onaermiaaei concurrent houdt Marton op de been 'Winnen in Assen is nog mooier dan wereldtitel' llfniirfniiiiMrfnr WIL HARTOG SCHRIJFT GESCHIEDENIS Grogg/Hüsser zegevieren in België Coureur overleden LEIDSE COURANT,!- MAANDAG 27 JUNI 1977 PAGINA 19 (Van onze sportredactie) ASSEN Een lange dag waa er aan vooraf gegaan, maar rond de klok van vier uur beleefde de Dutch TT 1977 dan toch haar hoogtepunt. Ruim 120.000 motorsportllefheb- bers hadden op dat moment zitten wachten. Eindelijk was het dan zo ver. Wil Hartog, de "witte reus" ofwel "grasdroger uit Abbekerk", raasde als eerste over de finishlijn In de halve-llter-klasse. Die eerste plaats was goed voor 2500 harde guldens extra, want 's avonds, vlak voor de prijsuitreiking, besloot de Stich ting Circuit van Drente Ijlings om dit bedrag aan Hartog uit te keren, vanwege zijn uitzon derlijke prestatie. De 'witte reus' kon door dit gebaar voor de zoveelste keer zijn handen ten hemel heffen. HIJ had het al zoveel gedaan, die dag, maar Hartog deed het ook 's avonds nog met het meeste plezier. Zielsgelukkig toonde Wil Hartog zich na de race en hij kon en mocht het ook zijn. Hij was niet de snelste, omdat de grote mannen voortijdig waren uitgeschakeld wegens valpartijen of ma chinepech. Nee, Hartog toonde zich zaterdag middag gewoon de sterkste. Hij liet alle grote (Van onze sportredacteur) ASSEN Polltlepaarden steigeren. Vrouwen hullen. Het publiek gedraagt zich als één groot camavalslegloen. Wil Hartog, een arm triomferend In de lucht, gaat als winnaar van de 500 cc In de 47ste Dutch T.T. over de streep. Het befaamde lied van de zilvervloot schalt over de Drentse helde. De witte reus gaat op de schouders. Het duizendkoppige publiek la door het dolle heen. Grote kerels pinken een traan weg. De politie heeft alle moeite de viervoeters rustig te houden. En Hartog, hij gooit zijn helm de lucht In en vangt hem vakkundig weer op. De pret kan niet op, een blikje prik gaat dezelfde weg. „Wat ben ik blij, ongelofelijk wat ben ik blij", roept de grasdroger uit Abbekerk temidden van een uitbundige mensenmassa. Daarna wordt het plotseling stil, Immens stil. Voor het eerst na 1968 Paul Lodewljkx zegevierde toen In de 50 cc klinkt het Wilhelmus weer over het circuit Meezingers zijn er nu meer dan ooit tevoren. Iedereen begrijpt de triomf. Het schouwspel is Imponerend: Wil Hartog ontroerd en afgezoend op het ereschavot en naast hem de ontgoochelde Barry Sheene, die zijn verlies overigens groots verwerkte. De Engelsman, ook na zaterdag de voornaamste kandidaat voor de wereldtitel hij leidt met 72 pun ten haalde het net niet, hoewel hij in de laatste ronden ruim 10 seconden op Hartog inliep en van. de vierde naar de tweede plaats oprukte. Sheene zette in de halve liter klasse ook de snelste ronde tijd op de klokken. Zijn nadeel was echter het natte wegdek waar Har tog overigens beslist geen regen specialist, zich wat beter thuisvoel- de en ook wat meer risico's heeft genomen. „Ik verlies vaker mijn vijfde grand prix". zei Sheene later. „Ach, zo veel doet het me niet. Wil heeft geweldig gereden en zelf ben ik toch op de concurrentie uitgelo pen". Sheene, die net als Hartog met regenbanden heeft gereden, ondervond nogal wat hinder van het achterwiel, dat volgens zijn zeggen niet goed uigelijnd was. Gat „Ik ben ook geen held in de regen, maar toch heb ik daardoor een gat weten te slaan tussen mij en Shee ne". vertelde de 29-jarige Hartog, toen een zee van hulde over hem heen was gegaan." Was het echter droog weer geweest, dan was het me niet gelukt. Angstig was dat water op de baan toch wel." Wil Hartog was compleet onderstebo ven van zijn succes, vooral omdat de training voor hem zo vervelend verlopen was. De hele week heeft Hartog veel last gehad van een virus en maakte buikloop hem vre selijk slap. Door zijn traditionele bllksemstart, nu vanuit de derde startlijn, lag de Nederlander toon ook al royaal vooraan, gevolgd door de Fransman Christian Estrosi, die Hartog In de vierde ronde voorbij- snelde. „Ik was toen echt bang, dat de hele meute me zou volgen net als voorgaande jaren veel Is gebeurd", zei Hartog later. Dat gebeurde niet. Het verschil met de achtervolgers Pat Hennen, Philippe Coulon, Sheene, 'Lansi- vuori, Lucchinelli en Steve Baker groeide zelfs. Giacomo Agostini, een van de favorieten, was in de vijfde ronde al met machinemoei lijkheden van het strijdtoneel ver dwenen. Evenals Bonera en de Nederlanders Zoet en Alblas. De zenuwentoestand voor Hartog begon pas goed, toen de Frans man in de tiende ronde bij het ingaan van de oude kniebocht on deruit zeilde, maar onbeschadigd bleef. Hartog: „Ik zag hem liggen en zijn machine branden. Gelukkig heb ik er geen hinder van gehad, al was die bocht daar wel wat glad. Door het vreselijke enthou siasme van de kijkers groeide mijn zelfvertrouwen. In de voorlaatste ronde krijg je het wederom moei lijk. Ik maakte ook een foutje, maar de Suzuki was gewoon niet stuk te krijgen. We hebben veel geleerd uit voorgaande Grand Prix. Boven dien waren de goden met me. Assen winnen is mooier dan het bereiken van een wereldtitel". 'tkÊmmmm Eentonig Na Hartog werd Jack Middelburg met een elfde plaats de best geplaatste Nederlander. De mijl paal van Hartog (de eerste Neder lander, die een Grand Prix won was Dick Renoolj In 1948 In de 125 cc op een Elslnk) maakte veel goed, want het grootste vader landse motor ge beuren verliep tot die 500 cc vrij eentonig zonder hoogtepunten en schokkende ge beurtenissen. Hartog was de enige Nederlander, die een hoofdrol vertolkte. Henk van Kessel, toch een sterke pion in de 125 cc, kwam nu niet in het stuk voor. De Brabander werd de gehele week al geconfronteerd met machinemoeilijkheden en is bovendien nog niet geheel her steld van zijn val in Hengelo. Van Kessel reed één ronde en bekeek daarna alles verder als toeschou wer. Kees van Dongen kreeg de bokaal voor de beste Nederlander (dertiende' plaats). Winnaar werd net als in de 50 cc de Spaanse horzel Angel Nieto. De concurren tie was in geen velden of wegen te zien. Beste Nederlander: Peter Looijenstein op een tiende plaats. In de 250 en 350 cc gingen de hoofdprijzen respectievelijk naar Mick Grant (32 jaar), die alle ron den als eerste doorkwam, en de Zuidafrikaan Corky Ballington, die ook vanaf het begin domineerde. Ook in deze klasse was voor Agos tini niets weggelegd. De veelvoudi ge wereldkampioen, altijd gelukkig en vooraan in Assen, had te kam pen met carburateurproblemen en verdween na vier ronden in de achterhoede al naar de pits. Ande re vedetten als Kataijama, New- bold, Lega en Korhonen ondergin gen eenzelfde lot. Jack Middelburg werd elfde en beste Oranjerijder. Tijdens de TT von den verschillende valpartijen plaats. Hier gaat de Frans man Christiaan Estrosi uit de bocht. Zijn motor, nummer 13, zal kort hivop in brand vliegen. mannen achter zich. Maar er waren factoren die van Hartog's overwinning een uitzonderlijke maakten. De 'witte reus' had vlak voor de TT nog twee dagen in bed moeten vertoeven, waardoor alle lang gekoesterde dromen bepaald geen werkelijkheid leken te worden. Neerlands topcoureur was geveld door een geheimzinnige darminfectie, met als gevolg dat Hartog zich zo slap voelde als een vaatdoek. De coureur zelf: „Op dat moment zag ik het bepaald niet zitten. Ik kon het eten er niet inhouden en op een gegeven, ogenblik had ik zelfs helemaal geen behoefte aan voedsel. Ik lag maar een beetje in mijn bed". Gelukkig voor Hartog, voor de duizenden motor sportenthousiasten en voor de TT-races, trad er toch nog tijdig herstel op. Door dokter Ab Rozijn werden hem een aantal medicijnen toe gediend, waaronder nutrical (een glucoseprepa- raat). Wondermiddel Het meest pikante detail In dezen lijkt echter een aan Hartog door zijn grooste concurrent Barry Sheene verstrekt wondermlddeltje. Sheene had het zelf een aantal Jaren geleden voor het laatst gebruikt, maar nadat hl| hoorde van Hartoga kwalen, stond de sportieve En gelsman het zonder meer af. Sheene's vrien din Stephanie had bij wijze van grap nog verkondigd dat Hartog het kon krl|gen mits hl| de race niet gaat winnen, maar het mocht niet baten. Het wondermiddel van wereldkampioen Barry Sheene bracht Wil Hartog de overwin ning In de 500 cc-klasse. Iets waarop Hartog zaterdagavond tijdens de traditionele prijsuit reiking nogmaals Inging. Doch, voordat de succesvolle Nederlander zater dagavond bij die prijsuitreiking arriveerde, moest hij eerst nog een aantal turbulente uren doorstaan. Vlak nadat Hartog wegens zijn over winning zo uitbundig was geëerd, trachtte hij enigszins tot rust te komen in het rennerskwar tier, maar ook die rust werd hem nauwelijks gegund. Weliswaar zittend in een tuinstoel, hartstochtelijke kussen uitdelend aan zijn vrien din Antinka en gelukwensen in ontvangst ne mend vandiverse betrokkenen en bewonderaars, deed Hartog zijn verhaal aan tientallen verslag gevers en poseerde hij voor vele fotografen. „Dit is helemaal te gek. Hier heb ik jaren van gedroomd. Ik durf zelfs te beweren, dat ik liever in Assen een overwinning behaal zonder wereld- campioen te worden dan dat ik de wereldtitel in mijn bezit heb zonder in Assen te hebben gewonnen. Dit is toch prachtig zoals die duizen den mensen hier meeleven. Assen is nu een maal het motormekka van Nederland en het is het einde om hier te winnen. Als 16-jarige zag ik mijn eerste motorrace en dat was de TT in Assen. Als ik dan nu hier diezelfde TT-race win. kun je je wel zo ongeveer voorstellen wat het voor mij betekent". Terwijl Wil Hartog zijn geluk daar In het rennerskwartier nauwelijks opkon, stonden zl|n sponsor Rlemersma en hoofdmonteur Willeke van Wanrooy een beetje achteraf, maar uite raard wel delend In de vreugde. Zij zijn het tenslotte, die deze glanzende overwinning me de mogelijk maakten, ook al toonde Willeke vanWanrooy zich een uiterst bescheiden mon teur. „Ik kan die motor nog zo goed voorbereiden, Wil moet hem sturen en alleen hij kan zorgen dat Riemersma's Suzuki als eerste over de eindstreep gaat. Natuurlijk is deze overwinning een prachtige bekroning op het werk van ons allemaal. En wij hebben er een hoop werk aan besteed. Je moet niet vergeten dat Wil's machi ne een gewone produktiemachine is. We heb ben er zeker een jaar voor nodig gehad om alle onderdelen bij elkaar te zoeken die we nodig hadden. Volgens mij is het ook de enige manier om je als privé-rijder tussen de fabrieks- coureurs te mengen. Allemaal verschillende on derdelen op de kop zien te tikken en dan maar testen. Heel veel testen, dan komt vanzelf het resultaat. Wat dat betreft is er een erg goede samenwerking met Wil. Hij heeft begrip voor het werk dat ik moet verzetten om die motor In optimale conditie te krijgen. Wil is bepaald niet lastig voor een monteur. Mijn werk is om die motor goed voor te bereiden en Wil moet dan maar zeggen of het naar zijn zin is. Het is gebleken dat de machine in Assen in goede conditie was. Op Hockenheim werd Wil nog zesde, en op de Salzburgring heeft hij niet gereden, omdat we de machine niet gereed konden krijgen. Maar hier is het dan gelukt. Nu moeten we alleen proberen dat ding nog sneller te krijgen. Ik weet zeker dat er nog meer BETEKOM De Zwitsers Robert Grogg en Andreas Hüsser hebben gisteren In Betekom de Grote Prijs van België motorcross In de zljspanklasse gewonnen. Zij zegevierden In beide manches. Cor den Biggelaar werd in de eerste omloop tweede en Ton van Heugten derde. In de tweede manche haalden zij echter de finish niet. Tegen vallend was de prestatie van Wil van der Laan. Hij kwam in de eerste omloop niet over de streep en werd in de tweede slechts achtste. ROUEN De Franse autocoureur Francois Burdet Is zaterdagmorgen, tijdens de training voor een nationale Renault-race, op het circuit van Rouen-les-Essarts verongelukt. De 24-jarige coureur verloor de macht over het stuur en reed tegen een boom. Hij was op slag dood.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 19