Lisse bestrijdt en provincie Provincie slikken of laat stikken" GEBIED RONDkeukenhof moet vrij van bebouwing bhjven" Burgemeester Bolten van Alkemade over inspraak bij streekplan: Noordwijk herdenkt weth Van Leeuwen Koorzang in Rijnsburg Duimstok beslecht „grensincident" op strand tussen Katwijk en Noordwijk Weer zege Gertjan Faas Wassenaar tegen busbaan op Papeweg Monument op kerkhof Dorpskerk in Leiderdorp REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JUNI 1977 .PAGIN^l Afscheid van schoolhoofd mej. Van Exel Onder overdonderende belangstel ling nam mej. A W. van Exel gisteren afscheid van de Christelij ke Hofdijckschool in Oegst geest. Ruim elf jaar heeft mej. Van Exel aan het hoofd van de school ge staan, bovendien was zij daarvoor zeven jaar als leerkracht aan de school verbonden. In de aula van de Hofdijckschool spraken vele sprekers lovende woorden en wer den tal van geschenken aangebo den. De receptie na afloop werd druk bezocht. Mej. Van Exel wordt opgevolgd door de heer Oosten- brugge. Het afscheid van de Oegstgeeste school wordt veroor zaakt door het aanvaarden van een functie bij de Schooladviesdienst in Strijen (Hoekse Waard). (Van een onaer verslaggevers) LISSE Het Lisaer college acht bet vaardbaar, dat in bet voorontwerp streek- suitbreiding. Dit gebied zou uitsluitend moe ten worden gebruikt ten behoeve van agrari sche activiteiten. Landschappelijk pfaa Zuid-Holland West bet gebied ten dorpeuitbreiding ter plaatse evenmin gewen- Doorden van de westelijke omleidinfsweg ten saiden van de Zwartdaan voor bebouwing is bestemd. „Dit gebied moet vrij blijven van bebouwing ter ondersteu ning van de landschappelijke waarde van de Keukenhof en omliggend gebied". Het college sprak de gedachte uit, dat men naast de voorkeur voor woningbouw in een lokatie ten noorden van de Cathrijenlaan, woningbouw zou willen plegen ten zuiden van Dever en ten noorden van de Tweede Poellaan. Dit gebied biedt interessante as- De functie dorpsuitbreiding, gegeven aan pec ten, met name doordat het uiteindelijk het gebied ten zuiden van de westelijke aangesloten zou kunnen worden op voor- omleidingsweg acht het college weinig zin- noemd gebied ten noorden van de Cathrijen- voL Grote verbazing heeft het feit gewekt, laan en eveneens op de Poelpolder, indien dat, men het gebied ten westen van de het gebied aan de noord- en westzijde van Heereweg tegenover de kerk van E K de Rooversbroekdijk tevens voor dorpsuit- Engelbewaarders, heeft bestemd voor dorp- breiding zou worden benut Het plan van de gemeente Voorhout de bouw van 1500 woningen, waarin anj bollenstreekgemeenten zouden pertirip f' werd door de Lisaer raad grotendeels on J streept d De jubileumcommissie van de Lissese 2 monie Cam te Tuba, die in september 60 bestaat, zal van de gemeente een subfl j van maximaal 15.000 gulden krijgen. d elke gulden, die de Lisser bevolking g voor de festiviteiten van de jubilerende monie zal het gemeentebestuur een gul in de kas van de harmonie storten. V vernieuwing en revisie van de instrumet d is een bedrag van 35.000 gulden nodig. d De raad stelde tenslotte een krediet besd s. baar voor noodzakelijke werkzaamhe aan het zwembad De Lis. ROELOFARENDSVEEN/DEN HAAG De inspraakprocedu res voor het streekplan Zuid-Holiand-Oost kannen slechts doorgaan voor surrogaten. De provincie Zuid-Holland gunt de gemeentebesturen veel te weinig tijd om de plannen te bestude ren, zodat het lijkt alsof bet provinciaal bestuur aanstuurt op „slikken of stikken". Dat is de mening van Alketnades burge meester drs. Bolten die dat op een onlangs gehouden hoorzit ting in een felle, bijna wrange rede onder de aandacht van de provinciale bestuurders bracht. De gemeente Alkemade beeft inmiddels via de wet-arob een bezwaarshrift tegen de korte inspraak termijn ingediend. Burgemeester Bolten meent dat er door het provinciaal bestuur van Zuid Holland geen mogelijkheid is gelaten voor een adequate bestudering en gefundeerde kritische be commentariëring van de kant van de bij het streekplan be trokken gemeenten. „Er is geen goed woord voor te vin den om het einde van de in spraakprocedure bij voorbaat vast te prikken op een zo vroeg tijdstip, opdat de huidi ge provinciale staten dit kun nen afronden", stelt drs. Bol ten. Hij meent dat het niet ethisch verantwoord is, dat een bestuursorgaan, dat vol gend jaar bij de verkiezingen van provinciale staten zal wor den vervangen, nog snel voor dat het verdwijnt een zo be langrijke beslissing er door wil drukken. Los daarvan staat het, volgens drs. Bolten, als een paal boven water, dat de gang van zaken bij de gemeen tebesturen door de opgedron gen haast ernstig is verstoord, omdat andere belangrijke za ken hebben moeten wachten om in allerijl een standpunt over het nieuwe streekplan te kunnen formuleren. Het is naar de mening van de heer Bolten onbegrijpelijk, dat verzoeken tot uitstel van de inspraaktermijn geen gehoor hebben gevonden bij Gedepu teerde Staten. Geweerd De Alkemadese burgemeester tilt daar zo zwaar aan, omdat de gemeentebesturen tot nog toe steeds buitenspel zijn ge houden. Deelneming van ge meentelijke bestuurders in streekcommissies, die de be volking gelegenheid moesten geven om hun visie op het ontwerpstreekplan te geven, werd verboden. De benoeming van sommige leden werd zelfs ongedaan gemaakt toen bleek dat ze ook gemeentebestuur der waren, wat volgens Bolten De burgemeester memoreert, dat een verzoek van de ge meenten om op de hoorzitting meer tijd toegewezen te krij gen werd afgewezen. Een af wijzing volgde eveneens op het verzoek om raadsleden of an dere belangstellenden bij de hoorzitting in Den Haag toe te laten. Alkemades burgemees ter concludeert dan ook, dat de houding van het provin ciaal bestuur bij deze afwijzin gen symptomatisch is voor een houding, waarbij de belangen van de gemeenten bij het streekplan onvoldoende wor den erkend. Het streekplan is echter wel degelijk voor de gemeenten van vitaal belang, omdat toekomstige bestem mingsplannen aan dit streek plan zullen worden getoetst. Het tweede deel van het be toog, dat burgemeester Bolten Burgemeester Bolten: „Betut teling provincie en uitholling gemeentelijke autonomie" hield was gericht tegen de pre tenties van de provincie, dat ze beter in staat is de ruimte te ordenen dan de gemeentebe sturen. „De ruimtelijke orde ning in Zuid-Holland is be paald niet zo gelukkig ge weest, dat men zou moeten vasthouden aan medebeharti- ging door de provincie. Gelet op de als betutteling ervaren handelwijze van de provincie moet een radicale en totale uitholling van de gemeentelij ke bevoegdheden worden ge vreesd. Het streven van de provincie is dan ook in strijd met de vaak met de mond beleden, maar door de provin cie minder vaak van harte on derschreven tendens naar de mocratisering", hoont drs. Bol ten de provinciale leiders. Doodsteek De provincie beschikt volgens drs. Bolten over een uitgebreid apparaat van deskundigen. Daar schuilt echter een groot gevaar in als de bestuurders niet meer begrijpen, wat er in de keuken van bureaucratie, technocratie en abstracte we tenschappen wordt geprodu ceerd, vindt hij. Bolten citeert daarbij de B. en G. „het is een doodsteek voor de democratie als de gekozenen de zaken niet meer kunnen uitleggen aan hun achterban". Het enige wat de gemeentebe sturen nog kunnen doen is hei inhuren (ten koste van veA geld) van bureaus met deskun digen, die met de provinciale planologen in hun eigen vak jargon kunnen discussiëren. Deze situatie is volgens de Al kemadese burgemeester onbe vredigend en is volkomen on democratisch en onaanvaard baar voor de bevolking". NOORDWUK. De gemeente raad komt vanavond om negen uur bijeen in een bijzondere vergadering ter herdenking van de dinsdagmiddag na een lang durige ziekte overleden wet houder J. van Leeuwen. Hij werd 72 jaar. De heer Van Leeuwen maakte sinds 1939 deel uit van de raad, aanvankelijk als vertegenwoor diger van de rooms-katholieke arbeidersgroepering, later van de KVP en sinds 1974 namens het CDA. In 1946 werd hij tot wethouder gekozen. Van Leeu wen bleef dit tot 1962, maar in 1970 keerde hij opnieuw in het college terug. Steeds beheerde hij de portefeuille van sociale zaken, onderwijs- en personeels zaken, terwijl hij ook belast was met de vaak zeer moeilijke ma terie van de woonruimteverde ling. Met het leed van de schrij nend grote woningnood in Noordwijk werd de overleden wethouder in het bijzonder ge confronteerd. Namens de ge meente maakte hij deel uit van het bestuur van de sociale werk plaats Het Spectrum te Sassen- heim. Ook vertegenwoordigde hij de gemeente destijds in het bestuur van de VW. Toen de heer Van Leeuwen der tig jaar deel uitmaakte van de gemeenteraad werd hij be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Tientallen jaren achtereen was de overle dene een vooraanstaand man in de katholieke arbeidersbewe ging. Zo was hij voorzitter van de plaatselijke afdeling van de Katholieke Bond van Overheid spersoneel en voorzitter van de KAB, later het NKV. Verder maakte hij deel uit van het kerkbestuur van de paro chie Sint Jeroen, van het rooms- katholieke schoolbestuur, was hij voorzitter van de vroegere Coöperatie DSS, en vervulde hij tal van andere functies en verte genwoordigingen. Wegens zijn grote verdiensten voor de rooms-katholieke gemeenschap werd hij benoemd in de Orde van Sint Silvester. Een bekend figuur was de heer Van Leeuwen ook in het Staats bosbeheer, waar hij vele jaren als ambtenaar werkzaam was. De begrafenis vindt vrijdagmor gen plaats op de rooms-katholie ke begraafplaats aan de Goo- weg. Voorafgaande aan de te raardebestelling wordt een uit vaartdienst gehouden in de pa rochiekerk van Sint Jeroen. Het Amerikaans jeugdkoor „The Louisiana Youth Chorale, dat momenteel een toemee door Nederland maakt, zal morgen avond een optreden verzorgen in Rijnsburg. Het concert, dat onder auspiciën staat van „The Dutch Immigrant Society", vindt plaats m de Immanuel- kerk en begint om 20.00 uur. Het koor heeft in eigen land reeds een grote reputatie opge bouwd met negrospirituals en klassieke en populaire liederen. NOORDWUK Tussen de strandpolitie van Katwijk en Noordwijk blijkt zich een grensincident te hebbeD voor gedaan met als inzet een strook van circa tachtig meter strand. Zoals bekend tracht de ge meente Noordwijk de naakt- cultuur zoveel mogelijk buiten haar territoir te houden. Men wenst een strand met plezier voor iedereen, zonder ergernis of irritatie, en dit houdt in, dat het bloot aan beperkingen is onderworpen. Tot nog toe is men in deze opzet redelijk geslaagd, behou dens een énkel geval van top less, waarvoor de APV-bepa-' lingen net niet toereikend ble ken. Om ongemerkte grensover schrijding door naaktlopers te voorkomen plaatste de strand politie zowel aan de gemeente grenzen met Zandvoort als die met Katwijk zogenaamde komborden met de plaats naam. Dit leidde tot een protest van de Katwijkse Hermandad, die meende dat de collega's uit de buur badplaats een str and- strook van zo'n tachtig meter onrechtmatig hadden ingeno men. Men gaf elkaar geen streep toe en daarmee was het conflict geboren. Het kon ech ter zonder geweld van wape nen tot een oplossing worden gebracht. De Noordwijkse par tij nam het kadaster in de arm en toen kwam aan het licht dat Katwijk al sinds jaar en dag de omstreden strook strand stilzwijgend had gean nexeerd. „Zo doen zij dat", vernamen wij in de Noord wijkse contreien. „Als zij het niet met een wit voetje bij rijk en provincie gedaan kunnen krijgen, proberen zij op een slinkse manier hun grondge bied te vergroten". Het resultaat van het kadaste- ronderzoek noopte de Kat-, wijkse politiemannen tot een nauwgezette afpaling van het gebied. Zelfs de duimstok kwam er aan de pas. Tot op de streep nauwkeurig plaatste strandbrigadier Huijbers z'n kombord „Noordwijk". Kat wijk kreeg niets toe, zelfs geen centimeter. Tour de Lisse: LISSE De vierde etappe van de Tour de Lisse is opnieuw een overwinning geworden voor Gertjan Faas. Faas leidt uiteraard bet algemeen klasse ment, op de hielen gevolgd door Martin Meiland, die nog volop kans heeft door de individuele tijdrit die saterdag plaats beeft Vorig jaar won Martien Mei- land de Tour de Lisse ook al door een sege in de tijdrit De ploegentijdrit werd gister avond gewonnen door de ploeg van De Klerk. Het dagploegen- klassement viel ten prooi aan het team van de Rabobank. In het algemeen klassement leidt thans de ploeg van de Rabo bank, gevolgd door Mens Make laardij en Evert Castelein. Jan de KI ark leidt het puntenklasse ment. De ongelukkigste renner was gisteren Gertie v.d Hulst. Vanavond wordt om kwart over acht de vijfde etappe verreden op het Spekkenl aan parcours. Om acht uur begint de vetera- nenstrijd en het duel der lief hebbers die elk over tien ronden zullen rijden. WASSENAAR Het Wassenaarse Verkeersoverleg staat achter b en w, die ernstige beswaren hebben tegen het plan van de provincie om op de Papeweg een aparte busbaan aan te leggen. Ook onderschrijft dit overlegorgaan de kritiek van het college! op het plan van Rijkswaterstaat om op het kruispunt Wittenbur- gerweg—Landscheidingsweg een verkeerslichteninstallatie aan te brengen omdat hierdoor het sluipverkeer door Wassenaar ernstig I kan toenemen. Een en ander bleek gisteravond tijdens een vergadering van het Verkeersoverleg, een orgaan waarin behalve leden van de gemeen teraad ook vertegenwoordigers van de burgerij zitting hebben. „Er is geen enkele behoefte gebleken aan een aparte busbaan op de Papeweg en bovendien zal aan dat plan de huidige oversteek plaats voor fietsers moeten worden opgeofferd, terwijl er als de bussen een zogenaamde voorstart krijgen, grotere files ontstaan" meent het Verkeersoverleg. Men onderschreef dan ook unaniem de bezwaren van het Wassenaarse college tegen deze busbaan. Hetzelfde gold voor het plan van rijkswaterstaat voor verkeerslich ten op het kruispunt Wittenburgerweg/Landscheidingsweg. Om verkeerslichten heeft het gemeentebestuur herhaaldelijk gevraagd, maar Rijkswaterstaat koppelt aan de plannen daarvoor een andere indeling van de rijbanen van Landscheidingsweg en Wittenburger- wêg. „Als er een verkeersinstallatie komt, dan moet die veel meer het sluipverkeer door Wassenaar onaantrekkelijk maken dan bevor deren", oordeelde het Verkeersoverleg en wees het plan van Rijkswaterstaat dan ook af. Voor het opstellen van een verkeerscirculatieplan zal het gemeente bestuur van Wassenaar advies vragen aan professor Volmuller, verkeersdeskundige. Hem wordt gevraagd enkele beschouwingen op papier te zetten over de verkeerssituatie rond Wassenaar, met als uitgangspunt de opvatting dat overbelasting van het wegennet binnen de gemeente zoveel mogelijk voorkomen moet worden. Er werd vanuit het verkeersoverleg gepleit een en ander te bezien in samenwerking met andere omliggende gemeenten. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniniiinaiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii(iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii LEIDERDORP - De Monu- mentencommissie heeft een uit 1966 daterend plan van de Lei- derdorpse architect Piet van der Sterre voor bet plaatsen van een herdenkingsmonument voor de gevallenen uit de twee de wereldoorlog van stal ge haald. Het monument soa een plaats moeten krijgen op het kerkhof van de Dorpskerk aan de Hoofdstraat Het plan kon destijds in de ogen van de ge meenteraad geen genade vin den. De commissie heeft aan het col lege van b en w gevraagd een kostenraming te maken. De heer Van der Sterre vindt dat het kerkhof van de Dorpskerk zich uitstekend leent om er een herdenkingsplaats van te ma ken. „Het kerkhof moet als oud element behouden blijven. Het is een stille plaats ver van het grote verkeer, waar een herden king op stijlvolle wijze kan plaats vinden. Ook is het een plek waar men kan mediteren", aldus de heer Van der Sterre. Een bijkomend voordeel is vol gens de heer Van der Sterre, dat bij slecht weer naar de Dorps kerk kan worden uitgeweken. Hij vermoedt dat het plan nu meer kans van slagen heeft, om dat naar zijn mening er de laat ste jaren een toenemende be langstelling bestaat voor de geestelijke achtergrond van oor log en verzet. Wethouder C. Gordijn (CDA) juicht het plan van de monumenten commissie van harte toe. „Het wordt hoog tijd dat het kerkhof een opknap beurt krijgt. Het maakt nu een verwaarloosde indruk. Een her denkingsmonument zal de be graafplaats beslist een ander aanzien geven", aldus de heer Gordijn. ftiiiimitiiiiiiHiiMitiiHiiiiiiitiiiiiiiiiHtiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimiiiiii In memoriam H. A. G. M. Walenkamp WARMOND Vanmiddag i in Warmond het stoffelijj overschot van de zaterda gochtend overleden doktei H. A. G. M Walenkamp tel aarde besteld. De bekendi Warmondse arts overleed ge heel onverwachts in Duits land, terugkomende van eei vakantie. Hij zou op 28 jun de leeftijd van 69 jaren hebL ben bereikt. De heer Walen kamp is jarenlang commissa ris geweest van de Leidse Courant. Zijn inzet bij dez< courant, evenals zijn functie: in het plaatselijk schoolbe stuur, zijn werkzaamheder bij bejaardenhuis Huize Sin Liduina en in vroegere jaren bij het Groot Semenarie van Warmond, werden in 1971 van kerkelijke zijde beloond met de pauselijke onder scheiding Sint Silvester. In datzelfde jaar trok de heer Walenkamp zich terug uit zijn artsenpraktijk om te ge nieten van een rustige oude dag. Zijn interesse in de be langen van zijn medemensen strekte zich veel verder uit dan alleen de gezondheid. Veel mensen hebben tijdens zijn leven een zwaar beroep op hem gedaan. De familie Walenkamp is een bekend artsengeslacht in Warmond. De huisartsenpraktijk werd in 1901 gestart door de vader van de thans overleden Wa lenkamp. ZOETERWOUDE - Het k mende weekeinde (25 en 26 jun gaat de KPJ-Zoeterwoude twi dagen kamperen: een prime: in het 13-jarig bestaan van c KPJ. Zaterdag vertrekt me van het KPJ-home; 's-avonds er een grote barbeque. Na e« gezamenlijk ontbijt zondagmo gen zal pater Peters Weem ee H. Mis opdragen. Op sportiev wijze zal de dag met sport e spel worden doorgebracht Voo hen die zaterdag moeten werke is er nog gelegenheid tot deelni me: zaterdagavond om acht ui kan men bij het KPJ-home wol den opgehaald.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 4