Molukse ordediensten voortaan taboe POSITIE LANDBOUW IS OPNIEUW VERSLECHTERD Slingerende caravan: vooral geen gas geven Auto's kleiner en lichter AUTOGRAMMEN "REGERING IN GIJZELINGSNOTA: Felle brand ï°P schip AUTOKEURING IN 1980 VERPLICHT Man rijdt in op agent Parkeerwachter verscheurde bon voor 'n pilsje Genoeg plaats voor jeugd in bouw en metaal Meubel- zwendel: twee miljoen Vermoorde politieman slachtoffer smokkelaars IJsnagels fflNNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 23 JUNI 1977 PAGINA 11 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Er moet een einde aan komen, dat binnen de Zuid-molukse gemeenschappen politieta ken worden verricht door Zuid-molukse ordedienst en, Ook binnen die gemeenschappen zal de gewone politie haar werk moeten doen. De politiekorpsen ^zullen daartoe worden uitgebreid. Tegen wapenbezit lbij Molukkers zal intensiever worden opgetreden, ■leventueel via algemene huiszoekingen. Het inlichtin genwerk zal worden geïntensiveerd. Dit zijn enkele maatregelen, die de regering heeft ^aangekondigd in haar nota over het verloop van de 3m jongste gijzelingen en de daarmee verband houdende [de gevolgtrekkingen. 2a- to- De mogelijkheden om nieuwe gewelddaden te voorko men zijn binnen de Nederlandse rechtsorde beperkt, aldus de nota. Inbreuken op de persoonlijke levens sfeer zijn slechts geoorloofd als er ernstige aanwijzin gen zijn dat de veiligheid van de staat in gevaar is of dat ernstige misdrijven worden voorbereid. Volgen van verdachte personen is slechts zelden mogelijk,' het verrichten van huiszoeking naar wapens is slechts geoorloofd als er aanwijzingen zijn, dat deze zich op bepaalde plaatsen bevinden. Daarom is het verzame len van inlichtingen van het grootste belang. De regering heeft er zich voortdurend van overtuigd, dat dit werk met de grootste krachtsinspanning ge schiedt, maar zij houdt er rekening mee, zo schrijft zij, dat soms het belang van het handhaven van een goede verstandhouding in een bepaalde woongemeen schap zo hoog wordt geschat, dat de opsporing van vuurwapenbezit daardoor enigszins op de achter grond is geraakt In de toekomst zal de grootst mogelijkoplettendheid geboden zijn. Zelfs de best bereikbare informatie kan echter niet het tijdig op sporen van samenspanningen garanderen. Nieuwe wetgeving kan de mogelijkheden vergroten: een nieu we wapenwet (reeds bij het parlement aanhangig) en uitbreiding van de strafbaarstelling van samenspan ning tot misdrijven gericht op gijzeling van pèrsonen. Bovendien zullen verbeteringen worden aangebracht in de organisaties, die met het inlichtingenwerk zijn belast. Ingaande op het bestaan van Zuid-Molukse orde diensten, die gaandeweg het karakter hebben gekre gen van verboden weerkorpsen, die taken van weer macht en politie willen overnemen, zegt het kabinet in zijn nota, dat daarover reeds direct na de vorige gijzelingen (eind 1975) beraad is gevoerd en thans opnieuw. Aan de Zuid-molukse leiders is thans aange zegd, dat die ordediensten zich voortaan noch binnen noch buiten de Zuidmoluse woongemeenschappen mogen blijven manifesteren als weerkopsen. bijge volg zal het afgelopen moeten zijn met geüniformeerd vertoon in groepsverband en ook met het optreden in burger ter beveiliging van personen (lijfwacht) of goederen. Evenmin kan het houden van (para-) mili taire oefeningen nog langer worden geduld. Hieron der wordt mede verstaan het in groepsverband oefe nen in het gebruik van geweld". Het optreden van ordecommissarissen en suppoosten voor een goed verloop van vergaderingen en andere manifestaties mag nog wel, maar dan mogen deze personen geen uitdrukking geven aan een bepaald staatkundig streven door het dragen van kledingstuk ken of opzichtige onderscheidingstekens. „Van het dragen van wapens mag uiteraard geen sprake zijn, laat staan van het gebruik daarvan". i'nj lt. Rotterdam De Rotterdamse brandweer heeft gisteren de hele dag nodig gehad om in de Waalha- n; ven een brand op het vrachtschip Karonga uit Sin gapore te blossen. De felle brand werd ook met blusboten bestreden. Na enkele uren moest men ophouden met spuiten omdat het schip volliep met bluswater en dreigde te kapseizen. De brandweer schakelde toen over op schuim. Het vuur is vermoedelijk ontstaan ■n in de machinekamer, maar breidde zich snel uit naar de verblijven van de bemanning en de bovenbouw. De totale schade heeft men nog niet vast kunnen stellen. (Van onze parlementaire redaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer is gisteren 73 373 tegen 42 stemmen akkoord gegaan met de invoering van een verplichte jaarlijkse autokeuring. Waarschijnlijk zullen in januari 1980 de «rste keuringsoproepen aan de autobezitters worden verstuurd. Volgens de gisteren aangenomen wet, die tot stand kwam op initiatief van de Tweede Kamerleden Van der Doef (PvdA) en De Beer (WD) zullen de autobezitters zelf mogen uitmaken of ze hun wagen laten keuren bij een door het rijk erkend garagebedrijf of in een van de 40 over het land verspreide rijkskeuringsstations. De keuringskosten zullen tussen de 40,- en 50,- liggen. Na goedkeuring van de auto krijgt de automobilist een keuringsvignet dat op de voorruit moet worden geplakt." Worden er gebreken geconstateerd dan dienen die eerst,te worden gerepareerd. Pas i daarna kan het keuringsvignet worden verkregen. (Van een onzer ver slaggevers) DRUNEN De I Opel Kadett bleek Jvier legers te heb ben gediend. Bij het afbijten van de la- klaag kwamen ach tereenvolgens te voorschijn: de Ne derlandse leger- kleur met nummer, De Canadese Maple Leaf, het Russische legergrijs en de Duitse legerkleur met hakenkruis. De auto moet meer dan een half miljoen ki lometer hebben ge reden. Kadett diende vier legers Toch was er giste-, ren in het Drunense Autotron geen prijs voor deze vooroor logse Kadett. Die was er alleen voor het aller oudste nog rijdende en van een kenteken voorziene model. Dat bleek een wagen te zijn, die op 29 juli 1938 van de band rolde. De auto heeft waar schijnlijk 360.000 km. gelopen. De (derde) eigenaar ontving van de Ne derlandse Opel-im- porteur de miljoen ste Kadett, die sinds 1973 de fabriek met bestemming Neder land verliet. DEN HAAG (ANP) De Nederlandse land- en tuinbouw heeft in 1976/1977 zeer teleurstellende uitkomsten geboekt, vooral door dat de droogte van vorig jaar zoveel schade heeft toegebracht aan de melkveehouderij. Het nadelige saldo van kosten en op brengsten zakte, nadat in 1975/1976 enig herstel was opgetreden, weer vrijwel terug naar het dieptepunt van 1974/*75. Het land- bouw-economisch instituut vertelt dit in zijn Landbouw-Econo- misch Bericht 1977". Het instituut schat de produktiewaarde van landbouw (de tuinbouw niet meegerekend) in 1976/'77 op 17,8 miljard. Dat is ongeveer zes procent meer dan in het jaar daarvoor. De beloning van arbeid en vermogen in de landbouw daalde met 1,2 miljard tot 5,6 miljard. Daarmee was maar 70 procent gedekt van de berekende 8 miljard aan kosten van die arbeid. Akkerbouw en veehouderij groeiden, wat bedrijfsuitkomsten be treft, verder uit elkaar. De akkerbouw, vooral in de kleigebieden, rooide het over het algemeen zeer goed, dankzij hoge prijzen voor consumptie- en pootaardappelen. De melkveehouders zagen, door dat hun kosten sterk en de prijzen voor hun produkten slechts een beetje omhoog gingen, hun gemiddelde arbeidsopbrengst dalen tot minder dan 10.000 op pachtbasis. De Nederlandse land- en tuinbouw gaf in het kalenderjaar 1976 een positieve bijdrage van 9,9 miljard aan de handelsbalans: aan nederlandse produkten werd voor 20,1 miljard uitgevoerd, terwijl voor 10,2 miljard aan soortgelijke produkten werd ingevoerd. Op de Haagse Hooftskade is gistermiddag een nog onbeken de man met zijn auto ingereden op een agent, die een stopteken had gegeven om te controleren of de wagen een meertonige hoorn had. Vlak voor de agent gaf de bestuurder gas. De agent kon nog net opzij springen en noteerde het kenteken. Een kwartier later werd de auto leeg aangetroffen in de Fagelstraat Tegelijkertijd zat aan het hoofd bureau de 22-jarige mej. G. C. van M. uit de Polsterstraat. Zij kwam aangifte doen van haar auto, die in de nacht van 21 op 22 juni wasgestolen. Namens de Neder landse Dierenbe scherming overhan digde de 11-jarige Ronald Oort uit Waddinxveen giste ren in Den Haag aan kamervoorzitter Vondeling 75.000 handtekeningen uit protest tegen de zeehondenjacht. Men wil onder meer een invoerverbod van zeehondenhui den. Ontslag voor 110 man in Vlaardingen VLAARDINGEN (ANP) - CiD- cinnati Milacron b.v. te Vlaar dingen heeft ontslag aange vraagd voor ongeveer 110 men sen. Met vakorganisaties en onderne mingsraad zijn besprekingen gaande. Cincinnati vervaardigt gereedschapswerktuigen. Er werken 420 mensen. Als reden voor het ontslag wordt genoemd het achterblijven van de bereid heid tot investering in kapitaal goederen in Europa. AMSTERDAM (ANP) Parkeerwachter Johan R. wilde de toffe jongen uithangen. Maar hij ging te ver toen hij tegen betaling parkeerbonnen verdonkeremaande, en ten eigen bate park eerme ters ging lichten. En daarvoor eiste de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank giste ren een maand cel tegen hem. De inmiddels ontslagen parKeerwacht placht op zijn ronde zijn werk lag in de binnenstad nogal eens een café binnen te stappen. Al spoedig stond hij met de horeca daar op goede voet, niet in het minst doordat hij met grote bereidwilligheid parkeerovertredingen door de vingers zag. Spoedig begonnen de klanten van zijn stamkroe gen de parkeerbonnen bij Johan R. in te leveren. De vergoeding, die eerst bestond uit een pilsje of een klein cadeautje, groeide al snel uit tot het vaste tarief van vijf gulden per bon. Volgens de officier van Justitie had Johan in een half jaar tijd zo'n honderd tot tweehonderd bonnen laten verdwijnen, hetgeen hem aan vergoedingen van dankbare overtreders circa zevenhonderd gulden zou hebben opgeleverd. De 22-jarige Ronald P., een barkeeper die dank baar gebruik had gemaakt van het feit dat zijn café in Johans rayon lag door hem tientallen bonnen van klanten toe te spelen, eiste de officier vijfhonderd, gulden boete en twee weken voor waardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. Pieter v. Vollenhoven voorzitter Minister Wester terp van Verkeer en Waterstaat heeft mr. Pieter van Vollenhoven benoemd tot voor zitter van de voor lopige Raad voor de Verkeersveilig heid. De raad is een onafhankelijk ad viesorgaan dat de minister van Ver keer en Water staat van advies zal dienen over al lerlei vraagstuk ken op het gebied van de verkeers veiligheid. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Grote bedrijfstakken, zoals de metaal en de electrotechnische industrie en ook de bouw zitten te springen om school verlaters. De aanmelding uit deze groep voor werk of opleiding blijft achter bij het aantal beschikbare arbeids- en opleidingsplaatsen. Het Nederlands Christelijk Werkgeversver bond (NCW) zegt dat dit verschijnsel erop zou kunnen duiden dat er aan de schoolverlaters onvoldoende of verkeerde informatie over de werkgelegenheid wordt gegeven. Voor veel jongeren is het goed dat zij niet langer op school blijven, maar via het leerlingenstelsel een goed vakman proberen te worden. Door het grote tekort aan geschoolde vaklieden bestaat daarvoor in veel bedrijven volop gele genheid, zeker nu de werkgevers voor deze opleiding subsidie van de overheid krijgen. Het NCW vraagt de jongeren die van de LTS komen om zich bij het arbeidsbureau te laten inschrijven, vóórdat ze met vakantie gaan en daarmee niet wachten met het idee van: Ik krijg toch geen werk. De mogelijkheden in de metaal en in de bouw zijn groter dan gedacht, aldus het NCW. (Van een onzer verslaggevers) DEN BOSCH De politie van diverse Brabantse steden heeft een bende opgerold, die zich had gespecialiseerd in zwendel met meubels. In totaal zijn elf verdachten aangehouden. Het zou bij de zwendel gaan om een bedrag van meer dan twee mil joen gulden. Een lid van de bende is onlangs in Den Bosch door een nog onbekende dader neergeschoten. De handelwijze van het elftal was overal gelijk. Er werd een meubelzaak opgericht en inge schreven bij de Kamer van Koophandel. Dan werden meu bels besteld, die na aflevering niet werden betaald, maar we! werden doorverkocht. Na korte tijd lieten de meubelzaken zich dan failliet verklaren. De zwendel leverde in Eindho ven 500.000 gulden op, in Eind hoven 800.000 en in Breda 400.000. Het vermoeden bestaat dat er nog meer meubelzaken op een dergelijke wijze actief zijn, of actief zijn geweest. Het onderzoek is dan ook nog niet afgesloten. TEGELEN (ANP) Na bijna vier weken intensief speurwerk van zowel de Nederlandse als de Duitse politie is de oplossing van de moord op de Tegelse brigadier van politie H. Hovens nog niet in zicht Op eerste Pinksterdag werd hij 's middags in het bosgebied bij de Duitse grens neergeschoten. Wel is de politie ervan overtuigd dat de daders moeten worden gezocht in de kringen van smok kelaars in drugs en wapens. Dit is gisteravond door de korp schef van de politie in Tegelen meegedeeld. Verder is de politie er acher gekomen dat bij de moordzaak drie of vier personen betrokken zijn geweest: inzittenden van een auto (VW-Kevermodel) en een door getuigen gesignaleerde man met twee tassen. Aan de hand van de getuigenverklarin gen heeft de politie een monta gefoto van deze laatste kunnen samenstellen, maar van hem ontbreekt verder ieder spoor. Rijden met een caravan ach ter de auto is een klein kunst je zeggen zij die het al jaren doen. Maar wie voor het eerst met zo'n bakbeest achter zich rijdt weet wel anders, al bekent hij het misschien niet. Het is echt wel even oefenen. Vooral als men van plan is van de autos nelwegen af te wijken en lan delijke, maar bochtige wegge tjes te nemen. Om dan nog maar niet te spreken van haarspeldbochten in de ber gen. Een van de gevaren bij het caravan-rijden is dat de kam peerwagen gaat slingeren. Voor menige caravan bezitter geldt als vuistregel dat er in dat geval gas moet worden gegeven zodat de caravan weer in het rechte spoor kan komen. Volgens onderzoekers van het volkswagenconcern is dat een verkeerde handeling. Inplaats van gas géven moet er juist worden geremd. Een beetje remmen is al voldoende en dat geldt dan zowel voor geremde als voor ongeremde caravans. Ook als de aanhan ger van de grond komt brengt een kort maar krachtig rem men hem weer in het gareel. Volkswagen geeft nog meer goede raadgevingen, als resul taat van een serie proeven die men op de testbaan heeft ge nomen. Zo vindt men daar dat vele caravans te smalle ban den hebben, waardoor het slingeren wordt bevorderd. Radiaalbanden zijn het beste. De beginnende caravanrijder wordt erop gewezen, dat men eraan moet wennen dat de ac celeratie minder is. Een auto met een 75 pk-motor kan in een kleine vijf seconden van stilstand tot een snelheid van 60 km/u komen. Met een bela ding van 1000 kilo plus nog eens een caravan van in totaal 1000 kilo doet men er meer dan tien seconden over. Wil men nog sneller dan zestig km/u dan wordt het verschil nog groter. Een ander punt om rekening mee te houden is het benzineverbruik. In theorie kun je stellen dat een auto plus caravan het dubbele ge wicht moet trekken en dus tweemaal zoveel verbruikt In de praktijk komt het neer op iets minder, ongeveer 40 pro cent meer benzine, eenvoudig omdat men met een auto al leen meestal sneller rijdt. BRITISH LEYLAND: British Leyland voorziet dat auto's in het jaar 2000 hun brandstofverbruik zullen heb ben gehalveerd van gemid deld 10 liter op 100 kilometer tot ongeveer 5 liter. Wanneer dit is bereikt zal het gemiddelde energieverbruik per voertuig/passagier, bij een gemiddelde bezetting, hetzelf de zijn voor personenauto's als voor bussen en intercitytrei- nen. I Leyland voorziet dat als ge volg van federale voorschrif ten, de Amerikaanse auto's de Europese qua afmetingen zul len gaan benaderen en dat ook de Europese auto's kleiner en lichter zullen worden. Door een tien procent gewichtsbe sparing, te zamen met een ver mindering van het vermogen met tien procent, zou een auto in dezelfde vermogen-ge- wichtsverhouding blijven, maar toch een besparing van ongeveer acht procent op het brandstofverbruik opleveren. Leyland verwacht dan ook toekomstige generaties van au to's die kleiner, lichter en effi ciënter zijn en die bovendien op lichtere benzinemengsels kunnen rijden. Het racen met kleine wagens op ijs is in Zweden zo populair geworden, dat er nu ook al wed strijden worden gehouden op overdekte kunstijsbanen. Om meer greep te krijgen op de zeer gladde circuits heeft men ijsna- gels gëintroduceerd. Op de voorbanden worden twintig na gels aangebracht, op de achter banden dertig. Corona 2000 steviger front Toyota heeft de Corona 2000- serie, twee Sedans en een Sta tionwagon, een nieuwe, ro buustere front gegeven. Hier mee wil men beter appelleren aan de Europese «maak. Ook in het interieur heeft men een aantal wijzigingen aange bracht Het dashboard is ver laagd en meer naar voren ge plaatst. De voorstoelen zijn vooral op schouderhoogte bre der geworden. Verder heeft Toyota enkele detailverbete ringen aan motor, wielophan- ging en plaatwerk uitgevoerd. De prijzen van de Corona 2000-modellen variëren van 16.000 tot 17.000 gulden. In Noord-Amerika heeft een derde van alle verkeersdoden alcohol in het bloed. Hoe het in Europa daarmee gesteld is, is niet bekend er is geen onderzoek naar ingesteld. Dat probeert nu de SWOV (Stichting Wetenschappelijk On derzoek Verkeersveiligheid) te doen. De SWOV kan nu wel zeggen, dat automobilisten onder de 20 jaar al na gering alcoholgebruik een snel groeiende kans op een ongeval hebben. Het verkeers-ei-van-Columbus is gevonden in Zweden, Duitsland en Frankrijk: verwisselbare rijstroken. Een auto weg met acht rijstroken kan in de spits worden verdeeld in zes stroken voor het drukke verkeer en twee voor gering verkeer. Als het in beide richtingen even druk is wordt er weer gewoon vier-plus-vier van gemaakt Dat zou hier eigen lijk ook moeten kunnen, vindt de Stichting Weg. Zojuist op de markt: een meter die het benzineverbruik aangeeft op elk gewenst ogenblik. De van origine Duitse meter kan door iedereen worden ingebouwd aldus importeur Groen in Baarn. Hij vraagt er 149,50 voor. Chrysler France heeft nog nooit zoveel winst gemaakt als in 1976. De glunderende aandeelhouders hebben te horen gekregen dat de nettowinst 214.630.581,32 francs bedraagt Daimler Benz is trouwens ook niet ontevreden: nettowinst 392 miljoen mark, 80 miljoen meer dan het jaar ervoor.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 11