Irarn Madera moest 'pt het uiterste gaan Onderwijscongres in Leidse Universiteit rkenning Augsburgse Confessie inde van scheiding tussen lutheranen en katholieken \oon Hermans gezellige grootvader Berio's ,,Coro kerk wereld Zilveren anjer voor Rijnsburger Concilie voorop in beleid paus Paulus KORTE METTEN Bisschoppen van Zaire bezorgd om ontwikkeling [aap/regio LEIDSE COURANT VRT.TDAG 24 JUNI 1977 PAGINA 5 ^TRICTSKAMPIOENSCHAPPEN OP UNICUM rhui itrai d0EN Bram Madera werd Wijren op Unicum bijna door erg£d Gelevert gestuit op zijn h<naar de halve finale. Gele- e tspeelde in de eerste set als ningod, zoals Madera vertwij- H< uitriep, toen hij de eerste ahet 6—4 had moeten prijs- Inderdaad draaide de ïentpl van Gelevert op volle main. Alle ballen zaten zo •trij| bij de lijn, dat er zelfs teldj Madera geen beginnen aan p iedere bal te lopen. Met 't is een partij echter niet ien, zo bleek ook giste- 'eer. Madera verdubbelde "den concentratie, terwijl de uit het spel van Gele wegebde. De tweede set dan ook vlot naar Madera, r in de beslissende reeks de strijd weer gelijk op. S zo vaak was het toch Madera, die op het belang en moment doordrukte: 6—4. ~j spelers bereikten gisteren ™^vart—finale in B. Aan Em- Theunissen en Van Over- ïr |e ging dit gemakkelijk af. iriet Henk Emnes maakte Steensma regelmatig ge- van zijn machtige wapen, ■op—shot. Rustig liep hij uit 6—2, 6—0. Jan Theunissen iet hem echter in de halve e wel eens lastig kunnen maken, want tegen Pau- demonstreerde hij in uit- nde vorm te verkeren: 6—1. Bob. v. Overbeeke it tegen Van de Berg alleen tweede set op zijn hoede 6-2. 7-5. Jan Hasenoot, de trainer van de overwinning. Met 64, 46, Leidse Hout moest tegen Har 6—3 ging de zege naar Hase- Meyer harder werken voor de noot, die meer variatie in zijn spel kon aanbrengen. Ton Creijghton liet in het prestige- duel tegen Arnold v.d Capellen weer een staaltje van zijn vecht lust zien. In de eerste set be heerste Van de Capellen het spel met zijn soepele volleer- werk (6—4), maar gaandeweg kreeg bij hem net als vorige week tegen v.d Feen de voor zichtigheid de overhand. Dit was een kolfje naar Creijghtons hand, die de partij dan ook via 7—6, 6—2 in zijn voordeel beslis te. In het gemengd dubbelspel leverden de koppels Joke v. Sa s/Jan Theunissen en Els Kales/- Hohn Asselbergs felle strijd. De eerstgenoemden bereikten via een nipte 6—7, 6—3, 64 zege de halve finale. In het heren- dubbel ging het John Assel bergs niet beter af. Aanvanke lijk leek hij samen met Har Meyer het duo De Wit/Visbeen weg te vragen, maar na 6—3 verlies van de eerste set begon nen dezen wat meer te lobben, waarna Asselbergs en vooral Meyer steeds meer in de fout gingen: 3—6, 6—3, 6—2 voor Vis been en De Wit. Bij de heren in C liet Paul Theunissen tegen Wouter Kuijck een steek vallen. Bij 64, 5—1 sprong hij zo noncha lant met de winstkansen om, dat Kuijck de set alsnog met 7—5 pakte. In de derde set hield Theunissen het voor gezien: 6-0 voor Kuijck. Lex v. Dop bleef in drie sets Hop voor. Hans Ekker herstelde zich op tijd te gen Kuipers (3—6,6—4, 6—4.) De Rijnsburger S. C. H. Leen heer ontving gisteren uit han den van prins Bernhard een „zilveren anjer". De uitreiking van de anjer vond gisteren plaats in het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam. De heer Leenheer ontving de onderscheiding van het Prins Bernhardfonds voor de wijze waarop hij zich gedurende tien tallen jaren heeft beziggehou den met het onderzoeken en vastleggen van de archeologie en geschiedenis van zijn woon- De heer Leenheer, die van be- plaats Rijnsburg. Zijn bevindin- roep bakker is, deed dit alles in gen zijn inmiddels in boekvorm Z1jn vnje tijd. „Het is mede aan verschenen onder de titel „Dui- onvermoeibare arbeid te zend jaar Rijnsburg. danken, dat de graven van het Hollandse Huis een waardig ge denkteken hebben gekregen, en dat Rijns burg als een der plaat sen geldt, welker verleden het beste is samengevat", aldus prins Bernhard. Op de foto de prins temidden van de winnaars van de zilveren anjers. Van links naar rechts mr F. J. Bre vet, de moeder overste van het klooster Catharinadal, zr, Doro thea, prins Bernhard, en het echtpaar Leenheer. ihenaar dodelijk mgelukt ie grens tussen Nieuwkoop Uphen is gistermorgen de rige E. P. Noordsij uit Alp- dodelijk verongelukt De ienaar reed met zijn auto treeks 7.00 uur richting Jiwkoop op de Nieuwkoopse- Uit de tegen gestelde rich- i naderde de 52-jarige J. B. Uithoorn, die bij het linksaf- J n richting Zuideindseweg i voorrang verleende. De au- van het slachtoffer kwam r de botsing die daarop volg- via de vangrail met de zij- t tegen een boom die zich in aeniauto boorde, tot stilstand. aJjï slachtoffer was op slag jol De inwoner van Uithoorn Jjjpgeen verwondingen op. Bei- ^jjfcertuigen waren total-loss. LEIDEN Meer dan 200 mensen uit zeventien landen komen volgende week bijeen in de Rijksuniversiteit in Leiden om er te praten over de ontwikkelingen in de theorie en de praktijk van testen in het onderwijs. Voor de studiebijeenkomst staan twaalf voordrachten op de agenda. Voorts zijn 49 bijdragen inge stuurd. Op grond hiervan houdt men zich met vier onderwerpen bezig: erfelijkheid van intel ligentie en de gevolgen ervan voor het onder wijs, eerlijk selectie in bet onderwijs met behulp van tests, theorie en toepassingen van het zogenaamde „Tailored testing" en tenslotte examen met open vragen: problemen en analy setechnieken. Tailored testing is een vrij recente ontwikke ling. Daarbij worden iemand vragen ter beant woording aangeboden, die het beste bij zijn geschatte niveau passen. Anders gezegd: de test is op maat gesneden. Bij het testen op zo'n manier krijgen, wie de eerste vragen beter maakten, moeilijker vragen dan de anderen. Dr. R. Wood van de universiteit van Londen spreekt over tailored tests, waarbij de te onder vragen personen zelf de vragen kiezen die ze zullen beantwoorden. Het begrip tailored testen wordt ook toegepast bij het onderzoeken van vaardigheden die in zogenaamde leerhierarchieën zijn geordend. Heeft iemand een bepaalde vaardigheid, dan beheerst hij ook voorgaande vaardigheden die dan niet meer getest behoeven te worden. Prof. Dr. H. Eysenck van de Londense universiteit zal uiteenzetten op welk materiaal de visie steunt dat intelligentie in hoge mate erfelijk is. Prof. C. Bereister van het Ontario instituut voor onderwijs en opvoeding zal ingaan op de vraag wat kennis van de erfelijkheid van intelli gentie voor het onderwijs betekent. Prof. Dr J. M. F. Jaspars en dr. J. de Leeuw van de Rijksuniversiteit in Leiden leggen sterk de na druk op sociale invloeden bij de groei van de intelligentie. Nieuw tijdschrift van universiteit LEIDEN Een nieuw tijd schrift „Itinerario" geheten, is gisteren ten doop gehouden. Het eerste exemplaar van dit kwar taalschrift werd door prof. dr. H. L. Wesseling, hoogleraar in de Algemene Geschiedenis aan de Leidse Universiteit aangebo den aan mr. K. Kath, voorzitter van het college van bestuur van de universiteit. Itinerario is de voortzetting in uitgebreide en verbeterde vorm van de in 1975 opgerichte nieuwsbrief. .laat ingevallen zomer en het van de zon ankelijke Scheveningen kunnen zich I gelegen laten liggen aan het motto van nieuwste show van Toon Hermans, jrmee hij een maand in het Circusthea- 1, verblijft: Leg een beetje zon opzij. J advies combineert hij met zijn visite- •tje, dat hij afgeeft in het eerste het nummer na zijn verschijning op het jium. Hij loopt ietwat verdwaasd rond, verbazend over het raadsel van het ^n. Bij zijn aankomst in de middag in emde badplaats struikelde hij over de len, maar hij gelooft erin dat daar iets uit kan groeien. Later op de avond hij zonder omwegen zijn „Zwakste er", gedeeltelijk geslaagde semi-imita- k van collega's als Paul van Vliet en Wim Toch meent hij het recht te hebben I nummer te mogen brengen. Hij heeft in li leven enkele dingen mis zien gaan, maar i grootvader van vier kleinkinderen heeft hij intussen ervaren, dat het leven gewoon doorgaat, dat het zich herhaalt en dat hij als opa van voren af aan moet beginnen met een „koekelekoekie", waarop het nakroost dol is. Toon maakt er geen geheim van het gevoel te hebben pas begonnen te zijn Er is nog zoveel met ballonnen te doen, legt hij de zaal uit. Maar vergeet hij dan niet, dat zijn publiek met hem is meegegroeid? Boven de dertig is ruimer vertegenwoordigd dan daar onder. Zijn teksten steunen voor het meren deel op jeugdervaringen, een normaal ver schijnsel voor de leeftijd die Toon intussen heeft bereikt. Hij dwaalt vaak af naar zijn jeugd, zijn kindertijd zelfs en weet er boeiend en geestig van te vertellen. Maar hij weeft om al die humoristisch vertelde verha len een stralenkrans, een brok nostalgie, die weinig te maken heeft met het reageren op het eigentijdse, hetgeen men van een thans optredende showman toch mag verwachten. Toon Hermans is artiest genoeg om zelfs de kleinste voorvallen uit zijn jeugdjaren iets unieks, iets universeels mee te geven, maar daar mag hij als vandaag optredend artiest zich niet al te zeer in vermeien. Regie-assis tente Rietje, zijn vrouw, zou daar best eens enkele opmerkingen over kunnen maken, ervan uitgaande dat Toon zich inderdaad door haar iets laat gezeggen. Artiest zijn is een vitaler vak dan filosoof. Hiermee is de sfeer van zijn nieuwe pro gramma wel zo ongeveer getekend. Hij stamt uit de tijd, dat zwangerschap nog als meesterschap gold en van zijn vroegere schooljuffrouw die aan de voorzijde royaal voorzien was, weet hij te melden, dat zij hem de woorden uit de mond haalde als zij bij de aanvang van de les „Dag jongens" zei, maar daarmee haalt. Toon niet de oude vitaliteit terug, die wij van het verleden van hem kennen. TON OLIEMULLER Het was de bedoeling geweest dat het Holland Festival gisteren in de Rotterdamse Doelen zou zijn besloten met een nieuwe, eventueel definitieve versie van Berio's „Coro", een vorig jaar gemaakt werk voor vocale en instrumentale stemmen, dat nog pas tweemaal was uitgevoerd. Die uitvoeringen hebben de compo nist duidelijk gemaakt dat hij de door hem beoogde integratie en transformatie van uiteenlopende „technieken" en „geesteshou dingen" niet helemaal had bereikt. Als we de „geesteshoudingen" buiten beschouwing laten, maakt het stuk de indruk te compact te zijn en een stokkende in plaats van een vloeiende structuur te hebben. I Berio heeft zijn nieuwe versie die 20 tot 25 minuten langer zal gaan duren (geen geringe verlenging als het werk nu 50 tot 55 minuten duurt), niet tijdig gereed kunnen krijgen. De in Hilton weggeraakte koffer bevatte schetsen, zodat al vóór de verdwijning vaststond dat het werk in de oervorm zou gaan en niet in een nieuwe versie. I Het lag voor de hand dat het Kölner Rundfunkchor diende over te komen omdat dit tijdens de eerste uitvoeringen met het lastige 1 stuk vertrouwd was geraakt. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest wer door Berio zelf geïnstrueerd, die het geheel ook zelf i leidde. De musici hadden het niet gemakkelijk want elk orkestlid kreeg naast zich aan de lessenaar een vokalist. Veertig zangers i (van elk 10, sopranen, alten, tenoren en bassen) naast veertig I instrumentalisten (waarvan slechts 14 strijkers). Apart opereerden piano, elektrisch orgel en twee man slagwerk maar ook de „paren" opereerden veelal onafhankelijk van elkaar. Er waren stellig boeiende climaxen, soms ook treffende soli maar er was weinig differentiatie, mogelijk juist door de constante vermenging van 77 vocale en instrumentale timbres. Om nu tot de „geesteshoudingen" te komen: Berio gaat uit van volkspoëzie afkomstig uit Italië, Frankrijk, Perzie, gebieden in Afrika en de Stille Zuidzee, Peru en noem maar op. Volksmuziek gebruikt hij slechts even op twee plaatsen en dan nog onherken baar. Wel greep hij ook naar flarden uit werk van de Chileense dichter Neruda die hij onvertaald liet, terwijl de volkspoëzie gewoonlijk in het Engels werd overgebracht. Veel deed dat er niet toe, want de tekst was absoluut onverstaanbaar. Als Berio de taal inderdaad als klankmateriaal wil gebruiken en dat ook in de nieuwe versie doet, moeten de „geesteshoudingen" alleen uit de muziek spreken en niet uit de tekst Met andere woorden: het tekstboekje, keurig vertaald door Bob den Uyl, kon vooraf of achteraf gelezen, informatie geven over wat Berio aan de orde stelde maar dan zonder programmamuziek te willen maken. Een klein publiek heeft de componist gisteren met een ovatie beloond. Zowel in de tutti als in de soli zaten soms pakkende momenten, maar het geheel was duidelijk een „werk in staat van wording" met veel „bijna" gelijke herhalingen en als het ware onduidelijke formuleringen. Vandaar dat ik mij een oordeel voorbe houd, al wil ik wel kwijt dat ik de indruk kreeg dat alle medewerkenden zich volledig hebben ingezet Als het publiek daarop gevoelsmatig heeft gereageerd, kan ik dat volledig begrij pen. J. KASANDER Als de rooms-katholieke kerk de Augsburgse Confessie zou erkennen, dan zouden de lu therse kerken, die deze confes sie onderschrijven van kath olieke zijde als echte kerken van Jezus Christus worden beschouwd. Dit stelde prof. Heinz Schütte uit Bonn, tijdens de momen teel in Dar Es Salaam (Tanza nia) bijeenzijnde algemene vergadering van de Lutherse Wereldbond Volgens Schütte, die als waar nemer de bijeenkomst bij woont en binnen het Vaticaan se secretariaat voor de een heid van de christenen de be trekkingen met de lutheranen behartigt, beraden katholieke theologen, onder wie kardi naal Joseph Ratzinger van München zich over een derge lijke erkenning, die volgens Sehütte zou betekenen, dat lu therse en katholieke kerken geen gescheiden kerken maar zusterkerken zouden zijn. Wat betreft theologie, spiritua liteit en bestuur zouden de kerken zelfstandig blijven, maar bij volledige erkenning zouden zij zich wederzijds als legitieme kerken binnen de ene kerk van Christus be schouwen, eucharistie (avond maal) met elkaar kunnen vie ren en de ambtsdragers zou den in elkanders kerken hun functie kunnen uitoefenen. Een wezenlijke voorwaarde voor een dergelijke erkenning is het opstellen van een geza menlijk commentaar. Luther wilde geen scheiding maar hervorming van de éne kerk op basis van evangeli sche waarheid en christelijke vrijheid, aldus Schütte. Gedu rende bijna 450 jaar van „rampzalige scheiding" heb ben alle betrokkenen schuld op zich geladen. Bij erkenning van de totale Augsburgse Con fessie zouden beide kerken ge zamenlijk de wereldproblemen kunnen aanpakken en het evangelie geloofwaardiger kunnen verkondigen. Kerkbezoek daalt, aandacht voor religie stijgt Ondanks afnemend kerkbe zoek is er een groeiende gods dienstige belangstelling. Dit wordt vastgesteld in het on langs verschenen verslag van de Britse commissie, die zich heeft beziggehouden met de In het deel, dat handelt over godsdienstige uitzendingen wordt gezegd, dat „de eeuwige vragen", die elke religie op haar manier beantwoordt, niet meer alleen worden gesteld door degenen, die een dergelij ke religie aanhangen. Vele met-gelovigen zijn op deze vra gen gestoten en luisteren en kijken toe wanneer zij in ra dio- en tv.-programma's wor den behandeld. Het pontificaat van Paolus VI wordt gekenmerkt door de zorg om geest en richtlijnen van het tweede Vaticaans concilie getrouw tot gelding te brengen- Het staat onder het tweevoudige teken van standvastigheid en liefde. Dit schrijft het Vaticaanse dagblad „Osservatore Roma no" in een hoofdartikel bij ge legenheid van de veertiende verjaardag van de pauskeuze en het begin van het vijftiende jaar van het pontificaat van de paus. Het blad stelt evenwel, dat liefde niet ten koste van de waarheid kan gaan. De dienst aan de waarheid betreft het gehele leerambt van paus Pau lus. „De paus, van wie meni geen gelooft, dat hij door be sluiteloosheid geplaagd wordt, trotseert uit onwankelbare trouw aan het evangelie ook de impopulariteit van beslis singen en richtlijnen, waarvan hij best weet, dat zij tegen de geest van de wereld ingaan. Stap voor stap, maar gestaag gaat hij verder op de weg naar de verwezenlijking van het concilie en in de geest van het concile. Het blad schrijft, dat het pon tificaat rijkelijk door het kruis is gezegend. „De kerk is in deze tijd teken van tegen spraak. Er heerst onzekerheid en verwarring onder de gelovi gen. er is een geest van slui pende kritiek en in de laatste tijd is er ook de „bittere weige ring om te gehoorzamen bij een man, die zich op grond van zijn eigen koppigheid bui ten de kerkelijke gemeenschap stelt", waarmee het blad ken nelijk doelt op mgr. Lefèbvre. De eenheid van de kerk is beschadigd, schrijft de Osser vatore Romano tenslotte. „En dat juist op een ogenblik, dat de kerk oecumenisch bidt en werkt, opdat de „ene kudde van de ene herder" werkelijk heid moge worden. De Salvadoriaanse unie van blanke strijders (UBS), een ex treem-rechtse organisatie, heeft gedreigd alle jezuiten in El Savador te zullen doden wanneer zij niet vóór 20 juli het land hebben verlaten. De UBS is van mening, dat alle jezuiten in El Salvador sym pathisanten zijn van linkse guerrillagroepen. Er zijn naar schatting tachtig jezuiten in El Salvador. De UBS is onge veer drie jaar geleden opge richt als reactie op de toene mende activiteiten van linkse guerrillos. Een omvangrijk reliëf in brons van de Italiaanse beeldhouwer Pericle Fazzini zal binnenkort de voorgevel sieren van de nieuwe audiëntiezaal in het Vaticaan. Het reliëf is zestien meter breed en ruim zeven meter hoog en stelt Christus op de Olijfberg voor. Drie Afrikaanse lutherse bis schoppen en een Indonesische theoloog staan kandidaat voor het presidentschap van de Lutherse Wereldbond, die deze week bijeen is in Dar Es Salaam in Tanzania, Prof. Mikko Juva uit Finland treedt na een ambtstermijn van zeven jaar af. August Wil helm Habelgaarn (57), bis schop van de Broederkerk in Kaapstad en president van de Federatie van Evangelisch- Lutherse Kerken in Zuidelijk Afrika wordt beschouwd als de grootste kanshebber. Het uitvoerend comité zal ook worden uitgebreid. Het zal dertig in plaats van drieën twintig leden gaan tellen, bij wie ten minste zeven leken. De gereformeerde commissie voor binnenlands apostolaat heeft in een rapport uiteenge zet, dat er nauwelijks nog sprake is van verbindingen tussen de kerk en de mensen die behoren tot de onderste geledingen van de samenle ving: de kerkelijke gemeente en de gewone man spreken verschillende talen. „Kansar me" groepen klagen erover, dat zij zich in de kerk niet thuisvoelen. De kerk sluit zich af van de wereld om zich heen. Gevolg is, dat het evan gelie steeds minder betekenis lijkt te hebben voor het gewo ne leven. De vijftig bisschoppen van Zaïre, het voormalige Belgi sche Congo, hebben hun grote bezorgdheid geuit over de si tuatie in hun land, gods dienstig, maatschappelijk en economisch. Zij wijzen erop dat iedereen eigenlijk bezorgd is om dezelf de dingen. De mensen willen uit hun ellendige situatie ko men. Zij willen werk en eten, medische verzorging, geen uit buiting, een menswaardig le ven en tenslotte goed onder wijs en een goede opvoeding van de kinderen. De bisschoppen wijzen op ver schillende oorzaken aan, die beletten dat Zaïre zich snel in goede richting ontwikkelt Zij noemen onder meer de „onge breidelde drang naar tijdelijke eer en goederen, die velen er toe drijft valse middelen te gebruiken om rijker te worden of carrière te maken". Deze drang naar geld en eer wordt vervolgens nog aangemoedigd door een veel omvattende cor ruptie, die de arms ten het ge lag doet betalen. Er zijn - zo schrijven de bis schoppen - ook krachtige in vloeden van buitenaf. Zij wij zen op de atheistische stromin gen, die het land binnendrin gen, maar evenzeer op de ver blinding door vooruitgang en technologie. De multi-natio nals in Zaïre worden door de bisschoppen ervan beschul digd, dat zij de behoeften van de mensen opzwepen, terwijl de meeste mensen zelfs aan hun eerste levensbehoeften nog niet toekomen. De biscchoppen wijzen op de kwalijke gevolgen van de in dustrialisatie en urbanisatie, zoals het leeglopen van het platteland en het verbreken van de saamhorigheid, tot dus ver een der sterke karakteris tieken van de bevolking. Het Zaïrese episcopaat dringt er dan ook op aan, dat de men sen inzien, dat echte vooruit gang ligt in de ontwikkeling van nieuwe solidariteit

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5