f 3ok Nederlandse équipe aan top lan Europese hippische wereld Nederlands hockeyteam speelt als konijntjes POTHEOSE IN STRIJD VAN SPRINGRUITERS WEST-DUITSLAND WINT Schrijvers en Ling blijven biJAjax Vollebregts houden nul Willy Hillen kampioen klein kaliber wg een winnaar AMSTERDAM Doelman Piet Schrijvers en rechter spits Tsjeu la Ung hebben gisteren hun contracten bl| landskampioen Ajax ver lengd. Het bestuur van Ajax onderhandelde succesvol met beide spelers. Schrijvers tekende voor drie jaar, Ung voor een jaar. Harry Lubse blijft bij PSV. De middenvelder tekende een eenjarig contract bij de Eind- hovense eredivisieclub. PSV contracteerde ook voor een' jaar de 19-jarige centrumver dediger Pieter Fase van de zaterdagamateurclub WHS. Jos Hendriks, de rechtervleu gelverdediger van NEC. heeft het contract met zijn club met twee jaar verlengd. Hendriks is 21 jaar en speelde onlangs met Jong Oranje in het toer nooi te Toulon. Wim Meyers, vleugelspits van NEC. is rond met Vitesse. Akkerhuis coach dames volleybal DEN HAAG - Jaap Akker huis Is benoemd tot de nieu we trainer/coach van het na tionale dames-volleybalteam. Akkerhuls, die al oefenmees- ter van het meisjesteam was, volgt In dlo functie Jo- han van Doom op. Van Doom, die werd geassis teerd door Akkerhuis, heeft onlangs zijn functie neerge legd. Akkerhuis zal het Neder lands team begeleiden bij het toernooi om het Europees kampioenschap, dat in sep tember in Finland wordt ge houden. KIEL Vanzelfsprekend heeft het grote contingent Westdultse zeilers de mees te medailles weggesleept in de Klelse week 1977. Voor de opvallendste prestatie zorgden echter de broers Sjoerd en Erik VollebregL Vrijdag al waren zij zeker van de eindoverwinning. Alle vijf races hadden zij gewonnen. Toch wilden zij nog een zes de dagzege aan hun impo sante lijst toevoegen. Dat luk te niet. Zij moesten opgeven, maar mochten het slechtste resultaat aftrekken, zodat zij toch mét „nul" punten eind igden. Veel Nederlands scuces was er verder niet. Alleen Douze kwam in de Star-klasse tot een achtste plaats. Statenui- ter werd in de 470-klasse tien de, een plaats waar Wilton (Finn) net niet aan toe kwam. Hij werd elfde. EMST Willy Hillen Is in het Gelderse Ernst Nederlands kampioen schieten op het onderdeel klein kaliber ge weer geworden. Op de 50-meterbaan schoot Hillen (staand) 553 punten bij sikaar. Jan Smout eindigde met 547 punten op de tweede plaats en Nico Storm werd met 544 punten derde. Bij de dames greep Yvonne Steffen met het nationale re cordaantal punten van 540 de Nederlandse titel. MAANDAG 27 JUNI 1977 jNBURG Nederland heeft de glorie van Laxen- vrijdag reeds verankerd In de Europese titel johan Heins, gisteren tot een overweldigende teose opgevoerd en bekroond met een tweede is kampioenschap, dat van de équipes. Het inschap Anton Ebben, Johan Helns, Henk Noo- laar anciënniteit) met laatstgenoemde twee als Ifiguren de vierde man, Harry Wouters, kon i geen enkele bijdrage leveren versloeg in irde en beslissende manche Groot Brittannlë in neuslengte. Het kwart strafpunt, dat Debby ty donderdag in de eerste kwalificatiewedstrijd bleek tenslotte beslissend toen de twee ikken uit de Britse en Nederlandse équipe, j Broome en Europees kampioen 1977 Johan iet het teamkampioenschap als Inzet, moes- <Alemburg Op de rustdag zaterdag van het jn^pees kampioenschap voor springruiters is Henk lieren winnaar geworden van een jachtspringcori- orrs. Hij zegevierde op Funest na een .foutloos «stours in 63,5 seconden. Tweede werd de Tsjech OHPechacek en derde de Spanjaard Luis Alvarez [era. Eddie Macken, die vrijdag achter Johan Heins in iweede eindigde in het individueel kampioenschap, I zevende met Boomerang. Goud voor deze equipe, v.l.n.r. Anton Ebben. Harry Wouters, Johan Heins en Henk Nooren. Vijftien heren 30 juni tot en met 18 toemee van het hockey- Canada meemaken, werden twee spelers van Oranje ausputzer Maar- Heeswijk van Klein Zwit- en aanvaller Jan-Karei van Tilburg aan de toegevoegd. Tim Steens studieredenen af. Eerder Sikking, Leefers, Utjens laten weten niet be te zijn. wedstrijd tijdens de toer- op 1 juli in Toronto op Dan speelt Neder- tegen Ontario. In totaal wor- vier officiële interlands tegen Canada afgewerkt, op 3 juli en 5 juli in Toronto. 12 en 17 juli in Vancouver. Daarnaast worden nog zes oefenwedstrijden gespeeld. De ploeg bestaat uit de volgende spelers: Pierre Hermans (Oranje Zwart), Peter Langehuizen (MEP), Karei van der Staak (MEP), Evert van de Bos (Laren), Ron Steens (HCKZ), Ties Kruize (HCKZ), Geert van Eyk (Venlo), Peter van der Horst (Amsterdam), Theodoor Dóyer (Bloemendaal), Tom van 't Hek (Kampong), Wouter van der Bergh (Amsterdam), Hans Jorrits- ma (Amsterdam), Siem Voermans (Tilburg), Maarten van Heeswijk (HCKZ) en Jan-Karei Jenniskens (Tilburg). uters Leefers maakt een gedwongen „landing". De tse doelman Schweisz haalde hem onderuit en daar- ir had Nederland wel een strafbal willen hebben. ss:..::;. - Johnse^ en missers van Harvey Smith en Derek Ricketts sloot Groot Brittanië de eerste manche af met vier strafpunten tegen Nederland twaalf, waarmee onze landgenoten ten opzichte van de Britten van 73/4 strafpunt waren gekomen. Bovendien waren de Duit sers Nederland langszij gekomen. Slechts de grootste optimisten geloofden nog in een Nederlandse zege praal. Die zou immers voor de Britten zijn en Neder land zou met de Duitsers moeten duelleren voor het zilver en brons. Onvergetelijk Hoe anders echter zou de strijd zich ontwikkelen. De tweede rit van Ebben was reeds een vingerwijzing. Vier strafpunten. West Duitsland hield gelijke tred door een goede rit van Lutz Merkel (vier). De Britten hadden toen reeds door twee ritten met acht strafpunten van Ricketts en Debbie Johnsey wat terrein verloren en de Nederlandse achterstand was gereduceerd tot 3/4 punt. De overige équipes speelden toen al geen enkele rol meer. Henk Nooren bracht de spanning geheel terug door als derde van de équipe, als antwoord op de rit van Harvey Smith die op acht stafpunten uitkwam, met vier strafpunten Nederland opnieuw aan de leiding te brengen. Ook de Duitsers bleven nog lang In de markt, maar de acht strafpunten van Paul Schocke- möhle als derde man deden hen afhaken. Het duel ging nog slechts tussen Groot Brittannlë en Neder land, tussen David Broome en Johan Helns. Het werd een onbeslist: 0—0, maar het betekende wel, dat Nederland de eerste Europese titel voor équipes had veroverd in een onvergetelijke, tot hoogspanning opgevoerde finale. Nooit tevoren heeft de 29-jarige Johan Heins, een leerling van grootmeester Alwi Schockemöhle, zijn kunde en macht zo sterk gemanifesteerd. Hulde ook aan de jeugdige Henk Nooren en de senior van de. équipe, Toon Ebben. Een driemanschap, dat Neder land eindelijk eens aan de top van de hippische wereld bracht. AMSTELVEEN „Hoe komt Tiet nu toch dat jullie ineens als „Ka- ninchens" spelen", was de ver baasde reactie uit het Westdultse kamp na de „uitsmijter" van het vijflandenhockeytoemool in Am stelveen. De cijfers waarmee West-Duitsland gisteren van Ne derland won (4—3), waren be drieglijk. Driekwart deel van de wedstrijd gedroegen de Nederlandse spelers zich inderdaad als konijntjes. De meeste waren als verlamd als de Westduitse jagers alleen maar in de buurt waren. „Jammer. Ze zijn toch weer onder de indruk geko men", constateerde bondscoach Wim van Heumen na afsloop spij tig. „Het middenveld met Wouter Leefers, Ron Steens en Paul Li- tjens kwam niet op toeren. Daar door ging het raffinement verlo ren". Met de nederlaag tegen West- Duitsland kwam een abrupt einde aan de oplopende reeks resultaten tegen achtereenvolgens Engeland (3—2)), Jong Oranje (5—1), Spanje (6—1) en Japan (8—1). In de eerste twee duels was het spel nog matig, in de wedstrijden van vrijdag en zaterdag groeide Oranje naar grote hoogte. West-Duitsland leed zaterdag een verrassende nederlaag (2—1) te gen een voor elke meter strijdend Engeland, waardoor de Nederland se hoop groeide op een gunstig resultaat tegen de Westduitsers. Nederland faalde tenslotte op twee fronten. Niet alleen het in naam en aantal interlands sterk bezette na tionale middenveld kwam dit keer klasse tekort, ook de strafcorner het belangrijkste wapen van Nederland wilde niet lukken. Oplossing De Westduitaer8 hadden een op- oome kwam als eerste in de ring en bleef De achterstand was daarmee gelijk gebleven kwart strafpunt). Johan Heins restte de e opgave het parcours, waarin hij in de eerste een foutje had gemaakt, ditmaal feilloos af Zou Johan Heins, evenals in die zenuwslo- twee dagen tevoren met Eddie Macken, doodse stilte ging hij door de startlijn, geslaagde sprong klonk een zucht van verlich- de tribunes. De openingszetten waren met maar er wachtte nog zwaarder werk. als twaalfde hindernis zwart- waarvan de hoogste in de eerste manche Valleys was afgeworpen werd nu met Er wachtte nog alleen de verraderlij- waarop zovelen in de fout waren Nooren in zijn tweede omloop. Toen hindernis met succes was genomen, kon in top. Nederland had zijn tweede Europese was Europa's sterkste springnatie. van nul strafpunten tegen Groot Brittan- kwart en West-Duitsland vier waarop een overtuigende overwinning dacht te bouwen, bleek gisteren in de eerste manche, weliswaar zware maar faire parcours waarin toch te wankel, outers van den Oudenwyer startte met Salemo slecht met 20 strafpunten de. tweede maal hij op hetzelfde totaal uit en toen Toon met Jumbo Design twee fouten maakte pakten wolken samen, vooral omdat de Britten begonnen met een vier en een nul, evenals Henk Nooren bracht met een zeer sterk parcours de hoop terug door foutloos te Johan Heins mocht dan op vier strafpunten De aansluiting was in ieder geval niet geheel ritten van David Broome en Debby op 90 treffers in 81 interlands. Verreweg de meeste doelpunten liet Utjens aantekenen in de twee de helft van zijn interlandcarrière. Na 40 wedstrijden stond hij nog op slechts 15 treffers. Ties Kruize maakte voor het eerst sinds Zijn rentree na het auto-on geluk in november 1975 weer een doelpunt. Onder aandrang van zijn ploeggenoten liet Kruize zich za terdag tegen Japan overhalen in plaats van Litjens eenstrafbal te nemen. Scoreverloop: 2. Litjens 1—0 (strafbal), 25. Stroedter 1—1 (straf corner), 38. Caninenberg 1—2, 41. Stroedter 1—3 (strafcorner), 49. Li tjens 2—3 (lange corner), 58. Peter 2—4 (strafbal). 66. Litjens 3—4 (strafbal). Opstellingen: Nederland: Sikking; Van den Bos, Van Eyk, Jorritsma, Tim Steens; Litjens, Ron Steens, Kruize; Van der Bergh (Van 't Hek), Leefers en Doyer (Voermans). West-Duitsland: Schweiss; Peter, Bachmann, Stroedter en Krause; Caninenberg, Montage en Quilitz; Trump, Dopp en Kaessmann. Topscorerslijst: 1. Paul Litjens (Ned.) 20 doelpunten, 2. Wolfgang Stroedter (Wdld) 9, 3. Roderick -r.. Bouwman (Jong Oranje) 4,4. Step- Toen het er nog allemaal goed uitzag. Paul Litjens scoort 1—0, uit een wel toegekende hen Long (GBr) 4. 5. Peter Trump Strafbal. (Wdl) en Michael Peter (Wdl) ieder lossing bedacht voor het geweld, dat Paul Litjens pleegt te ontkete nen. Doelman Schweisz had op dracht gekregen zijn sliding wat eerder uit te voeren dan normaal. „Hierdoor ging er telkens bij het inslaan te veel tijd verloren", al-, dus Van Heumen. Kampong-speler wist dan ook uit de vijf toegewezen strafcorners geen enkel rendement te halen. Wel scoorde Litjens eenmaal uit een lange corner en benutte hij twee strafballen. De 29-jarige Ut rechter bracht tijdens dit tosrnooi wel enkele records op zijn naam. Hij maakte in vijf wedstrijdsn maar liefst twintig doelpuntsn: elf uit strafcorners, vijf uit lange comers en vier uit strafballen. Hij scoorde in elk duel tenminste driemaal. Door dit alles passeerde Paul Li tjens tevens Ties Krui2e ruim schoots op de topscorerslijst aller tijden van het Nederlands elftal. Kruize maakte 79 doelpunten in 64 wedstrijden, Litjens is aangeland De eindstand van het vijflanden- hockeytoernooi: 1. W-Duitsland 5 4 0 1'8 22—3 2. Nederland 5 4 0 1 8 25-8 3. Engeland 5 13 15 7—8 4.'Jong Oranje 5 1 2 2 4 9—17 5. Japan 5 1 1 3 3 5—19 6 Spanje 5 0 2 3 2 4—12

Leidse Courant | 1977 | | pagina 13