Bedrijfsleven in wijk Pancras-Oost wordt vergeten De fabel van de immer brandende TL-lamp kost miljoenen aan energie Ook resten dijklichaam uit twaalfde eeuw in Breestraat aangetroffen Rodeo-gasten kronen cowboy Van Aken Henk Emnes gooit weer hoge ogen Duitse kondor mannetjesputter NVT AD/REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JUNI 1977 PAGINA 5 AZL-TECHNICUS ARIE KROON UIT WOUBRUGGE: De resultaten van de naspeu ringen van Arie Kroon ver dwenen uiteindelijk in de rijksideeënbus. Het wachten is op het antwoord van deze or ganisatie, maar voorlopig ligt er reeds de voorzichtige con clusie op tafel, dat een meer economisch gebruik van de TL-verlichting ons land een besparing van minstens 200 miljoen gulden en 287 miljoen kubieke meter aardgas kan opleveren. Arie Kroon: „Aan de hand van verkoopgegevens heb ik bere kend dat in de gebouwen van bedrijven en overheidsinstel lingen 100 miljoen TL-lampen zijn geïnstalleerd. Wanneer de ze lampen per dag één uur minder zouden branden, levert dat per dag een besparing van 900.000 gulden op en 200 mil joen gulden per jaar als men uitgaat van 230 werkdagen. Elk uur dat de lampen nog vaker zijn uitgeschakeld levert een veelvoud van deze bespa ring op." Die besparing zou gevonden kunnen worden door tijdens de koffie-, thee- en lunchpau zes de verlichting uit te scha kelen. Dat is in ieder geval de voornaamste suggestie, die Arie Kroon de overheid aan de hand doet. Bovendien is het volgens hem in vele gevallen niet nodig de algemene ver lichting in te schakelen, wan neer kan worden volstaan met één lamp als bureau- of werk- verlichting. De berekeningen van Arie Kroon betroffen een type TL- lamp van veertig watt Bij der gelijke lampen behoren een voorschakelapparaat (de smoorpoel ofwel het kleine vierkante „doosje" in elke ver- lichtingsbak) en een starter. Het voorschakelapparaat ge bruikt circa 10 watt, zodat het gezamenlijk vermogen 50 watt is. Uitgaande van een gemid deld kilowattuur-tarief van 18 cent zijn de stroomkosten van de lamp 0,9 cent per uur. Ook de vermeende hoge stroomkosten bij het inschake len van een TL-lamp betrok Arie Kroon bij zijn berekenin gen. De piekstroom bij de start duurt gemiddeld enkele seconden. Deze piekstroom is hoger dan de normale „brand- stroom", maar door de zeer korte tijd is het produkt van spanning, stroom en tijd zeer laag en daardoor niet meet baar. De aanschaffingsprijs van een TL-lamp bedraagt 7,40 gulden en de gemiddelde levensduur kan op 7500 bran- duren gesteld worden. Met be hulp van gegevens van de fa brikant over het aantal bran- duren en de daarmee-verband houdende levensduur bereken de Arie Kroon de lamp- en stroomkosten bij verschillende LEIDEN Onder de Breestraat in Leiden is een dijk ontdekt, die uit de twaalfde eeuw stamt. Dit dijklichaam moet de eerste water kering zijn geweest, waarmee inwoners van Leiden zich tegen het rivierwater van de Oude Rijn hebben geprobeerd te beschermen. De Breestraat is op het ogenblik ten dele opgebroken in verband met rioleringswerk zaamheden. Dat er in de nabijheid van de oude Rijn in Leiden ergens een dijk onder de grond moest liggen, werd wel vermoed. Zekerheid bestond er echter niet over. Geoloog A. P. Pruissers van de Rijks Geologische Dienst spreekt daarom van een „unieke vondst". Hij is al twee jaar bezig met een wetenschappelijke studie over het ontstaan en de ontwikkeling van de Rijn. Hij verwacht dat de dijk onder het trottoir en de noordkant van de Breestraat doorloopt. Latere opgravingen moeten daar nog uitsluitsel over geven. Het dijklichaam is opgebouwd uit klei, dat afkomstig is uit dé bedding van de Oude Rijn. Boringen tot zes meter diep hebben aangetoond dat op het dijklichaam zeeklei zit. Dat bewijst dat de bedding van de Rijn in vroeger dagen breder moet zijn geweest of dat het water een andere loop door Leiden heeft gehad. Uit de bodemlagen heeft geoloog Pruissers de conclusie getrokken dat de dijk in de dertiende eeuw met huisvuil is opgehoogd. In de huisvuil- laag zijn potten, scherven en mest aangetroffen. De ophoging in de dertiende eeuw was nodig in verband met de peilverhoging van de Oude Rijn. Al eerder werden tijdens de werkzaamheden in de Breestraat een zestiende-eeuwse beerput en resten van een stadswal en de Oostpoort vermoedelijk uit de veertiende eeuw aangetrof fen. Boete voor diefstal van rekenwonder (Van onze rechtbankverslagge ver) DEN HAAG „Ik was dron ken", was het magere excuus van een 25-jarige Leidse auto monteur, die zich voor de Haag se politierechter moest verant woorden wegens diefstal van een electronische rekenmachine uit een etalage. Onder invloed van drank had hij met een vriend een winkel- arriveerde, gooide hij het water. Hij werd vanwege zijn blanco strafblad, veroordeeld tot een boete van 400 gulden en een week voorwaardelijke gevange- ruit ingetrapt en de rekenmachi- nisstraf met een proeftijd van ne weggenomen. Toen de politie twee jaar. Arie Kroon: „Het is gemakzucht waardoor de mensen energie verspillen" branduren. Wanneer men de lamp drie uren achtereen laat branden bedragen die kosten 0,999 cent Vaker m- en uitschakelen ver hogen die kosten en minder schakelen verlagen de kosten. Aan de hand van deze gege vens berekende Arie Kroon wanneer de verhoogde lamp- kosten door het extra uit- en inschakelen in evenwicht zijn met de verlaagde stroomkos ten. Met andere woorden: wanneer is het voordeliger de lamp toch maar uit te doen. Mits de lamp ruim een half uur heeft gebrand, wordt die evenwichtstoestand reeds bin nen vijf minuten bereikt Dus als men tijdens een lunchpau ze van een half uur de verlich ting uitschakelt bespaart men reeds op de stroomkosten. Of een duidelijker voorbeeld: wanneer de lamp één uur aan en één uur uit is. geeft dat een besparing van 55 minuten op het stroomverbruik in vergelij king met twee uur continu branden. „In feite is het gewoon gemak zucht van de mensen om het licht te laten branden", zegt Arie Kroon. „Als je er met iemand over praatte, hoorde je erg vaak: Ja, maar ze zeggen toch dat je die lampen moet laten branden". Op de verlich ting valt erg veel te besparen. Het feit dat er hierover geen cijfers voorhanden waren, was voor mij een stimulans om door te gaan". PIET VAN DAM V Wethouder M. van Aken van economische aangelegenheden waande zich gedurende enkele minuten in het Wilde Westen. Tussen de beslommeringen van de laatste raadsvergade ring voor het zomerreces door, ontving de wethouder gister avond rond zeven uur de Ro- deo-rijders die aanstaande onveilig zullen maken. Uit vrijdag, zaterdag en zondag de handen van „chief" Ton Men- Menkenhal, aan de Vondellaan ken (links) ontving de wethou- tor. In het verbeteringsplan voor Pancras- Oost overheerst naar de mening van de Stichting echter de plancategorie „woonmi- lieu". De Stichting Leidse Binnenstad pleit er dan ook voor alsnog de in deze wijk opererende bedrijven meer aandacht te geven en die voorwaarden aan het plan toe te voegen die deze bedrijven in staat stellen adekwaat te blijven functioneren. „Bij bedrijfsverplaat- sing moet het gezamenlijk economisch be lang van de samenhangende binnenstadsbe- drijven niet uit het oog worden verloren", schrijft de Stichting, die er tevens voor pleit dat Pancras-Oost als een „goedkoop broed gebied" voor bedrijven behouden zal blijven. Een dergelijk standpunt is ook te lezen in een afwijkende nota van stadssociograaf drs. Hoek over deze wijk. Zoals bekend is deze nota door de gemeente echter min of meer weggemoffeld. Hooigracht De Stichting Leidse Binnenstad vTaagt in der een cowboyhoed, die hij prompt opzette. De heer Van Aken beloofde het aanstaande weekeinde naar het Rodeo spektakel te komen kijken. De Rodeo-delegatie werd op de tocht naar het Stadhuis verge zeld door het majoretten-pelo- ton „Fourty Four Degrees". STICHTING LEIDSE BINNENSTAD IN COMMENTAAR OP VERBETERINGSPLAN (Van een onzer verslaggevers) I LEIDEN De Stichting Leidse Binnen- i stad, het overlegorgaan van bedrijfsleven, I vrije beroepen, universiteit en midden stand, vraagt van het gemeentebestuur meer aandacht voor de in Pancras-Oost gevestigde bedrijven. De Stichting doet dit in een commentaar op het onlangs uitge brachte verbeteringsplan voor deze wijk. Evenals in andere woonwijken het geval is staat ook in dit verbeteringsplan het herstel van de woonfunctie en het gedwongen ver trek van een groot aantal bedrijven als hoofddoelstelling van de gemeente aange schreven. De Stichting Leidse Binnenstad schrijft in haar reactie, die vandaag open baar werd gemaakt, dat in de nu gepresen teerde hoofddoelstelling voor Pancras-Oost het integrale karakter goeddeels verloren is gegaan, hetgeen door de Stichting als zeer teleurstellend wordt aangemerkt. Volgens de Stichting zouden alleen plannen moeten worden gemaakt, waarin een evenwichtige samenhang bestaat tussen de sociaal-cultu rele, de economische en de ruimtelijke sec- haar commentaar ook aandacht voor de Hooigracht, die een belangrijke verkeers functie voor Pancras-Oost heeft. De Stich ting vraagt het college de voorgenomen re constructie van deze straat, waar het verbe teringsplan ook over spreekt, voorlopig uit te stellen, totdat allen die thans het verkeer sprobleem in Leiden aan het bestuderen zijn deze studies hebben afgerond en conclusies zijn getrokken. Daarnaast wil de Stichting van de gemeente opheldering over haar verkeersvoomemens rond Pancras-Oost. In dit verband wordt onder meer de bestemming van het terrein aan de ir. Driessenstraat (parkeergarage) genoemd. Ook wil de Stichting meer duide lijkheid over de mogelijke aanleg van een tweede ringweg om de binnenstad, als opvol ger van de city-ring, en de mogelijke gevol gen hiervan voor het bedrijfsleven. Tenslotte doet men de suggestie de nu afgesloten bruggen over de Herengracht weer voor het verkeer open te stellen, omdat daarmee het sluipverkeer in Pancras-Oost teruggedron gen zou kunnen worden. DISTRICTSKAMPIOENSCHAPPEN OP UNICUM (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Toen zo'n dertig jaar geleden de TL-lamp zijn intrede deed in kantoren, fa brieken en woonhuiaen was dat een enorme verbetering in vergelijking met de gewone gloeilamp. Een betere lichtop brengst voor minder stroom kosten. Leuren als „Wees zui nig met energie" moesten toen nog bedacht worden en daar om deed al snel de gedachte opgang, dat het wellicht beter was om de TL-lamp de gehele dag en avond te laten bran den. De fabel van de TL-lamp, die niet uit mag, begon een eigen leven te leiden. Ook nu nog, terwijl iedereen zich zorgen maakt over een toekomstig tekort aan energie bronnen, kan men constateren dat in kantoren, fabrieken, la- ut boratoria, flatgebouwen en an] keukens de TL-verlichting da an gen, avonden en zelfs nachten- j lang blijft branden. Meestal i door de voor waar aangeno men gedachtengang dat de TL-lamp niet uit mag of ge woon door nonchalance van de mensen. Twee redenen moesten deze energie-verspil- ling „wetenschappelijk" ver gui klaren: een hoog energiever- L bruik bij het inschakelen van de lamp en een bekorting van de levensduur bij veelvuldig schakelen. [jjj. Arie Kroon uit Woubrugge, hoofdtechnicus bij het Fysiolo- I gisch Laboratorium van het ~"1 Academisch Ziekenhuis in Leiden twijfelde aan deze re denatie en ging in november van het vorig jaar zelf op on- derzoek uit. „Het was voor mij een raadsel, waarom een TL- lamp niet uitgeschakeld zou mogen worden. Zelfs bij Phi lips kon men mij hierover geen exacte cijfers geven". LEIDEN Bij de heren viel op de derde dag van de districtskam pioenschappen tennis op Unicum alleen in het herenenkel C een verrassing te noteren. Tweede klasse speler Peter Kwestro, door de plaatsingscommissie als eerste geplaatst, kon het hier namelijk I op geen stukken na bolwerken tegen Hans Ekker van de Leidse Hout. Ekker, die vorige week het herenenkel D van De Munnik op zijn naam bracht, had hiermee een bijzonder fraaie entree in C. Hij pakte de winst via een ruime 8—4, 62 zege. De mannetjes-kondor uit Wup- pertal, die vorige week naar Wassenaar werd overgebracht om een „verhouding" op te bou wen met de vrouwtjes-kondor van het dierenpark Wassenaar, heeft de mensen van de weten schap voor grote raadselen ge plaatst. Volgens biologen duurt de „verlovingstijd" bij kondors ongeveer twee jaar. Onze Duitse vriend houdt er echter heel wat modernere gedachten op na. De vrouwtjeskondor zit namelijk nu reeds trots een ei uit te broeden. De broedtijd duurt on- geveer 50 dagen en de biologen breid de tijd voor om het broe- zijn ditmaal bijzonder optimis- den van het vrouwtje over te tisch gestemd over de goede nemen. En dat is vroeger bij afloop, want er is sprake van andere kondormannetjes wel een erg goed huwelijk. „Het eens anders geweest", aldus het mannetje neemt er steeds uitge- dierenpark. Illllllllllllllll Edwin Bosch lijkt nu een van de belangrijkste kandidaten voor de eindzege. Gisteren gaf hij althans zijn visitekaartje af door Van Maren met 6—0, 6—0 te kloppen. In het herenenkel B leek Alfred Gelevert zich aan vankelijk te gaan verslaan op Paul Kallenberg, maar na 6—2 verlies van de eerste set begon bij hem de aanval beter te lo pen, waarna Kallenberg het ho ge tempo niet meer kon bijbe nen: 7—5, 6—2. Ook Lodewijk Kallenberg kwam duidelijk tem po te kort tegen Jan Theunis- sen: 46, 1—6. De winnaar van vorig jaar-Henk Emnes lijkt we derom hoge ogen te kunnen gooien. Emnes, die dit jaar slechts derde klasse bij Voor hout heeft gespeeld, lijkt hier door niets aan kracht te hebben ingeboet; tegen Jon Visbeen was hiervan gisteren althans niets te mérken: 7—5, 6—1. Bij de dames in B waren twee uitslagen tamelijk verrassend. Mirjam Mulder, vierde geplaat st, moest haar meerdere erken nen in mevr. Kwaaitaal. Alleen in de tweede set zag Mirjam kans het spel naar haar hand te zetten: 6—4, 1—6, 7—5. Tine Langeveld had opvallend veel moeite met Marjon v. Boeckel. In de eerste set kreeg Marjon zelfs op 5—4 drie maal achter een een setpoint, maar Tine wist deze allen ongedaan te maken en pakte de set alsnog via 7—5. Ook de tweede set besliste zij met deze cijfers in haar voor deel. Monique v.d. Storm schaarde zich bij de laatste acht door een 63, 6—2 overwinning op Helene v. Paridon. Bij de veteranen speelde P. v. Paridon zich in de halve eindstrijd ten koste van C. Koemans: 7—6, 6—2. John Asselbergs en Els Kales behaalden in het ge- mengddubbel B een driesets ze ge op het OLTC duo Ellen de Groot/Piet Vroegop. Bij de dames in C kwam de als vierde geplaatste mevr. Snellen berg weer een ronde verder Ditmaal stuitte zij wel op fel verzet van de kant van mevr. Tonjann: fr—3,1—6, 6—1.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5