Torenflats in Londen onbereikbaar te gin moet zich waarmaken noor binnen- en buitenland Britse vorstin schouwt bescheiden Britse vloot ïarde noten bij Onderhandelingen Brezjnev-Giscard Politie in Londen treedt hard op bij wilde staking Haldeman de cel in Jt' Vlucht99 naar Mars schokt Britse t. v.-kijkers Cruise-raket verongelukt GEEN MUNITIE DAN MAAR EXECUTIES MET DYNAMIET IN ETfflOPIE Deventer nooit meer „Een brug te ver99 BTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 22 JUNI 1977 PAGINA 7" 0 onze correspondent Eric Silver) lUZALEM De nieuwe Is- ische premier Begin, die indag zijn ambt heeft aan- rd, is van plan tegen het 1 van deze maand naar Was- fton te reizen voor een aan- gesprekken met president ter. Dit is aangekondigd na ontmoeting met de Ameri- nse ambassadeur in Israël, Wel Lewis. Tot het bezoek Begin aan de V.S. zal de den-Oostendiplomatie pas op de plaats maken. Ameri- ïse functionarissen hebben verwachting uitgesproken de Amerikaanse minister buitenlandse zaken Vance tweede rondreis door het ed pas later in de zomer zal nnen. iident Carter heeft de afge- n week alles in het werk eld om de Israëliërs op het te drukken dat er voorlopig geen reden tot alarm is. >mo Goren, opperste rabbi Israël, werd al door Carter liens belangrijkste adviseurs buitenlandse zaken met al- ïremonie ontvangen. Vervol- werd vice-president Mon- ingelicht ter voorbereiding een uiteindelijke verklaring de doelstellingen van de rikaanse regering. •lische functionarissen von- dat er niets nieuws was in wat Mondale zondag te zeggen had, maar ze putten enige hoop uit het feit dat er niet gesproken werd over oud, half-vergeten re soluties van de V.N. waarin Pa lestijnse vluchtelingen compen satie werd beloofd en waarin plannen gemaakt waren voor lastige scheidslijnen. Het Pales tijnse thuisland werd steun toe gezegd via een subclausule van de „Jordaanse keuze" hoewel de Amerikanen destijds nog spra ken van „kleine veranderingen" van de grenzen van vóór 1967. De indruk groeit hier steeds meer dat er sprake is van een stilzwijgende overeenkomst: als Begin ophoudt van de daken te schreeuwen dat Israël vast moet houden aan de „bevrijde gebie den" zal Carter hem het voor deel van de twijfel gunnen tót ze elkaar in het Witte Huis spre ken. Inderdaad is Begin de laat ste tijd wat minder rigoureus, maar dat betekent niet dat hij nu minder vastberaden is. Dat werd nog eens bevestigd in de coalitie-overeenkomst die on dertekend werd door de Likoed van Begin, de Nationale Reli gieuze Partij en de ultra-ortho doxe Agoedat Israël. De richtlij nen voor het buitenlands beleid, opgesteld door Begin, stellen duidelijk dat de nieuwe regering alle buurlanden uitnodigt om te gaan onderhandelen voor een vredesovereenkomst. Er zouden geen voorwaarden vooraf zijn en en elke partij zou vrij zijn om met welk voorstel dan ook voor de dag te komen. Hoewel de nieuwe premier her haald heeft, dat het joodse volk „historische en eeuwige rech ten" heeft op de westoever van de Jordaan, zegde hij toe daar niet de Israëlische wet te zullen invoeren „zolang vredesonder handelingen tussen Israël en zijn buren verwacht worden." Maar de regering blijft gebon den aan het plannen maken voor en het bouwen en aanmoe digen van „nederzettingen in het thuisland, zowèl in de steden als. op het platteland, in navolging van de zionistische doelstellin gen en veiligheidsvoorwaar den". Deze meer praktische be nadering van de annexatie was de prijs die Begin moest betalen voor de medewerking van Mosje Dajan aan zijn regering. Dajan is minister van buitenlandse za ken. Zijn formulering van het buitenlandse beleid was echter niet genoeg om ook Yigael Ya- dins Democratische Beweging voor verandering tevreden te stellen. De professor zag geen kans om een uitspraak van de kiezers uit te lokken voor een compromis met de Arabieren en vond het daarom beter met zijn 15 parle mentsleden in de oppositie te gaan. Voorlopig lijkt de kans gering dat Yadin de drie minis terposten zal aannemen die Be gin open gehouden heeft voor het geval dat de Democratische Beweging van gedachten veran dert. De nieuwe regering, die maan dag aan de Knesset is voorge steld, kan rekenen op 63 van de 120 zetels in het parlement Daaronder is ook Dajan, die als onafhankelijke afgevaardigde zitting had toen het parlement vorige week van start ging. De Arbeiderspartij, op wier lijst Dajan de verkiezingen in ging, kan op geen formele wijze de ex-minister van defensie dwin gen weer binnen haar gelederen plaats te nemen. Begin was zondag vol vertrou wen dat zijn regering een zeer stabiele zou zijn. Hij heeft een meerderheid in zetels, waar vol gens hem „mee te werken valt". Maar de Likoedcoalitie begint haar regeringstermijn met vraagtekens achter zijn drie be langrijkste ministers: generaal Dajan van buitenlandse zaken, Ezer Weizman van defensie en Simha Erlich van financiën, die tevens leider is van de liberale vleugel van de Likoed. Dajan zal hard moeten vechten om de indruk weg te werken dat hij er voornamelijk voor de show bij zit. Immers, voor de buitenwereld is hij „mr. Israël", de bekende held die altijd een gehoor kan oproepen. In het verleden (bijvoorbeeld in 1974 tijdens de onderhandelin gen over terugtrekking met Egypte en Syrië) toonde hij te beschikken over een vindingrij ke geest die van.de ene dag op de andere oude oplossingen kon laten varen en met nieuwe op de proppen kon komen. Weizman gaat naar het ministe rie van defensie met een onbe rispelijk militair verleden. Meer dan wie ook schiep hij de mo derne Israëlische luchtmacht. Hij was het die het aanvalsplan opstelde waarmee Israël op de eerste morgen de zesdaagse oor log won. Maar in de politiek is hij min of meer een nieuweling. In 1969-70 was hij voor korte tijd minister van transport in de nationale eenheidsregering, maar ging weer terug in het bedrijfsleven, nadat hij een machtsstrijd met Begin verloren had. De verkiezingscampagne van 1977, die hij voor de Likoed. voerde, was zijn politieke reha bilitatie. Erlich is een oude rot in het parlement, maar zijn econo misch beleid zou een tweestrijd in het land kunnen ontketenen. Hij heeft zich uitgesproken voor „gecontroleerde werkloosheid", heeft professor Milton Fried man uitgenodigd hem te advise ren en is vastbesloten de macht in te tomen van de Hostradroet Terwijl (linksboven) Simon Peres, Yigal Allon (midden) en Abba Eban toezien, wen sen premier Menachem Be gin, Mosje Dajan en Ezer Weizman elkaar geluk, na dat het Israëlische kabinet de nieuwe regering had aanvaard. (de vakcentrale) alsmede de fi nanciële privileges van de kib- boetsbedrijven teniet te doen. Al met al vormt dat een frontale aanval op het beleid dat de Ar beiderspartij dertig jaar lang heeft gevoerd. Copyright The Guardian WASHINGTON (AP) - H. R. Haldeman, de naaste medewer ker van ex-president Richard Nixon, is gisteren de cel inge gaan. Hoewel hij zich pas van daag hoefde te melden ging hij een dag eerder, waarschijnlijk om verslaggevers te ontlopen. De voormalige minister van jus titie John Mitchell, die evenals Haldeman in verband met het Watergate-schandaal een gevan genisstraf van 2 1/2 tot 8 jaar heeft gekregen, zou zich van daag bij de gevangenis melden. Het was gisteren precies 28 maanden geleden dat Halde man, Mitchell en John Ehrlich- man door rechter John Sirca waren veroordeeld. Behandeling visserij geschil uitgesteld LUXEMBURG (ANP) - Het Europese hof van justitie in Lu xemburg is ingegaan op het ver zoek van de Europese Commis sie („dagelijks bestuur" van de EG) om een uitspraak inzake het Nederlandse-Ierse visserij geschil nog even uit te stellen. De Europese Commissie moet echter wel, voor de eerste juli, het hof melden of er voortgang gemaakt is met een poging een verzoening tot stand te brengen tussen het Nederlandse en Ierse standpunt. In Ierland wordt thans een nieuwe regering ge vormd. LONDEN (UPD Op 28 juni schouwt koningin Elizabeth van Groot Brittannië haar ma rine. Het zal het laatste specta culaire onderdeel zijn van de feestelijkheden ter gelegen heid van haar 25-jarig rege ringsjubileum. Men verwacht dat ruim een miljoen toe schouwers te land en ter zee met een mengeling van vreug de en nostalgie bij de vloot- schouw aanwezig zullen zijn. Nostalgie, want de Britse ma rine is niet meer de marine „die de zeeën beheerst" en in 1935 op dezelfde plaats werd geschouwd door koning Geor ge V. Het is ook niet de marine die de kroning van Elizabeth in 1953 opluisterde. Toen was zij nog de op één na grootste ter wereld, achter de Verenigde Staten. De vloot die Elizabeth in Spithead, een nauwe zee engte tussen Portsmouth en het eiland Wight aan de Engel se-Kanaalkant van Groot-Brit- tannië aan zich voorbij zal zien varen, zal twee vliegdek schepen, de Hermes en de Ark Royal, omvatten. De ark Royal wordt daarna voor schroot verkocht of in de mottenballen gelegd. Na de vliegdekschepen volgen schepen van kleiner ka liber, waaronder onderzeeërs met atoomaandrijving. De atoomonderzeeërs die zijn uit gerust met polarisraketten doen niet mee. Om te voorkomen dat de ko ningin zich zou moeten afvra gen of ze „hiervoor helemaal uit Londen is moeten komen," verlenen de marineschepen van bevriende landen hun me dewerking. Nederland komt met een fregat dat een balach tige radarconstructie op de brug heeft en daarom bekend staat als de „Kojak". Behalve marineschepen zullen aan de koningin voorbij varen koopvaardij schepen, waarvan de tanker „British Respect" van de BP met zijn 270.000 ton, het grootste van de hele vloot zal zijn. Ook Russische schepen zijn van de partij. Koningin Elizabeth en prins Philip zullen de vloot schou wen vanaf het koninklijke jacht Britannia, als gasten van de admiraliteit Russische president Breznjev strijkt zijn haren recht nadat hij een ans heeft gelegd bij het graf van de onbekende soldaat onder de c de Triomphe. Rechts de Russische minister van buitenlandse zaken, idrei Gromiko, die de linten nog wat bijschikt ki [ARIJS (AFP) Dc tweede gespreksronde tussen Ieonid Brezjnev, partijleider en president van de ovjet-Unie en zijn gastheer, de Franse president iscard d'Estaing, is in een „zeer openhartig sfeer" erlopen. Een term, die in het diplomatieke spraak- ibruik betekent dat er enkele harde noten zijn kraakt en dat er meningsverschillen aan de dag jn getreden. De verschillen van mening betreffen e visie op het ontspanningsproces, de verbeterde i erhouding van Frankrijk met de Navo en de ontwa- tning. resident Giscard heeft gisteren, zonder zijn gast te ontzien erop ïhamerd dat .matiging in de ideologische strijd" voor Frankrijk in essentiële voorwaarde voor de internationale ontspanning is. at standpunt heeft nog geen twee jaar geleden, tijdens Giscards ezoek aan Moskou, een duidelijk misnoegen opgewekt bij de ussische leiders. Nadat Brezjnev maandag zijn „ontspanningsmo- oloog" had gehouden, gaf Giscard gisteren zijn visie. Volgens igeringswoordvoerder Lecat verbond de Franse president vier oorwaarden aan het ontspanningsproces: Matiging van de ideologische strijd, .Respecteren van de rechten van de mens en de fundamentele rijheden; - Niet-inmening in de binnenlandse aangelegenheden van andere laten; Erkenning van het feit, dat de ontspanning voor alle delen van e wereld moet gelden. )at laatste wordt gezien als een verwijzing naar de groeiende nvloed van de Sovjet-Unie in Afrika. Ook de vermelding van de nensenrechten in deze opsomming zal bij Brezjnev wel niet in joede aarde zijn gevallen. Brezjnev drong aan op een actievere rol van Frankrijk in het streven naar internationale ontwapening. Frankrijk heeft zich tot dusver afzijdig gehouden van besprekingen over het afremmen van de wapenwedloop, als de VN-ontwapeningsconferentie in Genève. Giscard antwoordde dat Frankrijk dat alleen kan doen „in het kader van een algemeen en zeer doelmatig gecontroleerd ontwape- rir>gsproces. De franse defensie zal nooit beneden een minimum-ni veau van veiligheid mogen dalen". Be Russische partijleider uitte ook zijn bezorgdheid over de nauwere banden tussen Frankrijk en de Navo. Hij ging in op de i.nieuwe doctrine" van de Franse chef-staf generaal Guy Mery, die een strategie bepleit waarin de verdediging van Frankrijk zich niet noodzakelijkerwijs binnen de Franse grenzen hoeft af-te spelen. Frankrijk verdrinkt in zijn wijn LUXEMBURG (AP) De wijnoverschotten in West- Europa dreigen zo groot te worden dat de ministers van landbouw van de EG er in de herfst een speciale vergadering aan zullen wij den. De Franse minister van landbouw Pierre Mehaigne- rie zou tijdens een vergade ring achter gesloten deuren hebben gezegd dat Fran krijk nog 26 miljoen hecto liter over heeft van de oogst van vorig jaar. Bo vendien verwachten de Fransen dit jaar een over schot van 28 miljoen heet- olieter. Frankrijk is boven dien verplicht jaarlijks 5 miljoen hectoliter Italiaan se wijn in te voeren. LONDEN (AP) - De Britse te levisiekijkers zijn maandag avond het slachtoffer geworden van een documentaire, die sug gereerde dat het einde van de wereld nabij was. Gemeld werd dat Amerikaanse en Russische autoriteiten met elkaar samen werkten om de aarde te verla ten. Een van de onderdelen van het vluchtplan was het vestigen van een kolonie Amerikaanse en Russische geleerden op Mars. Het programma Alternative-3, bleek een grap te zijn van de commerciële omroepmaatschap- pij Anglia. De telefoons van de Britse omroep, kranten en pers bureaus stonden roodgloeiend toen de kijkers zich begonnen te realiseren dat de wetenschappe lijke feiten die zij hadden gezien op verzinsels berustten. In het programma werden in een schokkende documentaire stijl bewijzen aangevoerd voor leven op Mars, mensen die van het aardoppervlak verdwenen, een steeds dikker wordende dampkring als gevolg van de luchtvervuiling en geheimzinni ge gebeurtenissen op de maan Staking vuilnisdienst In Lissabon staken de ar beiders van de vuilnisdienst nu al weer vijf dagen. Het vuil hoopt zich op en ver spreidt door de hitte een ondragelijke stank. Hier spuit een bewoner een des infecterende stof op een hoop vuil om ongedierte te bestrijden. WASHINGTON (AFP) - Bij een proeflancering in de Stille Oceaan is maandag een Ameri kaanse cruise-raket veronge lukt, zo is bekendgemaakt door een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van defen- Het ongeluk deed zich voor bij de eerste lancering van een crui se-raket onder water door een onderzeeër. Hoewel de raket op juiste wijze boven water kwam en ook de motor tijdig aansloeg, raakte het projectiel korte tijd later zijn stabiliteit kwijt en stortte in zee. Belgrado-overleg vastgelopen BELGRADO (UPD - Het am- bassadeurs overleg in Belgrado, voorafgaand aan de conferentie waarop moet worden nagegaan wat er terecht is gekomen van de accoorden die in 1975 op de Europese veiligheids conferentie in Helsinki gesloten zijn, is gis teren in een impasse geraakt. Men is er niet in geslaagd de agendavoorstellen van het Sow- jetblok en die van de Westelijke landen op elkaar af te stemmen. Het overleg is verdaagd en zou vandaag hervat worden. Het gaat daarbij met name om de vraag welke plaats de „balans van Helsinki" op de agenda m<get innemen. LIFTMECANICIENS IN STAKING: (Van onze correspondent Roger Simons) Londen In Groot-Brittannië is het momenteel geen pretje meer dan drie hoog te wonen. 1200 mecaniciens van Otis' grootste liftenfabriek, staken al vijf weken, met het gevolg dat steeds meer liften van hotels, flats en kantoorgebouwen stil vallen. Londen is het ergst getroffen. Bejaarden, gehandicapten en zwangere vrouwen zitten hope loos gevangen in flats van toren hoge woningcomplexen met vaak meer dan twintig etages. De melkboer, de postbode en andere leveranciers weigeren hoger te klimmen dan zes ver diepingen. Voor iemand die op de 23ste etage van het „James Sinclair Point" een flatgebouw in Oost-Londen woont, waarin alle liften buiten gebruik zijn, is het 368 trappen hoog. De wilde staking van de mecani ciens werd vijf weken geleden veroorzaakt door een ruzie over het feit, dat acht werktuigkundi gen die liften plaatsen in sta tions van een nieuwe Londense metrolijn, over geen behoorlijke kleedkamer konden beschikken. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De nieuwe Lon dense politiecommissaris David McNee wordt door extreem linkse socialistische Lagerhuis afgevaardigden ervan beschul digd zijn agenten opdracht te hebben gegeven bijzonder hard handig op te treden tegen sta kerspos ten, die iedere dag de wacht betrekken voor de Grun- wick-filmfabriek te Willesden in Noord-Londen. A1 54 weken is een deel van het personeel van dit bedrijf in wilde sta king, omdat een aziatiscbe ar beidster geweigerd heeft lid te worden van Apex, een bepaalde vakvereniging. George Ward (44), de Anglo-In- dische directeur van dit filmbe drijf, is niet bereid Apex als vakvereniging te erkennen. Hij heeft het standpunt ingenomen, dat zijn personeel volkomen vrijgelaten moet worden wat eventuele toetreding tot een vakbond betreft „Ik geloof in vrije keuze", zegt hij. Het Grunwick-geschil dreigt een van de meest gevaarlijke Britse sociale conflicten te worden, alt hans wat de politieke aspecten ervan betreft Iedere morgen proberen honderden stakerspos- ten, onder wie veel personeelsle den van andere bedrijven en extreem-linkse opruiers, te be letten, dat werkwillige arbeid sters in de filmfabriek komen. Zij worden telkens per autobus ter plaatse gebracht. De politie treedt hard op en arresteert de gevaarlijkste her rieschoppers. Gistermorgen was de linkse socialistische afge vaardigde Audrey White een van de gearresteerden. STOCKHOLM (Reuter) Stefan de Vylder, die voor Zweden ontwikkelingswerk in Ethiopië heeft gedaan, heeft in Stockholm verklaard dat de militaire machthebbers in Ethiopië eerder dit jaar nog maar zo weinig munitie hadden dat zij voor terechtstel lingen dynamiet of bet mes gingen gebruiken. „Half maart," aldus de Vylder, „werden rond 120 studenten naar een terrein buiten Addis Abeba gebracht en daar met dynamiet opgeblazen. Het merendeel van de 655 jongemensen die volgens de Ethiopische autoriteiten in mei zijn terechtgesteld, zijn met het mes omgebracht De kelen bleken doorgesneden te zijn." De Vylder zei voorts, dat gelden voor scholen en ziekenhuizen in Ethiopië voor militaire doeleinden worden gebruikt Op deze manier wordt Zweeds geld gebruikt ter voorbereiding van de massamoord op 200.000 arme Ethiopische boeren." Volgens De Vylder moeten de verwanten van de terechtgestelden op last van de autoriteiten in Addis Abeba rond 135 gulden betalen voor een 'nette' begrafenis. De machthebbers kopen met dit geld munitie. (Van onze filmredactie) DEVENTER Gisteravond beleefde Deventer de eerste vertoning van de oorlogsfilm „Een brug te ver" over de slag bij Arnhem. De stad waar deze film werd gemaakt, Deventer, beleefde niet de wereldpremière, zelfs niet de Europese première, want zelfs Londen was Deventer nog een slag voor. Het publiek bestond uit zeshonderd genodigden, overwegend men sen van politie, brandweer en gemeente, die het vuur uit hun sloffen hebben gelopen voor producer Joseph Levine, die Deventer helemaal vergat na voltooiing van de film. Later op de avond verscheen wel in de zaal regisseur sir Richard Attenborough. Voor hem werd niet eens meer geklapt, omdat burgemeester H. Posthu- ma toen al met teleurstelling in zijn stem er gewag van had gemaakt hoezeer Deventer na alle inspanningen voor de mensen van de film zich vergeten voelt Het uiteindelijke resultaat viel de meeste Deven ten aren bovendien erg tegen. Men vond de film rommelig en langdradig. Er klonk dan ook geen bijval uit de zaal. Gemeentelijk organisator Cor van Eijk zei desgevraagd, dat Deven ter iets dergelijks geen tweede keer meer zal doen. „Er is wel wat aan de filmmakers verdiend", zegt hij, „maar daar heeft de hele stad grote last van ondervonden. Dit nooit meer".

Leidse Courant | 1977 | | pagina 7