Groei pleziervaart vraagt om veiligheidsmaatregelen 1S overwegen wapenverkoop aan China In 1981 koppeling van Shuttle aan Saljoet Zambia klaar voor oorlog MINISTER WESTERTERP: VERONICA DISCO WEEK END CHINESE KUNST Kinderbijslag gaat omhoog •tterdamse [dt zich met arachute Bul voor Leidse bolleboos DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND naam: adres: woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de herenparaplu naar: naam: adres: woonplaats: Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. "349. Leiden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122244 en per speciale koerier wordt de krant alsnog gebracht. Zaterdag 25 juni 1977,67e jaargang no. 20768 llapenburg 2, Leiden, postbus 11. tel. 071-122244 Giro 103003 tenties (excl. BTW) 0,46 per mm. Telefoontjes 4.16 - Klachten inten: kwartaal 39,80; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hatlewas Chef-redacteur; Wim Buijteweg. bezorging: tel. 071-122244 (18.00 tot 19.00 uur) iemei ien Vlieg er uit Vlieg er eens uit met tuimel- vlieg-amateurs op Ned. I om 20.40 uur. Om 22.20 uur Pepper. Ned. II om 20.25 uur Hoe groen was mijn dal en om 21.15 uur Nana Mouskouri. Zondag Ned. I om 20.30 uur Klaaglied om Agnes (herh). Ned. II om 20.40 uur Tijgerbri gade en om 21.40 uur Rubens. Weinig wind Zonnige perioden vooral in het oosten en zuidoosten van het land, maar tegen de avond kans op een lokale bui. In het alge meen weinig wind. Maximum temperaturen van 16 graden vlak aan zee tot 25 graden in het oosten van het land. Morgen zon: 5.21-22.04. Maan 16.16-01.56. Scheveningen hoog water 10.57, 23.33. Laag water 6.29,19.09. benzineprijs in Italië omlaag "HEN HAAG (ANP) Het Italiaanse ministerie van heeft besloten de prijzen van bezinebonnen i verlagen voor Nederlandse toeristen. De verlaging jat 1 juli in, aldus het Italiaans verkeersbureau. oraperbenzine gaat 0,79 kosten, normale benzine Uit het reeds verkochte aantal bezinebonnen Tr-jidt het verkeersbureau af dat het aantal Nederlan ders naar Italië het half miljoen zal passeren. Dat eniu een record betekenen. LOESAKA (AP) President Kaoenda van Zambia heeft gisteren de dorpelingen en hun kinderen uit het grensgebied met Rhodesië bevolen zich paraat te houden voor de komen de oorlog met Rhodesië. Kaoenda die juist is teruggekeerd van een bezoek aan acht Europese landen waaronder Neder land, raadde de dorpelingen aan te beginnen met de aanleg van loopgraven. Volgens Kaoenda zal Rhodesië voor het einde van dit jaar tot „handelen overgaan" en moet Zambia daar op voorbereid zijn. Pyromaan slaat in Alkmaar toe ALKMAAR De weekend-pyromaan in Alkmaar heeft afgelopen nacht in Alkmaar weer toegeslagen. In de Span jaardstraat gelegen in het oostelijke stadsdeel stak de dader, nadat hij een ruit had ingeslagen, een klein fabriekje in brand waar paraffine en waxinelichtjes worden gemaakt Dankzij tips van omwonenden waren politie en brandweer snel ter plaatse om aan het beginnende vuur een eind te maken. Na het incident heeft de politie intensief gepatrouil leerd. De pyromaan heeft namelijk de gewoonte na enig verloop van tijd opnieuw brand te stichten. Vrouwen krijgen minder betaald DEN HAAG (ANP) Vrouwen in loondienst kregen vorig jaar gemiddeld twee procent minder uitbetaald dan mannen in gelijkwaardige functies. Gevaar voor de continuïteit in het bedrijf en weerstanden bij leiding en personeel tegen vrouwen in leidinggevende functies zijn vaak redenen om bij promotie onderscheid te maken op grond van sexe. Meer dan de helft van de bedrijven wil dat zo laten. Dit blijkt uit een onderzoek door de loontechnische dienst van het ministerie van Sociale Zaken, dat gisteren aan het parle ment is aangeboden. TOS houdt regeling reclame aan LVERSUM Het NOS-bestuur zal minister van Doorn andag in een brief vragen om uitstel van uitvoering van motie-Scholten. Deze motie betreft afschaffing van de televisiereclame rondom het journaal van zeven uur op j>eide netten uit een oogpunt van verkeerde invloed ervan op kinderen. De minister heeft de uitvoering van de motie een half jaar in beraad gehouden om adviezen in te winnen. Het advies van de omroepen, het sluitstuk moet maandag binnen zijn. De knoop moet door de minister voor 1 juli worden doorgehakt omdat dan de nieuwe reclamecontracten Vietnam haalt buikriem aan BANGKOK (UPI) Het door droogte geteisterde Vietnam heeft zijn bevolking gisteren met klem verzocht minder te eten. De Vietnamezen dienen, zo meldde het Vietnamese persbureau, het beschikbare voedsel 'verstandig te verdelen om de verliezen te compenseren die door het ongunstige weer worden geleden'. De droogte in het land is zo nijpend dat de boeren hun uitgedroogde velden zelfs met emmertjes water tegelijk bevloeien. Zelfs de anders waterrijke en zeer vruchtbare Mekong-delta in het zuiden heeft onder de droogte te lijden, aldus het persbureau. Ijsbergen op bestelling (Van onze correspondent) PARIJS Landen die een tekort hebben aan zoet water kunnen in de toekomst tegen zeer redelijke prijzen ijsbergen thuisbezorgd krijgen. Dertig deskundigen hebben op een internationale ijsbergconferentie die geleid wordt door Franse en Arabische kopstukken de praktische mogelijkhe den bekeken om ijsbergen uit het Zuidpoolgebied naar waterarme streken te slepen. Eikeijsberg die zich losmaakt van het zogenaamde pakijs bevat genoeg zoet water om een middelgrote stad een jaar lang van drinkwater te voorzien. Kunstrpof uit ministeries Van een onzer verslaggevers Den Haag Er worden maatregelen genomen om het toenemend aantal diefstallen van kostbare kunstvoorwerpen uit ministeries tegen te gaan. De dienst „Verspreide rijkscol lecties" heeft hiertoe besloten na de roof van twee schilderij en ter waarde van vijftig mille deze week uit het ministerie van onderwijs. De afgelopen jaren zijn uit de vrij toegankelij ke ministeries tientallen kunstvoorwerpen weggenomen. Be sloten is nu in elk geval alle dure kunstvoorwerpen terug te trekken zolang geen afdoende bewaking is ingesteld. WILLEMSTAD (ANP) De Nederlandse recreatie- vloot groeit jaarlijks met acht tot tien procent. Kleine jollen en rubberboten niet meegerekend, zullen in 1980 ruim 200.000 pleziervaartuigen de vaarwegen bevol ken. Deze schatting maakte minister Westerterp van verkeer en waterstaat vanmiddag bij de ingebruikstel ling van de jachtensluis Volkerak door prinses Mar griet en haar echtgenoot. De sluis vormt een verbinding tussen Volkerak en Hollandsch Diep. Verkeer en waterstaat heeft er 30 miljoen gulden voor op tafel gelegd. De jachtsluis moet voorkomen dat de belangen van beroeps- en plezier vaart met elkaar in botsing komen. Als de groei van de pleziervaart doorzet, zullen meer dergelijke maatregelen genomen moeten worden, vindt de bewindsman. „We zullen ook de traditionele vrijheid op het water in de discussie moeten betrekken", zei hij. Het ministerie van verkeer en waterstaat denkt aan het uitzetten van parallelroutes op drukke vaarwegen om te voorkomen dat pleziervaarders de binnenvaart in het vaarwater zitten. Misschien moet ook het zgn. wettelijk vaarbewijs - vastgelegd in een ingediend wetsontwerp - gaan gelden voor een grotere categorie pleziervaart dan alleen de snelle motorboten en sche pen van 15 of meer meters lengte, aldus minister „Een registratie van de pleziervaart zou ons wat meer houvast geven", zei hij. Maar een werkgroep van zijn departement studeert nog op het nut van registratie. Daarna zal de materie onder de lop genomen worden door een interdepartementale werkgroep, onder leiding van ambtenaren van crm. De jachtensluis in het Volkerakcomplex die vanmiddag in gebruik is gesteld door prinses Margriet en haar echtgenote. in de „MEERHOEVE" te Oud-Ade Zalfirdao.m.rox LEX HARDING en FRANS v. d. BEEK Zondagavond TOM COLLINS en JOHAN TIMMAN Aanvang beide avonden 21.00 uur Entree f5.— EN HAAG Kabinetsforma- :ur Den Üyl voelt er weinig oor om in een eventueel nieuw abinet onder zijn leiding een >arte minister of staatssecre- iris voor minderheidsgroepen te nemen. Hij heeft dit gis te en gezegd na afloop van de iinisterraadsvergadering, raar het demissionaire kabinet nder meer nog wat heeft nage- raat over het kamerdebat naar inleiding van de recente gijze- ingsacties in Drenthe. Negentig procent van de Neder landse bevolking vindt dat de regering de gijzelingsacties in de Punt en Bovensmilde „zo goed als maar kon" heeft opge lost Dit blijkt uit een Nipo-on- derzoek. Premier Den Uyl heeft gister avond meegedeeld dat de reeds bestaande interdepartementale werkgroep die zich met het Zuidmolukse probleem bezig houdt, zal worden verzwaard. Het kabinet acht dit noodzake lijk gezien de toegenomen scherpte en omvang van het probleem. Koningin Juliana opende gisterenmiddag in het Haags Gemeentemuseum de tentoonstelling Chinese Kunst afkomstig uit de persoonlijke verzameling van de in '73 overleden koning Gustaaf VI Adolf van Zweden. Koningin Juliana kreeg tekst en uitleg door de heer Gyllensvard, directeur van het Stockholmse museum voor Oosterse oudheden. De opening werd mede opgeluisterd door de aanwezigheid van burgemeester F. Schols van Den Haag. (Zie pagina 14). DEN HAAG (ANP) De bedra gen voor kinderbijslag gaan met ingang van 1 juli omhoog. Per kwartaal gelden dan de volgende uitkeringen: Voor een 2e en 3e kind 318,24 Voor een 4e en 5e kind 425,10 Voor een 6e en 7e kind 470,34 Voor een 8e en elk daarop vol gend kind 520,26. Als gevolg van de bevriezing van de kinderbijslag voor het eerste kind blijft deze bijslag gehandhaafd op 164,58 per kwartaal. De verhoging van de kinderbij slag en andere sociale uitkerin gen met 3,5 procent die het ka binet heeft toegestaan is aan zienlijk hoger dan voortvloeit uit de ontwikkeling van de lo nen in de periode oktober 1976 eind april 1977. olgens Amerikaanse krant: W YORK (AFP, DPA) - Volgens de ïerikaanse krant The New York Ti- wil China van de Verenigde Staten nputers, verbindingsapparatuur, rn centrales., laser-geleide-systemen, egtuigen, helicopters en anti-tankra tten kopen. Levering van deze militai- technoiogie zou echter volgens een heim document van de regering-Carter een fundamentele herziening oproepen van de politiek van de Sovjet-Unie ten opzichte van deVerenigde Staten, zo schreef de Amerikaanse krant gisteren. Een dergelijke stap zou ook leiden tot toeneming van de spanning tussen Mos-' kou en Peking. Het rapport is volgens het blad opgesteld door het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, de Nationale Veilig heidsraad, en de geheime inlichtingen dienst CIA. Het zou als uitgangspunt moeten dienen voor besprekingen van president Carter, minister Cyrus Vance van Buitenlandse Zaken en him naaste adviseurs. Het rapport komt tot de slot som dat de verkoop van militaire techno logie tot een verharding zal leiden van de Russische houding ten opzichte van de Verenigde Staten. Het blad meent te weten dat enkele opstellers van het rap port niet met de conclusies ervan ak koord gaan en vinden dat de Verenigde Staten diplomatieke voordelen kunnen behalen op de Sowjet-Unie bij verkoop van militair materieel aan China. Nieuwe samenwerking in de ruimte (Van onze redacteur ruimtevaart) Washington De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie zijn overeengekomen om in 1981 opnieuw een ge.zamenlijk experiment uit te voeren op het gebied van de bemande ruimtevaart. Het zal daar bij gaan om een gezamenlijke vlucht (met koppe ling en overstapjes door de bemanningsleden) van een Amerikaanse Space Shuttle (ruimtevliegtuig) en een Russisch ruimtelaboratorium van het type Saljoet Er zijn in beide landen al werkgroepen gevormd voor de bestudering en verdere uitwerking van deze plannen en verwacht wordt dat de voorberei dende werkzaamheden althans op papier binnen anderhalf tot twee jaar zullen zijn afge rond. Daarnaast zullen Russen en Amerikanen zich ook bezighouden met de bestudering van plannen voor de mogelijke realisering van een „internationaal ruimtestation", maar dat is dan toch .wel een project dat op zijn vroegst pas in 1986 aan bod zal kunnen komen. Amerika en Rusland hebben tot dusver één geza menlijke onderneming op het gebied van de be mande ruimtevaart uitgevoerd, het Apollo-Sojoez- project van zomer 1975. Daarnaast wordt van tijd tot tijd samengewerkt op het gebied van medisch- biologische ruimte-experimenten en bij de uitwis seling van gegevens op het terrein van maan- en planetenonderzoek. Ook wordt sinds enige tijd studie gemaakt van een gezamenlijk kunstmanen-, systeem dat goede diensten moet kunnen bewijzen aan (de opsporing van) in nood verkerende sche pen. NDEN De Rotterdamse lonvaarster Anneke Sandel ft zich vrijdag boven het ;else graafschap Herefords- e met een koene parachute- rag gered uit haar naar de le dwarrelende hetelucht- Ion. Anneke was opgestegen te proberen het wereld- gterecórd voor hete lucht- lonnen 27.000 voet of ca. 0 meter - te verbreken. ongeveer vijf kilometer igte bleek een van de bran- s, die extra stijgvermogen moeten leveren, niet te wer- Pal daarop viel de andere zodat de ballon snel begon a lalen. Op nog maar een kilo- ter hoogte maakte ze een per- te sprong en landde onge- ird. Volgende week doet ze nieuwe poging. II11IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIII De 20-jarige Paul van Bemmelen uit Leiden is gisteren cum laude geslaagd voor zijn doctoraal exa men medicijnen. Hier ontvangt hij de bul uit handen van prof. dr. P. Thomas, hoogleraar in de radio therapie. Paul van Bemmelen sloeg twee klassen over tijdens' zijn middelbare schoolopleiding. Als 15-jarige „kei" begon hij aan zijn medische studie. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Voor het aanbrengen van een nieuw kwartaal abonnement op de Leidse Courant ontvangt u deze „half-automatische „herenparaplu. Een mooi kadootje.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1