Mariniers schoten niet om kapers te doden De Kort stapt uit Ziekenf ondsraad Drie doden in Soweto Ziekenfonds premie gaat weer omhoog JUSTITIE-MINISTER VAN AGT: Wel respect voor RMS-ideaal, maar we delen het niet" Brug dagjet mr"' -•^uöilt Russen zetten Belgrado onder druk ]£eid£e6ou4a/nt Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. HaJlewas - Chef-red acteur: Wim Buijteweg. rtenties (excl. BTW) 0.46 per mm. Telefoontjes 4,16 - Klachten bezorging: tel. 071-122244 (ia00 tot 19.00 uur) inementen: kwartaal 39,00; jaar 147,70; losse nummers: 55 cent Vrijdag 24 juni 1977,67e jaargang no. 20767 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitblazen Uitblazen in ...Leiden met o.a. Marie Myriam en Heddy Lester op Ned. I om 20.25 uur. Om 22.05 uur Jim Rockford. Om 23.00 uur Studio sport met sa menvattingen hockey. Ned. II om 20.25 uur De vrpleeg- sters (2) en om 21.15 uur Baret- ta. Aktua om 21.15 uur met o.a. massagraf Urycz. Zonnige perioden Droog weer met flinke zonnige perioden. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen, maar in de middag aan de kust wind van zee. Maxima van 16 graden aan zee tot 23 graden plaatselijk in het binnenland. Morgen zon 5.21-22.05. Maan 14.59-01.28. Scheveningen Hoog water 9.45, 22.17. Laag water 5.18,17.55. De regeringstafel tijdens het gijzelingsde bat: v.l.n.r. de ministers Van der Stoel (Buitenlandse Zaken), Van Agt (Justitie), premier Den Uyl, De Gaay Fortman (Binnen landse Zaken en Van Doom (CRM). (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van Agt (Justi tie) heeft tijdens het Tweede Kamer-de bat over de gijzelingen in Drente perti nent tegengesproken, dat enige treinka pers bij de bevrijdingsactie door „een regen van kogels" zouden zijn getroffen. De minister ontkende eveneens, dat de mariniers met de beschieting van de trein waren begonnen om zoveel moge lijk kapers te doden. Essentieel voor het aanvalsplan was, de kapers zoveel mogelijk van de gegijzelden te schei den; dat daarbij doden zouden kunnen vallen hebben we niet uitgesloten,aldus de minister. We wisten ook - het is later bevestigd - dat de kapers over zware wapens beschikten. Toen de mariniers eenmaal de trein waren binnengedron gen, is er geen schot meer gelost op kapers die geen gebruik maakten van hun wapens, aldus de minister. Minister Van Agt gaf gisteren een toe lichting op de reeds uitgebrachte rege ringsnota, waarin het beleid tijdens de gijzelingen werd uiteengezet. Vele vra gen liet hij nog onbeantwoord of beant woordde hij oppervlakkig, maar de Ka merleden kwamen daarop nipt nader terug. Over enkele maanden zal het debat worden voortgezet en dan zal de Kamer speciaal de politieke en maat schappelijke vraagstukken rond de aan wezigheid van Zuid-Molukkers in ons land behandelen. Evenals de Kamerleden, die in meerder heid instemden met het gevoerde beleid, uitte minister Van Agt woorden van medeleven met de gegijzelden en de nabestaanden. De minister verdedigde opnieuw het ge welddadig ingrijpen. „De kapers hielden tot het laatste toe vast aan hun onwrik baar standpunt De minister noemde het onjuist, dat het ministerie van CRM zich verzet zou hebben tegen maatregelen tot verbod van de Zuidmolukse ordediensten. „Er moet aan de Zuidmolukse „pseudo- krijgsmacht" een einde worden ge maakt". Wat betreft verboden wapenbezit zei de minister, dat niemand eraan zal twijfe len, dat er binnen onze grenzen verbo den wapens zijn. De opsporing is niet gemakkelijk. Aan de bewaking van wa pendepóts wordt ruime aandacht be steed. Sinds de gijzeling in Wijster zijn er twee wapendiefstallen geweest, de laatste begin mei. De daders zijn be trapt. Het Openbaar Ministerie is op dracht gegeven huiszoeking te overwe gen indien het vermoeden van verboden wapenbezit bestaat. Minister De Gaay Fortman (Binnenland se Zaken) onderstreepte nog eens de noodzaak van normaal politie-toezicht in Zuidmolukse wijken. Deze wijken zijn beslist geen exterritoriaal gebipd, aldus de minister, die toezegde, zo spoedig mogelijk een bezoek aan Smilde te zul len brengen om met de gemeentebe stuurders over de problemen te gaan praten. „We zullen in het weerstaan van terreur slechts slagen, als allen proberen de tegenstellingen te overbruggen." Zie verder pagina 9/17. (van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) ziet er geen heil in de Zuid Molukse zaak bij de Verenig de Naties te brengen. Tijdens het Kamerdebat zei hij: „De Nederlandse regering respecteert de po litieke idealen van de Zuid Molukkers wel, maar deelt deze idealen niet. En zelfs als dat wel het geval zou zijn, is het nog zeer de vraag welke mogelijkhe den zij zou hebben om de verwezenlij king van deze idealen te bevorderen. We willen volstrekt eerlijk zijn en geen valse illusies wekken". Amstelveen (anp) Dr. w. l. p. m. ffle Kort heeft besloten om zijn functie als voorzitter van de Ziekenfondsraad uiterlijk i januari ter beschikking te stellen. Dit is is teren meegedeeld in een besloten verga- ering in Amstelveen na afloop van de enbare vergadering van de Ziekenfonds- aad. r )r. De Kort heeft in een brief aan staatsse cretaris Hendriks van Volksgezondheid ge zegd, „dat de ervaringen de laatste weken bij hem het verlangen hebben opgeroepen naar meer persoonlijke vrijheid dan het bekleden van een hoge publieke functie toestaat." Zijn gevorderde leeftijd (68) en dg zich wijzigende maatschappelijke gedragsre gels hebben dit verlangen van Dr. De Kort versterkt. De heer De kort is de afgelopen weken in het nieuws gekomen door kritiek van een commissie van onderzoek („de commissie Belinfante") en van de Verzekeringskamer op de rol die hij heeft gespeeld in het Pensioenfonds Gezondheid en Geestelijke en Maatschappelijke Belangen (PGGM). De Ziekenfondsraad heeft de beslissing van Dr. De Kort gisteren als kennisgeving aange nomen. Er is niet over gediscussieerd. BIJ DEMONSTRATIES SOWETO (RTR) Drie zwar te jongeren werden gisteren gedood en één raakte gewond tijdens botsingen tussen beto gers en politie in het woon oord Soweto bij Johannes burg. Een zwarte jongen werd doodgeschoten door de poli tie. Twee kinderen kwamen in hun woning om het leven, toen een vrachtwagen die met stenen werd bekogeld, van de weg afreed en het huis van de kinderen ramde. De massademonstraties van gisteren waren één van de grootste sinds het begin van de rassenonlusten in Zuid Afrika vorig jaar. Ze waren gericht tegen de arrestatie van de leiders van zwarte scholieren en studenten. De politie opende gisteren plotseling het vuur op de tienduizenden studen ten om hen te verspreiden. Ook werd traangas en de z.g. niesmachine die een mengsel van traangas en talkpoe der uitspuit, ingezet. De demonstran ten verspreidden zich maar hergroe peerden zich in andere delen van de zwarte woonstad. Zwarte scholieren en studenten waren ook vanuit Soweto naar Johannesburg getrokken. De politie kwam daar in aktie toen ongeveer 500 deelnemers een vreedzame betoging hielden voor het hoofdbureau van politie op het John Vors terplein. De studenten had den zich in rijen opgesteld en zongen: „Wij willen ons land terug." Een van de vele colonnes scholieren en studenten die massaal protesteerden te gen de arrestatie van hun leiders. ,Een brug te ver" is niet alleen de duurste film geworden ooit ver vaardigd tefc is-j cassa '45[V«& Deze handige rolmeetband is een van de kado's, waaruit u een keuze kunt maken, als dank voor het aanbrengen van een nieuw kwartaalabonnement. NOTEER m.i.vals nieuw kwartaalabonnee van de Leidse Courant naam adres. woonplaats: Stuur als dank voor de moeite de rolmeetband naar: naam.. adres: woonplaats:,N. Deze bon in open envelop zonder postzegel sturen naar: antwoordnr. 349. Leiden. UTRECHT ANP De ziekenfondspremie en de premie voor de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten (AWBZ) moeten volgens de ziekenfondsraad vol gend jaar omhoog. De ziekenfondspremie zou van 8,2 procent thans verhoogd moeten worden tot 8,9 pro cent volgend jaar. De premie AWBZ zou van 2,65 procent naar drie procent moeten. De definitieve raming hierover moet echter, aldus de Raad, nog komen. De premieverhoging is volgens de Raad noodzakelijk, omdat de Ziekenfondsverzekering dit jaar met een nadelig saldo van bijna een half miljard gulden zal afsluiten. Dit nadelig saldo is iets lager, dan eerdere berekeningen hadden uitgewezen. Daarom kan de verhoging van de ziekenfondspremie volgend jaar tot 0,7 procent beperkt blijven. Dit geldt ook voor de premieverhoging van AWBZ. Ook daar is de herziene raming lager uitgevallen, dan oorspronkelijk. Dit is vooral te danken, aldus de ziekenfondsraad, aan lagere lasten. Omdat de premieverhoging binnen de financiële perken moet blijven, teren de reserves van de Raad wel in. Bij een premieverho ging tot 8,9 procent volgend jaar bijvoorbeeld zou de reserve in één jaar tijd tot ongeveer zes procent dalen. advertentie s>" «a»* BELGRADO (Renter) De Sovjet-Unie heeft gisteren de Westelijke en neutrale landen gewaarschuwd, dat de Europe se veiligheidsconferentie in Belgrado zou kunnen misluk ken indien zij niet gevoerd zou worden volgens de door Mos kou voorgestelde richtlijnen, al dus is door westelijke afgevaar digden verklaard. Het hoofd van de Sovjet-delega tie Joelie Vorontsov uitte de waarschuwing in een rede tot de plenaire vergadering van de voorbereidende bijeenkomst in de Joegoslavische hoofdstad, die de hoofdconferentie voorbe reidt, die naar verwachting in de herfst wordt gehouden. Westelijke diplomaten zeiden verrast te zijn door de Russi sche houding. Deze duidde erop, dat de Sovjet-Unie niet bereid is iets af te doen aan haar agen da-voorstellen voor de hoofd conferentie, waarbij de westelij ke aandacht waarschijnlijk vooral gericht zal zijn op de gevoelige zaak van de mensen rechten. ZWEEFVLIEGER VERONGELUKT DEN-HAAG De 27-jarige L. Badoux uit Den Haag is giste ren bij bet Zuidduitse zweet- vliegveld Klipeneck met zijn zweefvliegtuig verongelukt Tijdens een vlucht vloog hij tegen een bergwand aan, Ba doux was secretaris van de Zuidhollandse zweefvliegclub. Brood 12 cent duurder? UTRECHT (ANP) De Nederlandse Bakkerijstichting wil een broodprijsverhoging van zes cent met ingang van maandag en eenzelfde prijsverhoging per half juli. Een woordvoerder van het ministerie van Economische Zaken heeft gezegd dat er woensdag 29 juni een gesprek met de Bakkerijstich ting zal zijn. Afhankelijk van het resultaat van dit gesprek zal de minister beslissen over de verhoging van de broodprijs. Boven dien wil minister Lubbers eerst een oplossing van het conflict rond de naleving van het gentleman's agreement over de leveringsprijs van fabrieksbrood aan grootverbruikers. Volgens de Bakkerijstich ting is dit conflict inmiddels opgelost en kan er dus geen reden meer zijn waarom de bewindsman „nee" zou zeggen tegen de broodprijsverhogiiig. advertentie tijdelijke aanbieding In verband met een lichte modelwijziging in Opel Kadett en Opel Kadett City geven wij tijdelijk bijzonder aantrekkelijke kortingen op de huidige modellen Opel Kadett en Opel Kadett City (splinternieuwe auto's, model 1977) zolang de voorraad strekt! Cx^x Uw royale Opel-dealer Het Motorhuis

Leidse Courant | 1977 | | pagina 1