Grote vraag Wimbledon: sneuvelt Borg of Nastase Betty Stöve: „Smalle top eist van times meer dan van de heren JOHN McENROE DE SENSATIE BJÖRN BORG ILIE NASTASE JIM CONNORS SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT PAGINA 14 LONDEN John McEnroe mag zich de sensatie van Wimbledon noemen. De slechts achttienjarige Amerikaan is de jongste speler In het gezelschap kwartfi nalisten, maar sprekender nog Is het feit, dat de Juist van de high school afgekomen McEnroe de eerste speler In de toch al rijke historie van Wimbledon is die vla het kwalificatietoernooi de laatste acht bereikte. De blonde jonge ling stond aan het begin van deze maand nog op de 270-ete plaato van de wereldranglijst en vindt zich na de eer ste week op Wimbledon terug In een onverwacht select gezelschap. LONDEN Jimmy Connors, Björn Borg of llle Nastase wordt de Wimbledon-kampioen. Daarover is men het op de dit jaar meer dan overbevolkte historische Engelse tennlsgrond roerend eens. Connors wordt zonder meer een finaleplaats toegedacht, maar de toekomst van het Europese duo Is minder duidelijk. Borg en Nastase treffen elkaar morgen in de kwartfinale, waarmee een herhaling van de eindstrijd van vorig jaar al In een vroeg stadium van het toernooi plaats vindt Toen won Borg op ondubbelzinnig superieure wijze. Hoe de titanenstrijd durft geen zinnig mens een uitspraak over te doen. Zowel de Zweed als de Roemeen leverden zaterdag op Wimbledon een overtuigende proeve van be kwaamheid af. Borg overklaste Fi- bak in drie sets en Nastase had eigenlijk weinig moeite met een bijna op zijn top spelende Tom Okker, die in vier sets moest capi tuleren. De grootste favoriet voor de titel in de jubileumuitgave van Wimbledon blijft echter Jimmy Connors. De Amerikaan ontdeed zich zaterdag in een tot de ver beelding sprekend gevecht van Stan Smith, de titelhouder van 1972, maar moest gedurende vijf sets tot op de bodem gaan. De overige vijf plaatsen in de kwartfinales worden bezet door twee geplaatste spelers (Dent en Gerulaitis) en maar liefst drie niet- beschermde: Bertram, McEnroe en Martin. Vooral de verrichtingen van John McEnroe (18) mogen verbazingwekkend worden ge noemd. Hij is de eerste (junior) speler die vanuit het kwalificatie toernooi tot de laatste acht door drong sinds dat systeem op Wim bledon werd toegepast in 1925. Maar ook zijn twee jaar oudere landgenoot Billy Martin onder scheidde zich. Hij versloeg de der de achtereenvolgende linkshandi ge tegenstander, Mark Cox, waar mee Engeland zijn laatste strijder zag vallen. Ook de opmars van de Zuidafri kaan Byron Bertram, evenals Billy Martin een voormalig Wimbledon- jeugdkampioen, mag opmerkelijk heten hoewel hij, net als McEnroe trouwens, een relatief gunstige lo ting kende. Pas in de zaterdag verslagen Australiër Kim Warwick trof Bertram een opponent van enige allure, die overigens in het minimale aantal sets ten onder ging. Vitas Gerulaitis dwong erken ning af door Dick Stockton eergis teren uit te schakelen. In de kwart finales ontstond de volgende pa ring: Connors - Bertram, McEnroe - Dent, Gerulaitis - Martin en Nas tase - Borg. Bij de dames verliep alles wat meer volgens de verwachtingen. Alle acht hoogstgeplaatste speel sters behoren tot de kwartfinalis ten: Evert, King, Wade, Casals, Reid, Barker, Stöve en Navratilova, die in deze volgorde ook tegen elkaar uitkomen. Van dit illustere gezelschap verspeelde de zesvou dige Amerikaanse titelhoudster Bil- lie Jean King een set, aan de Zuidafrikaanse Marise Kruger. Chris Evert was slechts in de eer ste reeks in moeilijkheden tegen Krugers landgenote Greer Stevens, 's Werelds nummer een raakte met 5—1 achter, maar greep de set alsnog met 8—6, waarna de twee de met 64 volgde. Voor de tweede keer in haar loop baan slaagde Betty Stöve erin zich onder de beste acht speelsters te scharen. De Nederlandse had za terdag erg weinig moeite met de Australische Helen Cawley-Gour- lay, die met 6—4, 62 werd versla gen. Betty Stöve bleek haar op slagtechniek goed onder de knie te hebben en doordat haar pas- seerslagen bovendien goed lukten, kon de veel opkomende Helen Cawley weinig gevaarlijk worden. Tom Okker presteerde zaterdag te gen Mie Nastase zoals in zijn bete re dagen. Maar de Roemeen was op het centre court nauwelijks be speelbaar. Alleen in de eerste set acteerde de tennisclown wat onder zijn kunnen (setwinst met 8—6 voor Okker), maar gaandeweg het duel toonde Nastase zich de bete re speler. Zonder incidenten te veroorzaken, maar zijn optreden wel doorspekkend met de lachlust opwekkende capriolen, stelde de finalist van vorig jaar vervolgens orde op zaken. Nastase scoorde simpelweg meer beslissende pun ten dan Okker. De Nederlander had wel degelijk kansen na de pas op het vierde setpunt gewonnen Maar een van de drie zal in de kwartfinales moeten afvallen. Borg of Nastase? eerste reeks, maar zijn opponent bleek doodeenvoudig over meer kwaliteit te beschikken. „Nastase liet mij meer lopen dan ik hem", bracht Okker het overwicht van de Roemeen onder woorden. „Ik pro beerde vooral op zijn backhand tot scoren te komen, maar het lukte te weinig". Okker slaagde er niet in het voor deel dat hij In de tweede en derde reeks (een voorsprong van resp. 31 en 21 na doorbraken op Nastase's opslag) vast te hou den. In twee uur en zes minuten was het pleit beslecht Okker had over het hele. duel honderdzesen dertig punten gescoord tegen Nastase 150, en deze simpele marge van 14 punten maakte het verschil uit tussen de kwart- en achtste finale. „Het is altijd wat makkelijker om je te concentreren op het centre court", verklaarde Nastase later zijn rustige optreden, dat bleef beperkt tot wat spotterij tegenover Okker, die daarvan niets gemerkt zei te hebben. „Ik speel tegen Okker altijd partijen waarin weinig verschil bestaat maar tegen het einde ging het met mij nu beter, vooral dankzij mijn services". Nas tase, die zeven aces sloeg tegen Okker slechts twee, ontmoette de Nederlander tot zaterdag twaalf keer. De balans was tot dan pre cies in evenwicht: elk zes gewon nen partijen. De grillige Roemeen maakte zater dag indruk en dat deden evenzeer Jimmy Connors en Björn Borg, waarbij de Zweed het relatief het eenvoudigst had. Hij behoefde slechts elf games af te staan, om dat Wojtek Fibak niet bij machte bleek het superieure spel van zijn tegenstander te ontregelen. Stan Smith was daartoe in zijn herhaal- delijk door bijval onderbroken tref fen met Connors wel degelijk in staat. Hij dwong de favoriet gedu rende meer dan viereneenhalf uur tot een uiterste krachtsinspanning, die de titelkandidaat nummer een van pas kan komen in het ven toernooi, waarin hij overigens in de finale weer op tegensl van betekenis kan stuiten, noch Bertram, noch Dent of Mc roe zullen hem veel in de i kunnen leggen. En dan staat C nors tegenover Borg of Nasti Want dat anderen in de hondi ste Wimbledonfinale zullen sti gelooft niemand. De zoon van een advokaat uit Douglas Town (New York) is niet in de laatste plaats verbaasd over zijn succes. „Ik heb er zelfs nooit van gedroomd zo ver in het hoofdtoernooi te komen. Het beste waar ik op hoopte was door de kwalifica tie heen te komen", aldus de linkshandi ge McEnroe. De jongste kwartfinalist op Wimbledon, die als tweede op de Ameri kaanse jeugdranglijst staat, maakte voor het eerst buiten zijn eigen land naam door het jeugdkampioenschap van Parijs te veroveren. Daarnaast greep hij met Mary Carillo, een meisje bij hem uit de buurt, de titel gemengd dubbelspel in het seniorentoernooi van Roland Garros. John McEnroe, die voetbal en basketbal speelt, maar na zijn snelle succes nu definitief voor tennis heeft gekozen, is in het Wimbledon-jeugdtoernooi als eerste geplaatst. Maar hij heeft een verzoek ingediend bij de wedstrijdleiding om daarin later te mogen spelen, zodat hij eerst zijn kwartfinale tegen Phil Dent in het hoofdtoernooi kan afwerken. Daarin treft McEnroe overigens een van de vier Amerikanen, waarmee het overwicht van de Verenigde Staten opnieuw is aange toond. Met McEnroe, Martin (20), Borg (21), Gerulaitis (22). Connors (24), Bertram (24), Dent (27), en Nastase (31) beleeft Wibledon een van de jongste bezettingen uit de geschiedenis in de kwartfinales. Bij de dames ligt dat iets anders. De jongste kwartfinaliste is Martina Navrati lova (20), de oudste Billie Jean King (33). De leeftijden van de overige dames zijn: Sue Barker (21), Chris Evert (22), Rosie Casals (28), Kerry Reid-Melville (29), Virgi nia Wade (31) en Betty Stöve (32). „Wimbledon" is ervan overtuigd dat een van deze drie de titel 1977 zal veroveren: Betty Stöve, al sterk in het dubbelspel, ontwikkelde zich ook in de single. „Ik ben veel rustiger geworden", zegt ze zelf. LONDEN Betty Stöve maakt een voortvarende indruk. De sinds enige dagen 32-jarige Alblas- serdamse zou daar mis schien zelf nog het meest verbaasd over kunnen zijn, want zelden is haar leven zo druk bezet ge weest als op dit moment Niet alleen besteedt zij haar aandacht aan eigen tennlsaktiviteiten, die haar overigens geen win deleren leggen, maar evenzeer richt zij haar be zigheden op het uitoefe nen van het voorzitter schap van de damesten- nisassociatie (W.T.A.). Sinds september vorig jaar hanteert Betty Stöve de voorzittershamer met even grote voortvarend heid als het tennisracket En het ziet er naar uit dat na Forest Hills, als een nieuw bestuur van de strijdvaardige organisatie moet worden gekozenn Betty Stöve opnieuw een jaar leiding zal geven aan dit college. „Ik heb mijn beslissing nog niet definitief geno men maar ik denk wel dat ik er nog een jaartje aan vastplak. In een jaar kun je eigenlijk te weinig doen. Bovendien is het nuttig dat de W.T.A. duidelijk herkenbaar is en dan kan de voorzitster het beste twee jaar aanblijven". Am bitieuze opmerkingen van Betty Stöve, die vorig jaar Chris Evert opvolgde als praeses. Betty Stöve be seft, dat ondanks het feit dat damestennis jarenlang zeer ondergewaardeerd was, in vele opzichten gro te sprongen voorwaarts zijn gemaakt maar nog veel werk aan de winkel is. Al was het alleen maar op het gebied van organisa tie. Financieel is het te genwoordig voor de ten- nismeisjes uitstekend ge regeld, gptuige de bedra gen die de dames overal ter wereld bijeengaren. Vorig jaar verdiende Chris Evert, al is dat dan een uitzondering gezien haar klasse, het lang niet te versmaden bedrag van 857.500 gulden. Daarmee bezet zij op de ranglijst van geldverslinders de ze vende plaats. Achter Con nors, Nastase, Ramirez, Borg, Ashe en Orantes. Ook Betty Stöve pikte een graantje mee uit de ui terst welgevulde tennls- ruif. Zij sprokkelde, hoofd zakelijk vla lucratieve dubbeltoemooien, het nog altijd niet onaanzien lijke sommetje van bijna 250.000 gulden bij elkaar. Toch betekent geld niet alles voor Betty Stöve. „Ik heb nog steeds plezier in dit leven", zegt ze. „Er gaat natuurlijk een groot deel van naar de belas ting, maar ik vind het ten nissen nog steeds erg ple zierig. Dat daarmee een aardig bedrag is te verdie nen, is alleen maar pret tig". „Maar", voegt Betty Stöve er onmiddellijk aan toe,, het leven van een tenni- sprof is niet alleen roze- geur en maneschijn. Het is eigenlijk een hard be staan. Ik heb sinds begin dit jaar tien dagen vrij ge had en ik heb een keer een weekend in Nederland bij mijn ouders doorge bracht. Maar ook dat is erg vermoeiend". Blesswe De succesvolle Alblasser- damse accepteert de con sequenties van haar keu ze echter volledig. On danks alle nadelige kan ten van een bestaan als prof, beseft zl] dat zij toch juist daardoor in staat is een leven te lelden dat velen haar zullen benij den. „Maar", zwakt zij deze voordelen wat af, „de mensen realiseren zich niet, dat je bijvoorbeeld uren in een vliegtuig zit waarin je je benen nauwe lijks kunt bewegen. En dat is voor mij op dit moment niet zo gunstig want ik zit met die peesontsteking aan mijn rechterknie. Ik kreeg er voor het eerst last van tijdens de steden- competitie (waarin zij uit komt voor Seaport Casca des uit Seattle,, red.). Ik heb toen onmiddellijk fo to's laten maken, want ik was bang voor een menis cus. Dat bleek het geluk kig niet te zijn. Maar het is wel een vervelende bles sure. Een rustkuur bijvoor beeld kan het niet verhel pen. Ik laat me echter goed behandelen, waarbij ik na elke partij in het ijs ga". Veeleisend Betty Stöve acht het da mestennis aanzienlijk veeleisender dan de be zigheden bl] de heren. „Bij ons is de top veel smaller, hoewel daar enige verbetering in zit. Maar nu is de situatie nog zo dat wij veel meer spelen dan de heren. Die kunnen, om dat er veel meer spelers zijn van een bepaald ni veau, veel vaker rust ne men. Op ons wordt een veel grotere aanslag ge pleegd. Kijk nu eens naar Tom Okker. Hoe vaak is die niet in Nederland? Dat zit er voor mij niet in. Ook de Amerikaanse steden- competitie stelt hoge ei sen. Je staat elke dag drie uur op de baan en moet daarnaast ook de partijen nog spelen". Betty Stöve, tennisster en voorzitster. Het vreet tijd deze twee aktiviteiten te combineren, vooral tijdens een toernooi als Wimble don, waar elke speler zo goed mogelijk voor de dag wenst te komen. Er gaat vrijwel geen dag voorbij of de Nederlandse moet zich met beide facetten van haar tennisbestaan bezig houden. Zo moest zij afge lopen vrijdagmorgen, vóór haar partij tegen Renata Tomanova, eerst nog een vergadering bijwonen van de W.T.A. De dag tevoren moest zij een plaquette uitreiken aan de organisa tie van het jubilerende Wimbledon". „Allemaal niet zulke vreselijk langdu rige bezigheden, maar bij elkaar toch iets dat veel tijd kost". Desondanks acht Betty Stöve zich nog steeds in ontwikkeling als speelster. „Ik ben veel rustiger ge worden dan twee jaar ge leden. Toen barstte ik nog van de zenuwen, nu heb ik me veel beter onder controle. Ik ben professio neler, zou je kunnen zeg gen". Frank Werkman

Leidse Courant | 1977 | | pagina 14