tlario Soares bindt trijd aan tegen Portugees vakverbond deTijd M M n M V Massagraf in Urycz opnieuw geopend voor NederlandsMententeam M H0ENE Waarschuwing aan Begin geëxecuteerde Baskische industrieel gevonden „Molukkers dient illusie te worden ontnomen" mmms Frankrijk wellicht ook naar Geneve Moordenaar in Frankrijk geëxecuteerd ilTENLAND DONDERDAG 23 JUNI 1977 PAGINA 9 IABON (XJPI) De socialistische min- eidsregering onder Mario Soares heeft >ten het op een krachtmeting te laten omen met de eenheidsvakcentrale, |in de communisten de meerderheid "en. Het kabinet maakte gisteren be- I dat het de besprekingen over een laai contract" met de Inters in di cal" afgebroken, omdat deze overkoepelen- ikcentrale geweigerd had af te zien van de voor gisteren aangekondigde manifesta ties tegen het regeringsbeleid. Tienduizenden Portugese arbeiders hebben gisteravond gedemonstreerd tegen het eco nomische beleid van de regering. In 37 plaatsen gingen arbeiders de straat op. Deze acties waren gericht tegen de „herin voering van het kapitalisme" en het „anti-ar- lienduizenden Portugese arbeiders tijdens hun betoging van gisteravond. beidersbeleid". In een rede voor de televisie verklaarde de minister van arbeid, Maldona- do Gonelha, dat hij niet het nut er van inzag te pogen met de eenheidsvakcentrale tot overeenstemming te komen, zolang „dit soort demonstraties en sociale druk voort duurt". Soares is de eerste Portugese premier sinds de val van de rechtse dictatuur in 1974, die de communisten buiten de regering heeft gesloten. De „Intersindical" is nog een over blijfsel uit de revolutie van 1974, toen onder communistische druk een eenheidsvakcen trale werd gevormd waarin de communisten de meeste invloed hadden en nog steeds hebben. De aangesloten bonden ageren te gen de bezuinigingsmaatregelen van de rege ring, die o.m. een beperking van loonsverho gingen tot 15 pet inhouden ter beteugeling van de inflatie die nu 30 pet per jaar bedraagt. Ook heeft de eenheidsvakcentrale bezwaar tegen de teruggave van onwettig genaaste landerijen en ondernemingen. Toen de onderhandelingen over een „sociaal contract" een maand geleden begonnen, eis te de vakcentrale opschorting van deze te ruggave, hetgeen de regering weigerde. Daarop kondigde de communistische bon den betogingen aan, die alleen zouden wor den afgelast, indien alsnog de teruggave van de illegaal bezette landerijen en bedrijven zou worden gestaakt Pogingen van de socialisten en andere gema tigde politieke krachten om de greep van de communisten op de voornaamste vakbon den te verminderen, leverden geen succes op. Soares heeft er geen geheim van ge maakt, dat hij zich zorgen maakt over een mogelijke golf van stakingen, die de toch al slechte Portugese economie nog verder achterop zou brengen. DRID (XJPI) Het stoffelijk rschot van de Spaans-Baski- t industrieeUavier de Ybar- die een maand geleden door tfscheidingsbeweging E.TJY. mtvoerd, is gisteren in de rt van Bilbao gevonden. De (tie, aldus hetpersbureau opa Press, ontdekte het felijk overschot op de lts die al enkele dagen gele door de ontvoerders was gegeven. Ybarra was met pistool door het hoofd ge lten. ir Ybarra's vrijlating had de [A., die overigens uit diverse Kende vleugels bestaat, een losgeld geëist van 40 miljoen gulden. De familie had laten weten dat een dergelijk bedrag haar draagkracht te boven ging. Toen een ultimatum zaterdag was verstreken, kwam er maan dag een communiqué waarin werd gezegd dat de industrieel was omgebracht Dit communi qué bevatte gedetailleerde gege vens over de plaats waar het lijk was verborgen. Er ontstond echter verwarring toen de politie aanvankelijk niets vond en er enkele uren later iemand belde die, eveneens namens de E.T.A., het bericht over de executie een deugen' noemde. De familie klampte zich vast aan dat tweede bericht en begin woensdag meldde het persbureau Cifra zelfs nieuwe onderhandelingen met de ont voerders. Gistermiddag kwam er echter opnieuw een communiqué waar in de ontvoerders meedeelden dat de politie tijdens haar eerste speurtocht .niet goed genoeg' had gekeken. Een nieuwe zoe kactie kwam op gang en in de late middaguren werd het lijk gevonden, verborgen onder een stuk plastic en wat takken - zoals ook in het eerste commu niqué was gezegd. Ruzie tussen Mitterrand en Marchais PARUS (AFP) Frankrijks so cialisten en communisten lig gen weer met elkaar onver- hoop. In 1975 woedde er een „oorlogje" tussen de twee par tijen in verband met de succes sen die de socialisten toen bij de verkiezingen boekten. Nu is er weer een conflict uitgebar sten door het gedrag van deso- cialistenleider Francois Miter- rand. Mitterrand liet zich zondag no gal sarcastisch uit over de Fran se communistische partij en prak op een toon alsof hij „het alleen voor het zeggen heeft". Marchais sprak in dit verband van een „nogal brutaal optre den". „Wij zijn niet op zoek naar een man die de rol van de voor zienigheid vervult" en „de com munistische partij zal geen blan co cheque voor Mitterrand teke nen". aldus Marchais. Een deel van de 94 schedels van volwassenen en kinderen, die werden opgedolven uit het massagraf in Urycz in de Oekraine. MOSKOU (Rtr) Het Amsterdamse jnstitie-team dat in de Sovjet-Unie aanvullend onderzoek bij woont voor het proces tegen de van oorlogsmisda den verdachte Pieter Men ten, heeft de afgelopen dagen in bet Oekraiense plaatsje Urycz een mas sagraf van meer dan 120 mensen geschouwd. Volgens de dagvaarding was Men ten op 27 augus tus 1941 in Urycz betrokken bij de executie van 175 200 mannen, vrouwen en kinderen. In het graf, zo meldden welingelichte bronnen gisteren, werden de schedels aangetroffen van 94 volwassenen en 20 kinderen. Van nog eens 20 30 mensen werden wel doodsbeenderen maar geen schedels gevonden. Gedurende de eerste dagen van het proces heeft een ooggetuige verklaard dat hij heeft gezien hoe Menten in Urycz orders tot executie gaf. De slachtoffers daarvan zouden in het bewuste massa graf zijn begraven. Bij de schouwing van het graf, aldus de zegslieden, bleek dat diverse schedels kogelgaten vertoonden. Andere schedels waren verbrijzeld, mogelijk om dat de slachtoffers na het schieten niet meteen dood waren. Uit de vondst van zuigflessen en baby-speelgoed leidden de zegslieden af, dat er mogelijk ook zuigelingen onder de slachtoffers waren. Het Amsterdamse team, dat wordt bijgestaan door de tolk dr. Veeder, blijft tot zondag in de Oekrai ne. Tot en met zaterdag worden nog enkele getui gen gehoord. Op zaterdag zullen mr. Habermehl Politiecommissaris G. Peters (geheel links, en inspec ts. aanwezig zijn bij de herbegrafenis van de teur D. Pasterkamp (geheel rechts) bij een aantal slachtoffers uit Urycz. Zondag reist het team door voorwerpen bij het massagraf in het Oekrainse plaatsje naar Polen, waar ook enkele getuigenverklaringen Urycz. dat in verband met de zaak-Menten geopend zullen worden opgenomen. is. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Rechercheurs zoeken baan in bedrijfsleven lijk dagblad noemen de recher cheurs zichzelf „zelfstandige, KEULEN (DPA) Ruim hon derd rechercheurs van politie in Keulen hebben gisteren hun ontevredenheid over onvol doende geachte salariëring door het rijk, gegoten in de vorm van een advertentie, waarin zij zich aanbieden voor werk in het bedrijfsleven. In de advertentie in een lande- zich van hun verantwoording bewuste ambtenaren, vertrouwd met de bestrijding van moord, gijzelneming, roof, afpersing, in braak, oplichting, economische misdrijven enz.". De rechercheurs zeggen dat zij van baan willen veranderen om dat zij ondergewaardeerd wor den en geen kans op bevorde ring hebben. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllll PARIJS (DPA) - Frankrijk wil nog eens bekijken of het deel zal gaan nemen aan de 15 jaar geleden begonnen ontwape ningsconferentie in Genève. Dat heeft de Franse president Giscard d'Estaing gezegd in een gesprek met journalisten na het vertrek van de Russische par tijleider Leonid Breznjev. Giscard stelde Franse deelne ming afhankelijk van een veran dering van het stelsel van het wisselend voorzitterschap, dat nu beurtelings door de verenig de Staten en de Sovjet-Unie wordt waargenomen. Ook moet er vooruitzicht zijn op substan tiële vooruitgang. Breznjev heeft de afgelopen dagen aange drongen op een actievere rol van Frankrijk in het streven naar ontwapening. De conferentie in Genève heeft onder meer de stopzetting van kernproeven in de atmosfeer en het verdrag tegen de versprei ding van kernwapens tot stand gebracht Frankrijk en China hebben hun plaats aan de on derhandelingstafel nooit ingeno men. PARUS (AFP) De Fransman Jeróme Carre in. die op 1 fe bruari ter dood werd veroor deeld wegens de moord op een acht-jarig meisje, is dinsdag middag in de gevangenis van Douai in Noord-Frankrijk, gee- xecuteerd. Dit is gisteravond bekendge maakt door het Franse ministe rie van justitie. In hoger beroep Jaar cel geëist voor afpersing „Verdachten hebben misbruik gemaakt van een bepaalde zwakheid van dit type mensen, om hun slachtoffer geld af te persen," zo verweet de procu reur generaal mr. Bos een 21-ja- rige elektriciën uit Den Haag die zich in hoger beroep voor het gerechtshof moest verant woorden, wegens diefstal met geweldpleging. De rechtbank had verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf, maar de procureur generaal eis te verzwaring van straf tot een jaar. Verdachte en twee vrienden drongen in de avond van 16 januari een pension aan de Trompstraat binnen en onder bedreiging gaf de pensionhou der 900 gulden af. Verdachten behoorden tot be kenden en wisten dat het slach toffer homofiel is. Eerst pro beerde verdachte met behulp van een koevoet een kluisje in de muur open te breken, maar toen dat niet lukte, bedreigde hij de pensionhouder met de koevoet, die daarop dat kluisje opende en het geld gaf. Verdachte ontkende bedreigin gen te hebben geuit. Het hof zal op 28 juni arrest wijzen. De stoom is van de ketel: de J verkiezingen zijn voorbij, de kapingen zijn voorbij, de va kanties zijn begonnen of staan voor de deur. Het duidelijkst komt dat allemaal tot uiting in de weekbladen van deze week. Een rijke gevarieerdheid aan artikelen, dat wel, maar toch. het is komkommer overal. De smakelijkst gevulde komkom mer is ditmaal beslist de Tijd. De Tijd, die overigens in okto ber op magazine-formaat gaat verschijnen, biedt werkelijk een keur van artikelen. Frontpagina en relatief veel ruimte binnenin wordt ingenomen door een „ver sierde negrologie" van het blad Hollands Diep en laat er dearro gantie van de uitgevers, maar ook het kleurloze van het blad zelf vanaf druipen. Mr. Abspoel zegt in een nabe schouwing van de gebeurtenis- /sen in de Punt dat het militaire ingrijpen daar volstrekt gerecht vaardigd was. Optreden tegen guerrillabenden de Zuid-Mo- lukkebs —moet hard zijn. „Het kabinet dient te regeren, politio nele acties tegen guerillabenden kunnen aan andere organen worden overgelaten. Ook psy chologisch tegenover de terro- risten gezien, zou dit veel beter zijn. Nu dient de illusie te wor den ontnomen, dat zij in staat zouden zijn ons hele politieke en bestuurlijk functioneren te ont regelen". Op de volgende blad zijden volgt een navrant portret van kapingsleider Max Papilaja, die misschien niet verder heeft gekeken dan zijn trein lang was. derlands Persbureau wel is. Een waarlijk onthullend verhaal voor de gewone krantenlezer. Drie weken is de kabinetsfor matie nu aan de gang en Tom Planken neemt die onder de lou pe. Zijn conclusie: „Het zou van een hoge vorm van geestelijke volksgezondheid getuigen als de PvdA het CDA nu niet in gijze ling zou nemen. Want wat we inmiddels ook hebben geleerd, is dat zodra men elkaar gijzelt, er soms alleen schietend een 'uitweg is". Twee schrijvers krijgen deze week veel aandacht: de Ameri kaan William Faulkner en Har ry Mulisch. De eerste zo goed als onbekend in Nederland en de tweede een nieuwe „god in zijn gedachten". Verademing daarna geeft de bloemige Zeeuwse taal van de wielrenner Jan Raas: „Ik was bang dat ze me zouden flikken in de spurt Als er een.van die twee de spurt zou aangaan vlak langs de kant van de weg, en ik zou op dat moment aan de verkeerde kant van het achter wiel zitten, dan kon ie afrem men en dan kwam ik er niet meer langs, maar wel zijn ploeg maat". De Haagse Post vraagt zich af hoe betrouwbaar en gezagsge- ouwe ons eigen Algemeen Ne- Accent gaat deze week, hoe kan het anders, op de allereerste plaats over Menten, Hans Knoop en Hans Knoop. De be wijslast is meer dan verplette rend, schrijft Accent, zonder eerst eens tc vragen of de rech ter er, onbevooroordeeld, mis schien eens anders over zou kunnen denken. Wat ongenuanceerder komt een interview over met dr. W. Drees jr. die bedroefd afscheid neemt, omdat de band met de kiezers weg is. Een geheim Zuidmoluks rap port dat door dr. Tan aan Van Agt werd voorgelegd wordt door het blad in de publiciteit gebracht. „De vleesmakers, het huis uit", noemt de Groene Amsterdam mer het dreigend ontslag voor 1800 werknemers bij Unilever in Oss. Het blad vraagt zich af of dit de aftakeling van een multi national betekent of een mono poly spel in optima forma. PvdA-kamerlid Molleman, die goed bekend is in Zuidmolukse .kringen, zegt over het minderhe denbeleid van de regering: „Als er iets gebeurt, dan wordt er even beleid gevoerd". En over de bottle-neck: „Die ligt veel meer in het feit dat de Moluk kers als sociaal probleem door CRM behandeld en verzorgd zijn en in hun politieke ideaal te weinig serieus genomen zijn". De winst van Suarez in Spanje is toch kleiner geworden dan verwacht De coalitie is top zwaar en wankelt daardoor. Maar er zijn nog andere proble men te over: „Het tijdperk van het Franquisme is definitief af gesloten. Maar er zijn nog res tanten. Zoals het ambtenarenap paraat dat Franco heeft opge bouwd. Om dat te ontmantelen zullen vele nieuwe partijleden nog jaren moeten werken in dorpen en steden, in alle delen van het land". Elseviers omslag is gewijd aan „Een brug te ver", de goede verfilming van de slag om Arn hem. Maar, hoe goed ook, ir. Voskuil, die de slag meemaakte, zegt nu: „De echte ellende van de oorlog de vuiligheid, de stank, de dorst, het nimmer aflatende lawaai van vliegtui genduikvluchten, van inslaande bommen en granaten, het gebul der van afweergeschut, soms een enkele seconde stilte, de brandlucht in een kapotgescho ten straat en de ronddwarrellen- de as, al die dingen zijn niet na te vertellen. Als filmer kun je ze slechts aanduiden, suggeren". Bovensmilde, verscheurd dorp, vertekend door haat en angst. Elsevier wijdt er een reportage aan. Conclusie van een Bovens- milder: „De onderlinge Molukse solidariteit is dus sterker dan vriendschapsbanden met men sen uit het Nederlandse kamp. Wij schatten dat op de juiste waarde en scheren nu dus alle Molukkere over één kam. Voor ons zijn er dus geen goede Mo lukkers meer in Bovensmilde en dus dienen ze te verdwijnen. Niet één uitgezonderd. Er dreigt in Nederland een poli tiestaat, schreeuwt VN van de voorpagina. En verder: „Is Ne derland nog wel in de positie vanuit een situatie waarin het nu zelf is beland, het hoofd te aan de vergaande maatregelen, die de Bondsrepubliek de Euro pese landen wil opdringen om zich tegen de„terreur" te be schermen. Het kwaad sluipt ge ruisloos naderbij. De boze gees ten in dit land hebben, met de nieuwe gewelddadige oplossing in Bovensmilde en de Punt een nieuw alibi gekregen onder het bewind van de heren De Gaay Fortman en Van Agt lijkt de schemering van de politiestaat te zijn ingezet". Het politiebureau Warmoes- straat, het meest verguisde van Amsterdam, is het onderwerp van een zeer grote reportage, en een verhaal, waarbij de redactie veelbetekenend zegt het niet noodzakelijk met de strekking van het betoog eens te zijn. Terzijde: „Het valt nog mee dat Unilever die overtollige arbei ders niet tot leverpastei ver werkt" en „We moeten niet ver geten dat de BVD jaarlijks tien tallen communistische revolu ties voorkomt". In Hervormd Nederland een in terview met Bram van der Lek van de PSP („Geen Marxist, maar er wel van overtuigd, dat we socialistische oplossingen nodig hebben"). Hij vertelt over wat hem be weegt in de politiek en waarom. Hij geeft toe, dat zijn „club" de neiging heeft tot dogmatisme, maar de schrik bij de mensen heeft toch vaak andere oorza ken: „Zij weten vaak niet wat socialisme is en dat komt ook door het simpele feit, dat er in Nederland maar heel weinig so cialisten zijn". Verder een artikel over de cha rismatische beweging: „Een zeer homogene groep gelovigen, die zich niet alleen aangesproken weet door de Heilige Geest, maar ook en vooral stevig ver bonden door onderlinge solida riteit. Eenboeiend artikel voorts van de anthropoloog dr. J. P. Fedde- ma „Geweldverhindert de revo lutie" over de ideeën over ge weld en geweldloosheid van het echtpaar Jean en Hildegard Goss. TEL AVIV (RTR/UPI) Het machtige Israëlische vakver bond Histadroet, waarin de op positie-partij, de Arbeiderspar tij, bij verkiezingen haar meer derheid heeft behouden, waar schuwde gisteren premier Me- nachem Begin niet zijn conser vatieve denkbeelden voor het oplossen van de economische moeilijkheden in praktijk te brengen. Het rechtse kabinet onder Likoedleider Begin, dat aan de macht kwam na de ne derlaag van de Arbeiderspartij bij de parlementsverkiezingen Carter verbiedt meedoen met Israëlboycot WASHINGTON (UPK - President Carter heeft gis teren het wetsvoorstel ge tekend, dat Amerikaanse ondernemingen verbiedt mee te doen aan de Arabi sche boycotactie tegen Is raël. Carter beloofde dat de regering er voor zal zor gen, dat de wet doeltref fend wordt nageleefd. De nieuwe wet verbiedt Amerikanen te weigeren om zaken te doen. met be drijven die op de Arabische zwarte lijst staan. Ook mo gen Amerikanen voortaan geen mededelingen doen over ras, godsdienst, ge slacht of nationale afkomst van iemand, terwijl ook geen gegevens mogen wor den verstrekt over zakelij ke transacties met geboy cotte landenof met perso nen die op een zwarte lijst voorkomen. van ruim een maand geleden, wil de grotendeels eleide econo mie ombuigen in de richting van een vrij ondernemersschap. Het is de bedoeling de behou dende Amerikaanse econoom Milton Friedman als adviseur voor economische zaken aan te trekken. Het is echter vrijwel uitgesloten dat Israël op economisch gebied ingrijpend kan worden gereor ganiseerd zonder de medewerk ing van de vakbeweging. Hoe wel het eindresultaat van de dinsdag gehouden verkiezingen binnen het vakverbond niet voor morgen bekend zal zijn, is het duidelijk dat de Arbeiders partij een meerderheid van 52 pet heeft behouden. Premier Begin heeft in een brief aan de Amerikaanse president Jimmy Carter verklaard dat zijn regering pogingen zal on dernemen te komen tot werke lijke vrede met haar Arabische buren. Minister Dayan van bui tenlandse zaken onderstreepte het standpunt van Begin tijdens een toespraak tot ambtenaren van zijn departement Dayan zei dat de nieuwe Israëlische rege ring naar vrede met de Arabie ren zal streven zonder over te gaan tot opdeling van de bezette westelijke Jordaanoever of zijn teruggave aan Jordanië. Jordanië heeft de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO voorgesteld een autonome Pa lestijnse staat te vormen op de westelijke Jordaanoever. Deze staat zou deel moeten uitmaken van een Jordaans Koninkrijk in Federatief verband. Dit heeft de Jordaanse premier Moedar Ba- dran verklaard tegenover Egyp tische journalisten die een be zoek brachten aan Amman. Een dergelijk plan was al in maart 1972 door Jordanië voorgesteld maar werd toen zonder meer afgewezen door de PLO.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 9