HENS BRABERS: „IS HET WEL DE MOEITE WAARD?" Onverwachte hindernissen voor jagers wereldrecord Sparta Spelen persoonlijke triomf voor Elly Henzen Wereldrecord Storosjewa 5000 METER ONBETWIST HOOGTEPUNT KARL-MARXSTADT De Ruul- sche atlete Tatjana Storosjewa heeft tijdens de drielandenatletie- kwedstrljd tussen Oost-Dultsland, Polen en Rusland een wereldre cord gevestigd op de 400 meter horden dames met een tijd van 55.74 seconden. De 400 meter horden dames is een nieuw num mer waarvan nog geen record bekend was. Bij de interlandwedstrijd West- Duitsland—Verenigde Staten, die het afgelopen weekeinde in Gel- senkirchen werd gehouden, zijn de overwinningen gedeeld. West- Duitsland zegevierde bij de dames (8461) terwijl de Amerikanen, die lang niet met hun sterkste formatie uitkwamen, bij de heren de sterk- sten bleken: 118-104 punten. Over het algemeen vielen de prestaties in deze interlandwedstrijd, die door in totaal 30.000 toeschouwers werd bijgewoond, niet mee. Uit zonderingen vormden de Olympi sche kampioene op de 100 meter. Annegret Richter, die zowel op de 100 als 200 meterde snelste bleek. Op de 100 meter kwam Annegret Richter tot een tijd van 11.03 se conden. waarmee zij slechts twee honderdste seconde boven haar wereldrecord bleef. Op de dubbele afstand liep zij een tijd van 22,77 seconden. Uitzonderlijk goed deed ook de wereldrecordhouder kogel slingeren. Karl-Hans Riehm het. De Westduitser won zijn specialiteit met 77,60 meter, waarmee hij slechts 1,70 meter van zijn wereld record verwijderd bleef. Johan Kijne van het Rotterdamse Metro is zaterdag winnaar gewor den van de 10 Engelse mijlenloop in Gorinchem. Samen met Anton Kolders en Wim van Rossem had hij reeds in de eerste van de drie te (open ronden de leiding geno men. In de laatste omloop viel Van Rossem af. waarna Kijne zich in de eindsrint iets sterker toonde dan de AAA-er Kolders: 50.53,0 tegen 50.53,2. Steun voor Ruud Wielart. De nationale kampioen hoog springen kon door een blessure niet in actie komen maar was wel aanwezig op de Zuidlarenstraat. Joep Elenbaas ondersteunt hem. LEIDSE COURANT PAGINA 20, DEN HAAG Voor Elly Henzen van Olynv pia '48 bleken de Sparta-spelen een indivi dueel succes te zijn. Op de eerste dag kwalificeerde zij zich voor de finale 100 meter dames waar zij op een eervolle vierde plaats eindigde. Gisteren kwam zij ook uit In de finale 200 meter dames. Op dit onderdeel behaalde zij eveneens de vierde plaats in een zeer sterkInternatio naal bezet veld. Zelf was Elly dan ok zeer tevreden met haar verrichtingen aan de Zuidlarenstraat „Met al die grote namen had ik dit nooit van mijzelf verwacht. Ik zou teleurgesteld zijn geweest als ik geen finaleplaats had bereikt. Nu haalde ik er twee en eindigde ik beide keren op de vierde plaats. Reden om later met plezier aan deze spelen terug te denken." Dat zal Elly Henzen toch wel doen want de 20-jarige atlete verbrak zaterdagmiddag het Haags record. „Daar heb ik veel moeite mee gehad. Het oude record stond op 24.00. In de kwalifica tie-race liep ik de 200 meter in 23.86 maar deze tijd werd niet erkend daar er teveel zijwind stond 2.4,5). In de finale bleek de wind precies goed te zijn en liep ik zelfs nog sneller, 23.85. Dit werd dus wel erkend". Veel Nederlande s verbraken dit weekeinde hun persoonlijk record.' Dit was vooral te danken aan de buitenlandse deelnemers die de „minderen" veelvuldig op sleeptouw namen. „Ik denk wel dat het heeft geholpen en niet alleen bij mij. Ook de andere Nederlandse deelnemers hebben in het kielzog van de buitenlanders kunnen lopen en zodoende betere tijden kunnen behalen. Maar, en dat ziet het aanwezige publiek ook te weinig, de trainingen die aan de Sparta-spelen zijn voorafgegaan hebben mij ook goed gehol pen. Nadat mijn school twee weken geleden is afgelopen heb ik nog meer tijd aan mijn oefeningen kunnen besteden. Per week heb ik elf twaalf uur getraind. Daarom ver scheen ik erg gemotiveerd aan de start." Trance Qua voorbereiding zal Elly Henzen zeker weinig meer te leren hebben. De Haagse concentreerde zich voor de finale 100 meter door minutenlang in diep gepeins op een startblok te zitten. De meters naar haar startpositie liep zij in trance. Haar start was dan ook formidabel te noemen. Maar in het veld van veel prominente atletes moest zij zich het onderspit delven. De toeschouwers bleken dan ook weinig of geen waardering voor haar prestaties te hebben. Haar kritiek richt zich na afloop van de Spelen begriijpelijk juist op die toeschou wers. „De mensen letten teveel op de ver richtingen van de topatletes. Daarbij kijkt iedereen eerst naar het wereldrecord en dan naar de tijd van een Nederlander. Zij krijge' dan een geheel vertekend beeld van onz prestaties. Voor Nederland zijn dit sool evenementen voor ervaring en het uitwissj len van informaties zeer belangrijk. Daarb komt nog dat iedereen vergeet wat voor eet voorbereiding aan het „eventjes" lopen v3> de 100 of 200 meter vooraf gaat." Voor Elly Henzen was dit pas de tweed confrontatie met buitenlanders. De eers!_ ontmoeting vond plaats in Hamm te DuitS land waar 20.000 mensen hun kelen schf schreeuwden om de vertoonde prestaties. Elly Henzen: „Je kunt het publiek hier nif vergelijken met Duitsland. Daar zijn al mensen op de hoogte met de verrichting» Wat toeschouwers betreft is het in het bu tenland aantrekkelijker sporten. Maar dat in de toekomst wel veranderen wanne* Nederland genoeg van het buitenland he^( opgestoken." J KAREL JANSB DEN HAAG. Zelfs Hens Bra- bers kon zich op een gegeven ogenblik niet ontworstelen aan een licht gevoel van twij fel. En wie de zo nijvere voor zitter van atletiekvereniging Sparta kent, weet wat er moet gebeuren wil het zover ko men. Hens Brabers wordt voor een groot deel gedreven door zijn liefde voor de sport. Niet alleen is hij nooit te beroerd om een of ander kar weitje op te knappen, daar naast wil hij zich volledig in zetten om zoveel mogelijk mensen kennis te laten ma- ken met atletiek, zo mogelijk van wereldklasse. Tegen die achtergrond bezien ontstond ruim twee jaar geleden het idee de Sparta-Spelen, groots opgezette internationale wed strijden, te houden. „En", zoals Hens Brabers nu zegt. „iedereen kan zien dat ik woord heb gehouden. Dit is een veld van een klasse zoals dat maar zelden in Ne derland te zien zal zijn". Het is alleen te betreuren, en daarin is tevens het grote hartzeer van Hens Brabers gelegen, dat maar zo bitter weinig mensen de kans be nutten om die atletiek van wereldklasse ook inderdaad met eigen ogen te aanschou wen. „Ik schat dat we onge veer vijftienhonderd toe schouwers tekort zijn geko men om enigszins uit de kos ten te raken", stelt een ge desillusioneerde Brabers dan ook somber vast. „Zaterdag was het helemaal bedroevend, vandaag zijn er dan ongeveer vijfentwintig honderd man. Maar als je die aantallen ziet, vraag je je toch wel bij jezelf af of het in het vervolg nog wel waard is om je zoveel moeite te getroos ten. De Atletiek Unie heeft in totaal rond de vijfendertigdui zend leden. Dan zou jè toch mogen verwachten dat min stens zesduizend mensen van deze unieke gelegenheid ge bruik maken om dicht bij huis wereldprestaties te zien leve ren. Het is nog te vroeg om te zeggen dat ik mij voor het komend jaar alle moeite wil besparen. Naast veel negatie ve hebben deze dagen toch ook enkele positieve zaken aan het licht gebracht". Waarmee Hens Brabers doel de op de zo spectaculair ver lopen race op de 5000 meter, waarin Jos Hermens overi gens plotseling verstek liet gaan. Het wasgedurende twee dagen atletiek een van de weinige momenten dat het publiek zich als een geheel met een bepaald nummer be zighield, echter klaarblijkelijk zonder te beseffen dat er ook echt een wereldtijd werd ge lopen. De wens van Hens Brabers dat er onder de toeschou wers best meer atletfekken- ners mogen plaatsnemen was dan ook niet onbegrijpe lijk. Hem moeten Immers de koude rillingen over de rug zijn gelopen bil de opmerkin gen In de trant van „oh, steeple chase, dat Is sprin gen over een bak met water" en „wat gooien ze voor din gen weg?", als het over dis cuswerpen ging. Maar al werd het gebodene dan niet helemaal op de juish te waarde geschat, de organi satie van Sparta draaide vrij wel perfect. Dankzij een grote schaar van medewerkers kon het programma praktisch vol gens het tijdschame worden afgewerkt. En voor de rest bood het terrein het aanzicht van elk internationaal wed- strijdgebeuren. Kinderen lie pen met programmaboekjes rond en schoten zoveel mo gelijk atleten aan om een handtekening te vragen. In de' stalletjes waar soep en warme worst werd verkocht, werden goede zaken gedaan. En on dertussen bleef de speaker maar voortgaan met het uit gieten van een constante stroom van informatie over de hoofden van de geïnteres seerden. Daar klimt Hens Brabers op het ereschavotje met de aan trekkelijke Roemeense Argen tina Menis. Die foto is een leuke herinnering voor later. Tweede is de al even aantrek kelijke Rita Pfister uit Zwitser land terwijl ook onze eigen Ria Stalman die als derde eindigde, er best mag wegen. Dames en heren, graag nog een keer een applausje". jfl Waarna er weer even plicht- matig als verveeld een paar\ keer in de handen werd ge-' klapt. Naarmate de uren verstrekenl werd de prijzentafel leger en\ leger. De handdoeken, bloem- stukjes, Edammer kazen en het sierglaswerk hadden hun bestemming gevonden. Hens Brabers: „De komende weken zullen we alle indrukken nog eens op een rijtje moeten zetten. Misschien is het dan duidelijk, of het wel of niet de moeite waard is geweest". De binnenbaan werd niet vrij gemaakt, zodat het buitenom passeren vele kostbare seconden gekost heeft. De race op het eind was totaal slordig, de jury vergat zelfs de bel voor de laatste ronde te luiden. Gelukkig wisten de atleten zelf wel waar ze aan toe waren. Ondanks dit alles werd toch de snelste wereldseizoen- prestatie geleverd door Nuyam- bui met 13.19.59 sec. Zijn land genoot Bayi, wereldrecordhouder op de 1500 m., werd tweede 13.20.72 13.320.72 sec. De Span jaard Fernando Cerrada legde beslag op de derde plaats in 13.24.01 sec., hetgeen een Spaans record betekende. Wan neer alles wellicht juist verlopen was op deze 5.000 m. race had het wereldrecord van Emiel Put- temans met 13.13.0 sec. zeker bedreigd geworden. Het ontbre ken van de Nederlanders Gerard Terbroke en Jos Hermans op deze afstand vormde voor het publiek eveneens een teleurstel ling. De Cubaan Silvio Leonard deed wat van hem verwacht werd en won de 100 m. finale met ruim verschil voor de Canadees Cole Doty met 10.50 sec. tegen 10.92 sec. Tijdens de finale was er een tegenwind van 0,8 m. per secon de, zodat de tijd van de Cubaan er een is die gezien mag worden. Sprintgeweld De Zweedse Linda Haglund won zowel de 100 m. als de 200 m., haar tijden waren 11.50 sec. en 23.15 sec. Tussen dit internatio nale sprintgeweld bleef de Haagse Elly Henzen van Olym- pia'48 bijzonder goed overeind. Zowel op de 100 m. als op de dubbele afstand wist zij als enige Nederlandse de finales te berei ken. In de series evenaarde zij haar beste jaarprestatie met 11.7 sec. In de finale, met wind tegen, veroverde zij een goede vierde plaats in 11,94 sec., achter Patty Loverock (Canada) en Isabel Tay lor (Cuba) met respectievelijk 11.75 sec. en 11.87 sec. De serie 200 m. liep zij in 23.86 sec., echter met veel windvoordeel. In de finale bereikte ze eveneens een vierde plaats in de Haagse Recordtijd van 23.85 sec. Het oude record stond al 22 jaar op naam van Puck van Duyne Brouwer met 24.0 sec. Elly Hen zen bewees met haar prestaties veruit Neerlands snelste atlete van dit jaar te zijn. De 200 m. heren werd gewonnen door Peter Muster uit Zwitser land in 20.84 sec. voor de Cana dees Cole Doty in 20.06 sec. De Surinamer Sammy Monsels bles seerde zich in deze 200 m. finale. De medische begeleiding liet op dat moment te wensen over, pas na ruim één minuut snelden de medici toe. De dijbeen-blessure bleek achteraf mee te vallen. Teleurstellend Het optreden van de Canadees Greg Joy bi] het hoogspringen was teleurstellend, hij moest zijn tweede plaats delen met Sparta man Raymond de Vries, beiden noteerden 2.10 meter. Het ontbreken van Ruud Wielart, door een blessure, was zeer teleurstellend. Het hoogsprin gen was hiermede danig gede valueerd. De overwinning ging naar Paul Frommeyer uit Duits land met 2.18 meter. De Amsterdamse Sylvia Barlag kwam op deze Sparta Spelen goed voor de dag, een overwin ning op de 100 m. horden in 14.11 sec. vóór de Zwitserse An gela Weiss in 14.15 sec. Bij het verspringen werd zij tweede ach ter Alina Gheorghiu uit Roeme nië met 6.40 m. tegen 6.19 m. Bij het hoogspringen werd zij vijfde met 1.75 m. Debby Brill uit Canada won het hoogspringen met 1.85 m. Mirjam van Laar van Achilles Top werd goede derde met 1.80 m. De 1500 meter dames was een spannende race die pas op het laatste gedeelte een beslissing bracht, eerste de Engelse Jane Colebrook in 4.17.6 sec. en twee de Joke van Gerwen van de Spartaan uit Lisse in 4.18.0 sec. Zowel bij de 400 m. dames A-loop als de B-Joop kwam het Haagse OIympla'48 erg goed voor de dag. Bij de B-loop was het de juniore Uliane Mandema die won in de snelle tijd van 55.35 sec., een Haags record. De Ierse Mary Appleby en de Zweedse Anne Aren moesten haar voor laten gaan. hun tijden waren: 56.09 sec. en 56.39 sec. Bij de A-loop was het Truus van Amstel die de snelste Nederland se seizoentijd liep, 53.80 sec. zij werd hiermee derde achter Mar- got Stride (Canada) en Christine Warden (Engeland) in 53.10 sec. en 53.39 sec. Wilma Hillen (Tion) I en Elly van Hulst (Lionitas) liepen eveneens goede tijden, 54.09 sec. en 54.66 sec. De 1500 m. heren, zonder Bayi, maar met Klaas Lok en Jos Her mens. Jos Hermens liep een voorzichtige wedstrijd, waarin de Zwitser Bernhard Vifian de hoof drol speelde. De eindsprint van [m de Zwitser was voor de Nederlan ders te hard. Vifian won in 3.41.4 sec. vóór Klaas Lok in 3.42.2 sec. en Jos Hermens in 3.43.8 sec. De B-loop op de 1500 m. werd een overwinning voor Wijnand Bladt (V L T.C. Den Haag) in 3.49.7 I sec. Liliane Mandema Rusland DEN HAAG De Juniore Liliai Mandema kwalificeerde zich ml haar tijd op de 400 meter vol de tzeede maal voor de Europet jeugdkampioenschappen te Ruj land. De tijd van 55.35 second»/ doet haar bij de beste vijftien v% Europa belanden, een prestal^ die Liliane Mandema zeker red geeft op uitzending naar Ruslanjj Voorgedragen is zij echter n<j niet, binnen de KNAU wil mé eerst over haar vergaderen of u zending naar Rusland zin hee Harry Dost, leider van de jeug ploeg zal gaan bekijken of zij i derdaad redelijke kansen heeft c een finaleplaats. (Van onze atletiekmedewerker) DEN HAAG De internationale Sparta Spelen 1977 met atletiek van wereldklasse. Toen afgelopen zaterdagmiddag de absolute wereldklasse voor de dag kwam, liet de organisatie het echter afweten. De 5.000 meter heren met Filbert Bayi en Soelei- man Nuyambui en Ibraham Juma uit Tanzania, Marcus Ryffel uit Zwitserland en Fernando Cerrada uit Spanje vormde het hoogtepunt van deze Sparta Spelen. Tijdens de race was al te constateren dat het erg snel ging, het publiek, de jury en vooral ook de overige deelnemers hadden hier geen weet van, met het gevolg dat het dubbelen van de andere deelnemers op deze 5.000 m. nogal wat moeilijkheden opleverde. De Tanzaniaan Nyambui gaat aan kop in de strijd over 5000 meter. Hij wordt op de voet gevolgd door zijn landgenoten Filbert Bayi (248) en Ibraham luma (250). De kopgroep wordt genompleteerd door Marcus Rijffel (247) uit Zwitserland en de Spanjaard Fernando Cerrada (288). Foto: Milan Konvalinka. Elly Henzen is tevreden over har prestaties. -

Leidse Courant | 1977 | | pagina 20