Martin Venix oppermachtig bij prof stayers Staatsbedrijf voor geneesmiddelen Prachtig programma op Duindigt tweedaagse Van Impe zet opmars voort Ruiterploeg leidt in EK Vier gemeenten in één manifestatie Golfteam in troostronde Lotto en tot Windstilte in Kiel W.B.S.-RAPPORT BEPLEIT: VRIJDAG 24 JUNI 1977 PAGINA 1 WASSENAAR Bellino II is reeds op Duindigi drievoudig winnaar van de Prix d'Amérique is tuurlijk zondagmiddag favoriet in de Grote Prijs Lage Landen. Equileo, de Europese recordhoude het Italiaanse paard Granit en de winnaar van jaar Dines P, die tevens met een kilometertijd 1.17 rond het koersrecord in handen heeft, m< in staat geacht worden het de Franse tienja hengst moeilijk te maken. Ondanks het feit dat de dravers in de schijnwerpers staan, ko men de volbloeds niets té kort. Zaterdagmiddag zijn er drie rennen met in de Societeitsprijs het optreden van een der Derby kandidaten, Fair Hunter van Stal Geran. Zondag staat bij de renpaarden de Haagse Ooievaar centraal met een prijzengeld van bijna veertien mille waar voor veertien startboxen zullen opengaan. Domitor is het paard van de koers. De tips voor zaterdag. HIGHLAND DREAMPRUS: 1 Coraline, 2. Red Hawk en 3. Sir Wilfred en outsider: Baby Blue. MAXIMPRIJS: 1. Güseng, 2. Fangara, 3. 0*Marianne en out siders: Laristo en Bartho. SOCIETEITSPRIJS: 1. Fair Hunter, 2. Fleur de Royal, 3. Sir Ishan en outsiders: Margot en Great Hero. PETERHOFPRIJS: 1. Oscar Prise, 2. Paarl D, 3. Noel en outsiders: Nallastar V en Perino S. RONALDPRIJS: 1. Patricia La ren, 2. Ocana Regina, 3. Peter Volann en outsiders: Pelle Bui tenzorg en Osiria P. O. MARIJKEPRIJS: Playboy Fortuna, 2. Paulien Maaldrift, 3. Pepi H en outsider: Peter Victo ria. GASTENTRIBUNEPRIJS: Nant Buitenzorg, 2. Mike H, 3. Nicole H en outsiders: Lolke W en Nolivyr Alkestis. DUINDIGT'S AMATEURRU- DERS KAMPIOENSCHAP: 1. Massel T, 2. Jaspis du Bois, 3. Lissy en outsiders: Maxi H en Victorious II. MAC KINLEYPRIJS: Oster Zuidvelde, 2. Nita P, 3. Ons T en outsiders: Muresj en NOK. IC ARE IV-PRUS: 1. Lord Eas ter, 2. Oxenia W, 3. Oebele Spencer en outsiders: Lola van Voorne en Mark Anjo. Zondagmiddag is de eerste start al om 13.15 uur. De tips voor deze meeting. DRAFSPORTPRUS: 1. Lofty Dreamer, 2. Supreme Ride, 3. Angry Brigade en outsiders: Jamberdeen en Merry. HAAGSE OOIEVAAR: 1. Do mitor, 2. Elan, 3. Hopeful Future S en outsiders: Chewalker en Prince Jack. FIDEELPRIJS: 1. Noorman B, 2. Ontdekker, 3. Onette Maal drift en outsiders: Noy van der Lente en Mary S. EGO BOYPRIJS: Nesster Dear, 2. Olympic Marseile, 3. Mister B en outsiders: Olympus en Nap- pie. HAIROS II PRIJS: 1. King Hol- landia, 2. Kalief R, 3. Jheroni- mus, outsiders: Katanja en Nat han Olivier. GROTE PRIJS DER LAGE LANDEN: 1. Bellino II, 2. Equi leo, 3. Dines P en outsiders: Granit en Wiretapper. JUDY SONGPRIJS: Odetti sewaard, 2. Ozo van der L 3. Morning Star en outsi New Buitenzorg en Mon Joep. TORRID SONGPRIJS: K lus, 2. Lea Bond, 3. Niels velde en outsiders: Libertii Kid D. UNE DE MAIPRIJS: 1. N an, 2. Lukie B, 3. Nanko Bu zorg en outsiders: King Si me en Idaho. JAMINPRIJS: 1. Orion Da 2. Majoor, 3. Maestro en ders: Narko Buitenzorg en vi. WASSENAAR Het N< landse amateur golfteam u de strijd om het Europees I pioenschap in Wassenaar ge gen moeten nemen met plaatsje in het troosttoerncx Het zestal Braun, Nolte, Neck, Swane, Barend en Ge van Dam was gisteren voor een totaal van 388 sla Een verbetering van elf sl: ten opzichte van woens Aangezien echter de me teams in deze tweede en laa kwalificatieronde sterker sp den, betekende de Nederlai score slechts een dertie plaats in de algemene kla ring. Daarin staat Engeland ij q een totaal van 732 onbedre1 aan kop. De Engelsen zijnipi baan van de Haagse gdW door hun opvallend const spel de grote favorieten voo titel geworden. DEN HAAG - Lotto 25 van* afgelopen weekeinde heeft g< winnaar van de eerste prijst geleverd. Vijf personen vi spelden vijf cijfers plus helt servegetal goed en ontvanj elk bruto ruim 57.000 gulden totaal vielen er 18.201 prijzet De cijfers waren: Inleg: 3.271.864 Prijzenbedrag: 1.666.021,40. Eerste prijs: geen winnaar, het bedrag van de eerste pj gaat een vijfde deel naarj jackpot van lotto 26, het oven is in gelijke stukken verdej over de tweede tot en met| vijfde prijs. Tweede prijs: 5 winnaars, l elk bruto 57.316,- ontvangeni Derde prijs: 192 winnaars, elk bruto 1897,30 ontvangen! Vierde prijs: 8829 winnaars, i elk 50,- ontvangen, Vijfde prijs: 9175 winnaars, elk 48,10 on vangen. SPORT LEIDSE COURANT - - - WENEN De Nederlandse ruiterploeg is de strijd om het Europees kampioen schap springen in Wenen uitstekend begonnen. De Nederlanders maakten in de eerste proef geen enkele fout en hebben dan ook in het algemeen klasse ment de leiding voor Engeland en Duitsland. De uitslag van de eerste proef is: 0/73,7; 3. Johan Heins (Ned) Alme 0/737,7; 4. Gerd Wiltfang (Wdl) met Davos 0/75,4; 5. Harvey Smith (Eng) met Olympic Star 0/80,4; 6. Hubert Parot" (Fra) met Carrousel 0/81,5; 7. Johan Heins (Ned) met Seven Valleys 0/85,1; 8. Daniel Constant (Fra) met Danoso 0/86,1; 9. Lary Kiely (Ier) met Loughs- heelin 0/86,5; 10. Paul Schockemöhle (Wdl) met Talisman 0/86,7. Stand na de eerste proef: 1. Nederland 0 straf punten, 2. Engeland 1/4, 3. Duitsland 4, 4. Zwitserland en Frankrijk 8, 6. Con Power (Ier) met Castle Park 0 straf punten Ierland 16, 7. Spanje 17 1/4, 8. België 22 3/4, 9. 0/72,5 72,5 2. Paul Schockemöhle (Wdl) met Agent Oostenrijk 24.t Zuiderparkelftal in finale om Hartogbeker (Van onze sportredactie) DEN HAAG Het Zuiderpar kelftal heeft gisteravond een zege behaald van 2—1 op Oran jeplein in de halve finale om de Harrie de Hartogbokaal. Voor rust nam Oranjeplein de leiding door een doelpunt van Boon, maar Van het Riet van VVP maakte de gelijkmaker. Na rust zorgde Dijkers (Rava) voor de winnende treffer. Dinsdagavond vindt de finale van dit toernooi plaats en deze zal gaan tussen Scheveningen en het Zuiderparkelftal. KIEL Vergeefs wachtten de meeste zeilers gisteren in Kiel op dat beetje wind, dat nu eenmaal noodzakelijk is om de boten in beweging te krijgen. Op de vaarstroken Alpha en Bravo bleef het water de gehele dag zo glad als een spiegel en moesten de wedstrijden in de Flying Dutchman, Soling, Tornado en Star-klassen worden afge broken. Op baan Charly kon later op de dag wel worden gevaren en haalden de boten uit de Finn- en 470-klasse in elk geval de finish. De uitslagen van de vijfde dag zijn: 470-klasse (vierde wedstrijd): 1. Koratsjkin (Rus), 2. Miller (Isr), 3. Friedlander (Isr), 4. Bainbridge (VSt), 5. McAlaister (Eng), 6. Eiermann (WDL). Stand: 1. Friedlander 2,9, 2. Kistler (Zwi) 5,0, 3. Loefstedt (Zwe) 6,6. Finnjollen (vijfde wedstrijd): 1. Boumans (Bel), 2. Skarbinski (Pol), 3. Bieberitz (Odl), 4. Wolff (Odl), 5. Scharbeit (Hon), 6. Suelberg (WD1). Stand: 1. Skarbinski 11,6,2. Boumans 15,6, 3. Haan (Hon) 19,8. De vijfde wedstrijd in de niet-Olympische Laserklasse werd gewon nen door de Nederlander Cor van Aanholt FLUMSERBERG Lucien van Impe is in de ronde van Zwit serland aan een indrukwekken de opmars bezig. De Belgische klimgeit is na zijn tweede over winning in successie zijn land genoot Michel Pollentier in het algemeen klassement tot op 24 seconden genaderd. Ook in de negende etappe kon niemand Van Impe volgen op zijn favoriete terrein, de bergen. In de laatste klim naar de top van de Flumserberg reed hij de gehele concurrentie los, inclu sief de leider in het algemeen klassement, Michel Pollentier, en Bert Pronk, die met een der de plaats op slechts 23 seconden van Van Impe de beste neder- lander was. Pronk knabbelde zelfs zes seconden van zijn ach terstand op Pollentier, die vijfde werd, af. De uitslag van de negende etappe is: 1. Lucien van Impe (Bel) 4.39.46, 2. Fiancarlo Bellini (Ita) op 23 sec., 3. Bert Pronk (Ned) z.t., 4. Albert Zwei fel (Zwi) op 26 sec, 5. Michel Pollen tier (Bel) op 30 sec., 6. Paul Wellens (Bel) op 42 sec, 7. Juan Pujol (Spa) op 44 sec, 8. Marcello Bergamo (Ita) op 48 sec, 9. Faustino Fernandez- Ovies (Spa) op 49 sec, 10. Ueli Sutter (Zwi) op 52 sec. 17. Hennie Kuiper (Ned.) op 2.02, 19. Henk Lubberding (Ned.) 2.13, Het algemeen klassement: 1. Michel Pollentier (Bel) 37.23.57, 2. Van Impe (Bel) op 24 sec., 3. Bert Pronk (Ned) op 27 sec. 4. Ueli Sutter (Zwi) op 51 sec., 5 Juan Pujol (Spa) op 1.21, 6. Albert Zweifel (Zwi) op 1.39,7. Jo seph de Muenck (Bel) op 2.47, 8. Marcello Bergamo (Ita) op 3.00, 9. Ronald de Witte (Bel) op 3.18, 10. Dietrich Thureau (Wdl) op 3.27, 24. Gerrie Knetemann (Ned) op 16.06, 28. Henk Lubberdink (Ned) op 19.30. CARCASSONE, - De Franse wielrenner Jean-Pierre Dan- guillaume heeft gisteren de ron de van de Aude gewonnen, ge volgd door de Belg Luco Pee- ters en de Nederlander Roy Schuiten. De Belg Willy Teir- linck bracht de derde en laatste etappe, een afstand van 151,5 kilometer tussen Narbonne en Carcassonne, op zijn naam De uitslag van de derde etappe is: 1. Willy Teirlinck (Bel) 151,5 Ion in 4.06.39 (met bonificatie 4.06,31/. 2. Enrico Paolini (ita) z.t (met bonifi catie 4.06,34), 3. Gregor Delepine (Fra) 4.06.45, 5. Hubert Mathis (Fra) 4.06.45, 6. Jean-Pierre Danguillaume (Fra) 4.07.10,. 7. Alain de Carvacho (Fra) z.t, 8. Dominique Sanders (Fra) 4.07.12, 9. Charly Rouxel (Fra) z.t; 10. Pevenage (Bel) z.t. Eind klassement: 1. Danguillaume 13.26,43, 2. Ludo Peeters (Bel) 13.26,46, 3. Roy Schui ten (Ned.) 13.26,47, 4. Bernard Hi- nault (13.26,48), 5. Jean-Luc van den Broecke (Bel) 13.26,53; 6. Gian-Bat- tista Baronchelli (Ita) 13.26.54, 7. Poulidor (Fra) 13.26.58, 8. Bossis (Fra) 13.27.05, 9. Rouxel (Fra) 13.27.08,10. Perret (Fra) 13.27.11, Bloemen voor de winnaars. V.l.n.r. Bellini, Van Impe en Pronk AMSTERDAM In de strijd van de sprinters om de grote prijs van Amsterdam hebben Nederlands beste amateurs het niet kunnen redden tegen de ervaren profs Peder Pedersen, John Nicholson en Frankrijks enige liefhebber Daniel Morelon. Nichol son, de huidige Wereldkampioen, toonde zich tenslot te de allersterkste in de snelste tijd van de avond 11,7 seconden over de laatste 200 meter. Nederlands en Wereldkampioen Gaby Minneboo beheerste de strijd bij de amateur-stayers en slechts Ma the Pronk kon enigs zins in zijn buurt blijven. De derde man uit het veld, Martin Rietveld, moest al bijna een vol le ronde prijsgeven. Desondanks was het rijden van Rietveld opvallend. De Rotter damse postbode miste de nood zakelijke motorervaring. Hij had bovendien de handicap dat zijn gangmaker Joop Staken burg door een knieblessure wat ongelukkig op zijn machine zat. De strijd van de prof stayers is' geen echte wedstrijd geweest. Daarvoor waren de krachtsver schillen te groot, met Martin Venix als veruit de sterkste man van het veld van negen. Achter de grote motor op een windstille avond koesterde de nationale kampioen zich in de abri van Joop Stakenburg. Hij bewees zijn grote superioriteit al snel en zette zijn concurrenten op ron den achterstand in de eerste 10 kilometer. Stam was de laatste die voor het geweld bezweek, maar de Zaankanter moest in' de laatste tien kilometer zijn tweede plaats nog afstaan aan de degelijk rijdende Nico Been. De uitslag: Sprint eerste serie: 1. Ten Tije laat ste 200 meter in 12,8 seconden 2. Nicholson (Aus), 3. Berckmann (Wdl). Tweede serie: 1. Morelon (Fra) 12,2 sec., 2. Medhurst (Eng.), 3. Geserick. Derde serie: 1. Pieters 12,2 sec., 2 Pedersen (Den), 3. Venn (Aus). Vierde serie: 1. Veldt 12.3 sec., 2. Clark (Aus). Halve-finales: eerste serie: 1. Nichol son 13,0, 2. Pieters, 3. Veldt. Tweede serie: 1. Morelon 12,8, 2. Pedersen, 3. Ten Tije. Amateurstayers (20 kilometer): 1. Minneboo (gangmaker: Walrave) 15 minuten 4,3 seconden, 2. Pronk achter Koch op 45 meter, 3. Rietveld achter Stakenburg op 430 meter, 4. Hout achter Niele op een ronde, 5. Sprangers (Bel) achter Dagnoni op twee ronden, 6. Van der Broek ach ter Zijlaart op twee ronden, 7. Breuer (Wdl) achter De Graaf op drie ronden. Prof-Stayers: 1. Martin Venix (Stakenburg) 50 km. in 36.22,8, 2. Nico Beem (Pelser) op een ronde, 3. Cees Stam (Walrave) op 2 ronden, 4. Tino Tabak (Dippel) op 5 ronden, 5. Walter Avogadri (Ita) Dagnoni op 5 ronden, 6. Jan Breur (Zijlaart) op 6 ronden. Martin Venix en Tino Tabak achter de derny's op weg naar een goede klassering. Brabantse vloot bet water op Van een onzer verslaggevers DEN BOSCH Vier Brabantse gemeenten, Willem stad, Woudrichem, Heusden en 's-Hertogenbosch, heb ben gesteund door de provincie, de handen ineen geslagen. Zij hebben een bruisend gebeuren „op stapel gezet" onder de naam „Maritiem *77". Prinses Margriet heeft vandaag het startsein voor deze mani festatie gegeven. En tot 2 juli zullen de genoemde vier gemeenten in het teken van dit gebeuren staan. Een vloot van zo'n dertig antieke bedrijfsvaartuigen en platbodems zal dan door de provincie Noord-Brabant varen en in de vier deelnemende gemeenten aanleggen. Het zijn voornamelijk boten die door monumentenzorg in de waard worden „Maritiem '77" brengt ze weer terug waar ze thuishoren: de rivieren. Uit Willemstad vaart de vloot naar Woudrichem, waar Maas en Waal tesamen vloeien, vandaar naar de monumentenstad Heusden, om dan begin juli de Hertogstad, Den Bosch binnen te varen. Rondom deze tocht worden in de vier steden exposities gehouden, waarin wordt belicht wat de rol in de scheepvaart van de vier deelnemende gemeenten geweest is. In Woudrichem zal de nadruk liggen op de ambachten die nodig waren om de boten voor hun taak uit te rusten. In Heusden krijgt het monument ruime aandacht, en Den Bosch krijgt haar taak als garnizoenstad in woord en beeld weer terug. Bovendien trekt met de vloot een scheepsdrukkerij mee, de deelne mers en toeschouwers op de hoogte zal houden van alles wak er rondom Maritiem '77 gebeurt. Een van de boten die in „Maritiem '71" meevaart, is de klipper Vrouwe He|ena, momenteel bezit van een tandarts uit Woudrichem. Het schip is gebouwd in 1889, langs het Belgische riviertje De Rupel. Het voer de dorpen langs de rivieren af met handelsartikelen, ondermeer aardewerk. Het scheepje is zo kort omdat het op de zeer bochtige rivier handelbaar moest blijven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Ir moet een staatsbedrijf komen voor de produktie van geneesmidde len. Dan behoeft de bestaande farmaceuti sche industrie niet genationaliseerd te wor den. Wel is nationalisatie nodig van de farmaceutische groothandel. Apothekers moeten geen ondernemers blijven, maar in loondienst komen. Artsenbezoekers moeten worden omgeschoold tot algemeen voorlich ter in overheidsdienst. Er moet gewaar schuwd worden tegen het gebruik van ge neesmiddelen. Deze wensen heeft een werk groep van de Wiardi Beckmanstichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, neergelegd in een vandaag gepubiceerd rap port „Winst op recept". Het geneesmiddelengebruik neemt steeds toe. Dit komt niet alleen omdat men kwaal tjes wil verhelpen, maar ook orpdat het geneesmiddelengebruik door de huidige ma nier van produceren en aanprijzen wordt gestimuleerd, aldus het rapport. Want de farmaceutische industrie is een industrie als elke andere: men wil geld verdienen, winst behalen. Daartoe is een grote omzet nodig. En die wordt bereikt door veel middelen op de markt te brengen, die veelvuldig worden geconsumeerd. Daarom wordt, zo betoogt de werkgroep, bijvoorbeeld niet gauw gezocht naar een medicijn tegen tropische ziekten, maar eerder naar goed verkoopbare zenuw tabletjes. De reclame van de industrie is vooral ge richt op de arts, want die bepaalt hoeveel de apotheker moet afleveren. Artsenbezoe kers moeten de middelen aanprijzen, waar toe de dokters worden overstroomd met papieren reclame en soms zelfs kadootjes. Het rapport becijfert, dat als al het reclame materiaal van een jaar zou worden gebun deld er een rij pocketboeken zou ontstaan van 50 kilometer. De artsenbezoeker moet omgeturnd worden tot algemeen voorlichter in overheidsdienst, dan verliest hij zijn com merciële taak en krijgt hij een algemeen voorlichtende baan, zo wordt gesteld. De werkgroep, in meerderheid bestaande uit mensen uit de farmaceutische praktijk, dringt er voorts op aan, te waarschuwen tegen het gebruik van geneesmiddelen, om dat in feite elk geneesmiddel een vergif is, sommige mensen worden dan ook ziek door het gebruik van geneesmiddelen. In het rap port heet het: Baat het niet, schaden doet het altijd. Over de apothekers wordt gezegd, dat enke le gezondheidscentra tezamen één vrij grote apotheek zouden moeten krijgea De apothe kers zouden „vanzelfsprekend" in loondienst moeten zijn. Het rapport wil trouwens de binding apotheker-koopman in het algemeen loskoppelen. Nu is de apotheker gebaat bij een forse omzet, een lage inkoopprijs en een hoge verkoopprijs. Dat kan leiden tot een weerstand tegen het terugdringen van het geneesmiddelenverbruik en tot het niet be vorderen van het verkrijgbaar zijn van ge lijkwaardige maar goedkopere preparaten. Zich nieuw vestigende apothekers moeten volgens het WBS-rapport in loondienst ko men van niet-winstbeogende- instellingen, zoals ziekenfondsen of consumentenorgani saties. De consumenten zullen dan goedko per uit zijn en de apotheker kan zich volle dig richten op zijn volksgezondheidstaak. De Nederlandse farmaceutische industrie', verenigd in „Nefarma", heeft zich onmiddel lijk verweerd tegen de suggesties vein het WBS-rapport. Zij wijst erop, dat haar prij zen al een jaar zijn bevroren, wat de ge meenschap 42 miljoen gulden heeft .be spaard en dit werkt ook in de komende iaren door. Hiermp#» unl zii aantonen Aot

Leidse Courant | 1977 | | pagina 10