Makkelijke dag voor favorieten onbezorgd op vakantie 'rojectgroep ONTWIKKELINGSSCHETSEN egt bevolking keuze voo,: VOOR LEIDSE BINNENSTAD Bewoners Hendrikstraat verrassen met eigen plan VRAGEN OVER ONTRUIMING PANDEN AAN MORSSINGEL verzekeringenvreemd geld, cheques, rekreatiekredieten enkluizen LEIDSE SPAARBANK Woonruimte in Leidse regio meer voor eigen inwoners ^STAD/REGIO LEIDSE COURANT WUENSDAG 22 JUNI 1977 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) IDEN De gemeentelijke projectgroep voor de mens tad legt deze week vijf verschillende ontwik- iingsschetsen op tafel waaruit een keuze kan wor- gedaan in welke richting de ontwikkeling van Leidse binnenstad de komende jaren zal gaan. er de vijf verschillende varianten kan iedere irger, individueel of in groepsverband, tot septem- :r z'n zegje zeggen. Daarna gaat de projectgroep ;ze reacties bundelen en is het woord aan de olitieke vertegenwoordigers ten stadhuize om reke- ing houdend met deze reacties een definitieve keuze e doen met het oog op het ontwerpen van een tructuurplan voor de hele binnenstad. )e stukken die de projectgroep >p tafel legt zijn bepaald geen lefinitieve resultaten uit onder- oekingen die het afgelopen jaar ajn gevoerd. Het zijn niet meer lan schetsen, aanwijzingen van nogelijkè ontwikkelingen in de oekomst, waarbij rekening is louden met bijdragen van an- e belangrijke organisaties uit ie Leidse samenleving, waaron der de Stichting Leidse Binnen stad. [Bij het vaststellen van de ver schillende ontwikkelingsschet- sen is onder meer aandacht be steed aan het kern winkelappa raat en de zorgwekkende toe- lstand waarin dit verkeert (de jongste nota van de Stichting Leidse Binnenstad wees hier al op), maar daarnaast ook aan het zakencentrum (kantoorontwik keling), de universiteit en het woonmilieu. Opmerkelijk is het feit dat de projectgroep in elk van de va rianten uitgaat van de komst van ten minste drie parkeerga rages in de Leidse binnenstad. Deze zouden in samenhang met een busstation moeten worden gebouwd rond de Garenmarkt, waarbij het terrein van de firma Sanders aan het Levendaal als alternatief wordt gezien, voorts aan de ir. Driessenstraat of op ide Kaasmarkt, en tenslotte rond de Beestenmarkt Zoals bekend circuleert in kringen van de Stichting Leidse Binnenstad al enige tijd een plan om onder het water tussen Steenstraat en Turfmarkt parkeergelegenheid voor ongeveer 450 auto's te scheppen. Schets I: Nieuw Centrum. In de eerste schets van de pro jectgroep ligt de nadruk in het bijzonder op toekomst van het Schuttersveld, waarbij als uit gangspunt is genomen het vor men van een zakencentrum op dit terrein, waarmee zou wor den ingespeeld op de toekomsti ge Schiphollijn. Dit zakencentrum zou gecombi neerd kunnen worden met een heel nieuw winkelcentrum dat voor een belangrijk deel de rol van het kern winkelapparaat in de binnenstad zou moeten over nemen. Dat nieuwe winkelcen trum zou kunnen uitstralen via de Stationsweg tot aan de Bees tenmarkt. De centrale ligging ten opzichte van de omliggende gemeenten en de goede bereik baarheid voor particulier en openbaar vervoer bieden vele mogelijkheden om een zeer compact en modern uitgerust stadscentrum in de nabijheid van het station en aan de rand van de historische birihenstad in te richten, zo stelt de project groep. Op deze wijze zou dan een wederzijdse ondersteuning van het winkel- en zakencen trum kunnen ontstaan. De pro jectgroep tekent bij deze moge lijkheid aan dat het huidige win kelcentrum uit vele kleine vesti gingen bestaat met een zeer ma tige omzet. Een nieuw goed uit gerust winkelcentrum zou welis waar een versnelling van het saneringsproces kunnen beteke nen, waardoor het huidige kern- winkelapparaat zich zal omvor men tot een wijk- of buurtcen trum, maar tegelijk zullen ge zonde en levensvatbare winkels overblijven die zich mogelijker wijs in het nieuwe stadscentrum gaan vestigen. De voordelen van deze variant acht de projectgroep het ont staan van een redelijk compact centrum, de ondersteuning van zaken- en winkelcentrum, het afnemen van het verkeer in de binnenstad en het feit dat dit idee al eerder elders met succes is beproefd, zoals bijvoorbeeld met Hoog Catharijne in Utrecht. Als nadelen worden genoemd de verregaande gevolgen voor de binnenstad, waar een sterke verpaupering kan optreden en een grote verkeersstroom rond het station die maar moeilijk te verwerken zal zijn. Schets II: zakencentrum In alternatief II wordt het Het Schuttersveld, in het hart van deze luchtfoto, heeft een belangrijke rol in de ontwikkeling van de Leidse binnenstad. In de „ontwikkelingsschetsen" wordt de toekomst van het thans nog braakliggende terrein op diverse manieren geschetst. (Luchtfoto Frans Rombout). Schuttersveld alleen een zaken centrum gedacht en komen er geen winkels. Het bestaande winkelcentrum tussen Haarlem merstraat en Breestraat zou juist verdicht moeten worden door tussen beide onderdelen twee nieuwe dwarsverbindingen te maken, zodat een circulatie kan ontstaan rond het gebied aan dè Hoogstraat. De drie ,,ne- vencentra", waar de busstations en parkeergarages zouden moe ten komen zouden zo een onder steunende en versterkende rol kunnen spelen. De woonfunctie in de gebieden rond het kern- winkelapparaat zou kwalitatief en kwantitatief kunnen toene men. Zo kunnen de historisch gegroeide situaties geoptimali seerd worden, zo wordt bij dit alternatief gesteld. Als voordelen noemt de project groep hier de optimale ale be reikbaarheid van een tamelijk eenvoudig op te zetten zaken centrum, zonder dat grote struc turele veranderingen moeten worden doorgevoerd. Nadelig is echter de grote afstand tussen zaken- en winkelcentrum, zodat deze elkaar nauwelijks onder steunen. Schets BI: Langegracht Schets III gaat uit van niet al leen zakelijke dienstverlening op het Schuttersveld, maar voor een deel ook langs de Lange gracht Op het Schuttersveld zouden dan ook gedeeltelijk wo ningen kunnen worden ge bouwd. De in schets II bedoelde versterking van het winkelcen trum zou ook in alternatief III plaatsvinden. Nieuw is echter het scheppen van een vierde parkeergarage aan de Lange gracht, In de andere alternatie ven zou deze ook wel kunnen worden gerealiseerd, maar pas bij het gedeeltelijk bestemmen van de Langegracht tot zaken centrum zou deze optimaal ge bruikt kunnen worden. Als voordelen van dit plan kunnen worden beschouwd het minder mono-functionele karakter van het Schuttersveld, een vrij aar dige aansluiting van het zaken centrum bij het winkelgebied in de binnenstad en het accentue ren van de centrumfunctie rond de Schouwburg. Nadelige bij komstigheid is echter de grotere verkeersdruk op het noordelijk deel van de binnenstad, waar door de woonfunctie aldaar minder optimaal wordt. Schets IV: Hooigracht De rol die in alternatief UI de Langegracht was toebedeeld krijgt in de vierde variant de Hooigracht Dat betekent dat de woonfunctie in Pan eras-Oost minder zou kunnen toenemen, want met name hier, waar de gemeente veel grond in eigen dom heeft zou dan gedeeltelijk het zakencentrum worden ge realiseerd, naast het Schutters veld. Hoewel hiermee in strijd gekomen wordt met het verbete ringsplan dat de gemeente on langs voor Pancras-Oost publi ceerde, heeft deze variant het voordeel dat de parkeergarages aan Kaasmarkt/ir. Driessen straat en de Garenmarkt opti maal benut worden. Daarnaast is ook hier sprake van weder zijdse ondersteuning van het za ken-en winkelcentrum, terwijl ook het ontstaan van winkels langs de Hooigracht in dit ver band zou moeten worden aange moedigd. In deze variant zou de bestaan de toestand ook „gelegaliseerd" worden en wel in die zin, dat een verkeersdrukke straat als de Hooigracht beter past in een zaken- en winkelcentrum dan in een woongebied. Bezwaarlijk zijn daarentegen weer de relatief slechte bereik baarheid met openbaar vervoer, met name de trein van dit ge bied, de beperkte grootte en het vergroten van de toch al niet geringe verkeersdruk van de Hooigracht, terwijl daarnaast een streep wordt gehaald door het herstellen van de woonfunc tie in Pancras-Oost. Schets V: combinatie Het laatste alternatief draagt duidelijk het karakter van een compromis: uitgangspunt is hier het nog verder spreiden van het zakencentrum over Schutters veld, Langegracht en Hooi gracht (Pancras-Oost). Het win kelcentrum zal veel voordeel kunnen hebben van de nabij heid van deze zakelijke dienst verlening, terwijl de verschillen de te bouwen parkeergarages optimaal benut kunnen worden. De grotere spreiding van het zakencentrum maakt een nog betere faseerbaarheid mogelijk, zo concludeert de projectgroep. „De woonfunctie rondom de Langegracht en de Hooigracht zal iets afnemen, maar de veel kleurigheid en de vervlechting in het stadscentrum zullen toe nemen", aldus de gemeentelijke projectgroep Binnenstad. ARJEN BROEKHUIZEN LEIDEN De gemeentelijke voorlichters werden gisteravond op een informatieavond voor de be woners van Prins Hendrik- en Willemstraat (Noorderkwartier) ten aanzien van de reconstruc tie van beide straten voor een verrassing gesteld toen bleek dat de bewoners een eigen plan hadden gemaakt Het plan, dat met name voor de Prins Hendrik straat al helemaal uitgebreid getekend langs de wand hing week op eén paar plaatsen nogal af van de gemeentelijke voorstellen. Zo had de ge meente twee keer zoveel parkeerplaatsen in de Hendrikstraat gepland (50) als de bewoners; ver der had men in het midden van de straat een autoloos kindergebied gedacht. De gemeentelijke vertegenwoordigers stelden het jammer te vinden dat het plan zo kort van tevoren (twee weken) onder hun aandacht kwam. Met betrekking tot het aantal parkeerplaatsen werd opgemerkt dat het aantal dat door de bewoners is gepland (evenveel als er auto's van bewoners in de straat zijn) nogal aan de lage kant is en dat er rekening moet worden gehouden met bezoekers met auto's en met een niet onwaarschijnlijke toename van het aantal auto's binnen een paar jaar. Met betrekking tot de kinderspeelpaats werd ge zegd dat het voor de bewoners in het gedeelte van de straat waar één en ander is gepland misschien minder leuk is om vuurtdurend hele groepen kinderen voor de deur te hebben. De bewoners zullen op korte termijn hun plan nog wat proberen aan te passen. Voor de Willemstraat is een verge lijkbaar plan van de zijde van de bewoners in voorbereiding. u slaagt snel, veilig, zeker en voordelig bij Motorhuis Verhuur hel autoverhuurbedrijf mét een oude. vertrouwde die borg staat voor kwaliteitsverhuur: alle auto's met autoradio, zeer gunstige vóorwaarden bij verhuur op langere termijn, snel een auto voor u klaar, ook met automatische versnellingsbak verhuur met zekerheid: volgens de voórwaarden van het nieuwe BOVAÜ- verhuurcontract, kosteloos reserveren. vraag inlichiingen-OVer onze nieuwe Opeis die te huur zijn: Kadett Special, Kadett City - ®n AScona JÉU Motorhuis Verhuur Vondellaan 80/Postbus 44 Leiden/tel. 071-769313 vragen naar de'Heer Th. W. de Goede (na 18.00 uur 071-891195) LEIDEN De raadsleden Be ij- en (PPR) en Passchier (PSP) hebben het college van B en W schriftelijke vragen gesteld over de ontruiming van panden aan de Morssingel. Zij doen dit naar aanleiding van een brief, die Mr. de Ruyter de Wildt 21 juni j.l. aan de bewoners Beijen beijen en Passchier dringen aan op een spoedige beantwoording van hun vragen en wel binnen drie weken. De beide raadsle den willen onder meerweten waarom het college afgeweken is van haar voornemen om een ontruiming van de Morssingel- panden te doen plaatsvinden drie maanden vóór het bou wrijp maken van de grond. Ver der vragen zij zich af waarom de aan de bewoners gedane mondelinge toezeggingen „dat de bewoners er zo lang moge lijk konden blijven zitten als mogelijk was" en „dat de pan den niet eerder ontruimd zou den worden dan nodig was", niet meer gelden. Zwerver wilde eieren stelen RLINSATERWOUDE De rijkspolitie heeft gisteravond omstreeks 23.00 nor in Rijnsa- terwoude een 40-jarige zwerver aangehouden, die probeerde uit de kippenren van een veeboer eieren te stelen. De boer betrapte de man op heterdaad. Meer dan een uur werd de zwerver door een waakhond in bedwang gehou den, alvorens de politie hem in rekende. De eieren-dief, die aan de politie geen vaste woon- en verblijfplaats kon opgeven, kon daarna de nacht doorbrengen op het politiebureau. TENNISKAMPIOENSCHAPPEN OP UNICUM LEIDEN Het merendeel van de gerenommeerde B-spelers had op de tweede dag van de districtskampioenschappen op tennispark Unicum een makkie. Alleen Bram Madera werd serieus bedreigd. Hard-hitter John Asselbergs uit het tweede team van Noordwijk joeg de ballen dermate hard in alle hoeken van het veld, dat het voor Madera zaak was uiterst attent te zijn. In de eerste set kon hij nog net via 7-5 beslissend doordrukken, doch in de tweede set was Asselbergs duidelijk de betere speler: 6-4. In de derde set gooide Madera er wat betreft de concentratie een schepje bovenop, terwijl Asselbergs geschrokken leek van de opdoemende winstkan sen. Met 6-0 besliste Madera de partij toch nog zonder in werkelijk gevaar te komen. Steensma, een tweede teamspe ler van Unicum verslikte zich in de eerste set tegen Erik de Boer: 3-6. Hierna had hij evenwel goed door hoe hij De Boer moest aanpakken: 6-1, 6-0. De andere partijen in het herenen kel B waren een spel van kat en muis. Zo versloeg Wolterink Van de Mey met 6-1, 6-4, Pau wels won met 6-1, 6-2 van Lex v. Dop, Hein Hazenberg had niets in te brengen tegen Jon Visbeen (6-0, 6-0) en Alfred Ge- levert won met 6-1, 6-3 van Her man v.d. Capellen. Henny Koe mans hoefde slechts een game prijs te geven aan Marcel de Bakker. Arnold v.d. Capellen beschikte over veel variatie in zijn spel voor Aad de Wit: 6-3, 6-3. Wed strijdleider Paul Kallenberg ver sloeg Jurgen Peters verrassend gemakkelijk met 6-2, 6-3. Bij Ton Crepin, net gisteren vader geworden, stond het hoofd niet zo naar tennissen, zodat Van de Berg zonder problemen won. Har Meyer liet via een 6-2, 6-0 zege op Wouter Kuijck zien ook op Unicum weer tot de geduchte spelers te behoren. In C had Kuijck meer succes. Via 7-6, 4-6, 7-5 bleef hij De Rooy net voor. De eerste geplaatste in C Kwe- stro hield zich staande door een 6-3, 6-4 overwinning op Niek Sinke. In het damesenkel B ondervond Maureen Meyer goed tegenspel van Ingé Siegenthaler: 7-6, 6-3. Maya de Boer had het gemakke lijker tegen Bemadette Tom- brock: 6-2, 6-3. Marjon v. Boec- kel dan alleen in de eerste set moeite met het op vastheid ge baseerde spelletje van mevr. Snellenberg: 6-4, 6-1. De veteranen Joop v.d. Berg en Nico Ruigrok bleken nog over voldoende lange adem te be schikken. Pas 6-7, 5-7 gaf Rui grok zich gewonnen. LEIDEN De gemeenten in de Leidse agglome ratie willen de vestiging van thans elders wonen de maar economisch gebonden aan deze gemeen ten (Leiderdorp, Voorschoten, Leiden, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude) tegengaan. Dat staat te lezen in het concept commentaar van deze gemeenten op het voorontwerp streekplan Zuid- Holland west De genoemde gemeenten betreuren het dat Alphen aan den Rijn niet in het voorontwerp voor Zuid- Holland West is opgenomen, maar m het streek plan Zuid-Holland Oost. Verder betreuren de colle ges het dat geen duidelijke scheiding is aange bracht tussen de Haagse en Leidse agglomeratie. De gemeentebesturen willen dat werknemers uit de Haagse agglomeratie zich niet vestigen in de Leidse agglomeratie, maar in Leidschendam of Zoetermeer. Zij willen de klemtoon voor het vesti gen van personen in de gemeenten nog meer leggen op de eigen inwoners.

Leidse Courant | 1977 | | pagina 5