i89;7*modjl Paus: nieuwe fase te verwachten in verkondiging van evangelie kerk wereld Luthers pleidooi voor ethiek van „rechtvaardige revolutie" Belangrijke rol van kerken bij van Namibië vrijheidsstrijd kabinetsformateur komt CDA iets tegemoet in ontwerp grondpolitiek Blanken in Zuid-Afrika zijn bereid te veranderen maar in goede richting? Shawls stelen de show Het christendom mag op de drempel van het derde millennium van zijn geschiedenis, een nieuwe fase verwachten in de verkondiging van het evangelie. Deze fase dient te worden gekenmerkt door de eis tot apostolische echt heid, eenheid, waarheid, trouw en liefde. Dit is de reden, dat sterk moet worden aangedron gen na te denken over de noodzaak tot missio naire opvoeding en vorming. Paus Paulus schrijft dit in een boodschap ter voorbereiding van Wereldmissiedag 1977 op zondag 23 oktober. In deze booschap, die dezer dagen in Vaticaanstad is gepubliceerd, schrijft de paus, dat een zorgvuldige voorbereiding inzake de missie het gehele volk Gods aangaat, omdat, zo stelt hij verwijzend naar het missiedecreet van het concilie en zijn apostoli sche brief „Evangelii nuntiandi" „De kerk in haar geheel missionair is en het werk vn de verkondiging van het evangelie wezenijke plicht is van het gehele volk Gods". Vruchtbare medewerking van alle leden van het Godsvolk kan slechts voortvloeien uit een gepaste opvoeding en vorming, aldus de paus, die zich met klem richt tegen het onnadenkend gebruik van de naam „missie" voor alle moge lijke positieve acties in de derde wereld, vooral die op sociaal gebied. Wezenlijk kenmerk van de christelijke missie moet zijn „de zending onder de volken". Haar doel is de verkondiging van het evangelie en de planting van de kerk onder die volken of groepen van mensen, waar zij nog niet is geworteld. Dit is ook de reden, waarom de missionarissen speciaal voor him zending „on der de volken" moeten worden gevormd, vol gens de richtlijnen van het laatste concilie. .Alleen een vorming die diep gaat kan de voorwaarden scheppen voor een nieuwe bloei periode van de missie", aldus de paus. Dit doel kan niet worden bereikt met improvi satie, maar moet worden nagestreefd via een proces van gebed, studie, overweging, gesprek en engagement De paus benadrukt nog eens, dat de totale christelijke vorming in een werel domvattend missionair kader dient te worden geplaatst. Missie is immers niet een versiersel of een randgebied, maar een wezenlijk bestand deel van het katholieke geloof. Een deputaatschap (commis sie) van de gereformeerde sy node gaat zich bezighouden met de ethiek van de rassen- problematiek. Leden zijn mr. G. C. van Dam (den Haag), prof. dr. A. M. Donner (Lu xemburg). dr. A. Kruyswijk (Enschede), drs. J. D. B. van der Meulen (Rijswijk), prof. dr. H. N. Ridderbos (Kampen) en dr. B. Rietveld (Den Haag). De resultaten zullen, mét de bevindingen van andere com missies, wordën voorgelegd aan de synode van Zwolle. Deze zal dan onder meer moe ten besluiten of de beslissing van de Maastrichtse synode om de aanbevelingen voor het anti-racisme fonds (steun aan de Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen) op te schorten al dan niet ongedaan dient te worden gemaakt. Dr. Selwyn Spray, een zende ling-arts van de Verenigde Kerk van Christus is uit Rho- desië uitgewezen na een ver- KORTE METTEN blijf in de gevangenis, omdat hij guerrillastrijders zou heb ben geholpen. Hij vertelde tij dens zijn gevangenschap „re delijk" te zijn behandeld, „om dat ik blank was." De zwarten moesten op de stenen grond slapen en werden in grote ge tale in hokken gepropt, terwijl hij een cel alleen had. De zwarten werden herhaaldelijk gemarteld. Marteling is ge woon routine in Rhodesië, al dus dr. Spray. Met een bijzondere plechtig heid zal zondag in de dom van Milnster de heiligverklaring worden geproclameerd van Dorothea von Montau (1347- 1394), een van de grote mysti- ca uit de middeleeuwen. Zij was afkomstig uit het dorp Montau bij Danzig. Zeventien jaar oud trouwde zij met een wapensmid uit Danzig. Acht van haar negen kinderen stierven aan de pest. Na de dood van haar man in 1392 trok zij naar Marienwerder, waar zij als kluistenares ging leven. Direct na haar dood ontstond een grote verering en zij werd patrones van Prui sen. Begonnen werd aan het proces van heiligverklaring, maar onder meer door de ont wikkelingen na de Reformatie kwam het niet verder. Nu, bijna zes eeuwen later, wordt het dan afgesloten. De Philipps-universiteit in Marburg (West-Duitsland), de eerste protestantse universi teit, die uit de geest van de Reformatie werd gesticht, be staat 450 jaar. De viering zal sterk oecumenisch getint zijn, via godsdienstige en academi sche bijeenkomsten. Op 1 juli zal de bisschop van Fulda, dr. Eduard Schick, de gelukwen sen van de katholieke kerk overbrengen. De Verenigde Naties moeten een „hoog commissariaat voor de rechten van de mens" in stellen. Deze eis is gesteld op de assemblee van de Lutherse wereldfederatie, die momen teel in Dar Es Salaam in Tan zania gehouden wordt De Noorse gedelegeerde Gun nar Johann Stalsett uit Oslo noemde het een schandaal, dat de Verenigde Naties er nog nooit toegekomen zijn om een dergelijk commissariaat in te stellen, zoals dat al lang be staat voor de vluchtelingen. Stalsett kondigde tevens aan, dat de afdeling buitenlandse zaken van de Noorse staats kerk een internationaal insti tuut voor de rechten van de mens heeft opgericht. Het zal samenwerken met de Verenig de Naties, Amnesty Internatio nal en soortgelijke organisa ties. Het is volgens Stalsett het eerste instituut van deze aard. De New-Yorkse Lutherse theo loog William Lazareth, direc teur van de afdeling .Kerk en maatschappij" van de Luther se kerk in de Verenigde Saten, heeft in Dar Es Salaam be pleit, dat men naast de ethiek van de rechtvaardige oorlog ook een ethiek van de recht-' vaardige revolutie dient te ont wikkelen. Aanleiding tot zijn voorstel is de situatie in Zuidelijk Afrika, waar J zo verklaarde hij - de regering van Zuid-Afrika in toenemende mate haar aan spraak op wettig gezag ver liest, doordat zij het grootste deel van de bevolking uitsluit van politieke verantwoorde lijkheid. De kerken spelen een belangrijke rol in de strijd om de bevrijding van Namibië. Dit is de mening van de president van de Swapo, Sam Nujoma, die op „Kerk en Wereld" in Driebergen sprak met vertegenwoordigers van kerkelijke orga nisaties, actiegroepen en medefinancieringsorganisaties voor ontwikkelingshulp. „We zijn de kerkelijke organisaties in Nederland ook dankbaar voor de bijdrage, die zij leveren aan onze strijd. Maar we zouden graag de steun hebben van die kerken die ons nog niet steunen. Er zijn tienduizend Namibische vluchtelingen in Angola en Zambia, voornamelijk vrouwen, kinderen en bejaarden. Zij hebben medische verzorging, voedsel, kleding en onderwijs nodig. Daarom doen wij een beroep op de kerken, onze broeders in Christus in Nederland," aldus Nujoma. Nujoma wil vooral geld en materiële hulp. Er is grote behoefte aan transportmiddelen om de hulpgoederen naar Namibië te brengen. Er is geld nodig voor Zuidafrikaanse jongeren, die, de scholen niet meer kunnen bezoeken en schriftelijke cursussen uit Engeland volgen. Ook wil Nujoma dat gevluchte Namibische jongeren in Nederland kunnen studeren om later, na de bevrij ding, hun kennis te gebruiken bij de opbouw van het land. Ook de kerken in Zuid-Afrika ziet Nujoma als belangrijke bondgenoten in de bevrijdingsstrijd. De katholieke kerk, van ouds her boosdoener met haar aparte scholen, ziekenhuizen en andere instellingen voor blank en zwart, is de laatste jaren tot integratie overgegaan. Dit is, naar de mening van de Swapo-lei- der, een positieve ontwikkeling. De lutherse kerk heeft zich steeds tegen de apartheid opgesteld en ook de Anglikanen verzetten zich tegen het systeem. Een ander lid van de Swapo-delegatie, ds. B.G. Karuaera, lid van de Afrikaanse methodistische bisschoppenconferentie, be vestigde dat de Zuidafrikaanse e kerken „vierkant achter de bevrijdingsstrijd staan" met uitzondering van de Nederduitse gereformeerde kerk en enkele kleinere kerken zoals de Baptis ten en het Leger des Heils. Deze kleinere kerken, aldus ds. Karuaera, zijn echter zo klein dat ze weinig betekenis hebben. overleving: een gedeelte van zijn eigen land, veel land zelfs, om echte republieken op te richten. Misschien moeten de helft van Natal aan de Zoeloes geven, maar het moet gedaan worden in het belang van gescheiden republieken. We zijn veel te lang bezig geweest met politieke haarkloverij. Het gaat nu om onze overleving, en we hebben de tijd tot het einde van decennium. Daarna sta ik nergens meer voor in. De manier waarop het thuislandbeleid wordt ingevoerd is de Achillespees van ons systeem". Volgens het „Joegoslavische" plan zou de blanke republiek de functie gaan uitoefenen van wat prof. Rhoodie noemde de „oudere broer". In die blanke staat zouden zwarte inwoners van de steden erkend moeten worden als volwaardige burgers, een idee dat al even revolutionair genoemd mag worden als de helft van Natal aan de Zoeloes te geven. Op dit thema bestaan oneindig veel variaties, en ze komen allemaal neer op het uit eigenbelang weggeven van land en politieke rechten voor een federaal systeem, waarin de blanke op een of andere wijze de algemene leiding in handen zal houden. Toen prof. Rhoodie er op gewezen werd dat geen neger, Aziaat of kleurling ooit deze „uiteindelijke macht" van de blanke zou accepteren, antwoordde hij: „Als je met ontwikkelde Aziaten of kleurlingen praat, klagen ze steen en been over de toekomst van afzonderlijke ontwikkeling, maar diep in hun hart weten ze, en wij weten dat zij dat weten, dat liever een blanke dan een zwarte dictator hebben". Met andere woorden apartheid heeft nog steeds de steun nodig van mensen die maar bitter weinig enthousiasme voor dat systeem kunnen opbrengen. Wat de regering ook mag beweren over de Aziaten en kleurlingen, er blijft nog altijd een zwarte meerderheid wie het thuislandensys teem een doorn in het oog is. Op de morgen van 26 oktober 1976 ontwaakten 1 miljoen zwarte „Transkeiers" om tot de ontdekking te komen dat ze zelfs geen tweederangs Zuidafrikaanse burgers waren. Technisch gesproken waren zij inwoners geworden van een gebied, Transkei, dat hen niet kan voeden en hen ook helemaal niet wil hebben. Het voorbeeld van Sam Motsoeënyane, president van de zwarte Bank, illustreert dit punt duidelijk. Motsoeënyane komt uit en Twee zomerse luchtige japonnen. C~j pv CQ In speelse shawlmotieven en natuurlijk I I qq toch betaalbaar bij MS Mode. _J *5 In bleu. roze, groen. 100% katoen, S maten 36 t/m 46. ÉL Meer dan 40 vestigingen door heel Nederland. H 5 Lelden: Haarlemmerstraat 163a 5 (donderdag - koopavond): (Z5 Leldsehage: Jasmijnhof 8 c/c (donderdag - koopavond) «g' werkt in een van de delen van het thuisland Bophoetha Tswana, zes gebieden die samengevoegd zullen worden en in december onafhankelijk zullen worden. Hij zou dan zijn inwonerschap van Zuid-Afrika verliezen, en burger worden van een nieuw land, een verandering van nationaliteit waar hij niet om gevraagd heeft Hij probeert deze „oefening in futiliteit" uit te leggen: „Mijn vader vocht met de Boeren tegen de Engelsen. Hij droeg wapens voor de commandotroepen van de Boeren. Hij vluchtte met een Boeren familie naar Sint Helena en hield die familie in leven tijdens wat in feite gevangenschap was. En nu zegt de regering dat ik geen burger kan blijven van het land waarvoor mijn vader tegen het kolonialisme vocht. Dat doet mijn bloed koken". Ondertussen zijn er ook nog blanken als Helen Suzman, parle mentslid voor de Progressieve Hervormingspartij, die een midden weg zoeken tussen apartheid en een meerderheidsbewind. Dat mag een droombeeld zijn, gelijk heeft ze wel wanneer ze zegt: „Voorlo pig komt hier geen revolutie. Het zal alleen maar slechter gaan". copyright The Guardian (Vorige artikel in deze serie in de krant van 20 juni) grondpolitiek noemt Den Uyl het eën nieuw feit dat de prijzen van landbouwgronden, zowel gebouwd als ongebouwd, en de prijzen van woningen onrustba rend stijgen. De huidige prijs ontwikkeling schept een noodsi tuatie voor boeren en tuinders en dreigt overname van bedrij ven voor jonge boeren tot een loden last te maken. Hij stelt dan ook aan de fracties van PvdA, CDA en D'66 voor, dat het nieuwe kabinet in begin sel besluit tot invoering van de wettelijke regeling van de ver vreemding van landbouwgrond en waardoor een matiging van de grondprijzen kan worden be reikt. De pachtprijzen zullen op de matiging van de landbouw grond prijzen moeten worden af gestemd. t Ook in de ontwikkeling van de prijzen van woonhuizen doen zien laakbare toestanden voor, aldus de kabinetsformateur. Vooral oude woningen in stads- vernieuwings gebieden stijgen soms zeer sterk in prijs. Aan deze ongewenste toestanden moet een einde worden ge maakt. Het is gewenst de ver koop van dergelijke huurwonin gen aan beperkingen te binden bijvoorbeeld door een verkoop verbod waarvan ontheffing kan worden verleend door aan de zittende huurder een voorkeurs recht te geven, of door verkoop aan de gemeenten als de huur der van het voorkeursrecht geen gebruik maakt. Bij invoering van die maatregelen zullen de prijsstijgingen van onroerend goed slechts in beperkte mate kunnen worden tegengegaan. Het nieuwe kabinet dient dan ook een vermogenswinstbelas ting in te voeren waarbij de reële vermogenswinst die op de verkoop van onroerend goed wordt gemaakt, wordt belast De kabinetsformateur stelt aan de betrokken partijen ook voor dat er niet alleen aan de ge meenten bij verkoop van grond en en ander onroerend goed een voorkeursrecht wordt gegeven, maar dat ook het voorkeurs recht ten behoeve van de cen trale overheid werkelijk wordt geregeld. Wat betreft de herzie ning van de wet op de Onderne mingsraden wijst hij erop dat in de Tweede Kamer een groot aantal wijzigings voorstellen, 85 in totaal zijn ingediend. De ver schillen lijken niet onoverbrug baar. De formateur zou het wenselijk vinden, als het nieuwe kabinet via nota's van wijzigin gen aan een aantal verlangens van de Tweede Kamer tegemoet komt. Hij acht het gewenst voor ondernemingen met meer dan 25 werknemers de wet op de Ondernemingsraden te handha ven. Voor de ondernemingen met minder dan 25 werknemers zou de keus gelaten kunnen worden tussen het tot stand brengen van een personeelsver tegenwoordiging en de wettelij ke verplichting voor de onder neming, periodiek een perso neelsvergadering te beleggen. Ook pleit Den Uyl ervoor dat de werking van de wet wordt uitge breid tot de overheidsbedrijven en instellingen waarin in hoofd zaak personen op arbeidsover eenkomsten werkzaam zijn. In de wet zou kunnen worden op genomen dat over alle belangrij ke investerings beslissingen de I9MNENLAND/BUITENLAND onze parlementaire redactie) Haag In het totale kader van de sociaal-economische itellen acht kabinetsformateur Den Uyl het van het grootste dat zo spoedig mogelijk zekerheid wordt verschaft over fdlijnen van de wetsvoorstellen inzake ondernemingsraden, igensaanwasdeling, investeringsrekening en grondpolitiek. de PvdA en het CDA leven, aldus de kabinetsformateur, iwaar verschillende verlangens in verband met deze wets- tellen, maar van een principiële afwijzing is totnutoe niets leken. voorbeeld een landbouwer weet, dat te zijner tijd zijn grond aan wegenaanleg moet worden op geofferd, dan zou hij op zijn land minder voorzieningen tref fen, waardoor het bedrijf scha de lijdt. In het wetsontwerp dat nu nog bij de Tweede Kamer ligt, zal alsnog een bepaling moeten worden opgenomen ter vergoe ding van schade als gevolg van toekomstige planologische be slissingen. In het geheel van de moeilijkheden rond de idpolitiek geven de forma- aanleiding voor te stellen, ,80. i eerst gezocht wordt naar de wissing van het conflict hier- 2Qr. Den Uyl komt wat dit herrreft het CDA voor een deel 6 «moet. Hij wil namelijk in de po' sling inzake de grondpolitiek ^lening houden met bedrijfs- lade die bedrijven kunnen >pen als gevolg van in de corns t te verwachten over- ^nsbeslissingen. Wanneer bij- LE1DSE COURANT DONDERDAG 23 JUNI 1977 PAGINA 7 ondernemingsraad aan de on dernemingsleiding dient te advi seren, terwijl het recht op infor matie gezien de zwaarwegende besluiten binnen de komende jaren de belangen van werkne mers zullen raken, zou kunnen worden versterkt De formateur acht de totstand koming van een vermogensaan- wasdeling op korte termijn on misbaar. De verwezelijking van een vermogensaanwasdeling voor werknemers moet als een voorwaarde worden beschouwd voor de medewerking van de vakbeweging aan een beleid waarin gezien de matiging van de kosten aan de werknemers offers worden gevraagd. Er is echter twijfel of de voorstellen zoals die nu bij de Tweede Ka mer liggen wel voor een meer derheid van de Kamer aan vaardbaar zijn. Den Uyl doet een aantal voorstellen om te be reiken dat ook het CDA zijn steun aan de vermogensaanwas deling zal kunnen geven. Hij acht het in ieder geval niet noodzakelijk dat op dit moment een aantal alternatieve voorstel len wordt ontworpen. Gemeend wordt dat met amendering van het huidige wetsvoorstel zal kunnen worden volstaan. Den Uyl deelt mee dat het noeuwe kabinet zo gauw mogelijk aan de Sociaal Economische Raad advies zal moeten vragen over de wetgeving ten aanzien van de structuur van de onderneming, waarbij ervan moet worden uit gegaan dat de invloed van werk nemers en kapitaalverschaffers op de samenstelling van de raad van commissarissen direkt moet zijn en even groot BALANS VAN SOWETO (SLOT) Van onze correspondent James-MacManus APSTAD Volgend jaar viert Zuid-Afrika een heel pijnlijke jaardag: de Nationale Partij zal dan dertig jaar aan de macht Met de begrijpelijke uitzondering van de regering zelf is men r in Zuid-Afrika over eens dat het systeem dat ontworpen om de blanke overheersing in stand te houden eenvoudigweg t werkt. Apartheid heeft de zwarte bevolking niet verdeeld tofcr juist verenigd. )e opstanden in de steden vorig jaar waren bewijs genoeg dat 3ït systeem de roep om een meerderheidsbewind heeft versterkt seer negers van het traditionele kamp, dat langzame, hervormin- voorstaat, naar het revolutionaire kamp heeft gebracht. =t lijkt er niet op dat er in de nabije toekomst een revolutie mt of dat zwart Afrika het machtige Zuidafrikaanse leger zal ivallen. Maar de koude wind die over Soweto raasde heeft rinneringen van vroeger rassengeweld met zich meegebracht en L :orgd voor een stevige deuk in het comfortabele bondgenoot- cl lap tussen de twee blanke minderheden, de Engelse en de a "ikaander bevolkingsgroepen. n i vooraanstaand Afrikaner zakenman, die zichzelf rekent tot de enstanders van het regime, bespreekt de plotselinge eis voor vormingen die nu naar voren komt uit „Engelse" kringen. Engelsen", bezweert hij, „zijn niet bereid te leven of met eer sterven in 'dit land. Ze zijn lui, hypocriet en laf. De Afrikaner u veel eerder dan de Engelsman de moed hebben te veranderen, ^tisschien is dat geen eerlijk standpunt, maar het is ook niet juist J de Engelssprekende Zuid-Afrikanen afstand nemen van de irtheid. Immers, zij legden de fundamenten van deze discrimine- ide politiek, lang voordat de Nationale Partij in 1948 aan de cht kwam. ittemin blijft het een feit de eis voor belangrijke vernieuwingen d sterk gehoord wordt, en dat er enkele spectaculaire ideeën tafel zijn gekomen. Men kan zich nauwelijks een meer mystiek mysterieuzer figuur voorstellen dan het hoofd van de ,3roeder- y, id" een geheime organisatie met grote (hoewel minder worden- npolitieke invloed die geheel toegewijd is aan de overheersing l(j|n de Afrikaander, Gerrit Viljoen, rector van.de Rand Universiteit Johannesburg zou de leider zijn van deze Broederbond. Onlangs Je 1de hij dat de Afrikaanders zich beter kunnen terugtrekken naar eigen „thuisland", waarschijnlijk in de Kaapprovincie, als een soort „grote trek" in omgekeerde richting terug naar de Kaap. Men heeft het zelfs over de oprichting van een staat naar Israëlisch voorbeeld, waar de Afrikaander op zijn minst kan ontsnappen aan het misnoegen en de verwarringen van de buitenwereld. Te midden van deze excentrieke ontsnappingsdrift zijn de hardere theoretici bereid alternatieve strategieeën voor de overleving in ogenschouw te nemen. Die plannen behelzen eerder een versnelling en verharding van apartheidsmaatregelen dan een vermindering. Dr. Nick Rhoodie, professor in de sociologie op de Universiteit van Pretoria, is een voorstander van „gescheiden ontwikkeling". Hij vindt dat het systeem faalt omdat het niet snel genoeg wordt toegepast en omdat de blanken niet bereid zijn genoeg op te offeren. „De kern van het probleem in Zuid-Afrika is een fundamenteel machtsconflict", zegt de professor. „Ik geef toe dat de discrimine rende maatregelen de zwarte bevolking ontevreden en onrustig maken, maar het werkelijke probleem zijn niet die maatregelen, want wetten kan je van de ene dag op de andere veranderen. De werkelijke kern van het probleem is de strijd om de macht tussen twee elkaar bestrijdende ethische groepen. „Aan de ene kant heb je de blanken met wat kleurlingen en bijna alle Aziaten. Aan de andere kant heb je de negers met de rest van de kleurlingen. Ik geloof niet dat je deze twee machtsblokken kunt samenvoegen binnen een staatssysteem, dat is nog nooit voorgekomen. Het antwoord is twee afzonderlijke republieken op te richten binnen een federatie". Dit „onafhankelijk thuisland" beleid is niet nieuw, het is zelfs de grondsteen van de apartheid. Professor Rhoodie snijdt wel iets nieuws aan wanneer hij het heeft over noodzakelijke opoffering voor het opzetten van een „situatie als in Joegoslavië, waar er zes republieken zijn en twee autonome gebieden binnen een multi-raciale, multi-religieuze federale staat". President Tito zal misschien minder gelukkig zijn met de vergelij king, maar academici die voor de apartheid zijn zien er blijkbaar geen bezwaar in de enorme ideologische verschillen over het hoofd te zien, wanneer ze het hebben over het oprichten van een federale staat naar Joegoslavisch voorbeeld. „Wat mijn eigen mensen verkeerd deden was 20 jaar te ver knoeien", zei de professor, „we hebben nu een versneld programma nodig om te overleven De blanke moet wat investeren in die

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7