Fians geld uit Holland ,Ik ben trots op selfbeheersing Vederlandse volk" 'Eén rechter maakt geen zomer Moskou reageert fel op arrillo en Euro-communisme Nederlanders en Molukkers moeten zich voor elkaar openstellen STAAT CONTRA DIRK V.D. BROEK: VS verbieden export van reuzencomputer Agatha Christie redt kind Twee politiemensen gedood bij botsing Ziekenfonds betaalt ook derde prothese postgiro en rijkspostspaarbank Unilever ontkent slachterij Schotland Beroeps voer ver- respecteert nachtrust van Vlaardingers Guillotine in opspraak ^NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT pEMIER DEN UYL IN GUZEIINGSDEBAT: (Van onze parlementaire redactie) (N HAAG „Het Nederlandse volk heeft de gijzelingen een grote mate van zelfbe- krsing betracht. Het heeft geen eigen rechter tpeeld en zijn woede en drift gauw bedwon- p. Ik ben daar een beetje trots op". Dat zei nister-president Den Uyl vanmorgen in alle pegte aan het einde van het debat in de reede Kamer over de gijzelingen in Drente. I minister-president constateerde dat de fhtmatigheid van de gewelddadige actie te- (i de treinkapers niet was betwist, maar een de doelmatigheid ervan door sommige jmerleden in twijfel was getrokken. Tot het |erste is geprobeerd zonder geweld en zonder (geven aan de eisen van de kapers een einde n de gijzeling te maken, maar tenslotte zag i regering geen andere uitweg meer. De minis- f-president hoopt dat de tragische afloop van gijzelingen een les zal zijn en „we dichter elkaar zullen komen, we elkander de hand ;n reiken, daartoe zijn Zuid-Molukkers en lerlanders verplicht". Kamer demonstreerde veel begrip en waar- ring voor het optreden van de regering tij- ns de gijzelingen. Betreurd werd dat geweld jest worden gebruikt om na bijna drie weken n einde te maken aan de treinkaping. De imerleden spraken woorden van deernis en •eleven met de slachtoffers en de familiele- n. Enige Kamerleden, zoals Van der Lek (PSP) en mevrouw Beckers (PPR), vroegen zich af, of de regering niet meer geduld had moeten betrachten. Anderen wierpen de vraag op, of de regering wel voldoende lering uit de gijzelin gen van 1975 had getrokken en wel actief genoeg was geweest om herhaling te voorko men. Er moet nu gauw iets gebeuren, zo meen de o.a. mevrouw Kappeyne van de Coppello (WD). Ze vond dat de regering niet alles aan een commissie van overleg kon overlaten, maar zelf tot een duidelijke standpuntbepaling moest komen. Er zal eindelijk klare taal over de positie van de Zuid-Molukkers in ons land gesproken moeten worden. In een door de regering bewonderd betoog leverde Schakel (CDA) kritiek op de Kamerle den die zich hadden afgevraagd of de regering niet te vlug met gewelddadig ingrijpen was geweest. „Als dat het geval zou zijn geweest, dan zou ze ook onnodig bloed hebben vergo ten", aldus Schakel. „Toen onschuldige slach toffers aan de terroristen werden onttrokken, zegevierde het recht over de terreur", zei Scha kel. Hij was bang dat de generatiekloof tussen oudere en jongere Zuid-Molukkers op de Ne derlandse bevolking wordt afgewenteld. „Los geslagen Zuidmolukse jongeren zullen moeten beseffen dat terreur in ons land niet loont". Voor alles moet worden geprobeerd een brug te slaan tussen de Nederlanders en „dit volk in ballingschap". I L k 6" de PSP waren Qisteren de enige partijen die tijdens de Tweede Kamerdebatten vraagtekens .etten bij de manier waarop de gijzelingsacties in De Punt en Bovensmilde waren beëindigd.- Hier Ria Seckers van de PPR na haar betoog in gesprek met mr. Wim Aantjes van het CDA. MINISTER VAN DOORN (CRM): (Van onze parlementaire redactie) Ë)EN HAAG „Hoe moeilijk dit vaak ook lijkt, de Nederland- Ise en de Zuidmolukse samenleving in ons land zullen zich voor Jelkaar moeten openstellen. Dezer dagen heb ik bet Zuidmoluk se inspraakorgaan voorgesteld te komen tot gesprekken tussen name Nederlandse bestuurders en jonge, radikaal denken- Zuid-Molukkers om te bezien of een goede combinatie te den is van enerzijds het behoud van de eigen identiteit van Zuid-Molukkers en anderzijds het toch als medemens van Nederlanders (en niet als geïsoleerde groep) in de samenle- g te staan". lit zei minister Van Doorn 1RM) vannacht in zijn bijdra- afe aan het Kamerdebat naar •J] anleiding van de gijzelingsac- ies in de Punt en Bovensmil- r Ie. De minister sprak de ver- H /achting üit datde Kamer ïoOjftver enkele maanden zal kun- ;n spreken over in het bij- inder de welzijns- en samen- li evmgsaspecten van de proble matiek. Dan zal ook de com- missie Köbben-Mantouw ge il 'orderd zijn met haar belang- "*™"ijke werkzaamheden. )e minister beantwoordde de vraag of de overheden wel vol doende naar de Zuid-Moluk kers hebben geluisterd. „In het algemeen zeg ik ja als het gaat om de dingen van alledag, dan hebben de Zuid-Molukkers ook een open oor voor ons. Een probleem is echter dat de luid-Molukkers bevreesd zijn voor het verlies van eigen cul tuur als ze Zich niet duidelijk voor de Nederlandse samenle ving afschermen. Ik zeg nee, als het erom gaat dat gepraat moet worden over het politie ke ideaal. De Nederlandse overheid heeft de eerlijke overtuiging dat zij de realise ring van dit ideaal niet nader bij kan brengen". Minister Van Doorn noemde de kwaliteit van de huisvesting van de Zuid-Molukkers „be paald niet slecht", maar de situering belemmert de ont plooiing. Volgens de bewinds man zou er meer gelegenheid moeten zijn voor vestiging bui ten de Molukse wijken. De er varing leert dat de Zuid-Mo lukkers, ook als zij buiten deze wijken wonen, bepaald niet bevreesd hoeven te zijn voor verlies van identiteit Op dit punt valt er nog wel een en ander te doen, temeer omdat bekend is dat verschil lende Zuidmolukse gezinnen naar woningen buiten de Mo lukse wijken willen verhuizen, maar dan vaak op het pro bleem stuiten dat er geen pas sende woonruimte is". Ik zal het huisvestingsbeleid nog eens bezien", aldus mr. Van Doorn. Naar aanleiding van een vraag van GPV-zijde of de Zuid-Mo lukkers wellicht eigen zendtijd zouden kunnen krijgen, ant woordde de minister dat hij die mogelijkheid zal bestude ren, waarop de socialist Molle- man reageerde door te stellen dat ook de Surinamers (bij voorbeeld) dan aanspraak op zendtijd zouden kunnen ma ken. Vele Kamerleden vonden dat de regering met de aanpak van de Zuidmolukse proble matiek tot dusver te traag is geweest. Ook de generatie-pro blemen in de Zuidmolukse ge meenschap zullen, aldus een aantal Kamerleden, aan de or de moeten komen. De CDA-er Schakel sprak de vrees uit dat de nadelige gevolgen van het generatieconflict tussen oude ren en jongeren binnen de Zuidmolukse gemeenschap op het Nederlandse volk worden afgewenteld. PRINS REIKTE DRIE ZILVEREN ANJERS UIT IN HET PALEIS OP DE DAM heeft Prins cultureel gebied. Dit jaar viel de eer te beurt thea. die met een groot aantal mede-zusters heeft bij de restauratie van oude boeken. Bernhard gisteren de Zilveren Anjer uitge- aan zuster Dorothea Herwegh. Norbertines naar Amsterdam was gekomen, kreeg de Na de uitreiking had zij een genoeglijk reikt aan drie mensen die zich geheel belan- uit Oosterhout, mr. Brevet uit Rotterdam en Zilveren Anjer voor het baanbrekend werk onderonsje met prins Bernhard. geloos hebben verdienstelijk gemaakt op de heer Leenheer uit Rijnsburg. Zuster Doro- dat haar klooster, St. Catharinadal. verricht (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Dirk van den Broek BV in Amsterdam heeft een gerechtelijk vonnis gevraagd, waarin de Economi sche Controle Dienst (ECD), wordt ver boden zijn drankzaken in Amsterdam, Rotterdam en de bollenstreek te betre den om laag geprijsde flessen vieux en jenever in beslag te nemen. Dit op straf fe van een dwangsom van één miljoen gulden per dag. Met het kort geding, dat gisteren voor de tierechter in Amsterdam zijn cliënt bij rechtbank in Den Haag diende hoopt de drie vonnissen van 27 mei 1977 had ont- „drankengigant" te bereiken, dat hij slagen van rechtsvervolging in terzake voorlopig ongestoord kan doorgaan ge- tenlastegelegde overtredingen van de distilleerd onder de vastgestelde mini- prijsverordening gedistilleerde dranken, mum-prijs aan de consument te verko- Mr. H. A. Groen, de Staat der Nederlan- pen. den vertegenwoordigend, zei dat op het Volgens mr. E. A. M. Canten uit Amster- Amsterdamse vonnis het nodige valt af dam is er juridisch gezien geen enkele te dingen. „Eén economische politie-rech- belemmering, nadat de economische poli- ter maakt nog geen zomer....", aldus mr. Groen. Volgens mr. Groen heeft het von nis bovendien nog geen rechtskracht, om dat de officier van justitie appèl heeft aangetekend. De landsadvocaat achtte het ook voor Dirk van den Broek vanzelf sprekend de uitspraak van dit hoger beroep, zelfs wanneer eventueel cassatie bij de Hoge Raad wordt aangetekend, af te wachten. Vonnis 30 juni. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van handel heeft donderdag de ver koop geblokkeerd van de reusachtige computer aan de Sovjet-Unie. Het mi nisterie vreest, dat de computer voor militaire doeleinden gebruikt zou kunnen worden. Sovjet-functionaris sen hadden te ken- nen gegeven de com- wachtingen gebruikt weigerd aan de puter te willen ko- worden, zo verzeker- „Control Data Corp." pen. Deze is bekend de men van Sovjet- Uit Minneapolis, na- onder de naam Cyber zijde. dat president Carter 76. De computer zou sterke bedenkingen voor weeronderzoek Het ministerie van had geopperd tegen en voor het vaststel- handel heeft een ex- de voorgenomen ver lep van weersver- port-vergunning ge- koop. pleegster die het kind verzorgde, meende de verschijnselen echter te herkennen aan de hand van een uitvoerige beschrij ving van een thal- humvergiftiging in LONDEN (DPA) tiet kind was vrijwel „The Pale Horse", Een anderhalf jaar bewusteloos het zie- een van de tientallen oud meisje uit de kenhuis van Ham- verhalen van Agatha olies taat Qatar aan mersmith in Londen Christie, waarmee zij de Arabische Golf binnengebracht. Om- juist bezig was. heeft haar leven te dat de artsen niet Laboratoriumproe- danken aan wijlen konden ontdekken ven bevestigden de Agatha Christie, be- waaraan het kind juistheid van de diag- kende Engelse Ieed< verslechterde de nose. Het kind kon schrijfster van detec- toestand van het pa- vervolgens worden tiveromans. tientje snel. De ver- gered. Het vijfjarige ren paard Mocha Frost is een fanatieke zwemster geworden nadat ze had ont dekt dat haar kon- ditie snel verbeter de op de baan na een baantje zwem men. Ze doet het nu elke dag in het enige zwembad voor dieren in Hol- lywoodpark in de Amerikaanse stad Inglewood. GRUBBENVORST (ANP) Bij een aanrijding in het Limburgse plaatsje Grubbenvorst gisteren tussen een trein en een patrouille wagen van de politie is de 30-jarige wachtmeester der rijkspolitie J. G. G. Schürkens om het leven gekomen. Zijn 20-jarige collega, de heer Hinssen werd ernstig gewond en overleed later in het ziekenhuis te Venlo. Door de botsing moest het treinverkeer tussen Eindhoven en Venlo geruime tijd over een spoor worden geleid. AMSTELVEEN (ANP) De Ziekenfondsraad heeft staatsse cretaris Hendriks geadviseerd het Ziekenfondspakket uit te breiden met een bijdrage in de kosten van derde kunstgebitten of gedeeltelijke prothesen. Op het ogenblik betalen de zie kenfondsen alleen mee aan een tweede kunstgebit, tenzij er sprake is van bijzondere medi sche omstandigheden. Motieven voor het advies van de Zieken fondsraad zijn, dat de ontwikke lingen op tandheelkundig en technisch gebied doorgaan en dat de verzekerden op steeds jongere leeftijd aan een kunst gebit toe zijn, waardoor „de be hoefte aan vervanging, anders dan in gevallen van bijzondere tandheelkundige-medische aard, zal toenemen". lADRID (DPA) De Spaanse mmunis- sche partij is weinig onder de indruk van e felle aanval die vanuit Moskou is gedaan P partijleider Santiago Carrillo, die door 'et Russische tijdschrift „Nieuwe Tijden" Is een gevaar voor het wereldcommunisme s afgeschilderd. De Spaanse partij zal niet formeel op de beschuldigingen antwoorden, beschouwt de aanval als een slag in de lucht. .Nieuwe Tijden" verwijt Carrillo „grof anti- ^Sovjetisme", inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Russische partij en belediging van het volk van de Sovjet-Unie. Carrillo's visie op het Euro-communisme, het „democratisch communisme in landen als Spanje, Italië en Frankrkijk, stemt vol gens Moskou overeen met de belangen van imperialisme en agressie. De aanval van Moskou is kennelijk bedoeld om Carrillo in zijn eigen partij te isoleren. Maar .tegelijkertijd is het de eerste openbare reactie van Moskou op het Euro-communis me in deze vorm. Euro-communisme wordt door „Nieuwe Tijden" verkeerd genoemd omdat men op grond daarvan zou kunnen geloven dat een „bijzonder soort communis me" mogelijk is, terwijl er slechts sprake is van één soort communisme, waarvan de grondslagen zijn gelegd door Marx, Engels en Lenin. De aanval van Moskou is uitgebleven tot na de verkiezingen in Spanje, hoewel Carrillo de laatste jaren veel feller tegen Moskou van leer is getrokken dan zijn collega's in Italië en Frankrijk. „Het lijdt geen twijfel dat wij aan geen internationale discipline gebonden zijn", zei Carrillo vorig jaar, die ook ver klaarde dat het Russische communisme „lijkt op het feodale systeem dat het heeft afgelost". postgiro chèquespostaux néerlandais carte de paiement betaalkaart 9234567 TH G LUCASSEN STATIONSSTRAAT 33 L00W0UDE 9999 Vakantie in Frankrijk of zomaar een paar dagen Parijs? Laat uw plezier dan niet bederven door te weinig geld op zak. Neem wat betaalkaarten van de post giro mee. Elk postkantoor in Frankrijk, Andorra en Monaco geeft u ef maximaal 300 francs per kaart voor, op vertoon van uw nieuwe giropas en uw geldig yïM paspoort ff Bon voyage! Contant vreemd geld in meer dan 30 landen. UTRECHT (ANP) De directie van HJnilever ontkent dat het concern in Schotland een slach terij wil stichten die plaats zou bieden aan tweeduizend werk nemers. De Voedingsbonden FNV hebben gisteren meege deeld over aanwijzingen te be schikken dat er in het Schotse plaatje Dyce een dergelijk be drijf op poten wordt gezet. Volgens Unilever heeft haar be drijf in Schotland met dezelfde moeilijkheden te kampen als soortgelijke bedrijven in het Verenigd Koninkrijk. De ver liesgevende situatie waarin het Schotse vleesbedrijf van Unile ver verkeert, heeft ook in Schot land genoopt tot reorganisatie maatregelen waardoor het aan tal arbeidsplaatsen eveneens is verminderd, aldus de Unilever- directie. (Van een onzer verslaggevers) VL AARDINGEN De ge meente VI aardingen en de orga nisaties in het beroepsgoede- renvervoer hebben overeen stemming bereikt over het nachtelijk rijverbod voor zware voertuigen in Vlaardingen. De organisaties waren destijds tegen het rijverbod, omdat er geen aanvaardbare regeling voor ontheffingen bestond. Die regeling is er nu wel. In beginsel blijft het waarborgen van een goede nachtrust voor de Vlaar dingers uitgangspunt van het beleid. Maar ook wordt de be reikbaarheid van bedrijven in de binnenstad of in de woonwij ken, voor zover die 's nachts bevoorraad móeten worden, ge garandeerd. Voor incidentele ontheffingen kan telefonisch kontakt worden opgenomen met de wachtcom mandant van de Vlaardinger politie. Permanente ontheffin gen moeten worden aange vraagd bij het college van b. en DOUAI (AP) De executie in Douai van de 36-jarige boeren knecht Jeróme Carre in voor de moord op een achtjarig meisje, door middel van de guillotine, heeft in Frankrijk alle specula ties over een mogelijke afschaf fing van deze dodelijke machi ne van de Franse revolutie de bodem ingeslagen en de natio nale discussie over de dood straf weer op gang gebracht Een organisatie van gevange nen, „Het actiecomité voor Ge vangenen" genaamd, legde in het volgende communiqué de vinger op de zere plek: „Wij verlangen meer dan wie dan ook dat er een einde wordt ge maakt aan de moord op kinde ren, maar we zijn teleurgesteld over de executie van Carrein omdat we weten dat deze niets heeft opgelost en de volgende kindermoord al weer wordt voorbereid. Het fundamentele probleem ligt bij de maatschap pij waarin wij leven en in de menselijke betrekkingen, een probleem dat wordt genegeerd, en dat niet met de guillotine is op te lossen". Franse grens weer open voor aardappelen DEN HAAG Nederlandse I aardappelen kunnen sedert 22 juni weer ongehinderd de Fran- j se grens passeren. Het ministe- I rie van Landbouw heeft dit gis- j teren bekend gemaakt. Op 10 juni verbood Frankrijk de in- j voer van aardappelen. Minister Van der Stee van Landbouw heeft daar krachtig tegen ge protesteerd aangezien een der gelijke maatregel in strijd is met het beginsel van vrij han delsverkeer binnen de gemeen schappelijke markt. Boetes geëist voor. vervalsen instructiebewijs DEN BOSCH - De officier von justitie bij de rechtbank in Den Bosch heeft gisteren boetes geëist tegen een 56-jarige rij schoolhouder uit Eindhoven en tegen diens 30-jarige medewer ker inzake vervalsing van een ANWB-instructeurs bewijs. De rijschoolhouder had zijn me dewerker het instructëursbewijs van een voormalige employee overhandigd met het advies dat op zijn naam over te brengen. Deze heeft daarop de tekst en de foto vervangen, het stempel met inkt bijgewerkt en er toen een foto-copy van gemaakt Te gen de rijschoolhouder werd duizend gulden geëist wegens uitlokking, tegen de medewer ker 500 gulden.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9