavond 19 augustus is er voor alle deelnemertjes, oudera en oganisatoren een feestavond in 't Poelhuys aan de Ruishorn- laan in Lisse. j Exportjonge dcKuyper. In de luxe fles, de originele J stenen kruik en^iu ook sinds kort in de voordeelfles. Al sinds mensenheugenis de borrel van klasse, de borrel voor kenners. |- Al geproefd? Opoe Daleman werd 102 jaar RIJPWETERING - Theodora Daleman-Verhoef, in de volks mond beter bekend als „Opoe Daleman" heeft gisteren in fa miliekring haar 102-de verjaar dag gevierd. Om negen uur werd tot haar intentie de hoog mis opgedragen, waarbij zij om gezondheidsredenen echter niet aanwezig kon zijn. Burgemees ter Bolten van Alkemade heeft de bejaarde inwoonster van daag bezocht in haar woning. Afscheid van organiste I WARMOND Het afgelopen weekend heeft mej. Machen af- scheid genomen als organiste van de Warmondse St. Matthias- kerk. Vele jaren heeft mej. Ma chen het dameskoor en het grootkerkkoor begeleid. Met het dameskoor heeft zij alle dienst en bij huwelijken en begrafenis sen verzorgd. Zondag werd haar een receptie aangeboden. Velen maakten hiervan gebruik om woorden van dank en bewon dering uit te spreken. Morgen om 9.00 uur zal tijdens de R Mis nogmaals afscheid worden genomen van mej. Machen. Gert jan Faas is gis te- definitief winnaar gewor- van de 21-e Tour de Lisse. de eerste etappe droeg trui. Gisteravond de winnaar van vo- jaar, Martien Meiland, met overwinning in de indivi- tijdrit alsnog het geel zich te trekken, maar meer twee seconden kon hij van achterstand in het klasse- Liet goedmaken.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5