238 349 175 299 Drukbezochte pausmis in St. Jacobuskerk Nu ga je geldzakenzelf regelen. Meteen Privé-Rekening bij deRabobank. Onzichtbaar klein mannetje maakt Nederlandse tekenfilm- geschiedenis Nederlandse boeren op zoek naar Britse landbouwgrond MAANDAG 27 JUNI 1977 LEIDSE COURANT pagina! MAGER BIEFSTUK SAUCIJZEN MALSE MAGERE RUNDGEHAKT TARTAAR of VARKENS speciaal BRAADWORST LAPPEN 500 gram 475 500 gram 698 ifCSiJ03E1 500 gram 349 ■rfTTTYil^l 500 gram 593 11 WEli' i IJl 111 VLEESCHMEESTER OOK VOOR BLANK KALFS- EN LAMSVLEES f,jne IMAGER HART snijworstI^S' 1 W0BST t* I - - W5 jdobbelsteentjes SPEK y 139 498 IS1™ 89 I'S'" 98 SPEKLAPJES 500 gram 298| Annecy Je hoeft echt niet zo bijbel vast te zijn om bij het horen van de naam David te denken aan een tenger mannetje dat er in slaagde de reus Goliath neer te slingeren. De inmid dels populair geworden Japanse en Chinese vechtsporten hebben daarna wel meer „underdogs" van veel grote re tegenstanders laten winnen, maar David maakte geschiedenis. Zo ook Paul Driessen's „David", een onzicht baar klein mannetje alleen als hij zijn petje afzet kan je met het blote oog zijn lange haar zien dat als tekenfilmfiguur met het publiek con verseert en op deze wijze zowaar de Grote Prijs van het 11e Internationa le animatiefestival van Annecy in de wacht wist te slepen onder de neus van gigant Uncle Sam, die met liefst 18 films in de competitie vertegen woordigd was. Die kleine David to ch Na de tweede prijs die Niek Reus vorig jaar in de afdeling films korter dan dirie minuten veroverde in Ottawa een geweldig Nederlands succes, dat nog meer glans kreeg doordat Paul Driessen de prijs weliswaar moest de len, maar met vriend en collega Co Hoedeman, die voor de Canadian Film Board werkt, een boerderij in Canada bezit maar volgens zijn paspoort nog steeds Nederlander is. Ik ben het zelden eens met jury-uit spraken op animatiefestivals en de eerlijkheid gebiedt te zeggen dat ik ook nu weer mijn twijfels heb. Niet Een van de maskers uit Kawamoto's „De Dojoji tempel" dat ik Paul Driessen zijn Grand Prix niet gun hij had er al een in 1974 moeten hebben in Zagreb voor „Cat's cradle" maar er waren dit keer in Annecy een paar films, die ik zeker zo hoog aansloeg. Co Hoedeman's „The sandcastle" zou je meteen de prijs voor de beste kinderfilm geven, maar een Grand Prix? Sedert in 1960 in Cannes stemmen opgingen om een festival te organiseren speciaal voor animatiefilms en Annecy zich meteen candidaat stelde hanteert men in het vriendelijke Franse stadje keiharde regels, die inmiddels wel wat verou derd aandoen. Terwijl Zagreb en Otta wa, die het animatiegebeuren in de even jaren overnemen, de films in categorieën verdelen met prijzen voor de beste educatieve film, de beste commercial, de beste film korter dan drie minuten en de beste film langer dan drie minuten, gooit men in Anne cy alle films die door de voorselectie komen op een grote hoop. Kan men dan als jury een flitsend kort filmpje als het Hongaarse „Rondino" wel de Grand Prix geven of zou hij moeten gaan naar de bijna twintig minuten durende wondermooie Japanse pop- penfilm „De Dojoji tempel"? Daarmee hebben we meteen twee gro te kanshebbers in Annecy 1977 ge noemd. Een derde serieuze candidaat was in onze ogen Caroline Leaf's ver filming van Kafka's „De metamorfose van Mr. Samsa" die zij dit keer onder Amerikaanse vlag had ingezonden. De beklemmende sfeer die zij met haar zand-animatie wist op te roepen werd echter wat afgezwakt door de geluids band. Bovendien had Caroline Leaf vorig jaar in Ottawa al de grote prijs gehad voor haar „The Street" en zoiets speelt dan toch altijd ook weer een rol in de uiteindelijke jurybeslis sing. Csaba Szorady's ^.Rondino" is een sa distisch twee-minutenfilmpje, maar zo briljant eenvoudig van animatie dat het nergens gruwelijk wordt. Twee figuren in zwarte pijen spijkeren een broodmager mannetje aan de muur, zagen vervolgens zijn benen af, ruk ken zijn tong uit en steken zijn ogen uit Als hun „werk" volbracht is en er van het mannetje niets meer dan een paar lijntjes overgebleven is, hangt het tweetal de zwarte pij aan de kapstok en zien we dat daaronder twee precies dezelfde mannetjes ver borgen zaten als hun slachtoffer. Kihachiro Kawamoto's „De Dojoji tempel" verhaalt van een vrouw, die een monnik tracht te verleiden en als dat niet lukt in een witte draak veran dert om hem in die gedaante het leven zuur te maken. Het is een hele opgave om de toeschouwer met wit porselei nen maskertjes bijna twintig minuten ademloos geboeid te houden maar Ka wamoto is daar zonder een regel dialoog in een prachtig volgehou den gedragen tempo in geslaagd. Zó goed zelfs dat enkele juryleden meen den met live-action in plaats van met animatie te doen te hebben. De definitie van animatie mag overi gens wel eens duidelijk omschreven worden nu men steeds weer naar nieu we technieken zoekt Zo was een in Duitsland werkende Chileen erg boos over het feit dat zijn films niet tot de competitie waren toegelaten. „Het zijn hele goeie films maar ze horen op een animatiefestival niet thuis. Probeer het eens ergens anders", was het ad vies dat hij meekreeg. De Chileen was het daar niet mee eens en verweet de Franse selectiecommissie dat zij poli tieke films weerden. Ook zou hij meer films uit de derde wereld op het festi val willen zien. Maar wat wij aan animatiefilms uit deze landen tot nu toe onder ogen kregen wijst er op dat men daar op het ogenblik in dit genre nog aan de eerste vingeroefeningen bezig is. Natuurlijk zijn er uitschieters. De Oscar voor de beste tekenfilm ging dit jaar immers naar de Ivoorkust. Een ander discussiepunt waar", dat de antwoord, alle sexfilms weigerde. „Dat is niet waar", was het antwoord, „ze waren alleen zo vervelend, dat we ze niet tot acht-minuten konden toela ten". Paul Driessen ov$r uit het geharrewar wél of geen animatiefilm als overwin naar tevrooschijn gekomen met een amusant acht- inuten filmpje waar geen twijfel aan bestond. Men kon met de jurybeslissing er waren 65 candi- daten uit 18 landen, nadat de Franse voorselectie er ruim vierhonderd te licht had bevonden tenslotte dan ook meer vrede hebben het met de prijs voor de beste debuutfilm „Le fantome de l'infirmerie" van Michel Longuet, een werkje dat zo vervelend en rommelig was dat we hem hele maal onderaan ons lijstje hadden ge zet. Maar ja, dan was Frankrijk zelf dit jaar- helemaal buiten de prijzen gevallen. Na de ronduit magere Franse inzen ding vorig jaar in Ottawa animatie- -Joshua en de schaduw" van John C. Lange uit de Verenigde Staten film men dat de gastheren van 1977 betekende anderhalf Forbes' huiswerk, maar het resultaat was niet hun zware geschut hadden achterge- de moeite waard. houden voor de „thuiswedstrijd" in Annecy. Niets was waar. De Franse animatiefilms maakt op dit moment een heel moeilijke periode door. Zoals men daar van een slecht wijnjaar spreekt zou men het nu ook over een slecht animatie-filmjaar kunnen spre ken. Dat geldt ook voor de Belgen, die toen men in Nederland nog niet of nauwelijks aan filmanimatie dacht een internationale naam op dit gebied hadden veroverd, maar de laatste ja ren flink zijn afgezakt. De Bilifa-voorstellingen met veel werk van Belgische studenten bewezen ech ter dat men daar hard aan een nieuwe toekomst werkt. Harder dan in Neder land waar men zich nu niet moet blindstaren op Paul Driessen's Grand Prix maar een nieuwe generatie moet zien te kweken om het voortreffelijke coördinerende werk dat Holland Ani mation de laatste jaren heeft verricht niet verloren te doen gaan. OTTO MILO kleine mannetje. De in Paul Driessen's „David" tevergeefs op zoek naar het „Animala". „Wij moeten de paus dank baar zijn, dat hij zich steeds opnieuw maakt tot heraut van het evangelie van de vre de. Zowel binnen als buiten de kerk zien wij hoe het ideaal van de vrede nieuwe bewegingen oproept en inspi reert", aldus kardinaal Wille- brands in zijn predikatie tij dens de mis, die hij zondag morgen samen met vier ander priesters opdroeg in de Haag se diplomatenkerk", de paro chiekerk van St Jacobus, ter gelegenheid van de 14e ver jaardag van de keuze en kro ning van paus Paul us VI. De eucharistieviering werd zoals gebruikelijk bijgewoond door talrijke leden van het corps diplomatique in Den Haag, door leden van regering en parlement en vele honder-. den gelovigen. Kardinaal Wil lebrands ging voor in de eu charistie samen met de pro- nuntius in Den Haag, mgr. John Gordon, met bisschop Si- monis van Rotterdam, met de ken Geraets van Den Haag en pastoor L. Wüst van de St. Jacobus-parochie. Van het Ne derlandse episcopaat waren kardinaal Alfrink, en de bis schoppen Zwartkruis, Gijsen en ernst aanwezig. De bisscop- pen Bluyssen en Moeller wa ren wegens eigen verplichtin gen verhinderd. Kardinaal Willebrands sprak in zijn predikatie over de vre- deszending van de kerk en de bijzondere taak daarin van paus Paulus. Van de talrijke initiatieven van paus Paulus vermeldde hij in het bijzonder de Commissie Justitia et Pax, daarna ook de vredesbewe ging Pax ChristL Met de op richting van de Commissie Justitia en Pax en de daarop volgende oprichting van lande lijke commissies heeft paus Paulus de lijn voortgezet van het tweede Vatikaanse Conci lie, aldus kflrriinnnl Wille brands. In het bijzonder sprekend over „Justitia et Pax" zei kardinaal Willebrands, dat „op deze wij ze enorm veelwerk verricht is om nationaal en internationaal te bouwen aan gerechtigheid en vrede". Over de Nederland se commissie „Justitia et Pax" zei kardinaal Willebrands, dat deze situaties en daden van onrecht op gebied van verhou ding tussen verschillende ras sen, op gebied van vervolging en verdrukking, op gebied van toepassing van foltering volgt, maar ook positief om de rech ten van de mens geëerbiedigd te doen krijgen. Zij helpt en adviseert de bisschoppen in de uitvoering van hun taak ten aanzien van gerechtigheid en vrede op aarde. „Wij zijn aan deze commissie, maar in eer ste instantie aan de paus dankbaarheid schuldig", aldus de kardinaal. Mevr. dr. M.A M. Klompé, voorzitster van de Nederlandse commissie Justi tia et Pax, was bij de eucharis tieviering aanwezig. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Vijftig Nederlandse boeren zijn afge lopen zaterdag teruggekeerd van een bezoek aan Engeland, waar zij in het vruchtbare -East Anglia en Kent rondgekeken hebben naar geschikte land bouwgrond. Sommige Nederlanders denken er sterk aan in de nabije toekomst in Engeland te gaan boeren. Goede landbouwgrond kost er nauwelijks de helft van wat elders in Europa gevraagd wordt. Voor meer dan één are van de vruchtbaarste delen van de Fens (dat zijn lage landen in degraafschappen Lincolnshire en Cambridgeshire van East Anglia vraagt men tenminste4000 gulden, wat volgens continentale begrippen goedkoop is. Sedert ruim een jaar komen voortdurend meer Nederlanders, Westduitsers, Fransen, Italianen en Denen geschikte landbouwgrond zoeken in Enge land. Zij worden aangetrokken door de voordelige prijzen. Grote Engelse makelaarskantoren doen goede zaken. Zij nodigen buitenlandse boeren uit en voeren ze rond in touringcars. Iedere vreemde groep wordt vergezeld door een tolk, die alles vertelt in de taal van de bezoekers. De belangstelling is het grootste van Deense en van Nederlanddse zijde. Twee weken geleden kocht een Deense landbouwer een boerderij metl43 hectare beste grond nabij Fakenham in Norfolk. De oostelijke zijde van Engeland, van Lincolshire tot in Kent, waar de beste landbouw grond te vinden is, wordt letterlijk afgeschuimd door buitenlandse investeerders. je kunt er je salaris, loon of andere ontvangsten op laten storten. je geld is bij ons veilig, je krijgt er rente over en je kunt erover beschikken, wanneer je maar wilt. geef ons opdracht per bankgiroformulier en wij zorgen dat degene aan wie je iets te betalen hebt zijn geld krijgt. regelmatig hetzelfde bedrag betalen? (kamerhuur b.v.) kunnen wij automatisch voor je doen. acceptgirokaarten kun je naar ons sturen, wij zorgen voor de betaling wil je automatisch sparen? snel te regelen! je kunt, onder bepaalde voorwaarden, (voldoende saldo b.v.) gebruik maken van Eurocheques of betaalcheques. als je soms even krap komt te zitten vinden wij daar samen wel een oplossing voor. dank zij de rekeningafschriften kun je later nog eens zien waar je geld vandaan kwam of gebleven is. Hoe kom je aan al dat gemak? Even bij een Rabobank binnenwippen. Met 3100 kantoren is er altijd wel een bij je in de buurt. Heb je ook je rekening mooi bij de hand.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4