fro Foreign Fxchanges Tv-krant niet in de bus maar op de buis E J 1 football lus F 5 „Politie in dienst stellen van de burgerij" Mtt CEEFAX 130 Fri 7 Hou 12,02/40 A B 1M AUSTRIA32.SO schillings BELGIUM71.25 francs FRANCE 8.42 francs HOLLAND4.84 guilders ITALY1S8S lire JAPAN545 yen 8PAIH119.23 pesetas SWEDEN 790 kronor SWITZERLAND4.47 francs UNITED STATES1 8250 dollars ME8T GERMANY4 .36 Barks These approximate tourist selling rates B ore issued by the National ^Westminster Bank. terbij dan men denkt lift de dag, waarop men 3 [meer de krant hoeft af te wachten voor het —fjs, maar dat men „de krant" via het beeldscherm t aangereikt. In Engeland heeft men hiermee al geslaagde experimentele periode achter de rug jrkeert men in de fase van verfijning en uitbrei- die er misschien toe zal leiden, dat de krant i we die kennen in zijn huidige vorm overbodig it. In Engeland gaf dit tot op heden geen proble- maar de Vereniging Nederlandse Dagbladpers al laten weten er anders over te denken, in de ons omringende landen, West-Duitsland, jcrijk en Zweden, heeftf men de eerste schreden it gebied al achter zich en beschikt men intussen i enige ervaring. Hierbij worden verschillende men gehanteerd en uitgeprobeerd. Het verzenden j,de krant" naar de ontvanger kan langs verschil- wegen plaats hebben, telefoon- en/of tv-kabels, f maakt men gebruik van de ether, dan ligt het Èxt-systeem het meest voor de hand. In Engeland men deze methode toe. ext werkt zo, dat geschreven informatie wordt leerd en omgezet in een signaal, dat kan worden (voegd aan de normale uitzending. Dit geheel gaat jglop weg naar de huiskamers. De bezitters van aaiale ontvang-tv-toestellen krijgen het tv-program- ~i>p de buis en merken niets van de toegevoegde Ten. Voorziet men het eigen toestel van een ïeer-apparaat, dan kan men door inschakeling de extra meegezonden signalen op het beeld- ontvangen. Op deze wijze is het bijvoorbeeld' lijk om een buitenlandse film zonder ondertite lt te zenden, maar deze ondertiteling in de vorm m apart signaal mee te sturen. Wie ondertiteling kan door middel van het decodeer-apparaat ziin scherm krijgen, lezelfde wijze kan men ook „de krant" aan de ORACLE p383 Frl 07 Hog IJ ORACLE "EARTHQUAKE BELT" ACROSS EUROPE The earthquake that devastated touns and villages in north-east Italy last night page 105 uas the latest in a series of tremors that has rocked the region in recent years, An earthquake belt stretching across southern Europe has killed thousands of people this century. The most disastrous quake in recent times killed more than 2,300 people eastern Turkey last September The worst quake in Europaan history hit Lisbon in 1773. Killing 60.000 paopla jws over aardbevingen in Europa tale uitzending toevoegen. Het decodeer-apparaat de lezer in staat die „krant" op het scherm te ;n, waarbij hij met behulp van eèn nadere decode- de gewenste pagina kan opslaan. Dat wordt dus [gen voor het toestel in de huiskamer als de een /oorpagina wil lezen, de ander de sport en een le huisgenoot uitsluitend geïnteresseerd blijkt in is. Mogelijk beschikt elke huisgenoot tegen die tijd een eigen tv-ontvanger, zoals nu meer dan één Ifnslid een eigen radio heeft. H de keuze van pagina aan de hand van het 'odeer-apparaat is gemaakt, verschijnt deze binnen Énige seconden op het scherm. Uit de praktijk is ileken, dat de wachttijd langer wordt naarmate men I een groter aanbod van pagina's kan kiezen. Bij hoeveelheid van 200 pagina's vergt de wachttijd fo tot twintig séconden. Het grote voordeel van de frant is, dat deze op elk moment bij de tijd is gezien nieuws en andere informatie, door een re- tiestaf voortdurend op actueel peil 'wordt gehou- Van minuut tot minuut heeft men dus inderdaad laatste nieuws op de buis. nenteel werkt alleen in Engeland de teletext opera- eel. Daar beschikt men over de breedste ervaring >ehet heeft dan ook zin vooral daaruit te putten. In geland begon men tien jaar geleden al met een teem te experimenteren, Homefax geheten, waar- e men stopte, omdat de eindapparatuur te duur en Het tv-programma te ingewikkeld bleek. De BBC koos vervolgens voor het zogenaamde Ceefaxsysteem, terwijl de onafhanke lijke omroep IBA startte met het zogeheten Oracle-sys- teem. Beide systemen werken volgens hetzelfde princi pe, maar vergden verschillende van elkaar afwijkende apparaturen. De leveranciers van de apparatuur voor beide systemen zijn gevraagd hun produkten te stan daardiseren, omdat anders de kijker zich van alles dubbel zou moeten aanschaffen als hij van beide omroepen informatie wenst. De BBC is momenteel zestien uur per dag in de lucht met ongeveer 200 pagina's. Deze worden gevuld en bijgehouden door een redactiestaf van 13 man, onder wie een hoofdredacteur. Plannen voor uitzending van regionale en lokale tv-kranten liggen gereed. Men zegt in Lon den, dat de uitwerking van de ze plannen ten nauwste samen hangt met de acceptatie door het publiek van deze tv-krant. Dit heeft uiteraard te maken met de kosten voor de kijker. In Engeland ligt het in grote lijnen zo, dat een normaal tv- kleurentoestel 1300 tot 1400 gul den kost. De prijs met inge bouwd decodeer-apparaat stijgt echter tot 4500 gulden. Men kan ook een los decodeer- apparaat kopen. Dit kost 3000 gulden. Daar kan men dan ge middeld tien jaar mee vooruit. Zet men dit af tegen de kosten van tien jaar een dagblad, rond 1600 gulden, dan is men met de tv-krant aanzienlijk duurder uit. Maar de normale krant loopt achter vanaf het moment, dat deze is afgedrukt, terwijl de tv-krant altijd het laatste nieuws bevat. In Engeland zijn een kleine duizend toestellen in gebruik met ingebouwd deco deer-apparaat en naar schat ting een 250 losse apparaten, die aan de tv-toestellen zijn toe gevoegd. De hoge kosten wor den overigens veroorzaakt doordat de technische industrie nog niet is overgegaan tot aanmaak op grote schaal. Gebeurt dit wel, dan zakt de prijs voor een decodeer- apparaat tot rond 700 gulden, terwijl zelfbouw slechts rond 300 gulden behoeft te kosten. Op de lange duur CEEFAX 139 Fri 7 Hoy LEADING LEAGUE AND CUP GOALSCORERS, Division 2 lye Lg» C FA C Total HALES 26 3 O 31 (OrarltorO CHANNON 20 O 5 29 <8outhoopton •BRAOO \C 3 O 19 Mot ts Co) RITCHIE }U O O 10 «Bristol C> HALBH IV O O (Blackpool zal een compleet toestel 1800 gulden vergen, goedkoper dan de gewone krant dus. Het is mogelijk per tv-kanaal 800 pagina's uit te zenden, welke zijn onderverdeeld in acht bijlagen van 100 pagina's. Een pagina bestaat uit 24 regels. De wisseling der pagina's heeft in een flits plaats, zodat men ongestoord zijn lezing kan vervolgen. Voor de omroep, die de teletext verzorgt, ziin de investeringskosten niet hoog. De BBC gaf er driekwart miljoen voor uit. De exploitatiekosten worden voorna melijk bepaald door de salarissen van de medewer kers. De grootte van deze staf zal in de toekomst moeten blijken. In ons land worden de mogelijkheden voor Teletext momenteel bestudeerd door de door de NOS gefor meerde kabelcommissie, die zich vooral in Engeland uitvoerig op de hoogte heeft gesteld. Vanuit om- roepoogpunt verdient een aantal zaken nadere studie. Teletext is het enige medium, dat de nieuwsconsument op elk gewenst tijdstip alle voorhanden nieuws en informatie kan geven. De kijkerAezer hoeft niet te wachten op de komst van een krant of het tijdstip van een nieuwsuitzending op radio of tv. Teletext kan ook gebruikt worden voor allerlei andere doeleinden. We noemden al ondertiteling, gemakkelijk voor dove mensen, maar er bestaan ook mogelijkheden voor educatieve uitzendingen etc. Teletext kost geen fre quenties. De bestaande transmissiecapaciteit kan meer signalen gemakkelijk aan. Opslag van het uitgezonden materiaal is mogelijk. De NOS ziet Teletext, inclusief de tv-krant, als een vorm van dienstverlening door de omroep. Zij biedt de omroep betere mogelijkheden voor het vervullen van haar informatieve taken. Het NOS-bestuur heeft dan ook in overweging om in ons land Teletext in te voeren. In het bijzonder zal worden nagegaan de relatie pers/omroep, welke in het geding is, wanneer de bestaande situatie van het dagbladbedrijf wordt aan getast door de omroepen, die eigenlijk als uitgevers van nieuws etc. gaan fungeren. In Engeland heeft dit tot op heden geen problemen opgeworpen, maar in ons land heeft de Nederlandse Dagblad Pers al uiting gegeven aan haar bezorgdheid. In deze discussie heeft inmiddels minister Van Doorn van CRM al een standpunt ingenomen. Hij zegt, dat er geen reden voor zorg hoeft te zijn, integendeel, dat de NOS zowel als de omroepen ook nu al zorg dragen voor informatievoorziening en dat deels con currerende, deels aanvullende informatie uit een oog punt van verscheidenheid een groot goed is. De Vereniging Nederlandse Dagbladpers wijst er ech ter op, dat het maken van programma's zoals de omroepen doen onder de Omroepwet valt en dat de telecommunicatie wordt geregeld door Telegraaf- en Telefoonwet. In eerdere ministeriële uitingen wordt het verschil erkend tussen communicatie door middel van programma's en communicatie die berust op grafische, dit is geschreven, vormen. Daarom eisen beide vormen van communicatie een eigen regime. In een nota van de Nederlandse Dagbladpers over deze materie wordt erop gewezen, dat uit de strekking van de Omroepwet valt af te leiden, dat met het begrip „programma" een wezenlijk andere vorm van commu nicatie wordt bedoeld dan waarvan sprake is bij de grafische telecommunicatie. Ook het gebruik van het televisietoestel is in dat geval wezenlijk anders. Behal ve het Teletext-systeem, dat zich van de ether bedient, zijn ook toepassingen via de kabel mogelijk. In Enge land beproeft men momenteel het Viewdata-systeem, waarbij via de telefoonkabel de gewenste krante-infor- Buitenlandse wisselkoersen matie op het scherm gebracht kan worden. Ook hierbij is de lezer niet afhankelijk van (de bezorging van) een krant, maar kan hij de informatie op elk gewenst tijdstip tot zich nemen. De dagbladpers krijgt op korte termijn te maken met revolutionaire ontwikkelingen, waarbij de tv het nieuwe distributiesysteem van het krantenbieuws vormt. Volgens de Vereniging Neder landse Dagbladpers zal op korte termijn helderheid verschaft moeten worden over de toegang tot de kabels en over de positie van de omroepen, die dan als „krantenbedrijven" buiten hun eigenlijke taak treden, nl. programma's te verzorgen. En omroepen is toch iets anders dan een krant maken. TON OLIEMULLER CEEFAX 157 Fri Tonight MICKEY 11,32pa, B8C 1. BUI, 1963 A Chicago nightclub club entertainer iconvinced he has committed some unnamed crime Narren Baatty, Nurd Hatfield, Alexandra Stewart Directed by Arthur Perm Tomorrow, 3 0Opm BBC 2. Colour. 1963 GUNPOINT Sheriff left for deod by treacherous deputy, uhile outlaus pull off a *lm train robbery Audi» Murphy Joan Staley Directed by Éarl Bellamy Vrouwen- nishandeling komt meer I en meer ii i' Uli erborgenheid NEW YORK (UPI) In een luxueus zeven-ka- mer-appartement in New York slaat een advo caat zijn vrouw voor haar hoofd en bewerkt haar met een schaar, een mes en een hakmes. In een buitenwijk van Dallas slaat een verkoper het hoofd van zijn vrouw open, breekt haar vingers en trekt de trouwring af. Een socioloog van de universiteit van New Hampshire, dr. Murray Straus, getuigde tijdens hoorzittingen van het Amerikaanse Congres dat ongeveer 3,8 procent van alle Amerikaanse man nen verleden jaar hun vrouw hebben mishan deld. Met de opkomst van het feminisme komt de .vrouwenmishandeling langzaam maar zeker uit de verborgenheid. Evenals abortus en gelijke beloning voor gelijke arbeid komt ook de mis handeling van vrouwen in de schijnwerpers te staan. Het Amerikaanse congres hield zijn hoorzitting over dit onderwerp het afgelopen voorjaar. Geschat werd dat in de Verenigde Staten zo'n 1,5 miljoen mannen hun vrouwen op een hardhandige wijze het leven zuur maken. Het mishande len van vrouwen komt drie keer zo vaak voor als verkrachtin gen. Slechts een van de tien gevallen van vrouwenmishande ling komt aan het daglicht. Een advocaat uit Michigan verklaarde dat 80 procent van de echtscheidingen uit zijn praktijk te maken hebben met geweld. In een ziekenhuis in Boston is 70 procent van de slachtoffers van aanrandingen, vrouwen die door him echtge noten „onder handen zijn genomen". Advocaten, psychologen en politiemensen zijn het erover eens dat dit probleem zich op grote schaal voordoet. Het gaat niet over kleine ruzies in gezinnen, maar over vrouwen met blauwe ogen, gebroken armen, messneden en die geslagen worden met kettingen. Het probleem doet zich niet alleen in de lagere sociale klassen van de bevolking voor. „Het afranselen van vrouwen komt in alle lagen van de bevolking voor. Alleen verbergen de rijken het beter, zij roepen de hulp in van een advocaat of een psycholoog, en niet van een agent", aldus dr. Morton Bard, professor in de psychologie aan,,de universiteit van New York. De redenen waarom vrouwen mishandeld worden zijn vaak onduidelijk. „Waarom?", zegt een bankier die een therapie ondergaat. „Wel, omdat ik steeds als zij omkeek, dacht dat ze naar een andere vent loerde". Er lijkt verband te bestaan tussen het in verwachting zijn en mishandeling: 25 procent van de vrouwen die aangifte doen van mishandeling is in verwachting. Een jonge vrouw vertelde het volgende: „Mijn man zei me dat we werkelijk een goed leven hadden, vóórdat ik in verwachting was. Nu vindt hij dat ik er uit zie als een koe en hij is begonnen met slaan". Waarom pakken de vrouwen dan niet hun boeltje en stappen op? Psychologen die te maken hebben met mishandelde vrouwen zeggen dat een complex van factoren kan leiden tot de beslissing om toch maar te blijven. „In de eerste plaats is de vrouw bang om aangifte te doen of een echtscheiding door te zetten, uit vrees dat haar man haar dan letterlijk zal doden", aldus de socioloog Geiles. Vrouwen zonder baan zijn bovendien bang dat ze zonder inkomen komen te zitten. Zij die bij hun ouders thuis al het nodige geweld hebben meegemaakt, staan er wellicht wat toleranter tegenover. Zij denken dat geweld nu eenmaal deel uitmaakt van het getrouwde leven. Een aantal psychologen meent dat de arbeid van de man vaak leidt tot het mishandelen van hun vrouwen. Vaak zijn de mannen gefrustreerd op hun werk en 's avonds „leven ze zich dan uit" op hun echtgenotes. Anderen menen dat mannen die als kinderen zijn afgerammeld, deze praktijk later zelf in het gezin gaan toepassen. Een succesvolle zakenman zegt dat alcohol de oorzaak is voor zijn uitbarstingen. „Ik houd echt van mijn vrouw, maar als ik drink doe ik gekke dingen". Sociale werkers en politiemen sen leggen vaak verband tussen alcohol en mishandeling. Richard Geiles, socioloog van de universiteit van Rhode Island, heeft samen met dr. Straus een onderzoek verricht naar geweld in de gezinnen. Volgens hen wordt te sterk de nadruk gelegd op alcohol als oorzaak voor mishandeling: „Alcohol brengt niet het slaan van vrouwen met zich mee", zegt Geiles. „Alcohol is voor een man die zijn vrouw slaat alleen een manier om zijn verantwoordelijkheid te ontlopen, drank is een excuus, geen oorzaak". Het heeft volgens Geiles ook te maken met cultuurpatronen. „Vrouwen hebben geleerd om te blijven, zij zijn verantwoor delijk voor het huwelijk. Als ze vertrekken, is het hün fout". Vrouwen die met hun klachten naar de politie gaan, worden daar vaak niet helemaal serieus genomen. „De eerste keer als zij komt met het verhaal dat zij geslagen is, zeggen zij haar dat ze naar huis moet gaan en de zaak bespreken. De tiende keer zeggen ze dat ze alles al zo lang gepikt heeft, dat ze het waarschijnlijk niet eens zo erg vindt", zo meent de advocaat John Corwin. Een jonge vrouw, Jans genaamd, herinnert zich nog het voorval toen haar man een deur uit de muur van hun appartement haalde en haar daarmee te lijf ging. „De politiemensen fleurden me wat op, ze klopten me op de schouders en zeiden dat alles wel weer op zijn pootjes terecht zou komen. Als hij het nog eens doet, sluiten we hem op voor een miljoen jaar". Toen zij het politiebureau wilde verlaten keek zij nog even om naar haar man die met dezelfde politieagent stond te praten. „De agent klopte hem op zijn schouders en zei: „Wij weten dat vrouwen wel eens lastig kunnen zijn, als ik mijn vrouw sla, betaalt ze me misschien met gelijke munt terug". TTERDAM De belangrijkste taak van de politie is handhaving van de openbare orde, maar welke opvat gen daarover voorrang krijgen is afhankelijk van de rheid. Dat zegt de voormalige inspecteur van de vreem- ingenpolitie in Rotterdam, de heer Peter Verton, nu twikkelingsdeskundige bij een internationaal plannings- reau en sinds kort gepromoveerd socioloog. Bij de verde ling van zijn proefschrift aan de Erasmus Universiteit gin deze maand kon hij niet nalaten in de vorm van een ital uitdagende stellingen op zijn politieverleden terug zien. zou je kunnen voorstellen dat die overheid zich minder ik maakt over de zedelijkheid van de burgers en bijvoor- eld meer over het milieu waarin we leven. Dat is historisch 1. Wat onder openbare orde wordt verstaan is uitge- lakt door generaties decennia terug. Dat betekent dat de idige ordehandhaving van de politie te weinig toegesneden op wat van belang is voor de samenstelling van de menleving op dit moment". overheid maakt niet alleen uit wat onder openbare orde Det worden verstaan. Wat meer is: zij heeft als het ware >k het eigendom van de bewaking van die openbare orde )or middel van de wet. In dat licht bezien verklaart Verton gebrekkige wijze waarop het optreden van de politie bij burgers overkomt. „De gezagsuitoefening ontleent de )litie aan de wet. Om dat te veranderen zou je moeten 'ginnen bij de opleiding van de politiefunctionaris". Een in zijn stellingen luidde dan ook: „De politie dient. Als deze idachte in de opleiding centraal zou staan, dan zou de ettigheid van het politieoptreden door de burgers niet eeds in het geding behoeven te worden gebracht". Verton jaarover: „Je zou dat element vain het zuiver aan de wet ontleende machtsdenken uit de politie-opleiding moeten halen en in plaats daarvan meer de relatie beklemtonen met de burgerij. Tussen politie en burgerij zou een samenspel moe ten groeien en een mogelijkheid tot controle". Omdat de politie zo sterk is afgesteld op de overheid zijn er volgens Verton steeds meer aanwijzingen dat het publiek daar geen genoegen mee neemt. „Je ontkomt er natuurlijk niet aan dat het optreden van de politie altijd een vorm van machtsuitoefening blijft, maar het wordt aanvaardbaar wan neer dat optreden mede bepaald is door wat er uit de burgerij naar voren komt. Als verlengstuk van de overheid die de politie stuurt, is die politie maar al te vaak onzeker tegenover het publiek. Ze weet niet aan welke kant ze moet gaan staan. Soms vindt ze daar wel oplossingen voor. In Rotterdam tijdens de rellen met de Turken in de Afrikaan- derbuurt ging de politie aan de kant van de bewoners staan. Ze trok toen partij voor de meerderheid van de bevolking. Als politie moet je natuurlijk met de samenleving in zijn geheel rekening houden. Dat voorbeeld geeft duidelijk aan dat de politie worstelt met haar eigen plaats en de wettigheid van haar optreden". Verton gelooft dat de politieambtenaar vrijelijk zijn mening zou moeten kunnen uiten en ook het stakingsrecht moet genieten. Hij is niet onder de indruk van het direct daar tegen terugketsende argument dat de effectiviteit van het apparaat dan wel eens direct zou kunnen worden aangetast. „Er hopen zich teveel spanningen op bij de gewone politie man. Hij moet naar buiten toe de „baas" dekken, het Openbaar Ministerie enzovoort. Ik pleit voor een opener samenleving en zeg dan: accepteer, dat gezag wordt uitgeoe fend door mensen met uiteenlopende visies op de samenle ving". „Als jé'je een apparaat indenkt dat dicht® bij de behoefte Dr. P. Verton van de mensen staat, met politieagenten die zelf beslissingen kunnen nemen, kun je ook vraagtekens zetten bij de automa tisering en centralisering van persoonsgegevens. Informatie over mensen betekent macht over hen kunnen uitoefenen. Dat past bij een centraliserende overheid. Het betekent dat onvermijdelijk burgerlijke vrijheden worden ondermijnd. Je hebt er geen idee van hoeveel dossiers zich ophopen, niet alleen bij de overheid overigens die nog tot op zekere hoogte worden bewaakt, maar ook in de particuliere sector waar voor allerlei commerciële doeleinden gegevens uit worden Volgens Verton blijkt centralisering van de politie uit het plan tot een nieuwe indeling van de gewesten. „Op het ogenblik is het politieapparaat vrij gedecentraliseerd. Vooral bij de gemeente blijkt dit, waar de burgemeester hoofd van de politie is. Als een andere organisatie nou toch nodig is, zou je niet automatisch moeten terugvallen in een bureaucra tische vorm. Er zijn ook bij de politie momenteel genoeg psychologen en sociologen in dienst die'voor een alternatief kunnen zorgen. Sprekend over wat vroeger zijn specifieke werkterrein was, de vreemdelingenpolitie, formuleerde hij het tijdens de pro motie zo: „De Nederlandse rechtsorde is het voornaamste slachtoffer bij administratieve maatregelen tegen vreemdelin gen, zoals uitzetting, die immers een aanzienlijk zwaardere straf betekenen dan strafmaatregelen tegen Nederlanders". Verton: „Ook hier moet het principe gelden van gelijke monnikken, gelijke kappen. Een buitenlander die diefstal begaat en daarvoor het land wordt uitgezet, treft een onge meen zware straf. De vreemdeling is dubbel belast. Tussen de Vreemdelingenwet en het strafrecht bestaan divergenties die ontoelaatbaar zijn". PAUL VAN VELTHOVLN

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11