Marktenroute kan wandelgebied worden Geen tunnel in Sumatrastraat Raads besluiten m CDA-MOT1E VERWORPEN CDA VRAAGT ONDERZOEK OMZETDERVING MIDDENSTAND Pietje Pancras opent buurthuis LEIDSE COURANT PAGINA 3 straat ook gebeurde), door dit systeem van woningwaardering. Met 20 tegen 13 stemmen be sloot de raad voortaan een an der systeem toe te passen. Een krappe meerderheid van de raad (10—15) steunde een voor stel van het PSP-raadslid me vrouw Passchier een voorberei- dingsbesluit te nemen ten aan zien van het voormalige Sijt- hoffcomplex tussen Doeza- straat en Vliet, dat zoals be kend is gekocht door het slopers en aannemingsbedrijf De Bol ster dat hier woningen zou bou wen, maar intussen de voorkeur schijnt te hebben gegeven aan het gebruiken van dit complex voor speculatieve doeleinden. Mevrouw Passchier wilde voor komen dat er ongewenste ont wikkelingen zullen plaatsgrijpen rond dit complex en een voorbe- reidingsbesluit geeft de gemeen te een middel in handen iets tegen ongewenste ontwikkelin gen te doen. Het PSP-raadslid doelde met name op de moge lijkheid van een sporthal, zoals bekend een idee van Ton Men ken. Van de kant van het colle ge werd bij monde van wethou der Waal en zijn collega Tesse- laar echter heel wat minder ne gatief over deze mogelijkheid gesproken zodat de kans dat Menkens ideeën verwezenlijkt worden nog alleszins aanwezig lijkt. De raad stemde ook in met de structuurschets voor de bebou wing van het Doelenterrein ten behoeve van de nieuwbouw- plannen van de universiteit. Al leen CDA en PSP waren tegen. CDA-fractieleider Driessen wees opnieuw op het grote be lang dat het doelenterrein heeft voor de binnenstad en herhaal de nog eens het argument van zijn fractie, zoals al eerder door de heer Ham vertolkt, dat dit terrein hard nodig zal zijn om allerlei functies voor de binnen stad in onder te brengen, bezien vanuit het kader van een totaal structuurplan voor de binnen stad, waarbij hij dacht aan groenvoorzieningen en parkeer gelegenheid. Ten aanzien van berichten als zou het hele Doe lenterrein op de monumenten lijst staan stelde wethouder Waal, gesteund door de Rijks dienst van de Monumentenzorg nadrukkelijk dat dit alleen gaat om de Doelenpoort en niet het hele terrein betreft. Ondanks aandrang van de fede ratie van woningbouwverenigin gen en wethouder Van Aken ook nog het beheer van de Cen trale Antenne Inrichting ten be hoeve van de kabeltelevisie aan de orde te stellen, besloot de raad deze zaak te verschuiven tot augustus: de vakantie lokte meer dan de zoveelste beschou wingen over kabels en masten in Leiden... VARA in Leiden De Leidse Schouwburg vormt het decor voor het televisie programma van de VARA „Uit blazen in Gistermorgen is een cameraploeg van de VARA aan het werk gegaan om de uitzending voor te bereiden. Ten gevolge daarvan was de Caeciliastraat tussen de Lange Mare en de Lijsbethsteeg afgesloten voor alle verkeer. Ook vandaag van half twee tot twaalf uur vannacht en zaterdag van half tien tot twaalf uur 's middags is deCaeciliastraat afgesloten. De winnares van bet Eurovisie songfestival, de Franse Marie Hyriam zal in een directe ui trending vrijdagavond in de Leidse Schouwburg optreden. De uitzending begint om kwart over acht. Het programma duurt vijf kwartier. Behalve Marie Myriam verschijnen ook Heddy Lester, Eddy Christiani en het ensemble Digno Garcia op het Leidse podium. Wie de rechtstreekse televisie-uitzending wil mee maken kan kaarten krijgen bij K O, Oude Vest 45. Natuurbescherming Jongeren tussen 15 en 25 jaar kunnen er van de zomer weer met het Instituut voor Natuurbeschermingseducatie op uit trekken. Gedurende de zomermaanden organiseert het IVN namelijk diverse natuurbeschermingswerkkampen. De deel nemers zullen zich bezighouden met het rooien van houtop slag in heidegebieden en het bewerken van blauwgraslanden in moerasgebieden, 's Avonds worden over de kampactivitei- ten lezingen en discussies gehouden. Er zal worden overnacht ui een kampeerboerderij of in tenten. Elk kamp duurt vijf dagen. De kosten bedragen vijftien gulden. Meer inlichtingen over de kampen zijn te krijgen bij het IVN, Plantage Middenlaan 41, Amsterdam, tel. 020-228115. Kloostervakantie In retraite gaan", heette het vroeger, nu spreekt men van „kloostervakantie". In feite komt het op het zelfde neer. Gedurende de zomermaanden stellen steeds meer kloosters en abdijen zich open voor geestelijk of anderszins vermoeide leken, die voor een nacht, een paar dagen, een week of langer rust zoeken. Het bijwonen van de H. Mis en de bidstonden is niet verplicht. Van de bezoekers wordt wel verwacht dat zij houden van kerkelijke zang en in stilte wandelen en mediteren. Tevens zullen hun kleine (huishou delijke) taken worden opgelegd. Over overblijfmogelijkheden in Nederlandse en Vlaamse abdijen verstrekt Pax Christi, postbus 444 in Den Bosch alle mogelijke inlichtingen. Ook Franse abdijen stellen hun poor ten gedurende de zomermaanden open voor leken. Soms wordt een kleine financiële vergoeding gevraagd. Het is raadzaam voor een verblijf in de Franse kloosters die een week of drie van'tevoren schriftelijk aan te kondigen. Het Nationaal Frans Verkeersbureau (Prinsengracht 670,Amster dam) stuurt op verzoek een adreslijst met kloosters en abdijen in Frankrijk toe. (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN Bij de reconstructie van de Suma trastraat zal de wens van de bewoners van de Kooi een voetgangerstunnel a.^n te leggen bij het kruispunt Sumatrastraat-Surinamestraat- Paramaribostraat niet worden gehonoreerd. De gemeenteraad verwierp gisteren een voorstel wel tot de aanleg van een tun nel over te gaan met 23 tegen 10 stemmen. Alleen CDA, PSP en GPV/SGP stemden voor. Deze partijen hadden ook het voorstel Van Zijp (CDA) onder tekend dat het verlangen van de bewoners wel wilde inwilligen. Van Zijp verweet de gemeente in gebreke te blijven op het punt van de veiligheid van de kinderen als anders zou worden besloten. Het door de gemeente gestelde alternatief bij de recon structie van de Sumastrastraat op het betrokken kruispunt een vluchtheuvel aan te leggen beti telde Van Zijp als een „simpele oplossing". Zijn collega Van der Meij (GP V/SGP) stelde dat de veiligheid van 1700 kinderen zich niet laat uitdrukken in het economisch rendement van een tunnel. Van de Meij wilde de tunnel en de bewoners het voordeel van de twijfel gunnen en achtte de in vestering gwel degelijk verant woord. Het raadslid drong er overigens bij wethouder Waal op aan de noodzaak van dit soort beveiligde ondergrondse oversteekplaatsen eens te inven tariseren en hieromtrent eens een beleid uit te stippelen zodat dit soort zaken niet steeds ad hoe aan de orde worden gesteld. Ook PSP-vertegenwoordigster mevrouw Passchier schaarde zich achter de bewoners van de Kooi, die met een spandoek op de publieke tribune nog eens aandacht voor hun wens vroe gen. De PSP verklaarde zich destijds ook al tegen de aanleg van de Sumatrabrug, die er de reden van is dat de Sumastra straat in verband met de toene mende verkeersdruk voor bijna 1,7 miljoen zal moeten worden aangepast. Ook de PPR was destijds en is nog steeds tegen die Sumatrabrug, maar drs. Beijen trok niet dezelfde conclu sie als mevrouw Passchier dat er dan ook maar een tunnel voor overstekende voetgangers en fietsers moet komen. Beijen ondersteunde op dit punt het college,at dat bekend, twijfelt aan het nut van deze tunnel omdat men er onvoldoende ge bruik van zou maken, waardoor alleen maar een „schijnveilig heid" wordt geschapen. Beijen pleitte wel voor verkeersbeper kende maatregelen in de Suma trastraat, waaronder eenrich tingverkeer, of het afsluiten van deze straat in het midden, zodat doorgaand verkeer niet meer mogelijk is. Tellingen In een laatste poging de ge meenteraad alsnog van de nood zaak van een tunnel voor fiet sers en voetgangers te overtui gen, waren de bewoners van de Kooi gisteren nog met de resul taten van een eigen verkeerstel ling gekomen. Zoals wij vorige week nog meldden, trokken zij de juistheid van de resultaten van onderzoekingen zoals die door de gemeente zijn uitge voerd in twijfel. Ondanks het feit dat enkele scholen in de buurtal grotendeels gesloten wa ren en op de teldag het zwem- weer niet bijster goed was, zo dat ook de verkeersbewegingen naar het nabijgelegen zwembad De Zijl niet zo talrijk waren, kwamen de tellingen van de om wonenden tot aanzienlijk hogere aantallen dan die van de ge meente. Maar liefst 2682 fietsers en 1520 voetgangers maakten die dag tussen half negen's mor gens en zeven uur 's avonds van het kruispunt gebruik. Deze cij fers konden de raadsleden ech ter niet meer in meerderheid overtuigen van de noodzaak van de tunnel. „Als we het hier doen kunnen we de hele stad wel gaan ondertunnelen", merkte de liberaal Kuijers hierover op. LEIDEN De gemeenteraad van Leiden hield gisteren zijn laatste vergadering voor het zo merreces. Daarin werden onder meer de volgende besluiten ge nomen: Maredorp en de Kooi/Noorder kwartier zijn aangewezen als stadsvernieuwingsgebied. In het kader van de Interim-Saldo regeling zal het rijk hier de tekorten van de voorbereiding en uitvoering van verbeterings plannen gaan financieren. In het eerste jaar is hiervoor een bedrag van 10 miljoen gulden beschikbaar. Overigens ver wacht de gemeente in de ko mende vijf jaar een totaal tekort te hebben op de stadsvernieu wingsactiviteiten in deze wijken van bijna 52 miljoen. Dat tekort werd gisteren op voorhand al met 4 miljoen uitgebreid door een amendement van de socia list dr. P. Bordewijk. Ook so ciaal-culturele voorzieningen kunnen ten laste van de nieuwe regeling worden gebracht en daarom kwam er van zijn kant een voorstel om los van de prio riteitsstelling elders in de stad het noordelijk stadsdeel in elk geval naast twee nieuwe buurt en clubhuizen ook een wijkbi- bliotheek te geven. Vier verte genwoordigers van de WD ver zetten zich tegen dit voorstel, omdat de raad hiermee werd overvallen, zonder dat er van een gedegen voorbereiding in commissoriaal verband sprake was geweest. De Haver- en Gortbuurt heeft eindelijk een bestemmingsplan. Na vele avonden vergaderen ging de gemeenteraad hier giste ren unaniem mee akkoord. Na mens de PPR-fractie werd een voorstel ingediend de derde Ha- verstraat in het bestemmings plan te handhaven. Het voorstel van het college ging uit van het verdwijnen van deze straat. De PPR kreeg echter slechts drie stemmen voor haar suggestie. Meer succes had de radikaal Beijen met een motie, waarin hij vroeg een ander systeem van woningwaardering te hanteren. Het had Beijen gestoord dat rug-aan-rugwoningen zonder meer voor de sloop worden be stemd (zoals bij de 3e Haver- uit de omgeving van de Sumatrastraat vroegen ook gisteravond met een nog eens om een tunnel, zij het tevergeefs. .Pietje Pancras" tijdens zijn openingsspeech LEIDEN „Pancras-West heeft een eigen buurthuis. Klokslag zeven uur opende „Pietje Pan cras" (Jacques Onderwater) het nieuwe buurtonderkomen door middel van het doorprikken van ballonnen, waardoor, als van zelf, de deur van het buurthuis open ging. De feestelijke ope ning 'werd muzikaal opgeluis terd door het muziekgezelschap „De Burcht" met zijn majoret tes, die een kleine show wegga ven in de Burgsteeg. Het nieuwe buurthuis van „Pan cras-West" is gevestigd in de voormalige garderobe van za- lencomple „De Burcht". Wijk- vereniging „Pancras-West" richtte ongeveer een jaar gele den een verzoek aan de gemeen te om een buurthuis te mogen inrichten. Toen was er geen pand beschikbaar. De brand, die in september van het vorig jaar het grootste gedeelte van het Burcht-zalencomplex ver woestte, bracht voor de wijkver- eniging uitkomst. De garderobe was zo'n beetje het enige gedeel te van het zalencomplex dat niet ten prooi aan de vlammen viel. In vier weken hebben leden van de wijkvereniging de garderobe opgelóiapt, zodat het nu met recht de „huiskamer van de buurt" kan worden genoemd met tafeltjes aan de zijkant en (van onze raadsverslaggever) LEIDEN Nu de reconstructie van de de uitspraak van de baan is de Marktenroute de toe te ken- Een eze richting van de frac tievoorzitter van de PvdA, L. Meijer, werd gisteravond door wethouder Waal (stadsontwikkeling) overgenomen. Dat gebeurde in een debat naar aanleiding van de uitspraak van de Raad van State, waar door vertegenwoordigers van CDA en WD om was gevraagd. In dit debat hekelde CDA-vertegen-, woordiger drs. W. Bleijie de manier waarop wethouder Waal op het verlies van de gemeente bij de Raad van State had gereageerd. Bleijie noemde Waal een slechte verliezer en wees er op dat van de heldhaftige eerste reactie van „we gaan toch door" na collegeberaad niet veel meer over was gebleven. Het CDA-raadslid vroeg de wethouder zich voortaan wat zorgvuldiger in zijn com mentaren uit te drukken. De heer Bleijie nodigde het college met klem uit het overleg met de midden stand verenigd in het LCC zo spoedig mogelijk te hervatten en te normalise ren. Ook door de WD-er Van Duyn werd hier om verzocht. „Het college is er nog op geen enkele manier inge- slaagd een goede vertrouwensrelatie op te bouwen met die instanties en organi saties die op economisch terrein in deze stad opereren", meende Van Duyn die in deze toestand aanleiding vond tot de nodige zorg voor de toekomst van die binnenstad. Gediskwalificeerd Pleitten CDA en WD voor nieuw overleg met het LCC, PvdA-leider Meijer was een heel andere mening toegedaan. Hij hekelde deze midden- standsvereniging in scherpe bewoor dingen en stelde dat het LCC zichzelf heeft gediskwalificeerd als gesprek spartner door „verdachtmakende op merkingen" aan het adres van ambte naren op de laatste jaarvergadering. Naar de mening van Meijer zou daarom ook.geen vertegenwoordiger van het LCC zitting mogen krijgen in de ge meentelijke verkeerscommissie. Meijer noemde de uitspraak van de Raad van State „onvoldoende beargu menteerd en unfair" waar de gemeente de opdracht kreeg te bewijzen dat de reconstructie van de Breestraat geen schade zou toebrengén aan de midden stand. Volgens de PvdA-leider zou de rijksoverheid nu een wettelijk kader moeten scheppen proefafsluitingen zoals met de Breestraat was beoogd mogelijk te maken nu dit door de Raad van State op losse schroeven wordt gezet De algemene opvatting van de heer Meijer was dat de toekomst van de Breestraat door dit besluit wel eens ernstige, zo niet onherstelbare schade zou kunnen zijn toegebracht. Concurrentieslag Meijer haalde fel uit naar het LCC en stelde dat de verkiezingen van volgend jaar nu maar eens moeten uitmaken wie in Leiden de dienst uitmaakt „de gekozen vertegenwoordigers of het grootwinkelbedrijf met de (bont)man- telorganisaties". Naar het oordeel van Meijer waren bij de heer Van Egmond (voorzitter LCC-red.) niet alleen de benzineleidingen van zijn auto doorges neden maar ook „zijn stoppen gespron gen". De fractievoorzitter van de PvdA stelde dat de binnenstad zijn kracht ontleent aan zijn historisch karakter en wilde niets weten van „een vernieti gende concurrentieslag om parkeer plaatsen met nieuwe winkelcentra", zoals die volgens Meijer door de mid denstand zou worden voorgestaan. Door zijn collega-raadsleden werden de felle woorden van de leider der Leidse socialisten bepaald niet in dank afgeno men. Van Zijp (CDA) noemde ze een „stoot onder de gordel van de midden stand." Zijn fractiegenoot Bleijie zei de kritiek van het LCC op de ambtenaren niet goed te keuren, maar stelde aan de andere kant dat door dit soort op merkingen als van Meijer het LCC juist weer op zijn achterste benen zou gaan staan. CDA-leider Driessen noemde de rede van Meijer „beledigend" en vroeg zich af waarom wethouder—loco-burge meester Van Aken de heer Meijer niet het woord had ontnomen. De WD-er Van Duyn tenslotte wees er op dat met deze woorden wordt voortgegaan op een heilloze weg. Maar niet alleen van de oppositionele zijde kwamen verwijten aan het adres van de fractievoorzitter van de PvdA. Ook PPR-leider Beijen haastte zich te distantiëren van de woorden van Meij er. Hij bespeurde in zijn kritiek een tendens die wel meer bij de PvdA in Leiden voorkomt, namelijk zich af te keren van ieder die het niet direkt eens is met de lijn van de PvdA en dat niet onder stoelen of banken steekt. Ook wethouder Waal kon Meijer in diens aanval op het LCC niet op alle punten gelijk geven. De wethouder stel de bereid te zijn tot overleg met het LCC, nadat het gesprek over de ge wraakte aanval van LCC-voorzitter Van Egmond op de adjunct-direkteur ge meentewerken zou zijn afgerond. Waal tekende hier echter bij aan dat gesprek ken met het LCC het overleg dat de gemeente voert met de Stichting Leidse Binnenstad (waarin naast de midden stand ook de rest van het bedrijfsleven, de vrije beroepen en de universiteit is in is vertegenwoordigd) niet mag onder graven. Waal bleek nogal wat waarde aan dit overleg te hechten en sprak bijzonder lovend over het werk van de Stichting Leidse Binnenstad. Omzetten Drs. Bleijie (CDA) vroeg naar aanlei ding van een bericht in de Leidse Courant van zaterdag over de daling van de omzetten bij de Breestraatwin- keliers om een onderzoek naar de ge volgen van de werkzaamheden in de Breestraat. Wethouder Waal zegde toe een en ander met de Stichting Leidse Binnenstad op te nemen. Zijn ambtge noot Van Aken wees er overigens op dat het nog maar de vraag is of de middenstand bereid is aan een derge lijk onderzoek mee te werken. Volgens de wethouder zouden middenstands- vertegenwoordigers in een eerdere fase botweg geweigerd hebben aan zo'n on derzoek mee te werken. Majorettes zorgden voor een vrolijke noot bij de opening van net buurtnuis. een gezellige bar. Het ügt in de van buurtbewoners te gebrui- fen voor het houden van diver- bedoeling het buurthuis voorlo- ken. Op korte termijn zullen er se, activiteiten voor kinderen en pig als punt van samenkomst voorbereidingen worden getrof- volwassenen uit de buurt.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 3