Nestor Bellino II in Hi van legendarische paarden De grote desillusie van Michel Feuiilet JEAN RENE GOUGEON INT ZUN TON Louter records De Wrede haalt vijftien mille uit Duindigts prijzenpot »=i=i.i=iMi=4=lBlfll=t ZIJDELINGS Televisie kost Granit alle lucht vS' 'Ml ->«? c>«;5r-z -% ■-1 r jv -»v. r PIKEUR CHRIS GOES RREEKT HEUP LEIDSE COURANT Omhangen met de enorme winnaarskrans luistert toppi- keur Gougeon naar de Marseillaise. "Toen het moest, liet ik Bellino II los en liep hij gemakkelijk naar de finish", zei Jean René Gougeon, die met zijn nummer 11 achtervolger Wiretapper (5) simpel achter zich liet. WASSENAAR Jean Re né Gougeon had na afloop van de Grote Prijs der La ge Landen meer haast dan tijdens de koers. Tetwijl hij de modderspetters van zijn gezicht veegde, handen ten afscheid schudde in het paviljoen van de Ko ninklijke Nederlandse Harddrijverij- en Renver- eniging en nogmaals bena drukte dat hij het enorm naar zijn zin had gehad en de zaken prima waren ge regeld, riep hij gehaast uit: „Om tien over zes gaat mijn vliegtuig". Nauwelijks vijf uur was de miljonair-pi keur in Nederland ge weest. Regelrecht van zijn vakantieadres in Zwitser land naar Ouindigt geko men, vloog hij weer recht streeks terug. In die luttele uren snaaide hij het lieve sommetje van honderddui zend gulden weg voor de concurrentie In de Grote Prijs, riep hij verlekkerd dat het een gemakkelijke koers was geweest voor hem en zijn wonderpaard Beilino II en krabde hij eens uitgebreid door de grijze haren die in een krans rondom zijn hoofd lagen gedrapeerd. Welk een organisatie, welk een ellenlange telefoongesprekken te In Franse drafsportkringen kon men niet begrijpen dat Michel Feuillei naar de baan ging waar hij het vorige jaar een open doekje mocht incasseren. Immers, zijn overwinning was toen een duidelij ke uitschieter van de achtjarige merrie die, nadat zij op Duindigt de ton had gewonnen, weinig of niets meer had verdiend. Maar Mi- chel Feuiilet dacht, niet geschoten is altijd mis. „Ik wist dat het moei- lijk zou worden, maar dat ik met Omes P op deze piste af zou gaan had ik nooit verwacht". Met het hoofd naar beneden zocht de Franse eigenaar-rijder de kleed- kamer op. De winnaar van vorig jaar kon het nu niet bolwerken. Dat is. indien de Franse kanonnen in een koers staan, natuurlijk niet erg, maar als je paard als winnaar van .1976 het ene been niet goed voor het andere kan krijgen, moet er wel wat in je omgaan als eige naar, trainer en rijder. De vriende lijke Michel Feuiilet, die bij de Nederlandse pikeurs een warm plaatsje heeft veroverd omdat hij vorig jaar na de overwinning twee- duizend gulden in de „pot" van de feesvierende pikeurs stortte, maak- te gisteren een zwarte dag mee in de loopbaan van zijn bruine mer rie. Bij de eerste de beste bocht klonk door de luidspeakers dat Dines P was uitgeschakeld. Voor- dat Bellino II zijn ererondje kon maken, stond Dines P al op stal. Onmogelijk Oe kansen voor Guus Knijnen- burg, de pikeur uit Nootdorp, wa ren op papier natuurlijk gering met de Franse hengst Due de Brou. Maar ook In 1956 kwam de zege met O. Marijke als een ver rassing bij KnIJnenburg terecht „Mijn paard was toen wel favoriet bij het publiek, maar dat kwam omdat het een Nederlandse merrie was en ze het goed deed. Met Due de Brou had ik, dacht ik, veertig procent kans. Met mijn achtste plaats ben ik echt niet tevreden. Het paard heeft natuurlijk zijn best gedaan, maar aan de start was ik niet goed genoeg weg. Overigens met Bellino II in deze vorm is winnen onmogelijk". En dan nog met pikeur Jean René Gougeon die voor de tweede keer de Grote Prijs won. Het volgend jaar moet hij in ieder geval om de Grand Prix te winnen met een ander paard komen omdat het niet is toege staan om met de dan elfjarige voren welk een nervositeit vergde de koers die precies 3 minuten en 23,3 seconden lang was. In de Sociëteit het exclusieve onderko men op Duindiat waan/oor een Bellino II nog aan de start in deze rijk gevulde Grote Prijs te verschij nen. „Dat mag wel de vijfjarige Zweed se hengst Wiretapper, die de grote verrassing was van het twaalfkop pige veld. Zijn tweede plaats zal Sörin Nordin wel doen besluiten om volgend jaar in ieder geval met het paard (van zijn vrouw) weer de Grote Prijs aan te doen. Beste Kees Verkerk met Gerard van Eykelenborg was de beste Neder landse combinatie, met een ze vende plaats In een kilometertijd van 1.19.5. Een goede prestatie van Westland- se „Keessie" die, indien in devorm van afgelopen winter, misschien nog verder had kunnen komen. Manza Buitenzorg van de Amster damse Stal Caransa en Speedy Volita van de Zaanse stal Meijn stelden teleur. Beide paarden sprongen aan de start en waren toep al kansloos. Op papier waren er zeker kansen voor Speedy Volita met Gerard Gommans. Maar deze vijfjarige merrie wil wel eens meer in be langrijke koersen falen. Klasse heeft hij wel gezien zijn record van 1.14.7 en de zege in de Grote Prijs der Giganten in Hilversum. De 175.000 gulden aan prijzengeld gingen dus weer naar het buiten land. Maar de toeschouwers heb ben daarvoor wel een prachtig spektakelstuk gezien van pikeurs die op en top vakmensen zijn. ARTHUR VAN RUSWUK meterslange wachtlijst bestaat en waar alleen leden en introducees toegang hebben, werd slechts met een schuin oog gekeken naar het voorspel van de koers die het hoogtepunt is in het vaderlandse drafwezen. Wat de TT is voor de motorsportliefhebbers, de Grand Prix van Zandvoort voor de autora ceminnaars. is de Grote Prijs der Lage Landen voor ieder die zich annex voelt met de paardesport. De vierde koers, die een „lekkere cóte" opleverde, vermocht nog wel de tongen los te maken, maar alles spitste zich toe op koers nummer vijf, de Grote Prijs der Lage Lan den. Het was enige jaren geleden dat men erin was geslaagd Jean Renè Gougeon met „Une de Mai" naar het topevenement te lokken. Gougeon won. Ditmaal paste Duin digt in het schema van tienjarige bruine hengst, veruit de nestorin. het gezelschap van twaalf paarden, de fine fleur vormend van Zweden, Duitsland, Frankrijk en Nederland. In de Sociëteit werd het geroeze moes intenser naarmate de vijfde koers naderde. Het was het geluid dat ook is waar te nemen voor een concert met een wereldberoemde solist. Het verwachtingsvols, ietwat nerveuze maar tevens ingetogene gemurmel dat zich ontlaadt zodra de solist op het podium verschijnt Vandaar dat frenetieke applaus toen Cees Berg, verantwoordelijk voor de public relations van de Nederlandse Draf- en Rensport en optredend als speaker, de vedetten een voor een voorstelde. Speedy Volita, die trots voorlangs de wel gevulde tribunes liep als eerste. En als laatste, omdat zij een „weife lende start" had. zou arriveren. Kees Verkerk, die op de zevende plaats als eerste van de vier Neder landse deelnemers zou finishen. Due de Brou en de eerste buiten lander, Granit met de Duitser Ger hard Kruger. En als elfde Bellino II met Jean René Gougeon wiens rode buis met witte sjerp toen al fel opvlamde, ondanks het druileri ge weer. Gemakkelijk Nog geen drieëneenhalve minuut duurde de race waarnaar tiendui zend toeschouwers met spanning hadden uitgekeken. Hoe gemak kelijk was Bellino II over de finish gegaan. Geen daverende verras sing, geen sensatie in deze groot ste koers van de Nederlandse drafagenda. Toch nog 2,50 voor een gulden voor de winnaar, op wie dus ken nelijk niet een ieder zijn gokje had gewaagd. Het zijn paarden, niet waar, met hun nukken en eige naardigheden en er kan van alles gebeuren. Niet ditmaal met Bellino II, de zonder meer allersterkste van wie Jean René Gougeon zei: „Het was een gemakkelijke koers voor mij en Bellino. Hij wilde al eerder gaan en ik heb hem tweemaal moeten inhouden. Toen het moest, vlak voor de finish, heb ik hem vrijgelaten en liep hij zonder meer naar de zege. Even heb ik moeilijk gezeten, op het rechte eind aan de overkant. Ik zat vast in de groep maar dat werd vanzelf opgelost. Er kwam ruimte en ik kon de positie innemen die ik wenste". Jean René Gougeon, negenen veertig Jaar, wonend in Normarv dië, had voor zijn eigenaar tussen neus en (vakantle)llppen door even een ton verdiend. „Dat Wiretapper achter me finish te, vond ik toch wel verrassend. Ik had een ander verwacht". Niet een paard uit een Nederlands en- trainement. Zij deden wat ze kon den, die vier - Speedy Volita, Man za Buitenzorg, Kees Verkerk en Due de Brou - maar het was voor hen het verschil tussen een bur germansautootje en een met alle zorgen omringde racewagen. Ze konden niet harder. Die kilometer- tijd van de eerste vaderlandse aan komende, Kees Verkerk, van 1.19.5, mocht er bepaald zijn. Maar dat was toch twee volle seconden minder dan Bellino II, de nestor die met de concurrentie deed wat hij wilde. Het uitgebreide gezelschap ron dom Jean René Gougeon was er niettemin uiterst verheugd over. Niet eens om die ton. Die wordt bijgeschreven op de rekening die toch al uitbundig gevuld is. Maar omdat Bellino II ook wel eens niet als eerste eindigt, onlangs nog in München, en deze „test" zo royaal was geslaagd dat zijn naam in het boek van de legendarische paar den kan worden genoteerd. Met die van de Normandische pikeur Jean René Gougeon, de groot meester op de sulky. HERMAN VAN BERGEM PAGINA 15 Groots Nog geen jaar nadat de Nederlandse vertegen woordiging in Montreal schamel voor de dag kwam, steeg de ploeg van springruiters tot de top van Europa. Johan Heins werd eerste in de indivi duele wedstrijd, de equipe veroverde eveneens het Europees kampioenschap. Een geweldige prestatie, die plotselinge stijging van het peil in slechts luttele maanden. Een bittere pil tevens voor West-Duits- land dat de laatste tien jaar altijd wel een ruiter op het erepodium had en ditmaal in de individuele strijd niet verder kwam dan de zevende plaats, die ook nog gedeeld moest worden met Henk Nooren. Ook de teamwedstrijd ont nam de Duitsers het au reool van schier onover winnelijk te zijn. Deson danks heeft men daar een „goede kant" aan het ge heel ontdekt. De kersverse Europese kampioen Johan Heins staat immers onder de hoede van de Duitse grootmeester Alwin Schockemöhle en Henk Nooren kreeg les van die andere grootheid, Hans Günther Winkler. Dat wordt dan ook in de publi citeitsmedia in Duitsland niet verzwegen. Integen deel, sterk aangedikt, zoals in het boulevardblad „Bild" dat uitschreeuwde: „Alwins leerling Europees kampioen". Zonder talent zou Heins ten eerste niet door Schockemöhle zijn geaccepteerd en ten twee de nooit zo ver zijn geko men. Met Ebben en Noo ren greep hij ook de team- titel. Hartverwarmende en grootse prestaties, eerst en vooral gebaseerd op eigen kunnen. In de weg Onzorgvuldigheid lag ten grondslag aan het feit dat zaterdag tijdens de Sparta Spelen een poging het we reldrecord op de 5000 me ter te breken volledig de mist inging. De twee Tan- zanianen Bayi en Nyambui lagen zo voortreffelijk in de race dat een verbete ring^ niet uitgesloten was. Tot zij op hun weg naar die prestatie atleten ont moetten die in een derge lijk veld niet thuishoren. Ze bleven, toen ze werden gedubbeld, rustig in de binnenbaan lopen zodat het tweetal „buitenom" moest en kostbare tijd ver loren ging. De Sparta Spe len worden, en dat zeer terecht, beschouwd als een topevenement. Het is daarom onbegrijpelijk dat atleten worden uitgeno digd die aan de top op geen stukken na kunnen tippen en alleen maar in de weg lopen. Liever een klein veld dan een groter dat kunstmatig is opge fokt. Voorkomen Helaas gaat in de vader landse sportwereld vrijwel geen week voorbij of er is in de een of andere sport bond iets mis. Ditmaal is een aantal volleyballers verbolgen over het feit dat „hun" spelverdeler niet is uitverkoren en wordt in de top van het dameshockey een nieuwe coach ten to nele gevoerd. In een tijd waarin inspraak is geac cepteerd zou wellicht veel voorkomen kunnen wor den indien dergelijke pro blemen, die men kan zien aankomen, met de betrok kenen tevoren worden doorgenomen. Zeker in het woelige wereldje van de volleyballers waarin zo veel met clubmoten moet worden gewerkt dat een vertegenwoordigend team eensklaps ineenstort als een deel zich terugtrekt om redenen die niet eens verwerpelijk zijn. (Van onze sportredactie) WASSENAAR - De slechts zesde plaats In de Grote Prijs der Lage Landen van Gerhard Krüger werd veroor zaakt door de wagen van de televisie die meereed in de baan". Granit dacht blijkbaar dat het de startautó was en was niet meer te houden. Ik heb de striemen van de leidsels nog in mijn handen staan. Dit heeft het paard nog nooit gedaan en zoiets hoop ik nooit meer mee te maken. Hij was achter die auto niet te regelen. Zijn lucht was compleet op in de laatste bocht. Als dit niet het geval was 'geweest en ik Granit tussen de paarden had kun nen houden, had Beilino II nog niet gewonnen". (Van onze sportredactie) WASSENAAR Slechts één deelnemer aan de Supertio had gisteren de Juiste combi natie op Duindigt Daardoor ontstond een recorduitbeta ling van 72^28.50 voor een gulden. Voor deze uitbetaling zorg den Lord Axklt (Ao. de Wre de, nummer 11), King Hol- landia (Martin Vergay, num mer 13) en Jheronlmus (Kees Vergay, nummer 15). Winnend bracht Lord Axklt voor elke gulden 82,20 en het koppel Lord Axklt—King Hollandla voor twee gulden: ƒ2420,-. De inzet op deze Supertrio- draverij was 96.438.00. De enige winnaar van de Super trio moet echter 25% afstaan aan kansspelbelasting. Op de Grote Prijs der Lage Lan den was alleen aan winnen, plaats en koppelspel a! een ton toto-omzet Ook de totalI- satoromzet boekte een re cord. Voor het eerst kwam de omzet boven het miljoen: ƒ1.155.000,-. WASSENAAR Drie pikeurs die gistermiddag aan de start kwamen in de 23ste Grote Prijs der Lage Landen hadden al eens deze Europese draftopper gewonnen. Dat waren de Nederlander Guus Knijnenburg in 1956 met O. Marijke; de „held" van gisteren, Jean René Gougeon In 1971 met Une de Mai en Michel Feuiilet met Dines P. de laatste was tevens de enige combinatie die uit de Grote Prijs van vorig jaar nog aan de start verscheen. ,r' rt? .-i - V&Svï» "v 4 V'M- ii IJ:\>v- -x/ - X /K Het veld van toppers passeert de geheel bezette tribune. Dines P. was toen al uitgeschakeld. (foto's René Smit) Op de chronometers liet hij een kilometertijd afdrukken van 1.18.3, over 2600 meter. Hij had vijfen twintig meter voorgift gekregen van Bellino II die de km.-tijd liet noteren van 1.17.4. De derde aan komende was ook een verrassing. De in ons land bekende Baudron reed met Forain een uitstekende finish en deed Micko Tilly (Zwe den) op de vierde plaats belanden vór Equileo, eens winnaar van de Hilversumse Prijs der Giganten. Maar gisteren - de Franse eigenaar en filmster Alain Delon was niel aanwezig - was Forain in Londen van Pierre Allaire zeker geen ster ke drafster. Granit, die tot vijfhon derd meter voor de eindstreep nog aan de leiding ging, zakte in de laatste meters in elkaar. (Van onze sportredactie) WASSENAAR Rond de Grote Prijs dei Lage Landen was een uitstekend draf en rensportprogramma samengesteld dat za terdagmiddag van start ging en waarin een fraaie overwinning van.het paard Jaspis du Bols met Osnabnig In Duindigts amateurrij ders-kampioenschap viel te bewonderen. In deze koers kwam de Hagenaar Chris Goes ten val en brak zijn heup. Fair Hunter won met Rober Wetemans de Sociëteitsprijs maar werd teruggezet naar de derde plaats, omdat hij hinderlijk had gere den voor Toni Treanor met Fleur de Royal. De stalgenoot van Wetemans. Chris Vandeu ren - ook met een paard van stal Geran, Great Hero - ging de winnaarsring in. High Wave met Jones zegevierde zondag middag in de Drafsportprijs. Dit paard is een van de gelukkige aankopen van de Haagse stal Monique. Van eigenaar Jan van der Berg wordt op Duindigt gezegd: „Als die man in het water kijkt, worden het allemaal goudvis jes". Waarmee men maar wil zeggen dat Van der Berg erg gelukkig is in draf en rensport met zijn aankopen. De supertriodraverij bracht zestien paarden aan de start Als op papier een paard het niet kon winnen, dan was dat Lord Axkit. Maar pikeur De Wrede dacht er anders over en won vóór King Hollandia en Jheronimus. De Noorderling won later op de middag nog met Maestro Voome. waardoor hij een to taalbedrag van vijftien mille uit Duindigts prijzenpot mee naar huis nam en veruit de succesvolste pikeur van het Duindigt-week- eind was.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 15